به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

دلیل خاموش شدن پکیج گرمایشی چیست؟

خاموش شدن پکیج

تمامی وسایل گرمازا به‌خصوص پکیج دیواری به‌منظور راحتی بیشتر در زندگی و منازل به‌کار برده می‌شوند. پکیج دیواری از جمله وسایل گرمایشی است که با استفاده از سه عنصر گاز، آتش و آب و البته یک سری قطعات، گرمایش آب مصرفی و محیط را فراهم می‌کند.

این وسیله نیز به دلیل این که قطعات متعددی در آن به‌کار رفته، ممکن است دچار مشکل شود و بازده خوبی نداشته باشد. مشکلات و خرابی‌های متعددی در پکیج‌های خانگی پیش می‌آید که یکی از آنها خاموش شدن پکیج است. در تمامی پکیج‌ها، با عملکرد‌ها و برند‌های متفاوت این اتفاق ممکن است رخ دهد، ولی برای رفع این مشکل راهکارهایی وجود دارد که همگی به یک صورت انجام می‌شود.

در زمان‌های گذشته هزینه‌های بسیار سنگینی صرف موتورخانه می‌شد تا ساختمان گرم شود. این هزینه‌ها شامل تامین سوخت و حتی نگهداری از آن هم سخت بود.

خاموش شدن پکیج

اما اکنون با روی کار آمدن پکیج‌های خانگی که حجم بسیار اندکی را در آپارتمان‌ها اشغال می‌کند، تامین آب گرم و گرم کردن خانه بسیار ساده‌تر و کم خرج‌تر از داشتن یک موتور خانه است. همین امر در صرف بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی بزرگی را به‌همراه دارد.  در ادامه این متن شما را با دلایلی که می‌تواند منجر به خاموش شدن پکیج شود آشنا می‌کنیم و چند راهکار ساده و در عین حال مفید برای رفع آن خواهیم گفت.

 

چرا پکیج خاموش می‌شود؟

هر زمانی که پکیج در حین کار خاموش می‌شود، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. عدم جریان آب در پکیج و البته خرابی قطعات داخلی آن و حتی بسیاری از حالات دیگر می‌تواند دلیل خاموش شدن پکیج باشند.

در صورتی که جریان آب در مدار پکیج تا رادیاتورها و یا لوله‌های آب مصرفی وجود نداشته باشد، نشان‌دهنده وجود یک مشکل در سیستم پکیج است. یکی از دلایلی که جریان آب دستگاه پکیج را با اختلال روبرو می‌کند این است که مدت زمان زیادی هواگیری را انجام نداده باشید. هواگیری رادیاتورها از جمله راه‌هایی است که عملکرد بهتر پکیج دیواری را افزایش داده و طول عمر این دستگاه را بیشتر می‌کند.

اگر داخل سیستم پکیج، هوا در جریان باشد، حرکت آب داخل لوله متوقف شده و سبب خاموش شدن دستگاه می‌شود. دلیل بعدی که می‌تواند در عملکرد پکیج اختلال ایجاد کند گرفتگی لوله‌هاست. گرفتگی هر کدام از لوله‌هایی که مسیر بین پکیج دیواری و رادیاتورها و حتی آب مصرفی هستند، می‌تواند منجر به خاموشی پکیج شود. در واقع مسیر لوله کشی رادیاتورها با یک گرفتگی هر چند جزئی منجر به قطع شدن آب می‌شود که این امر می‌تواند دلیل خاموش شدن پکیج باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید صافی‌های زیر پکیج را باز کرده و فیلترهای آن را به‌خوبی تمیز کنید.

نصب پکیج در تهران
پکیج را جایی نصب کنید که اطراف آن هوا در جریان باشد

اشکالاتی در پمپ پکیج

در صورتی که پمپ دستگاه پکیج مشکلی داشته باشد احتمال رسیدن آب به پکیج کم است. چرا که پمپاژ به‌درستی صورت نمی‌گیرد و درصورتی هم که آب به پکیج برسد، اختلالات و مشکلات بسیاری رخ می‌دهد. برای اطمینان بیشتر از خرابی پمپ می‌توانید پیچ روی پمپ آب را باز کرده و در حین کارکرد پکیج از صحت کارکرد آن مطمئن شوید. درصورتی که این مشکل وجود داشت با یک متخصص و تعمیرکار پکیج تماس گرفته و دستگاه را تعمیر کنید.

آیا الکترود یون پکیج سالم است؟

الکترود یون یکی از قطعاتی است که در سیستم پکیج تعبیه شده و وظیفه آن تشخیص شعله است. اگر الکترود یون خراب باشد، شعله در پکیج دیواری به‌درستی تشکیل نخواهد شد و این امر سبب خاموش شدن شعله و سپس خاموش شدن پکیج می‌شود. می‌توانید با تعویض میله یون این مشکل را برطرف کنید.

پیشنهاد مطالعه

تنظیم بودن گاز شهری را کنترل کنید

همان طور که گفتیم دلایل بسیاری در خاموش شدن پکیج موثر هستند. علاوه بر قطعات، عواملی که به کارکرد پکیج نیز کمک می‌کنند می‌توانند سبب خرابی این دستگاه شوند. گاز شهری یکی از ورودی‌های پکیج است که در صورت تنظیم نبودن میزان ورودی، می‌تواند مشکلاتی در این دستگاه ایجاد کند. البته خیلی کم اتفاق می‌افتد که تنظیم نبودن شیر گاز سبب قطع شدن گاز پکیج شود، اما می‌تواند منجر به خاموش شدن پکیج شود.

هواگیری پکیج با آچارباز
گاهی تنظیم نبودن گاز شهری و یا فشار گاز، دلیل خاموش شدن پکیج است

آیا دودکش پکیج درست کار می‌کند؟

دودکش موجود در پکیج دیواری می‌تواند به‌طور کامل دود ناشی از سوخت گاز را از این وسیله خارج کرده و خطرات ناشی از این کار را به‌درستی برطرف کند. تخلیه نادرست از دودکش و خرابی‌هایی در قسمت ترموستات دودکش دستور خاموش شدن پکیج را صادر می‌کنند. درصورتی که می‌خواهید کنترل صحت عملکرد دودکش را انجام دهید، می‌توانید با حسگر دود این کار را انجام دهید.

سایز دودکش‌های به‌کار رفته در پکیج‌های دیواری بدون فن ۱۵ سانتی‌متر است. اما درصورتی که سایز دودکش محل موردنظر شما کوچک‌تر از این میزان باشد، می‌توانید از پکیج‌های مدل فن‌دار برای این کار استفاده کنید.

در مدل‌هایی از پکیج دیواری که محفظه احتراق آن بسته است، به‌کمک یک دودکش مخصوص دوجداره، عملیات تخلیه هوا صورت می‌گیرد که آنها یک فن برای تخلیه هوا نیز دارند.

خرابی برد اصلی پکیج گرمایشی

برد اصلی مانند مغز، داخل پکیج دیواری عمل می‌کند و دستور فرمان به تک تک قطعات موجود در این دستگاه را صادر می‌کند. درصورتی که این قسمت عملکرد نادرستی داشته باشد، سنسورها از کار می‌افتند و این سبب می‌شود که برد به‌درستی فرمان صادر نکند و همین امر می‌تواند سبب خاموش شدن پکیج شود.

پکیج خانگی در حالت تابستانی چگونه عمل می‌کند؟

همان طور که می‌دانید با تغییر فصل، تنظیمات پکیج گرمایشی باید تغییر کند. این تغییرات شامل گرمارسانی به رادیاتورها در فصول سرد سال و گرم کردن آب مصرفی در تمامی فصول است. این عملیات به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. هنگامی که شما شیر آب مصرفی را باز می‌کنید، سنسور فشار کمک می‌کند تا مشعل روشن شده و آب گرم شود.

بعد از بستن شیر آب نیز پکیج خاموش شده و این عملیات متوقف می‌شود. این دستور از طریق برد کنترل یا همان برد اصلی این دستگاه صورت می‌گیرد. مبدل حرارتی ثانویه کمک می‌کند که لوله آب، گرم شده و آب با گرما در لوله‌ها جریان داشته باشند. این حالت که فقط آب مصرفی گرم می‌شود را حالت تابستانی پکیج می‌نامند، که خرابی هر کدام از قطعاتی که نام بردیم می‌تواند منجر به خاموش شدن پکیج شود.

تعمیر پکیج گرمایشی در محل
با توجه به فصلی که در آن هستید باید تنظیمات پکیج را تغییر دهید تا عملکرد آن افزایش یابد

پکیج خانگی در زمستان چگونه عمل می‌کند؟

پکیج‌های دیواری در حالت زمستانی، علاوه بر گرم نگه داشتن آب مصرفی باید گرمایش خانه را نیز به کمک رادیاتورها انجام دهند، بنابراین وظیفه پکیج در این فصل متفاوت است. در این وضعیت اولویت با آب گرم مصرفی است، ولی رادیاتورها نیز گرم می‌شوند. وقتی شیر آب گرم را باز می‌کنید، سنسور برقی مدار، رادیاتور را نیز تا زمانی که آب گرم مصرفی باز باشد قطع نگه می‌دارد. اما این کار موقتی است و با بسته شدن شیر آب گرم، مدار آب گرم رادیاتورها نیز گرم می‌مانند و محیط خانه دمای مطلوبی می‌گیرد.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

نویسنده :

  • Avatar کریمی گفت:

    خیلی ممنون از مطالب خوبتون. من تازه فهمیدم که پکیج حالت زمستانه و تابستانه داره

  • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
    >