ماشین ظرفشویی

دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی دلایل مختلفی دارد برای مثال استفاده از مواد شوینده نامناسب، کثیف بودن فیلتر، چینش نامناسب ظروف، خرابی بازوهای آبپاش و … که در ادامه به صورت کامل شما را با آنها آشنا خواهیم کرد. همچنین راهکار تعمیر ماشین ظرفشویی در هنگام بروز این اتفاق را بیان خواهیم کرد.

چرا ظرف ها در ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوند؟

دلایل مختلفی موجب تمیز نشستن ظروف می‌شوند. به صورت کلی علت تمیز نشستن دو حالت دارد، یکی مشکلات فنی که شامل خرابی قطعات دستگاه است و دیگری مشکل غیر فنی که مربوط به مواد شوینده و … است. این دلایل در برندهای مختلف از جمله ال جی ، سامسونگ، بوش، پاکشوما و … مشابه است. در ادامه دلایل فنی دلایل غیر فنی تمیز تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی را بررسی می کنیم.

چینش ظروف به صورت غیرمنظم

اگر ظروف را به صورت مرتب درون سبد ظروف قرار ندهید ممکن است در هنگام به اتمام رسیدن کار ماشین، مشاهده کنید که مقداری غذا، مواد‌شوینده و … روی ظروف باقی مانده‌است. در این حالت علت تمیز نشدن ظروف می‌تواند ناشی از چینش نامناسب آنها باشد. برای مثال؛ ممکن است ظروف روی هم قرار گیرند و آب و مواد شوینده به آنها نرسد که تمیز شوند.
یکی دیگر از مشکلاتی که از چینش نامناسب پیش می‌آید این است که ظروف جلوی آبپاش را گرفته و اجازه نمی‌دهند که آب به سایر بخش‌ها بپاشد و همین امر موجب تمیز نشدن ظروفی که آب به آنها نمی‌رسد خواهد شد.

کثیفی فیلتر ماشین ظرفشویی

از دیگر موارد تمیز نشستن ظروف در ماشین این است که راه خروجی تخلیه آب مسدود شود.. برای مثال مواد غذایی را که از روی ظروف تمیز نمی‌کنید و درون ماشین قرار می‌دهید باعث مسدود شدن راه تخلیه آب شده و اجازه خروج آب کثیف را به بیرون نخواهند داد و همین امر سبب تمیز شسته نشدن ظروف خواهد شد.
برای برطرف کردن این مشکل باید فیلترها را خارج کرده و شستشو دهید تا تمام مواد غذایی‌های موجود در آن خارج شوند.

پیشنهاد مطالعه

تنظیمات نامناسب ماشین ظرفشویی

از دیگر مواردی که در تمیز شدن ظرف‌ها تاثیر گذار است تنظیمات مناسب ماشین ظرفشویی است. باید بگویم که با توجه به مقدار سختی آب، باید تنظیمات ماشین ظرفشویی را تغییر دهید. همچنین از دیگر مواردی که در تنظیمات ظرفشویی حائز اهمیت است، تنظیم دمای آب، تنظیم برنامه شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و استفاده از مواد شوینده مناسب است.

مواد شوینده نامناسب

از دیگر دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی مناسب نبودن مواد شوینده‌ای است که استفاده می‌کنید.
مواد‌های شوینده شامل: قرص، ژل، نمک، روغن، پودر و مایع آبکشی، جلا دهنده یا براق کننده هستند.
در اکثر مواقع مشکل اصلی، استفاده از مواد شوینده بی‌کیفیت، تاریخ مصرف گذشته، نامناسب و … است. برای برطرف کردن این مشکل از مواد شوینده با کیفیت و برندهای معروف استفاده کنید.

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی پاکشوما
مواد شوینده نا مناسب دلیل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی است

خرابی جا پودری ماشین ظرفشویی و حل نشدن قرص در آن

در صورتی که جاپودری ماشین ظرفشویی خراب باشد، آب از آن قسمت عبور نکرده و پودر را به همراه خود به درون مخزن شستشو نمی‌برد. درنتیجه ظروف با آب و بدون مواد شوینده شسته شده و همین امر سبب کثیف ماندن آنها خواهد شد.
برای برطرف کردن این مشکل باید جاپودری را به صورت کامل تعویض کنید.

خرابی شیر ورودی آب

یکی دیگر از دلایل تمیز نشدن ظروف خرابی شیر ورودی است. در برخی موارد شیر ورودی آب دچار مشکل شده است و اجازه نمی‎‌دهد آب به درستی وارد مخزن شود و زمانی که آبگیری با فشار کم انجام شود ظروف به درستی شسته نخواهند شد.
در این حالت باید ورودی آب بررسی و هر قسمت از آن که باعث بروز این مشکل شده است را تعویض و یا تعمیر کنید.

خرابی برد ماشین ظرفشویی

در آخرین مرحله اگر تمام موارد گفته شده را بررسی کردید و متوجه شدید مشکل از هیچکدام از آنها نبود می‌توانید برد ماشین را بررسی کنید.
برای بررسی برد ماشین ظرفشویی به یک مولتی‌متر نیاز است و پس از بررسی قطعات، هر کدام که مشکل داشتند را تعویض کنید. اگر برد به صورت کلی مشکل داشت پس آن را تعویض کنید.

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش
برای تعمیر ماشین ظرفشویی، از مراکز معتبر کمک بخواهید.

خرابی پروانه شستشو

روی سیستم پمپ ماشین ظرفشویی یک پروانه شستشو قرار دارد که روی پروانه سوراخ‌های جهت پخش آب در تمام مخزن جهت شستشو وجود دارد که در برخی موارد به مشکل برمی‌خورد. علت تمیز نشدن ظروف در این حالت ممکن است شکستگی پروانه و یا خرابی آن، به هر علت دیگری باشد.
در این حالت برای رفع مشکل باید پروانه را بررسی کنید، اگر جدا از پمپ بود که آن را تعویض کنید ولی اگر روی پمپ وصل بود و قابل جدا شدن نبودند باید پمپ را به صورت کلی تعویض کنید.

پارگی تسمه پمپ آب

در اکثر مدل ماشین ظرفشویی‌ها پمپ آب‌ دارای تسمه است که با بررسی آن متوجه خواهید شد که دستگاه شما تسمه‌دار است یا خیر.
پارگی تسمه می‌تواند یکی از دلایل تمیز نشدن ظروف باشد که محل قرار گیری آن زیر موتور بوده و با باز کردن پنل پایینی آن را مشاهده خواهید کرد. در صورت پاره و یا شل بودن تسمه، باید آن را تعویض کنید.

خرابی بازوی آبپاش

در برخی موارد شاهد این خواهیم بود که قفسه بالایی ظروف تمیز نشده و قفسه پایینی تمیز است. دلیل این اتفاق خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی است.
در این حالت باید بدانید مشکل از بازوی آبپاش بالایی است که بر هر دلیلی مسدود شده است و اجازه نمی‌دهد آب به درستی به ظروف برسد و آنها را شستشو دهد.
در ابتدا بهتر است آن را بررسی کنید و اگر تیکه غذا و یا هر چیزی درون آنها است را خارج کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد بازوی اسپری آبپاش بالایی را تعویض کنید.

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش
خرابی قسمت هایی مانند بازوی آبپاش می تواند دلیل کثیفی ظروف باشد

علت مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل مختلفی روی مات شدن ظروف پس از شستشو تاثیرگذار است که در ادامه شما را با آنها آشنا خواهیم کرد تا با رعایتشان از بروز این مشکل جلوگیری کنید.
به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است قبل از قرار دادن ظروف در مخزن، مواد غذایی روی ظروف را پاک کنید و نیاز به شستن ظروف نیست.

 • هنگام چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی آنها را به صورت منظم در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا به درستی شسته شده و مات نشوند.
 • مقدار مواد شوینده مانند قرص و یا نمک را به میزان استاندارد بریزید تا از مات و کدر شدن ظروف جلوگیری شود.
 • جنس ظروف هم یکی دیگر از مواردی است که در مات شدن آنها تاثیر دارد. قبل از قرار دادنشان در ماشین، باید بدانید که جنس آن مناسب شستشو با ماشین ظرفشویی هست یا نه. زیرا برخی از ظروف برای تمیز و براق شدن نیاز به شستشوی دستی دارند.
 • گرفتن سختی آب هم یکی دیگر از مواردی است که اگر بیشتر از حد مجاز باشد باعث مات شدن ظروف خواهد شد. در این حالت آب بسیار نرم شده و با ترکیب مواد شیمیایی باعث مات و کدر شدن ظروف خواهد شد.
تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی
دلیل مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی
برای جلوگیری از کدر و مات شدن ظروف از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی

حتی اگر تمامی موارد مربوط به نمک، قرص و پودر ظرفشویی را رعایت کنید باز هم ممکن است ظروف شیشه ای خش بیفتد. ترکیب شوینده های قلیایی، آب نرم، دمای بالا آب منجر به خورده شدن شیشه میشود که همان خش است.

اگر شما فیلتر سختی گیر بر روی ماشین ظرفشویی خود نصب کرده اید، این می تواند یکی از دلایل خش افتادن ظروف شیشه ای شود. نرمی بیش از اندازه آب دلیل اصلی این اتفاق است. شما فقط نمک بریزید و درجه سختی آب را تنظیم کنید.

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است فقط باقی مانده غذا را از روی ظروف بردارید و بگذارید چربی غذا بر روی ظرف باقی بماند. پودر یا قرص ماشین ظرفشویی را به اندازه مصرف کنید و برای تمیزی بیشتر از پودر بیشتر استفاده نکنید. برخی ظروف شیشه ای هم قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را ندارند پس بهتر است برای جلوگیری از خط افتادن، انها را با دست بشویید.

دلیل خش افتادن ظروف در ظرفشویی
با مرتب چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی از خش افتادن آن جلوگیری کنید.

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل مختلفی بر سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. تنظیم نشدن درجه سختی آب
 2. مواد یا پودر جلا دهنده کم است و یا تمام شده است
 3. استفاده از مواد شوینده نامناسب
 4. درب محفظه نمک باز است
 5. خالی بودن و یا کم بودن محفظه نمک
 6. استفاده از مواد شوینده تاریخ مصرف گذشته
سفیدک زدن ظرف در ماشین ظرفشویی
با توجه به سختی آب، درجه سختی ماشین ظرفشویی را تنظیم کنید.

اگر با رعایت تمامی موارد ذکر شده در بالا نتوانستید علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی خود را پیدا کنید بهتر است با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن آچارباز سفارش تعمیر ماشین ظرفشویی و یا خدمات نظافت منزل برای تمیز کردن اصولی ماشین ظرفشویی خود را ثبت کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر من ماشین ظرفشویی بلومبرگ مدل اسمارت تاچ دارم چند روز بود ماشین رو میزدم ظرفها اصلا خیس نمیشد ولی اب میگیره ماشین به افشانه ها اب نمیرسه

 2. سلام متاسفانه قاشق چنگالها برعکس داخل سبد مخصوص قرارگرفته و از زیر به پروانه پاشش اب گیرداشته است از ان ببعد ظرفها لکدار شسته میشوند میتونه دلیلش همون باشه؟

  1. باسلام
   آقا/ خانم ملکی عزیز، ابتدا صحت بازوی آب پاش را بررسی کنید، در صورتی که اختلالی در آن میبینید، لازم است اقدامات لازم جهت رفع مشکل را انجام دهید، در غیر اینصورت مواد شوینده خود را یکبار تغییر دهید و از درستی تنظیمات مطمئن شوید. مطالعه مقاله خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی؛ علت تمیز نشدن ظروف نیز میتواند به شما کمک کند. چنانچه مشکل شما رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 3. سلام. من ظرف ها رو قبل از چیدن در ماشین ظرفشویی با اینکه تمیز میکنم و حتی دستمال میکشم که چربی اضافه رو بگیرم ولی فیلتر ظرفشوییم خیلی زود به خودش چربی میگیره و احساس میکنم به خاطر همین ظرفها خوب شسته نمی شود. چه راهکاری برای این مشکل هست؟

  1. باسلام
   صنم عزیز، ممکن است مشکل از خرابی بازوی آب پاش باشد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «خرابی بازوی آبپاش و تمیز نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی» را مطالعه کنید اگر مشکل حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  1. با سلام
   دوست عزیز ممکن است مشکل از خرابی بازوی آبپاش باشد، برای تعمیر و رفع مشکل می‌توانید مقاله را مطالعه و یا درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید.

 4. من از نمک و شوینده با کیفیت استفاده می کنم ولی همچنان ظرف هام کثیفه. یه غبار ماتی روی ظرف ها میشینه. برند دستگاهم ال جی هست.

 5. سلام قطعات ماشین ظرفشویی پاکشوما بدرد نخوره من هرچی میخرم زود خراب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا