×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

معرفی بهترین مواد شوینده ضد کرونا

ضدعفونی کردن منزل

این روزها نه تنها کشور ما، بلکه مردم کل جهان درگیر ویروسی با نام کرونا یا کووید-19 (covid-19) شده‌اند. این ویروس که تا امروز افراد زیادی را درگیر خود کرده و جان عده زیادی را گرفته، در حال حاضر، راه درمان و دارویی ندارد. تنها نکته‌ای که باید برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس رعایت کرد، توجه به بهداشت فردی است.

با رعایت تمام نکات مربوط به بهداشت فردی، احتمال ابتلای شما به ویروس کرونا تا حد چشم‌گیری کاهش می‌یابد و دیگر نیاز نیست نگران آن باشید. شستن مکرر دست‌ها، شستن لباس‌ها، رعایت حدفاصل با دیگران، ماندن در خانه، عدم استفاده از غذاهای آماده و …، مواردی هستند که اگر مورد توجه قرار دهید، خود و خانواده‌تان از خطر ابتلا به ویروس کووید-19 در امان خواهید ماند.

شاید سوالی که برای همه ایجاد شود این است که بهترین مواد شوینده ضد کرونا برای ضدعفونی کردن سطوح، چه موادی هستند؟

این روزها بازار فروش مواد شوینده و ضدعفونی کننده بسیار داغ شده و متاسفانه برخی افراد سودجو اقدام به گران کردن مواد بهداشتی و یا حتی فروش مواد الکلی ناسالم کرده‌اند. در اینجا به شما مواد شوینده ضد کرونا را معرفی خواهیم کرد.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا به مجموعه بزرگی از خانواده ویروسی تعلق دارد که در سال 1965 کشف شدند. خانواده ویروس کرونا شامل سرماخوردگی، مرس، سارس و کووید-19 می‌شود.

اولین بیماران مبتلا شده به ویروس کووید-19، در شهر ووهان چین مشاهده شدند. ابتدا تصور شد که این افراد مبتلا به سیاه سرفه هستند که بعد از انجام تحقیقات، مشخص شد که این ویروس، کووید-19 از خانواده کرونا ویرویس است. در حال حاضر درمانی برای کرونا وجود ندرد. فقط در طول درمان بیماران، برای جلوگیری از التهاب و عفونت، از داروهای آنتی بیوتیک و تب‌بر استفاده می‌شود.

کرونا؛ کووید-19
بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا، ماندن در خانه است.

شوینده ضد کرونا برای دست و صورت

1-شستن دست و صورت با آب و صابون

آسان‌ترین روش، در دسترس‌ترین و حتی ارزان‌ترین ماده برای تمیز و ضدعفونی کردن دست و صورت، استفاده از صابون است. صابون با قدرت پاک کنندگی که دارد، بهترین گزینه برای شستن دست و صورت است. باید در طول روز به صورت مکرر دست‌ها را با آب و صابون بشویید. تا حد ممکن شستن دست‌ها را طولانی کنید. حداقل 20 ثانیه زمان را صرف شستن دست‌های خود کنید و با دقت تمام، کف دست‌ها، بین انگشتان، زیر ناخن‌ها و مچ دست را بشویید.

نظافت منزل با آچارباز
شستن دست با آب و صابون، بهترین راه مبارزه با کروناست.

2-شستن دست با مایع دستشویی یا صابون مایع

گزینه دیگری که برای شستن دست‌ها مناسب است، استفاده از مایع دستشویی و یا صابون مایع است. این مورد برای شستن صورت پیشنهاد نمی‌شود.

دستان خود را خیس کرده و مقداری مایع کف دست ریخته و حداقل 20 دقیقه دست خود را بشویید.

3-ضدعفونی کردن دست‌ها با مواد ضدعفونی کننده

همیشه مواد شوینده و آب و صابون در دسترس نیست و گاهی باید از مواد جایگزین استفاده کرد. در این شرایط بهترین گزینه محلول‌های ضدعفونی کننده و ژل ضدعفونی کننده دست است. با توجه به دستور استفاده، مقداری از این مواد را کف دست ریخته و با دقت تمام، کف دست‌ها، بین انگشتان، زیر ناخن‌ها و مچ دست را با این مواد آغشته کنید.

وجود الکل در این مواد، به از بین بردن ویروس کرونا کمک کرده و برای مواقعی که بیرون از منزل هستید و امکان شستن دست فراهم نیست، گزینه مناسبی است. هرچه میزان الکل موجود در این مواد بیشتر باشد، تاثیر آنها بر از بین بردن ویروس بیشتر است.

برای جلوگیری از خشک شدن پوست دست به دلیل وجود الکل، در ترکیبات این مواد ضدعفونی کننده، از مواد آبرسان و نرم کننده دست استفاده شده است.

پیشگیری از کرونا
در شرایطی که امکان شستن دست فراهم نیست، از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

4-ضدعفونی کردن دست با الکل اتانول

بهترین ماده ضدعفونی کننده، الکل اتانول است. الکل طبی یا الکل سفید، ساختار چربی ویروس را برهم زده و آن را نابود می‌کند. با توجه به اینکه الکل پوست دست را خشک می‌کند، بهتر است در کنار آن از مواد نرم کننده دست استفاده کنید.

5-ضدعفونی کردن دست با دستمال پاک کننده و پد الکلی

مواقعی که بیرون از منزل هستید و امکان شستن دست وجود ندارد، بهترین جایگزین، دستمال‌های پاک کننده حاوی الکل و پدهای الکلی هستند. همیشه سعی کنید در جیب و یا کیف دستی خود، تعدادی پد الکلی و یا دستمال مرطوب کننده داشته باشید تا در صورت لمس سطوح، دستان خود را ضدعفونی کنید.

پیشنهاد مطالعه

شوینده سطوح ماشین

با شیوع همه‌گیر ویروس کرونا، از تمامی هموطنان خواسته شده تا حد امکان از منزل خارج نشوند تا بتوان سرعت پیشرفت این ویروس را کنترل کرد. اما اگر به اجبار باید از منزل خارج شوید، باید تمامی موارد بهداشتی را رعایت کنید تا خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهید.

اما برخلاف روزهای دیگر، پیشنهاد مسئولین برای خروج از منزل، استفاده از خودروی شخصی است. زیرا احتمال آلوده شده به ویروس کرونا در وسایل نقلیه عمومی بسیار بالاست.

اما چگونه خودروی خود را ضدعفونی کنیم؟

ویروس کرونا روی سطوح جامد برای مدت طولانی‌تری زنده می‌ماند و در صورت آلوده بودن این سطوح، با تماس دست، ویروس به دستان شما هم منتقل می‌شود. پس نظافت و ضدعفونی خودروی شخصی را در دستور کار خود قرار دهید.

ابتدا شیشه‌های خودرو را برای چند دقیقه پایین کشیده تا تبادل هوا صورت گیرد. با استفاده از اسپری‌های پاک کننده، تمام سطح داخلی خودرو را تمیز کنید. بهترین ماده ضدعفونی کننده داخل خودرو، محلول‌های سفیدکننده و آب ژاول است که خطری هم شما را تهدید نکند. استفاده از اسپری‌های نانو برای ضدعفونی کردن خودرو هم خالی از لطف نیست.

برای ضدعفونی کردن خودرو از محلول‌های الکلی استفاده نکنید، زیرا با توجه به سرعت بالای اشتعال الکل، ممکن است خودرو در خطر آتش سوزی قرار گیرد.

کارواش خودرو در آچارباز
تمام قسمت‌های خودرو را با مواد پاک کننده تمیز کنید.

شوینده سطوح راه پله‌ها

راه پله‌ها و مشاعات ساختمان، به دلیل تردد بالای ساکنین، در معرض آلودگی به ویروس کرونا هستند. پس در حفظ نظافت این فضاها باید تلاش بیشتری داشته باشید.

برای ضدعفونی کردن راه پله‌ها، نیازی به ضدعفونی کردن کف نیست، زیرا کرونا ویروس، فقط در صورت تماس منتقل می‌شود. پس برای ضدعفونی کردن راه پله، باید نرده‌ها، پریز‌ها و پنجره، درها و دستگیره‌ها را مدنظر داشته باشید.

داخل یک ظرف، 3 لیتر آب ریخته و حدود یک چهارم پیمانه آب ژاول به آن اضافه کنید. دستمال تمیزی برداشته و تمام سطوح قابل لمس را با این محلول ضدعفونی کنید. از دستگیره‌های در گرفته تا کلید پریزها، دستگیره پنجره و نرده‌ها را خوب تمیز کنید.

در صورت وجود آسانسور در ساختمان، بیرون و داخل آسانسور، دستمال، سطل زباله و محلول ضدعفونی کننده قرار دهید. بهتر است در راه پله هم از سطل‌های زباله دردار استفاده کنید.

اگر امکان دسترسی به محلول‌های ضدعفونی کننده و الکل پزشکی دارید، بهتر است به جای استفاده از آب ژاول، از این محلول‌ها استفاده کنید. اما با توجه به محدودیت مواد ضدعفونی کننده، می‌توانید آب ژاول را جایگزین کنید.همانطور که می دانید ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف به نوع سطح مرتبط است و جوانب احتیاط را در زمان برخود یا لمس سطوح مختلف باید رعایت کرد.

نظافت منزل
نرده‌های راه پله، یکی از سطوح پخش ویروس کرونا هستند.

شوینده سطوح خانه

ضدعفونی کردن سطوح خانه، بر خلاف راه پله از اهمیت بالاتری برخوردار است. زیرا باید در انتخاب مواد ضدعفونی کننده، حساسیت بیشتری به خرج داد. کارآمدترین ماده برای سطوح خانه و بهترین روش ضدعفونی سطوح آشپزخانه برای از بین بردن ویروس کرونا، محلول‌های ضدعفونی کننده، سرکه و الکل طبی است.

باید تمام سطح دروپنجره‌ها، سطوح قابل لمس، کابینت و اپن آشپزخانه را با استفاده از مواد شوینده تمیز کنید.

استفاده از محلول آب ژاول و آب هم برای ضدعفونی کردن سطوح پیشنهاد مناسبی است. فقط در صورت استفاده از این محلول، پنجره‌ها را باز بگذارید تا دچار مشکلات تنفسی نشوید.

تحت هیچ شرایطی از الکل صنعتی برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده نکنید. این ماده سمی بوده و آسیب شدیدی به سلامت اشخاص وارد می‌کند.

ضدعفونی کردن منزل
سطوحی که در تماس مستقیم دست هستند را روزی چندبار ضدعفونی کنید.

 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. استفاده از وایتکس،سفید کننده و الکل صنعتی باعث سرطانی شدن ریه،پوست می شود همچنین اختلالات ریوی بوجود می آورد و به قلب،مغز،کبد و… آسیب می زند.

  2. آیا میتوان مقداری از الکل صنعتی را داخل ظرف مایع دستشویی ریخت؟ برای ضدعفونی کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا