به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

مشکلات DNS کامپیوتر

مشکلات DNS کامپیوتر

شاید بتوان گفت که یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که بسیاری از افراد در هنگام استفاده از کامپیوتر با آن مواجه می‌شوند، مشکلات مربوط به DNS کامپیوتر است. برای بسیاری از افراد که آشنایی لازم با کامپیوتر را ندارند، مشاهده مشکلات DNS کامپیوتر می‌تواند تا حدی نگران کننده باشد. در ادامه به بررسی برخی از این مشکلات می‌پردازیم.

DNS چیست؟

در دنیای فناوری و تکنولوژی، می‌‌توان گفت که استفاده از مخفف کلمات و عبارت‌‌ها، بسیار رایج است و بسیاری از مواقع که کامپیوتر دچار مشکل و ایراد می‌‌شود، مشکلات به صورت مخفف نمایش داده می‌‌شوند. یکی از رایج‌‌ترین این مشکلات نمایش دادن پیغام مشکلات DNS کامپیوتر است.

 

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

 

DNS  (Domain Name Server) حاوی اطلاعاتی برای دامنه‌‌های ثبت شده است. کار DNS کامپیوتر این است که وقتی شما در نوار آدرس اینترنت، دامنه‌‌ای را تایپ و یا جستجو می‌‌کنید،DNS  وارد بایگانی دامنه شده و آدرس IP موردنظر را پیدا کرده و شروع به ارسال بسته‌‌های درخواست به سرور می‌‌کند. تمام این فرایند در چند ثانیه رخ می‌‌دهد. ولی با این حال در برخی موارد DNS با مشکلاتی مواجه می‌‌شود. اولین قدم برای بررسی مشکلات DNS کامپیوتر عیب‌یابی و شناسی مشکل است. برای عیب‌یابی مشکل به روش زیر عمل کنید.

۱- تلاش کنید با استفاده از دستگاهی دیگر به اینترنت متصل شوید

اگر توانستید با استفاده از گوشی، تبلت و یا کامپیوتر دیگری به شبکه اینترنت و یا صفحه وب موردنظر دسترسی داشته باشید، در این صورت دستگاه اولیه شما دارای مشکل است و مشکل ایجاد شده به روتر مربوط نمی‌شود.

مشکلات DNS کامپیوتر

اما اگر قادر به اتصال به اینترنت با استفاده از دستگاه دوم هم نشدید، در این صورت شاید روتر شما مشکل دارد.

نکته: اگر شما در اتصال به یک وب‌ سایت خاص مشکل دارید، سعی کنید با استفاده از داده‌‌های تلفن به آن دست یابید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، در آن صورت، سایت مشکل دارد.

۲- از مرورگر دیگری استفاده کنید

یکی از سریع‌‌ترین راه‌‌ها برای بررسی مشکل اتصال DNS، استفاده از مرورگرهای دیگر است. برای این منظور مرورگرهای دیگر مانند فایر فاکس و یا گوگل کروم را دانلود کرده و تلاش کنید با استفاده از آنها به اینترنت متصل شوید. اما ممکن است مشکل همچنان ادامه داشته باشد.

مشکلات DNS کامپیوتر

به طور معمول برای رفع این مشکل می توان مرورگر را از نصب خارج کرد و مجدد آن را نصب کرد و یا روتر و مودم را برای رفع مشکلات DNS کامپیوتر از برق جدا کنید. همچنین برای رفع مشکلات DNS کامپیوتر می‌‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

– کابل برق مودم و روتر را از پریز برق جدا کنید.

– حداقل به مدت ۳۰ ثانیه مودم و روتر را نگه دارید و سپس به برق متصل کنید.

– بعد از وصل کردن مودم و روتر به برق، منتظر باشید تا به اینترنت وصل شوید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۳- مشکل  Server DNS Address Could Not Be Found

یکی دیگر از مشکلات DNS کامپیوتر، پیدا نکردن آدرس توسط DNS است. این مشکل بیشتر زمانی به وجود می‌‌آید که شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی با تاخیر DNS را بروزرسانی می‌‌کند. به همین دلیل گاهی کاربر با مشکل DNS کامپیوتر مواجه می‌‌شود. برای برطرف کردن این مشکل می‌‌توانید به روش زیر عمل کنید.

۱- از منوی استارت به کنترل پنل بروید.

۲- سپس در پنجره کنترل پنل روی گزینه اتصالات شبکه و اینترنت (Network and Internet Connections) کلیک کنید.

۳- برای مشاهده روشی که شما با آن به اینترنت اتصال دارید گزینه اتصالات شبکه (Network Connections) را انتخاب کنید.

۴- در پنجره‌‌ای که ظاهر می‌‌شود روی کارت شبکه و یا Dial-up Connection راست کلیک کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۵- بعد از انتخاب گزینه Properties پنجره‌‌ای ظاهر می‌‌شود، که با انتخاب مشخصات شبکه و اینترنت موردنظر می‌‌توانید مشخصات و همچنینDNS  خود را تنظیم کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۶- پس از انجام این مرحله، صفحه کارت شبکه باز می‌‌شود و با دوبار کلیک کردن روی کارت شبکه و کانکشن موردنظر، می‌‌توانید دی ان اس‌های گوگل را مشاهده و آن را تنظیم کنید. در پنجره‌‌ای که باز می‌‌شود، در کادر پایین می‌‌توانید به صورت دستی DNS سرور را وارد کنید. در این مرحله گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IP را تیک‌دار کنید و روی دکمه Properties کلیک کنید، تا صفحه زیر باز شود.

مشکلات DNS کامپیوتر

با انجام این مراحل می‌‌توانید از شر این پیغام خطای سیستم که ناشی از مشکلات DNS کامپیوتر است راحت شوید. حالا مشابه تصویر بالا ابتدا دکمه Use the following DNS server addresses را انتخاب کنید و سپس داخل گزینه‌های Preferred DNS server و Alternate DNS server مانند نمونه از اعداد ۸.۸.۸.۸ و ۸.۸.۴.۴ استفاده کنید.

۴- مشکل your DNS server might be unavailable

یکی از پیغام‌‌هایی که گاهی اوقات برخی از کاربرهای کامپیوتر با آن مواجه می‌‌شوند، پیغام خطای your DNS server might be unavailable است که این پیغام خطا از جمله مشکلات متداول DNS کامپیوتر است. با این حال جای نگرانی نیست و شما بسیار خوش شانس هستید، چرا که به‌راحتی می‌‌توانید این گونه مشکلات DNS کامپیوتر را رفع کنید. از این رو، در ادامه دو روش راحت و موثر برای برطرف کردن این مشکل به شما ارائه می‌‌کنیم.  برای رفع این مشکل می‌‌توانید به روش زیر عمل کنید:

– روش اول: فلش کردن DNS

۱- روی صفحه کلید خود، روی دکمه ویندوز  به همراه دکمه R همزمان فشار دهید.

۲- در پنجره Run که باز می‌‌شود، در کادر Open، عبارت cmd.exe را تایپ کنید و Enter را بزنید، یا OK کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۳- در Command Prompt ویندور، به ترتیب فرمان‌‌های زیر را تایپ کرده و اینتر بزنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۴- پنجره را ببنیدید و مشاهده کنید که آیا خطا برطرف می‌‌شود یا خیر. اگر هنوز مشکل SND ادامه داشت در این صورت به روش دوم آن را برطرف کنید.

– روش دوم: ریست کردن روتر

ریست کردن روتر می‌‌تواند بسیاری از مشکلات DNS کامپیوتر را برطرف کند. بنابراین در زمانی که با مشکلات DNS کامپیوتر مواجه شدید، سعی کنید با ریست کردن روتر آن را برطرف کنید. شما برای ریست کردن روتر می‌‌توانید از دکمه ریست که روی روتر قرار دارد، استفاده کنید و یا اتصالات روتر را جدا کرده و مجدد آن از متصل کنید. با انجام این کار خواهید دهید که مشکلات DNS کامپیوتر برطرف می‌‌شود.

مشکلات DNS کامپیوتر

۵- مشکل Server IP Address could not be found

به‌طور حتم شما هم در برخی مواقع در حین کار با کامپیوتر با پیغام خطای Server IP Address could not be found مواجه شده‌اید. این پیغام خطا مربوط به یکی از مشکلات DNS کامپیوتر است. وقتی این پیغام خطا نمایش داده می‌‌شود، در کنار آن پیغام خطای Server DNS address could not be found نمایش داده می‌‌شود، که مانند تصویر زیر است:

مشکلات DNS کامپیوتر

همان طور که مشاهده می‌‌کنید، در این پیغام خطا نوشته، DNS سرور، سایت جستجو شده را پیدا نکرد. برای رفع این گونه مشکلات DNS کامپیوتر می‌‌توانید به روش‌‌های زیر عمل کنید.

– روش اول: پاک کردن همه فایل‌‌ها در فولدر (etc)

این ساده‌‌ترین راه برطرف کردن این مشکل است. برای این کار تنها کافی است، به مسیر زیر بروید:

C:\Windows\System32\drivers\etc

و همه فایل‌هایی که در آنجا قرار دارند را پاک کنید. سپس مجدد تلاش کنید تا با گوگل کروم به اینترنت وصل شوید.

مشکلات DNS کامپیوتر

– روش دوم: پاک کردن host cache گوگل کروم

اگر host cache گوگل کروم خراب و یا پر شده باشد، در این صورت هم شما نمی‌‌توانید به اینترنت متصل شوید. این یکی از متداول کردن مشکلات DNS کامپیوتر است و به‌راحتی می‌‌توان آن را برطرف کرد. برای رفع این مشکل به روش زیر عمل کنید.

۱- مرورگر گوگل کروم را باز کنید و عبارت زیر را در نوار آدرس آن تایپ کنید:

Chrome: //net-internals/#dns

سپس کلید اینتر را از روی صفحه کلید بزنید و در پنجره‌‌ای که باز می‌‌شود روی گزینه Clear host cache کلید کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۲- بعد از کلیک کردن روی این گزینه، چک کنید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

– روش سوم: تغییر دادن تنظیمات DNS سرور

اگر DNS سرور شما هنور به‌درستی پیکربندی نشده است، در این صورت احتمال دارد شما نتوانید به اینترنت متصل شوید. برای برطرف کردن این مشکل به روش زیر عمل کنید:

۱- روی دکمه لوگوی ویندوز  به همراه R روی صفحه کلید به صورت همزمان فشار دهید.

۲- در پنجره Run که باز می‌‌شود، عبارت Control panel را نوشته و روی Ok کلیک کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۳- در پنجره‌‌ای که باز می‌‌شود ، در بین آیکون‌‌های کوچکی که مشاهده می‌‌کنید روی گزینه Network and Sharing Center کلیک کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۴- بعد از کلیک کردن روی این گزینه، پنجره‌‌ای باز می‌‌شود که در سمت چپ آن روی عبارت Change adapter settings کلیک کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۵- بعد از باز شدن پنجره جدید، روی آیکون کانکش که به اسم Local Area connection است راست کلید کنید، (البته در برخی سیستم‌‌ها با نام دیگر Local Area Connection or Wireless Network Connection دیده می‌‌شود) و سپس روی گزینه Properties کلیک کنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۶- در پنجره بعدی که نمایش داده می‌‌شود روی گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) کلید کنید و در ادامه دکمه Properties که در پایین کادر قرار داد، را بزنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۷- بعد از کلیک کردن روی Properties، پنجره Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) باز می‌‌شود که در این پنجره در تب General، می‌‌توانید گزینه Obtain DNS server address automatically را انتخاب کنید تا سیستم به طور خودکار تنظیمات را به دست آورد.

مشکلات DNS کامپیوتر

۸- اگر با انتخاب Obtain DNS server address automatically مشکل برطرف نشد، در این صورت بهتر است گزینه بعدی یعنی عبارت Use the following DNS server address را انتخاب کنید. و سپس مشخصات زیر را در آن وارد کنید:

Preferred DNS server: 8.8.8.8
Alternate DNS server: 8.8.4.4

مشکلات DNS کامپیوتر

۸- بعد از وارد کردن مشخصات بالا، چک کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

روش تجدید و فلش DNS

روش دیگر برای حل مشکلات DNS کامپیوتر استفاده از قابلیت بازگردانی آدرس آی پی (IP) به صورت خودکار توسط ویندوز است. چرا که ویندوز به‌صورت خودکار آدرس IP هایی که از آنها بازدید می‌‌کنید را ذخیره می‌کند و دفعات بعد که به آن IP مراجعه می‌‌کنید سریع‌تر آن را باز می‌‌کند. اما اگر حافظه خراب شده باشد، می‌تواند مانع از دسترسی شما به اینترنت شود. در این شرایط نیاز به تجدید و تنظیم DNS دارید. برای این کار به روش زیر عمل کنید.

۱- دکمه ویندوز را به همراه R فشار دهید.

۲- در صفحه‌‌ای که ظاهر می‌‌شود، عبارت cmd را تایپ و سپس کلیدهای Ctrl+Shift+Enter را فشار دهید تا خط فرمانadministrator  باز شود. (از دکمه Enter و یا ok استفاده نکنید.)

۳- در این صفحه عبارت ipconfig /flushdns را تایپ کرده و دکمه Enter را در صفحه کلید بزنید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۴- عبارت ipconfig /renew را تایپ کنید و کلید Enter را در صفحه کلید فشار دهید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۵- عبارت pconfig /registerdns را تایپ کنید و کلید Enter را در صفحه کلید فشار دهید.

مشکلات DNS کامپیوتر

۶- کامپیوتر خود را ریبوت کنید و ببنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

در پایان امیداوارم با استفاده از یکی از روش‌‌های گفته شده در بالا بتوانید مشکلات DNS کامپیوتر خود را برطرف کنید و با پیغام‌‌های خطای که ناشی از مشکلات DNS کامپیوتر هستند، درگیر نشوید. اگر چه روش‌‌ها و راحل‌های معرفی شده در این مطلب بسیار مفید و کاربردی هستند و در بسیاری از مواقع می‌‌توانند برای رفع مشکلات DNS کامپیوتر به شما کمک کنند. ولی با این حال، مشکلات DNS کامپیوتر تنها محدود به این موارد نیست و می‌تواند طیف گسترده‌‌ای را داشته باشد، که در هر صورت شما برای رفع آن می‌‌توانید از این راه‌حل‌ها استفاده کنید و از این بابت هیچ گونه نگرانی نداشته باشید.

 

منبع:
wikihow.com
computerworld.com
drivereasy.com


نویسنده :

 • Avatar Mahdi9021 گفت:

  تنظیمات DNS سیستم رو عوض میکنم ولی سیو نمیشه تنظیماتش

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • Avatar حسن گفت:

  با سلام
  دی ان اس سیستم رو بر اساس اعدادی که فروشنده خط اینترنت شاتل بمن داده ولی بعد از چنددقیقه
  دوباره عوض میشه و بالایی میشه ۸.۸.۸.۸
  و پایینی میشه ۹.۹.۹.۹.
  لطفا راهنمایی کنید

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   با سلام
   لطفا برای کسب راهنمایی، با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • Avatar hashem گفت:

  اقا سلام مال من وصل میشه و بعد خود وای فای قطع میشه و وقتی می خوام بهش وصل بشم میکه وای فای پیدا نشد

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا برای راهنمایی با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • Avatar حانیه شکاری گفت:

  مشکلم حل شد سپاس از مطالب مفیدتون

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.