به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی دستگاهیست که آب گرم مصرفی را برای منازل تامین می‌کند. این وسیله در واقع یک جایگزین بسیار کوچک‌تر و البته بسیار کم دردسرتر و مناسب‌تر موتورخانه و یا آبگرمکن است. در اینجا مشکلات رایج پکیج را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

با استفاده از پکیج حرارتی نیازی به اشغال فضا جهت موتورخانه در ساختمان نخواهد بود. همان طور که می‌دانید موتورخانه‌ها در گذشته‌های نه چندان دور در پایین‌ترین طبقه تعبیه می‌شدند و نیاز آب گرم ساکنین را برآورده می‌ساختند ولی علاوه بر مزایایی که داشتند معایب بسیاری را نیز برای ساکنین به وجود می‌آوردند. در حال حاضر پکیج‌های حرارتی جایگزین مناسبی برای سیستم‌های حرارت مرکزی سنتی در ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها هستند که علاوه بر تامین گرمایش مطبوع و آب گرم در واحدهای مسکونی، هیچ گونه اشکال و محدودیتی را ایجاد نمی‌کنند.

البته مشکلات پکیج همانند هر وسیله دیگر ممکن است وجود داشته باشد ولی به طور کلی با تولید سیستم پکیج امکان استقلال گرمایش به صورت هر واحد جداگانه در آپارتمان‌ها فراهم می‌شود که این مسئله خود سبب کاهش مصرف گاز خواهد شد. به طور کلی امروزه بخش بزرگی از انرژی در ساختمان‌ها جهت تامین گرمایش و تولید آب گرم صرف می‌شود که این وظیفه را پکیج‌های حرارتی به عهده دارند.

 

مشکلات پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی بهتر است یا موتورخانه؟

 • اگر بخواهیم مزایای برتر پکیج‌های حرارتی را نسبت به موتورخانه بشماریم، می‌توانیم به این نکات اشاره کنیم :
 • پکیج‌های حرارتی نیاز به فضای بزرگی جهت نصب و کارکرد ندارند.
 • پکیج‌های حرارتی کم مصرف و بی‌صدا هستند.
 • پکیج‌های حرارتی راندمانی بیشتری نسبت به موتورخانه‌های مرکزی دارند.
 • پکیج‌های حرارتی به راحتی نصب و راه‌اندازی می‌شوند و در صورت پیدایش مشکلات پکیج به راحتی قابل تعمیر و یا حتی تعویض هستند.
 • به وسیله پکیج‌های حرارتی هر واحد مسکونی به طور جدا و مستقل قادر به تامین آب گرم بهداشتی و همچنین گرمایش محیطی است.
 • پکیج‌های حرارتی مجهز به عملگرهای امنیتی هستند که مانع از بروز هرگونه حادثه احتمالی می‌شوند.
 • با توجه به مزایای نام برده می‌توان گفت در کنار مشکلات پکیج باز هم این سیستم گرمایشی نسبت به موتورخانه‌های سنتی بسیار بهتر و اقتصادی‌تر است.

چند نوع پکیج حرارتی داریم؟

در تقسیم‌بندی پکیج‌های حرارتی، آن‌ها را نسبت به پارامترهای مختلف تقسیم می‌کنند. پکیج‌ها به طور کلی به شش دسته تقسیم می‌شوند:

 نحوه نصب، نوع مبدل، مخزن، تخلیه احتراق، محفظه احتراق و مبدل.

پکیج‌های حرارتی از نظر نوع نصب به دو نوع زمینی و دیواری تقسیم می‌شوند.

همچنین از نظر نوع مبدل کاربردی نیز به تک مبدله و دو مبدله تقسیم می‌شود. تک مبدله با مبدل دو منظوره کار می‌کند و دو مبدله به وسیله مبدل اولیه و همچنین مبدل ثانویه کار می‌کند.

اگر بخواهیم پکیج‌های حرارتی را از نظر محفظه احتراق نیز تقسیم کنیم، به دو نوع محفظه احتراق بسته و محفظه احتراق باز تقسیم می‌شود که تخلیه یکی از نوع فن‌دار و دیگری بدون فن و به کمک کلاهک تعدیل صورت می‌گیرد.

تقسیم‌بندی پکیج‌های حرارتی از لحاظ شیر گاز هم صورت می‌گیرد و به این ترتیب است. شیر گاز ۸۲۰ با رگلاتور دستی، شیر گاز ۸۲۵ با رگلاتور برقی، شیر برقی ۸۴۰ با رگلاتور دستی، شیر برقی ۸۴۵ با رگلاتور برقی، شیر گاز‌ EJ، شیر گاز آب گرمکنی.

پکیج‌های حرارتی از دو نوع مخزن‌دار و بدون مخزن نیز تشکیل شده‌اند.

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

پکیج حرارتی دیواری را در چه فضایی نصب کنیم؟

در هنگام نصب و راه‌اندازی پکیج‌های حرارتی باید آن را در محلی قرار دهیم که تامین هوای کافی صورت گیرد. چرا که جهت احتراق دستگاه‌های گازسوز از جمله پکیج حرارتی نیاز است که فضایی کافی برای تامین فضای احتراق وجود داشته باشد. در غیر این صورت مشکلات پکیج به‌وجود خواهد آمد.

تمامی وسایل گازسوز که در بیرون از محیط ساختمان قرار می‌گیرند از هوای خارج از منزل برای عملکرد خود استفاده می‌کنند و دود حاصل از احتراق را نیز توسط دودکش خود به سمت بیرون هدایت می‌کنند. بنابراین دیگر نیازی به فضای تامین هوا نیست. به طور کلی تمامی دستگاه‌های گاز سوز به خصوص پکیج حرارتی که از طریق احتراق، تهویه می‌شوند نیاز به دودکشی خارج از ساختمان دارند.

 

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست تعمیر آبگرمکن

 

پکیج‌ها از لحاظ شکل ظاهری

تمامی پکیج‌ها از لحاظ شکل ظاهری خود به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 پکیج دیواری، پکیج دیواری، پکیج زمینی.

در ادامه به بررسی این سه مدل و نحوه عملکرد و همچنین مشکلات پکیج می‌پردازیم.

پکیج دیواری چیست و چگونه کار می‌کند؟

پکیج دیواری به دلیل اندازه‌ای که دارد به راحتی قابل نصب در آشپزخانه است. اندازه این نوع از پکیج‌ها کوچک و شکل ظاهری زیبایی دارد. به همین دلیل طرفداران بیشتری نسبت به سایر مدل‌های پکیج‌ها دارد. دستگاه‌های پکیج دیواری به دلیل نداشتن منبع ذخیره آب گرم، امکان گرم کردن سیستم گرمایشی و تامین آب گرم مصرفی منزل را به طور هم زمان ندارند و در طراحی سیستم این نوع از پکیج‌ها اولویت گرمایش با آب گرم مصرفی است.

نحوه کارکرد این مدل از پکیج‌ها به این ترتیب است که بعد از باز شدن شیر آب گرم مصرفی، تمامی قدرت پکیج جهت گرم کردن آب صرف می‌شود. یکی از مشکلات پکیج دیواری این است که اگر به طور مداوم شیر آب گرم باز بماند، رادیاتورها سرد می‌شوند. بنابراین بهتر است که زمستان‌ها به طور طولانی شیر آب گرم باز نماند تا رادیاتورها گرمای خود را حفظ کنند.

پکیج‌های زمینی چگونه کار می‌کنند؟

پکیج‌های زمینی نوعی دیگر از پکیج‌های حرارتی هستند. این پکیج‌ها در ساختمان‌هایی که متراژ بالا دارند نصب می‌شوند. این نوع از پکیج‌ها در سایز‌ها و توان حرارتی مختلفی تولید می‌شوند. پکیج‌های زمینی به علت احتمال اشتعال در فضای داخلی و آشپزخانه نصب نمی‌شوند. توان مصرفی این نوع از پکیج‌ها بالاست و برای واحدهای آپارتمانی و یا واحد‌های ویلایی بسیار کوچک، قابل استفاده نیستند. مشکلات پکیج زمینی این است که احتمال اشتعال در این مدل‌ها بالاستو به همین دلیل امکان نصب آن‌ها در محیط‌های داخلی مانند خانه امکان پذیر نیست.

اما از مزیت‌های آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که پکیج‌های زمینی یک مخزن آب گرم دارد که در صورت قطع شدن برق برای مدت زمان کوتاهی، آب گرم را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد. در زمان‌های گذشته پکیج‌های زمینی با توان مصرفی کم هم ساخته و مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما امروزه به دلیل وجود قوانین جدید در امنیت واحد‌های مسکونی پکیج‌های دیواری کاربرد چندانی ندارد.

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

پکیج‌زمینی ایستاده چیست و چگونه کار می‌کنند؟

مدل دیگری از پکیج‌ها، پکیج‌های زمینی ایستاده هستند که گزینه بسیار مناسب و مساعدی برای ساختمان‌هایی با متراژ بالا، خانه‌های ویلایی و یا خانه‌های دوبلکس و یا دو طبقه است. این مدل از پکیج‌ها از پکیج دیواری و پکیج زمینی ساخته شده‌اند و می‌توان گفت ترکیبی از این دو مدل است. پکیج‌های زمینی ویژگی‌های بسیاری دارد که می‌توان در بین آن‌ها به توان حرارتی بالا و خروجی‌های جداگانه دو سیستم گرمایش و همچنین قابلیت تفکیک دماهای مدار اشاره کرد.

این نوع از پکیج‌ها می‌توانند گرمایش کف و همچنین دما و آب را تامین کرده و به راحتی قابل استفاده ‌باشند. ولی از مشکلات پکیج‌های دیواری می‌توان به این موارد اشاره کرد که این پکیج‌ها برای مکان‌هایی که بیش از دو حمام دارند مناسب نیست. چرا که میزان دبی آب گرم بهداشتی آن نسبت به موتور خانه کمتر و بین ۱۰ تا ۱۶ لیتر در دقیقه است. در محل‌هایی که مصرف آب گرم بهداشتی در فواصل زیادی از پکیج دیواری نصب شده باشد، به علت این که مسیر بازگشتی وجود ندارد، محاسبه میزان گرمای لازم برای گرم کردن یک مترمربع از ساختمان باید با شرایط خاصی در نظر گرفته شوند.

پکیج‌های دیواری باید در محل مناسبی نصب شوند. در ادمه این مکان مناسب را معرفی می‌کنیم:

 • محلی که بالای اجاق گاز و یا سایر وسایل گرمازا نباشد.
 • حداقل فاصله دستگاه از دیوار مقابل یک متر باشد.
 • حداقل فاصله از دیوار یا کابینت مجاور از طرفین در حدود ۱۵ سانتی‌متر باشد.
 • حداقل فاصله از کف تا زیر پکیج ۱۵۰ سانتی‌متر باشد.

در صورتی که قصد دارید پکیج دیواری خود را داخل یکی از کابینت‌های آشپزخانه نصب کنید، باید توجه کنید که این دستگاه جهت احتراق نیاز به اکسیژن کافی دارد و باید درب کابینت به حالت کرکره‌ای باشد تا مشکلات پکیج به وجود نیاید و پکیج اکسیژن موردنیاز خود را از محیط اطراف دریافت کند.

فشار آب شهری در محلی که پکیج نصب می‌شود باید حداقل ۵/۰ و حداکثر ۶ بار باشد. در صورتی که فشار آب شهری بالاتر از ۵/۳ باشد استفاده از شیر فشارشکن ضروری است. دودکش پکیج نیز یک وسیله ضروری است که باید به صورت افقی نصب شده و طولی بیش از ۳۰ سانتی‌متر داشته باشد.

عملکرد پکیج دیواری در زمستان

در فصل سرد زمستان آب گرم در مدار گرم کننده جریان پیدا کرده و ایجاد گرما می‌کند. زمانی که شیر آب گرم برای مصرف در خانه باز می‌شود با عبور جریان آب از سنسور فشار میکروسوئیچ این سنسور فعال شده و با ارسال فرمان به شیر سه طرفه برقی به کمک برد الکترونیک، مدار رادیاتورها به صورت موقت قطع شده و آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته‌ی لوله هدایت می‌شود.

در این روش آب گرم برای مصرف خانگی تامین شده و در اختیار قرار می‌گیرد. بعد از بسته شدن آب گرم نیز شیر سه‌طرفه برقی به طور خودکار آب گرم مدار را به سمت رادیاتور هدایت می‌کند.

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

عملکرد پکیج دیواری تابستان

یکی از مشکلات پکیج دیواری این است که تنها زمانی که نیاز به تامین آب گرم مصرفی باشد، پکیج به صورت خودکار روشن می‌شود. زمانی که یکی از شیر‌های آب گرم در داخل منزل باز شود پکیج فرمان روشن شدن مشعل را به کمک میکروسوئیچ سنسور فشار بورد کنترل الکترونیک صادر می‌کند و آب گرم مصرفی با کمک مبدل حرارتی ثانویه پوسته و لوله‌های مربوطه، به صورت فوری تامین می‌شود. با بسته شدن آب گرم مصرفی بی‌وقفه دستگاه خاموش می‌شود.

انواع ایرادات و مشکلات مربوط به پکیج‌های دیواری

همان طور که می‌دانید پکیج‌های دیواری همان‌قدر که سودمند هستند و برای آسایش منازل به کار گرفته می‌شوند، به همان میزان هم مشکلات پکیج در هر منزلی می‌تواند وجود داشته باشد. در صورتی که کمی با این وسیله و قطعات به کار رفته در آن آشنا باشید می‌توانید به راحتی آن را تعمیر کنید و یا در صورت نیاز، یک قطعه را هم تعویض کنید. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات پکیج می‌پردازیم و راهکارهایی مفید برای شما ارائه می‌دهیم.

 

نشت آب از پکیج دیواری

یکی از مشکلات پکیج دیواری نشت آب از این دستگاه است. این حالت دلایل مختلفی دارد. از جمله این که شیلنگ‌های آب متصل به دستگاه یا شیر آلات اتصال در پکیج دچار شکستگی و یا این که خرابی باشند. دستگاه سختی گیر و یا اتصالات داخلی پکیج نیز در این امر دخیل هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند. در صورت نیاز تعویض واشرها و یا گاهی محکم کردن آن‌ها می‌تواند مشکل را برطرف کند.

صدای زیاد مبدل حرارتی در پکیج‌های دیواری چه علتی دارد؟

از دیگر مشکلات پکیج این است که مبدل حرارتی با صدای بسیار زیادی کار می‌کند و این می‌تواند برای ساکنین منزل ناراحت کننده باشد.

تنظیم نبودن شیر برقی گاز دستگاه، هواگیری مدار گرمایش پکیج، رسوب‌گیری مدار و مبدل حرارتی و یا خرابی پمپ آب و حتی مشکلات مربوط به سنسورهای حرارتی سبب بروز صدای اضافه در مبدل حرارتی پکیج می‌شود. برای برطرف کردن این حالت نیاز است که مبدل هواگیری شود و شیر برقی گاز دستگاه تنظیم گردد. رسوب‌زدایی مدار و مبدل حرارتی نیز به کاهش صداکمک می‌کند،همچنین با کنترل ‌NTC‌ها هم می‌توان این صدای بلند را رفع کرد.

در مسیر برگشت آب گرمایش رادیاتورها یک فیلتر مناسب نصب کنید و تست پمپ سیرکوله را نیز انجام دهید و آخرین راهکار پیشنهادی رفع دفرمگی مبدل حرارتی است.

مشکل زنگ‌زدگی دودکش فلزی پکیج را چگونه برطرف کنیم؟

دودکش پکیج یکی از مهم‌ترین قطعات این دستگاه است. وجود هرگونه زنگ‌زدگی و پوسیدگی مانع خروج کامل دود از دودکش خواهد شد و یکی از مشکلات پکیج خواهد بود. برای رفع این اشکال سعی کنید سایز مناسبی برای دودکش پکیج خود انتخاب کنید.

قطر، طول، گرفتگی و شیب مناسب دودکش در نحوه کارکرد بهتر آن بسیار موثر است. از عدم مسدود بودن دودکش پکیج مطمئن باشید. در صورت نیاز دودکش پکیج خود را با عایق مناسب پوشش دهید.

وجود دوده یا تغییر رنگ بدنه اصلی پکیج به چه دلیل است‌؟

یکی از مشکلات پکیج که شاید بسیار ساده و سطحی نیز به نظر می‌رسد وجود دوده روی بدنه اصلی پکیج است، به نحوی که ممکن است گاهی با تغییر رنگ پکیج نیز مواجه شویم. این مشکل ناشی از عدم تهویه مناسب و یا عدم خروج کامل دوده از دودکش باشد. گاهی هم ممکن است از تنظیم نبودن صحیح شیر برقی گاز این مشکل به‌وجود آمده باشد. برای این که این تغییر رنگ رخ ندهد، باید مسیر محفظه احتراق و کلاهک تعدیل و همچنین فن و مسیر دودکش را به خوبی بررسی کنیم و از در جریان بودن هوای احتراق مطمئن شویم. در صورتی که شعله دستگاه پکیج زیاد باشد نیز ممکن است دوده ایجاد شود که می‌توان با تنظیم شیر برقی گاز این مشکل را برطرف کنیم.

مشکلات رایج پکیج گرمایشی

چرا پکیج انفجاری روشن می‌شود؟

گاهی پکیج دیواری با صدای زیاد و به حالت انفجار روشن می‌شود. دلیل این مشکل هم این است که فشار گاز شیر برقی دستگاه پکیج بیش از حد اندازه است و یا این که فاصله الکترود جرقه زن تا سطح مشعل به درستی تنظیم نشده است. گاهی اوقات شکستگی الکترود جرقه و کابل مربوط به آن خراب شده است.

در هر صورت برای رفع این مشکل شیر برق گاز دستگاه پکیج را بررسی کنید تا فاصله مناسبی بین الکترود جرقه زن و سطح مشعل وجود داشته باشد. نشتی الکتریکی و شکستگی بدنه الکترود جرقه و همچنین کابل مربوط به آن‌ها را نیز دقیق بررسی کنید. در صورتی که دود کش نیز دچار گرفتگی و انسداد باشد باز هم حالت انفجاری روشن شدن پکیج را به همراه خواهد داشت.

هنگام کاهش فشار آب پکیج دیواری چه کار کنیم؟

در بسیاری از آپارتمان‌ها با مشکل پایین بودن فشار آب مواجه هستیم. از آن جایی که دلایل مختلفی در هر نقطه از شهر وجود دارد نمی‌توان این مشکل را به صورت شخصی برطرف کرد ولی این وضعیت می‌تواند بر مشکلات پکیج دیواری اضافه شود و مانع عملکرد صحیح آن شود.

برای این که با کم شدن فشار آب پکیج مواجه نشویم راه‌هایی وجود دارد:

 از جمله این که لوله کشی ساختمان را کنترل کنیم. احتمال دارد که کاهش فشار آب پکیج ناشی از نشتی آب از یکی از لوله‌ها یا رادیاتور‌ها باشد.

تنظیم نبودن یا خراب بودن منبع انبساط نیز می‌تواند یکی از دلایل کاهش فشار آب پکیج باشد.

سلامت شیرپرکن یا همان شیر اطمینان نیز بسیار مهم است.

البته اگر کم شدن فشار آب پکیج دیواری هر سه ماه یک مرتبه رخ دهد، مشکلی وجود ندارد و امری عادی است. اولین کاری که می‌توانید برای رفع این مشکل انجام دهید بررسی و تست نشتی آب رادیاتور‌ها است.

مدار لوله کشی پکیج نباید نشتی داشته باشد. در صورتی که هر کدام از رادیاتور‌ها یا لوله‌ها دچار نشتی بود شیرپرکن یا شیر اطمینان را تعویض و فشار باد را بین ۱ تا ۷ تنظیم کنید. کنترل منبع انبساط نیز کمک بسیاری می‌کند.

به چه دلیل دستگاه پکیج دیواری در حالت انتظار باقی می‌ماند؟

در صورتی که دستگاه پکیج دیواری در حالت انتظار باقی بماند و در صورتی که آب گرم بهداشتی در خانه جریان نداشته باشد و یا این که رادیاتورها هیچ کدام هیچ عکس‌العملی نشان ندهند، ممکن است در این وضعیت مشکلاتی در زمینه پرشدن دود پیش آمده باشد. برای رفع این چنین وضعیت خرابی پرشدن دود را بررسی کنید. کم بودن و یا این که مناسب نبودن دور فن و حتی گاهی وجود ترک در لوله و ونتوری یا شیلنگ سلیکونی نیز ممکن است علت اصلی این مشکل باشند.

چرا پکیج روشن نمی‌شود؟

یکی از مشکلات پکیج این است که مدار گرمایش به درستی کار نمی‌کند و این سبب می‌شود که پکیج به خوبی نتواند گرمای مناسبی برای گرمایش آب ایجاد کند. این مشکل به احتمال بسیار قوی به فلوسوئچ با همان فلومتر پکیج مربوط می‌شود. می‌توانید فلومتر را باز و بررسی کنید تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید. سیم‌های فلوسوئچ را که به یکدیگر متصل شده‌اند را کوتاه کنید در صورتی که پکیج دیواری روشن نشد مطمئن شوید که پکیج خراب است و باید قطعات داخلی آن تعویض شوند.

چرا دستگاه پکیج دیواری مرتب روشن و خاموش می‌شود؟

ممکن است برای شما هم این مشکل پیش آمده باشد که دستگاه پکیج دیواری مرتب خاموش و روشن شود. این یکی از مشکلات پکیج دیواری است که اگر هنگام استفاده از آب گرم رخ دهد و بسیار ناخوشایند خواهد بود. روشن و خاموش شدن پشت سرهم پکیج به دلیل تنظیم نبودن شیر برقی گاز دستگاه است که نمی‌تواند جهت احتراق هوای کافی را جابه‌جا کند. گاهی نیز رسوب گرفتن دستگاه پکیج دیواری می‌تواند سبب بالا رفتن ناگهانی دما و روشن و خاموش شدن دستگاه شود. برای این که این مشکل را برطرف کنیم کنترل کنید که هوای لازم برای احتراق به داخل پکیج وارد می‌شود یا خیر و همچنین دستگاه را رسوب‌زدایی کنید.

چرا مدار آب گرم بهداشتی و گرمایش منزل کار نمی‌کند؟

در صورتی که مدار آب و گرمایش از کار افتد دمای شوفاژ به بالای ۸۷ درجه سلسیوس رسیده است و ترموستات خراب شده است. حتی مشکلات ناشی از NTC‌ها نیز می‌تواند سبب بروز اینچنین حالتی شود. راهکار رفع این مشکل بررسی صحت سلامت ترموستات و همچنین کنترل کردن سیرکوله و پمپ آب است. بررسی سلامت NTC‌های دور مدار آب بهداشتی و مدار گرمایشی نیز می‌تواند در رفع این وضعیت کمک کند.

 

 


نویسنده :

 • Avatar آقایی گفت:

  با عرض سلام یه مدته که پکیج من خیلی خاموش میشه…صداهای خیلی بلندی هم میده برای روشن شدن نمیدونم مشکل کار کجاست و از طرفی هم نتونستم تعمیرکار مطمئن پیدا کنم شما تعمیرکار ماهر دارید برای رفع ایراد پکیج؟ میتونی راهنمایی کنی؟?

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   شما می توانید در مقاله دلیل خاموش شدن پکیج گرمایشی، دلایل این مشکل را بخوانید. در صورتی که با راهکارهای موجود در این مقاله مشکل شما حل نشد، می توانید درخواست تعمیر پکیج در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar محمدرضا گفت:

  من اصلا نمیدونستم که پکیج زمینی هم وجود داره، پکیج خیلی وسیله کاربردیه و البته گرون اما من آبگرمکنو ترجیح میدم

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >