رنگ و نقاشی ساختمان

هر آنچه که باید درباره ترکیب رنگ های ساختمان بدانید

انتخاب رنگ مناسب، از مهم‌ترین بخش‌ها برای زیبا سازی ساختمان به حساب می‌آید. برای رسیدن به رنگ دلخواه، باید از ترکیب رنگ‌های مناسب استفاده کرد. در این مقاله آچارباز قصد داریم نکات مهم درباره ترکیب رنگ‌های ساختمان را به شما آموزش دهیم. اما تنها دانستن این نکات کافی نیست. یک نقاش ماهر می‌تواند با توجه به محل شما بهترین رنگ را پیشنهاد دهد و همان رنگ را به شما تحویل دهد. می‌توانید درخواست خود را در قسمت خدمات نقاشی ساختمان در آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند و هماهنگی‌های لازم را با شما انجام دهند.

[post_links]

تاثیر رنگ‌ها در زندگی

تاثیری که رنگ بر روح و روان انسان‌ها می‌گذارد از گذشته تا امروز همواره مورد توجه متخصصین بوده است. بکارگیری اشتباه رنگ‌ها در مکان‌های خاص می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روح و روان افراد وارد کند. رنگ‌ها هرکدام یک پیام خاص را به محیط منتقل می‌کنند. به همین دلیل باید مکان مناسب برای این پیام‌ها را پیدا کرد.

از رنگ آبی برای رنگ آمیزی مراکز بهداشتی استفاده می‌کنند.

رنگ خاکستری برای تزیین دیوار مدرسه به کار برده می‌شود.

رنگ‌های تند برای شهربازی کاربرد دارند.

جالب است بدانید رنگ‌ها نور و روشنایی را در محیط می‌تابانند و می‌توانند باعث بزرگ یا کوچک‌تر نشان‌دادن محیط شوند. اگر اتاقی کوچک با سقفی کوتاه دارید به سراغ رنگ‌های سرد و روشن بروید. اگر می‌خواهید محیطی صمیمی داشته باشید، رنگ‌های گرم و تند برای شما بهترین انتخاب هستند.

برای نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

جدول ترکیب رنگ ها

چقدر از رنگ‌ها شناخت دارید؟ آیا همه‌ی رنگ‌های دنیا را دیده‌اید؟ اسم رنگ‌هایی که در محیط اطرافتان به‌کار رفته است را می‌دانید؟ دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، یک دنیای رنگارنگ است، پس برای شناخت این دنیا باید رنگ‌ها را هم بشناسیم.

در جدول ترکیب رنگ ها، آن‌ها را به سه دسته رنگ‌های اصلی، فرعی و ترکیبی گروه‌بندی می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

رنگ‌های اصلی زرد، آبی و قرمز هستند. به این دلیل به آن‌ها اصلی می‌گویند که از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده‌اند واین رنگ‌های دیگر هستند که از ترکیب این سه رنگ با هم به پدید آمده‌اند.

دسته دوم که به آن‌ها فرعی می‌گویند، رنگ‌های بنفش، نارنجی و سبز هستند. رنگ‌های فرعی از ترکیب رنگ‌های اصلی با توناژهای مختلف، به دست می‌آیند. دسته سوم نیز از ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی با هم حاصل می‌شوند.

رنگ گرم و سرد چیست؟

رنگ‌ها در دسته ای دیگر به سه گروه گرم، سرد و خنثی تقسیم می‌شوند. رنگ‌های گرم می‌توانند آدرنالین خون شما را افزایش دهند. هیجان را بالا برده و باعث افزایش حرارت بدن شما شوند. فشارخون بالا، افزایش تنفس و بالا رفتن حرارت از تاثیرات این رنگ‌ها به حساب می‌آیند. رنگ‌های تند باعث ایجاد شور و هیجان در محیط می‌گردند. رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در این دسته قرار می‌گیرند.

رنگ‌های سرد نیز باعث ایجاد حس آرامش و البته سرما درون شما می‌شوند. این رنگ‌ها ضربان قلب را کاهش می‌دهند، به تنفس نظم می‌دهند حرارت بدن را کم می‌‌کنند. و محیط را آرام نگه می‌دارند و ضد اشتها هستند. رنگ هایی مانند آبی کمرنگ و سبز در این دسته به حساب می‌آیند.

سفید، خاکستری و مشکی نیز در دسته رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرند.

روش ترکیب رنگ‌های گرم و سرد

زرد، آبی و قرمز در دسته‌ی رنگ‌های اصلی قرار می‌گیرند و مابقی رنگ‌ها از ترکیب آن‌ها با هم ایجاد می‌شوند. با ترکیب قرمز و زرد، نارنجی که یک رنگ تند است حاصل می‌شود. اینکه نارنجی به وجود آمده پر‌رنگ و یا کمرنگ باشد، به میزان رنگ قرمز به کار رفته در آن دارد.

حال به سراغ اصلی‌ترین رنگ سرد دنیا یعنی آبی برویم. توناژ‌های مختف آبی را با رنگی خنثی مانند سفید ترکیب کنید تا به رنگ‌های آرامش بخش برسید. با توناژ‌های مختلف رنگ‌های اصلی می‌توان رنگ‌های فرعی و ترکیبی زیادی به وجود آورد.

جدول ترکیب رنگ ساختمانی

افراد ماهر در عرصه نقاشی می‌توانند به شما برای رسیدن به رنگ مورد علاقه ساختمانتان کمک کنند.

آچارباز اینجاست تا با معرفی متخصصان این زمینه، کار را برای شما آسان کند. کافیست سری به سایت و یا اپلیکیشن آچارباز بزنید و درخواست خدمات نقاشی ساختمان را ثبت کنید. مشاوران آچارباز در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

بهترین ترکیب رنگ ساختمان

انتخاب بهترین ترکیب رنگ به اتاق شما شخصیت می‌بخشد. لازم نیست کل اتاق را با یک رنگ خاص تزیین کنید، یک دیوار خاص را انتخاب کنید و با رنگ مورد علاقتان به آن جلوه دهید. در این قسمت شما را با بهترین ترکیب رنگ ساختمان آشنا خواهیم کرد.

سبز و آجر‌های قرمز، همدیگر را کامل می‌کنند

رنگ قرمز به محیط شور و هیجان می‌دهد و یک محرک قوی برای انجام فعالیت است. به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون باعث افزایش انرژی مثبت می‌شود. به این نکته توجه کنید که رنگ قرمز را در اتاق خواب کودکان استفاده نکنید زیرا باعث بی‌خوابی و استرس آن‌ها می‌شود.

سبز در دسته‌ی رنگ‌های سرد قرار می‌گیرد، برای همین کاهنده تنفس و ضربان قلب است. این رنگ به محیط آرامش و حس سرما تزریق می‌کند وبه خوبی می‌توانند نور را در فضا منعکس کنند.

در عکس زیر نیز شاهد برخورد این دو رنگ با یکدیگر هستیم، تقابل سرد و گرم. رنگ سبز به کار رفته در این اتاق به خوبی احساس امنیت را به محیط منتقل می‌کند. دیوار آجری قرمز رنگ کنار آن نیز سطح انرژی مثبت را در اتاق بالا برده وبافت آجر در کنار دیوار سبز رنگ به جذابیت‌های بصری این اتاق افزوده است.

خاکستری، سیاه و سبز کسل کننده نیست

رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، بژ و کرمی به تنهایی در رنگ‌آمیزی به کار نمی‌روند. این رنگ‌ها به عنوان مکمل در کنار رنگ‌های دیگر استفاده می‌شوند.

سیاه یادآور آسمان شب است و یکی از خاص‌ترین رنگ‌ها به حساب می‌آید. رنگ سیاه نیز اگر به تنهایی استفاده شود، محیط را آزار دهنده می‌کند.

در این خانه زیبا، دیواری سیاه رنگ و آجری داریم. رنگ خاکستری، به خوبی سقف را از بقیه قسمت‌های اتاق جدا کرده است. آجرهای سیاه به خوبی خود را در کنار سقف خاکستری نشان داده‌اند. رنگ سبز نیز به کمک آن‌ها آمده و به محیط آرامش داده است.

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

آبی و کرم، یک ترکیب جذاب و در دسترس

آبی طیف‌ها و توناژ‌های مختلفی دارد. این رنگ سرد کاهنده هیجان و استرس است، به همین دلیل گزینه مناسبی برای رنگ‌ آمیزی بیمارستان‌ها، حمام و سرویس بهداشتی به حساب می‌آید. آبی محیط را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و نور را در اتاق می‌تاباند.

کرمی یکی از پرکاربرد‌ترین رنگ‌ها در خانه‌های امروزی به حساب می‌آید. این رنگ به خوبی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود و یک هارمونی خاص در ترکیب رنگی ساختمان پدید می‌آورد.

در این اتاق شیک، رنگ و کاغذ دیواری طرح‌دار به کمک هم آمده‌اند. دیوار سفید رنگ نیز با عکس‌هایی که رنگ‌های مشابه اتاق را دارد تزیین شده است.

خاکستری و صورتی با چاشنی سبز

صورتی ترکیب رنگ‌ سفید و کمی قرمز است. این رنگ لطیف، بیشتر در اتاق خواب دختران کاربرد دارد، زیرا رنگ مورد علاقه‌ی آن‌هاست.

به کار بردن رنگ صورتی برای دیوار‌های این حیاط، فضا را روشن و دوستانه کرده است. برای جلوه بیشتر محیط با رنگ‌های دیگر مانند سبز و خاکستری تزیین شده است.

زرد قناری، سیاه و سفید بهترین رنگ

زرد شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟ نور، گرما و خورشید. این رنگ گرم از کمرنگ تا پر رنگ برای هر سلیقه‌ای مناسب است. زرد هیجان و فعالیت بدنی را زیاد می‌کند. فضا را بزرگ و روشن‌تر جلوه می‌دهد و یک مکمل عالی برای رنگ‌های خنثی به حساب می‌آید.

خانه‌ی شما خاکستری است؟ این رنگ شما را خسته کرده؟ می‌خواهید کمی رنگ به خانه بدهید؟ لازم نیست دوباره خانه را رنگ‌آمیزی کنید. به این قفسه‌های زرد رنگ کتابخانه نگاه کنید. درکنار دیوار‌های خاکستری چه زیبا شده‌اند.

ترکیب رنگ های ساختمان

سیاه و سفید، دو دوست همیشگی

از نظر بسیاری از افراد، سفید بهترین رنگ برای رنگ‌آمیزی دیوار‌ها به حساب می‌آید. این رنگ به خوبی خود را با فضا و عناصر دکوری آن تطبیق می‌دهد. سفید یک فضای آرام را برای شما ایجاد می‌کند. عده‌ای با سفید به شدت مخالف هستند و آن را بی روح و کسل کننده می‌دانند. از ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر نترسیدو سفید را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید. سیاه و سفید یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌های رنگی است، که بسیار در دکوراسیون‌های مدرن طرفدار دارد.

سیاه و سفید در کنار هم تضاد جالبی در محیط ایجاد می‌کنند، همچنین به رنگ‌های دیگر اجازه می‌دهند تا خودی نشان بدهند. این آشپزخانه زیبا گواه این حرف است. کابینت‌ها و دیوار‌‌های روبروی آشپزخانه سفید رنگ شده‌اند. این انتخاب موجب شده فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. دیوار‌های سیاه آشپرخانه به خوبی با لایه‌های چوبی جزیره هماهنگ شده‌اند.

ترکیب رنگ های ساختمان

قهوه‌ای، هیچوقت از مد نمی‌افتد

قهوه‌ای از ترکیب رنگ قرمز و سیاه بدست می‌آید. این رنگ گرم حس امنیت را به خانه می‌دهد. یادآور طبیعت، درخت و کوهستان است. از این رنگ برای اتاق مطالعه استفاده کنید، زیرا باعث تمرکز را افزایش می‌دهد. به هرخانه‌ای نگاه کنید یک وسیله به رنگ قهوه‌ای می‌بینید. این آشپزخانه نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. دیوار‌های سیاه آشپزخانه حال و هوایی کلاسیک به فضا داده‌اند. کابینت‌های سفید رنگ توهم بزرگی در فضا ایجاد کرده‌اند. این رنگ‌آمیزی با قفسه‌ها، صندلی و میز قهوه‌ای رنگ کامل می‌شود. این ترکیب رنگ به خوبی سبک‌های مدرن و کلاسیک را باهم در می‌آمیزد.

ترکیب رنگ های ساختمان

حال اگر قصد دارید، منزل خود را رنگ آمیزی کنید، کارشناسان آچارباز آماده اراده خدمات از جمله مشاوره در انتخاب رنگ و رنگ آمیزی منزل و ساختمان شما هستند. کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

4.9/5 - (30 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫33 دیدگاه ها

 1. درود می خواستم بدونم سبز رنگ اصلی هست یا نه آخه توی رنگ های نوری سبز آبی و قرمز و توی رنگ های فیزیکی زرد آبی قرمز رنگ های اصلی هستند

  1. درود بر شما
   آرتین عزیز، حتما در مقاله‌های آینده به رنگ آبی نیز اشاره خواهیم کرد. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، دیگر مقاله‌های سایت مربوط به رنگ آمیزی ساختمان را مطالعه کنید.
   موفق باشید

 2. سلام مقاله جالبی بود. میخواستم بدونم رنگ اجری رو از چه فرمولی میشه بدست اورد؟

  1. درود بر شما
   خوشحالیم از اینکه مقاله مورد پسند شما بوده است.
   بهتر است برای خدمات نقاشی ساختمان و کسب اطلاعات لازم با کارشناسان آچارباز در ارتباط بوده و با شماره 02154591616 تماس بگیرید.
   موفق باشید

 3. از همکاری تان جهان سپاس ولطفا به اسرع وقت جواب مخاطبان خویش را ارایه نماید .

 4. اون ترکیب رنگ قهوه ای که معرفی کردید خیلی خوب بود چون واقعا قهوه ای رنگی نیست که از مد بیافته

 5. سلام
  ممنون به خاطر رنگ های فوق العاده ای که برای ترکیب رنگ ساختمون معرفی کردید م ناز سیاه و سفید، دو دوست همیشگی خیلی خوشم اومد

 6. رنگ دیوار اتاقم رو زرد پررنگ کردم فقط دو طرف از دیوار.ولی شب ها رنگش خیلی اذیتم میکنه.حالا اگه بخوام روی همین زرد پررنگ رنگ زرد کم رنگ بزنم چ رنگی ب دست میاد؟ممنونم

 7. برخلاف دوستانی که میشناسم و همه رنگای سردو ترجیح میدن برای خونه من از رنگای گرم خوشم میاد چون به نظرم انرژی رو زیاد میکنه

 8. سلام
  ممنونم از مطلب خوب شما
  برای رنگ آمیزی اتاق پذیرایی کوچک چه رنگی رو پیشنهاد می کنید؟

 9. برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ ساختمان من خودم رنگای سرد رو ترجیح میدم، مثلا اون سبز و آجرای قرمز به نظرم خیلی جالب بود

 10. برای اتاق کودک چه ترکیب رنگی خوبه؟ من همه رنگها رو دوست دارم و از نظر علمی، رنگ بیشتر باعث تحریک بیشتر مغز و رشد مغز کودک میشه. اما نمیدونم چه ترکیبی انتخاب کنم. لطفا راهنمایی کنید.

 11. ببخشید یه سوال، برای اینکه رنگ پایداری بیشتری داشته باشه از چه چیزی میشه استفاده کرد؟

  1. سلام

   برای ماندگاری رنگ بهتر است قبل از رنگ آمیزی از رنگ آستر استفاده کنید. رنگ آستر در واقع یک زیرسازی مناسب برای رنگ آمیزی ایجاد می‌‌کند و باعث می‌‌شود رنگ اصلی، نمای بهتری روی دیوار داشته باشد.

 12. ميخواستم بدونم براي سالن پذيرايي از چه رنگ هايي استفاده بشه كه خنثي باشه خوندن مطالبتون مفيد بود با تشكر

  1. درود بر شما، خیلی خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده است. بهتر است برای انتخاب بهترین رنگ خنثی و یا رنگ سرد برای اتاق نشیمن ابتدا با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید.

 13. من میخوام خونه خودم رو رنگ کنم اما نمیدونم رنگ پلاستیک بزنم یا روغنی؟
  از بعضی ها پرسیدم گفتن کاغذ دیواری بهتره و هزینش هم از رنگ کردن کمتر میشه چطور میتونم انتخب درست رو داشته باشم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام

   از رنگ روغنی استفاده کنید چرا که رنگ روغنی کیفیت بهتری دارد . قابلیت شستشو نیز دارد. ولی رنگ پلاستیکی زود کثیف شده و قابلیت تمیز شدن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا