به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

فلومتر پکیچ چیست و چه کاربردی دارد ؟

فلو سوئیچ چیست؟

آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده است که چگونه پکیج و آبگرمکن آب مصرفی را گرم می کنند و چطور با چرخاندن شیر آب به سمت آب گرم، پکیج تشخیص می دهد که باید آب گرم را روانه لوله ها کند؟ اگر با قطعات پکیج و آبگرمکن آشنا باشید پاسخ به این سوال برایتان آسان است. در پکیج عوامل مختلفی موجب گرم کردن آب مصرفی می شوند. قطعه مخصوص برای گرم کردن آب فلومتر است که نقش اصلی را ایفا می کند. دقت داشته باشید فلومتر و فلوسوئیچ یکی نیستند، فلوسوئیچ پکیج یک قطعه در مسیر آب است که باز شدن شیر آب گرم را تشخیص داده و سنسور آب گرم را فعال می کند. در پکیج های جدید فلومتر جایگزین فلوسوئیچ شده است. در این مقاله کارکرد این قطعه را بررسی می کنیم.

فلوسوئیچ و فلومتر پکیج چیست، چه تفاوتی با هم دارند؟

فلو سوئیچ چیست؟

کلمه فلو به معنای جریان و کلمه سوئیچ به معنای کلید است. فلوسئیچ همان کلید جریان است و مسئول اعلام خبر باز شدن شیر آبگرم. فلوسوئیچ ها کاربرد مختلف و فراوانی دارند. فلوسوئیچ ها در پکیج های دیواری باز شدن شیر آب مصرفی را به برد دستگاه خبر می دهند. به این صورت که هنگامی که شیر آب گرم را باز می کنید یک شناور تفلونی که داخل فلوسوئیچ قرار دارد، به سمت بالا حرکت می کند. حرکت رو به بالای آن به دلیل وجود یک آهنربا روی این شناور است، این آهنربا به صورت مغناطیسی پس از جذب دو قطب مخالف، کنتاکت های فلوسوئیچ را وصل کرده و در این صورت برد دستگاه پیام را دریافت می کند و با باز کردن شیر آب پکیج را جهت گرم کردن آب روشن می کند. با بستن شیر آبگرم، این اتصال از بین می رود و دستور قطع تولید آبگرم توسط سنسور به برد الکترونیک ارسال می شود.

فلوسئیچ یا کلید جریان چیست
فلوسوئیچ قطعه ای است که وظیفه اعلام باز شدن شیر آب گرم را به آبگرمکن میدهد

قطعات داخل فلوسوئیچ شامل موارد زیر هستند:

  1. فیلتر صافی در فلوسوئیچ از ورود موارد زائد و رسوبات آب به داخل پکیج جلوگیری میکند.
  2. رزوه های برنجی
  3. خار، که رزوه و واشر را در داخل پوسته فلوسوئیچ نگه میدارد.
  4. شناور تفلونی که با به همراه داشتن یک آهنربا، با بالا رفتن شناور اتصالات مغناطیسی را ایجاد میکند و باعث ایجاد کنتاکت های فلوسوییچ و ایجاد سیگنال تولید آبگرم می شود.
  5. کنتاکتهایی از نوع O
  6. بدنه ای که شناور داخل آن است.

پیشنهاد مطالعه

فلومتر پکیچ چیست؟

تا اینجای کار فلومتر و فلوسوئیچ کارکرد مشابه دارند. اما فلومتر به معنی دبی سنج هم است. دبی سنج می تواند سرعت و جریان آب را محاسبه کند، داخل فلومتر مانند فلوسوئیچ شناور تفلونی قرار ندارد. در فلومتر یک توربین آهنربایی با یک سنسور داخلی طراحی شده است. هنگامی که شیر آب گرم را باز می کنید جریان آب از داخل فلومتر، توربین را به گردش در می آورد و در نتیجه سنسور جریان آب را به برد اطلاع می دهد.محل قرارگیری فلومتر پس از آب ورودی به پکیج است به همین دلیل هم عکس العمل سریعی در اندازه گیری آب ورودی خواهد داشت.

همانطور که گفتیم فلومتر یک پروانه توربینی شکل دارد، که یک ساچمه مغناطیسی درون آن قرار گرفته است. همگامی که آبگرم باز می شود، آب سرد ورودی به پکیج از درون صافی عبور می کند و باعث حرکت توربین می شود. با حرکت توربین ساچمه هم به حرکت در می آید. دو طرف فلومتر دوعدد پلاتین وجود دارد که فاصله کمی هم از هم دارند. با هر چرخش توربین کنتاکت هایی بین این دو به وجود می آید. در نتیجه فرکانس اتصال به برد ارسال شده و برد تشخیص می دهد که آب گرم باز شده است، در نتیجه سریعا مشعل را روشن می کند و آب گرم خروجی را ارسال می کند.

در دو سر کنتاکت ها جریان ۵ ولت وجود دارد، هر بار که توربین در فلومتر می چرخد، ساچمه حرکت می کند و در بین کنتاکتها قرار می گیرد در نتیجه باعث اتصال این کنتاکت ها و به وجود آمدن جریان ۵ ولت می شود. در حالت دیگر ساچمه از کنتاکت ها دور است و هیچ جریان و اتصالی برقرار نمیشود و برای برد الکترونیک پکیج به این معناست که درخواستی برای آبگرم نداریم. اما اگر جریان به میزان ۲ تا ۳ ولت ایجاد شود سیگنال درخواست آبگرم ارسال شده و پکیج روشن می شود.

فلومتر پکیچ چیست
فلومتر یا دبی سنج سرعت و جریان آب را برای آبگرمکن محاسبه می کند

تفاوت فلومتر و فلوسوئیچ پکیج

خاصیت دبی سنج بودن فلومتر در این نکته است که هنگامی که شیر آب به میزان بیشتری باز می شود توربین با سرعت بیشتری می چرخد و جریان آب بیشتری را به برد ارسال می کند. درنتیجه برد دستگاه برای اینکه بتواند آب و دبی را بیشتر گرم کند شعله ی پکیج را بالا تر می برد. پس میزان گرمی و داغی آب به صورت مطبوع تر و مطلوب تری در اختیار شما قرار داده می شود.

پکیج هایی که فلوسوئیچ دارند از نظر گرم کردن آب دقت کم تری نسبت به فلومتر دارند. چون فلوسوئیچ ها فقط باز یا بسته بودن آب مصرفی را به برد اطلاع می دهند و برد تنها با کمک سنسور آب مصرفی (  NTC S) می توانند شیر گاز را تنظیم کنند. و اما پکیج هایی که فلومتر دارند از نظر گرم کردن آب مصرفی دقت بالا تری دارند و نوسان کمتری نسبت به فلوسوئیچ ها دارند و برد دستگاه هم این قابلیت را دارد که علاوه برفعال کردن سنسور آب مصرفی، دبی آب گرم را نیز اندازه گیری می کنند.

همچنین فلومترهای سه رشته سیم دارند، که سه حالت مختلف خاموش، شعله کم و شعله روشن یا بلند را ایجاد خواهد کرد. اما فلوسوئیچ فقط دو حالت دارد، صفر به معنای خاموش و یک به معنای روشن. به دنبال این موضوع در شرایطی که قصد تعویض فلومتر با فلو سوئیچ را داشته باشیم، می توانیم سیم قرمز فلومتر که سیم تنظیم ولتاژ تغذیه است را وصل نکنیم. اما نمی توانیم به جای فلومتر از فلو سوییچ استفاده کنیم.

به یاد داشته باشید این کار باید حتما توسط یک متخصص صورت بگیرد برای این کار می توانید از خدمات تعمیر پکیج آچارباز استفاده کنید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

انواع فلومتر پکیج

فلومتر ها به دو دسته تقسیم می شوند، فلومترهای فرکانس بالا و فرکانس پایین:

فلومتر با فرکانس بالا

این توربین ها به  خاطر نوع پروانه ای که دارند با آب برخورد بیشتری می کنند و سطح بیشتری از آنها با آب در تماس است. در نتیجه فرکانس بالایی توسط آهنربای نوک توربین حسگر به فلومتر می رسد. در این صورت فرکانس بیشتری را به برد ارسال می کنند. پکیج های والترو و ال جی از این نوع فلومتر استفاده می کنند.

فلومتر با فرکنس پایین

این فلومتر ها با توجه به نوع پروانه ای که دارند برخورد کمتری با آب دارند و فرکانس کمتری را به برد ارسال می کنند. در نصب فلومتر پکیج باید حتما به این نکته توجه شود، چون بدون توجه به این نکته پکیج در تنظیم شعله های کوتاه و بلند به مشکل خواهد خورد.

فلومتر در پکیج های تک مبدل و دو مبدل

کارکرد فلومترها در پکیج های تک مبدله و دو مبدله در مکانیسم تنظیم دمای آب متفاوت است. در پکیج های تک مبدل بعد از اینکه پیام فلومتر ارسال می شود برد الکترونیک پکیج دستور خاموشی پمپ و روشن شدن شعله را ارسال می کند. اما در مورد پکیج ها دو مبدل، بعد از دریافت سیگنال ارسالی از فلومتر دستور بسته شدن مسیر آب گرم رادیاتور برای شیر سه راهی ارسال می شود.

 

عیب یابی فلومتر و فلوسوئیچ پکیج
فلومتر در پکیج انواع مختلفی دارد که به نوع دستگاه مربوط می شود

تست و عیب یابی فلومتر و فلوسوئیچ پکیج

خرابی و عدم کارکرد فلوسوئیچ و فلومتر در پکیج ها، باعث نمایش خطا روی پنل پکیج نمی شوند. در نتیجه آنها را باید خودتان تست کنید. نکته اول اینکه، برای تست فلوسوئیچ هرگز پکیج را در حالت زمستانه قرار ندهید، امکان بروز خطا در این تست بالا می رود. نکته دوم، ورودی آب سرد را به فلوسوئیچ یا فلومتر وصل کنید.

برای انجام این تست پکیج را در حالت تابستانه قرار دهید، شیر آبگرم را باز می کنیم، اگر پکیج روشن می شود فلوسوئیچ سالم است اگر روشن نمیشود یعنی پیام باز شدن جریان آب گرم به برد ارسال نمی شود. بر عکس این حالت را هم داریم، اگر آب گرم باز نشده اما پکیج روشن می شود فلوسوئیچ خراب است.

لازم به ذکر است این خطا در فلومترها هیچوقت اتفاق نمی افتد، چون فلومتر دارای توربینی است که تا حرکت نکند پکیج روشن نمی شود، پس اختلال بالا در پکیج های فلومتردار رخ نمی دهد. با یکسره کردن فلومتر هم می توانیم فلومتر را تست کنیم، دو سر سیم های فلومتر را با اتصال کوتاه به هم وصل می کنیم، اگر مشعل پکیج روشن شود یعنی فلومتر خراب است. مشعل باید با اتصال کنتاکتها روشن شود.

برای عیب یابی فلومتر پکیج می توانید از روش  ولتاژگیری هم استفاده کنید. فلومترها سه سیم به رنگ های زرد یا سفید، قرمز و مشکی یا آبی هستند، یک سیم مشترک یا نول در این میان وجود دارد که همان سیم مشکی یا آبی است. ولتاژ تغذیه ۵ ولت برای تغذیه فلومتر ارسال می شود. اگر اهم متر را به پایه های فلومتر نزدیک کنیم باید جریان در مسیر DC برقرار باشد در غیر این صورت یا سیم قطعی دارد یا برد مشکل پیدا کرده است. سیم های زرد و مشکی هم فرمان خروجی فلومتر را جابجا می کنند، در شرایطی که آبگرم باز است باید ولتاژ بین  تا  باشد، نه صفر و نه پنج، در غیر این صورت فلومتر خراب است.


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.