آبگرمکن و پکیج

مقایسه پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل

اگر قصد خرید پکیج دیواری برای منزل یا شرکت و … داشته باشید، اغلب با اصطلاح پکیج دیواری تک مبدل و دومبدل برخورد داشته‌اید. تا حالا به این مسئله فکر کرده‌اید که تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل در چیست؟ کدامیک از دو مبدل بهتر هستند و کارایی بهتری دارد؟

وبلاگ آچارباز قصد دارد در این مقاله به تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل بپردازد. معرفی انواع پکیج و نحوه کارکرد آنها به شما کمک می‌کند تا در نهایت انتخاب بهتری داشته باشید و در عین حال اگر پکیج در منزل و یا شرکت شما نصب شده این مقاله کمک می‌کند تا از آن بهتر مراقبت کرده و در نتیجه پس از زمان طولانی‌تری نیاز به تعمیر پکیج پیدا کنید. پس با ما همراه باشید تا به مقایسه پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل بپردازیم.

منظور از مبدل پکیج دیواری چیست و چند مدل دارد؟

قبل از اینکه به مقایسه پکیج‌های تک مبدل و دو مبدل بپردازیم ابتدا باید بدانیم که مبدل پکیج دیواری چیست و چه کارایی دارد؟

مبدل پکیج دیواری وظیفه گرم کردن آب برای گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی را به عهده دارد. آب سرد لوله‌کشی شهری پس از ورود به پکیج و عبور از مدار مبدل، گرم شده و از طریق لوله آب گرم در آشپزخانه، حمام و … مصرف شده و در نهایت از مدار خارج می‌شود. اما آبی که برای گرم کردن سیستم‌های گرمایشی مثل رادیاتورهای شوفاژ استفاده می‌شود، در یک مدار بسته قرار گرفته و به صورت مدوام و چرخشی در مجاورت مبدل گرم شده و توسط پمپ پکیج در داخل شبکه لوله کشی شوفاژهای ساختمان به گردش در می‌آید تا زمانیکه درجه حرارت هوای داخل ساختمان و درجه حرارت آب گرم شوفاژها به حد مطلوب و از پیش تعیین شده برسد.

مبدل‌ها در پکیج‌های دیواری به دو نوع تک مبدل و دو مبدل تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها می‌پردازیم.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

پکیج تک مبدل یا بی ترمیک (Bithermic) چیست وچگونه کار می‌کند؟ (مزیت پکیج تک مبدل)

پکیج تک مبدل یا بی‌ترمیک یک مبدل حرارتی دوبل دارد که مدیریت گرمایش آب مصرفی و رادیاتورها را به عهده دارد. این مدیریت از طریق کلید سلکتور و یک شیر سه راهی انجام می‌شود. شیر سه راهی در پکیج یک ورودی و دو خروجی دارد. آب از ورودی وارد شده و از یک یا هر دو خروجی خارج می‌شود. زمانیکه پکیج تک مبدل در حالت زمستانی قرار می‌گیرد، آب از دو خروجی برای گرم کردن آب مصارف خانگی و رادیاتورها استفاده می‌کند. در این حالت شیر سه طرفه به طور همزمان هم مسیر گردش آب رادیاتورها را فعال می‌کند و هم پمپ گردش آب در داخل رادیاتورها را.

 • نکته‌ای که لازم است در همین جا به آن اشاره کنیم این است که در پکیج‌های تک مبدل پمپ تنها در حالت زمستانی فعال بوده و در حالت تابستانه که نیاز به گرم شدن رادیاتورها نیست، پمپ غیرفعال می‌شود. می‌توان این ویژگی را از جمله مزایای پکیج تک مبدله دانست چون پمپ استهلاک کمتری پیدا می‌کند و از طرفی دیگر آب برای گرم شدن در تماس مستقیم با شعله قرار گرفته و سریع‌تر گرم می‌شود.
 • علاوه براین پکیج تک مبدل، ساختاری ساده دارد و دردسر خرابی آن بسیار کمتر است.
 • اما در کنار مزایای پکیج تک مبدل نوسان گرمای آب، در طی مصرف و رسوب‌گیری بیشتر، از جمله معایب آن است
پیشنهاد مطالعه
گرمای آب پکیج تک مبدل
آب در پکیج تک مبدل به دلیل اینکه در تماس مستقیم با شعله بوده سریع‌تر گرم می‌شود. اما در طی مصرف نوسان دارد.

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک (Monothermic) چیست و چگونه کار می کند؟ (مزیت پکیج دو مبدل)

پکیج دو مبدل همانطور که اشاره شد، یک مدل از انواع پکیج است. در ساختار این پکیج، دو مبدل اصلی یا (Gas water heat wxchanger) و مبدل صفحه‌ای (Water Heat exchanger) وجود دارد. در این پکیج برای گرمایش محیط (گرم شدن رادیاتورها) از مبدل اصلی استفاده می‌شود. اما زمانیکه فرد شیر آب گرم را باز می‌کند، پمپ، آب گرمی که در مبدل اصلی گرم شده را به مبدل‌های صفحه‌ای، می‌رساند و بدین صورت، آب گرم مصرفی، تأمین می‌شود.

در واقع میان دو مبدل پکیج یک مدار کوچک تشکیل می‌شود و زمانیکه دستگاه روشن می‌شود، آب گرم موجود در این مدار، مبدل صفحه‌ای را گرم می‌کند. آب سردی که با باز کردن شیر وارد ورودی دستگاه می‌شود، از داخل مبدل صفحه‌ای عبور و گرم شده و وارد سیستم لوله کشی آبگرم می‌شود.

 • با توجه به نحوه عملکرد پکیج دو مبدل، تولید آب گرم مصرفی یکنواخت و رسوب گیری کمتر از جمله مزایای پکیج دومبدل است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد.

ساختار اتصال لوله‌ها نیز از جمله مواردی است که به عنوان تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدله می‌توان به آن اشاره کرد.

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک
تصویر نقشه عملکرد پکیج دو مبدله

مقایسه تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل

در این قسمت به بررسی تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل می‌پردازیم. همانطور که پیشتر در ساختار هرکدام از پکیج‌ها توضیح دادیم، مهم‌ترین تفاوت آنها در تعداد مخازن پکیج است. در نوع تک مبدل لوله‌های آب گرم مصرفی و شوفاژها هر دو از یک مخزن عبور می‌کنند. اما در نوع پکیج دو مبدل آب گرم مصرفی از مبدل ثانویه و آب گرم رادیاتورها از مبدل اصلی عبور می‌کند، در این حالت فشار حرارتی بر دو مخزن تقسیم می‌شود.

مقایسه پکیج تک مبدل و دو مبدل
مهم‌ترین تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل در نحوه عملکرد آنها در زمان استفاده از آب گرم است.

علاوه بر آب گرم مصرفی ساختار اتصال لوله‌ها نیز از جمله مواردی است که به عنوان تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدله می‌توان به آن اشاره کرد. پکیج تک مبدل 4 اتصال دارد که 2 اتصال آن یک دوم بوده و 2 اتصال دیگرش سه چهارم هستند. اتصال‌های یک دوم برای آب مصرفی و اتصال‌های سه چهارم برای آب گرمایشی (رادیاتورها) مصرف می‌شوند. اما در پکیج دومبدل مبدل اصلی دو اتصال از نوع سه چهارم دارد و مبدل ثانویه وظیفه گرم کردن آب مصرفی را به عهده دارد.

کدامیک را بخریم؟ پکیج تک مبدل بهتر است یا دو مبدل؟

با توجه به بررسی تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل، اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب املاح و رسوبات زیادی دارد، بهتر است که پکیج دومبدل خریداری کنید. اما اگر مشکل املاح در منطقه و یا شهر شما کمتر است، می‌توانید با توجه به قیمت پکیج تک مبدل خریداری کنید. پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش گام به گام رسوب زدایی پکیج دیواری را مطالعه کنید.

همانطور که گفته شد، پکیج‌های تک مبدل نوسان حرارت گرمایی دارند. اگر گرم بودن یکنواخت آب و کیفیت پکیج دیواری برایتان مهم‌‌تر بوده، پکیج دومبدل گزینه بهتری است. با توجه به تفاوت پکیج دیواری تک مبدل و دو مبدل اگر بخواهید به یک نتیجه گیری کلی برسید، بهتر است از کارشناسان و متخصصان فن برای خرید پکیج کمک بگیرید.

چون در انتخاب پکیج تک یا دو مبدل، عوامل محیطی، شهر، منطقه و … تاثیرگذار بوده و یک کارشناس خبره بهتر می‌تواند به شما در انتخاب پکیج متناسب با شرایطتان مشاوره دهد. در نهایت پس از انتخاب پکیح دیواری مطلوب‌تان برای نصب، راه‌اندازی و یا پیدا شدن مشکلی در دستگاه برای سرویس و تعمیر پکیج از تکنسین‌های ماهر ما در آچارباز کمک بگیرید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. پکیج دو مبدله ایران رادیاتور دارم ، از اول سال تا امروز چند مرتبه هواگیری کردم و دما رو هم تا آخر گذاشتم ولی الان چراغ دما روشن میشه و فقط یکی از رادیاتورها خوب گرمه بقیه رادیاتورها درست گرم نیست و ولرم میشن مشه علت رو بگین؟

  1. درود بر شما
   سامان عزیز، این ایراد ممکن است به دلیل بسته بودن شیر رفت و برگشت پکیج باشد. برای رفع این مشکل باید سرویس پکیج را در برنامه خود بگذارید. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق شماره 02154591616 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 2. شنیدم پکیجای دو مبدله از تک مبدله کمتر رسوب و جرم میگیرن درسته ؟

  1. درود بر شما
   میرزایی عزیز، بله درست است.
   پکیج های تک مبدله فقط از یک مبدل، برای گرم کردن خانه و آب گرم استفاده می کنند، درنتیجه زودتر رسوب می کنند.
   موفق باشید

 3. سلام من یه پکیج تک مبدله آریستون دارم از دیشب وقتی روشن میشه چراغ قرمزش هم روشن میشه و آبو درست گرم نمیکنه . مشکل از کجاست ؟

  1. باسلام
   آقا/خانم حمیدی فر عزیز؛ برای رفع مشکل، پکیج را یکبار ریستارت و سنسور دما و فلومتر پکیج را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید برای تعمیر پکیج درخواست خود را از طریق سایت آچارباز یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا