به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

دلیل ایجاد صدای غیر عادی پکیج گرمایشی

صدای غیر عادی پکیج گرمایشی

پکیج وسیله‌ای پرکاربرد در منازل است. پکیج‌های حرارتی دستگاهی هستند که امروزه جایگزین موتورخانه در تمامی آپارتمان‌ها شده‌اند. اما ممکن است گاهی با همین دستگاه دچار مشکل شوید. از مشکلات رایج پکیج، صداهای غیر عادی است. در اینجا به به بررسی دلیل ایجاد صدای غیر عادی پکیج گرمایشی خواهیم پرداخت.

از آنجایی که پکیج‌ها بسیار کوچک و کم حجم‌اند، گزینه مناسبی برای جایگزینی موتورخانه هستند و هر واحد به‌تنهایی می‌تواند موتورخانه خود را به‌صورت شخصی داشته باشد. این دستگاه‌ها که گرمایش آب مصرفی را برای منازل مهیا می‌کنند کم و بیش دچار خرابی‌هایی می‌شوند که با تخصص کمی می‌توانید آن‌ها را تعمیر کنید.

از جمله مشکلات و یا خرابی‌هایی که ممکن است برای پکیج‌ها رخ دهد صدای غیر عادی پکیج است. نشت آب، خاموش شدن، کم و زیاد شدن دما، یکسان نبودن دمای آب و . . . همه و همه از اختلالات و خرابی‌های مربوط به پکیج است که با تعمیر و یا تعویض قطعه‌ای به راحتی برطرف می‌شود. اما صدای غیر عادی پکیج که دلایل بسیاری نیز دارد حالتی بسیار ناراحت کننده و البته خسته کننده است که در این متن به بررسی علت‌ها و راهکارهای برطرف کننده آن می‌پردازیم.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

 

چرا پکیج صدا می‌دهد‌؟

پکیج‌های دیواری خانگی در کنار تمامی مزایایی که برای کاربران خود فراهم می‌کنند گاهی مشکلاتی دارند که کاربرهای این دستگاه نه چندان پیچیده را به دردسر می‌اندازند. یکی از آزاردهنده‌ترین ایراداتی که این دستگاه می‌تواند داشته باشد سرو صداهای غیر معمول است. در این وضعیت صداهایی شبیه به تق تق از دستگاه پکیج خانگی شنیده می‌شود که دلیل مشخصی ندارند. عدم تنظیم شیر برقی گاز دستگاه پکیج خانگی، هوا گرفتن مدار گرمایش دستگاه، وجود رسوب در مدارها و یا مبدل‌های حرارتی و یا خرابی پمپ آب و مشکل سنسورهای حرارتی همه و همه از دلایل ایجاد صدای غیر عادی پکیج هستند.

شما می‌توانید با تنظیم شیر برقی، رسوب زدایی، نصب فیلتر مناسب در مسیر برگشت آب گرمایش، چک کردن تمامی  NTC‌ها و تست پمپ سیر کوله این مشکل را رفع کنید. از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند منجر به ایجاد صدای آزاردهنده در پکیج شود به این چند نکته اشاره می‌کنیم :

۱- سرد بودن آب ورودی

آب سرد یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث ایجاد صدا در پکیج شود. سرد بودن بیش از حد آب ورودی، به خصوص در فصل سرما و زمستان منجر به تولید صدا از پکیج خواهد شد. از تعادل دمای آب ورودی دستگاه پکیج خود مطمئن شوید. گاهی آب ورودی سرد با شدت وارد دستگاه پکیج شده و به دلیل گرم بودن محیط داخلی پکیج نوسانات دمایی ایجاد شده و صدای غیر عادی پکیج شنیده می‌شود.

صدای غیر عادی پکیج گرمایشی

۲- فشار آب ورودی

آب ورودی که داخل دستگاه پکیج خانگی می‌شود می‌تواند عملکرد این دستگاه را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر خود قرار دهد. کاهش فشار آب به‌طور معمول موجب بالا رفتن شعله شده و صدای غیر عادی پکیج به گوش می‌رسد.

۳- خرابی قطعه

پکیج دیواری خانگی از قطعات بسیار متعددی تشکیل شده است که بعضی از آنها می‌توانند دلیل صدای غیر عادی پکیج باشند. البته این صدا مشخص می‌کند که آن قطعه خراب است و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. البته کمتر اتفاق می‌افتد که صدای غیر عادی پکیج به دلیل خرابی یک قطعه باشد. اما در صورتی که این مشکل برای شما پیش آمد این گزینه را نیز در لیست بررسی خود قرار دهید.

۴- از کار افتادن شیر اطمینان

شیر اطمینان یکی از مهم‌ترین قطعات کاربردی در پکیج دیواری خانگی است. این شیر به پکیج گرمایشی این امکان را می‌دهد که به‌طور اتوماتیک یا خودکار روند هواگیری داخل پکیج را انجام دهد. اگر این شیر دچار خرابی شود هوا به رادیاتورهای داخل خانه نفوذ پیدا کرده و صداهایی از پکیج شنیده می‌شود که آرامش شما را مختل خواهند ساخت.

۵- رسوب در مبدل

یکی دیگر از پارامترها که در صدای غیر عادی پکیج بسیار تاثیرگذار است، رسوب گیری مبدل‌های دستگاه پکیج خانگی است. نیازی نیست بدانید که پکیج منزل شما از نوع تک مبدله است یا دو مبدله، فقط عملیات رسوب گیری را انجام دهید تا صدای غیر عادی پکیج از بین برود. نشت رسوب در این قطعه سبب انسداد مسیر آب شده و صدای غیر عادی از پکیج ایجاد می‌کند.

۶- خرابی پمپ

یکی دیگر از دلایل صدای غیر عادی پکیج خرابی پمپ دستگاه است. علامت و نشانه‌‌ی اصلی این مشکل این است که صدای غیر عادی پکیج به‌صورت ضربه‌ای است. این مشکل با تعویض یا تعمیر پمپ قابل حل است.

۷- ایرادات لوله کشی ساختمان

مشکلاتی که مربوط به لوله کشی ساختمان است در فرآیند صدای غیر عادی پکیج موثر است. بسیاری از تکنسین‌های این کار معتقدند که اصلی‌ترین دلیل صدا دادن پکیج‌های دیواری، مربوط به لوله کشی نامناسب این دستگاه است. در صورتی که لوله‌های پکیج از قطر و ضخامت درستی برای این کار برخوردار نباشند و یا این که لوله کشی در مسیری اشتباه انجام شده باشد می‌توان گفت که صدای پکیج به آن مربوط می‌شود. چرا که امکان انقباض و انبساط در لوله‌ها وجود ندارد و صداهایی تولید می‌کنند که عملکرد پکیج را با مشکل مواجه می‌کنند.

صدای غیر عادی پکیج گرمایشی

رفع صدای پکیج

حال با دلایلی که می‌توانند منجر به تولید این صدای ناخوشایند شوند آشنا شدید باید برای رفع صدای غیر عادی پکیج راهکارهایی را به کار گیریم. جهت رفع صدای پکیج در موقعیتی که صدا ناشی از مشکلات گرم و یا سرد بودن آب ورودی باشد باید دمای آب را در حد تعدیل نگه داشت و یا این که فشار آب را کنترل کرد. اگر مشکل از قطعات به کار رفته در پکیج باشد می‌توانیم قطعاتی مانند پمپ، پرشر یا شیر تخلیه را تعویض و یا تعمیر کرد. به‌طور کلی بهتر است تشخیص آسیب دیدگی را به عهده کارشناسان و یا متخصصین این امر بسپارید چرا که کاری بسیار دشوار است.

 

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>