آبگرمکن و پکیج

نحوه روشن کردن پکیج | آموزش گام به گام

روشن کردن پکیج

با وجود این که استفاده از پکیج روزبه‌روز بیشتر می‌‌شود، ولی با این حال در برخی مواقع که پکیج خاموش می‌‌شود، روشن کردن آن برای بسیاری از افراد کاری سخت و دشوار است و افرادی که در این زمینه اطلاعات و آشنایی کافی ندارند با مشکل مواجه می شوند. از این رو، در این مطلب به بررسی نحوه روشن کردن پکیج می‌‌پردازیم.

برای روشن کردن پکیج ابتدا نیاز است که آشنایی کلی با انواع پکیج داشته باشیم. چرا که ممکن است روش روشن کردن پکیج دیواری و یا زمینی تا حدی باهم متفاوت باشند.

ولی با این حال در یک تعریف کلی می‌‌توان گفت که پکیج دستگاهی است که به جای موتور خانه‌‌های قدیمی در منازل مسکونی و حتی مراکز تجاری و غیره استفاده می‌‌شود. هدف از داشتن پکیج، تامین آب گرم و سرد مورد نیاز واحدهای مختلف ساختمانی است که براساس محل نصب و یا عملکرد و کارکرد می‌‌تواند به انواع مختلفی تقسیم‌بندی شوند. همه پکیج‌‌ها نیاز به راه‌اندازی و نصب دارند و برای افزایش عمر آن‌ها باید سرویس و تعمیر پکیج به صورت دوره‌ای انجام شود.

آن چه در این آموزش میخوانید:


اقدامات پیش از روشن کردن پکیج

پیش از این که بخواهید پکیج خانه خود را روشن کنید، ابتدا بهتر است، برخی نکات اصولی را مدنظر داشته باشید، تا بتوانید پکیج خانه را به صورت صحیح و درست روشن کنید. از جمله نکات و اصول مهم که نیاز است، پیش از اقدام به روشن کردن پکیج به آنها توجه کرد، عبارتند از:

1- به دودکش پکیج توجه کنید

پکیج به دودکش نیاز دارد، از این رو نیاز است، پیش از اقدام به روشن کردن پکیج دودکش آن را چک کنید. بررسی نحوه نصب دودکش و این که آیا دودکش درست نصب شده است و ایرادی ندارد، از مهم‌‌ترین و اصلی‌‌ترین کارهایی است، که باید قبل از روشن کردن پکیج انجام داد. دودکش مناسب و درست نصب شدن آن تضمینی برای کارکرد درست پکیج و همچنین سلامتی ما است. بهتر است، از دودکش هایی شبیه اچ (H) برای پکیج استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه

2- آب ورودی دستگاه را بررسی کنید

نکته دیگری که باید قبل از روشن کردن پکیج مدنظر قرار دهید، بررسی آب ورودی به پکیج است. لذا باید بعد از بررسی دودکش دستگاه پکیج و اطمینان از صحت آن، به بررسی میزان آب ورودی به دستگاه بپردازد. برای بررسی میزان آب ورودی به پکیج ابتدا شیرها و اتصالات را بررسی کنید، که آیا درست عمل می‌کنند یا خیر.

برای پر شدن دستگاه از آب، باید ابتدا شیر پرکن دستگاه را باز کنید و زمانی که نانومتر فشار دستگاه را روی عدد یک نمایش داد، شیر پرکن دستگاه را ببنیدید. سپس رادیاتورها را هواگیری کرده و زمانی که درجه فشار به زیر یک رسید، دوباره باید شیر پرکن را باز کرد تا مجدد درجه فشار به یک برسد. نکته مهم این است که باید شیر پرکن دستگاه همیشه بسته باشد.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

3- آب منبع پکیج را بررسی کنید

نکته مهمی که در هنگام روشن کردن پکیج باید مدنظر قرار داد، بررسی میزان آب منبع پکیج است. چرا که اگر پکیج بدون آب باشد به سرعت آسیب می‌‌بیند. بنابراین توجه داشته باشید، که همیشه منبع پکیج پر از آب باشد. برای این که بدانیم منبع پکیج پر آب است و یا خیر، بررسی کنید که درجه فشار آب نانومتر بین یک و یک و نیم قرار داشته باشد. چنانچه فشار آب کم باشد، درجه پایین‌تر قرار گیرد و در این صورت با باز کردن مجدد آب می‌توان درجه فشار آب را تنظیم کرد.

4- نشتی و گازبندی پکیج را بررسی کنید

پیش از این اقدام به روشن کردن پکیج، باید به گازبندی و عدم نشتی دستگاه توجه کنید. برای گازبندی و عدم نشتی پکیج می‌‌توانید به بررسی لوله‌‌ها، هواگیری، کنترل عملکرد درست پتانسیومر و سایر قسمت‌ها بپردازید. لذا باید برای پیشگیری از خطر نکات ایمنی مربوط به گاز پکیج را تست کنید. در مقاله علت آبریزی از زیر پکیج چیست؟ در مورد نشتی پکیج بیشتر بخوانید.

چگونه شمعک پکیج را روشن کنیم (پکیج زمینی و ایستاده)

حال که همه نکات ایمنی مرتبط با پکیج را بررسی کردید و دستگاه مشکلی نداشت، در این صورت می‌‌توانید، اقدام به روشن کردن پکیج کنید. برای روشن کردن پکیج دیواری و زمینی که دارای مخزن هستند، می‌‌توانید به این صورت عمل کنید.

1- ابتدا دوشاخه دستگاه را به پریز برق وصل کنید. طوری که فاز دستگاه به فاز پریز متصل شود.

2- بعد از این که دوشاخه را به برق وصل کردید، می‌‌توانید شیر گاز را باز کنید. بعد از باز کردن شیر گاز، می‌‌توانید کلید برق اصلی تابلو را روشن کنید. برای این که شمعک دستگاه پکیج را روشن کنید، از شستی استوانه‌‌ای مشکی که روی دستگاه قرار دارد، استفاده کنید و آن را به داخل فشار دهید.

این شستی دارای علامت جرقه است، که برای روشن شدن پکیج، باید این علامت در مقابل شیار روی بدنه شیر دستگاه قرار گیرد و با قرار گرفتن آن به شکل گفته شده، شستی را به داخل فشار داده و نگه دارید. به این وسیله گاز در شمعک پکیج جریان پیدا می‌‌کند و شما می‌‌توانید با فشار دادن کلید جرقه، شمعک را روشن کنید.

3- برای این که شمعک خاموش نشود و روشن باقی بماند، لازم است که شستی را به مدت 30 الی 60 ثانیه با دست خود نگه دارید، تا شمعک گرم شود. بعد از این مدت زمان می‌‌توانید شستی را رها کنید، تا شمعک به صورت روشن باقی بماند. ولی امکان دارد، گاهی با این وجود شمعک خاموش شود، که در این صورت بهتر است دوباره همین کار را تکرار کنید.

4- اما بعد از این که شمعک روشن شد، نیاز است که مشعل پکیج را روشن کنید. برای روشن کردن مشعل باید شستی استوانه‌‌ای مشکی رنگ را به داخل فشار دهید و آن را در جهت عکس عقربه‌‌های ساعت بچرخانید. زمانی که علامت شعله روی آن در مقابل علامت شیار روی دستگاه پکیج قرار گرفت، در این صورت مشعل روشن می شود.

5- با انجام همه کارهای گفته شده در بالا، می‌‌توان پکیج را روشن کرد. اما در نهایت برای روشن کردن پکیج دیواری و زمینی مخزنی باید به تنظیم فشار گاز بپردازید. برای تنظیم فشار گاز پکیج، شمعك پيچ (V) را در جهت عقربه ساعت بچرخانيد. براي زياد كردن فشار گاز و ازدياد شعله، شمعك پيچ (V) را در جهت عكس عقربه ساعت بپيچانيد.

نحوه روشن کردن پکیج گازوئیلی

بسیاری از مردم از پکیج‌‌هایی با سوخت گازوئیل استفاده می‌‌کنند. پکیج‌‌هایی که از سوخت گازوئیل استفاده می‌کنند می‌‌توانند دیواری و یا زمینی باشند. از این رو، آشنایی با نحوه روشن کردن پکیج‌‌های زمینی و دیواری گازوئیل سوز، از جمله پکیج‌های مدل SGM100، SGM50، SGM70 برای مردم بسیار ضروری است. برای روشن کردن این پکیج‌‌ها می‌‌توانید به روش زیر عمل کنید.

– برای روشن کردن پکیج‌‌های گازوئیلی ابتدا باید سیم‌‌های فاز و نول مشعل را به فاز اکوستات و نول وصل کنید. بعد از وصل کردن این سیم‌‌ها می‌‌توانید شمعک و سپس مشعل را به روشی که در بالا گفته شد، روشن کنید. اگر مشعل‌‌های پکیج گازوئیلی نصب نیست، در این صورت می‌‌توانید سیم‌‌های فاز اکوستات و نول را به فاز و نول وصل کنید.

برای خاموش کردن این پکیج هم تنها کافیست که شستی استوانه‌‌ای مشکی رنگ آن را بچرخانید تا علامت دایره مشکی در روبروی علامت واقع در بدنه شیر پکیج قرار گیرد. سپس کلید برق را به شکل خاموش قرار دهید و دوشاخه را از پریز برق جدا کرده و در نهایت شیر گاز را ببندید.

نحوه روشن کردن پکیج بوتان
‫ نحوه روشن کردن پکیج بوتان‬

نحوه روشن کردن پکیج بوتان

آشنایی با نحوه روشن نمودن پکیج بوتان می‌‌تواند برای بسیاری از مردم که از این نوع پکیج استفاده می‌‌کنند بسیار مفید و کاربردی باشد. پکیج بوتان را می‌‌توانید به روش زیر روشن کنید.

1- روشن شدن پکیج بوتان در حالت تابستانه و زمستانه می‌‌تواند تا حدی با هم دیگر فرق داشته باشد. اگر شما می‌‌خواهید پکیج بوتان را در حالت زمستانه روشن کنید، در این صورت همانند روشن کردن پکیج‌‌ها ابتدا باید دودکش، وضعیت آب و ورودی و آب موجود در منبع پکیج و سپس شیرها و اتصالات و حتی نشتی احتمال گاز و غیره را بررسی کنید.

2- بعد از چک کردن همه موارد گفته شده، ابتدا رادیاتور پکیج بوتان را در حالت زمستانه قرار دهید و سپس درجه دمای پکیج بوتان را بالا ببرید تا به این طریق پکیج بوتان در حالت زمستانه روشن شود. بعد از این که پکیج به مدت چند دقیقه شروع به کار کرد، رادیاتور پکیج شروع به داغ شدن می‌‌کند و در آخر که همه رادیاتورها داغ شدند، شما می‌‌توانید هواگیری پکیج را انجام دهید.

بعد از این که هواگیری پکیج را انجام دادید، مجدد باید مانند مرحله اول فشار پکیج را کنترل کنید.

3- اما اگر می‌‌خواهید پکیج بوتان را به حالت تابستانه روشن کنید، در این صورت مانند حالت زمستانه ابتدا باید ایمنی و نکات ضروری قبل از روشن کردن پکیج را بررسی کنید. برای روشن کردن پکیج بوتان در حالت تابستانه، ابتدا از بسته بودن شیرهای رفت و برگشت مدار گرمایش رادیاتور اطمینان حاصل کنید.

با اطمینان حاصل کردن از شیرهای رفت و برگشت مدار گرمایش رادیاتور می‌‌توانید دسته تنظیم دمای آب گرم مصرفی را روی درجه دلخواه خود تنظیم کنید. سپس پکیج را در حالت تابستانه قرار دهید و بعد از باز کردن شیر آب گرم مصرفی، مشعل را روشن کرده و در این وضعیت نمایشگر وضعیت عملکرد شوفاژ باید به رنگ سبز روشن در آید. این گونه پکیج بوتان در حالت تابستانه روشن می‌‌شود.

نحوه روشن کردن پکیج مخزنی
‫نحوه روشن کردن پکیج مخزنی‬

با اینکه استفاده از انواع پکیج در منازل مسکونی به امری رایج تبدیل شده است، ولی با این حال بسیاری از افراد، هنگامی که پکیج خاموش می‌‌شود، در روشن کردن مجدد آن به مشکل می‌‌خورند. در حالی که روشن کردن پکیج بسیار آسان است و تنها کافیست که قبل از اقدام به روشن کردن آن برخی نکات را رعایت کرده و بر این اساس اقدام به روشن کردن پکیج کنید.

چنانچه با رعایت گفته شده موفق به روشن کردن پکیج نشدید, از یک سرویسکار بخواهید تا سرویس و تعمیر پکیج شما را اصولی انجام دهد و یا در صورت لزوم تعمیر کند. بهتر است هنگامی که پکیجی را خریداری می‌‌کنید از نصاب و متخصص کمک بگیرید تا نحوه راه‌اندازی و روشن کردن پکیج, تغییر حالت تابستانه به حالت زمستانه و غیره را آموزش دهد. سوالات لازم را بپرسید تا در آینده بتوانید دستگاه خود را به راحتی روشن و خاموش کنید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. پکیج بوتان دارم وقتی شیر آب رو باز می کنم فنش کار میکنه و جلوش بوی گاز هم میاد ولی روشن نمیشه بعضی وقتا چراغ قرمزش هم روشن میشه ولی باز روشن نمیشه چیکار کنم؟

  1. درود بر شما
   کیوان عزیز، درب کاور دستگاه را باز کنید
   پنل برد پکیج را نیز پایین بکشید.
   فیش جرقه دقیقا پشت پنل برد قرار دارد،
   احتمالا فیش در آمده
   فیش را به برد وصل کنید.
   شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرویس و تعمیر پکیج، با کارشناسان آچارباز از طریق شماره 02154591616 در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 2. من یه بار اومدم خودم دستگاه رو روشن کنم خرابش کردم 🙂 ٬‌ به نظرم این جور کارها رو حداقل اولین بارش رو خودتون انجام ندید

 3. اگر گاز پکیج وصل باشه ولی برای روشن شدن جرقه نزنه مشکل از کدوم قطعه ست؟ صدای وصل شدن گاز میاد و انگار فندک نمیزنه!

  1. با سلام
   مشکل از شمعک و پیلوت دستگاه است. آن را تمیز کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا