به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

چگونه خانه خود را به خوبی نقاشی کنیم؟

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

نقاشی خانه اگر چه کاری تخصصی است و نیاز به مهارت دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود، ولی با این حال برخی از افراد تمایل دارند کار نقاشی ساختمان را خود انجام دهند و به این روش از میزان هزینه‌‌ها بکاهند. با این حال برای افرادی که می‌‌خواهند خود نقاشی و رنگ آمیزی خانه را انجام دهند، این سوال مطرح است چگونه خانه خود را به خوبی نقاشی کنیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌‌خواهید خود نقاشی ساختمان را انجام دهید، می‌‌توانید با مطالعه این مطلب و انجام توصیه‌‌ها و راهکارهای آن، خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، چنانکه هر شخصی با دیدن منزل شما تصور کند که یک نقاش ماهر خانه شما را نقاشی کرده است.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

 

نقاشی خانه

برای اینکه خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، باید ابتدا اطلاعات لازم در مورد نقاشی خانه، رنگ‌‌ها و فوت و فن‌‌های نقاشی ساختمان را داشته باشید. برای به دست آوردن این اطلاعات می‌‌توانید به مقالات ما در سایت مراجعه کنید. ولی به طور کلی باید گفت که منظور از نقاشی ساختمان رنگ آمیزی دقیق دیوارها و سقف‌‌ها است که بتواند ضمن ایجاد نما و ظاهر زیبا، نواقص و عیب‌‌های آن را هم بپوشاند.

اما انجام نقاشی خانه به بهترین شکل که نتیجه و کیفیت کار آن تضمین شده باشد، کار هر کسی نیست. با این حال با رعایت برخی نکات و انجام برخی آماده سازی‌‌ها می‌‌توان به بهترین نحوه خانه خود را نقاشی کرد. برای نقاشی خانه به بهترین شکل، باید برخی نکات و دستورالعمل‌‌ها را رعایت کنید.

نکات کاربردی در نقاشی ساختمان

افرادی که می‌‌خواهند خانه خود را به خوبی نقاشی کنند، باید برای این کار شرایط لازم را فراهم کرده و همچنین قبل ازشروع کار همه جوانب را بسنجند و سپس اقدام به کار کنند. برای نقاشی خانه لازم است که ابتدا مقدمات ضروری برای آماده سازی را در نظر بگیرید، که مهم‌‌ترین آنها عبارتند از:

۱- تخلیه کامل خانه

برای نقاشی خانه، در مرحله اول بهتر است فضای کار را به صورت کامل تخلیه کنید تا لوازم دست و پا گیر را از خود دور کرده باشید و با فراغ بال کار خود را انجام دهید. از این رو، همه لوازم خانه را که قابلیت جابه‌جایی دارند، به گوشه‌ای منتقل کنید. حتی لوازمی که نمی‌‌توان به‌راحتی جابه‌جا کرد را با یک کاور بپوشانید تا نگران آغشته شدن آنها به رنگ نباشید. با این حال شما در زمان نقاشی خانه نگرانی از بابت خراب شدن لوازم و اثاثیه زندگی نخواهید داشت و با خیال آسوده؛ کار خود را انجام می‌دهید . با این وجود در حین نقاشی خانه با لوازم دست و پا گیر، که وقت و انرژی شما را بگیرد، مواجع نخواهید شد.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

۲- تمیز کردن سطوح موردنظر برای نقاشی

از دیگر نکاتی که در آماده سازی برای نقاشی ساختمان باید رعایت کرد، تا نقاشی خانه به خوبی انجام شود، تمیز کردن همه سطوحی است که قصد رنگ آمیزی آنها را دارید. از این رو دیوار و سقف را به خوبی گردگیری کنید تا از تار عنکبوت و گرد و خاک تمیز شوند و اگر دیوارها و سقف آلوده به چربی و چرک آلوده شده‌اند، آن را با آب و موا شوینده پاک کنید تا سطح موردنظر تمیز و آماده برای رنگ کردن شود.

۳- آماده کردن یکجای رنگ

اگر می‌‌خواهید خانه خود را به نحوه احسن نقاشی کنید، بهتر است که تمام رنگ موردنظر خود را به‌صورت یکجا تهیه کرده و در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. بسیار پیش می‌‌آید که افراد به صورت تکه تکه رنگ را آماده می‌‌کنند و بعد از تمام شدن رنگ مجدد به سراغ درست کردن رنگ می‌‌رود. در حالی که انجام دادن کار به این صورت موجب می‌‌شود که رنگ‌‌ها با هم همخوانی و هماهنگی لازم را نداشته باشند و بعد از خشک شدن و تمام شدن کار نقاشی خانه مشاهده می‌‌شود که برخی نقاط تیره‌‌تر و برخی نقاط روشن‌‌تر هستند.

انجام کار نقاشی ساختمان به این صورت، سبب نتیجه بد و ایجاد نمای ناپسند می‌‌شود. بنابراین برای نقاشی ساختمان به صورت خوب و عالی، رنگ خود را یکجا درست کرده و آن را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید تا رنگ یکنواخت به دست آید و هر وقت که نقاشی را انجام دادید، تنها از آن رنگ استفاده کنید.

۴- پوشاندن سطوحی که نباید رنگ شوند

وقتی که می‌‌خواهید به امر نقاشی خانه خود بپردازید، سطوحی وجود دارند که نباید رنگ شوند و یا باید رنگ متفاوتی داشته باشند. از این رو در حین کار، وقتی که به این سطوح نزدیک می‌‌شوید، سعی می‌‌کنید که این سطوح رنگی نشوند. ولی در هر حال ممکن است نوک قلم مو به این سطوح برخورد کرده و سبب رنگی شدن آنها شود. پس، اگر می‌‌خواهید خانه خود را به خوبی رنگ کنید، بهتر است قبل از شروع به کار سطوحی مانند درها، پنجره‌‌ها، قرنیز و … را به‌خوبی بپوشانید.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

با این وجود، این سطوح رنگی نشده و نیازی هم به پاک کردن ندارند و می‌توانید در زمان کار به راحتی و با آزادی عمل کار کنید. از این رو بهتر است ابتدا همه سطوح را با چسب و یا کاغذ و روزنامه بپوشانید و سپس شروع به کار کنید.

۵- زیرسازی و بتونه کاری

اگر می‌‌خواهید خانه خود را به خوبی نقاشی کنید، به صورتی که کار شما با کار یک نقاش تفاوت چندانی نداشته باشد، زیرکار، بتونه کاری و بسترسازی را فراموش نکنید. بسیاری از افراد بدون توجه به این نکته رنگ کاری را شروع می‌‌کنند. در حالی که وقتی شما بتونه کاری و زیرسازی درست را انجام ندهید، نتیجه مطلوب از نقاشی خانه به دست نمی‌‌آورید. بنابراین ابتدا تمام شکاف‌‌ها و سوراخ‌‌های خانه را با استفاده از بتونه و یا گچ بگیرید و سپس پستی و بلندی آن را با سمباده برطرف کنید، تا سطحی هموار و یکنواخت برای نقاشی خانه به وجود آید و سپس رنگ را روی این سطح بزنید.

۶- تهیه ابزار و تجهیزات موردنیاز

پیش از اینکه بخواهید به نقاشی خانه اقدام کنید، بهتر است ابتدا تمام لوازمی که برای نقاشی منزل نیاز است از جمله قلم مو، غلطک و غیره را تهیه کنید و در دسترس داشته باشید. چرا که گاهی اوقات در حین کار پیش می‌‌آید که با کمبود ابزار و تجهیزات مواجه می‌‌شوید. از این رو اگر می‌‌خواهید نقاشی خانه به خوبی انجام شود، در آن صورت ابتدا همه ابزارها و تجهیزات موردنیاز را تهیه کنید. البته در هنگام خرید ابزارهای مورد نیاز سعی کنید به کیفیت آنها توجه کرده و از لوازمی باکیفیت استفاده کنید. زیرا گاهی به دلیل استفاده از قلم موهای بی‌کیفیت شاهد این هستیم که تار موی این قلم موها روی دیوار می‌‌ماند.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

۷- پوشاندن رد قلم مو

وقتی افراد مبتدی اقدام به نقاشی خانه می‌‌کنند، یکی از مشکلات اصلی که دارند ماندن رد قلم مو روی دیوار است که مشخص و نمایان می‌‌شود. پس، از جمله مهم‌‌ترین کارها و نکات در حین رنگ آمیزی خانه از بین بردن رد قلم مو است که برای این کار می‌‌توانید فنون و روش‌‌های درست و صحیح استفاده از قلم مو را یاد بگیرید و براساس آنها از قم مو استفاده کنید تا در زمان نقاشی خانه هیچ اثری از رد قلم مو روی دیوار باقی نماند.

همچنین برای از بین بردن رد قلم مو روی دیوار می‌‌توانید از مایع مخصوص پوشاننده رنگ استفاده کنید و آن را با رنگ مخلوط کنید با این کار رنگ آهسته‌تر خشک می‌شود و رد قلم مو روی دیوار باقی نمی‌‌ماند.

 

۸-رعایت شیوه درست رنگ آمیزی

برای این که نقاشی خانه را خود به بهترین صورت انجام دهید، بهتر است ابتدا از رنگ آمیزی سقف شروع کنید. برای نقاشی سقف به صورت عرضی کار کنید و اگر دیوارها را نقاشی می‌کنید بهترین راه رنگ آمیزی کردن از بالا به پایین است که در این صورت از دوباره کاری و چکه کردن رنگ روی سطوح کار شده جلوگیری می‌‌شود و شما می‌‌توانید به راحتی و به بهترین صورت خانه خود را نقاشی کنید. بنابراین برای نقاشی خانه بهتر است، ابتدا از سقف شروع کنید و سپس به سراغ دیوارهای خانه بروید و بعد از تمام کردن یک دیوار، دیوار بعدی را شروع کنید.

۹-دقت در درست کردن رنگ

همان طور که می‌‌دانید، برای نقاشی خانه بیشتر از رنگ‌‌های روغنی و پلاستیکی استفاده می‌‌شود که رنگ‌‌های روغنی با تینر و رنگ‌‌های پلاستیکی با آب رقیق می‌‌شوند. اما در زمان ترکیب این رنگ‌‌ها باید مقدار و اندازه را رعایت کنید تا از غلیط و یا رقیق شدن بیش از اندازه رنگ جلوگیری شود. چرا که بسیاری از افراد مبتدی به دلیل عدم رعایت این نکته با چکه کردن رنگ در زمان نقاشی مواجه می‌‌شوند که سبب از بین رفتن زحمات و نتیجه نامطلوب می‌‌شود. به همین دلیل به میزان و اندازه ترکیب رنگ با مواد حل کننده توجه کنید.

نقاشی و رنگ آمیزی خانه

۱۰- استفاده از آستر

کسانی که می‌‌خواهند به بهترین صورت خانه خود را نقاشی کنند. بهتر است قبل از این که نقاشی اصلی خانه را شروع کنند، ابتدا از یک رنگ استر استفاده کنند. استفاده از رنگ آستر سبب می‌‌شود که رنگ اصلی روی دیوار به خوبی بچسبد و لکه نشود و مات نزند. برای استفاده از رنگ استر می‌‌توان گفت که رنگ تیره و خاکستری رنگ مناسبی است و بهتر می‌‌تواند، رنگ را پوشش دهد. استفاده از رنگ استر زمینه بسیار مناسبی برای نقاشی خانه به صورت یکنواخت و عالی به وجود می‌آورد و شما نتیجه کار خود را تضمین شده و با کیفیت دریافت خواهید کرد.

۱۱- رعایت آغشته شدن قلم مو به رنگ

یکی دیگر از نکاتی که بهتر است برای نقاشی خانه انجام شود، آغشته کردن قلم مو به رنگ است. افرادی که می‌‌خواهند خانه خود را به خوبی رنگ کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که، افراد حرفه‌ای قلم مو را کامل به رنگ آغشته می‌‌کنند و حتی زمانی که رنگ در حال چکیدن از قلم مو است آن را به روی دیوار می‌‌زنند. نقاشان حدود چهار سانتی متر انتهای قلم مو را در داخل سطل رنگ فرو می‌‌کنند و آن را به دیواره ظرف کوبیده و دوباره آن را به درون رنگ فرو می‌‌برند و در حالی که رنگ در حال چکه کردن از قلم مو است، نقاشی خانه را شروع می‌‌کنند.

۱۲- جلوگیری از ریزش قطرات رنگ

برای بسیاری از افرادی که در نقاشی خانه و ساختمان مهارت ندارند، یکی از مشکلات و دغدغه‌‌ها، ریزش رنگ روی دیوار است. از این رو، لازم است با رعایت برخی نکات ساده از ریزش رنگ روی دیوار جلوگیری کنید. برای این کار می‌‌توانید قلم مو را در فاصله دو سانتی متری از سطح زمین روی دیوار بکشید تا رنگ اضافی را جذب کند. در حالی که رنگ قلم مو تمام می‌‌شود، آن را روی گوشه دیوار و محل تماس با زمین بکشید. برای اینکه پوششی یکدست داشته باشید، ممکن است مجبور شوید این کار را چندبار تکرار کنید. ولی مراقب باشید رنگ اضافی با قرنیز یا گوشه‌‌های دیوار برخورد نکند.

جمع بندی

با رعایت نکات و مطالبی که در بالا گفته شد، می‌‌توانید خانه خود را به‌صورت عالی و به بهترین شکل رنگ کنید و نقاشی را به صورت تمام و کمال انجام دهید. با این حال چون نقاشی خانه کاری تخصصی و حرفه‌ای است و به افراد ماهر نیاز دارد، لذا ممکن است اشتباهات و سهوهایی در حین کار به وجود آید و یا نتیجه کار به صورت دلخواه و کامل از آب در نیاید. از این رو، توصیه می‌‌شود در صورت امکان از افراد ماهر و متخصص برای نقاشی ساختمان استفاده شود و در غیر اینصورت با رعایت نکات گفته شده اقدام به نقاشی خانه کنید تا کیفیت و نتیجه لازم و مطلوب را به دست آورید.

 

 


نویسنده :

 • Avatar فری گفت:

  من میخوام خونمو رنگ کنم. شما چه جوری می تونید کمک کنین؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   آچارباز در زمینه رنگ آمیزی ساختمان نیز خدمات ارائه می کند. شما می توانید درخواست رنگ آمیزی منزل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.