×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

رنگ و نقاشی ساختمان

اشتباهات رایج نقاشی ساختمان

اشتباهات رایج نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان شاید در نگاه اول کاری راحت و ساده به نظر برسد، که هر کسی می‌‌تواند آن را انجام دهد. در حالی که نقاشی ساختمان هم دارای اصول و قواعد خاص خود است و در صورت به وجود آمدن اشتباه، نتیجه کار چندان رضایت بخش نخواهد بود. از این رو در این مطلب به بررسی اشتباهات رایج نقاشی ساختمان می‌‌پردازیم.

بخشی از تزئینات دکوراسیون داخلی خانه، نقاشی ساختمان است. نقاشی ساختمان گاهی به صورت سالیانه و با تغییر و تحولات منزل همراه می‌‌شود. اما اگر در نقاشی ساختمان شما هیچ گونه مهارت و تخصصی نداشته باشید، در این صورت باید از یک فرد ماهر در خدمات نقاشی ساختمان کمک بگیرید، تا به این وسیله از به وجود آمدن اشتباهات رایج نقاشی ساختمان که برای هر کسی ممکن است، رخ دهد اجتناب کنید و بهترین نقاشی را با کمترین اشتباه انجام دهید.

اگر خودتان قصد نقاشی ساختمان را دارید می توانید بریا کمتر شدن اشتباهات، مقاله چگونه خانه خود را به خوبی نقاشی کنیم؟ را مطالعه کنید. ولی با این حال برخی از اشتباهات در نقاشی ساختمان وجود دارند. از جمله مهم‌ترین اشتباهات رایج نقاشی ساختمان می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از قلم موی نامناسب

یکی از مهم‌‌ترین اشتباهات رایج نقاشی ساختمان می‌‌توان، به استفاده از قلم موی نامناسب اشاره کرد. بسیاری از افرادی که به نقاشی ساختمان می‌‌پردازند، در انتخاب و خرید قلم مو و یا غلطک سهل انگاری می‌کنند و در هنگام خرید ابزار آلات نقاشی ساختمان، قلم مو و یا غلطک نامناسب تهیه می‌‌کنند. در حالی که باید در نقاشی ساختمان قلم مو را به درستی انتخاب کرد تا بتوان بهترین نتیجه را گرفت. با استفاده از قلم موی مناسب می‌‌توان نقاشی ساختمان را به‌صورت حرفه‌‌ای انجام داد.

در انتخاب و خرید قلم مو برای نقاشی ساختمان به این نکته توجه داشته باشید، که نمی‌‌توان از قلم مو رنگ روغنی برای نقاشی رنگ پلاستیکی استفاده کرد و بالعکس.

اشتباهات رایج نقاشی ساختمان

توجه نکردن به شرایط آب و هوایی

از دیگر اشتباهات رایج نقاشی ساختمان که به دفعات مشاهده شده، می‌‌توان به عدم توجه به شرایط آب و هوا در زمان نقاشی ساختمان اشاره کرد. قبل از این که شروع به نقاشی ساختمان کنید، باید شرایط آب و هوایی مناسب را در نظر داشته باشد و در صورتی که آب و هوا برای نقاشی ساختمان مناسب باشد، اقدام به انجام آن کنید. توجه داشته باشید نقاشی ساختمان در شرایط آب و هوای بسیار گرم و بسیار سرد مناسب نیست و می‌‌تواند روی نقاشی ساختمان تاثیر بگذارد.

رنگ دمای بالا را تحمل نمی‌‌کند و رطوبت بالا فرایند خشک شدن رنگ را کاهش می‌‌دهد و همچنین دمای انجماد از خشک شدن یکدست رنگ پیشگیری می‌کند و موجب پوسته پوسته شدن رنگ می‌‌شود. حتی دمای بالای هوا موجب می‌‌شود که رنگ سریع خشک و در نتیجه حبابی گردد و سطح آن یکدست نشود. از این رو قبل از نقاشی ساختمان و برای پرهیز از اشتباهات رایج نقاشی باید ابتدا به این نکته توجه کنید که آیا شرایط آب و هوایی برای نقاشی ساختمان مناسب است یا نه و سپس اقدام به رنگ آمیزی ساختمان کنید.

عدم بتونه کاری

بتونه کاری یکی از اصلی‌‌ترین و مهم‌‌ترین کارهایی است، که باید قبل از نقاشی ساختمان از آن استفاده کرد. ولی با این حال یکی از اشتباهات رایج نقاشی ساختمان بتونه نزدن است. بسیاری از افرادی که می‌‌خواهند به نقاشی ساختمان بپردازند، به دلایل مختلف از بتونه کاری ساختمان پیش از نقاشی اجتناب می‌‌کنند و بتونه کاری را انجام نمی‌‌دهند. در حالی که بتونه کاری سبب می‌‌شود که سطح مورد نظر برای نقاشی یکدست و یکنواخت شود و همه شکاف‌ها و ترک‌‌ها گرفته شود. البته بتونه کاری کار ساده ای نیست و بهتر است از یک متخصص برای انجام این کار استفاده شود.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

 

یک نقاش ساختمانی ماهر قبل از شروع به رنگ زدن دیوار، با انجام بتونه کاری سوراخ‌ها و ترک‌‌های موجود در دیوار را از بین می‌‌برد. رایج‌‌ترین اشتباهی که افراد انجام می‌‌دهند، این است که، بعد از ماله‌کشی، مستقیم رنگ را به دیوار می‌‌زنند که در این صورت بدون اینکه دیوار و یا به طور کلی سطح مورد نقاشی یکنواخت و صاف شود، نقاشی انجام می گردد که ظاهر نامناسبی به سطح کار می‌‌دهد.

اشتباهات رایج نقاشی ساختمان

عدم سمباده کشی

سمباده کشی در نقاشی ساختمان می‌‌تواند برای از بین بردن سطوح عیب‌‌دار و رفع نواقص آن بسیار اساسی و مهم باشد. ولی با این حال یکی از اشتباهات رایج نقاشی ساختمان عدم سمباده کشی است. برای داشتن سطح صاف و هموار در نقاشی ساختمان باید دیوار و یا سطح مورد نظر را سمباده کشی کنیم، که این کار را می‌‌توان با استفاده از ورق سمباده و یا چرخ سبماده انجام داد.

در صورتی که سمباده کشی به صورت درست و صحیح انجام شود، هرگونه پستی و بلندی‌‌ احتمالی موجود روی دیوار از بین می‌‌رود و می‌‌توان سطح یکنواخت و همواری برای رنگ آمیزی به دست آورد. برای سمباده کشی دیوار یا سطح موردنظر سمباده کشی را از سطح زمین تا سقف در جهت افقی و عمودی انجام دهید، توجه داشته باشید که روی کاغذ سمباده یا دیوار فشار زیادی وارد نکنید، چرا که باعث آسیب رساندن به دیوار یا سطح کار می‌شود.

باقی ماندن رد قلم مو

از جمله دیگر اشتباهات رایج نقاشی می‌‌توان به باقی ماندن رد قلم مو اشاره کرد. در بسیاری از مواقع افرادی که به نقاشی ساختمان می‌‌پردازند، به دلیل این که از مهارت و تخصص کافی و لازم برخوردار نیستند، نمی‌‌توانند رد قلم مو را از بین ببرند و بعد از نقاشی و خشک شدن رنگ، رد قلم مو روی دیوار و یا سقف نمایان می‌‌شود. از این رو باید رد قلم با استفاده از مایع مخصوص پوشاننده رنگ از بین برده شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که دارای تجربه و مهارت کافی هستند، برای پرهیز از اشتباهات رایج نقاشی از نرم کننده رنگ استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

نقاشی سقف به رنگ سفید

یکی از اشتباهات رایج نقاشی ساختمان به رنگ آمیزی سقف با رنگ سفید است. چرا که رنگ سفید از جمله رنگ‌‌های سرد است و انتخاب آن برای نقاشی سقف خانه یک انتخاب اشتباه است. در حالی که در بیشتر مواقع ما شاهد این هستیم، که اکثر افراد برای نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی سقف از رنگ سفید استفاده می‌کنند و مرتکب اشتباه می‌شود. در حالی که رنگ سفید به دلیل داشتن تم خاکستری موجب می‌‌شود که فضای خانه سرد و بی روح شود. چرا که هر رنگی از طیف سفید می‌‌تواند، شامل اندکی خاکستری در ترکیب خود باشد. در نتیجه همین امر باعث می‌شود که سقف اتاق‌‌ها کوتاه و با ارتفاع کم به نظر برسند. از این رو برای رنگ آمیزی سقف خانه به جای استفاده از رنگ سفید بهتر است از رنگ‌های با تم گرم استفاده کرد.

نقاشی ساختمان به رنگ وسایل خانه

نقاشی ساختمان به رنگ وسایل خانه از دیگر اشتباهات رایج نقاشی ساختمان است. لذا می‌‌توان گفت که، یکی از رایج‌‌ترین اشتباهات نقاشی ساختمان این است که بسیاری از افراد رنگ دیوارها و یا سقف را به همان رنگی انجام می‌‌دهند، که رنگ دکوراسیون و لوازم خانه مانند پرده‌‌ها و یا غیره است. در چنین شرایط نقاشی ساختمان جلوه و نمایی جالبی پیدا نمی‌‌کند و نتیجه مطلوب ندارد. از این رو بهتر است، تا حدی که می‌‌توانید، در نقاشی ساختمان از انتخاب رنگ دکوراسیون برای نقاشی دیوارها و یا سقف خودداری کنید.

عدم توجه به نورگیر بودن و یا نبودن خانه

نورگیر بودن و یا نبودن خانه در نقاشی ساختمان بسیار تاثیرگذار است. با این حالی یکی از اشتباهات رایج نقاشی ساختمان عدم توجه به نورگیر بودن و یا نبودن ساختمان است. نورگیر بودن و یا نبودن ساختمان تاثیر زیادی در انتخاب رنگ ساختمانی دارد. از این رو یک نقاش ساختمان قبل از این که بخواهد رنگ کاری ساختمان خود را آغاز کند، باید به نورگیر بودن ساختمان توجه داشته باشد. اگر فضای داخلی ساختمان نورگیر خوبی داشته باشد، در این صورت دست نقاش و همچنین کارفرما باز است و می‌‌تواند از رنگ‌‌های مختلف استفاده کند.

ولی اگر فضای داخلی ساختمان نورگیری کافی را نداشته باشد، در این صورت کارفرما و نقاش با محدودیت مواجه می‌‌شوند. در انتخاب رنگ باید دقت داشته باشند تا در فضای داخلی خانه از رنگ‌‌هایی استفاده کنند که مناسب عدم نورگیری ساختمان است. از این رو،  بهتر است از رنگ‌‌های روشن استفاده شود تا نورگیر نبودن خانه را تا حدی جبران کند.

اشتباهات رایج نقاشی ساختمان

استفاده از یک رنگ در نقاشی

یکی از اشتباهات رایج نقاشی که بیشتر افرادی که به شغل نقاشی ساختمان مشغول هستند و همچنین کارفرمایان مرتکب می­شوند در این است که همواره یک نوع رنگ را برای رنگ آمیزی تمام بخش­های ساختمان استفاده می­کنند. که البته این روش در زیبایی دکوراسیون داخلی تاثیر چندانی ندارد و دکوراسیونی یکنواخت و بی روح را پدید می­آورد. برای اینکه فضای داخلی ساختمان بسیار زیبا و چشمگیر شود، باید رنگ­های گوناگون را برای بخش­های مختلف ساختمان به کار برد.

به طور مثال اگر قرار است یک ساختمان مسکونی را رنگ کنیم، بهتر است که رنگ اتاق­ها با رنگ پذیرایی تفاوت داشته باشد. چرا که استفاده از رنگی واحد و یکدست کسل‌کننده و نامناسب خواهد بود. بهتر است از رنگ­های هم خانواده و دارای طیف نزدیک به هم استفاده کنید و یا تا جای ممکن ترکیب دو رنگ یکسان را در فضاهای مختلف خانه به کار گیرید. تا ضمن برقراری ارتباطی موثر میان دکوراسیون بخش­های مختلف خانه، از یکنواختی و سادگی بیش از اندازه نیز جلوگیری کرده باشید.

شره کردن رنگ در نقاشی

شره کردن رنگ در هنگام نقاشی ساختمان می‌‌تواند، برای بسیاری از افراد که اقدام به نقاشی ساختمان می‌‌کنند به وجود آید. در هنگام نقاشی ساختمان باید ترکیب رنگ و رقیق سازی آن به صورت دقیق انجام شود تا از شره کردن رنگ جلوگیری گردد. با این حال در بسیاری از مواقع رنگ شره می‌‌کند که از جمله مهم‌‌ترین و اصلی‌ترین اشتباهات رایج نقاشی ساختمان است.

برای جلوگیری از شره کردن رنگ، بهتر است، رنگ آمیزی را از بالا به پایین انجام داد تا در صورت شره کردن رنگ بتوان در ادامه کار آن را برطرف کرد. با این حال در هنگام ترکیب و رقیق‌سازی رنگ می‌‌توان با رعایت تناسب و اندازه رقیق‌سازی تا حد زیادی از شره کردن و چکیدن رنگ جلوگیری کرد. علاوه بر این، برای جلوگیری از چیکدن رنگ، قلم مو را در فاصله 2 سانتی‌‌متری از سطح زمین روی دیوار بکشید تا رنگ اضافی را جذب کند.

در حالی که رنگ قلم مو تمام می‌‌شود، آن را روی گوشه دیوار و محل تماس با زمین بکشید. برای اینکه پوششی یکدست داشته باشید، ممکن است مجبور شوید این کار را چندبار تکرار کنید ولی مراقب باشید رنگ اضافی با قرنیز یا گوشه‌‌های دیوار برخورد نکند.

با توجه به اشتباهات رایج نقاشی ساختمان، در نهایت می‌‌توان گفت که، در نقاشی ساختمان داشتن مهارت و آگاهی و اطلاعات کافی می‌‌تواند از به وجود آمدن اشتباهات رایج نقاشی ساختمان تا حد زیادی جلوگیری کند. با این وجود بسیاری از افرادی که اقدام به انجام خدمات نقاشی ساختمان می‌‌کنند، دچار اشتباهات رایج نقاشی می‌‌شوند که روی نتیجه کار و خروجی کار آن‌‌ها تاثیرات منفی می‌‌گذارد و سبب می‌‌شود که نقاشی ساختمان به کاری آزاردهنده تبدیل شود. در حالی که با آگاهی و داشتن مهارت لازم در زمینه نقاشی ساختمان و یا استفاده از نقاش ماهر و متخصص می‌‌تواند نقاشی ساختمان را به کاری لذت بخش و دوست داشتنی تبدیل کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. ممنون از مقاله خوبتون. رنگ جمیل گرفتم برای رنگ آمیزی با این نکات حتما خوب از آب در میاد

    1. باسلام
      فرهاد عزیز، خوشحالیم که توانستیم به شما کمک کنیم و ممنونیم از نظرتان که انرژی بخش تیم آچارباز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا