به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

بررسی علت خاموش و روشن شدن پکیج بوتان

دلیل خاموش شدن پکیج بوتان

پکیج‌های دیواری بوتان از وسایل ضروری‌ای هستند که نبود آن‌ها را در صورت اختلال پیدا کردن، به‌شدت می‌توان احساس کرد.  اگر از این نوع پکیج‌ها در منزلتان استفاده می‌کنید بهتر است با ویژگی‌های خاص آن‌ها آشنایی کاملی داشته باشید تا در صورت اختلال، علت خاموش و روشن شدن پکیج بوتانرا بررسی کنید و به رفع آن بپردازید.

گاهی اتفاق می‌افتد که دلیل خاموش شدن پکیج‌ بسیار سطحی باشد؛ در این هنگام اگر کمی فنی و آچار به دست باشید به احتمال زیاد علت خاموش شدن را متوجه خواهید شد و خودتان می‌توانید به رفع آن بپردازید. اما بعضی از اوقات هم پیش می‌آید که هر تلاشی انجام می‌دهید که علت خاموش شدن پکیج‌ را متوجه شوید از دستتان کاری بر نمی‌آید؛ در این زمان فقط یک تعمیرکار حرفه‌ای می‌تواند نیاز شما را برآورده کند و مشکلتان را حل کند. در زیر برخی علل خاموش و روشن شدن پکیج بوتان را بررسی میکنیم.

بررسی عوامل اولیه: منبع گاز و برق

انواع پکیج‌های دیواری موجود که از مطرح‌ترین برندهای آن می‌توان به برند بوتان اشاره کرد، به دلایل مختلفی دچار اختلال می‌شوند. سه مورد از دلایلی که می‌توان عنوان مهم‌ترین دلایل خاموش شدن پکیج‌های بوتان را به آن‌ها اختصاص داد، عبارت‌اند از

 1. قطع شدن ناگهانی گاز
 2. قطعی برق دستگاه
 3. سوختن برد کنترل

اگر پکیج‌ دیواری‌تان خاموش شد و این موارد را بررسی کردید و نتیجه‌ای حاصل نشد، بهتر است به سراغ دلایل دیگر بروید و به بررسی آن‌ها بپردازید. نبود این دو عامل منبع گاز و برق می‌تواند کارکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و عاملی برای خاموش و روشن شدن پکیج بوتان باشد. پس قبل از اینکه، به دنبال تعمیرکار باشید ابتدا منبع گاز و برق را چک کرده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

 کاهش آب موجود در مدار

گاهی اوقات کمبود جریان آب در مدار گرمایشی، دلیل خاموش شدن پکیج بوتان است. اگر میزان آب دستگاه به اندازه‌ کافی موجود نباشد، می‌توان می‌توان عملکرد کلیدِ نیم‌بارِ پکیج را مشاهده کرد که مانع روشن شدن پکیج می‌شود. وجود اختلال در شیرپرکن پکیج، خراب بودن منبعِ انبساط و وجود داشتن نشتی در مسیر از عواملی هستند که می‌توان علت خاموش شدن پکیج بوتان را به آن‌ها مرتبط کرد.

برای حل شدن مشکل کم آب بودن دستگاه، باید به کمک فشارسنج، فشار دستگاه را چک کرد و آن‌را کنترل کرد. اگر میزان فشارسنج از ۵/۱ بار کمتر باشد، باید شیرپرکن را باز کرد و آب دستگاه را تنظیم کرد.

گرفتگی هوای مدار گرمایش

گاهی اوقات وجود هوا درون سیستم گرمایشی، می‌تواند علت خاموشی مکرر پکیج بوتان را توجیح کند. وجود هوا درون پکیج گرمایشی باعث می‌شود، پمپ جلوی جریان آب را گرفته و هوا را داخل مدار بفرستد. در چنین شرایطی دستگاه، کمبود جریان آب در مدار گرمایشی را تشخیص داده و برد کنترل، دستور خاموشی پکیج بوتان را خواهد داد. یک راه برای اطمینان از هوا گرفتن مدار، چک کردن فشار است، زیرا در چنین شرایطی فشار پکیج بسیار بالا است. بهترین روش برای رفع این مشکل، هواگیری رادیاتور پکیج توسط افراد ماهر است.
در مقاله‌های قبلی قطعات پکیج بوتان را معرفی کرده و عملکرد هر یک را شرح دادیم. یکی از این قطعات پمپ پکیج بوتان است، که وظیفه به گردش در آوردن جریان آبگرم را برعهده دارد. با خرابی این قطعه جریان آبی درون دستگاه وجود نخواهد داشت، در نتیجه پکیج بوتان نیز روشن نخواهد شد.

دلیل خاموش شدن پکیج بوتان
کم بودن فشار گاز با قرمز شدن چراغ پکیج بوتان مدل اپتیما مشخص می‌شود

پیشنهاد مطالعه

وجود رسوب در مدار گرمایشی

یکی از دلایل دیگری که می‌تواند، در مسیر حرکت آب در مدار گرمایشی اختلال ایجاد کند، وجود رسوب است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که سختی آب در آن بسیار بالا است، می‌توانید متوجه علت روشن و خاموش شدن پکیج بوتان شوید. البته گاهی اوقات، این جنس نامناسب لوله‌ها است که منجر به رسوب درون دستگاه می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق یک سختی گیر ِ بر روی دستگاه خود نصب کنید.

رسوب گیری پکیج بوتان کاری تخصصی است و نیاز به مهارت و تجربه دارد، برای جلوگیری از آسیب به پکیج این کار را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید.

مشکل الکترود یون

قطعه‌ کوچکی که در بخش برنر پکیج است تشخیص دادن شعله‌ دستگاه را برعهده دارد. اگر به هر دلیلی مشکلی در این قطعه مشاهده شود و شعله‌ای تشخیص داده نشود پکیج خاموش شده و باید به رفع این مشکل پرداخت. مشکلاتی که به الکترود یون ارتباط دارد معمولا مناسب نبودن فاصله‌ی جرقه زن از الکترود و همچنین تمیز نبودن سر الکترود می‌باشد. در این صورت می‌توان با تمیزی سر الکترود و تنظیم کردن فاصله‌ی الکترود و جرقه زن به رفع مشکل پرداخت.

خراب شدن پمپ پکیج بوتان

وظیفه‌ گرداندن آب در مدار بر عهده‌ی پمپِ سیرکولاتور دستگاه است. اگر این دستگاه دچار اختلال شده باشد دیگر هیچ آبی نمی‌تواند وارد دستگاه شود که عمل چرخیدن آن به دلایلی که در پاراگراف‌های قبل ذکر شد دچار اختلال شود. نکته‌ دیگری که حائز اهمیت است و باید به آن توجه نمود، این است که اگر کاملا نسوخته باشد ممکن است بشود آن را تعمیر کرد و برای مطمئن شدن از آن، باید به بررسی پکیج پرداخت که آیا روشن خاموش می‌شود یا خیر.

علت خاموشی مکرر پکیج بوتان
پمپ پکیج بوتان، وظیفه به گردش در آوردن جریان آب را برعهده دارد

کاهش فشار گاز دستگاه دلیل روشن نشدن پکیج بوتان

کم بودن فشار هوایِ گاز دستگاه می‌تواند از دلایل روشن نشدن پکیج باشد که برای رفع این مشکل بهتر است از تعمیرکاران مطرح کمک گرفت و آن‌را تنطیم نمود. اگر زیگلورِ گاز دچار مشکل شده باشد باید بررسی‌های بیشتری انجام داد.

تخلیه نشدن دود از پکیج‌ها

دودهایی که ممکن است بعد از کارکرد پکیج تولید شوند باید به طرز مناسبی از دستگاه خارج شوند؛ اگر این کار به‌ صورت درست انجام نشود خطرات بسیاری در راه است که علت خاموش شدن پکیج بوتان نیز است. برای حل کردن این مشکل باید به پرشرِ دود و عملکرد مناسب آن، نصب کردن دودکش در جای مناسب و ارتفاعِ دودکش توجه کرد.

خراب بودن فن پکیج

عدم تخلیه درست دود حاصل از احتراق، می‌تواند باعث خاموش شدن پکیج بوتان شود. زیرا در چنین شرایطی کلاهک پکیج گرم می‌شود، ترموستات یا سنسور دود این گرما را حس کرده و خاموشی پکیج را به برد ارسال می‌کند. تخلیه دود حاصل از احتراق و آوردن هوای تازه بر عهده دودکش و فن است. نصب نادرست دودکش، ارتفاع نامناسب و خرابی فن پکیج دیواری بوتان می‌تواند دلیلی برای این مشکل باشد.

حرارت زیاد پکیج علت خاموشی پکیج بوتان

گاهی اوقات دمای آب در مدار گرمایشی، از حد استاندارد پکیج بالاتر رفته و دستگاه به اصطلاح جوش می‌آورد. در چنین شرایطی سنسور‌های حرارتی، برای جلوگیری از هرگونه مشکلی مانع از روشن شدن پکیج می‌شوند. برخی از این عواملی که باعث زیاد شدن حرارت پکیج بوتان می شود شامل موارد زیر است:

 • مسدود شدن مسیر چرخش آب
 • خراب بودن NTC
 • رسوب گرفتگی دستگاه مبدل پکیج
 • تنظیم نبودن شعله
علت خاموش و روشن شدن پکیج بوتان
عدم تخلیه مناسب دود حاصل از احتراق، می‌تواند دلیلی برای خاموشی پکیج بوتان باشد

پیشنهاد مطالعه

علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه

علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه گوناگون است که توجه نمودن به آن‌ها قطعا بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.

تنظیم درجه گرمایش در دماهای پایین

اگر درجه‌ی گرمایش از ۸۰ درجه‌ سیلیوس کمتر تنظیم شود، پکیج توانایی روشن شدن ندارد و باید درجه گرمایش را بالاتر برد.

خراب بودن کلید مخصوصِ تنظیم کردن مدار

برای عملکرد درست پکیج باید هر از گاهی به کلید‌ها توجه کرد که سلامت آن‌ها تایید شده باشد و در لحظات خاص، مشکل به‌ وجود نیاید.

عملکرد نادرست ترموستات اتاقی

تنظیم کردن دمای اتاق بر عهده‌ی ترموستات اتاقی است که در صورت خراب بودن نمی‌توان عملکرد درستی را از آن مشاهده کرد.

وقتی شیر پای باس باز است

شیر پای باس باعث می‌شود که آب داغ در داخل پکیج به گردش درنیاید. اگر فنر شیر رسوبی نداشته باشد، شیر پای باس عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت.

علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل پارما

بررسی علت خاموش شدن پکیج بوتان در مدل پارما قطعا در بهتر عمل کردن آن تاثیرگذار است که در این بخش برخی از آن‌ها را مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 • قطعی ترموستات حد و پارازیت انداختن شعله که با علامت کد خطا به‌ صورت چراغ قرمز نمایش داده می‌شود و ۰.۵ را نمایش می‌دهد.
 • اختلال در NTC که کد خطای آن به همراه چراغ قرمز با عدد ۰.۲ نمایش داده می‌شود.
 • اختلال در ان‌تی‌سیِ آب مصرفی که کد خطای آن به‌صورت چراغ‌ های قرمز و سبز مشخص می‌شود.
 • قطعی پرشر آب و دود که کد خطای آن هم به صورت ۰.۵ نمایش داده می‌شود.

علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل اپتیما

خراب بودن پرشر دود، اختلال در فن دستگاه، خراب شدن کلید فشار هوای کم، تشخیص ندادن سنسورها، قفلی پمپ سیرکولاتور باعث به نمایش درآمدن کد خطای سبز رنگ می‌شوند که هر ۰.۵ ثانیه روشن خاموش می‌شود.

همچنین روشن شدن چراغ زردرنگ نشانگر قطع شدن سنسور ان‌تی‌سی آب گرم مصرفی است و یک علت خاموش شدن پکیج بوتان که مدل اپتیما است را نشان می‌دهد. و اگر چراغ سبز رنگ را مشاهده کردید که به صورت ثابت نمایش پیدا می‌کند، به قطع بودن ترموستات دود و سنسور ان‌تی‌سی گرمایشی، ایجاد نشدن شعله، برد و کلیدِ حداقلِ فشار آب توجه کنید و مشکل‌شان را برطرف نمایید.

علت قرمز شدن چراغ پکیج بوتان مدل اپتیما

خراب بودن پرشر دود، اختلال در فن دستگاه، خراب شدن کلید فشار هوای کم، تشخیص ندادن سنسورها، قفلی پمپ سیرکولاتور باعث به نمایش درآمدن کد خطای سبز رنگ می‌شوند که هر ۰.۵ ثانیه روشن خاموش می‌شود. و همچنین روشن شدن چراغ زردرنگ نشانگر قطع شدن سنسور ان‌تی‌سی آب گرم مصرفی است و یک علت خاموش شدن پکیج بوتان که مدل اپتیما است را نشان می‌دهد.

و اگر چراغ سبز رنگ را مشاهده کردید که به صورت ثابت نمایش پیدا می‌کند، به قطع بودن ترموستات دود و سنسور ان‌تی‌سی گرمایشی، ایجاد نشدن شعله، برد و کلیدِ حداقلِ فشار آب توجه کنید و مشکل‌شان را برطرف نمایید.

رفع ایراد خاموش شدن پکیج دیواری بوتان

در این مقاله سعی کردیم تمام دلایل خاموش شدن پکیج بوتان را شرح داده و راهکاری برای آن‌ها ارائه کنیم، تا یک دید کلی نسبت به مشکلی که برای پکیج ایجاد شده است داشته باشید. اگر شما در زمینه تعمیر و سرویس پکیج تخصص کافی ندارید بهترین راه برای رفع ایراد خاموش شدن پکیج دیواری بوتان، پیدا کردن یک تعمیرکار متخصص و ماهر برای تعمیر پکیج است.

همچنین میتوانید از خدمات سرویس و تعمیر پکیج و سامانه اعزام تعمیرکار به محل آچارباز استفاده کنید. کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شوید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس گرفته و درخواست تعمیر را ثبت کنید.

بعد از ثبت درخواست تعمیر، تیم پشتیبان آچارباز در اسرع وقت با شما تماس گرفته و تعمیرکار را در زمان دلخواه شما به مکان موردنظرتان می‌فرستد.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج


نویسنده :

 • Avatar Negin گفت:

  پکیج ما خاموش شد سرویسکار اومد گفت بردش سوخته برد و تعویض کرد از وقتی برد عوض شده دایم پکیج روشن و خاموش میشه صداش خیلی ازار دهندس

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   خاموش و روشن شدن پکیج، تنها مربوط به برد نبوده و می‌تواند به دلایلی مانند وجود هوا در پکیج،خرابی پمپ سیرکولاتور، از کار افتادن الکترود یون و تجمع دود و عدم تخلیه درست آن و … باشد. پس تنها برد پکیج عامل موثر خاموش و روشن شدن دستگاه نیست. بهتر است سرویس و تعمیر پکیج را به متخصصین ماهر آچارباز بسپارید و با کارشناسان از طریق شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 • Avatar مهرداد گفت:

  برای تنظیم شعله پکیج باید چیکار کنیم که شعله زیاد نباشه که پکیج زیاد داغ نشه؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   نحوه تنظیم شعله پکیج، کاری تخصصی بوده و باید توسط یک سرویسکار ماهر انجام شود.
   بهتر است در این زمینه، از طریق شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 • Avatar هادی رازقی گفت:

  سلام پکیج داریم و از وقتی که شوفاژارو باز کردیم هر یه دقیقه روشن میشه

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   با توجه به شرایط گفته شده، ممکن است دستگاه نیاز به هواگیری داشته باشد.
   برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است قبل از رسیدن فصل سرما و خنک شدن هوا سرویس پکیج را در برنامه خود بگذارید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با متخصصین آچارباز در ارتباط بوده و با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید.
   موفق باشید

 • Avatar مرتضی گفت:

  ما هم این مشکل رو داشتیم که پکیج خاموش میشد٬ بعد متوجه شدیم که هوا گرفته٬ حالا دیگه هر دفعه یه بار یه هواگیری اجباری بهش میدیم :))

 • Avatar احمد میرهادی گفت:

  سلام وقت بخیر٬ دستگاه ما تقریبا دو هفته است که خاموش میشه و چراغ قرمزش ثابت میمونه٬ دوباره که روشن میکنیم شروع به کار می‌کنه ولی با درجه حرارت بالا٬ وقتی درجه رو کم میکنیم دوباره چراغ قرمز ثابت میشه مشکلشو نفهمیدم چی میتونه باشه٬ ممکنه راهنمایی کنید

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   روشن ماندن چراغ قرمز پکیج با توجه به صحبت‌های شما، ممکن است به دلیل ناتوانی پکیج در تشکیل شعله، خرابی ntc و یا وجود مشکل در فن دستگاه باشد.
   موفق باشید.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.