به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز در چیست؟

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز

ابزار و دستگاه‌های طبخ قهوه، بسیار متنوع هستند. تا زمانی که با عملکرد درست این ابزار آشنا نشوید، نمی‌توانید یک نوشیدنی باب طبع خود تهیه کنید. در اینجا قصد داریم به بررسی تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز بپردازیم.

در سال‌های اخیر تمایل به صرف انواع نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه در کافی شاپ‌ها و منازل در میان افراد مختلف سراسر جهان افزایش یافته و بیشتر افراد روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می‌کنند و یا عادت به نوشیدن قهوه و مشتقات آن در طول روز دارند. به همین ترتیب بیشتر مردم ترجیح می‌دهند تا نسبت به خرید دستگاه‌های قهوه و اسپرسو برای آشپزخانه منزل یا دفتر کار خود اقدام و با استفاده از آن، نوشیدنی دلخواه خود را تهیه کنند. برخی افراد نیز به تازگی قصد خرید این دستگاه‌ها را داشته، اما نمی‌دانند که تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز در چیست و کدام یک از این دستگاه‌ها را باید خریداری کنند. یا اینکه برای تعمیر اسپرسوساز خود به کجا مراجعه کنند!

تفاوت بین قهوه و اسپرسو در چیست؟

پیش از آنکه به بررسی تفاوت دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسوساز بپردازیم، باید بدانیم که قهوه و اسپرسو، خود چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

اسپرسو

اسپرسو یکی از نوشیدنی‌های بی نظیر ایتالیایی است که هم اکنون در سراسر جهان، توسط دوستداران و طرفداران قهوه پذیرفته شده‌است و با عبور پرفشار مقدار کمی آب تقریباً در حال جوش از میان دانه‌های قهوه آسیاب شده، دم می‌شود. نوشیدنی نهایی، دارای عطری خاص و بی‌نظیر و همچنین طعمی کامل و خامه‌ای است. این مایع را می‌توان به همان شکلی که تولید شده، مصرف کرد و یا آن را به عنوان پایه‌ای برای انواع دیگر قهوه همانند کاپوچینو، لاته، ماکیاتو، ریزوتو و غیره به کار برد.

یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های اسپرسو و قهوه، درصد بالای کافئین و میزان قوام بیشتر است.

تعمیر قهوه ساز
نوشیدنی اسپرسو

جالب است بدانید، ساختار اسپرسو به صورت لایه‌ای است. این لایه‌ها توسط دستگاه اسپرسو تهیه می‌شوند و تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز نیز از همین موضوع نشأت می‌گیرد. لایه‌های نوشیدنی اسپرسو عبارتند از:

  • لایه زیرین اسپرسو، که حاوی خصوصیات تلخ قهوه بوده را، قلب آن می‌دانند و رنگ آن باید قهوه‌ای تیره و پررنگ باشد.
  • لایه میانی اسپرسو، بدنه آن است که رنگ آن نیز قهوه‌ای کاراملی است.
  • لایه طلایی و شیرینی که در قسمت فوقانی این نوشیدنی قرار دارد را کِرِم اسپرسو می‌نامند. این لایه، بخش خوش عطر و طعم اسپرسو است که در نوشیدنی‌های کاپوچینو و انواع لاته، باریستا می‌تواند روی آن هنرنمایی کند.
تعمیر قهوه ساز در محل با آچارباز
سرویس تعمیر قهوه ساز و چای ساز آچارباز، یکی از خدمات آنلاین و سیار نصب،سرویس و تعمیر لوازم خانگی آچارباز است. سوختگی قطعات، از کار افتادن دستگاه های قهوه جوش و چای ساز یا اسپرسو ساز، ضعیف شدن دستگاه ها،گرم نماندن قهوه یا چای در این دستگاهها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز می‌توانید، آنها را بررسی و رفع کنید:
درخواست تعمیر قهوه ساز

قهوه

برای تهیه قهوه، آب داغ روی قهوه ریخته می‌شود و همین امر موجب نفوذ (جذب) طعم و عصاره دانه‌های قهوه به داخل آب می‌شود. سپس این مایع به تدریج از طریق فیلتر، به داخل لیوان یا ظرف زیر آن فرو می‌ریزد. به همین سادگی!

نکته‌ای که شما باید بدانید این است که همه اسپرسوها قهوه هستند اما همه قهوه‌ها اسپرسو نیستند! شما می‌توانید با استفاده از دانه‌های قهوه عربی یا robusta، یک فنجان نوشیدنی اسپرسو خوب، آماده کنید. اشتباه نکنید، اسپرسو نوع خاصی از یک دانه قهوه نیست، اما دستگاه‌ می‌تواند از روش‌ خاصی برای تهیه اسپرسو از دانه‌های قهوه، استفاده کند. بنابراین دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسوساز، از یک ماده و با فرآیندهای مختلف، نوشیدنی‌های قهوه و اسپرسو را تهیه می‌کنند.

انواع نوشیدنی گرم
نوشیدنی قهوه

تاکنون با ماهیت قهوه و اسپرسو آشنا شدیم و دیدیم که وجه تمایز آنها از تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز و تفاوت این دستگاه‌ها نیز از تفاوت آنها در روش دم کردن نوشیدنی، نشات می‌گیرد. در ادامه، به تفصیل به علت وجود این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

دستگاه اسپرسوساز بخرم یا قهوه ساز؟

یکی دیگر از دلایلی که موجب تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز می‌شود، آن است که بیشتر دوستداران قهوه در سراسر جهان چنین استدلال می‌کنند که دستگاه‌های اسپرسو نسبت به قهوه سازها، تجربه قهوه‌ای اصیل‌تر، غنی‌تر و خامه‌ای‌تر از قهوه را به ارمغان می‌آورند.

از دیگر مزایای اسپرسوسازها، این است که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و ذائقه خود، نوع قهوه موردنظر خود را انتخاب کنید. همچنین اگر بخواهیم این دو نوع دستگاه را از لحاظ عملکردی با یکدیگر مقایسه کنیم خواهیم دید که دستگاه‌های قهوه ساز، تک کاره هستند و همین امر نیز موجب می‌شود تا کیفیت نوشیدنی قهوه تولید شده از آنها، نسبت به اسپرسوسازها پائین‌تر و ضعیف‌تر باشد.

انواع نوشیدنی گرم
تفاوت نوشیدنی اسپرسو با قهوه، در میزان کافئین و غلظت آن است.

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام انتخاب اسپرسوساز و قهوه ساز باید به آن توجه کنید، انواع مختلف هر یک از این دستگاه‌هاست که آن هم از تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز سرچشمه می‌گیرد. در ادامه انواع دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسوساز را معرفی می‌کنیم:

قهوه سازهای اتوماتیک

برای کار با این دستگاه شما باید دانه‌های قهوه و آب را با نسبت مناسب و درست در دستگاه بریزید و سپس با فشردن یک دکمه، نوشیدنی خود را تحویل بگیرید. انجمن تخصصی قهوه آمریکا، میزان قهوه مناسب برای تهیه یک فنجان نوشیدنی ایدئال را بین ۹ تا ۱۱ گرم (معادل ۲ قاشق غذاخوری قهوه) و سه چهارم فنجان آب، تعیین کرده است.

قهوه سازهای هوشمند

با کمک این مدل دستگاه‌های قهوه ساز شما می‌توانید به سادگی دستگاه خود را با استفاده از اپلیکیشنی که بر روی تلفن همراه هوشمند و یا تبلت خود نصب دارید، کنترل کنید. شما همچنین می‌توانید برای راه اندازی دستگاه، از فرمان‌های صوتی نیز استفاده کنید!

تعمیرکار لوازم خانگی
اسپرسو، بیس نوشیدنی‌هایی همچون لاته و کاپوچینو و … است.

قهوه سازهای دستی

مزیت اصلی قهوه سازهای دستی آن است که ارزان، سبک و قابل حمل هستند. برخی از دوستداران قهوه فرانسوی، به دلیل طراحی کامل و ساده این دستگاه‌ها آنها را به دیگر انواع قهوه سازها ترجیح می‌دهند.

Stovetopها

این قهوه سازها عموماً به شکل یک قوری کوچک و ارزان قیمت هستند که از فشار بخار برای هدایت آب گرم به میان دانه‌های قهوه استفاده می‌کنند. البته این میزان فشار برای تهیه اسپرسو کافی نیست، اما قهوه تولید شده توسط این دستگاه‌ها کیفیت و غلظت مطلوب و دلپذیری دارد.

اسپرسوسازها

دستگاه‌های اسپرسوساز خود دارای انواع دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک، مسافرتی و حرفه‌ای هستند و همین موضوع نیز به خودی خود موجب تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز می‌شود. هر یک از مدل‌ها و انواع اسپرسوساز، دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر بفردی است که برای پاسخ به نیاز افراد مختلف طراحی شده‌است. شما باید از میان این دستگاه‌ها، گزینه‌ای را انتخاب کنید که توانایی کار با آن را داشته باشید و همچنین از تمامی ظرفیت و قابلیت‌های آن استفاده کنید.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز
در انتخاب دستگاه قهوه‌ساز، باید به ذائقه خود توجه کنید.

علل تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز

علت‌های مختلفی برای وجود تمایز در نحوه عملکرد و نوع خروجی دستگاه‌های تولید قهوه و اسپرسو وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از:

تفاوت در عملکرد دستگاه‌ها

این دستگاه‌ها احتمالاً در نگاه اول یکسان به نظر برسند و حتی ممکن است تصور کنید که روش کار آنها نیز یکی است اما در واقعیت، تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز بسیار زیاد است. دستگاه اسپرسوساز حتی نام نوشیدنی اسپرسو را نیز به همراه دارد اما قهوه ساز در واقع دستگاهی است که برای تهیه قهوه استفاده می‌شود و این اصطلاح بیشتر برای اشاره به قهوه ساز قطره‌ای که عمدتاً برای تهیه یک فنجان قهوه ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد، به کار برده می‌شود.

تفاوت در روش آسیاب کردن دانه‌های قهوه

دستگاه‌های اسپرسو، برای تهیه نوشیدنی از دانه‌های قهوه کاملاً ریز شده و پودر مانند استفاده می‌کنند و این در حالی است که دستگاه‌های قهوه ساز، نوشیدنی را از دانه‌های آسیاب شده درشت‌تری تهیه می‌کنند و برای خرد کردن قهوه نیز زمان زیادی را صرف نمی‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

تفاوت در شیوه دم کردن قهوه

ریزتر بودن دانه‌های قهوه در دستگاه اسپرسو به این معناست که نوشیدنی تولیدی از این دستگاه در مدت زمان حدود ۳۰ ثانیه‌ای تهیه شده و در فنجان ریخته می‌شود. در مقابل، درشت‌تر بودن قهوه‌ها در قهوه ساز باعث می‌شود تا شما برای تهیه نوشیدنی مدت زمان طولانی‌تری (حدوداً ۱۰ دقیقه) منتظر بمانید.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز در فشار اعمال شده به آب

دستگاه‌های اسپرسو، فشار بالایی را به آب اعمال می‌کنند تا آن را مجبور کنند در عرض چند ثانیه از میان دانه‌های قهوه عبور کند و نوشیدنی آماده شود. اما دستگاه قهوه ساز برای عبور آب از میان دانه‌های قهوه، هیچ فشاری بر آن اعمال نمی‌کند و تنها نیروی جاذبه آب است که آن را مجبور به عبور از میان قهوه و خروج از فیلتر می‌کند.

تفاوت در میزان کافئین موجود در نوشیدنی

هر فنجان قهوه‌ای که توسط دستگاه قهوه ساز تولید می‌شود شامل ۲۲۵ میلی‌لیتر قهوه است که از این میزان قهوه، حدود ۹۵ تا ۱۶۵ میلی‌گرم از آن را کافئین تشکیل می‌دهد که این میزان بر اساس مدت زمان دم کشیدن و دیگر فاکتورها متغیر است. در حالیکه یک فنجان قهوه ۲۲۵ میلی‌لیتری که توسط دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود، حاوی ۳۷۵ تا ۵۲۰ میلی‌گرم کافئین است. در این میان میزان کافئین موجود در نوشیدنی تولید شده توسط دستگاه‌های نسپرسو (که به جای دانه قهوه، از کپسول‌های قهوه استفاده می‌کنند) می توانند در بازه‌های ۵۰ تا ۱۲۰، ۷۰ تا ۱۵۰ و یا ۱۷۰ تا ۲۰ میلی‌گرم در هر فنجان ۲۲۵ میلی‌لیتری باشد.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز در قیمت دستگاه

دستگاه‌های قهوه ساز به دلیل عملکرد ساده و ویژگی‌های نسبتاً محدودی که دارند اغلب قیمت ارزان‌تری نسبت به دستگاه‌های اسپرسوساز دارند و حتی قیمت قطعات دستگاه اسپرسوساز نیز نسبت به قطعات قهوه ساز، بسیار بیشتر است. اما اگر به دنبال تهیه نوشیدنی‌های حرفه‌ای و دستگاهی متناسب با نیازهای یک باریستا هستید، بهتر است تا یک دستگاه اسپرسو و آن هم از دستگاهی با  بهترین مارک اسپرسوساز موجود در بازار را تهیه کنید.

تفاوت در نحوه استفاده

نحوه کار با دستگاه‌های قهوه ساز در مقایسه با دستگاه‌های اسپرسو (که معمولاً دارای عملکرد نیمه اتوماتیک هستند)، ساده‌تر است. چرا که اسپرسوسازهای تمام اتوماتیک بسیار گران قیمت هستند و بیشتر افراد در هنگام خرید یک دستگاه اسپرسوساز، به دنبال گزینه‌های نیمه اتوماتیک می‌روند. بنابراین می‌توان چنین استدلال کرد که کار با دستگاه‌های قهوه ساز ساده است و احتیاج به مهارت چندانی ندارد و این در حالی است که برای تهیه یک فنجان قهوه با دستگاه اسپرسو، فرد باید مهارت کافی برای کار با دستگاه و تجهیزات آن را داشته باشد. چرا که این دستگاه‌ها دارای ساختار پیچیده‌ای هستند و برای شروع به کار با آنها باید اطلاعات لازم و کافی را در اختیار داشته باشید و این بدان معناست که دستگاه‌های اسپرسوساز توسط همه افراد قابل استفاده نیستند.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز در نحوه تمیز کردن دستگاه

از آنجا که طراحی دستگاه‌های قهوه ساز نسبت به اسپرسوسازها ساده‌تر است، جداسازی اجزا و قطعات دستگاه اسپرسوساز و همچنین پاکسازی و جرمگیری داخل دستگاه نیز نسبت به پاکسازی و جرم گیری داخل اسپرسوساز ساده‌تر است. شما همچنین می‌توانید به سادگی پس از تمیز کردن دستگاه، مجدد قطعات آن را سر جای خود قرار داده و به اصطلاح قهوه ساز را مونتاژ یا اسمبل کنید. این در حالی است که دستگاه اسپرسو به دلیل داشتن لوله‌های داخلی و مخازن و فیلترهای مختلف، تنها با صرف زمان به نسبت طولانی و استفاده از روش‌ها و مواد خاصی قابل پاکسازی و جرم گیری است.

تفاوت در نوع نوشیدنی تولید شده

یکی دیگر از علل تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز این است که شما می‌توانید دستگاه قهوه ساز خود را تنظیم کنید تا برخلاف دستگاه اسپرسو (که مخصوص تهیه اسپرسو است)، قادر به تهیه انواع مختلفی از نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه باشد. این موضوع موجب می‌شود تا ذائقه خود را محدود نکنید و بتوانید نوشیدنی‌های مختلفی را تست کنید. به علاوه تهیه نوشیدنی اسپرسو مستلزم رعایت دقیق میزان تناسب میان آب و قهوه است. این در حالی است که برای کار با دستگاه قهوه ساز، این الزامات وجود ندارد و تنها با ریختن آب در مخزن و همچنین دانه قهوه در سبد دستگاه می‌توان به سادگی قهوه موردنظر را تهیه کرد.

تعمیر قهوه ساز
انتخاب میان اسپرسوساز و قهوه ساز

اسپرسوساز یا قهوه ساز؟

پیش‌تر به اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکات درباره تفاوت‌ قهوه ساز و اسپرسوساز اشاره کردیم و دیدیم که اگر شما به دنبال خرید یکی از این دو دستگاه باشید، باید با توجه به نوع قهوه مورد علاقه و میزان کاربری خود یکی از دستگاه‌های موجود در بازار را انتخاب و خریداری کنید. البته با کمی تحقیق و جستجو خواهید دید که بسیاری از مردم در منازل و حتی دفاتر خود نیز از قهوه سازهای معمولی استفاده می‌کنند! این کار تا حدودی صرفه جویی اقتصادی را نیز برای شما به همراه دارد. اما این سوال نیز پیش می‌آید که آیا می‌توان با استفاده از قهوه ساز، اسپرسو تهیه کرد؟ با توجه به نکاتی که در بخش‌های قبلی بررسی کردیم، این کار تقریبا غیرممکن است. چرا که ساختار اسپرسو، نوع دانه‌های قهوه موردنیاز برای آن و حتی نحوه عملکرد دستگاه اسپرسوساز، قابل اجرا با دستگاه قهوه ساز نیستند.


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.