×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم برقی خانگی

آموزش نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی در تمام برندها

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی

یکی از قطعه‌های بسیار مهم در هر جاروبرقی، فیلتر آن است که اگر وجود نداشته باشد، این وسیله کارآیی درستی از خود نشان نمی‌دهد. اغلب جاروبرقی‌ها از دو فیلتر برخوردار هستند که یکی از آنها درون محفظه‌ی این وسیله قرار گرفته است و وظیفه‌ی جلوگیری از گرد و خاک به درون موتور را دارد و فیلتر دیگر که یک فیلتر ایمنی است برای برطرف کردن ذرات کوچک‌تر استفاده می‌شود. این فیلتر نیز در پشت جاروبرقی جای گرفته است که در اکثر موارد از جنس هپا است. به دلایل مختلفی امکان اشکال در این قطعه وجود دارد که باید به سرعت نسبت به رفع مشکل یا تعویض فیلتر جاروبرقی اقدام کرد. اگر فیلتر جاروبرقی به درستی کار نکند، به موتور این وسیله فشار زیادی وارد می‌شود که ممکن است نیاز به تعمیر جاروبرقی احساس شود و حتی احتمال سوختن جاروبرقی وجود دارد.

از مزیت‌های تعویض به موقع این وسیله کاربردی می‌توان به حفظ سلامت موتور جاروبرقی اشاره کرد. در نظر داشته باشید که بهتر است هر چند مدت یکبار اقدام به تعویض فیلتر جاروبروقی کنید تا بدین صورت عمر این دستگاه افزایش و پیدا کند. در ادامه این مطلب قصد داریم در خصوص تعویض فیلتر جاروبرقی در برندهای مختلف صحبت کنیم.

چرا باید فیلتر جاروبرقی را عوض کنیم؟

به طور حتم همه‌ی ما خواهان بیشترین بازده از وسایل خانگی خود به خصوص جاروبرقی هستیم. لذا اگر سرویس‌های دوره‌ای را برای این‌گونه وسایل انجام ندهیم، نمی‌توانیم از آنها عملکرد مناسبی را انتظار داشته باشیم. تعویض فیلتر جاروبرقی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و سلامت دستگاه را تضمین می‌کند. زمانی که از سلامت و کارآیی جاروبرقی مطمئن باشیم، هم از نظافت منزل خیالمان راحت است و هم از هزینه‌های خرید دوباره این وسیله در امان خواهیم بود.

چند نوع فیلتر جاروبرقی وجود دارد؟

نفوذ نکردن ذرات بسیار کوچک در جاروبرقی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که وجود کوچکترین گرد و خاک در این وسیله منجر به کاهش قدرت آن می‌شود. از این رو از وسیله‌ی کوچکی به نام فیلتر در آن استفاده می‌شود که در انواع کارتریجی، کیسه‌ای و ستاره‌ای وجود دارد. نوع ساخت هر یک از این فیلترها به گونه‌ای است که کوچکترین ذره‌ای نمی‌تواند وارد موتور شود.

در کنار فیلتر اولیه،‌ فیلتر دیگری نیز وجود دارد که از جنس هپا است و ساختار آن نیز اغلب از الیاف پلیمری بوده که توانایی جذب ذرات تا اندازه‌ی 0.2 میکرون را داراست. پر واضح است که این دو فیلتر در کنار هم سبب افزایش قدرت موتور جاروبرقی خواهند شد و تعویض فیلتر جاروبرقی را به تأخیر می‌اندازند.

چه زمان فیلتر جاروبرقی را عوض کنیم؟

به طور متوسط در هر سال، باید دو الی سه بار اقدام به تعویض فیلتر جاروبرقی کرد. هر چند زمان دقیقی را نمی‌توان برای عوض کردن این فیلتر عنوان کرد اما با مشاهده یک‌سری علامت‌ و نشانه‌ها متوجه خواهید شد که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است.

وجود گرد و خاک زیاد در اطراف فیلتر و تغییر رنگ فیلتر به خاکستری نیز هشداری برای تعویض فیلتر جاروبرقی محسوب می‌شود. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که هر چه بیشتر از جاروبرقی استفاده کنید، میانگین مدت زمان عوض کردن فیلتر آن نیز کاهش می‌یابد که ممکن است نیاز به تعویض فیلتر بعد از دو یا سه ماه باشد.

بهترین زمان تعویض فیلتر جاروبرقی
در هر سال دو الی سه بار باید فیلتر جاروبرقی را تعویض کرد

چه زمانی میکروفیلتر جاروبرقی یا فیلتر هپا را عوض کنیم؟

فیلتر HEPA یا High efficiency Particulate Air، ذراتی که در هوا وجود دارند را با قدرت تصفیه ۹۹، ۹۷ درصد را به خود جذب می کند. فیلتر هپا و فیلتراسیون با دقت ۰.۳ میکرونی قابلیت تصفیه ی بالای  آلاینده های معلق موجود در هوا مثل ذرات آزبست، باکتری ها و ذرات گرد و غبار را به خوبی تصفیه کرده و هوای موجود در فضا را برای نفس کشیدن تمیز و مطبوع می کند. فیلتر هوشمند HEPA به این صورت عمل می کنند که دیگر خبری از برگشت هیچ گونه نشت و یا برگشت آلودگی نیست و این دستگاه ها صد در صد هوای خروجی را به صورت تمیز و مطبوع به بیرون انتقال می دهند.
تعویض میکروفیلترهای جاروبرقی بسته به نوع و مدت زمان کارکرد آنها دارد اما اغلب توصیه می‌شود که بعد از هزار ساعت کار با جاروبرقی این قطعه تعویض شود. دقت کنید که اگر در مکان‌های خاصی که پر از گرد و غبار است و به صورت مداوم از جاروبرقی استفاده می‌کنید، ملزم به تعویض فیلتر در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر خواهید بود.

تعمیر جارو برقی با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر جاروبرقی و تعمیر جارو شارژی آچارباز، یک تعمیرکار سیار جاروبرقی است که جاروبرقی و جارو شارژی شما را عیب‌یابی کرده و مشکلاتی که دارد را برطرف می‌کند. اگر در حین کار، جاروبرقی و یا جارو شارژی شما خاموش شد، از طریق اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیر جاروبرقی را ثبت کنید.
درخواست تعمیر جارو برقی
دلیل عوض کردن فیلتر جاروبرقی
سلامت موتور جاروبرقی و استفاده مداوم از آن یکی از دلایل مهم تعویض فیلتر جاروبرقی محسوب می‌شود

راهنمای تعویض فیلتر جاروبرقی در برندهای مختلف

همانطور که می‌دانید برندهای مختلفی از جاروبرقی وجود دارد که فیلترهای آن ممکن است از شکل و شمایل خاصی برخوردار باشند یا اینکه نحوه اتصال، برداشت و یا تعویض آنها دستورالعمل‌های متفاوتی داشته باشد. ما در ادامه قصد داریم در خصوص تعویض فیلتر جاروبرقی برای برندهایی مختلف توضیحاتی ارائه دهیم تا از هر کدام که استفاده می‌کنید، مشکلی از بابت عوض کردن آن نداشته باشید.

پیشنهاد مطالعه

روش تعویض فیلتر جاروبرقی سامسونگ

در نظر داشته باشید که اگر از جاروبرقی‌های مدل قدیمی سامسونگ استفاده می‌کنید دیگر نیازی به تعویض فیلتر هپا نخواهید داشت چرا که این مدل از جاروبرقی‌ها فیلتر هپا ندارند. اما برای تعویض فیلتر داخلی جاروبرقی سامسونگ فقط کافی است که آن را از درون محفظه دستگاه خارج کرده و سپس فیلتر جدید خریداری شده را در آن قرار دهید. البته اگر می خواهید محفظه پلاستیکی فیلتر را نیز عوض کنید، کافی است به طور کل آن را از دستگاه خارج کنید و محفظه جدید که فیلتر را نیز بهمراه خود دارد، جایگزین محفظه‌ی قبلی شود.

روش عوض کردن فیلتر جاروبرقی سامسونگ
برای تعویض فیلتر جاروبرقی سامسونگ کافی است فیلتر قدیمی را از درون محفظه خارج کنیم

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی زیمنس

برای تعویض فیلتر جاروبرقی برند زیمنس اولین کاری که باید انجام دهید این است که درب جلوی آن را باز و سپس فیلتر را از همان دهانه خارج کنید. سپس به راحتی و بدون هیچ دردسری می‌توانید فیلتر جدید را جایگزین فیلتر قبلی کنید. ناگفته نماند که برای تعویض فیلتر ثانویه در این دستگاه باید به قسمت پشتی آن بروید. هر چند در بعضی از جاروبرقی‌های این برند فیلتر ثانویه بر روی دستگاه قرار داده شده است.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی بوش

با توجه به اینکه ساختار و شکل و شمایل جاروبرقی بوش به جاروبرقی زیمنس شباهت زیادی دارد، می‌توان گفت که نحوه تعویض فیلتر نیز شبیه به آن است. در واقع برای این منظور فقط کافی است که درپوش بدنه جاروبرقی را بردارید و کیسه را از آن درآورید و سپس فیلتر جدید را جایگزین کنید. حواستان باشد که فیلتر ثانویه این دستگاه نیز روی دستگاه واقع شده است که به راحتی قابل تعویض خواهد بود.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی فیلیپس

برای قرار دادن فیلتر جدید ثانویه در این دستگاه باید به سراغ دستگیره‌ای بروید که در انتهای جاروبرقی قرار داده شده است. بعد از بررسی فیلترها و زمانی که به این اطمینان رسیده‌اید که باید هر دوی آنها عوض شوند، خیلی راحت دریچه محافظ فیلترها را باز کرده و اقدام به برداشتن آنها کنید، سپس می‌توانید فیلترهای جدید را به راحتی و بدون هیچ دغدغه‌ای جایگزین کنید.

نحوه تغییر فیلتر جاروبرقی فیلیپس
هنگام خرید فیلتر جاروبرقی به کیفیت ساخت آن توجه کنید.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی پارس خزر

همانطور که می‌دانید پارس خزر برندی ایرانی است به همین علت برای تهیه فیلترهای جدید این جاروبرقی دغدغه‌ی آنچنانی نخواهید داشت. در واقع هر زمان که نیاز به جایگزینی فیلترهای جدید حس شد، به راحتی می‌توانید با باز کردن درب محفظه فیلتر، آن را عوض کنید. دقت کنید با توجه به اینکه این جاروبرقی در ایران نمایندگی دارد، اگر تعویض فیلتر برایتان مشکل بود، می‌توانید از افراد متخصص این امر در نمایندگی پارس خزر کمک بگیرید.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی پاناسونیک

جاروبرقی پاناسونیک از مکش فوق العاده‌ای برخوردار است، لذا به احتمال زیاد باید زمان تعویض فیلتر این دستگاه را کمتر در نظر بگیرید، چرا که ذرات بسیار ریز همراه با مکش دستگاه وارد محفظه فیلتر می‌شوند. با این حال اگر می‌خواهید فیلتر جاروبرقی پاناسونیک را تعویض کنید، با باز کردن ورودی محفظه، فیلتر قدیمی را خارج و فیلتر جدید را جایگزین کنید. دقت کنید که این کار بسیار ساده خواهد بود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. من یه سوالی داشتم نمیشه فیلترها رو شست؟ حتما باید عوض شه

    1. باسلام
      مهناز عزیز شستن فیلتر اغلب کار سختی است و به کیفیت فیلتر شما بستگی دارد. در صورتی که فیلتر با شستن کارایی خود را از دست بدهد ممکن است مشکلات زیادی را برای جاروبرقی شما به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا