به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

هر آنچه که باید درباره ترکیب رنگ های ساختمان بدانید

انتخاب رنگ مناسب، از مهم‌ترین بخش‌ها برای زیبا سازی ساختمان به حساب می‌آید. برای رسیدن به رنگ دلخواه، باید از ترکیب رنگ‌های مناسب استفاده کرد. برای خلق این رنگ‌های جذاب باید با قوانین ترکیب رنگ ها و انتخاب رنگ مناسب نقاشی ساختمان آشنا بود. در این مقاله نکته‌هایی را درباره‌ی ترکیب رنگ های ساختمان به شما خواهیم آموخت.

تاثیر رنگ‌ها در زندگی

تاثیری که رنگ بر روح و روان انسان‌ها می‌گذارد از گذشته تا امروز همواره مورد توجه متخصصین بوده است. بکارگیری اشتباه رنگ‌ها در مکان‌های خاص می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روح و روان افراد وارد کند.

رنگ‌ها هرکدام یک پیام خاص را به محیط منتقل می‌کنند. به همین دلیل باید مکان مناسب برای این پیام‌ها را پیدا کرد.

از رنگ آبی برای رنگ آمیزی مراکز بهداشتی استفاده می‌کنند.

رنگ خاکستری برای تزیین دیوار مدرسه به کار برده می‌شود.

رنگ‌های تند برای شهربازی کاربرد دارند.

جالب است بدانید رنگ‌ها نور و روشنایی را در محیط می‌تابانند و می‌توانند باعث بزرگ یا کوچک‌تر نشان‌دادن محیط شوند.

اگر اتاقی کوچک با سقفی کوتاه دارید به سراغ رنگ‌های سرد و روشن بروید.

اگر می‌خواهید محیطی صمیمی داشته باشید، رنگ‌های گرم و تند برای شما بهترین انتخاب هستند.

جدول ترکیب رنگ ها

چقدر از رنگ‌ها شناخت دارید؟ آیا همه‌ی رنگ‌های دنیا را دیده‌اید؟ اسم رنگ‌هایی که در محیط اطرافتان به‌کار رفته است را می‌دانید؟ دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، یک دنیای رنگارنگ است، پس برای شناخت این دنیا باید رنگ‌ها را هم بشناسیم.

در جدول ترکیب رنگ ها، آن‌ها را به سه دسته رنگ‌های اصلی، فرعی و ترکیبی گروه‌بندی می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

رنگ‌های اصلی زرد، آبی و قرمز هستند. به این دلیل به آن‌ها اصلی می‌گویند که از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده‌اند واین رنگ‌های دیگر هستند که از ترکیب این سه رنگ با هم به پدید آمده‌اند.

دسته دوم که به آن‌ها فرعی می‌گویند، رنگ‌های بنفش، نارنجی و سبز هستند. رنگ‌های فرعی از ترکیب رنگ‌های اصلی با توناژهای مختلف، به دست می‌آیند. دسته سوم نیز از ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی با هم حاصل می‌شوند.

رنگ گرم و سرد چیست؟

رنگ‌ها در دسته ای دیگر به سه گروه گرم، سرد و خنثی تقسیم می‌شوند. رنگ‌های گرم می‌توانند آدرنالین خون شما را افزایش دهند. هیجان را بالا برده و باعث افزایش حرارت بدن شما شوند. فشارخون بالا، افزایش تنفس و بالا رفتن حرارت از تاثیرات این رنگ‌ها به حساب می‌آیند. رنگ‌های تند باعث ایجاد شور و هیجان در محیط می‌گردند. رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در این دسته قرار می‌گیرند.

رنگ‌های سرد نیز باعث ایجاد حس آرامش و البته سرما درون شما می‌شوند. این رنگ‌ها ضربان قلب را کاهش می‌دهند، به تنفس نظم می‌دهند حرارت بدن را کم می‌‌کنند. و محیط را آرام نگه می‌دارند و ضد اشتها هستند. رنگ هایی مانند آبی کمرنگ و سبز در این دسته به حساب می‌آیند.

سفید، خاکستری و مشکی نیز در دسته رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرند.

روش ترکیب رنگ های گرم و سرد

زرد، آبی و قرمز در دسته‌ی رنگ‌های اصلی قرار می‌گیرند و مابقی رنگ‌ها از ترکیب آن‌ها با هم ایجاد می‌شوند. با ترکیب قرمز و زرد، نارنجی که یک رنگ تند است حاصل می‌شود. اینکه نارنجی به وجود آمده پر‌رنگ و یا کمرنگ باشد، به میزان رنگ قرمز به کار رفته در آن دارد.

حال به سراغ اصلی‌ترین رنگ سرد دنیا یعنی آبی برویم. توناژ‌های مختف آبی را با رنگی خنثی مانند سفید ترکیب کنید تا به رنگ‌های آرامش بخش برسید. با توناژ‌های مختلف رنگ‌های اصلی می‌توان رنگ‌های فرعی و ترکیبی زیادی به وجود آورد.

جدول ترکیب رنگ ساختمانی

افراد ماهر در عرصه نقاشی می‌توانند به شما برای رسیدن به رنگ مورد علاقه ساختمانتان کمک کنند.

آچارباز اینجاست تا با معرفی متخصصان این زمینه، کار را برای شما آسان کند. کافیست سری به سایت و یا اپلیکیشن آچارباز بزنید و درخواست خدمت خود را ثبت کنید. مشاوران آچارباز در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

بهترین ترکیب رنگ ساختمان

انتخاب بهترین ترکیب رنگ به اتاق شما شخصیت می‌بخشد. لازم نیست کل اتاق را با یک رنگ خاص تزیین کنید، یک دیوار خاص را انتخاب کنید و با رنگ مورد علاقتان به آن جلوه دهید. در این قسمت شما را با بهترین ترکیب رنگ ساختمان آشنا خواهیم کرد.

سبز و آجر‌های قرمز، همدیگر را کامل می‌کنند

رنگ قرمز به محیط شور و هیجان می‌دهد و یک محرک قوی برای انجام فعالیت است. به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون باعث افزایش انرژی مثبت می‌شود. به این نکته توجه کنید که رنگ قرمز را در اتاق خواب کودکان استفاده نکنید زیرا باعث بی‌خوابی و استرس آن‌ها می‌شود.

 

رنگ آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی؟
در یک تقسیم بندی کلی، رنگ‌‌ها را به سه دسته آکریلیک، روغنی و یا پلاستیکی تقسیم می‌‌کنند، که هر کدام از این رنگ‌‌ها دارای ویژگی‌‌ها و مشخصات خاص هستند و با هم تفاوت‌‌هایی دارند. با این حال برای بسیاری از همواره این سوال مطرح است که رنگ آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی؟
بیشتر بخوانید

 

سبز در دسته‌ی رنگ‌های سرد قرار می‌گیرد، برای همین کاهنده تنفس و ضربان قلب است. این رنگ به محیط آرامش و حس سرما تزریق می‌کند وبه خوبی می‌توانند نور را در فضا منعکس کنند.

در عکس زیر نیز شاهد برخورد این دو رنگ با یکدیگر هستیم، تقابل سرد و گرم. رنگ سبز به کار رفته در این اتاق به خوبی احساس امنیت را به محیط منتقل می‌کند. دیوار آجری قرمز رنگ کنار آن نیز سطح انرژی مثبت را در اتاق بالا برده وبافت آجر در کنار دیوار سبز رنگ به جذابیت‌های بصری این اتاق افزوده است.

خاکستری، سیاه و سبز کسل کننده نیست

رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، بژ و کرمی به تنهایی در رنگ‌آمیزی به کار نمی‌روند. این رنگ‌ها به عنوان مکمل در کنار رنگ‌های دیگر استفاده می‌شوند.

سیاه یادآور آسمان شب است و یکی از خاص‌ترین رنگ‌ها به حساب می‌آید. رنگ سیاه نیز اگر به تنهایی استفاده شود، محیط را آزار دهنده می‌کند.

در این خانه زیبا، دیواری سیاه رنگ و آجری داریم. رنگ خاکستری، به خوبی سقف را از بقیه قسمت‌های اتاق جدا کرده است. آجرهای سیاه به خوبی خود را در کنار سقف خاکستری نشان داده‌اند. رنگ سبز نیز به کمک آن‌ها آمده و به محیط آرامش داده است.

آبی و کرم، یک ترکیب جذاب و در دسترس

آبی طیف‌ها و توناژ‌های مختلفی دارد. این رنگ سرد کاهنده هیجان و استرس است، به همین دلیل گزینه مناسبی برای رنگ‌ آمیزی بیمارستان‌ها، حمام و سرویس بهداشتی به حساب می‌آید. آبی محیط را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و نور را در اتاق می‌تاباند.

کرمی یکی از پرکاربرد‌ترین رنگ‌ها در خانه‌های امروزی به حساب می‌آید. این رنگ به خوبی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود و یک هارمونی خاص در ترکیب رنگی ساختمان پدید می‌آورد.

در این اتاق شیک، رنگ و کاغذ دیواری طرح‌دار به کمک هم آمده‌اند. دیوار سفید رنگ نیز با عکس‌هایی که رنگ‌های مشابه اتاق را دارد تزیین شده است.

خاکستری و صورتی با چاشنی سبز

صورتی ترکیب رنگ‌ سفید و کمی قرمز است. این رنگ لطیف، بیشتر در اتاق خواب دختران کاربرد دارد، زیرا رنگ مورد علاقه‌ی آن‌هاست.

به کار بردن رنگ صورتی برای دیوار‌های این حیاط، فضا را روشن و دوستانه کرده است. برای جلوه بیشتر محیط با رنگ‌های دیگر مانند سبز و خاکستری تزیین شده است.

زرد قناری، سیاه و سفید بهترین رنگ

زرد شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟ نور، گرما و خورشید. این رنگ گرم از کمرنگ تا پر رنگ برای هر سلیقه‌ای مناسب است. زرد هیجان و فعالیت بدنی را زیاد می‌کند. فضا را بزرگ و روشن‌تر جلوه می‌دهد و یک مکمل عالی برای رنگ‌های خنثی به حساب می‌آید.

خانه‌ی شما خاکستری است؟ این رنگ شما را خسته کرده؟ می‌خواهید کمی رنگ به خانه بدهید؟ لازم نیست دوباره خانه را رنگ‌آمیزی کنید. به این قفسه‌های زرد رنگ کتابخانه نگاه کنید. درکنار دیوار‌های خاکستری چه زیبا شده‌اند.

ترکیب رنگ های ساختمان

سیاه و سفید، دو دوست همیشگی

از نظر بسیاری از افراد، سفید بهترین رنگ برای رنگ‌آمیزی دیوار‌ها به حساب می‌آید. این رنگ به خوبی خود را با فضا و عناصر دکوری آن تطبیق می‌دهد. سفید یک فضای آرام را برای شما ایجاد می‌کند. عده‌ای با سفید به شدت مخالف هستند و آن را بی روح و کسل کننده می‌دانند. از ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر نترسیدو سفید را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید. سیاه و سفید یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌های رنگی است، که بسیار در دکوراسیون‌های مدرن طرفدار دارد.

سیاه و سفید در کنار هم تضاد جالبی در محیط ایجاد می‌کنند، همچنین به رنگ‌های دیگر اجازه می‌دهند تا خودی نشان بدهند. این آشپزخانه زیبا گواه این حرف است. کابینت‌ها و دیوار‌‌های روبروی آشپزخانه سفید رنگ شده‌اند. این انتخاب موجب شده فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. دیوار‌های سیاه آشپرخانه به خوبی با لایه‌های چوبی جزیره هماهنگ شده‌اند.

ترکیب رنگ های ساختمان

قهوه‌ای، هیچوقت از مد نمی‌افتد

قهوه‌ای از ترکیب رنگ قرمز و سیاه بدست می‌آید. این رنگ گرم حس امنیت را به خانه می‌دهد. یادآور طبیعت، درخت و کوهستان است. از این رنگ برای اتاق مطالعه استفاده کنید، زیرا باعث تمرکز را افزایش می‌دهد. به هرخانه‌ای نگاه کنید یک وسیله به رنگ قهوه‌ای می‌بینید. این آشپزخانه نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. دیوار‌های سیاه آشپزخانه حال و هوایی کلاسیک به فضا داده‌اند. کابینت‌های سفید رنگ توهم بزرگی در فضا ایجاد کرده‌اند. این رنگ‌آمیزی با قفسه‌ها، صندلی و میز قهوه‌ای رنگ کامل می‌شود. این ترکیب رنگ به خوبی سبک‌های مدرن و کلاسیک را باهم در می‌آمیزد.

ترکیب رنگ های ساختمان

حال اگر قصد دارید، منزل خود را رنگ آمیزی کنید، کارشناسان آچارباز آماده اراده خدمات از جمله مشاوره در انتخاب رنگ و رنگ آمیزی منزل و ساختمان شما هستند. کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

نویسنده :

20
دیدگاه بگذارید

avatar
12 نظرات
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
آچاربازمهساطلعتماریشهناز آشنستانی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ترانه
Guest
ترانه

من از اون ترکیب رنگی زرد قناری خیلی خوشم اومد جذاب بود

احسان
Guest
احسان

من میخوام خونه خودم رو رنگ کنم اما نمیدونم رنگ پلاستیک بزنم یا روغنی؟
از بعضی ها پرسیدم گفتن کاغذ دیواری بهتره و هزینش هم از رنگ کردن کمتر میشه چطور میتونم انتخب درست رو داشته باشم.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

از رنگ روغنی استفاده کنید چرا که رنگ روغنی کیفیت بهتری دارد . قابلیت شستشو نیز دارد. ولی رنگ پلاستیکی زود کثیف شده و قابلیت تمیز شدن ندارد.

مریم
Guest
مریم

ببخشید یه سوال، برای اینکه رنگ پایداری بیشتری داشته باشه از چه چیزی میشه استفاده کرد؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

برای ماندگاری رنگ بهتر است قبل از رنگ آمیزی از رنگ آستر استفاده کنید. رنگ آستر در واقع یک زیرسازی مناسب برای رنگ آمیزی ایجاد می‌‌کند و باعث می‌‌شود رنگ اصلی، نمای بهتری روی دیوار داشته باشد.

ستاره صبوری
Guest
ستاره صبوری

برای اتاق کودک چه ترکیب رنگی خوبه؟ من همه رنگها رو دوست دارم و از نظر علمی، رنگ بیشتر باعث تحریک بیشتر مغز و رشد مغز کودک میشه. اما نمیدونم چه ترکیبی انتخاب کنم. لطفا راهنمایی کنید.

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

برای رنگ آمیزی اتاق کودک می توانید مقاله زیر را بخوانید:

https://a4baz.com/blog/?p=7749

الهه
Guest
الهه

میخواستم بدونم برای سالن پذیرایی از چه رنگ هایی استفاده بشه که خنثی باشه خوندن مطالبتون مفید بود با تشکر

فری
Guest
فری

اون اشپزخونه با دیوارای سیاه به نظرم جالب بود

حسنا
Guest
حسنا

برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ ساختمان من خودم رنگای سرد رو ترجیح میدم، مثلا اون سبز و آجرای قرمز به نظرم خیلی جالب بود

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

ممنون از توجه شما

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره رنگ آمیزی منزل، مقاله راهنمای انتخاب بهترین رنگ ساختمان را نیز بخوانید.

گلوریا
Guest
گلوریا

سلام
ممنونم از مطلب خوب شما
برای رنگ آمیزی اتاق پذیرایی کوچک چه رنگی رو پیشنهاد می کنید؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

شما میتوانید برای رنگ آمیزی منزل خود، مقاله انتخاب رنگ مناسب برای پذیرایی منزل را بخوانید.

شهناز آشنستانی
Guest
شهناز آشنستانی

برخلاف دوستانی که میشناسم و همه رنگای سردو ترجیح میدن برای خونه من از رنگای گرم خوشم میاد چون به نظرم انرژی رو زیاد میکنه

ماری
Guest
ماری

رنگ دیوار اتاقم رو زرد پررنگ کردم فقط دو طرف از دیوار.ولی شب ها رنگش خیلی اذیتم میکنه.حالا اگه بخوام روی همین زرد پررنگ رنگ زرد کم رنگ بزنم چ رنگی ب دست میاد؟ممنونم

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

در زمینه رنگ آمیزی ساختمان، شما می توانید درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناس با شما تماس گرفته و راهنماییتان می کند.

https://a4baz.com/decoration/painting-service

طلعت
Guest
طلعت

سلام
ممنون به خاطر رنگ های فوق العاده ای که برای ترکیب رنگ ساختمون معرفی کردید م ناز سیاه و سفید، دو دوست همیشگی خیلی خوشم اومد

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

ممنون از شما.

شما میتوانید مقاله راهنمای انتخاب بهترین رنگ ساختمان را نیز بخوانید.

مهسا
Guest
مهسا

اون ترکیب رنگ قهوه ای که معرفی کردید خیلی خوب بود چون واقعا قهوه ای رنگی نیست که از مد بیافته

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

ممنون از بازخورد شما

در زمینه رنک آمیزی ساختمان، می توانید مقاله رنگ آمیزی ساختمان با غلطک بهتر است یا قلمو؟ را نیز بخوانید.

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.