×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

آبگرمکن و پکیج

علت روشن نشدن پکیج + راهنمای برطرف کردن آنها

علت روشن نشدن پکیج

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در آبان 1398 نوشته شده بود و در دی 1400 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

پکیج‌های دیواری یکی از سیستم‌های گرمایشی رایج در خانه‌ها و آپارتمان‌ها هستند. گاهی در زمستان و مواقعی که به آب گرم نیاز دارید، این دستگاه خودبه‌خود خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. اگر علت روشن نشدن پکیج ،افت فشار آب و گاز باشد، خود شما می‌توانید با استفاده از شیر پرکن و ریست دستگاه، دوباره پکیج را روشن کنید.

اگر دلیل مشکل شما، افت فشار گاز و آب نباشد، احتمالا به دلیل روشن نشدن شمعک ، پکیج روشن نمی‌شود. در صورت خراب شدن شمعک، روشن کردن دستگاه ساده نیست. در این شرایط بهتر است از یک تعمیرکار متخصص برای تعمیر پکیج خود کمک بگیرید. آچارباز با کمک یک تیم از تعمیرکاران ماهر، آماده انجام تعمیرات پکیج دیواری شما در محل است. برای دریافت خدمات ما می‌توانید به صفحه تعمیر پکیج مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید. تعمیرکاران ما در اولین فرصت برای حل مشکل با شما هماهنگ می‌شوند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:
10 علت روشن نشدن پکیج و روش‌های حل آن‌ها
دلایل روشن نشدن شمعک پکیج

10 علت روشن نشدن پکیج و روش‌های حل آن‌ها

فرق نمی‌کند پکیج شما چه برند و مدلی داشته باشد، سیستم کارکرد انواع پکیج، کم و بیش با هم یکسان است. پکیج دستگاهی است که با آب، گاز و برق کار می‌کند. تمامی پکیج‌ها به‌طور پیش فرض مجهز به سیستم خاموش شدن خودکار هستند. مشکل در فشار یا قطع هر یک از این موارد، سیستم خاموش خودکار پکیج را فعال می‌کند. در ادامه مشکلاتی که باعث فعال شدن سیستم خودکار پکیج می‌شود، را معرفی و روش حل آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1- فشار آب برای روشن شدن پکیج کافی نیست

کاهش فشار آب، علت روشن نشدن پکیج در بیشتر موراد است. به گیج پکیج نگاه کنید. عقربه فشارسنج باید بین 1 و 2 باشد. اگر این عقربه، عددی کمتر از یک را نشان دهد، علت روشن نماندن شمعک پکیج ، کاهش فشار آب است.

برای برطرف کردن این مشکل شیر تنظیم فشار آب پکیج را باز کنید و منتظر بمانید تا عقربه فشارسنج به 2 برسد و پکیج روشن شود. اگر با افزایش فشار آب باز هم پکیج روشن نشد باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج

2- کاهش فشار گاز علت خاموش شدن پکیج است

بعد از آب، باید فشار گاز را چک کنید. گاهی در زمستان به دلیل مصرف بیش از حد، فشار گاز افت می‌کند. این افت فشار مانع از روشن شدن پکیج می‌شود. در این شرایط معمولا یک کد خطای خاص روی نمایشگر پکیج ظاهر می‌شود. این کد خطا در برندهای مختلف متفاوت است. برای برطرف کردن اخطار دستگاه، دفترچه آن ر بخوانید. در دفترچه راهنما روش حل این مشکل بیان شده است.

کاهش فشار گاز علت روشن نشدن پکیج
کاهش فشار گاز می‌تواند باعث فعال شدن سیستم خاموشی خودکار پکیج شود.

3- علت روشن نشدن پکیج قطع برق، مشکل پریز و اتصالات است

همان‌طور که گفتیم پکیج با آب، گاز و برق کار می‌کند؛ پس مشکل در اتصالات برق و پریز هم می‌تواند علت روشن نشدن پکیج باشد. اگر در همه جای خانه برق دارید، به کمک یک فازمتر سلامت پریزی که پکیج به آن متصل است را بررسی کنید. در مرحله بعد سیم و دوشاخ دستگاه را بررسی کنید. اگر سیم یا دوشاخ زدگی و پارگی داشتند بهتر است آن‌ها را عوض کنید.

مشکل در سیستم برق پکیج
خرابی پریز یا دوشاخ پکیج می‌تواند علت روشن نشدن آن باشد.
پیشنهاد مطالعه

4- لوله‌های رادیاتور هوا گرفته است

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن پکیج مربوط به لوله‌هایی است که جریان آب را از پکیج به رادیاتورها می‌رسانند. اگر این لوله‌ها هوا گرفته باشند، پکیج روشن نمی‌شود. هوای موجود در لوله‌های رادیاتور می‌تواند مانع انتقال آب گرم از پکیج به آنها شود.

برای رفع این مشکل ابتدا همه رادیاتورها و لوله‌های آن‌ها را هواگیری کنید. پس از هواگیری، یک مرتبه پکیج را ریست کنید تا فشار آب به درستی تنظیم شود؛ اکنون باید پکیج روشن شود.

هواگیری رادیاتور
تشکیل هوا در رادیاتورها یا لوله‌های پکیج می‌تواند دلیل روشن نشدن دشتگاه شما باشد.

5- رسوبات داخل رادیاتور علت روشن نشدن پکیج هستند

آب بسیاری مناطق املاح زیادی دارد. این املاح و مواد سخت موجود در آب می‌تواند سبب پیدایش رسوب در لوله‌ها شود. این رسوبات از ابتدای نصب پکیج به وجود می آیند ولی پس از مدتی که از کارکرد آنها می‌گذرد، بیشتر می‌شوند و لوله‌ها را مسدود می‌کنند. مسدود شدن لوله‌ها از روشن شدن پکیج جلوگیری می‌کند. در این شرایط باید پکیج را رسوب‌گیری کرد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله منظور از سختی گیر و رسوب گیر پکیج چیست؟ را بخوانید.

آب بسیاری مناطق، املاح زیادی دارد. این املاح می‌تواند سبب پیدایش رسوب در لوله‌ها شود. این رسوبات لوله‌ها را مسدود می‌کنند. مسدود شدن لوله‌ها از روشن شدن پکیج جلوگیری می‌کند.

6- الکترود تشخیص شعله پکیج به‌ درستی کار نمی‌کند

گاز ورودی به دستگاه پکیج خانگی توسط یک قطعه به نام الکترود تنظیم می‌شود. الکترود، عملکرد صحیح سوختن را در پکیج کنترل می‌کند. اگر این الکترود دچار خرابی یا مشکل شود، فاصله بین الکترود و شعله آتش زیاد و پکیج به‌صورت خودکار خاموش می‌شود.

برای  برطرف کردن این علت روشن نشدن پکیج می‌توانید به کمک یک انبردست کمی الکترود را خم کنید و به شعله آتش نزدیک کنید. در صورتی که علت خاموش شدن پکیج مشخص نشد با یک تکنسین تماس بگیرید چرا که احتمالا نیاز است که این قطعه به کلی تعویض شود.

پیشنهاد مطالعه

7- دودکش پکیج به درستی نصب نشده است

نصب درست دودکش در کارکرد پکیج اهمیت زیادی دارد. اگر دودکش کل گاز ناشی از سوختن را به خوبی از محفظه خارج نکند، اکسیژن کافی برای پکیج فراهم نمی‌شود. در این شرایط در اطراف پکیج پر از دود می‌شود. این دود باعث فعال شدن سنسور پکیج و خاموشی خودکار آن می‌شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید سلامت دودکش و کلاهک آن را بررسی کنید. بعد از نصب صحیح دودکش و کلاهک، یک بار دستگاه را ریست کنید تا روشن شود.

8- گرم شدن بیش از حد پکیج دلیل روشن نماندن شمعک پکیج است

گرمای بیش از اندازه در پکیج هم می‌تواند باعث خاموشی آن شود. در پکیج‌های دیجیتالی گرم شدن بیش از حد با یک بوق ممتد هشدار داده می‌شود. برخی اوقات هم  پیغام خطای مرتبط، روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. گرم شدن پکیج می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ به همین دلیل برای برطرف کردن این مشکل بهتر است از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

9- خرابی برد پکیج ، علت روشن نشدن پکیج است

پیشنهاد مطالعه

اگر هیچ یک از 6 مورد قبلی علت روشن نشدن پکیج شما نیست؛ احتمالا برد پکیج خراب شده است. خرابی برد پکیج دلایل مختلفی دارد؛ به همین دلیل پکیج باید توسط یک فرد متخصص بررسی شود. گاهی تعمیر برد الکترونیکی پکیج امکان‌پذیر است؛ اما در برخی موارد هم باید آن را تعویض کرد. . برای نمونه می‌توانید مقاله علت و علائم خرابی برد پکیج دیواری گلدیران را بخوانید.

خرابی برد پکیج
خرابی برد می‌تواند علت روشن نشدن پکیج باشد. تعمیر برد پکیج خود را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

10- روشن نشدن شمعک دلیل کار نکردن پکیج است

آخرین علت روشن نشدن پکیج ، مشکل در سیستم انتقال گاز یا جرقه زن مشعل است که باعث روشن نشدن شمعک می‌شود. برای تست شمعک، یکی از شیرهای آب گرم داخل منزل را باز و سپس با استفاده از یک فندک سعی کنید پکیج را به‌صورت دستی روشن نگه‌دارید. اگر پکیج روشن ماند؛ پس مشکل از شمعک است.

دلایل روشن نشدن شمعک پکیج

گاهی دوده گرفتن شمعک دلیل روشن نشدن آن است. شما می‌توانید با یک دستمال با سمباده، کمی مشعل را تمیز کنید تا دوده‌ها ازبین بروند. اگر با این کار مشکل شما حل نشد؛ بهتر است سایر دلایل روشن نشدن شمعک پکیج را بررسی کنید.

روشن نشدن شمعک پکیج
یکی از خرابی‌هایی پکیج در طولانی مدت، روشن نشدن خودکار شمعک است.

علت روشن نشدن مشعل در برندهای بوتان و ایران رادیاتور می‌تواند یکی از دلایل زیر زیر باشد:

 1. خرابی جرقه زن پکیج
 2. خرابی میله یون پکیج
 3. معیوب بودن برد پکیج
 4. گرفتگی شیر کنترل گاز پکیج

اگر علت روشن نشدن شمعک پکیج یکی از موارد بالا بود، شمعک نیاز به تعمیر اساسی دارد یا زمان تعویض آن رسیده است. برای تعمیر پکیج و مشعل آن می‌توانید از کاتالوگ و نقشه پکیج استفاده کنید. اگر تاکنون تعمیر پکیج را انجام نداده‌اید و در این زمینه مهارتی ندارید بهتر است کار به یک تعمیرکار متخصص بسپارید. دستکاری پکیج توسط شما ممکن است خرابی بیشتری ایجاد کند و خطرناک باشد.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. گاز پکیجم وصله ولی اصلا جرقه نمیزنه و روشن نمیشه، چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

  1. درود بر شما
   محسنی عزیز، مشکل از شمعک و پیلوت دستگاه است. آن را تمیز کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید تعویض شود.
   موفق باشید

 2. دلیل اینکه پکبج با تاخیر روشن میشه چیه؟ مثلا وقتی شیر آب گرم رو باز می کنیم حدود 2 تا 3 دقیقه بعد تازه پکیج روشن میشه و آب کم کم شروع به گرم شدن میکنه

  1. با سلام
   دلایلی که برای روشن نشدن پکیج در متن اشاره شد، می‌تواند دلیل دیر روشن شدن پکیج هم باشد. لطفا تمام موارد را در دستگاه خود بررسی کنید.

 3. دستگاه پکیج ما لورچه, گاهی یهو خاموش میشه و دیگه روشن نمیشه تا چند ساعت بعد. دوباره که تست میکنیم اوکی میشه, الان که تابستونه زیاد مساله ای نداره غیر از آب گرم ولی قطعا تو زمستون مشکل زا میشه برامون, حتما نیاز به سرویس داره ولی تا زمانی که کسی بیاد شما همچین موردی داشتین که تجربه اشو در اختیار بذارید؟

  1. با سلام
   لطفا دستگاه خود را هواگیری کنید. اگر مشکل با هواگیری برطرف نشد، باید کارشناس آن را بررسی کند. درصورتی که مشکل دستگاه را جدی نگیرید، ممکن است قطعه ای از آن دچار آسیب جدی شده و هزینه تعمیر افزایش یابد. مطلب هواگیری پکیج را مطالعه کنید.

 4. یه چند وقتیه که پکیج من خیلی سروصدا میکنه نمیدونم دلیلش چیه؟ لازمه که براش تعمیرکار بیارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا