×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

رنگ و نقاشی ساختمان

چگونه خانه خود را به خوبی نقاشی کنیم؟

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

نقاشی خانه اگر چه کاری تخصصی است و نیاز به مهارت دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود، ولی با این حال برخی از افراد تمایل دارند کار نقاشی ساختمان را خود انجام دهند و به این روش از میزان هزینه‌‌ها بکاهند. با این حال برای افرادی که می‌‌خواهند خود نقاشی و رنگ آمیزی خانه را انجام دهند، این سوال مطرح است چگونه خانه خود را به خوبی نقاشی کنیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌‌خواهید خود خدمات نقاشی ساختمان را انجام دهید، می‌‌توانید با مطالعه این مطلب و انجام توصیه‌‌ها و راهکارهای آن، خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، چنانکه هر شخصی با دیدن منزل شما تصور کند که یک نقاش ماهر خانه شما را نقاشی کرده است.

نکات مهم در نقاشی خانه

برای اینکه خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، باید ابتدا اطلاعات لازم در مورد نقاشی خانه، رنگ‌‌ها و فوت و فن‌‌های نقاشی ساختمان را داشته باشید. برای به دست آوردن این اطلاعات می‌‌توانید به مقالات ما در سایت مراجعه کنید. ولی به طور کلی باید گفت که منظور از نقاشی ساختمان رنگ آمیزی دقیق دیوارها و سقف‌‌ها است که بتواند ضمن ایجاد نما و ظاهر زیبا، نواقص و عیب‌‌های آن را هم بپوشاند.

اما انجام نقاشی خانه به بهترین شکل که نتیجه و کیفیت کار آن تضمین شده باشد، کار هر کسی نیست. با این حال با رعایت برخی نکات و انجام برخی آماده سازی‌‌ها می‌‌توان به بهترین نحوه خانه خود را نقاشی کرد. برای نقاشی خانه به بهترین شکل، باید برخی نکات و دستورالعمل‌‌ها را رعایت کنید.

1- تعیین زمان مناسب

اولین و مهم‌‌ترین نکته‌‌ای که برای نقاشی باید در نظر داشته باشید، تعیین زمان مناسب است. بسیاری از مردم فکر می‌‌کنند، که می‌‌توانند هر زمان که دوست داشته باشند، اقدام به این کار کنند. در حالی که چنین طرز فکری درست نیست و در نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان باید زمان مناسب آن را مشخص کرد. تعیین زمان مناسب برای انجام رنگ آمیزی ساختمان می‌‌تواند نتیجه‌‌ای به مراتب بهتر و قابل قبول‌‌تری به شما دهد.

لذا اگر می‌خواهید به رنگ کاری ساختمان بپردازید، به بررسی عوامل مختلف و تشخیص شرایط مناسب و مساعد برای رنگ آمیزی بپردازید. براساس تجربیات و آمارها بهترین زمان برای نقاشی ساختمان زمانی است که آب و هوا و شرایط جوی مناسب است. بنابراین برای شروع نقاشی و رنگ کاری ساختمان منتظر باشید تا شرایط جوی آب و هوا مناسب شده و به ثبات برسد و کارهای آماده سازی ساختمان به پایان رسیده باشد تا دیگر بر اثر برخی اشتباهات رنگ آمیزی ساختمان دچار ایراد و تاخیر نشود. از این رو، مهم‌ترین عامل برای تعیین زمان مناسب رنگ آمیزی ساختمان شرایط محیط و مکان رنگ آمیزی است.

2- تخلیه کامل خانه

برای نقاشی خانه، در مرحله اول بهتر است فضای کار را به صورت کامل تخلیه کنید تا لوازم دست و پا گیر را از خود دور کرده باشید و با فراغ بال کار خود را انجام دهید. از این رو، همه لوازم خانه را که قابلیت جابه‌جایی دارند، به گوشه‌ای منتقل کنید. حتی لوازمی که نمی‌‌توان به‌راحتی جابه‌جا کرد را با یک کاور بپوشانید تا نگران آغشته شدن آنها به رنگ نباشید. با این حال شما در زمان نقاشی خانه نگرانی از بابت خراب شدن لوازم و اثاثیه زندگی نخواهید داشت و با خیال آسوده؛ کار خود را انجام می‌دهید . با این وجود در حین نقاشی خانه با لوازم دست و پا گیر، که وقت و انرژی شما را بگیرد، مواجع نخواهید شد.

3- توجه به مساحت خانه

برای این که بتوان به نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان پرداخت، باید به مساحت و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد. با توجه به این که امروزه اکثریت خانه‌‌ها کوچک و با متراژ 60 یا 70 متری هستند، از این رو، دارندگان و مالکان خانه دوست دارند، خانه خود را از نظر ظاهری بزرگ‌تر جلوه دهند و از رنگ‌‌هایی در نقاشی و رنگ کاری ساختمان استفاده کنند که سبب بزرگ دیده شدن خانه شود. بنابراین در رنگ آمیزی ساختمان باید رنگ‌ها را هوشمندانه انتخاب کرد. استفاده از رنگ‌‌های روشن می‌‌تواند برای ساختمان‌‌های کوچک مناسب باشد. در کنار استفاده از رنگ‌‌های روشن می‌‌توانید از رنگ‌‌های شاد مانند رنگ زرد، آبی کمرنگ و یا سبز تیره استفاده کنید. در خانه‌‌های کوچک اگر یکی از دیوارها را به رنگ تیره رنگ کنید، موجب می‌‌شود که آن دیوار کمی دورتر بنظر آید و منزل بزرگ‌‌تر دیده شود.

یکی دیگر از نکات مهم و کاربردی در نقاشی ساختمان، توجه به مساحت دیوارها و سقف‌ها است. به همین دلیل قبل از رنگ آمیزی بهتر است به اندازه گیری دیوار و سقف خانه بپردازید. از این رو، قبل از این که اقدام به خرید و تهیه رنگ کنید، ابتدا متراژ دیوار و سقف را به‌دست آورید و سپس مقدار موردنیاز رنگ را خریداری کنید. برای به دست آوریدن متراژ دقیق، هر بخش را به صورت جداگانه اندازه بگیرید و یادداشت کنید. چرا که در صورت استفاده از رنگ‌‌های مختلف می‌‌دانید، که از هر رنگ چه مقدار باید خریداری کنید.

4- رعایت ترتیب و توجه به اصول رنگ آمیزی

رعایت سلسه مراتب و اصول رنگ آمیزی از دیگر نکات مهم و ضروری در نقاشی ساختمان است. باید به این نکته توجه داشت که در نقاشی ساختمان اصول و ترتیب رنگ آمیزی رعایت شود. با رعایت ترتیب و اصول می‌توان به نتیجه عالی رسید. از جمله ترتیب و اصولی که برای رنگ آمیزی ساختمان می‌توان ذکر کرد، عبارتند از تمیز کردن سطوحی که قرار است، نقاشی شود. بعد از تمیز کاری، در صورت نیاز از روغن الیف انجام شود و سپس بتونه کاری کنید. بعد از بتونه کاری می توان از سمباده زدن برای رفع پستی و بلندی‌ها استفاده کرد. بعد از یکنواخت و صاف شدن زیر کار، استر اولیه را انجام دهید. بعد از اینکه استر اولیه را انجام دادید می‌‌توانید لکه گیری و سمباده زنی مجدد را انجام دهید، تا نقاطی که بعد از آستر زنی به صورت پستی و بلندی احتمالی مشاهده می‌‌شود، برطرف گردد. پس از انجام مراحل گفته شده می‌‌توانید رنگ آمیزی ساختمان را شروع کنید.

برای این که نقاشی خانه را خود به بهترین صورت انجام دهید، بهتر است ابتدا از رنگ آمیزی سقف شروع کنید. برای نقاشی سقف به صورت عرضی کار کنید و اگر دیوارها را نقاشی می‌کنید بهترین راه رنگ آمیزی کردن از بالا به پایین است که در این صورت از دوباره کاری و چکه کردن رنگ روی سطوح کار شده جلوگیری می‌‌شود و شما می‌‌توانید به راحتی و به بهترین صورت خانه خود را نقاشی کنید. بنابراین برای نقاشی خانه بهتر است، ابتدا از سقف شروع کنید و سپس به سراغ دیوارهای خانه بروید و بعد از تمام کردن یک دیوار، دیوار بعدی را شروع کنید.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

5- تمیز کردن سطوح موردنظر برای نقاشی

از دیگر نکاتی که در آماده سازی برای نقاشی ساختمان باید رعایت کرد، تا نقاشی خانه به خوبی انجام شود، تمیز کردن همه سطوحی است که قصد رنگ آمیزی آنها را دارید. از این رو دیوار و سقف را به خوبی گردگیری کنید تا از تار عنکبوت و گرد و خاک تمیز شوند و اگر دیوارها و سقف آلوده به چربی و چرک آلوده شده‌اند، آن را با آب و موا شوینده پاک کنید تا سطح موردنظر تمیز و آماده برای رنگ کردن شود.

6- پوشاندن سطوحی که نباید رنگ شوند

وقتی که می‌‌خواهید به امر نقاشی خانه خود بپردازید، سطوحی وجود دارند که نباید رنگ شوند و یا باید رنگ متفاوتی داشته باشند. از این رو در حین کار، وقتی که به این سطوح نزدیک می‌‌شوید، سعی می‌‌کنید که این سطوح رنگی نشوند. ولی در هر حال ممکن است نوک قلم مو به این سطوح برخورد کرده و سبب رنگی شدن آنها شود. پس، اگر می‌‌خواهید خانه خود را به خوبی رنگ کنید، بهتر است قبل از شروع به کار سطوحی مانند درها، پنجره‌‌ها، قرنیز و … را به‌خوبی بپوشانید.

یکی از دغدغه‌‌‌‌‌‌ها و مشکلاتی که بسیاری از افراد در زمان رنگ کردن ساختمان با آن مواجه می‌‌شوند، قرنیزها و یا محل‌‌هایی است که نمی‌‌خواهند رنگ شود. بسیاری از نقاشان برای پیشگیری از رنگ شدن قرنیزها و یا سایر سطوحی که نمی‌‌خواهند رنگ شود، از نوار چسب استفاده می‌‌کنند و روی این سطوح مورد نظر نوار چسب می‌‌چسبانند. ولی با این حال در بسیاری از مواقع به دلیل این که نوار چسب به خوبی روی سطوح مورد نظر نمی‌‌چسبد و درزها و شکاف‌‌هایی در زیر آن به وجود می‌‌آید، که ناشی از وجود هوا در آن است و درنهایت سبب رنگ شدن قرنیزها و یا سطوح موردنظر می‌‌شود.

از این رو، برای این که اجازه ندهید هوا در زیر نوار چسب باقی بماند و سبب رنگ شدن قرنیزها و سطوحی که نباید رنگ شود، گردد از یک کاردک استفاده کنید و روی نوار چسبی که روی قرنیز و سایر سطوح چسبانده‌‌اید، کاردک بکشید. کاردک را کمی فشار دهید، تا نوار چسب به خوبی بچسبد. البته می‌‌توانید از چسب مخصوص رنگ که به رنگ آبی است استفاده کنید تا چسب آن نیز روی قرنیز باقی نماند. چسب مخصوص نقاشی را می‌‌توان به راحتی از روی قرنیز و سایر سطوح جدا کرد و در عین حال از پس دادن رنگ به سطح زیر خود نیز محافظت می‌‌کند.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

با این وجود، این سطوح رنگی نشده و نیازی هم به پاک کردن ندارند و می‌توانید در زمان کار به راحتی و با آزادی عمل کار کنید. از این رو بهتر است ابتدا همه سطوح را با چسب و یا کاغذ و روزنامه بپوشانید و سپس شروع به کار کنید.

7- زیرسازی و بتونه کاری

اگر می‌‌خواهید خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، به صورتی که کار شما با کار یک نقاش تفاوت چندانی نداشته باشد، زیرکار، بتونه کاری و بسترسازی را فراموش نکنید. بسیاری از افراد بدون توجه به این نکته رنگ کاری را شروع می‌‌کنند. در حالی که وقتی شما بتونه کاری و زیرسازی درست را انجام ندهید، نتیجه مطلوب از نقاشی خانه به دست نمی‌‌آورید. بنابراین ابتدا تمام شکاف‌‌ها و سوراخ‌‌های خانه را با استفاده از بتونه و یا گچ بگیرید و سپس پستی و بلندی آن را با سمباده برطرف کنید، تا سطحی هموار و یکنواخت برای نقاشی خانه به وجود آید و سپس رنگ را روی این سطح بزنید. در مقاله «رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان» بیشتر در این باره توضیح داده‌ایم.

8- تهیه ابزار و تجهیزات موردنیاز

پیش از اینکه بخواهید به نقاشی خانه اقدام کنید، بهتر است ابتدا تمام لوازمی که برای نقاشی منزل نیاز است از جمله قلم مو، غلطک و غیره را تهیه کنید و در دسترس داشته باشید. چرا که گاهی اوقات در حین کار پیش می‌‌آید که با کمبود ابزار و تجهیزات مواجه می‌‌شوید. از این رو اگر می‌‌خواهید نقاشی خانه به خوبی انجام شود، در آن صورت ابتدا همه ابزارها و تجهیزات موردنیاز را تهیه کنید. البته در هنگام خرید ابزارهای مورد نیاز سعی کنید به کیفیت آنها توجه کرده و از لوازمی باکیفیت استفاده کنید. زیرا گاهی به دلیل استفاده از قلم موهای بی‌کیفیت شاهد این هستیم که تار موی این قلم موها روی دیوار می‌‌ماند. اگر بین خرید غلطک یا قلمو مردد هستید پیشنهاد میکنیم مقاله «رنگ آمیزی ساختمان با غلطک بهتر است یا قلمو؟» را قبل از خرید، مطالعه کنید.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

9- تفکیک سطوح از هم

در رنگ کاری ساختمان سطوحی وجود دارند، که یا نباید رنگ شوند و یا رنگ آنها متفاوت با سطوح دیگر انتخاب شود. از این رو، یکی از نکات مهم در رنگ آمیزی ساختمان جدا کردن سطوحی است که نباید رنگ شوند. اگر سطوحی که نباید رنگ شود را ابتدا مشخص کنید، در این صورت می توانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و همچنین کار بسیار مطلوبی ارائه دهید. ولی با این حال متاسفانه برخی از نقاشان بدون توجه به این نکته، شروع به رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان می‌‌کنند. با این وجود بعد از اتمام کار، ناچار می‌‌شوند که وقت و انرژی زیادی را برای تمیز کردن سطوحی مانند دستگیره درها، لولاها، و یا غیره صرف کنند. در حالی که می‌‌توان با مشخص کردن این سطوح و انجام برخی از کارهای مقدماتی مانند باز کردن کلید و پریزهای برق و … از رنگ شدن آن‌‌ها جلوگیری کرد.

10- آماده کردن یکجای رنگ

اگر می‌‌خواهید خانه خود را به نحوه احسن نقاشی کنید، بهتر است که تمام رنگ موردنظر خود را به‌صورت یکجا تهیه کرده و در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. بسیار پیش می‌‌آید که افراد به صورت تکه تکه رنگ را آماده می‌‌کنند و بعد از تمام شدن رنگ مجدد به سراغ درست کردن رنگ می‌‌رود. در حالی که انجام دادن کار به این صورت موجب می‌‌شود که رنگ‌‌ها با هم همخوانی و هماهنگی لازم را نداشته باشند و بعد از خشک شدن و تمام شدن کار نقاشی خانه مشاهده می‌‌شود که برخی نقاط تیره‌‌تر و برخی نقاط روشن‌‌تر هستند.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

 

انجام کار نقاشی ساختمان به این صورت، سبب نتیجه بد و ایجاد نمای ناپسند می‌‌شود. بنابراین برای نقاشی ساختمان به صورت خوب و عالی، ترکیب رنگ های ساختمان خود را یکجا درست کرده و آن را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید تا رنگ یکنواخت به دست آید و هر وقت که نقاشی را انجام دادید، تنها از آن رنگ استفاده کنید.

11- ترکیب درست رنگ‌‌ها

یکی از اصول و نکات مهم و کاربردی در رنگ آمیزی ساختمان استفاده از انواع رنگ‌‌های مناسب و ترکیب درست آنها است. برای نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان باید این نکته را مدنظر قرار داد، که رنگ را با توجه به اصول و شرایط درست ترکیب کرد. متاسفانه برخی از افراد رنگ را به مقدار کم ترکیب کرده و هر چند ساعت یکبار اقدام به درست کردن مجدد رنگ می‌کنند. در حالی که این کار موجب می‌‌شود، علاوه بر این که وقت زیادی از فرد گرفته شود، نتیجه کار هم مطلوب نباشد. چرا که در بسیاری از مواقع اتفاق افتاده که رنگ درست شده با رنگ قبلی یکی نیست و نسبت به آن تیره‌تر و یا روشن‌‌تر است. بنابراین توصیه می‌‌شود، رنگ موردنظر را ابتدای کار به‌صورت یکجا و کامل آماده کرده و آن را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید.

همان طور که می‌‌دانید، برای نقاشی خانه بیشتر از رنگ‌‌های روغنی و پلاستیکی استفاده می‌‌شود که رنگ‌‌های روغنی با تینر و رنگ‌‌های پلاستیکی با آب رقیق می‌‌شوند. اما در زمان ترکیب این رنگ‌‌ها باید مقدار و اندازه را رعایت کنید تا از غلیط و یا رقیق شدن بیش از اندازه رنگ جلوگیری شود. چرا که بسیاری از افراد مبتدی به دلیل عدم رعایت این نکته با چکه کردن رنگ در زمان نقاشی مواجه می‌‌شوند که سبب از بین رفتن زحمات و نتیجه نامطلوب می‌‌شود. به همین دلیل به میزان و اندازه ترکیب رنگ با مواد حل کننده توجه کنید.

12- استفاده از آستر

کسانی که می‌‌خواهند به بهترین صورت خانه خود را نقاشی کنند. بهتر است قبل از این که نقاشی اصلی خانه را شروع کنند، ابتدا از یک رنگ استر استفاده کنند. استفاده از رنگ آستر سبب می‌‌شود که رنگ اصلی روی دیوار به خوبی بچسبد و لکه نشود و مات نزند. برای استفاده از رنگ استر می‌‌توان گفت که رنگ تیره و خاکستری رنگ مناسبی است و بهتر می‌‌تواند، رنگ را پوشش دهد. استفاده از رنگ استر زمینه بسیار مناسبی برای نقاشی خانه به صورت یکنواخت و عالی به وجود می‌آورد و شما نتیجه کار خود را تضمین شده و با کیفیت دریافت خواهید کرد.

13- شروع کار با قلم موی آغشته به رنگ

نکته مهم و کاربردی در نقاشی ساختمان این است که اگر می‌‌خواهید شروع به رنگ کاری ساختمان کنید، از قلم موی آغشته به رنگ استفاده کنید. نقاشان ماهر و حرفه‌‌ای برای شروع رنگ آمیزی از این ترفند استفاده می‌‌کنند و حتی زمانی که رنگ از قلم مو در حال چکیدن است، رنگ را روی دیوار می‌‌زنند. برای این که قلم مو را آغشته به رنگ کنید، آن را در حدود 4 سانتی‌متر در داخل رنگ فرو ببرید و سپس قلم مو را به دیوار ظرف رنگ بکوبید و دوباره آن را درون ظرف رنگ فرو ببرید و سپس نقاشی ساختمان را آغاز کنید. در حالی که افراد غیر حرفه‌‌ای در نقاشی ساختمان اضافی رنگ را گرفته و سپس شروع به نقاشی می‌‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

14- پوشاندن رد قلم مو

وقتی افراد مبتدی اقدام به نقاشی خانه می‌‌کنند، یکی از مشکلات اصلی که دارند ماندن رد قلم مو روی دیوار است که مشخص و نمایان می‌‌شود. پس، از جمله مهم‌‌ترین کارها و نکات در حین رنگ آمیزی خانه از بین بردن رد قلم مو است که برای این کار می‌‌توانید فنون و روش‌‌های درست و صحیح استفاده از قلم مو را یاد بگیرید و براساس آنها از قم مو استفاده کنید تا در زمان نقاشی خانه هیچ اثری از رد قلم مو روی دیوار باقی نماند.

همچنین برای از بین بردن رد قلم مو روی دیوار می‌‌توانید از مایع مخصوص پوشاننده رنگ استفاده کنید و آن را با رنگ مخلوط کنید با این کار رنگ آهسته‌تر خشک می‌شود و رد قلم مو روی دیوار باقی نمی‌‌ماند.

 

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

15- رعایت آغشته شدن قلم مو به رنگ

یکی دیگر از نکاتی که بهتر است برای نقاشی خانه انجام شود، آغشته کردن قلم مو به رنگ است. افرادی که می‌‌خواهند خانه خود را به خوبی رنگ کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که، افراد حرفه‌ای قلم مو را کامل به رنگ آغشته می‌‌کنند و حتی زمانی که رنگ در حال چکیدن از قلم مو است آن را به روی دیوار می‌‌زنند. نقاشان حدود چهار سانتی متر انتهای قلم مو را در داخل سطل رنگ فرو می‌‌کنند و آن را به دیواره ظرف کوبیده و دوباره آن را به درون رنگ فرو می‌‌برند و در حالی که رنگ در حال چکه کردن از قلم مو است، نقاشی خانه را شروع می‌‌کنند.

16- جلوگیری از ریزش قطرات رنگ

برای بسیاری از افرادی که در نقاشی خانه و ساختمان مهارت ندارند، یکی از مشکلات و دغدغه‌‌ها، ریزش رنگ روی دیوار است. از این رو، لازم است با رعایت برخی نکات ساده از ریزش رنگ روی دیوار جلوگیری کنید. برای این کار می‌‌توانید قلم مو را در فاصله دو سانتی متری از سطح زمین روی دیوار بکشید تا رنگ اضافی را جذب کند. در حالی که رنگ قلم مو تمام می‌‌شود، آن را روی گوشه دیوار و محل تماس با زمین بکشید. برای اینکه پوششی یکدست داشته باشید، ممکن است مجبور شوید این کار را چندبار تکرار کنید. ولی مراقب باشید رنگ اضافی با قرنیز یا گوشه‌‌های دیوار برخورد نکند.

با رعایت نکات و مطالبی که در بالا گفته شد، می‌‌توانید خانه خود را به‌صورت عالی و به بهترین شکل رنگ کنید و نقاشی را به صورت تمام و کمال انجام دهید. با این حال چون نقاشی خانه، کاری تخصصی و حرفه‌ای است و به افراد ماهر نیاز دارد، لذا ممکن است اشتباهات و سهوهایی در حین کار به وجود آید و یا نتیجه کار به صورت دلخواه و کامل از آب در نیاید. از این رو، توصیه می‌‌شود در صورت امکان از افراد ماهر و متخصص برای خدمات نقاشی ساختمان استفاده شود و در غیر اینصورت با رعایت نکات گفته شده اقدام به نقاشی خانه کنید تا کیفیت و نتیجه لازم و مطلوب را به دست آورید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام

      آچارباز در زمینه رنگ آمیزی ساختمان نیز خدمات ارائه می کند. شما می توانید درخواست رنگ آمیزی منزل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

      https://a4baz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا