آبگرمکن و پکیج

فلوسوئیچ یا فلومتر پکیج چیست؟

فلو سوئیچ چیست؟

آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده است که چگونه پکیج و آبگرمکن آب مصرفی را گرم می کنند و چطور با چرخاندن شیر آب به سمت آب گرم، پکیج تشخیص می‌دهد که باید آب گرم را روانه لوله‌ها کند؟ اگر با قطعات پکیج و آبگرمکن آشنا باشید پاسخ به این سوال برایتان آسان است. در پکیج عوامل مختلفی موجب گرم کردن آب مصرفی می شوند. قطعه مخصوص برای گرم کردن آب فلومتر است که نقش اصلی را ایفا می کند. دقت داشته باشید فلومتر و فلوسوئیچ یکی نیستند، فلوسوئیچ پکیج یک قطعه در مسیر آب است که باز شدن شیر آب گرم را تشخیص داده و سنسور آب گرم را فعال می کند. در پکیج های جدید فلومتر جایگزین فلوسوئیچ شده است. هنگام سرویس و تعمیر پکیج، یکی از مواردی که  بررسی می‌شود این قطعات هستند. در این مقاله کارکرد این قطعه را بررسی می‌کنیم.


فلو سوئیچ چیست؟

کلمه فلو به معنای جریان و کلمه سوئیچ به معنای کلید است. فلوسئیچ همان کلید جریان است و مسئول اعلام خبر باز شدن شیر آبگرم. فلوسوئیچ‌ها کاربرد مختلف و فراوانی دارند. این قطعات در پکیج‌های دیواری باز شدن شیر آب مصرفی را به برد دستگاه خبر می‌دهند. به این صورت که هنگامی که شیر آب گرم را باز می‌کنید یک شناور تفلونی که داخل فلوسوئیچ قرار دارد، به سمت بالا حرکت می‌کند.

حرکت رو به بالای آن به دلیل وجود یک آهنربا روی این شناور است، این آهنربا به صورت مغناطیسی پس از جذب دو قطب مخالف، کنتاکت‌های فلوسوئیچ را وصل کرده و در این صورت برد دستگاه پیام را دریافت می‌کند و با باز کردن شیر آب، پکیج را جهت گرم کردن آب، روشن می‌کند. با بستن شیر آبگرم، این اتصال از بین می‌رود و دستور قطع تولید آبگرم توسط سنسور به برد الکترونیک ارسال می‌شود.

فلوسوئیچ و کارایی آن در پکیج
فلوسوئیچ و کارایی آن در پکیجفلوسوئیچ قطعه ای است که وظیفه اعلام باز شدن شیر آب گرم را به آبگرمکن میدهد.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

قطعات داخل فلوسوئیچ شامل موارد زیر هستند:

 1. فیلتر صافی در فلوسوئیچ از ورود موارد زائد و رسوبات آب به داخل پکیج جلوگیری می‌کند.
 2. رزوه‌های برنجی
 3. خار، که رزوه و واشر را در داخل پوسته فلوسوئیچ نگه میدارد.
 4. شناور تفلونی که با به همراه داشتن یک آهنربا، با بالا رفتن شناور اتصالات مغناطیسی را ایجاد می‌کند و باعث ایجاد کنتاکت‌های فلوسوییچ و ایجاد سیگنال تولید آبگرم می‌شود.
 5. کنتاکت‌هایی از نوع O
 6. بدنه‌ای که شناور داخل آن است.
پیشنهاد مطالعه

فلومتر پکیچ چیست؟

هنگامی که شیر آب گرم را باز می‌کنید جریان آب از داخل فلومتر، توربین را به گردش در می‌آورد و در نتیجه سنسور جریان آب را به برد اطلاع می‌دهد. فلومتر نسبت به فلوسوئیچ پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر است. از این رو در حال حاضر تولیدکنندگان پکیج، قطعه‌ی فلومتر را جایگزین قطعه‌ی فلوسوئیچ کرده‌اند. داخل فلومتر مانند فلوسوئیچ شناور تفلونی قرار ندارد. در فلومتر یک توربین آهنربایی با یک سنسور داخلی طراحی شده است.

محل قرارگیری فلومتر پس از آب ورودی به پکیج است به همین دلیل هم عکس العمل سریعی در اندازه گیری آب ورودی خواهد داشت. همانطور که گفتیم فلومتر یک پروانه توربینی شکل دارد، که یک ساچمه مغناطیسی درون آن قرار گرفته است. هنگامی که آبگرم باز می‌شود، آب سرد ورودی به پکیج از درون صافی عبور می‌کند و باعث حرکت توربین می‌شود. با حرکت توربین ساچمه هم به حرکت در می‌آید.

دو طرف فلومتر دوعدد پلاتین وجود دارد که فاصله کمی هم از هم دارند. با هر چرخش توربین کنتاکت‌هایی بین این دو به وجود می‌آید. در نتیجه فرکانس اتصال به برد ارسال شده و برد تشخیص می‌دهد که آب گرم باز شده است، در نتیجه به سرعت مشعل را روشن و آب گرم خروجی را ارسال می‌کند.

فلومتر پکیچ چیست
فلومتر یا دبی سنج سرعت و جریان آب را برای آبگرمکن محاسبه میکند.

تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر پکیج چیست؟؛ منظور از فلوسوئیچ و فلومتر اصلاحی

خاصیت دبی سنج بودن فلومتر در این نکته است که هنگامی که شیر آب به میزان بیشتری باز می‌شود، توربین با سرعت بیشتری می‌چرخد و جریان آب بیشتری را به برد ارسال می‌کند. درنتیجه برد دستگاه برای اینکه بتواند آب و دبی را بیشتر گرم کند، شعله‌ی پکیج را بالاتر می‌برد. پس میزان گرمی و داغی آب به صورت مطبوع‌تر و مطلوب‌تری در اختیار شما قرار داده می‌شود.

پکیج‌هایی که فلوسوئیچ دارند، از نظر گرم کردن آب دقت کم‌تری نسبت به فلومتر دارند. چون فلوسوئیچ‌ها فقط باز یا بسته بودن آب مصرفی را به برد اطلاع می‌دهند و برد تنها با کمک سنسور آب مصرفی (NTC S) می‌توانند شیر گاز را تنظیم کنند.

و اما پکیج‌هایی که فلومتر دارند از نظر گرم کردن آب مصرفی دقت بالاتری دارند و نوسان کمتری نسبت به فلوسوئیچ‌ها دارند و برد دستگاه هم این قابلیت را دارد که علاوه بر فعال کردن سنسور آب مصرفی، دبی آب گرم را نیز اندازه گیری می کنند.

همچنین تفاوت عمده‌ی این دو قطعه در ظاهر آنهاست، در واقع در ساخت فلوسوئیچ دو سیم بکار رفته است، اما در ساخت فلومتر از سه نوع سیم استفاده می‌شود.  فلومترها سه رشته سیم دارند، که سه حالت مختلف خاموش، شعله کم و شعله روشن یا بلند را ایجاد خواهد کرد. اما فلوسوئیچ فقط دو حالت دارد، صفر به معنای خاموش و یک به معنای روشن. به دنبال این موضوع در شرایطی که قصد تعویض فلومتر با فلو سوئیچ را داشته باشیم، می‌توانیم سیم قرمز فلومتر، که سیم تنظیم ولتاژ تغذیه است را وصل نکنیم. اما نمی‌توانیم به جای فلومتر از فلو سوییچ استفاده کنیم. به یاد داشته باشید این کار باید توسط یک متخصص تعمیر پکیج صورت بگیرد.

انواع فلومتر پکیج

فلومترها به دو دسته تقسیم می‌شوند، فلومترهای فرکانس بالا و فرکانس پایین:

فلومتر با فرکانس بالا

این توربین‌ها به خاطر نوع پروانه‌ای که دارند با آب برخورد بیشتری می‌کنند و سطح بیشتری از آنها با آب در تماس است. در نتیجه فرکانس بالایی توسط آهنربای نوک توربین حسگر به فلومتر می‌رسد. در این صورت فرکانس بیشتری را به برد ارسال می‌کنند. پکیج‌های والترو و ال جی از این نوع فلومتر استفاده می‌کنند.

فلومتر با فرکنس پایین

این فلومترها با توجه به نوع پروانه‌ای که دارند برخورد کمتری با آب دارند و فرکانس کمتری را به برد ارسال می کنند. در نصب فلومتر پکیج باید حتما به این نکته توجه شود، چون بدون توجه به این نکته پکیج در تنظیم شعله های کوتاه و بلند به مشکل خواهد خورد.

فلومتر در پکیج های تک مبدل و دو مبدل

کارکرد فلومترها در پکیج های تک مبدله و دو مبدله در مکانیسم تنظیم دمای آب متفاوت است. در پکیج های تک مبدل بعد از اینکه پیام فلومتر ارسال می شود برد الکترونیک پکیج دستور خاموشی پمپ و روشن شدن شعله را ارسال می کند. اما در مورد پکیج ها دو مبدل، بعد از دریافت سیگنال ارسالی از فلومتر دستور بسته شدن مسیر آب گرم رادیاتور برای شیر سه راهی ارسال می شود. در مورد تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل اینجا بیشتر بخوانید.

عیب یابی فلومتر و فلوسوئیچ پکیج
فلومتر در پکیج انواع مختلفی دارد که به نوع دستگاه مربوط می شود

انواع فلوسوئیچ

در حال حاضر فلوسوئیچ در انواع مختلفی تولید می‌شود؛ فلوسوئیچ پدالی، فلوسوئیچ پیستونی و فلوسوئیچ مغناطیسی از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین فلوسوئیچ‌هایی هستند که سازندگان از آنها در ساخت انواع پکیج دیواری، استفاده می‌کنند.

فلوسوئیچ پدالی

فنر برگشت و سنسوری که در این نوع فلوسوئیچ وجود دارد، باعث شده که این نوع فلوسوئیچ نسبت به فلوسوئیچ پیستونی و فلوسوئیچ مغناطیسی، کارایی بیشتری داشته باشد. در واقع پکیج‌هایی که از فلوسوئیچ پدالی استفاده می‌کنند، به کمک سنسوری که در آن تعبیه شده، می‌توانند به آسانی جریان آب را بررسی کنند.

فلوسوئیچ پیستونی

فلوسوئیچ پیستونی دارای یک پیستون است، این پیستون به کمک جریان گاز یا مایع، درون یک مجرا حرکت و سیستم را بررسی می‌کند. توجه کنید که امکان بسته شدن مسیر جریان آب پکیج در این نوع فلوسوئیچ، نسبت به فلوسوئیچ پدالی و فلو سوئیچ مغناطیسی بیشتر است.

فلوسوئیچ مغناطیسی

فلوسوئیچ مغناطیسی، برای جریان بهتر آب و مایعات در پکیج، مناسب‌تر است. در این نوع فلوسوئیچ یک قطعه آهنربا و یک شناور تلفنی وجود دارد که توسط آنها یک فضای مغناطیسی درون فلوسوئیچ بوجود آمده و جریان آب کنترل و بررسی می‌شود.

علائم خرابی فلوسوئیچ پکیج

مشاهده علائم زیر خبر از خرابی فلوسوئیچ پکیج می‌دهد:

 • روشن نشدن پکیج، حین باز بودن شیر آب گرم
 • سرد بودن مداوم آب پکیج
 • روشن شدن پکیج در حین عدم استفاده از آبگرم

تست و عیب یابی فلومتر و فلوسوئیچ پکیج

اگر قصد تست کردن قطعه فلوسوئیچ پکیج‌تان را دارید، قبل از تست باید اقدام به تنظیم پکیج روی حالت تابستانه کنید، اگر پکیج روی حالت حالت زمستانه تنظیم شده باشد، جهت یابی به درستی صورت نمی‌گیرد و در نهایت شما نمی‌توانید به سالم بودن یا عدم سالم بودن فلوسوئیچ پی ببرید.

 • در همین راستا ابتدا پکیج را روی حالت تابستانه تنظیم کنید.
 • سپس شیر آب گرم را باز کنید.
 • اگر پس از باز شدن شیر آب گرم، بلافاصله پکیج روشن و شروع به گرم کردن آب کند، قطعه فلوسوئیچ پکیج سالم است.

اما اگر پس از باز کردن شیر آب گرم، پکیج هیچ عکس العملی از خود نشان ندهد و روی حالت stand by یا همان آماده باش، باقی بماند و یا بدون باز شدن شیر آب گرم، پکیج روشن شود و شروع به کار کردن کند، قطعه فلوسوئیچ دچار اختلال شده و باید توسط یک تعمیر کار ماهر تعمیر یا تعویض شود.
همانطور که متوجه شدید خرابی فلومتر یا فلوسوئیچ، کارکرد پیکج را با اختلال مواجه میکند و توصیه میکنیم تعمیر پکیج و قطعات آن را به دست یک تکنسین کار فنی بسپارید.

پیشنهاد مطالعه

مراحل تعویض فلوسوئیچ

اگر متوجه اختلال در عملکرد فلوسوئیچ پکیج، شدید ولی در زمینه‌ی تعمیر پکیج، هیچ گونه دانش و تخصصی ندارید، به هیچ عنوان خودتان برای تعمیر، دست بکار نشوید. چرا که ممکن است حین انجام کار، به سایر قطعات پکیج آسیب جدی وارد شود. اما اگر فرد آچاربازی هستید و یا تمایل به آَنایی با روند کار دارید، برای تعویض فلوسوئیچ مراحل زیر را طی کنید:

 • قبل از هر کاری برق و گاز دستگاه را به طور کامل قطع کنید. بهتر است گاز اصلی که به دستگاه وصل می‌شود را کاملا ببدنید تا حین سرویس کردن پکیج، گاز  دستگاه وصل نشود.
 • شیر آبی که پکیج وصل است را به طول کامل ببندید تا دستگاه حین سرویس، آبگیری نکند.
 • حال باید به سراغ قاب پکیج بروید و آن را از بدنه دستگاه جدا کنید؛ برای این کار، باید توسط پیچ گوشتی، پیچ‌های قاب را یکی یکی باز و سپس با فشار دادن دکمه فنری جلوی پکیج، قاب پکیج را خارج کنید.
 • شیر پرکن پکیج را باز و آب درون آن را را به طور کامل تخلیه کنید. در صورت تخلیه کردن شیر پر کن ممکن است هنوز مقداری آب درون آن باقی بماند.
 • حال باید کنترل پنل را پایین بکشید تا بتوانید فلوسوئیچ را به طور کامل مشاهده کنید؛ همانطور که پیشتر در تصویر دیدید، فلوسوئیچ یک قطعه استوانه‌ای شکل مشکی رنگ است.
 • در این مرحله شما باید سیم‌های فلوسوئیچ را از برد پکیج جدا کنید.
 • پس از جدا کردن سیم‌های فلوسوئیچ از برد، باید به کمک آچار، بدنه‌ی فلوسوئیچ را که توسط مغزی به درون لوله متصل شده است را جدا کنید.
فلوسوئیچ پدالی و نحوه‌ی عملکرد آن در پکیج
تصویری از فلوسوئیچ پدالی پکیج

نکته: قبل از اینکه بخواهید بدنه‌ی فلوسوئیچ را از درون لوله بیرون بیاورید، پین نگهدارنده‌ی فلوسوئیچ را بردارید.

 • در این مرحله شما می‌توانید به راحتی اجزای فلوسوئیچ را مشاهده کنید. یکی از این اجزا، حلقه‌ی اورینگی است، اگر این قطعه فرسوده شده بود، باید یک حلقه‌ی اورنگی نو را جایگزین قطعه‌ی آن کنید.
 • پس از جایگزین کردن اورینگ جدید با اورنگ فرسوده، به منظور نصب فلوسوئیچ، باید قطعه را به صورت صحیح و در راستای جریان آب مانند قبل در جای خود تعبیه کنید.
 • حال باید سیم‌های فلوسوئیچ را به برد پکیج وصل کنید؛ فرقی ندارد که کدام سیم به بالای برد و کدام سیم به پایین برد، وصل شود، اما دقت کنید که هر دو سیم، به برد متصل شده باشند. سپس برای اینکه از محکم بودن فلوسوئیچ مطمئن شوید، خوب است با کمک پیچ گوشتی، مغزی دنباله دار آن را خوب سفت کنید.
 • در این مرحله باید قاب پکیج را دوباره به بدنه متصل کنید.
 • در آخر شما باید برق، گاز و آب پکیج را وصل و سپس شیر پر کن پکیج را باز کنید و منتظر بمانید تا پکیج آبگیری کند.
تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت  تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. میخواستم ببینم فلومترهای پکیج اگر شلنگی به قطر شلنگ آب کولر داشته باشیم و آب به صورت ثقلی از مسیر عبور کنه آیا قادر به اندازه گیری دبی هست؟

 2. با سلام و احترام، طول عمر متوسط فلومترهای پکیج با فرض استفاده از بهترین برند، چقدر هست؟ با سپاس

 3. سلام
  من تازه یک ماهه اومدم توی این خونه، مثل اینکه مستاجر قبلی خودش اسیدشویی کرده و فلوسوئیچ رو خراب کرده منم مجبور شدم همین اول کار زنگ بزنم سرویسکار بیاد و مشکلو درست کنه پریروز تعمیرکار اومد یه کارایی کرد و گفت سرویس کردم دستگاه رو و مشکلمون برطرف شد ولی دیشب که پسرم حموم بود یدفعه یه صدای ترسناک مثل ترکیدن نارنجک داد و خاموش شد و دیگه روشن نمیشه

  1. باسلام
   بهرام عزیز، ممکن است نشت آب باعث ایجاد اتصالی و خرابی برد شده باشد. لازم است پکیج شما توسط کارشناس ماهر بررسی شود. شما می‌توانید برای تعمیر پکیج درخواست خود را از طریق سایت آچارباز یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا