به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

تمام کارهایی که برای تمیز کردن جاروبرقی باید انجام داد

تمیز کردن جاروبرقی

جاروبرقی یکی از ضروری‌ترین وسایل، برای تمیز کردن خانه محسوب می‌شود. این وسیله کاربردی که در مدل‌های مختلفی وجود دارد، نظافت و خانه تکانی را برای ما آسان می‌کند.

جاروبرقی وسیله‌ای است که فرایند نظافت را برای ما آسان کرده و به تمیز کاری سرعت می‌بخشد، اما خود این وسیله نیز برای کاهش استهلاک و افزایش عمر مفید، نیاز به نظافت دارد. زیرا اجزای مختلف جاروبرقی به مرور زمان کثیف شده و کارکرد و قدرت خود را از دست می‌دهند. در این مقاله قصد داریم، برای بازگرداندن کارایی اولیه این دستگاه، تمام کارهای که برای تمیز کردن جاروبرقی باید انجام داد را شرح دهیم.

تمیز کردن جاروبرقی، زمان خاصی دارد؟

جاروبرقی یکی از مهم‌ترین وسایل برای خانه تکانی و نظافت است و مثل هر وسیله دیگری برای سالم ماندن و عملکرد بهتر نیازمند به مراقبت و نگهداری درست است. یکی از روش‌های نگه داری از جاروبرقی، تمیز کردن به موقع آن است. ممکن است در ذهن خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که، تمیز کردن جاروبرقی، زمان خاصی دارد؟ در پاسخ باید بگوئیم بله، اما این زمان در همه‌ی مدل‌های جاروبرقی یکسان نیست. هرکدام از آن‌ها با توجه به مدل و امکاناتی که عرضه می‌کنند، زمان مشخصی برای نظافت و تمیزکاری دارند. اما به طور کلی می‌توانیم بگوئیم، هر زمان که در حین استفاده از جاروبرقی، احساس کردید که از قدرت دستگاه کاسته شده و خبری از آن مکش همیشگی نیست، زمان تمیز کردن جاروبرقی فرا رسیده است.

زمان تمیز کردن جاروبرقی
جاروبرقی نیز مانند هر وسیله دیگری برای عملکرد بالا نیاز به نظافت و تمیز کاری دارد

نحوه شستن کیسه جاروبرقی چگونه است؟

جاروبرقی‌ها در دو مدل کیسه دار و مخزنی به بازار عرضه می‌شوند، جاروبرقی‌های کیسه دار طرفدار بیشتری در بازار این وسیله دارند و کیسه‌های به کار رفته درون آن‌ها نیز به دو دسته کاغذی و دائم تقسیم می‌شوند.

جاروبرقی گرد و غبار موجود روی سطوح مختلف را، به درون کیسه منتقل می‌کند. بعد از پر شدن کیسه ها، چراغ هشدار یا خط قرمز به کاربر خبر می‌دهد که زمان تخلیه و تعویض کیسه جاروبرقی رسیده است. در این شرایط کاربر کیسه کاغذی یا موقت را تعویض و یک کیسه دیگر را جایگزین آن می‌کرد و یا کیسه پارچه‌ای را بعد از خالی شدن شسته و دوباره از آن استفاده می‌کرد. اما این بدین معنی نیست که بعد از هربار استفاده از جاروبرقی، آن را شسته و تمیز کنید. پاکت پارچه‌ای جاروبرقی بسیار دیر پر و کثیف می‌شود و نیاز چندانی به نظافت ندارد.

اگر احساس می‌کنید از قدرت جاروبرقی کاسته شده و گرد و غبار روی فرش تمیز نمی‌شود، این یعنی وقت شستن کیسه جاروبرقی رسیده است. نحوه شستن کیسه جاروبرقی در همه مدل‌های این دستگاه یکسان است و تفاوتی ندارد، این نحوه قرار گیری کیسه جاروبرقی و بیرون آوردن آن است که این فرایند را کمی متمایز می‌کند.

نحوه شستن کیسه جاروبرقی
لازم نیست بعد از هربار استفاده از جاروبرقی کیسه دار، کیسه آن را شسته و تمیز کنید

برای شستن کیسه جاروبرقی، ابتدا باید به سراغ دفترچه راهنمای دستگاه رفته و به خوبی بخش کیسه جاروبرقی را مطالعه کنید. بعد از خواندن دفترچه، باید طبق اصولی که در آن آمده است، درپوش محفظه کیسه جاروبرقی را باز کرده و آن را از دستگیره گرفته و بیرون بکشید.

پاکت پارچه‌ای را باز کرده و زباله درون آن را خالی کرده و سپس کیسه پارچه‌ای را با ملایمت با ماده شوینده دلخواه بشوئید. روی زمین حوله‌ای تمیز پهن کرده و کیسه را روی آن قرار داده و منتظر شوید تا خشک شود. در این فاصله که کیسه پارچه‌ای در حال خشک شدن است، باید قسمت‌های دیگر دستگاه را تمیز کنید.

تعمیر جارو برقی با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر جاروبرقی و تعمیر جارو شارژی آچارباز، یک تعمیرکار سیار جاروبرقی است که جاروبرقی و جارو شارژی شما را عیب‌یابی کرده و مشکلاتی که دارد را برطرف می‌کند. اگر در حین کار، جاروبرقی و یا جارو شارژی شما خاموش شد، از طریق اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیر جاروبرقی را ثبت کنید.
درخواست تعمیر جارو برقی

تمیز کردن مخزن جاروبرقی سطلی

برای تمیز کردن مخزن جاروبرقی سطلی که معمولا پلاستیکی یا شیشه ای است باید ابتدا گرد خاک داخل ظرف را خالی کنید. حتما به دفترچه راهنما جاروبرقی سطلی مراجعه کنید و بخش مربوط به تمیزی مخزن را مطالعه کنید. در مرحله بعد می توانید سطل جاروبرقی را با آب گرم و فرچه یا مسواک نرم بشویید تا تمام گرد و خاک ان پاک شود. سپس مخزن جاروبرقی را تا خشک شدن کامل در محل مناسبی قرار دهید. قبل از نصب سطل جاروبرقی مطمئن شوید هیچگونه رطوبتی در ان باقی نمانده باشد.

شستن فیلتر جاروبرقی بوش و دیگر برند‌ها

فیلتر از مهم‌ترین قطعات جاروبرقی محسوب می‌شود، این قطعه وظیفه گیر انداختن، ذرات کوچک درون محیط را دارد. انسداد و کثیفی‌های موجود درون فیلتر، به مرور باعث کاهش مکش جاروبرقی و داغ شدن بیش از اندازه آن در حین کار می‌شود. تعداد فیلتر جاروبرقی به مدل کیسه‌ای و مخزنی آن بستگی دارد. جاروبرقی‌های کیسه دار، دو فیلتر داشته که بیشتر اوقات در پشت کیسه قرار می‌گیرند. تعداد فیلتر در جاروبرقی‌های مخزن دار گاهی اوقات حتی به سه عدد نیز می‌رسد.

شستن فیلتر جاروبرقی
یکی از مهم ترین قطعات جاروبرقی، فیلتر آن است که وظیفه به دام انداختن ذرات مختلف را برعهده دارد

بهتر است نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی را در دفترچه راهنمای آن‌ها جستجو کنید، زیرا هرکدام از آن‌ها بسته به جنسی که دارند، روشی متفاوت برای شستشو دارند. بعضی از فیلتر‌ها را فقط باید با دست و آب سرد شست. حتی برخی از مدل‌های دیگر فیلتر را نیز برای خشک کردن نباید زیر نور آفتاب قرار داد. پس بهتر است برای جلوگیری از لطمه خوردن به فیلتر گران قیمت دستگاه، به دفترچه راهنمای آن وسیله مراجعه و بعد از مطالعه آن، اقدام به شستشوی آن کنید.

اشاره کردیم که فیلتر، وظیفه به دام انداختن ذرات ریز روی سطوح مختلف را برعهده دارد. پس در هنگام خارج کردن فیلتر هوا دقت کنید، که گرد و غبار موجود روی آن بیرون نریزد. برای جلوگیری از این امر، بهتر است زیر جاروبرقی روزنامه پهن کرده و سپس فیلتر را از دستگاه خارج کنید. در هنگام خالی کردن فیلتر، کیسه و یا مخزن جاروبرقی، دستکش دستتان کرده و ماسک بزنید تا گرد و غبار موجود شما را نیازارد.

پیشنهاد مطالعه

تمیز کردن غلتک و برس جاروبرقی

یکی دیگر از قسمت های جاروبرقی که باید تمیزی آن را فراموش نکرد، غلتک و برس جاروبرقی است.

در این دو قسمت احتمال گیر کردن مو و پرز درون برس یا غلتک (بسته به مدل جاروبرقی) وجود دارد. برای تمیزی این قسمت باید با قیچی کوچک موهای گیرکرده بین برس یا غلتک را بریده و از آشغال های ریز را از درون آن خارج کنید. مراقب باشید در حین انجام این کار به برس آسیبی نرسانید.

تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی
برای تمیز کردن فیلتر جاروبرقی، زیر دستگاه روزنامه پهن کرده و سپس فیلتر را از دستگاه خارج کنید

تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی

به خاطر قدرت پایین و کاهش مکش، فیلتر و کیسه جاروبرقی را تمیز کرده‌اید، اما باز هم تغییر چندانی در قدرت جاروبرقی حاصل نشده است؟ حالا باید تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی را امتحان کنید.

گاهی اوقات در جریان تمیزکاری و خانه تکانی، اقلام ریز و درشت در لوله خرطومی گیر می‌کنند و به کیسه جاروبرقی نمی‌رسند. این اقلام مانده درون لوله خرطومی، مانع مکش ذرات به درون جاروبرقی شده و در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند. برای تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی آن را از دستگاه جدا کرده و روبروی نور درون آن را نگاه کنید. اگر چیزی درون لوله می‌بینید با چند ضربه آرام آن را از لوله جدا کنید. اگر فکر می‌کنید ذرات درون لوله چسبیده‌اند، بهتر است لوله را درون آب گرم قرار دهید، تا مواد موجود درون آن از لوله جدا شوند.

تمیز کردن سر و پارو جاروبرقی
اگر بعد از تمیز کردن فیلتر و کیسه جاروبرقی، هنوز مکش دستگاه پایین است، لوله خرطومی جارو برقی را تمیز کنید

تمیز کردن پارویی و سرهای متفاوت جاروبرقی

برای تمیز کردن سر و برس های اضافه جاروبرقی باید اگر مو در بین آن گیر کرده خارج کنید. سپس می توانید برای پاک کردن آنها از گرد و غبار، سری ها را درون ظرفی از آب گرم خیس کرده و بشویید.

تمیز کردن موتور جاروبرقی، اصولی و سریع

اگر قصد تمیز کردن موتور جاروبرقی را دارید، قبل از هر چیز باید دفترچه راهنمای آن را بخوانید. زیرا این فرایند برای جلوگیری از صدمه خوردن به دستگاه باید اصولی و درست انجام شود. برای تمیز کردن موتور می توانید از یک دستمال نم دار استفاده کنید و گرد و غبار آن را پاک کنید. در این مرحله به هیچ عنوان نباید آب وارد موتور جاروبرقی شود.

اگر جاروبرقی شما زیادی کثیف است و یا وقت کافی برای تمیز کردن اصولی جاروبرقی ندارید، می‌توانید از خدمات نظافت منزل آچارباز استفاده کنید. برای بهره برده از خدمات نظافت منزل، کافیست سری به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بزنید و درخواست نظافت خود را ثبت کنید. اگر هم جاروبرقی شما دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارد می توانید در آچارباز سفارش تعمیر جاروبرقی خود را ثبت کنید.


نویسنده :

۶ دیدگاه

 • Zahra گفت:

  ببخشید جارو برقی من بوش است یجای فرش کمی آب ریخته بود کشیده حالا داخل لوله جاروبرقی زنگ زده و خرطوم بوی بدی گرفته چکار کنم

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   تنها راه برای رفع چنین شرایطی، تعمیر جاروبرقی است.
   بهتر است هرچه زودتر برای تعمیر به موقع آن اقدام کنید، زیرا امکان سوختن موتور وجود دارد.
   موفق باشید

 • بیتا گفت:

  سلام مطلبتونو درمورد تمیز کردن جارو برقی خوندم ببخشید بی پرده بگم اصلا مطالب مفیدی نگذاشتید و آخر هربحث گفتیدبه دفترچه ی راهنما مراجعه کنید اگه می خواستیم دفترچه رو بخونیم که دیگه تو سایت شما چکار میکنیم ویه پیشنهاد برای عکسهای که وسط مطالبتون گذاشتید خیلی بهتر میشد اگه به جای عکسهای تکراری و نشون دادن خانمی درحال نظافت عکسهاتون مربوط به نوشته اتون میشد مثلا اونجاکه درمورد فیلتر صحبت میکنیدفیلتروداخل جارو برقی نشون بدید یا لوله ی جاروبرقی یا نمونه کیسه های که درجارو برقیها مختلف است به این صورت مطلب خیلی مفیدتر میشدمرسی از زحماتتون

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممنون از بازخورد شما و نکته ای که به آن اشاره کردید. حتما این موضوع بررسی خواهد شد.

   اگر به دفترچه در این مطلب اشاره شده است، به این دلیل است که به دلیل هزینه و قیمت جاروبرقی ممکن است آسیب جدی به جاروبرقی بزنید. به همین دلیل برای ما مهم است که شما قبل انجام این موارد، دفترچه راهنمای خود را مطالعه کرده باشید.

 • محبوبه گفت:

  نظافت منزل دم عید جز سخت ترین کارها به حساب میاد، مخصوصا که ویروس کرونا وارد ایران شده و نمیشه نظافتچی منزل استخدام کرد. اگه در مورد نظافت آشپزخونه مطلب دارید بهم پیشنهاد کنید . ممنون🙏🙏

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.