×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم برقی خانگی

تمام کارهایی که برای تمیز کردن جاروبرقی باید انجام داد

نحوه تمیز کردن جارو برقی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1398نوشته شده بود و در شهریور 1400 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

هر وسیله‌ پر کاربردی در منزل پس از مدتی، نیاز به تمیز کردن دارد. تمیز کردن جارو برقی، نیز از این قائده مستثنی نیست. جاروبرقی‌ها و برس‌های آنها، پس از چند صباحی استفاده، کثیف و آلوده می‌شوند در صورتی که به تمیزی این وسیله بی‌توجهی شود، قطعات مستهلک شده و نیاز به تعمیر جاروبرقی به وجود می‌آید. در این مقاله از آچارباز قصد داریم یک راهنمای کامل در رابطه با نحوه تمیز کردن جاروبرقی را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

آیا تمیز کردن جاروبرقی، زمان خاصی دارد؟

جاروبرقی یکی از مهم‌ترین وسایل برای خانه تکانی و نظافت است و مثل هر وسیله دیگری برای سالم ماندن و عملکرد بهتر نیاز به مراقبت و نگهداری درست دارد. یکی از روش‌های نگه داری از جاروبرقی، تمیز کردن به موقع آن است. ممکن است در ذهن خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که، تمیز کردن جاروبرقی، زمان خاصی دارد؟ در پاسخ باید بگوئیم بله، اما این زمان در همه‌ی مدل‌های جاروبرقی یکسان نیست. هرکدام از آن‌ها با توجه به مدل و امکاناتی که عرضه می‌کنند، زمان مشخصی برای نظافت و تمیزکاری دارند. اما به طور کلی می‌توانیم بگوئیم، هر زمان که در حین استفاده از جاروبرقی، احساس کردید که از قدرت دستگاه کاسته شده و خبری از آن مکش همیشگی نیست، زمان تمیز کردن جاروبرقی فرا رسیده است.

زمان تمیز کردن جاروبرقی
جاروبرقی نیز مانند هر وسیله دیگری برای عملکرد بالا نیاز به نظافت و تمیز کاری دارد.

لوازم مورد نیاز برای پاکسازی جاروبرقی

قبل از اینکه در مورد مراحل گام به گام نظافت جاروبرقی، با شما صحبت کنیم. ابتدا باید بدانید، برای تمیز کردن جاروبرقی به چه وسایلی نیاز دارید؟

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن جاروبرقی عبارتند از:

 1. آب
 2. چاقو یا قیچی
 3. صابون ملایم
 4. مواد معطر
 5. پاکت جدید برای جاروبرقی

نحوه شستن کیسه جاروبرقی چگونه است؟

جاروبرقی‌ها در دو مدل کیسه دار و مخزنی به بازار عرضه می‌شوند، جاروبرقی‌های کیسه دار طرفدار بیشتری در بازار این وسیله دارند و کیسه‌های به کار رفته درون آن‌ها نیز به دو دسته کاغذی و دائم تقسیم می‌شوند.

جاروبرقی گرد و غبار موجود روی سطوح مختلف را، به درون کیسه منتقل می‌کند. بعد از پر شدن کیسه ها، چراغ هشدار یا خط قرمز به کاربر خبر می‌دهد که زمان تخلیه و تعویض کیسه جاروبرقی رسیده است. در این شرایط کاربر کیسه کاغذی یا موقت را تعویض و یک کیسه دیگر را جایگزین آن می‌کرد یا کیسه پارچه‌ای را بعد از خالی شدن شسته و دوباره از آن استفاده می‌کرد. اما این بدین معنی نیست که بعد از هربار استفاده از جاروبرقی، آن را شسته و تمیز کنید. پاکت پارچه‌ای جاروبرقی بسیار دیر پر و کثیف می‌شود و نیاز چندانی به نظافت ندارد.

اگر احساس می‌کنید از قدرت جاروبرقی کاسته شده و گرد و غبار روی فرش تمیز نمی‌شود، این یعنی وقت شستن کیسه جاروبرقی رسیده است. نحوه شستن کیسه جاروبرقی در همه مدل‌های این دستگاه یکسان است و تفاوتی ندارد، این نحوه قرار گیری کیسه جاروبرقی و بیرون آوردن آن است که این فرایند را کمی متمایز می‌کند.

تعمیر جارو برقی با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر جاروبرقی و تعمیر جارو شارژی آچارباز، یک تعمیرکار سیار جاروبرقی است که جاروبرقی و جارو شارژی شما را عیب‌یابی کرده و مشکلاتی که دارد را برطرف می‌کند. اگر در حین کار، جاروبرقی و یا جارو شارژی شما خاموش شد، از طریق اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیر جاروبرقی را ثبت کنید.
درخواست تعمیر جارو برقی
نحوه شستن کیسه جاروبرقی
لازم نیست بعد از هربار استفاده از جاروبرقی کیسه دار، کیسه آن را شسته و تمیز کنید.

برای شستن کیسه جاروبرقی مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا باید به سراغ دفترچه راهنمای دستگاه بروید و به خوبی بخش کیسه جاروبرقی را مطالعه کنید.
 2. بعد از خواندن دفترچه، باید طبق اصولی که در آن آمده است، درپوش محفظه کیسه جاروبرقی را باز کنید.
 3. کیسه جاروبرقی را از دستگیره گرفته و بیرون بکشید.
 4. پاکت پارچه‌ای را باز کرده و زباله درون آن را خالی کنید.
 5. سپس کیسه پارچه‌ای را با ملایمت با ماده شوینده دلخواه بشوئید.
 6. روی زمین حوله‌ای تمیز پهن کنید و کیسه را روی آن قرار بدهید و منتظر شوید تا خشک شود.
 7. در این فاصله که کیسه پارچه‌ای در حال خشک شدن است، باید قسمت‌های دیگر دستگاه را تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

تمیز کردن مخزن جاروبرقی سطلی

برای تمیز کردن مخزن جاروبرقی سطلی، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا گرد خاک داخل ظرف را خالی کنید.
 2. به دفترچه راهنما جاروبرقی سطلی مراجعه کنید و بخش مربوط به تمیزی مخزن را مطالعه کنید.
 3. می‌توانید سطل جاروبرقی را با آب گرم و فرچه یا مسواک نرم بشویید تا تمام گرد و خاک ان پاک شود.
 4. سپس مخزن جاروبرقی را تا خشک شدن کامل در محل مناسبی قرار دهید.
 5. قبل از نصب سطل جاروبرقی مطمئن شوید، هیچگونه رطوبتی در آن باقی نمانده باشد.

برای تمیز کردن کیسه جاروبرقی و فیلتر، از ماسک استفاده کنید.

شستن فیلتر جاروبرقی بوش و دیگر برند‌ها

فیلتر از مهم‌ترین قطعات جاروبرقی محسوب می‌شود، این قطعه وظیفه گیر انداختن، ذرات کوچک درون محیط را دارد. انسداد و کثیفی‌های موجود درون فیلتر، به مرور باعث کاهش مکش جاروبرقی و داغ شدن بیش از اندازه آن در حین کار می‌شود. تعداد فیلتر جاروبرقی به مدل کیسه‌ای و مخزنی آن بستگی دارد. جاروبرقی‌های کیسه دار، دو فیلتر داشته که بیشتر اوقات در پشت کیسه قرار می‌گیرند. تعداد فیلتر در جاروبرقی‌های مخزن دار گاهی اوقات حتی به سه عدد نیز می‌رسد.

شستن فیلتر جاروبرقی
یکی از مهم ترین قطعات جاروبرقی، فیلتر آن است که وظیفه به دام انداختن ذرات مختلف را برعهده دارد

بهتر است نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی را در دفترچه راهنمای آن‌ها جستجو کنید، زیرا هرکدام از آن‌ها بسته به جنسی که دارند، روشی متفاوت برای شستشو دارند. بعضی از فیلتر‌ها را فقط باید با دست و آب سرد شست. حتی برخی از مدل‌های دیگر فیلتر را نیز برای خشک کردن نباید زیر نور آفتاب قرار داد. پس بهتر است برای جلوگیری از لطمه خوردن به فیلتر گران قیمت دستگاه، به دفترچه راهنمای آن وسیله مراجعه و بعد از مطالعه آن، اقدام به شستشوی آن کنید.

اشاره کردیم که فیلتر، وظیفه به دام انداختن ذرات ریز روی سطوح مختلف را برعهده دارد. پس در هنگام خارج کردن فیلتر هوا دقت کنید، که گرد و غبار موجود روی آن بیرون نریزد. برای جلوگیری از این امر، بهتر است زیر جاروبرقی روزنامه پهن کرده و سپس فیلتر را از دستگاه خارج کنید. در هنگام خالی کردن فیلتر، کیسه و یا مخزن جاروبرقی، دستکش دستتان کرده و ماسک بزنید تا گرد و غبار موجود شما را نیازارد.

تمیز کردن غلتک و برس جاروبرقی

یکی دیگر از قسمت های جاروبرقی که باید تمیزی آن را فراموش نکرد، غلتک و برس جاروبرقی است.

در این دو قسمت احتمال گیر کردن مو و پرز درون برس یا غلتک (بسته به مدل جاروبرقی) وجود دارد. برای تمیزی این قسمت باید با قیچی کوچک موهای گیرکرده بین برس یا غلتک را بریده و از آشغال های ریز را از درون آن خارج کنید. مراقب باشید در حین انجام این کار به برس آسیبی نرسانید.

تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی
برای تمیز کردن فیلتر جاروبرقی، زیر دستگاه روزنامه پهن کرده و سپس فیلتر را از دستگاه خارج کنید

تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی

به خاطر قدرت پایین و کاهش مکش، فیلتر و کیسه جاروبرقی را تمیز کرده‌اید، اما باز هم تغییر چندانی در قدرت جاروبرقی حاصل نشده است؟ حالا باید تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی را امتحان کنید.

گاهی اوقات در جریان تمیزکاری و خانه تکانی، اقلام ریز و درشت در لوله خرطومی گیر می‌کنند و به کیسه جاروبرقی نمی‌رسند. این اقلام مانده درون لوله خرطومی، مانع مکش ذرات به درون جاروبرقی شده و در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند. برای تمیز کردن لوله خرطومی جاروبرقی آن را از دستگاه جدا کرده و روبروی نور درون آن را نگاه کنید. اگر چیزی درون لوله می‌بینید با چند ضربه آرام آن را از لوله جدا کنید. اگر فکر می‌کنید ذرات درون لوله چسبیده‌اند، بهتر است لوله را درون آب گرم قرار دهید، تا مواد موجود درون آن از لوله جدا شوند.

تمیز کردن سر و پارو جاروبرقی
اگر بعد از تمیز کردن فیلتر و کیسه جاروبرقی، هنوز مکش دستگاه پایین است، لوله خرطومی جارو برقی را تمیز کنید

تمیز کردن پارویی و سرهای متفاوت جاروبرقی

برای تمیز کردن سر و برس‌های اضافه جاروبرقی باید اگر مو در بین آن گیر کرده خارج کنید. سپس می توانید برای پاک کردن آنها از گرد و غبار، سری ها را درون ظرفی از آب گرم خیس کرده و بشویید.

تمیز کردن موتور جاروبرقی، اصولی و سریع

اگر قصد تمیز کردن موتور جاروبرقی را دارید، قبل از هر چیز باید دفترچه راهنمای آن را بخوانید. زیرا این فرایند برای جلوگیری از صدمه خوردن به دستگاه باید اصولی و درست انجام شود. برای تمیز کردن موتور می توانید از یک دستمال نم دار استفاده کنید و گرد و غبار آن را پاک کنید. در این مرحله به هیچ عنوان نباید آب وارد موتور جاروبرقی شود.

پیشنهاد مطالعه

مراحل گام به گام تمیز کردن جاروبرقی

برای تمیز کردن مرحله به مرحله جاروبرقی مراحل زیر را انجام دهید:

 • قطعات و لوازم جانبی جاروبرقی مانند لوله استیل، برس و … را با ماده ضدعفونی کننده ملایم، همچون مایع دستشویی یا مایع ظرفشویی بشویید.
 • در یک تشت آب، مقداری مایع ظرفشویی ریخته و لوازم جانبی جاروبرقی را به مدت 30 دقیقه، در آن قرار دهید.
 • پس از این مدت، هرکدام از لوازم جانبی را برداشته، آبکشی کرده و خشک کنید.
 • به یاد داشته باشید قطعات مهم را مطابق با روش‌های اعلام شده تمیز کنید.
 • کیسه‌ی جاروبرقی را در بیاورید. در صورتی که پارچه‌ای است، آشغال‌هایش را خالی کرده و آن را در ماشین لباسشویی، بیاندازید یا با دست و مایع دستشویی آن را بشویید.
 • در صورتی که می‌خواهید کیسه را در داخل تشت بگذارید و کمی مایع ظرفشویی در تشت، بریزید. کمی کیسه را در محلول، تکان دهید تا خاک‌ آن بیرون آید. کیسه را پس از شستشو، بیرون آورید، کامل بشورید و در داخل خشک‌کن بیاندازید تا آب کیسه گرفته شود.
 • اگر کیسه جاروبرقی یک بار مصرف است، آن را با کیسه جدید تعویض کنید.
 • فیلتر جارو برقی را در آورده و تمیز کنید سپس در فضای باز و زیر نور آفتاب قرار دهید تا ضدعفونی شود.
 • درون جارو برقی را با پارچه مرطوب تمیز کنید. اگر درون آن احساس می‌کنید، بوی کپک می‌دهد، با مواد معطر درون جاروبرقی را تمیز کرده و به مدت یک روز دربش را باز بگذارید تا بوی کپک آن، از بین برود.
 • تمامی قطعات جاروبرقی را پس از خشک کردن، در جای خودشان قرار دهید.
شستن قطعات جاروبرقی
هنگام تمیزکردن جاروبرقی مواظب باشید در قطعات برقی، آب وارد نشود.

در این مقاله سعی بر این داشتیم که روش تمیز کردن و پاکسازی قطعات جاروبرقی را با شما در میان بگذاریم. چنانچه در حین تمیز کردن، جاروبرقی دچار مشکل شد و یا جاروبرقی شما روشن نمی‌شود و … می‌توانید از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید. کافی است، سفارش‌تان را در صفحه تعمیر جاروبرقی به ثبت برسانید. همکاران ما در کمترین زمان ممکن به کمک شما می‌آیند.

تعمیر جارو برقی در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر جاروبرقی و تعمیر جارو شارژی آچارباز، یک تعمیرکار سیار جاروبرقی است که جاروبرقی و جارو شارژی شما را عیب‌یابی کرده و مشکلاتی که دارد را برطرف می‌کند. اگر در حین کار، جاروبرقی و یا جارو شارژی شما خاموش شد، از طریق اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیر جاروبرقی را ثبت کنید.
درخواست تعمیر جارو برقی

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. ببخشید جارو برقی من بوش است یجای فرش کمی آب ریخته بود کشیده حالا داخل لوله جاروبرقی زنگ زده و خرطوم بوی بدی گرفته چکار کنم

  1. درود بر شما دوست عزیز
   تنها راه برای رفع چنین شرایطی، تعمیر جاروبرقی است.
   بهتر است هرچه زودتر برای تعمیر به موقع آن اقدام کنید، زیرا امکان سوختن موتور وجود دارد.
   موفق باشید

 2. سلام مطلبتونو درمورد تمیز کردن جارو برقی خوندم ببخشید بی پرده بگم اصلا مطالب مفیدی نگذاشتید و آخر هربحث گفتیدبه دفترچه ی راهنما مراجعه کنید اگه می خواستیم دفترچه رو بخونیم که دیگه تو سایت شما چکار میکنیم ویه پیشنهاد برای عکسهای که وسط مطالبتون گذاشتید خیلی بهتر میشد اگه به جای عکسهای تکراری و نشون دادن خانمی درحال نظافت عکسهاتون مربوط به نوشته اتون میشد مثلا اونجاکه درمورد فیلتر صحبت میکنیدفیلتروداخل جارو برقی نشون بدید یا لوله ی جاروبرقی یا نمونه کیسه های که درجارو برقیها مختلف است به این صورت مطلب خیلی مفیدتر میشدمرسی از زحماتتون

  1. سلام

   ممنون از بازخورد شما و نکته ای که به آن اشاره کردید. حتما این موضوع بررسی خواهد شد.

   اگر به دفترچه در این مطلب اشاره شده است، به این دلیل است که به دلیل هزینه و قیمت جاروبرقی ممکن است آسیب جدی به جاروبرقی بزنید. به همین دلیل برای ما مهم است که شما قبل انجام این موارد، دفترچه راهنمای خود را مطالعه کرده باشید.

 3. نظافت منزل دم عید جز سخت ترین کارها به حساب میاد، مخصوصا که ویروس کرونا وارد ایران شده و نمیشه نظافتچی منزل استخدام کرد. اگه در مورد نظافت آشپزخونه مطلب دارید بهم پیشنهاد کنید . ممنون🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا