نظافت منزل و ساختمان

ترفند‌هایی ساده و سریع برای شستن کوسن مبل

شستن کوسن مبل

کوسن‌های مبل در دسته لوازم دکوری خانه قرار گرفته و با طرح و نقش متفاوتی که دارند، به محیط زندگی زیبایی و جذابیت می‌بخشند. این بالشتک‌های کوچک و جذاب مانند مبل به مرور زمان کثیف شده و نیاز به نظافت پیدا می‌کنند.

کوسن‌های مبل از المان‌های دکوری خانه محسوب شده و در طرح‌ها و نقش‌های فراوانی به بازار عرضه می‌شوند، این بالشتک‌های کوچک و زیبا همانند مبل، به مرور زمان کثیف شده و نیاز به تمیزکاری پیدا می‌کنند. اما روش تمیز کردن کوسن مبل به مانند مبل نیست، این تفاوت به خاطر ظرافت، نقش و جنس خاصی است که این وسایل دارند. پیشتر نحوه شستن بالش در کمتر از ده دقیقه! را به شما آموزش دادیم. حال اگر به دنبال روشی هستید تا کمترین آسیب در حین شستشو به کوسن مبل برسد، در اینجا به ترفند‌هایی ساده و سریع برای شستن کوسن مبل اشاره خواهیم کرد.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

شستشوی بالشتک مبل، نکته‌ای که باید بدانید

قبل از اینکه بخواهید، شستشوی بالشتک مبل را آغاز کنید، باید نکته‌ای مهم را درباره آن بدانید. در اولین مرحله از شستن کوسن مبل، ابتدا باید بدانید کوسن مبل از چه پارچه‌ای ساخته شده است؟ این نکته از این جهت اهمیت دارد که، پارچه‌ها بنابر جنسی که دارند، به مواد شوینده مختلفی نیز احتیاج خواهند داشت.

شستشوی بالشتک مبل
قبل از شستشوی بالشتک مبل، ابتدا باید جنس پارچه بالشتک را متوجه شوید

علاوه بر این برخی از پارچه‌ها، برای اینکه به بهترین شکل ممکن تمیز شوند، نیاز دارند به روشی خاص و اصولی شسته شوند. حتی برخی از آن‌ها ممکن است، به روش مخصوصی خشک شوند. پس قبل از اینکه تمیزکاری را آغاز کنید، ابتدا جنس پارچه‌های بالشتک مبل را بشناسید، نخ پنبه، چرم و کتان برخی از پارچه‌های متداول برای دوختن بالشتک مبل هستند.

شستن کوسن مبل با لباسشویی
هر پارچه‌ای متناسب با جنسی که دارد، اصول و قانونی برای شستشو دارد

نحوه شستن بالش پشم شیشه، بالش الیاف و پر چگونه است؟

قبل از اینکه فرایند شستشوی بالشتک مبل خود را آغاز کنید، ابتدا باید دستورالعمل شستشوی بالشتک مبل را که در پشت آن قرار گرفته است بخوانید. با بررسی کردن این دستورالعمل‌ها شما متوجه می‌شوید، با چه پارچه‌ای روبرو هستید و الیاف درون آن از چه چیزی تشکیل شده اند. با خواندن این دستورالعمل، شما متوجه نحوه شستن بالش پشم شیشه، بالش الیاف و پر خواهید شد. به یاد داشته باشید اگر این دستورالعمل را نخوانده و آن را جدی نگیرید، ممکن است در پایان فرایند شستشو، با بالشتکی که اجزای درون آن تکه و یا گوله شده‌اند روبرو شوید. در ادامه به برخی از اصطلاحاتی که در فرایند شستن کوسن مبل با آن روبرو خواهید شد اشاره خواهیم کرد.

W: از مواد شوینده‌ای که پایه ترکیب آن‌ها آب است استفاده کنید، شستشوی بالشتک مبل با آب هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد کرد.

Ws: می‌توانید هم از آب و هم از مواد شوینده بدون آب استفاده کنید.

S: از آب استفاده نکنید، آب می‌تواند به بالشتک مبل شما آسیب وارد کند، از مواد شوینده بدون آب استفاده کنید.

X:  به هیچ عنوان از هیچ ماده شوینده‌ای، برای تمیز کردن کوسن مبل استفاده نکنید، تنها از جاروبرقی کمک بگیرید. خواندن مقاله ۱۰ کاربرد شگفت انگیز جاروبرقی خالی از لطف نیست.

شستن کوسن مبل با لباسشویی
قبل از آغاز تمیزکاری باید دستورالعملی که در پشت کوسن مبل قرار دارد را با دقت بخوانید

قبل از شستن کوسن در ماشین لباسشویی، اینکار را انجام دهید

قبل از اینکه شستن کوسن در ماشین لباسشویی را امتحان کنید و یا به بالشتک مبلمان خود با مواد شوینده مختلف  چنگ بزنید، ابتدا باید آن را، از هرگونه ذرات گرد و غبار، خاک و مو بزدائید. جاروبرقی‌ها بهترین روش برای رسیدن به این هدف هستند، بیشتر آن‌ها دارای سری‌های مختلفی هستند که کار گردگیری را برای شما آسان می‌کند. جالب است بدانید، این فرایند در تمیز کردن تابلو فرش نیز به همین شکل است، برای خواندن روش‌هایی بیشتر در این باره به مقاله تمیز کردن تابلو فرش مراجعه کنید.

شستشوی بالشتک مبل
قبل از اینکه شستشوی کوسن مبل را آغاز کنید، ابتدا باید آن را به خوبی با جاروبرقی تمیز کنید

با این روش شستشوی بالشتک مبل را آسان کنید

قبل از اینکه کل بالشتک مبل را با مواد شوینده بپوشانید و مشغول شستشو شوید، ابتدا باید پاک کننده‌ای که برای این فرایند در نظر گرفته‌اید را تست کنید. این یک قانون همیشگی و ثابت است، هر وقت مواد شوینده جدیدی برای فرش، مبل و یا حتی سرامیک خریدید، قبل از شروع تمیزکاری، ابتدا آن را در گوشه‌ای از وسیله مورد نظر که قابل دید نباشد تست کنید. این بهترین روش برای دیدن سازگاری مواد شوینده با وسیله است.

شستن کوسن مبل با لباسشویی
قبل از اینکه فرایند شستشو را آغاز کنید، ابتدا مواد شوینده را در نقطه‌ای که قابل دید نیست تست کنید

شستن روکش مبل در لباسشویی، این نکته فراموش نشود

اگر تصمیم دارید، شستن روکش مبل در لباسشویی را امتحان کنید، قبل از هر چیزی به ظرفیت لباسشویی توجه کنید و بیشتر از حجم استاندارد ماشین آن را پر نکنید. دستگاه برای چرخش و شستشوی بهتر کوسن‌ها، نیاز به فضا دارد. در غیر اینصورت، علاوه بر اینکه کوسن‌ها تمیز نخواهند شد، به موتور دستگاه نیز فشار وارد شده و باید برای تعمیر لباسشویی اقدام کنید. بهتر است برای درک بهتر این مطلب مقاله نحوه تشخیص ظرفیت ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

شستن روکش مبل در لباسشویی
فرایند تمیزکاری را با خیساندن لکه‌های مختلف درون آب آغاز کنید

با در نظر گرفتن تمام نکات بالا، حالا نوبت آن رسیده است که، روکش زیپ دار کوسن مبل خود را درون ماشین لباسشویی بیاندازید. همانطور که اشاره کردیم، لازم است برای هرچه بهتر انجام شدن این فرایند، دستورالعمل پشت کاور را با دقت بخوانید و با استناد بر آن مواد شوینده را انتخاب کنید.

پیشنهاد مطالعه

به یاد داشته باشید هرگز از مواد شوینده قوی، برای تمیز کردن کاور کوسن مبل استفاده نکنید، آمونیاک و سفید کننده از جمله پاک کننده‌های قوی هستند که، می‌توانند صدماتی جدی به پارچه وارد کنند. برای محافظت بهتر و بیشتر از پارچه‌های روکش مبل، برنامه و چرخه شستشو را در آرام‌ترین حد ممکن خود قرار دهید.

نحوه شستن بالش پشم شیشه
برای اینکه فرایند شستشوی کوسن مبل، هرچه بهتر انجام شود، لازم است دستورالعمل‌های پشت کوسن را با دقت بخوانید

بعد از شستن روکش مبل در لباسشویی، باید زمانی را برای خشک کردن آن‌ها اختصاص دهید، هرگز از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن کاور استفاده نکنید. زیرا این پروسه باعث کوچک و به اصطلاح آب رفتن پارچه خواهد شد. اجازه دهید روکش کوسن در نور آفتاب و به روش طبیعی خشک شود.

شستن کوسن مبل با لباسشویی
برای اینکه، کاور زیپ دار مبل وکوچک نشده و آب نرود، آن را در مقابل نور طبیعی خشک کنید

شستن کوسن مبل بدون ماشین لباسشویی

تمام روش‌هایی که در بالا گفته شدند، ترفندهای ساده برای شستن کوسن مبل در ماشین لباسشویی بودند. کوسن‌هایی که کاور آن‌ها قابلیت جدا شدن، از بالشتک‌های مبل را دارد. اما باید بدانید، شما نمی‌توانید بالتشک‌هایی که کاور به آن‌ها دوخته شده است را درون ماشین لباسشویی بریزید. اینکار تنها باعث تکه تکه و یا گوله شدن الیاف درون کوسن مبل خواهد شد. در اینجا نکاتی برای شستشن کوسن مبل بدون ماشین لباسشویی به شما خواهیم گفت.

شستن روکش مبل در لباسشویی
بالشتک‌هایی که کاور به آن‌ها دوخته شده است، را نباید درون ماشین لباسشویی بیاندازید

برای شستن کوسن مبل آماده‌اید؟

روش‌های اول و دوم گفته شده در این مطلب، یعنی خواندن دستورالعمل پشت کوسن و زدودن گرد و غبار از آن، در این فرایند نیز ثابت است. شما در مرحله سوم برای شستن کاور‌های دوخته شده به بالشتک، باید آن‌‌ها را از نظر لکه‌ها بررسی کنید. لکه‌های غذا، چربی و رد خودکار از مواردی هستند که باید آن‌ها را بررسی کنید. اگر لکه‌ای می‌بینید یک فنجان برداشته و درون آن مقداری ماده شوینده و آب ریخته و سپس این محلول را روی لکه بکشید.

شستن روکش مبل در لباسشویی
لکه‌ها و چربی‌ها و رد خودکار مانده روی بالشتک را بررسی کرده و سپس با مواد شوینده بشوئید

اجازه دهید محلول چند دقیقه‌ای را روی لکه باقی بماند، سپس آن را با آب گرم بشوئید. شامپو فرش نیز در این شرایط می‌تواند به کمک شما بیاید، مقداری شامپو را درون آب گرم حل کرده و در یک جهت روی کوسن مبل بکشید. اگر تصمیم دارید برای تمیز کردن این کوسن‌ها، از بخارشو استفاده کنید، بهتر است قدرت دستگاه را تنظیم کرده و آن را در پایین‌ترین حالت خود قرار دهید تا آسیبی به الیاف درون بالشتک نرسد.

شستن کوسن مبل با لباسشویی
مقداری شامپو فرش را درون آب گرم ریخته و آن را از یک جهت به کوسن مبل بکشید

شستن کوسن مبل، سخت یا آسان؟

شستن کوسن مبل دارای ریزه کاری‌های فراوانی است که اگر رعایت نشود، می‌تواند صدمات و آسیب‌هایی جدی به اجزا و پارچه کوسن مبل وارد کند. این فرایند در دسته نظافت لوازم کوچک خانه قرار گرفته و باید به صورت ماهانه و یا سالانه انجام شود. اگر در زمان فعلی برنامه شما بسیار شلوغ است و وقت نظافت را ندارید، بهتر است از خدمات نظافت منزل استفاده کنید. برای دریافت سرویس نظافت منزل، کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شوید و درخواست نظافت خود را ثبت کنید.

بعد از ثبت درخواست نظافت منزل، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

4.8/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. من کوسن های مبل رو انداختم تو ماشین لباسشویی بعد که شستشه شد مواد توش گوله گوله شده بود و پفش از دست رفته بود
    چرا این اتفاق افتاده؟ دیگه هم درست نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا