×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم کوچک آشپزخانه

راهنمای کامل کار با اسپرسوساز

کار با اسپرسوساز خانگی

اگر جزو دوستداران و طرفداران نوشیدنی اسپرسو هستید و تصمیم دارید تا نحوه کار با اسپرسوساز را یاد بگیرید، باید بدانید که کار با این دستگاه‌ها چندان ساده نیست و به تمرین و تکرار بسیاری نیاز دارد. چرا که روال تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز، از زمانی که اولین دستگاه اسپرسو (بیش از یک قرن پیش) اختراع شد، پیشرفت کرده و تکامل یافته‌است. به همین دلیل ما در این مقاله به معرفی متغیرهای مهم در تهیه اسپرسو، ابزارهای موردنیاز و طرز کار با اسپرسوساز خواهیم پرداخت و همچنین انواع مختلف دستگاه‌های اسپرسو و نکاتی که در هنگام کار با آنها باید مدنظر قرار دهید، را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اجازه دهید تا قبل از هر چیز، به معرفی و بررسی تفاوت‌های قهوه و اسپرسو بپردازیم. قهوه و اسپرسو نوشیدنی‌های کافئین‌دار فوق العاده پرطرفداری در سراسر دنیا هستند. اسپرسو نوعی نوشیدنی قهوه فوق العاده غلیظ است که آن را به جای دستگاه قهوه ساز، با دستگاه اسپرسو تولید می‌کنند. همچنین اسپرسو، برخلاف قهوه که تنها عصاره دانه‌های قهوه است، شامل کرم نیز هست. این اصلی‌ترین تمایز میان این دو نوشیدنی است و از تفاوت قهوه ساز با اسپرسوساز سرچشمه می‌گیرد. دستگاه‌های اسپرسو، با کمک یک پمپ فشار قوی، دیگ بخار و پرتافیلتر، آب گرم را با فشار زیاد از میان دانه‌های قهوه که کاملاً ریز خرد شده‌اند، عبور می‌دهد و در نهایت نوشیدنی غلیظ و کرم میانی آن را بوجود می‌آورد. اما برخلاف اسپرسو که در آن انواع نوشیدنی‌ها از ترکیب اسپرسو با شیر بدست می‌آیند، برای تهیه نوشیدنی‌های قهوه متنوع، تنها از تجهیزات و دستگاه‌های مختلف استفاده می‌شود.

تعمیر اسپرسوساز
تفاوت اسپرسو و قهوه
برای تعمیر اسپرسو ساز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

نکات مهمی که پیش از شروع به کار با اسپرسوساز باید بدانید

در ادامه، ابتدا به نکاتی که در هنگام کار با اسپرسوساز باید به آنها توجه کنید، می‌پردازیم و سپس طرز کار اسپرسوسازهای مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دم کردن نوشیدنی اسپرسو

برای دم کردن اسپرسو یا قهوه (بوسیله اسپرسوساز یا قهوه ساز) متغیرهای مختلفی وجود دارند که باید آنها را به خوبی بشناسید. این متغیرها، می‌توانند کیفیت نوشیدنی شما را به کلی تحت تاثیر قرار دهند و عبارتند از:

 • آب

کیفیت اسپرسو شما به مواردی همچون رسوب آب در دیگ بخار، میزان آب موجود در دیگ، سختی آب و طعم یا بوی خاص آب وابسته است. توصیه ما به شما این است که در صورت عدم آشنایی با کیفیت آبی که از آن در تهیه نوشیدنی‌های قهوه یا اسپرسو استفاده می‌کنید، یک کیت آزمایش آب تهیه کنید و به کمک آن، آب لوله کشی مورد استفاده خود را با استانداردهای لازم برای دستگاه‌های اسپرسو و قهوه مقایسه کنید. اگر درصد املاح موجود در آب منزل شما با این استانداردها یکسان نباشد، باید از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنید تا این استانداردها برآورده شوند. بعضی اوقات شما به یک فیلتر کربن ساده احتیاج خواهید داشت، اما در دیگر موارد ممکن است مجبور شوید تا از دستگاه‌های پیچیده‌تری برای تصفیه آب استفاده کنید.

 • نحوه آسیاب کردن

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام کار با اسپرسوساز باید مدنظر قرار دهید آن است که دانه‌های قهوه را پیش از دم کردن، به قطعات ریز و کوچک، خرد کنید. چرا که برای تهیه نوشیدنی اسپرسو، باید دانه‌های قهوه آنقدر ریز و نرم باشند که همانند نمک خوراکی به نظر برسند.

تعمیرکار لوازم خانگی
نحوه آسیاب کردن دانه‌های قهوه
 • مقدار یا دوز قهوه

بیشتر نوشیدنی‌های اسپرسو که امروزه در اقصی نقاط جهان تهیه می‌شوند، عموما یک نوشیدنی دو شات محسوب می‌شوند و حدود 2 پیمانه نوشیدنی اسپرسو تولید می‌کنند. اما اگر قصد دارید تا یک نوشیدنی دبل اسپرسو تهیه کنید، باید چیزی در حدود 18 تا 21 گرم قهوه به کار ببرید. شما همچنین برای تصمیم گیری درباره دوز قهوه، می‌توانید از سبد دستگاه خود نیز کمک بگیرید. روی سبد دستگاه، اطلاعاتی جهت راهنمایی افراد برای تهیه نوشیدنی چاپ می‌شود.

 • فشرده سازی قهوه

فشردن قهوه با تمپر، موجب محدود کردن جریان آب شده و همین امر نیز آب و دانه‌های قهوه را با یک میزان فشار مناسب به تعامل با یکدیگر وا می‌دارد. شما باید عمل فشرده سازی را با اعمال فشار یکنواخت و متعادل بر تمامی قسمت‌های قهوه انجام دهید و نیروی بیش از حد به قهوه وارد نیاورید.

 • دما

استاندارد SCA برای دم کردن قهوه، به دمایی در حدود 90.5 تا 96 درجه سلسیوس نیاز دارد. البته شما می‌توانید با کمک دستگاه اسپرسو، دماهای مختلفی را برای دم کردن نوشیدنی خود آزمایش کنید. عموماً بر روی بدنه اسپرسوسازها، یک دماسنج دیجیتالی یا معمولی قرار دارد که به شما اجازه دیدن و کنترل میزان دمای دستگاه را می‌دهد.

تعمیرکار لوازم خانگی
میزان مصرف اسپرسو، در حدود یک یا فنجان کوچک است.
 • زمان

مدت زمان تهیه نوشیدنی نیز یکی دیگر از نکاتی است که برای کار با اسپرسوساز باید به آن توجه کنید. این زمان از لحظه شروع به کار پمپ آب تا زمان خاموش شدن دستگاه است. اکثریت انواع قهوه در مدت زمان بین 25 تا 35 ثانیه، دم عمل می‌آیند و اگر بیشتر یا کمتر از این مدت برای تهیه نوشیدنی از دستگاه استفاده کنید، احتمالاً قهوه‌ای که به خوبی عصاره گیری نشده و یا بیش از حد دم کشیده، خواهید داشت.

 • ابزار آلات

همه دستگاه‌های اسپرسو شامل تجهیزات و ابزار آلات خاصی هستند که برای کار با اسپرسوساز باید با آنها آشنا باشید و طرز کار آنها را نیز بدانید.

تعمیر دستگاه قهوه ساز
اجزای دستگاه اسپرسو
 • دستگاه اسپرسو

دستگاه‌های اسپرسو، با توجه به کاربری و عملکردی که دارند به انواع مختلفی از قبیل اهرمی یا دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک و حرفه‌ای طبقه‌بندی می‌شوند و هر یک از آنها ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی دارند. شما نیز در هنگام خرید اسپرسوساز باید با توجه به میزان مصرف و حجم قهوه‌ای که در طول روز می‌خواهید تهیه کنید، دستگاه مورد نظر و متناسبی را انتخاب نمایید.

پیشنهاد مطالعه
 • آسیاب

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، نحوه خرد کردن دانه‌های قهوه، تاثیر به‌سزایی در کیفیت نوشیدنی خروجی از دستگاه دارد. بنابراین شما باید از آسیاب با کیفیت و کاملاً سازگار با دستگاه خود استفاده کنید. توجه کنید که این جزء از دستگاه، نقش مهمی در تهیه اسپرسو دارد و نباید تنها به دلیل ارزان بودن قیمت، از کیفیت آن صرف نظر کنید. چرا که کیفیت دانه‌های قهوه آسیاب شده و خود آسیاب، یکی از مهم‌ترین متغیرهایی است که بر غلظت و عطر و طعم اسپرسو تأثیر می‌گذارد.

تعمیرکار لوازم خانگی
آسیاب کردن دانه‌های قهوه بر نوشیدنی اسپرسو تاثیر زیادی دارد.
 • پرتافیلتر

فیلتر دستگاه اسپرسو یک سبد فلزی است که دانه‌های قهوه خرد شده را در آن می‌ریزند و با استفاده از تمپر آن را صاف و فشرده می‌کنند. پرتافیلتر نیز یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه است که برای کار با اسپرسوساز باید به خوبی ماهیت و نحوه کار آن را بشناسید و همچنین سبد مناسب با ابعاد و ظرفیت آن را تهیه کنید.

 • تمپر

توجه به سایز تمپر نیز یکی از مهم‌ترین متغیرها در هنگام کار با اسپرسوساز است. چرا که اگر شما از تمپر بزرگتر یا کوچکتر از پرتافیلتر، برای فشرده سازی و صاف کردن سطح قهوه استفاده کنید، احتمالاً دانه‌های قهوه به صورت یکدست و یکنواخت فشرده نمی‌شوند و همین امر نیز موجب عدم تعادل در فشار آبی که از میان آنها عبور می‌کند می‌گردد و بر غلظت قهوه و کیفیت آن تاثیر می‌گذارد.

نحوه کار با دستگاه اسپرسوساز

تا اینجا به برخی از مهم‌ترین نکات و متغیرهایی که پیش از کار با اسپرسوساز باید با آنها آشنا شوید و در هنگام کار با دستگاه نیز به آنها توجه کنید، پرداختیم. در ادامه به نحوه کار با چند مدل دستگاه اسپرسو از برندهای مختلف، می‌پردازیم.

نحوه کار با دستگاه اسپرسوساز مباشی

دستگاه اسپرسو مباشی مدل ECM-2005 یکی از اسپرسوسازهای خانگی پرفروش و پرطرفدار این برند است که دارای ظاهری شیک و زیبا و همچنین مناسب برای استفاده در منازل و یا دفاتر کوچک است. این دستگاه دارای توان مصرفی 1100 وات و فشار بخار 15 بار است که موجب تولید قهوه باکیفیت از دستگاه می‌گردد. بر روی بدنه دستگاه اسپرسو مباشی، کلیدهای کنترلی برای تنظیم عملکرد دستگاه، کنترل عملکرد نازل بخار و دماسنج قرار دارد. دیگر اجزای این اسپرسوساز نیز عبارتند از نازل بخار، سینی چکه گیر، مخزن آب، نگهدارنده فیلتر، پیمانه، تمپر و سبد فیلتر است.

تعمیر اسپرسوساز صنعتی
اسپرسوساز مباشی

برای کار با اسپرسوساز مباشی بدین صورت عمل کنید:

 • ابتدا مخزن آب آن را خارج کرده، آن را پر کنید و در جای خود قرار دهید.
 • سبد فیلتر را در نگهدارنده آن قرار دهید و با پیمانه، داخل آن پودر قهوه آسیاب شده بریزید.
 • به کمک تمپر، سطح قهوه را صاف کرده و آن را فشرده نمایید. در صورت لزوم، مجدداً به سبد پودر قهوه بیفزایید و با تمپر آن را صاف کنید.
 • حالا نگهدارنده فیلتر را در جای خود قرار دهید و قفل کنید.
 • مطمئن شوید که کنترلر نازل بخار در حالت روشن قرار دارد، سپس دستگاه را به برق متصل کنید و آن را روشن کنید.
 • صبر کنید تا چراغ نشانگر اسپرسو بر روی بدنه دستگاه روشن و به رنگ سبز درآید.
 • فنجان را در زیر خروجی دستگاه و روی سینی چکه گیر قرار دهید. دکمه خروج نوشیدنی از اسپرسو (که دارای نشانگر فنجان است) را فشار دهید.
 • هنگامی که حدود نیمی از فنجان پر شد، مجدد دکمه خروج نوشیدنی از اسپرسو را فشار دهید.
 • حالا نگهدارنده فیلتر را از دستگاه خارج کنید، قفل آن را باز کنید، قهوه موجود در سبد را خارج کرده، سبد و نگهدارنده فیلتر را بشویید.
 • می‌توانید سینی چکه گیر و مخزن زیرین آن را نیز بشویید.

طرز کار با قهوه ساز دلونگی

برند دلونگی یکی دیگر از برندهای معتبری است که انواع دستگاه‌های اسپرسو را تولید کرده است. یکی از محبوب‌ترین اسپرسوسازهای این شرکت مدل‌ ECP3420 است که برای استفاده افراد مبتدی و همچنین مصرف خانگی، بسیار کاربردی است. برای کار با اسپرسوساز دلونگی مدل ECP3420، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مخزن آب دستگاه را جدا کرده و آن را پر کنید، سپس آن را در جای خود قرار داده و درب آن را ببندید. توجه کنید که مخزن را تنها تا سطح نشانگر حداکثر ظرفیت آن پر کنید. نه بیشتر و نه کمتر!
 • دستگاه را روشن کنید تا پمپ آب شروع به کار کند، سپس دستگیره چرخشی موجود روی بدنه را به حالت On ببرید و توجه کنید که چراغ روشن بودن دستگاه روشن باشد. اگر مخزن آب را در جای خود قرار داده‌اید، دستگیره را به سمت نماد قهوه بچرخانید و صبر کنید تا حدود نیمی از آب موجود در مخزن به داخل دستگاه کشیده شود. پس از آن، دستگاه برای تهیه اولین فنجان قهوه آماده است.
 • پرتافیلتر را داخل نگهدارنده فیلتر دستگاه قرار دهید و با کمک پیمانه 2 قاشق پودر قهوه خرد شده را درون آن بریزید، سپس آن را به آرامی با تمپر فشرده کنید تا سطح آن نیز صاف و یکدست شود. حالا نگهدارنده فیلتر را در جای خود بگذارید و آن را در وضعیت قفل قرار دهید، فنجان را زیر خروجی نوشیدنی از دستگاه بگذارید و سپس دستگیره را روی نماد فنجان قهوه قرار دهید تا نوشیدنی قهوه شما تولید شود.

دیگر عملکردها

شما می‌توانید این دستگاه را برای تهیه اسپرسو با استفاده از پد اسپرسو نیز به کار ببرید. برای این کار کافی است ابتدا فیلتری که روی آن نماد پد وجود دارد پیدا کنید و پد را روی آن قرار دهید. حالا نگهدارنده فیلتر را در جای خود بگذارید و قفل کرده و اجازه دهید تا دستگاه به تهیه نوشیدنی بپردازد.

پیشنهاد مطالعه

برای تهیه کف شیر با کمک اسپرسوساز دلونگی نیز باید دستگیره موجود روی بدنه را به حالت نماد بخار برگردانید و صبر کنید تا چراغ دستگاه روشن شود (که نشان ‌می‌دهد دستگاه گرم شده‌است). یک فنجان را با حدود 100 گرم شیر سرد پر کنید و نازل بخار را داخل آن قرار دهید. سپس دستگیره موجود روی بدنه را به سمت نماد ابر و بخار بچرخانید تا شیر به جوش آید و کف شیر تهیه شود. پس از اتمام کار، دستگیره را به حالت خاموش برگردانید. کف شیر را می‌توانید برای ایجاد کاپوچینو به یک فنجان قهوه بیفزایید. شما می‌توانید از این دستگاه برای تهیه هات چاکلت نیز استفاده کنید، برای این کار بهتر است به سراغ راهنمای طرز تهیه هات چاکلت با اسپرسوساز بروید و تمامی نکات و مراحل را براساس آن انجام دهید.

نحوه کار با دستگاه اسپرسو ساز نوا

برند نوا، یکی از برندهای معروف و پرطرفدار در میان سازندگان دستگاه‌های اسپرسو است که محصولات تولیدی این برند در کشور ایران نیز دیده می‌شوند. یکی از این محصولات، دستگاه اسپرسوساز نوا 149 نام دارد که توان مصرفی آن 1250 وات و فشار بخار آن نیز 15 بار می‌باشد. برای کار با اسپرسوساز نوا 149 باید مراحل زیر را به دقت دنبال کنید تا در نهایت نوشیدنی اسپرسو عالی و با کیفیت تهیه کنید:

 • ابتدا مخزن آب دستگاه را پر می‌کنیم و دستگاه را روشن می‌کنیم تا چراغ زرد رنگ آن روشن شود. کمی صبر می‌کنیم تا چراغ دستگاه خاموش شود و آب به جوش آید.
 • قهوه پودر شده را در پرتافیلتر ریخته و با کمک تمپر آن را تمپ می‌کنیم. سپس پرتافیلتر را در هدگروپ دستگاه قرار داده و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخانیم، تا کاملاً در جای خود قرار گیرد.
 • فنجان را در زیر خروجی پرتافیلتر و روی سینی چکه گیر قرار می‌دهیم. دستگیره اسپرسوساز را به سمت چپ می‌چرخانیم و پس از چند لحظه، نوشیدنی اسپرسو از دستگاه خارج شده و در فنجان ریخته می‌شود.
تعمیر کار سیار لوازم خانگی
اسپرسوساز نوا 149
تعمیر قهوه ساز در آچارباز
خدمت تعمیر قهوه ساز، شامل عیب‌یابی، سرویس و تعمیر قهوه سازهای مختلف می‌شود. برای تعمیر قهوه ساز خود دیگر نیاز نیست به تعمیرگاه مراجعه کنید. از طریق کلیک روی دکمه درخواست تعمیر قهوه ساز می‌توانید درخواست خود را ثبت و منتظر تماس کارشناس باشید..
تعمیر قهوه ساز

نحوه کار اسپرسوساز نوا 147

اسپرسوساز نوا 147 یکی از محصولات پرقدرت و باکیفیت برند نوا است که طراحی زیبا و قابلیت‌های خاص آن، این دستگاه را برای مصارف خانگی و یا استفاده در کافه های کوچک مناسب ساخته‌است. توان مصرفی اسپرسو ساز نوا 850 وات و فشار بخار آن نیز 15 بار است که دستگاه را قادر به تهیه انواع نوشیدنی‌های گرم از جمله آب جوش، اسپرسو، لاته و کاپوچینو کرده‌است. بدنه این دستگاه اسپرسو از استیل ضد زنگ ساخته شده و استحکام و کارایی کافی را برای شما به ارمغان می‌آورد. تنظیم میزان غلظت نوشیدنی‌های قهوه و نشانگر سطح آب نیز از دیگر مشخصات بارز این دستگاه اسپرسو است.
نحوه کار با اسپرسوساز نوا نیز همانند دیگر دستگاه‌های اسپرسو شامل پر کردن مخزن آب، ریختن قهوه در پرتافیلتر و صاف کردن سطح آن، قرار دادن نگهدارنده فیلتر در جای خود و روشن کردن دستگاه است که منجر به تولید قهوه و ریختن آن در فنجان مورد نظر شما می‌شود.

تعمیر دستگاه قهوه ساز خانگی
اسپرسوساز نوا 147

اسپرسو ساز گریمن

اسپرسوساز گریمن مدل GR-EM500 دستگاهی است که قابلیت تهیه نوشیدنی‌هایی همچون آب جوش، اسپرسو، لته، موکا، کاپوچینو و شیر گرم را برای شما به ارمغان می‌آورد. جنس بدنه این دستگاه از جنس استیل ضدزنگ بوده ترکیب طراحی بدنه و عملکرد لمسی اسپرسوساز، آن را به دستگاهی شیک و مدرن تبدیل کرده‌است. توان مصرفی این دستگاه 1250 وات و فشار بخار آن نیز 15 بار است. یکی دیگر از قابلیت‌های این دستگاه، داشتن سینی چکه گیر است که اجازه نمی‌دهد تا قطرات نوشیدنی بر روی سطح کار شما بریزد. این دستگاه همچنین دارای قابلیت برنامه ریزی و سیستم خاموش شدن خودکار است و پس از اتمام کار، به صورت اتوماتیک خاموش می‌شود. نحوه کار با اسپرسوساز گریمن نیز بسیار ساده و مشابه دیگر اسپرسوسازهای موجود در بازار است.

تعمیرات تخصصی لوازم خانگی
اسپرسوساز گریمن

در این مقاله ابتدا با برخی نکات مهم درباره کار با دستگاه اسپرسو آشنا شدیم و دیدیم که نحوه کار با اسپرسوسازهای مختلف، به چه صورت است. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده و از مطالعه آن نهایت لذت را برده باشید. در صورتی که دستگاه اسپرسوی دارید که به دلیل خرابی، مدت‌هاست از آن استفاده نکرده‌اید، می‌توانید از خدمات تعمیر اسپرسوساز آچارباز بهره بگیرید.

post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×