×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

آبگرمکن و پکیج

هزینه تعمیر پکیج با مستاجر است یا مالک؟

هزینه تعمیر پکیج با مستاجر است یا مالک؟

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که با خرابی وسایل خانه مواجه شده باشید و ندانید مسئولیت تعمیر یا جایگزینی وسیله مورد نظر بر عهده مستاجر است یا مالکی که ملک مورد نظر را اجاره داده است. فرضیه‌های زیادی برای پاسخگویی به این معما مطرح می‌شود و بسته به شرایط، هر پیش آمدی امکان‌پذیر است. در نتیجه تصمیم گرفتیم در این مطلب آچارباز با انواع فرضیه‌های ممکن برای تعمیر پکیج شما را آشنا کنیم تا متوجه شوید در زمان خرابی پکیج باید چه اقداماتی را انجام دهید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

از نظر قانونی مسئولیت هزینه تعمیر پمپ پکیج با مالک یا مستاجر است؟

اگر قصد بررسی این موضوع را داشته باشید که هزینه تعمیر پکیج بر عهده مالک است یا مستاجر، بی‌شک قانون مهم‌ترین رکن برای تعیین نتیجه است. به طور کلی مالک وظیفه دارد تمام وسایل خانه را سالم و بدون اشکال به فرد اجاره‌کننده تحویل دهد.

طبق ماده 486 قانون مدنی، اگر ایراد از وسایل خانه باشد مستاجر وظیفه پرداخت آن را برعهده دارد، در غیر این صورت مسئولیت آن با مالک است. این یعنی وجود هرگونه ایرادی در دستگاه‌ها و وسایل خانه در اثر اخلال در تاسیسات کلی ساختمان، مالک را مسئول پرداخت هزینه می‌کند. دلیل این امر وجود حق مالکیت بر تاسیسات ملک است. فرض کنید وجود ایرادی در تاسیسات برق‌کشی ساختمان موجب آسیب‌دیدگی پکیج شود. در این صورت آشکار است که مستاجر تقصیری در ایجاد خرابی نداشته و مالک باید پاسخگو باشد.

هر چند که قانون یک شرایط عمومی برای مشخص کردن وضعیت بوجود آورده است، اما در برخی موارد مسئولیت پرداخت هزینه به شکل عرفی و در هر مکان به طور مستقل اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال زمان حضور مستاجر در ملک می‌تواند فاکتوری تعیین کننده باشد. اما اگر مستاجر زمان طولانی‌تری (بیش از یک سال) در ملک مورد نظر اقامت داشته باشد تا حدی پرداخت هزینه‌ها از دوش مالک برداشته می‌شود.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

هزینه تعمیر برد پکیج با مالک یا مستاجر است

همانطور که در بالا توضیح داده شد بسته به شرایط تعیین می‌شود که هزینه تعمیر پکیج با مالک است یا مستاجر. اما از آن جایی که برد پکیج یکی از مهم‌ترین قطعات و گران‌ترین آنهاست در اثر استفاده طولانی مدت ممکن است آسیب ببیند؛ پس مسئولیت پرداخت هزینه آن با مستاجر است. در مواردی ممکن است برد دستگاه در اثر قطع و وصل شدن جریان برق از کار بیفتد که اگر قطعی برق به وسیله مالک و قطعی تاسیسات برق ساختمان انجام شده باشد، بی‌شک مقصر آن فرد مالک بوده و ملزم به پرداخت خسارت است.

هزینه تعمیر پکیج مستاجر
با توجه به اینکه پکیج در چه زمان یا مکانی خراب شود، مسئول پرداخت هزینه پکیج مشخص می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

 تعمیر پمپ پکیج به عهده کیست؛ هزینه تعمیر پمپ پکیج با مالک یا مستاجر است؟

یکی دیگر از سوالات پر تکرار کاربران در رابطه با تعمیر پمپ پکیج این است که مسئولیت هزینه تعمیر پمپ پکیج با مالک است یا مستاجر؟

به طور معمول هزینه تعمیر پمپ با مالک است چرا که پمپ بخش مقاومی به حساب می‌آید و به ندرت در اثر کارکرد با فشار زیاد دچار خرابی می‌شود. مشکل پمپ پکیج یا از اول در دستگاه وجود داشته یا به دلیل عدم ساخت درست دستگاه بوده که در هر دو مورد پراخت هزینه با مالک است. با این وجود پیچیدن یک نسخه کلی برای تعمیر پمپ پکیج و دیگر بخش‌های آن کار چندان درستی نیست، زیرا باید به نوع مشکل و مسبب آن توجه شود.

 آیا هزینه تعمیر پکیج همواره با مالک است؟

همانطور که در توضیح دادیم نمی‌توان نسخه کلی برای پرداخت هزینه‌های پکیج پیچید و جواب این سوال به نوع خرابی پکیج بستگی دارد. اگر مستاجر به پکیج آسیبی وارد کرده باشد ملزم به پرداخت خسارت آن است. این مفهوم در بسیاری از مواقع به کارکرد زیاد دستگاه و استهلاک آن به مرور زمان هم مربوط می‌شود و در چنین شرایطی هزینه تعمیر پکیج مالک با مستاجر است.

البته باید این موضوع را در نظر داشت که به طور معمول هزینه‌هایی که ناشی از استهلاک پکیج است بین مالک و مستاجر تقسیم می‌شود. اما هزینه خرابی‌هایی که به طور معمول و ناشی از خود پکیج بوده است بر عهده مالک است چرا که موجر وظیفه دارد وسایل تعبیه شده در ملک تعیین شده را سالم تحویل دهد.

 اگر مالک از تعمیر پکیج سرباز زد چه کنیم؟

در صورتی که مالک مسئول پرداخت هزینه تعمیر پکیج باشد و از انجام این کار سرباز بزند، مستاجر با مراجعه به شورای حل اختلاف و مطرح کردن موضوع، مالک را ملزم به پرداخت هزینه کند. باید دقت داشت این اتفاق در صورتی امکان‌پذیر است که هیچ توافقی از پیش بین طرفین امضا نشده باشد.

هنگام عقد قرارداد باید به وسایل تحویل گرفته شده دقت کنید و با تست کردن آن ها از سالم بودنشان اطمینان حاصل کنید. چرا که در ادامه می تواند مشکل‌ساز شود.

هزینه تعمیر پکیج با موجر است یا مستاجر
اگر در ابتدای کار پکیج دچار نقص فنی باشد هزینه تعمیر پکیج با موجر است و مستاجر تمام تجهیزات خانه را سالم تحویل بگیرد.

اگر مستاجر اجازه تعمیر پکیج را ندهد چه کنیم؟

گاهی پیش می‌آید که پکیج مشکل دارد ولی مستاجر اجازه ورود و تعمیر پکیج را نمی‌دهد، در این صورت مالک باید چه اقدامی را انجام دهد؟

در زمان باید مالک با مراجعه به شورای حل اختلاف و مطرح کردن موضوع اجازه تعمیر پکیج را بگیرد و به شکل قانونی اقدام کند.

توافقات بر سر هزینه تعمیر پکیج

شاید بتوان ادعا کرد بهترین گزینه برای مشخص کردن این مسئول این کارتوافق برسر هزینه تعمیر پکیج بین دو طرف است. بهترین حالت این کار امضا شدن توافقی پیش از انجام معامله کامل و عقد قرارداد اجاره‌نامه است. اگر توافقی از پیش مشخص شده باشد انجام آن از سوی طرف مسئول الزام آور بوده و شکی در انجام آن وجود نخواهد داشت.

هنگام عقد قرارداد باید به وسایل تحویل گرفته شده دقت کنید و با تست کردن آن ها از سالم بودنشان اطمینان حاصل کنید. چرا که در ادامه می تواند مشکل‌ساز شود.

در این مقاله سعی کردیم تمامی دغدغه‌های شما را برای پرداخت هزینه‌های تعمیر پکیج بیان کنیم. همچنین در شرایط مختلف را بررسی کردیم و اعلام کردیم در زمان‌های مختلف مسئول پرداخت هزینه تعمیر پکیج بر عهده مالک است یا مستاجر. بهتر است بدانید با سرویس دوره‌ای پکیج می‌توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج

2.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. ۳ ماه هست خونه اجاره کردیم امروز برق رقت برد پکیج سوخت
  هزینه تعمیر با مالک یا مستاجر

 2. سلام
  پکیج ما بوتان مدل اپتیماست و ما مستاجر هم هستیم
  پکیج اب میداد تعمیرکار گفت مبدل کمی باد کرده و این بخاطر مصرف اشتباه شماست سوالم اینه که ایا با فشار اب و یا اب جوش مبدل باد میکنه یا عوامل دیگه ایی مثل یخ زدگی وجود داره؟

  1. رامتین عزیز،
   دفورمه شدن مبدل می تواند به دلیل تنظیم نبودن فشار گاز دستگاه یا یخ زدگی ای که گفتید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا