به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

آشنایی با پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و نحوه تعویض آن

علت خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جی

ماشین لباسشویی از ضروری‌ترین وسایل خانه بوده و کار شستشوی لباس را برای افراد راحت کرده است. اما به مرور زمان و بر اثر مستهلک شدن قطعات، ممکن است مشکلات مختلفی در این دستگاه، به خصوص در رابطه با تخلیه آب به وجود بیاید. تخلیه درست آب، به عملکرد صحیح پمپ تخلیه وابسته است. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی این قطعه و نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بپردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:


معرفی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و انواع آن

بگذارید قبل از شرح نحوه تعویض قطعه، به معرفی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و انواع آن بپردازیم. پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وظیفه دارد، آب کثیف حاصل از شستشوی لباس را، از درون ماشین لباسشویی به بیرون منتقل کند.

انواع پمپ تخلیه لباسشویی

برای اینکه نحوه تعویض پمپ و شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را به طور کامل آموزش داده باشیم، در ابتدا بهتر است با انواع پمپ نیز آشنا شوید. پمپ تخلیه لباسشویی به دو نوع قطب چاکدار و رتور با آهن‌ربای دائم تقسیم می‌شود.

پمپ با موتور القایی (قطب چاکدار):

این نوع از پمپ تخلیه از ساده‌ترین انواع موتورهای القایی است. در این نوع پمپ، بوبین صرفا یک میدان مغناطیسی ثابت ایجاد می‌کند و قابلیت چرخش رتور وجود ندارد.

پمپ با موتور القایی (رتور با آهن‌ربای دائم):

موتوری دارای یک بوبین با حفاظ پلاستیکی همراه با رتور و آهن‌ربای دائم است، که بوبین و رتور هر دو با هم کار می‌کنند.

پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی
پمپ تخلیه وظیفه خارج کردن آب حاصل از شستشوی لباس از ماشین را دارد

علت خرابی پمپ تخلیه لباسشویی

دلایل مختلفی موجب خرابی پمپ در ماشین لباسشویی می‌شود که در این بخش همه آنها را برای شما توضیح خواهیم داد.

 • اصلی‌ترین علت خرابی پمپ تخلیه لباسشویی، شکستن پروانه‌های پمپ است که، با تعویض آن می‌توان این مشکل را برطرف کرد. شکستگی پروانه پمپ تخلیه، اغلب به دلیل اشیای ریز جامانده، در لباس‌ها است.
 • گیر کردن پرز لباس یا هرگونه شی ریزی درون فیلتر پمپ، باعث انسداد آن شده و عملکرد پمپ تخلیه را دچار اختلال می‌کند. برای خارج کردن این پرزها، باید فیلتر پمپ را باز کرده و هر چیزی که درون آن است را خارج و این قطعه را تمیز کرده و دوباره سرجای خود قرار دهید.
 • سوختن پمپ ماشین لباسشویی هم یکی از دلایل خرابی پمپ تخلیه است که برای تعمیر آن باید به‌صورت کلی، پمپ را تعویض کنید.
 • برد در ماشین لباسشویی، به مانند مغز عمل می‌کند. اگر این قطعه خراب شود، هیچ فرمانی مبنی بر تخلیه آب صادر نشده و پمپ نیز کار نمی‌کند.

علائم خرابی پمپ تخلیه آب لباسشویی چیست؟

اکنون که با پمپ تخلیه آشنا شدید، باید بدانید که علائم خرابی پمپ تخلیه آب لباسشویی چیست. با دانستن این علائم، می‌توانید به سرعت تشخیص دهید که، مشکل از پمپ است یا قطعه‌ای دیگر.

کد خطا و ارور‌های مربوط به خرابی پمپ تخلیه

در لباسشویی‌های امروزی، اگر مشکلی در سیستم و عملکرد دستگاه وجود داشته باشد، کدخطا و ارور‌هایی روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی، کد خطا و ارور‌های مربوط به خرابی پمپ تخلیه، در ماشین لباسشویی‌های مختلف بپردازیم. هر زمان با کدخطا‌های گفته شده روبرو شدید، باید بدانید مشکلی در پمپ تخلیه وجود دارد.

 • کد F21 تا F24 در لباسشویی برند بوش
 • کد E23 در لباسشویی آاگ
 • کد DE یا OE در لباسشویی
 • کد E5 در لباسشویی سامسونگ
تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

سروصدای زیاد ماشین لباسشویی و پمپ تخلیه

سروصدای زیاد ماشین لباسشویی، ریشه در عوامل مختلفی دارد از پارگی تسمه‌ها گرفته تا از کار افتادن کمک فنر. اما این سروصدا را می‌توان به حساب، خرابی پمپ تخلیه نیز گذاشت. همانطور که اشاره کردیم، عوامل مختلفی می‌توانند باعث سروصدای ناهنجار لباسشویی شوند. در این شرایط شاید عیب یابی و پیدا کردن منبع مشکل کمی سخت باشد، اما شما می‌توانید با تشخیص نوع صدا، بفهمید که ایراد از پمپ هست یا نه.

صدای وز وز لباسشویی

صدای وز وز ماشین لباسشویی، خبر از گیر کردن شی خارجی درون پمپ می‌دهد. با مسدود شدن پمپ، کار قطعه نیز به درستی انجام نمی‌گیرد. اگر شی برای زمانی طولانی در پمپ بماند، آسیب زیادی به آن وارد شده و تنها راه تعویض آن است.

صدای خر خر کردن لباسشویی

با مسدود شدن لوله خروجی، به وسیله یک شی خارجی، شما می‌توانید صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی را بشنوید. با مسدود شدن لوله، خروج آب از آن ممکن نخواهد بود. در این حالت بهتر است که هر چه سریع‌تر به تعمیر و تخلیه آن بپردازید، چرا که به پمپ تخلیه فشار وارد شده و موجب آسیب جدی به آن می‌شود.

صدای کلیکی لباسشویی

صدای کلیکی ماشین لباسشویی می‌تواند ناشی از گیر کردن سکه، سنجاق، پرز لباس و … در واشر تخلیه باشد.
اگر واشر تخلیه را بررسی کردید و چیزی داخل آن وجود نداشت، پس مشکل از لاستیک درب ماشین است. باید آن را بررسی کنید و درصورت وجود هرگونه شی خارجی، آن را خارج کنید.

نشت آب ماشین لباسشویی

عوامل زیادی می‌تواند باعث نشت آب ماشین لباسشویی شود، از پوسیدگی لاستیک دور درب گرفته تا استفاده زیاد از مواد شوینده. اما اصلی‌ترین دلیل، به خاطر خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است. اگر چند وقتی است که از قسمت زیرین ماشین، با نشت آب مواجه هستید، باید بدانید که پمپ تخلیه خراب شده است.

علائم خرابی پمپ تخلیه آب لباسشویی چیست؟
اغلب اوقات سروصدای شنیده شده از پمپ ماشین لباسشویی، به دلیل گیر کردن سکه و دکمه درون آن است

مشکلاتی که از خرابی پمپ تخلیه برای لباسشویی ایجاد میشود چیست؟

ممکن است این پرسش برای اغلب کاربران پیش بیاید که، مشکلاتی که از خرابی پمپ تخلیه برای لباسشویی ایجاد میشود چیست؟ در ادامه به این پرسش، پاسخ خواهیم داد.

ماشین لباسشویی آبگیری نمی‌کند

این مشکل به طور غیر مستقیم به پمپ تخلیه مربوط می‌شود. در قسمت جلویی و پایین ماشین لباسشویی فیلتر پمپ تخلیه قرار دارد که، مانع از ورود سکه، پرز و اشیای به جا مانده درون لباس به داخل پمپ می‌شود. فیلتر لباسشویی به مرور کثیف شده و باعث سروصدا، لرزش بیش از حد و عدم آبگیری ماشین لباسشویی می‌شود.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی چیست؟

همانطور که گفتیم، پمپ تخلیه وظیفه دارد آب کثیف حاصل از شستشو را از درون ماشین لباسشویی به بیرون منتقل کند. اگر این پمپ فرسوده و یا دچار آسیب شده باشد، عمل تخلیه انجام نگرفته و ماشین سروصدای زیادی خواهد کرد. بهتر است شلنگ را هم بررسی کنید، چرا که ممکن است از قسمتی خم شده و یا اینکه پرز، رسوبات آب راه آن را مسدود کرده باشند. بهتر است شلنگ کوتاه‌تر از ۳ متر باشد که در صورت مسدود بودن به‌راحتی بتوانید آن را تخلیه کنید.

مشکلاتی که از خرابی پمپ تخلیه برای لباسشویی ایجاد میشود چیست؟
فیلتر پمپ تخلیه وظیفه دارد، از ورود اشیای جامانده درون لباس به داخل پمپ جلوگیری کند

مشکلات رایج پمپ تخلیه چیست؟

در ادامه مقاله قصد داریم، به معرفی  مشکلات رایج پمپ تخلیه بپردازیم. هنگامی که پمپ تخلیه خراب می‌شود، به شدت روی عملکرد سایر قطعات تاثیر می‌گذارد. یکی از این قطعات، شلنگ تخلیه آب لباسشویی است. مسیر تخلیه آب لباسشویی، از شلنگ تخلیه شروع شده و به چاه فاضلاب می‌رسد.

اگر در این شلنگ و در قسمتی که شلنگ به چاه متصل می‌شود، گرفتگی وجود داشته باشد مانع از تخلیه آب می‌شود. سپس شلنگ را بررسی کرده و ببینید که تا خوردگی نداشته باشد. ارتفاع شلنگ تخلیه را نیز چک کنید، شلنگ تخلیه باید حداکثر ۶۰ سانتی متر، از زمین فاصله گرفته باشد.

یکی دیگر از مشکلات رایج پمپ تخلیه، گرفتگی فیلتر پمپ است که در ادامه به نحوه تمیز کردن آن اشاره خواهیم کرد. اگر تمام موارد گفته شده را بررسی کرده و مشکلی در کارکرد ماشین ندیدید، باید احتمال دهید راه فاضلاب گرفته است. چاه‌های فاضلاب قرار گرفته در حمام و سرویس بهداشتی، آب کثیف را به شهری منتقل می‌کنند. اگر این مسیر گرفته باشد، ماشین لباسشویی هم به مشکل می‌خورد.

پیشنهاد مطالعه

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

یکی از ارورهایی که ممکن است لباسشویی شما دچار آن شود، ایراد در پمپ تخلیه است. این مشکل به این صورت بروز می‌کند که در هنگام پایان کار، آب دستگاه تخلیه نمی‌شود و در لباسشویی می‌ماند. باید در این هنگام پمپ تخلیه را بررسی کنید. این قطعه که وظیفه تخلیه آب را دارد، دارای سه قسمت مهم است:

 • بخش پروانه مانند که به یک هسته مغناطیسی اتصال دارد.
 • قسمتی که حالت خلأ دارد و دارای دو بخش کاسه نمد و پروانه‌ها است.
 • قسمت سیم پیچ درون پمپ تخلیه که اغلب با ولتاژ ۲۲۰ کار می‌کند.

بخش‌های مختلف پمپ تخلیه اگر عملکردی درست داشته باشند، لباسشویی دچار مشکل نمی‌شود ولی اغلب عمر مفید این قطعه حدود ۴ سال است. بنابراین پس از این مدت باید پمپ را تعویض کنید. بهترین نشانه برای پی بردن به عدم صحت پمپ تخلیه، خارج نشدن آب لباسشویی است. برخی دیگر از علائم لزوم تعویض پمپ عبارتند از:

 • صدای غیر عادی پمپ در هنگام عمل تخلیه
 • کند بودن عمل خروج آب از لباسشویی

یکی از راه‌های تست سلامت پمپ تخلیه لباسشویی به این صورت است: تنظیمات دستگاه را بر روی Rinse /     Spine قرار دهید و سپس مسیر تخلیه آب را چک کنید. فیلتر پمپ را عوض کنید و چنانچه باز هم تخلیه انجام نشد، تعویض پمپ تخلیه ضروری است.

نحوه تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی یکی از قطعاتی است که باید در سال چند بار آن را تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر پمپ نیز کار ساده‌ای است که با اندکی آگاهی می‌توانید خودتان آن را انجام دهید. برای تمیز کردن پمپ تخلیه به این صورت عمل کنید:

 1. ابتدا درب کوچک جلویی دستگاه را باز کنید.
 2. فیلتر را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و آن را بیرون بیاورید تا آب باقیمانده خارج شود.
 3. شلنگ کناری را بیرون کشیده و آب درون آن را نیز تخلیه کنید.
 4. آب را با فشار درون دستگاه و شلنگ کناری گرفته و آن را تمیز کنید.
 5. سپس فیلتر را به حالت اولیه در آورده و درب کوچک رویی لباسشویی را ببندید.
نحوه تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی
برای تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی باید فیلتر را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید 

مراحل تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

بعد از عیب یابی صحیح و تشخیص اینکه تعویض پمپ تخلیه ضروری است، قطعه را به این ترتیب تعویض کنید:

 1. قطع اتصال برق لباسشویی یکی از موارد ضروری است زیرا در حین عمل تعویض پمپ با سیم برق، تماس دارید.
 2. آب باقیمانده در درون شلنگ را خارج و فیلتر را نیز باز کنید تا آب آن خارج شود.
 3. پیچ‌های بدنه پشتی و بالایی لباسشویی را باز و با کمک شخص دیگری پنل پشتی و بالایی را خارج کنید.
 4. اتصالات منتهی به پمپ را جدا و بست‌های طرفین آن را باز کنید. آب موجود در این قسمت را با کمک حوله‌ای بگیرید.
 5. پمپ تخلیه که اغلب در سمت راست و پایین لباسشویی است را خارج کنید.
 6. پمپ تخلیه مناسب جدید را جایگزین قدیمی آن کرده و تمام اتصالات و سیم‌های رابط و فیلتر پمپ را دوباره به همان صورت اولیه ببندید و محکم کنید.
 7. پیچ‌های پشتی و بالایی و بست‌ها را به همان صورت قبلی ببندید و لباسشویی را به حالت اولیه برگردانید.

به یاد داشته باشید،کار تعویض و تعمیر لوازم خانگی، بسیار تخصصی بوده و به تجربه و مهارت زیادی نیاز دارد. پس اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید، خودتان دست به آچار نشوید و تعمیر ماشین لباسشویی را به متخصصین آچارباز بسپارید.

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی


نویسنده :

۱۵ دیدگاه

 • مردان ازاد گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشین
  لباسشویی ودد داریم پمپ تخلیش کار نمیکنه
  فیلتر رو چک کردم تمییز بود
  لوله خروجی آب هم جسمی نیست که گیر کنه
  و اینکه پروانه پمپ سفت هستش به سفتی می‌چرخه آیا این ممکنه علت خرابی پروانه باشه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آراز عزیز، بله اختلال در پروانه پمپ می‌تواند دلیل خراب شدن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما باشد. برای رفع مشکل لازم است پمپ تعمیر شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر لباسشویی در محل خود را از طریق سایت و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 • بهمن گفت:

  آیا میتوان بصورت دستی پارگی سیمپیچی داخلی پمپ تخلیه لباسشویی را لحیم نموده وتعمیر کرد؟

 • بهمن گفت:

  پارگی سیم پیچی پمپ تخلیه لباسشویی

 • مهشید گفت:

  سلام لباسشوییم چراغش روشنه همه چی در ظاهر مثل قبله ولی الان اصلا نه چرخش داره لباسشویی نه صدایی! ال جی هست لباسشوییم

 • رامش گفت:

  چند وقتی است که ماشین لباسشویی من با سروصدای خیلی زیاد کار میکنه و خیلی میلرزه طوری که فکر مکنم حدود یه متری جابه جا میشه؟ الجی هستش و هشت سال پیش خریدمش

 • زهرا گفت:

  سلام، وقتتون بخیر. یکی دو بار هست که لباسشویی من آب نمیگیره! مجبور شدم خود دستی اینکارو انجام بدم. با نمایندگی هم صحبت کردم ولی جواب درستی بهم ندادن. چیکار کنم؟

 • موسوی گفت:

  سلام
  فیلتر ماشین لباسشویی من خیلی محکم بسته شده و چون خیلی وقته بازش نکردم به شدت سفت شده. ممنون میشم منو راهنمایی کنید که چطور میتونم بازش کنم؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   شما میتوانید با استفاده از یک سرنگ، مقداری روغن به اطراف فیلتر تزریق کنید تا بتوانید آن را بچرخانید. سپس یک تکه پارچه روی فیلتر قرار داده تا با فشار نشکند و با استفاده از آچار، به آرامی دسته فیلتر را بپرخانید.
   اگر نتوانستید فیلتر را باز کنید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

   تعمیر لباسشویی در محل

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.