به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

چرا پکیج روشن نمی شود؟

علت روشن نشدن پکیج

آن چه در این آموزش میخوانید:


مقدمه

امروزه آب گرم بهداشتی و هوای گرمای خانه به کمک پکیج‌ دیواری٬ و به‌ صورت مجزا برای هر واحد مسکونی، تامین می‌شود. این وسیله دارای مزایای فراوانی است اما مانند هر دستگاه دیگری٬ گاهی دچار مشکلاتی می‌شود که می‌توان با اندکی تخصص و مهارت آنها را برطرف کرد.

پکیج دیواری یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی است که اگر به‌صورت صحیح مورد استفاده کاربر قرار گیرد راندمان و طول عمر بالایی دارد. گاهی پس از نصب و راه‌اندازی پکیج دیواری، دستگاه به دلایلی نامشخص روشن نمی‌شود. برخی اوقات نیز در حین کار پکیج خاموش شده و روشن نمی‌شود.

فرق نمی‌کند پکیج شما چه برند و مدلی داشته باشد، سیستم کارکرد انواع پکیج کم و بیش با هم یکسان است. به طور کلی پکیج یک دستگاه است که با سه سیستم برق، گاز و آب کار می‌کند و بروز مشکل در هریک از این سیستم‌ها می‌تواند دلیل روشن نشدن پکیج باشد. بهتر است بدانید که زمانی که پکیج خاموش شده و دیگر روشن نمی‌شود یک چراغ قرمز و یا در برخی از مدل‌ها یک آلارم این وضعیت را هشدار می‌دهد.

علت روشن نشدن چراغ قرمز پکیج
چرا چراغ قرمز پکیج روشن نمیشود؟

علت روشن نشدن چراغ قرمز پکیج

همان طور که گفته شد زمانی که پکیج دچار مشکلی شود هشدارهایی روی این دستگاه ظاهر می‌شوند. چراغ قرمز پکیج زمانی روشن می‌شود که پکیج روشن است اما به‌ درستی کار نمی‌کند. گاهی یک مرتبه ریست کردن پکیج مشکل را حل می‌کند و چراغ قرمز خاموش می‌شود.

ولی در صورتی که راه‌اندازی مجدد پکیج نتوانست چراغ قرمز را خاموش کند، مشکلی اساسی در این وسیله هست که باید تعمیر و اصلاح شود. در ادامه برخی از دلایلی که می‌تواند سبب بروز خطا و یا هشدار از طریق چراغ قرمز باشد را بررسی می‌کنیم.

۱۰ علت خاموش شدن پکیج

برای راه اندازی و روشن کردن پکیج٬ مواردی هستند که با بررسی آنها عموما میتوانید دستگاه را روشن کنید. این موارد مانند:

۱- آب کافی در مدارهای لوله کشی وجود ندارد

تمامی پکیج‌ها به‌طور پیش فرض مجهز به سیستم خاموش شدن خودکار هستند. یکی از مواردی که موجب فعال شدن این وضعیت می‌شود، کمبود فشار آب است. کمبود فشار آب یکی از اصلی‌ترین دلایل خاموش شدن پکیج است. عقربه نشان‌گری که در زیر قسمت اصلی پکیج وجود دارد نشان دهنده میزان فشار آب مخزن است، که با کنترل کردن این قسمت می‌توانید میزان فشار آب را بررسی کنید.

در صورتی که فشار کمتر از ۰٫۵ باشد، دستگاه پکیج یا خاموش شده و یا پس از روشن شدن به‌سرعت خاموش می‌شود. عقربه نام برده باید عددی بین ۱ و یا ۲ را نشان دهد. از طریق شیر فشار آب کنار دستگاه می‌توان فشار مخزن را افزایش داد.

اگر شیر را کمی باز کنید مشاهده می‌کنید که فشار بالا رفته و به عدد مورد نظر می‌رسد. اما اگر این کار نتیجه نداد و یا این که پس از حرکت عقربه مجدد به زیر ۰٫۵ رسید، باید برای تعمیر پکیج خود با یک متخصص مشورت کنید.

علت روشن نشدن پکیج
علت روشن نشدن پکیج

۲-وجود هوا در لوله‌های رادیاتور

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن پکیج مربوط به که لوله‌هایی است که به رادیاتور متصل هستند و جریان آب را از پکیج به رادیاتورها می‌رسانند که دچار هوا گرفتگی شده‌اند. هوای موجود در لوله‌های رادیاتور می‌تواند مانع انتقال آب گرم از پکیج به آنها شود.

برای رفع این مشکل ابتدا آنها را هواگیری کرده و سپس منتظر روشن شدن پکیج باشید. گاهی اوقات پس از هواگیری باید یک مرتبه پکیج را ریست کنید تا فشار آب به درستی تنظیم شود.

ابتدا همه رادیاتورها را هواگیری کنید. اگر بعد از انجام این کار باز هم مشکل داشتید، باید به سراغ پمپ دستگاه بروید. شاید این قطعه نمی‌تواند به درستی آب گرم را به رادیاتورها پمپاژ کند و به جای آن مقداری هوا را به آنها منتقل می‌کند.

۳- وجود رسوب در لوله‌های پکیج و رادیاتور

آب برخی از مناطق از سختی بسیاری برخوردار است، این املاح و مواد سخت موجود در آب می‌تواند سبب پیدایش رسوب در لوله‌ها شود. این رسوب‌ها از ابتدای نصب پکیج به وجود می آیند ولی پس از مدتی که از کارکرد آنها می‌گذرد، شدت پیدا کرده و سبب بروز مشکلاتی در این سیستم می‌شود و می‌تواند در خاموش و روشن شدن پکیج اختلال ایجاد کند.

الکترود تشخیص شعله پکیج
مشکل در الکترود تشخیص شعله پکیج

۴- الکترود تشخیص شعله پکیج به‌ درستی کار نمی‌کند

گاز ورودی به دستگاه پکیج خانگی توسط یک قطعه وارد دستگاه شده و عملکرد صحیح سوختن را انجام می‌دهد. الکترود تشخیص شعله همان قطعه‌ای است که سوختن درست را کنترل و تنظیم می‌کند. اگر این الکترود دچار خرابی و یا مشکل شود، فاصله بین الکترود و شعله آتش زیاد می‌شود و پکیج به‌صورت خودکار خاموش شده و دیگر نمی‌توان آن را روشن کرد. به کمک یک انبردست کمی الکترود را خم کنید و به شعله آتش نزدیک کنید. در صورتی که علت خاموش شدن پکیج مشخص نشد با یک تکنسین تماس بگیرید چرا که احتمالا نیاز است که این قطعه به کلی تعویض شود.

پیشنهاد مطالعه

۵- دودکش پکیج مشکل دارد

همانطور که می‌دانید دودکش در پکیج دیواری خانگی نقش بسیار مهمی دارد که بسیاری از خطرات این وسیله را مهار می‌کند. در صورتی که این بخش به‌درستی کار نکند پکیج خاموش می‌‎شود. در صورتی که فاصله از سقف یا فضای پوشیده بالای پکیج تا بدنه پکیج استاندارد نباشد، دودکش به‌درستی نمی‌تواند تخلیه دود را انجام دهد و پس از مدتی کار کردن، پکیج گرم شده و شاهد تجمع دود در اطراف آن خواهیم بود. در این مورد دود ناشی از سوخت به‌درستی به سمت بیرون هدایت نخواهد شد. علاوه بر آن سنسور پکیج فعال شده و خود به خود خاموش می‌شود.

پکیج بیش از حد گرم شده‌ است
پکیج جوش آورده است

۶- پکیج بیش از حد گرم شده‌ است

گرمای بیش از اندازه در پکیج نیز می‌تواند باعث خاموشی آن شود. در پکیج‌های دیجیتالی این حالت با یک بوق ممتد به ما هشدار داده خواهد شد. برخی اوقات نیز پیغام خطای مرتبط نیز روی صفحه نمایشگر ظاهر شود. گرم شدن پکیج می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما در هر صورت سبب خاموش شدن و روشن نشدن مجدد آن می‌شود.

۷- خرابی برد پکیج

درصورتی که تمامی موارد نام برده را بررسی کردید و هیچ کدام علت خاموش شدن پکیج نبودند، به احتمال زیاد سیستم مرکزی و برد دستگاه پکیج دچار خرابی شده است. در بین برندهای مختلف پکیج دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد ولی به طور کلی سوختن و خرابی برد می‌تواند علت اصلی روشن نشدن پکیج باشد.

مشکل روشن نشدن شمعک پکیج
چرا شمعک پکیج روشن نمیشود

۸- علت روشن نشدن شمعک پکیج

علت روشن نشدن شمعک پکیج در اصطلاح عامیانه یا علت روشن نشدن مشعل وجود اختلالاتی در قسمت سیستم جرقه زن و گاز ورودی به پکیج می‌تواند یکی از علت‌های خرابی خود قسمت شمعک باشد که منجر به خاموش شدن و روشن نشدن پکیج می شود.

حالا برای اینکه بدانیم چرا پکیج روشن نمی‌شود، ابتدا یکی از شیرهای آب گرم داخل منزل را باز کرده و سپس با استفاده از یک فندک سعی می‌کنیم پکیج را به‌صورت دستی روشن نگه داریم. اگر پکیج روشن نشد، باید توسط یک تعمیرکار پکیج، شمعک تعویض شود.

اما علت روشن نشدن مشعل در برندهای بوتان و ایران رادیاتور میتواند دلایل زیر را داشته باشد:

 1. خرابی جرقه زن پکیج
 2. خرابی میله یون پکیج
 3. معیوب بودن برد پکیج
 4. گرفتگی شیر کنترل گاز پکیج

۹- برق دستگاه را چک کنید که روشن باشد

برق خانه را کنترل کنید که برق به‌درستی وارد پکیج می‌شود. سپس به سراغ فیوز‌ها بروید و سوختن و خرابی آنها را از طریق جعبه فیوزهای خانه کنترل کنید.٬ ممکن است که فیوز پکیج سوخته باشد. علت سوختن فیوز پکیج هر دلیلی هم که داشته باشد٬ بررسی آن در حوزه کاری یک فرد متخصص است تا فیوز دستگاه را تعویض کند.

۱۰- بررسی فشار گاز

فشار گاز را فراموش نکنید، شیرهای گاز را بررسی کنید تا مطمئن شوید فشار گاز خانه درست است. اگر اختلال خاصی مشاهده نکردید، مطمئن شوید که سیستم پکیج شما با سیستم لوله کشی رادیاتورهای متصل به آن مشکلی ندارد. زیرا یک لوله کشی پر عیب و نقص می‌تواند مانع از کارکرد صحیح پکیج شود. درصورتی که پکیج شما از صفحه هات دیجیتال تشکیل شده است، نگاهی به آن بیاندازید٬ ممکن است خطایی یا هشداری روی آن ظاهر شده باشد که شما را در عیب‌یابی راهنمایی کند

سخن آخر

چنانچه با تست موارد بالا٬ همچنان در روشن کردن پکیج مشکل دارید٬ توصیه میکنیم که برای جلوگیری از خسارت به دستگاه٬ از یک فرد متخصص تاسیسات برای سرویس پکیج خود اقدام کنید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیجنویسنده :

 • Avatar shafagh ghotbi گفت:

  دلیل اینکه پکبج با تاخیر روشن میشه چیه؟ مثلا وقتی شیر آب گرم رو باز می کنیم حدود ۲ تا ۳ دقیقه بعد تازه پکیج روشن میشه و آب کم کم شروع به گرم شدن میکنه

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دلایلی که برای روشن نشدن پکیج در متن اشاره شد، می‌تواند دلیل دیر روشن شدن پکیج هم باشد. لطفا تمام موارد را در دستگاه خود بررسی کنید.

 • Avatar سمانه گفت:

  دستگاه پکیج ما لورچه, گاهی یهو خاموش میشه و دیگه روشن نمیشه تا چند ساعت بعد. دوباره که تست میکنیم اوکی میشه, الان که تابستونه زیاد مساله ای نداره غیر از آب گرم ولی قطعا تو زمستون مشکل زا میشه برامون, حتما نیاز به سرویس داره ولی تا زمانی که کسی بیاد شما همچین موردی داشتین که تجربه اشو در اختیار بذارید؟

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   لطفا دستگاه خود را هواگیری کنید. اگر مشکل با هواگیری برطرف نشد، باید کارشناس آن را بررسی کند. درصورتی که مشکل دستگاه را جدی نگیرید، ممکن است قطعه ای از آن دچار آسیب جدی شده و هزینه تعمیر افزایش یابد. مطلب هواگیری پکیج را مطالعه کنید.

 • Avatar برزو گفت:

  یه چند وقتیه که پکیج من خیلی سروصدا میکنه نمیدونم دلیلش چیه؟ لازمه که براش تعمیرکار بیارم؟

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.