آبگرمکن و پکیج

با ۱۰ مشکل اصلی پکیج دیواری آشنا شوید

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی دستگاهیست که آب گرم مصرفی را برای منازل تامین می‌کند. این وسیله در واقع یک جایگزین بسیار کوچک‌تر و البته بسیار کم دردسرتر و مناسب‌تر موتورخانه و یا آبگرمکن است.

پکیج‌ها دردسرهای کم‌تری دارند؛ اما گاهی دچار مشکلاتی می‌شوند که باید به آن‌ها رسیدگی کرد. سرویس و تعمیرات پکیج دیواری دیواری یکی از راه‌ها افزایش طول عمر مفید این دستگاه است. در اینجا مشکلات پکیج را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فهرست محتوا

۱۰ مشکل اصلی پکیج دیواری

همان طور که می‌دانید پکیج‌های دیواری همان‌قدر که سودمند هستند و برای آسایش منازل به کار گرفته می‌شوند، به همان میزان هم مشکلات پکیج در هر منزلی می‌تواند وجود داشته باشد. در صورتی که کمی با این وسیله و قطعات به کار رفته در آن آشنا باشید می‌توانید به راحتی آن را تعمیر کنید و چنانچه تمایل به یک سرویس بهتر یا تعمیر پکیج داشته باشید میتوانید از یک سرویسکار خوب بهره ببرید.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

1- علت نشت آب از پکیج دیواری چیست؟

یکی از مشکلات پکیج دیواری نشت آب از این دستگاه است. این حالت دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل نشتی آب٬ اینست که شیلنگ‌های آب متصل به دستگاه یا شیر آلات اتصال در پکیج دچار شکستگی و یا این که خرابی باشند. دستگاه سختی گیر و یا اتصالات داخلی پکیج نیز در این امر دخیل هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند. در صورت نیاز تعویض واشرها و یا گاهی محکم کردن آن‌ها می‌تواند مشکل را برطرف کند. اگر نشت آب از یک نقطه کوچک باشد نیز می‌توانید از محلول نشتی گیر استفاده کنید. مطالعه مقاله «چگونه با محلول نشتی گیر از نشتی پکیج جلوگیری کنیم؟» می‌تواند در این قسمت به شما کمک کند.

2- علت صدای زیاد مبدل حرارتی در پکیج دیواری چیست؟

از دیگر مشکلات پکیج این است که مبدل حرارتی با صدای بسیار زیادی کار می‌کند و این می‌تواند برای ساکنین منزل ناراحت کننده باشد.

 • تنظیم نبودن شیر برقی گاز دستگاه،
 • هواگیری مدار گرمایش پکیج،
 • رسوب‌گیری مدار و مبدل حرارتی و
 • یا خرابی پمپ آب
 • و حتی مشکلات مربوط به سنسورهای حرارتی

سبب بروز صدای اضافه در مبدل حرارتی پکیج می‌شود. برای برطرف کردن این حالت نیاز است که مبدل هواگیری شود و شیر برقی گاز دستگاه تنظیم گردد. رسوب‌زدایی مدار و مبدل حرارتی نیز به کاهش صداکمک می‌کند، همچنین با کنترل ‌NTC‌ ها هم می‌توان این صدای بلند را رفع کرد. در مسیر برگشت آب گرمایش رادیاتورها یک فیلتر مناسب نصب کنید و تست پمپ سیرکوله را نیز انجام دهید و آخرین راهکار پیشنهادی رفع دفرمگی مبدل حرارتی است.

پیشنهاد مطالعه
آشنایی با مشکلات پکیج دیواری
‫با سرویس های دوره ای پکیج از خسارت به دستگاه جلوگیری کنید‬

۳- مشکل زنگ‌زدگی دودکش فلزی پکیج را چگونه برطرف کنیم؟

دودکش پکیج یکی از مهم‌ترین قطعات این دستگاه است. وجود هرگونه زنگ‌زدگی و پوسیدگی مانع خروج کامل دود از دودکش خواهد شد و یکی از مشکلات پکیج خواهد بود. برای رفع این اشکال سعی کنید سایز مناسبی برای دودکش پکیج خود انتخاب کنید.

قطر، طول، گرفتگی و شیب مناسب دودکش در نحوه کارکرد بهتر آن بسیار موثر است. از عدم مسدود بودن دودکش پکیج مطمئن باشید. در صورت نیاز دودکش پکیج خود را با عایق مناسب پوشش دهید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج

۴- وجود دوده یا تغییر رنگ بدنه اصلی پکیج به چه دلیل است‌؟

یکی از مشکلات پکیج که شاید بسیار ساده و سطحی نیز به نظر می‌رسد وجود دوده روی بدنه اصلی پکیج است، به نحوی که ممکن است گاهی با تغییر رنگ پکیج نیز مواجه شویم. این مشکل ناشی از عدم تهویه مناسب و یا عدم خروج کامل دوده از دودکش باشد. گاهی هم ممکن است از تنظیم نبودن صحیح شیر برقی گاز این مشکل به‌وجود آمده باشد.

برای این که این تغییر رنگ رخ ندهد، باید مسیر محفظه احتراق و کلاهک تعدیل و همچنین فن و مسیر دودکش را به خوبی بررسی کنیم و از در جریان بودن هوای احتراق مطمئن شویم. در صورتی که شعله دستگاه پکیج زیاد باشد نیز ممکن است دوده ایجاد شود که می‌توان با تنظیم شیر برقی گاز این مشکل را برطرف کنیم.

علت تغییر رنگ بدنه پکیج چیست؟
علت تغییر رنگ بدنه پکیج چیست؟

۵- چرا پکیج٬ انفجاری روشن می‌شود؟

گاهی پکیج دیواری با صدای زیاد و به حالت انفجار روشن می‌شود. دلیل این مشکل هم این است که فشار گاز شیر برقی دستگاه پکیج بیش از حد اندازه است و یا این که فاصله الکترود جرقه زن تا سطح مشعل به درستی تنظیم نشده است. گاهی اوقات شکستگی الکترود جرقه و کابل مربوط به آن خراب شده است.

در هر صورت برای رفع این مشکل شیر برق گاز دستگاه پکیج را بررسی کنید تا فاصله مناسبی بین الکترود جرقه زن و سطح مشعل وجود داشته باشد. نشتی الکتریکی و شکستگی بدنه الکترود جرقه و همچنین کابل مربوط به آن‌ها را نیز دقیق بررسی کنید. در صورتی که دود کش نیز دچار گرفتگی و انسداد باشد باز هم حالت انفجاری روشن شدن پکیج را به همراه خواهد داشت. توصیه میکنیم که در این مورد از یک متخصص برای تعمیر وسرویس و تعمیر پکیج کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

۶- علت کم شدن فشار آب گرم پکیج چیست؟

در بسیاری از آپارتمان‌ها با مشکل کم شدن آب گرم پکیج یا پایین بودن فشار آب مواجه هستیم. از آن جایی که دلایل مختلفی در هر نقطه از شهر وجود دارد نمی‌توان این مشکل را به صورت شخصی برطرف کرد ولی این وضعیت می‌تواند بر مشکلات پکیج دیواری اضافه شود و مانع عملکرد صحیح آن شود.

برای این که با کم شدن فشار آب پکیج مواجه نشویم راه‌هایی وجود دارد:

 • از جمله این که لوله کشی ساختمان را کنترل کنیم. احتمال دارد که کاهش فشار آب پکیج ناشی از نشتی آب از یکی از لوله‌ها یا رادیاتور‌ها باشد.
 • تنظیم نبودن یا خراب بودن منبع انبساط نیز می‌تواند یکی از دلایل کاهش فشار آب پکیج باشد.
 • سلامت شیرپرکن یا همان شیر اطمینان نیز بسیار مهم است.
 • کم فشاری آب همچنین میتواند به علت پمپ آب ساختمان باشد.
 • رسوب لوله ها و مشکل گرفتگی شیر پیسوار در روشویی ها و سینک نیز میتواند علت کم فشاری آب باشد.

البته اگر کم شدن فشار آب پکیج دیواری هر سه ماه یک مرتبه رخ دهد، مشکلی وجود ندارد و امری عادی است. اولین کاری که می‌توانید برای رفع این مشکل انجام دهید بررسی و تست نشتی آب رادیاتور‌ها است.

مدار لوله کشی پکیج نباید نشتی داشته باشد. در صورتی که هر کدام از رادیاتور‌ها یا لوله‌ها دچار نشتی بود شیرپرکن یا شیر اطمینان را تعویض و فشار باد را بین 1 تا 7 تنظیم کنید. کنترل منبع انبساط نیز کمک بسیاری می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این مشکل می‌توانید مقاله «6 علت افت فشار پکیج + راهکارهای رفع آنها» را مطالعه کنید.

علت کم شدن آب گرم پکیج چیست؟
کم فشاری آب پکیج به موارد مختلفی از جمله رسوب لوله های آب یا شیرپرکن ربط دارد‬

۷- چرا پکیج دیواری در حالت انتظار باقی می‌ماند؟

در صورتی که دستگاه پکیج دیواری در حالت انتظار باقی بماند و در صورتی که آب گرم بهداشتی در خانه جریان نداشته باشد و یا این که رادیاتورها هیچ کدام هیچ عکس‌العملی نشان ندهند، ممکن است در این وضعیت مشکلاتی در زمینه پرشدن دود پیش آمده باشد. برای رفع این چنین وضعیت خرابی پرشدن دود را بررسی کنید. کم بودن و یا این که مناسب نبودن دور فن و حتی گاهی وجود ترک در لوله و ونتوری یا شیلنگ سلیکونی نیز ممکن است علت اصلی این مشکل باشند.

۸- چرا پکیج روشن نمی‌شود؟

یکی از مشکلات پکیج این است که مدار گرمایش به درستی کار نمی‌کند و این سبب می‌شود که پکیج به خوبی نتواند گرمای مناسبی برای گرمایش آب ایجاد کند. این مشکل به احتمال بسیار قوی به فلوسوئچ با همان فلومتر پکیج مربوط می‌شود. می‌توانید فلومتر را باز و بررسی کنید تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید. سیم‌های فلوسوئچ را که به یکدیگر متصل شده‌اند را کوتاه کنید در صورتی که پکیج دیواری روشن نشد مطمئن شوید که پکیج خراب است و باید قطعات داخلی آن تعویض شوند.

پیشنهاد مطالعه

۹- چرا دستگاه پکیج دیواری مرتب روشن و خاموش می‌شود؟

ممکن است برای شما هم این مشکل پیش آمده باشد که دستگاه پکیج دیواری مرتب خاموش و روشن شود. این یکی از مشکلات پکیج دیواری است که اگر هنگام استفاده از آب گرم رخ دهد و بسیار ناخوشایند خواهد بود. روشن و خاموش شدن پشت سرهم پکیج به دلیل تنظیم نبودن شیر برقی گاز دستگاه است که نمی‌تواند جهت احتراق هوای کافی را جابه‌جا کند. گاهی نیز رسوب گرفتن دستگاه پکیج دیواری می‌تواند سبب بالا رفتن ناگهانی دما و روشن و خاموش شدن دستگاه شود. برای این که این مشکل را برطرف کنیم کنترل کنید که هوای لازم برای احتراق به داخل پکیج وارد می‌شود یا خیر و همچنین دستگاه را رسوب‌زدایی کنید. برای آشنایی بیشتر٬ مقاله منظور از سختی گیر و رسوب گیر پکیج چیست؟ را مطالعه کنید.

علت روشن خاموش شدن مداوم پکیج
سالانه برای رسوب زدایی پکیج خود اقدام کنید‬

۱۰- چرا مدار آب گرم بهداشتی و گرمایشی منزل کار نمی‌کند؟

در صورتی که مدار آب و گرمایش از کار افتد دمای شوفاژ به بالای 87 درجه سلسیوس رسیده است و ترموستات خراب شده است. حتی مشکلات ناشی از NTC‌ ها نیز می‌تواند سبب بروز اینچنین حالتی شود. راهکار رفع این مشکل بررسی صحت سلامت ترموستات و همچنین کنترل کردن سیرکوله و پمپ آب است. بررسی سلامت NTC‌ های دور مدار آب بهداشتی و مدار گرمایشی نیز می‌تواند در رفع این وضعیت کمک کند.

علت بوی بد اب گرم پکیج

گاهی برایمان سوال پیش می آید که بوی بد و تغییر رنگ آب سرد به خاطر پکیج است یا خیر؟ در صورتی که آب سرد تغییر رنگ داده و بوی بد بدهد از پکیج نیست ولی اگر آب گرم مصرفی تغییر رنگ بدهد یا بوی نامطبوع حتما این مشکل را باید با یک تعمیرکار پکیج در میان بگذارید.

معمولا بوهایی شبیه بوی گوگرد٬ بوی فاضلاب و یا مواد فاسد شده در آب٬ میتواند بخاطر رشد و تکثیر باکتری در پکیج باشد.

پکیج ممکن است در شرایط زیر بو بگیرد:

 • اگر مدت زیادی از آب گرم استفاده نشده باشد
 • یا آب پکیج مدتی قطع باشد
 • و یا ترموستات پکیج روی دمای پایین ست شده باشد

اگر در سیستم لوله کشی بوی تخم‌ مرغ گندیده به مشام برسد میتواند بخاطر خورده شدن میله‌ آنود آبگرمکن نیز باشد. با اینکه باکتری ها ممکن است ضرر نداشته باشد اما بهترین راه حل این است که از یک تعمیرکار پکیج کمک بگیرید تا موضوع را برای شما بررسی کند.

معمولا تعمیر کار این مراحل را برای تعویض میله یا لوله مشکل دار انجام میدهد:

۱- پکیج را خاموش کرده و آب آن را تقریبا خالی میکند.
۲- لوله‌ آنود را در آورده و دور انداخته میشود.
۳- قبل از نصب لوله آنود جدید، از نوار تفلون برای عایق‌ بندی استفاده میکند و لوله‌ آنود را سرجای خود قرار میدهد.
۴- سپس مخزن را پر کرده و پکیج را مجددا روشن میکند.

مشکلات پکیج گرمایشی کمتر است یا موتورخانه؟

اگر بخواهیم مزایای برتر پکیج‌های حرارتی را نسبت به موتورخانه بشماریم، می‌توانیم به این نکات اشاره کنیم:

 • پکیج‌های گرمایشی نیاز به فضای بزرگی جهت نصب و کارکرد ندارند
 • پکیج‌های گرمایشی کم مصرف و بی‌صدا هستند
 • پکیج‌های گرمایشی راندمانی بیشتری نسبت به موتورخانه‌های مرکزی دارند
 • پکیج‌های گرمایشی به راحتی نصب و راه‌اندازی می‌شوند و در صورت پیدایش مشکلات پکیج به راحتی قابل تعمیر و یا حتی تعویض هستند
 • به وسیله پکیج‌های گرمایشی هر واحد مسکونی به طور جدا و مستقل قادر به تامین آب گرم بهداشتی و همچنین گرمایش محیطی است
 • پکیج‌های گرمایشی مجهز به عملگرهای امنیتی هستند که مانع از بروز هرگونه حادثه احتمالی می‌شوند
 • با توجه به مزایای نام برده می‌توان گفت در کنار مشکلات پکیج باز هم این سیستم گرمایشی نسبت به موتورخانه‌های سنتی بسیار بهتر و اقتصادی‌تر است.
تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج


5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫21 دیدگاه ها

 1. عالی است متشکریم که مارا مجانی آموزش میدهین چون اگر کسی ابگرمکن وارد باشد به نظر من می‌تواند در این پستها بهترین ها رو یاد بگیرد

  1. با سلام
   غلام عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 2. با سلام. اتاق پکیج ایران رادیاتور از بیرون رنگش بر اثر حرارت داره می سوزه

 3. سلام
  پکیج ما در تراس هست چطور میتوانیم از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم؟
  سرما باعث سرد شدن بدنه و کل پکیج میشود
  ممنون

 4. سلام وقت بخیر یه سوالی داشتم که نمیدونم در تخصصتون هست که راهنماییم کنید یا اگه نیست میدونید به چه کسی باید مشکل رو بگم؟! سوال اینه از شروع سرما و روشن شدن شوفاژ ها یه چند باریه که یکی از شوفاژ های داخل اتاق بوی بسیار بد سوختگی میده بدون دود البته هیچ کدوم از شوفاژ های دیگه این مشکل رو ندارن بوی سوختگی ام مثل سوختن چوب میمونه که بعد چند دقیقه خودش کم و کم تر میشه و بعدام متوقف میشه نمیدونم علت چیه و مشکل از کجاست میشه بگید باید چیکار کنم؟

 5. با سلام و عرض ادب.
  مدتی است که هر موقع شیر آب گرم را باز میکنیم رادیاتورها شروع به گرم شدن میکنند و آب گرم از شیر نمی آید. پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff

 6. چند روزه نصف رادیاتورهای پکیجم سرده و نصفش گرمه، چطوری این اتفاق می افته؟ چیکارش کنم؟

  1. درود بر شما
   مانی عزیز، لطفا به روش صحیح، رادیاتور را هواگیری کنید. دلیل اصلی این امر به هواگیری ناصحیح برمیگردد.
   موفق باشید

 7. سلام پکیج ایران رادیاتور دارم خاموش میشه وبعد ازخاموش شدن بوی سوختگی ازدودکش بیرون میاد بعد ازریستار دوباره روشنه میشه وکارمیکنه می خواستم بپرسم علت این بوی سوختنی جیست ؟

  1. باسلام
   رضای عزیز برای رفع این مشکل صحت قطعاتی چون پمپ،برد ، شمعک و … را بررسی کنید و از عدم مسدود بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کنید. در صورتی که قطعه‌ای دچار سوختگی شده باشد، لازم است اقدام به تعویض آن کنید. در صورتی که مشکل حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر پکیج خود را از طریق سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 8. از قسمت سختی گیر و فیلتر تصفیه پکیج من به صورت قطره ای آب نشت میکنه. سنگ های توی اون فیلتر هم بزرگ شدن. باید چی کار کنم؟

  1. آقا/خانم عمرانی عزیز؛ این مشکل می‎تواند ناشی از همان مسدود شدن فیلتر باشد. پیشنهاد می‌کنیم که فیلتر پکیج را تعویض کنید. همچنین شما می‌توانید برای تعمیر پکیج درخواست خود را از طریق سایت آچارباز یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 9. روزتون بخیر. شیر مشکی زیر پکیج که برای آبگیری هست به صورت قطره ای نشتی داره. مشکل از کجاست؟

  1. باسلام
   دوست عزیز از صحت شیر مطمئن شوید و نبود رسوب در لوله ها را نیز بررسی کنید.

  1. با سلام
   امکان این هست که شمعک گرفته و نیاز به بررسی و شاید تعویض داشته باشد. با توجه به حساسیت لوازم گرمایشی، بهتر است دستگاه شما توسط کارشناس بررسی شود.

 10. وقت بخیر
  برای انفجاری روشن شدن پکیج از کجا فاصله مناسبی بین الکترود جرقه زن و سطح مشعل رو ببینیم؟ این فاصله چند سانته و چطور باید تنظیمش کنیم؟ آیا نیازه سرویسکار بیاد یا خودم میتونم درستش کنم؟

  1. با سلام
   درصورتی که مجموعه پیلوت در جای خود بسته شوند، همه چیز درست عمل می‌کند. اگر نگران این موضوع هستید، می‌توانید با کارشناس مشورت کنید.

 11. با عرض سلام یه مدته که پکیج من خیلی خاموش میشه…صداهای خیلی بلندی هم میده برای روشن شدن نمیدونم مشکل کار کجاست و از طرفی هم نتونستم تعمیرکار مطمئن پیدا کنم شما تعمیرکار ماهر دارید برای رفع ایراد پکیج؟ میتونی راهنمایی کنی؟?

  1. سلام

   شما می توانید در مقاله دلیل خاموش شدن پکیج گرمایشی، دلایل این مشکل را بخوانید. در صورتی که با راهکارهای موجود در این مقاله مشکل شما حل نشد، می توانید درخواست تعمیر پکیج در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 12. من اصلا نمیدونستم که پکیج زمینی هم وجود داره، پکیج خیلی وسیله کاربردیه و البته گرون اما من آبگرمکنو ترجیح میدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا