به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

علت گرم نشدن آب پکیج گرمایشی

دلیل گرم نشدن آب پکیج گرمایشی

در بسیاری مواقع شاید برای شما هم پیش آمده است که آب مصرفی پکیج گرمای مطلوبی ندارد و این مشکل دلایل فراوانی دارد که همگی ناشی از خرابی قطعات و یا عملکرد ناقص و نادرست پکیج دیواری خانگی است. در اینجا قصد داریم به علت گرم نشدن آب پکیج گرمایشی بپردازیم.

علت گرم نشدن آب پکیج گرمایشی، با برندها و عملکرد‌های مختلف، یکسان و شبیه به هم است. پکیج‌هایی مانند ایران رادیاتور، بوتان، تاچی، گلد ایران، ایساتیس، آریستون و مرکوری را به یک روش می‌توان تعمیر و اصلاح کرد. باقی مدل‌ها هم با تفاوت بسیار اندکی تعمیر می‌شوند. در ادامه این متن به بررسی دلایل رایج برای این که چرا پکیج آب را گرم نمی‌کند و راهکارهایی مفید در این باره می‌پردازیم.

قبل از هر موردی می‌توان گفت، زمانی که آب مصرفی گرم نمی‌شود پکیج از طریق آلارم یا اعلام کد خطا این مشکل را به کاربر اطلاع می‌دهد. با توجه به نوع هشداری که پکیج در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توانیم از طریق دفترچه راهنمای پکیج دیواری آن را برطرف کنیم.

 

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

 

علت گرم نشدن آب مصرفی در پکیج چیست؟

علت گرم نشدن آب پکیج گرمایشی، با این روش قابل حل است. در مرحله نخست باید مشخص کنید که آب مصرفی سرد است یا دمای ولرمی دارد. در صورتی که آب سرد باشد، بررسی کنید که پکیج در حالت زمستانی قرار گرفته است یا خیر؟

رادیاتورها سرد هستند یا گرم؟

 تمامی این موارد را کنترل کنید تا بتوانید دلیل گرم نشدن آب را کشف کنید. جالب است بدانید هر کدام از این اشکالات، روش عیب‌یابی و یا تعمیر و اصلاح جداگانه‌ای دارند. برای مثال در حالتی که آب مصرفی فقط ولرم است و هرگز داغ نمی‌شود مشکل از قطعی مشعل خواهد بود و با یک رسوب گیری دقیق و کامل برطرف می‌شود. ولی در حالتی که آب کامل سرد است نخستین قطعه‌ای که باید به سراغش بروید فلومتر و فلوسوئیچ است. پس پیدا کردن راه حل بستگی به نوع اختلال دارد.

آب ولرم است و گرم نمی‌شود

آب مصرفی ولرم است و هر چه منتظر می‌مانید گرمایی احساس نمی‌کنید. آب سرد وارد دستگاه پکیج شده و گرم می‌شود ولی به محض این که می‌خواهد دمای آب بالا برود شعله قطع می‌شود و این سبب می‌شود که آب مصرفی ولرم باشد. این مشکل مربوط به رسوب زدایی مبدل ثانویه است. همچنین کاهش دقت NTC، خرابی فلومتر و افزایش اندازه شعله نیز می‌تواند در پیدا شدن همچنین حالتی دخیل باشد.

دلیل گرم نشدن آب پکیج گرمایشی

چرا با باز کردن شیر آب گرم هیچ تغییری روی پنل پکیج رخ نمی‌دهد؟

یکی دیگر از حالاتی که پکیج آب را گرم نمی‌کند به این صورت است که شیر آب گرم مصرفی را باز می‌کنید و هر چه منتظر می‌شوید نه آب گرم می‌شود و نه تغییری در پنل پکیج دیواری رخ می‌دهد. در واقع می‌توانیم بگوییم که پکیج متوجه باز بودن شیر آب گرم مصرفی نمی‌شود.

پس می‌توانیم در این وضعیت به سراغ سنسوری بروید که وظیفه اعلام باز بودن آب مصرفی را به برد می‌دهد. سنسور فلوسوئیچ این وظیفه را برعهده دارد. در برخی از مدل‌های پکیج، دیواری با نام فلومتر شناخته می‌شود. هر دو نام یک وظیفه را انجام می‌دهند. البته توجه داشته باشید که در پکیج‌های آنالوگ باز بودن آب مصرفی توسط چراغ‌های روی پنل دستگاه اعلام و مشخص می‌شود. به عنوان مثال در برخی از پکیج‌ها چشمک زدن چراغ سبز رنگ، آن هم به صورت جفت، نشان دهنده عملکرد صحیح سنسور تشخیص جریان آب مصرفی و فعال بودن سنسور فلوسوئیچ و یا فلورگلاتور است.

 

 

دمای آب مصرفی پکیج، گرمای مناسب و مطلوبی ندارد.

گاهی اوقات پکیج آب را گرم می‌کند ولی این گرما مناسب و مطلوب نیست و احتمال می‌رود که باید گرمای بیشتری تولید شود. در این وضعیت دلایلی می‌تواند موثر باشد:

 • ارتفاع شعله کم است. میزان گاز ورودی و خروجی از شیر کنترل گاز را توسط فشارسنج کنترل کنید. در حالت استاندارد فشار شعله بلند باید در حدود ۱۱ میلی بار و فشار استاندارد شعله کوتاه باید در حدود ۲ میلی بار باشد.
 • در صورتی که دقت و نظم NTC مورد استفاده، از بین رفته باشد، دمای آب مصرفی به اندازه درستی گرم نخواهد شد. می‌توانید یک سنسور دیگر را امتحان کنید و در صورت نیاز آن قطعه را به طور کامل تعویض کنید.
 • مبدل مصرفی گاهی نیاز به رسوب گیری دارد.
 • شیر سه راهه در دو نوع مبدله وجود دارد که ممکن است گاهی با خرابی مواجه شود.
 • فلوسوئیچ در دو نوع تک مبدله وجود دارد که برخی مواقع تحریک نخواهد شد.
 • نوسان فشار آب سرد ورودی به پکیج که می‌تواند به دلیل تنظیم نبودن و یا نداشتن باد منبع انبساط پمپ، تحت فشار ساختمان نیز باشد.
 • در قسمت NTC آب مصرفی، خرابی مشاهده شود. در صورتی که آب مصرفی باز است، شعله دستگاه پکیج دیواری بدون هیچ گونه خطایی قطع شود و یا این که با بالا رفتن دما قطع شود. در این شرایط باید تمامی فیش‌های سنسور آب مصرفی را از دستگاه پکیج جدا کنید و با اتصال یک قطعه NTC جدید، آن را در حالتی که لوله‌ها را هنوز نبسته‌اید امتحان کنید.
 • ممکن است مشکلاتی در پمپ رخ داده باشد.
 • اشکالاتی که در لوله کشی آب مصرفی ساختمان و یا واحد وجود دارد می‌تواند علت این که چرا پکیج آب را گرم نمی‌کند باشد.
 • نوسان فشار آب سرد ورودی به پکیج دیواری نیز به دلیل تنظیم نبودن و یا عدم منبع انبساط می‌تواند دلیل این مشکل باشد.
 • خرابی سوپاپ بای پس که در دو نوع مبدله وجود دارد.
 • سردی بیش از حد آب سرد ورودی نیز یکی دیگر از دلایل این است که پکیج آب را گرم نمی‌کند.
 • خرابی برد کنترل نیز یکی از دلایلی است که کمتر اتفاق می‌افتد.

چرا دمای آب به درستی تنظیم نمی‌شود؟

از دیگر حالاتی که می‌تواند مشکل پکیج محسوب شود این است که دمای آب مصرفی یا سرد است یا گرم است. در واقع دمای آب مصرفی به درستی تنظیم نمی‌شود و باید مدام برای درست نگه داشتن دما کاری انجام داد. برای رفع این مشکل باید به بخش سنسور‌ها مراجعه کنید، زیرا بررسی سنسور‌ها اولین کاری است که می‌توان انجام داد. سنسور‌ها در پکیج وظیفه دارند دمای آب را در یک حد متعادل، نه سرد و نه گرم ثابت نگه دارند.

دلیل گرم نشدن آب پکیج گرمایشی

از آن جایی که آب سرد بیش از حد کارایی ندارد و آب گرم بالا نیز می‌تواند صدمات زیادی به پکیج دیواری وارد کند، سنسورها حد تعادل را نگه می‌دارند. جریان آب ورودی را کنترل کنید و دریچه خروجی آب از پکیج را نیز بررسی کنید تا باز باشد. دریچه خروج آب در دمای ولرم آب مصرفی تاثیر مستقیم دارد. اگر شکستگی، خرابی و هر گونه صدمه‌ای در دریچه خروجی وجود داشته باشد دمای آب مصرفی تنظیم نخواهد شد.

در مسیر دریچه خروجی هرگز نباید هیچ گونه شی خارجی هر چند کوچک نیز مشاهده شود چرا که سبب اختلال مسیر آب مصرفی می‌شود و مشکل به وجود خواهد آورد. در بسیاری از مواقع نیز لوله کشی ساختمان می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. رسوب گرفتن لوله‌های داخلی و لوله‌های آب مصرفی در این مشکل موثر هستند. در نهایت قطعه‌ای با نام جرقه زن در پکیج‌های دیواری وجود دارد که در بالا بردن دمای آب مصرفی موثر است آن قطعه را نیز بررسی کرده در صورت خرابی می‌توانید تعویض کنید.

سیستم احتراق را در نظر داشته باشید

یکی دیگر از مشکلاتی که البته کمتر ممکن است دلیل این باشد که پکیج آب را گرم نمی‌کند، سیستم احتراق است. در تمامی پکیج‌های دیواری فن، پرشر فن، شیر گاز و یون جرقه زن از جمله اجزای تشکیل دهنده سیستم احتراق هستند که خرابی هر کدام می‌تواند منجر به از کار افتادن بخش مهمی از سیستم پکیج شوند. خرابی هر کدام از این قطعات کمی کار را سخت و پیچیده می‌کند که باید برای تعمیر و یا تعویض هر کدام به یک متخصص مراجعه کرد.

 

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>