به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

چرا موتور کولر آبی داغ می کند؟

داغ شدن موتور کولر آبی

یکی از مهم‌ترین قطعات کولرآبی موتور است. موتور پیچیده ترین ساختار را در بین اعضای کولر دارد. اگر موتور با مشکل مواجه شود به طور کلی کولر آبی از کار می‌افتد. در این مقاله آچارباز دلایل داغ شدن موتور کولر آبی را بیان کرده و راهکارهایی جلوگیری از گرم شدن و آسیب دیدن موتور را آموزش می‌دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

گرم شدن موتور کولر آبی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گرم شدن موتور ممکن است بلافاصله پس از روشن شدن یا بعد از مدتی کار کردن اتفاق بیافتد . اگر گرم شدن موتور بلافاصله بعد از روشن شدن کولر اتفاق بیافتد دلیل آن نیم سوز شدن موتور کولر یا بالا رفتن بار آن است؛ ولی اگر گرم شدن موتور بعد از مدتی اتفاق افتاد علت آن موارد زیر است:

نوسانات ولتاژ جریان برق موتور

یکی از دلایل گرم شدن موتور کولر آبی در حین استفاده ایجاد نوسانات ولتاژ برق در کولر است. حتی اگر این نواسان  ولتاژ بسیار جزئی و در حد ۵ درصد باشد می‌تواند به داغ شدن موتور کولر منجر شود.

بالا یا پایین بودن ولتاژ اعمالی کولر

اگر جریان برق کولر بیشتر از ۱۵ درصد از ولتاژ اعمالی کولر بیشتر یا کمتر باشد. قسمت الکترو موتور کولر عملکرد درستی از خود نشان نمی دهد و موتور کولر داغ می‌شود.

بررسی ولتاژ برق موتور کولر
نوسانات برق کولر می تواند باعث سوختن سیم پیچی های کولر شود.

قفل شدن پره‌های موتور

اگر ذرات و مواد جامدی به فن و پروانه کولر برخورد کند می‌تواند باعث قفل کردن و اختلال در عملکرد پره های موتور شود. این موضوع باعث بالا رفتن بار موتور و داغ شدن آن می‌شود.

مشکل در پمپ آب کولر

یکی دیگر از عوامل گرم شدن موتور کولر اختلال در عملکرد پمپ آب کولر است. اگر پمپ آب کولر مشکل داشته باشد آب در کولر گردش پیدا نمی کند و باد گرم تولید می‌شود. در نتیجه موتور برای اینکه باد خنک تولید شود فشار بیشتری را تحمل کرده و باید بیشتر کار کند .

پیشنهاد مطالعه

تنظیم نبودن شناور کولر آبی

تنظیم نبودن شناور از دلایل دیگر گرم شدن موتور کولر آبی است. اگر شناور بالاتر از محل استاندارد خود قرار بگیرد آب بیشتر از حد مجاز در کولر پر شده و آب اضافی از آب ریز مدام خالی می شود. اگر شناور پایین‌تر از محل درست قرارگیرد، به میزان کافی آب در کولر پر نمی‌شود.

تنظیم نبودن شناور کولر آبی
اگر شناور کولر درست تنظیم نباشد و بالاتر از حد استاندارد تنظیم شود، آب اضافه تر از حجم استاندارد به کولر وارد می‌شود و از آب ریز دائم آب تخلیه می شود و مصرف آب بالا می‌رود.

کار کردن مداوم کولر آبی

از دلایل دیگر گرم شدن کولر آبی می‌توان به دائم کار کردن آن اشاره کرد. در طول شبانه روز مدتی را برای استراحت کولر در نظر بگیرید و چند ساعت کولر آبی را خاموش کنید. زیرا مدام روشن بودن آن میتواند باعث داغ شدن موتور و کم شدن عمر دستگاه شود.

تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
نصب کولر آبی در برندهای مختلف، تعمیر کولر آبی و سرویس کولر آبی به صورت کامل و راه اندازی آن در ابتدای فصل گرما و جمع آوری کولر در ابتدای فصل سرما از خدمات آچارباز است. با ثبت سفارش از طریق دکمه زیر و یا تماس با شماره تلفن ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تعمیرکار در سریعترین زمان برای خدمات رسانی به شما اعزام می ‌شود.
درخواست تعمیر کولر آبی
خنک کردن موتور کولر آبی
می‌توانید برای خنک شدن موتور کولر آبی درساعاتی مانند نیمه شب و اوایل صبح آن را خاموش کرده و از پنکه برای خنک سازی محیط استفاده کنید.

برای جلوگیری از گرم شدن موتور کولر آبی چه اقداماتی انجام دهیم؟

همیشه پیشگیری به وجود آمدن مشکل از درمان و رفع ایراد بهتر است پس برای اینکه موتور کولر داغ نشود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به صورت دوره‌ای سرویس کولر را انجام دهید.
 • با بازپیچ‌ها و اسکرو موتور، قطعات داخلی آن را بررسی و رفع ایراد کنید.
 • شل یا سفت بودن تسمه کولر را چک کنید. در صورتی که ایراد دارد آن را با تسمه مناسب تعویض کنید.
 • یاتاقان و شفت‌های کولر آبی را بررسی و در صورت نیاز روغن کاری کنید.
 • اتصالات برق کولر را چک کنید تا ایرادی وجود نداشته باشد.
 • ولتاژ برق ورودی به کولر را با ولتاژ ثبت شده روی بدنه کولر چک کنید تا مطابقت داشته باشد.

در نظر داشته باشید، بررسی و تعمیر اجزای موتور بسیار حساس و تخصصی است و نیاز به مهارت فنی دارد. اگر در این زمینه تخصص ندارید بهتر است رفع ایراد آن را به کارشناسان کولر بسپارید  تا تعمیر کولر آبی شما را انجام دهند. زیرا کوچکترین خطا می‌توان آسیب جدی به موتور بزند و هزینه‌ تعمیرات را افزایش دهد.


نویسنده :

۶ دیدگاه

 • متین گفت:

  کولر ما دیشب با صبح روشن بود طرفای ساعت ۷ بود از خواب بیدار شدم دیدم بوی سوختگی میاد، رفتم سریع خاموش کردم کولر رو . بعد از دو ساعت دوباره کولر رو روشن کردم فیوز برق پرید. بعد از وصل کردن فیوز دوباره دوباره کولر رو روشن کردیم ولی دیدیم کولر روشن نمیشه .

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   متین عزیز، بوی سوختگی کولر اغلب به دلیل سوختن دینام کولر است. باید بررسی کنید که وقتی پمپ آب روشن می شود، پمپ کار می کند یا خیر.
   اگر اگر پمپ سالم باشد و با زدن کلید موتور کولر روشن نشود یا گیر داشته باشد باید دینام سیم پیچی یا تعویض شود.
   برای حل مشکل می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 • محمد گفت:

  ما کولرو میذاریم روی حالت تند اما وقتی کمش میکنیم هیچ اتفاقی نمیفته انگار یه سره شده. همش روی دور تنده

  • نیلوفر کلاکی گفت:

   محمد عزیز
   به احتمال زیاد سیم دور کند از موتور یا کلید قطع شده باشد یا کلید‌های کولر ایراد پیدا کرده باشد. برای رفع این مشکل اتصالات سیم‌ها و وضعیت کلید را بررسی کنید.

   اگر نیاز به بررسی متخصص داشتید؛ حتما با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید.
   یا درخواست تعمیر کولر آبی خودتون رو در سایت آچارباز ثبت کنید.

 • رقیه عالمی گفت:

  چرا کولر مثل همیشه خنک نمیکنه؟

  • مریم فقیهی گفت:

   اختلال در کار موتور و همچنین هر عاملی که باعث جلوگیری از نفوذ آب به پوشال ها کند مانند رسوب و کهنه بودن پوشال، گرم بودن بیش از حد گرما، درست کار نکردن شناور، قطع شدن آب و بروز مشکل در شلنگ کولر، باعث می‌شود کولر به خوبی خنک نکند.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.