×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

سخت افزار

آیا خارج کردن باتری لپ تاپ باعث افرایش عمر آن می‌شود؟

راهنمای استفاده از لپ تاپ

سوالی که از سوی اغلب کاربران لپ تاپ مطرح می‌شود این است که آیا خارج کردن باتری لپ تاپ باعث افزایش عمر آن می‌شود؟ عده‌ای در هنگام استفاده از لپ تاپ، باتری آن را خارج می‌کنند تا با برای مدت زمان بیشتری از باتری آن استفاده کنند. اما در ادامه به شما خواهیم گفت که آیا این روش موثر است یا خیر؟

چگونه باتری لپ تاپ را جدا کنیم؟

با توجه به طراحی متنوع انواع لپ تاپ، نحوه جدا کردن باتری در هر محصول متفاوت است. برای جدا کردن باتری لپ تاپ، ابتدا باید مدل دستگاه و نحوه جدا کردن باتری را بررسی کنید. سپس لپ تاپ را خاموش کرده و تمام اتصالات را از آن جدا کنید.

لپ تاپ را روی سطحی صاف و به رو قرار دهید تا بتوانید زیر آن را ببینید. طراحی لپ تاپ‌هایی که باتری جداشونده دارند به صورتی است که بتوانید آن را به راحتی جدا کنید.

باتری در برخی از مدل‌های لپ تاپ به‌صورت کشویی طراحی شده و شما فقط کافیست با آزاد کردن دو ضامنی که در طرفین قرار دارد، باتری را آزاد کنید.

در مدل‌های دیگر هم باتری با کمک دو عدد پیچ بسیار ریز قابل باز شدن است. شما به آرامی پیچ‌ها را باز کرده و باتری را جدا کنید.

بعد از جدا کردن باتری، آن را در جایی امن و یا داخل پاکت حباب‌دار قرار دهید تا آسیبی نبیند.

تعمیرکار باتری لپ تاپ
برای جدا کردن باتری لپ تاپ، مراقب باشید فشار زیادی به ضامن‌ها وارد نکنید.

نحوه استفاده از باتری لپ تاپ

نحوه استفاده از باتری لپ تاپ، شامل چگونگی نگهداری صحیح و اصولی از باتری است تا هم دیرتر فرسوده شود و هم بالاترین راندمان را داشته باشد.

1- زمانی که اولین بار از لپ تاپ استفاده می‌کنید، تا زمانی که شارژ باتری لپ تاپ تمام و دستگاه خاموش شود از آن استفاده کنید. سپس برای مدت 12 ساعت لپ تاپ را به شارژ بزنید تا باتری پر شود.

با این کار عملکرد بهتری از باتری را شاهد خواهید بود. در برخی شرایط هم می‌توانید با کالیبره کردن باتری لپ تاپ؛ عملکرد آن را بهبود ببخشید.

2- جهت جلوگیری از ایجاد نوسان ناشی از تبدیل برق AC به DC، برای استفاده از لپ تاپ، ابتدا شارژر را به پریز برق متصل کنید، سپس فیش آداپتور را به لپ تاپ وصل کنید. با این کار نوسان ایجاد شده روی سیستم لپ تاپ تاثیری نخواهد داشت.

3- تحت هیچ شرایطی اجازه خاموش شدن لپ تاپ به‌دلیل اتمام باتری را ندهید. این کار موجب فرسوده شدن باتری خواهد شد. برخلاف باتری‌های قدیمی، همیشه سعی کنید زمانی که شارژ باتری لپ تاپ به 30 درصد رسید، آن را به برق متصل کنید. این روش بهترین کار برای حفظ سلامت باتری است.

تعویض باتری لپ تاپ
اجازه ندهید شارژ باتری از 30 درصد کمتر شود.

4- برخی از مدل‌های لپ تاپ مانند برند لنوو دارای تکنولوژی Energy Management هستند و شما می‌توانید با قرار دادن باتری لپ تاپ در حالت Optimized Battery Health، دستگاه را طوری تنظیم کنید که بعد از شارژ شدن بین 55 درصد تا 60 درصدی باتری، شارژ باتری لپ تاپ متوقف شده و برق مستقیم به دستگاه وارد می‌شود. و شما پیام plugged in, not charging را مشاهده خواهید کرد. در این حالت، باتری شما Full charged نخواهد شد. تا جایی که امکان دارد لپ تاپ را در حالت متصل به شارژ به کار برید و کمتر از باتری آن استفاده کنید.

تعمیرگاه تخصصی لپ تاپ
حالت Optimized Battery Health در لپ تاپ‌های لنوو، موجب افزایش عمر باتری می‌شود.

5- تنظیمات باتری را در بالاترین حالت ذخیره انرژی قرار دهید و تا حد ممکن نور صفحه نمایش را کاهش دهید. شما تمام وقت به اینترنت و یا بلوتوث لپ تاپ نیاز ندارید. پس بهتر است اگر از این امکانات استفاده نمی‌کنید، آنها را خاموش کنید و گوشی موبایل خود را با لپ تاپ شارژ نکنید.

6- زمانی که از لپ تاپ استفاده نمی‌‍کنید، آن را در حالت Sleep و یا Hibernate قرار دهید.

7- تحت هیچ شرایطی از شارژرهای دیگر لپ تاپ‌ها برای شارژ کردن دستگاه خود استفاده نکنید. زیرا شدت جریان و ولتاژ مدل‌های لپ تاپ با یکدیگر متفاوت است.

8- اگر قصد دارید برای مدت طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید، در حالتی که باتری آن حدود 30 درصد شارژ دارد، باتری را جدا کرده و در جایی که آسیبی نبیند قرار دهید. بهتر است برای این کار از پاکت‌های حباب‌دار خشک استفاده کنید.

9- از قرار دادن لپ تاپ و باتری آن در محیط گرم خودداری کنید.

10- سعی کنید تا حد امکان از خنک‌کننده برای لپ تاپ استفاده کنید.

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ

مدت زمان نگه داشتن شارژ باتری لپ تاپ؛ ظرفیت باتری لپ تاپ

مدت زمان نگه داشتن شارژ باتری لپ تاپ در هر برند و مدل کاملا متفاوت است و بستگی به کانفیگ و توان مصرفی قطعات دارد. برخی از لپ تاپ‌ها حدود 2 ساعت و برخی هم تا 4 ساعت قادر به نگه داشتن شارژ هستند. همچنین میزان شارژی که لپ تاپ نگه می‌دارد به برنامه‌هایی که در لپ تاپ اجرا می‌کنی هم دارد.

البته در توضیحات هر لپ تاپ، اطلاعات کامل در رابطه با مدت زمانی که شارژ نگه می‌دارد ذکر شده‌است.

نحوه درآوردن باتری لپ تاپ HP

لپ تاپ‌های برند اچ پی هم مانند سایر برندهای موجود در بازار، دارای تنوع در طراحی و تکنولوژی ساخت هستند. برخی از لپ تاپ‌ها دارای باتری جداشونده هستند و برخی دیگر دارای باتری اینترنال یا همان داخلی.

در رابطه با باتری‌های جداشونده که کار بسیار آسان است و بسته به نوع باتری می‌توانید با باز کردن ضامن‌های باتری، آن را جدا کنید. در برخی از مدل‌ها هم با باز کردن پیچ‌های ریز نگهدارنده، باتری آزاد خواهد شد.

اما در بیشتر مدل‌های جدید لپ تاپ اچ پی، باتری به صورت داخلی طراحی شده است و برای خارج کردن آن باید قاب دستگاه را باز کنید. البته توصیه می‌شود که خودتان اقدام به این کار نکنید و تعمیر لپ تاپ را به متخصص بسپارید.

تعمیرگاه تخصصی لپ تاپ
لپ تاپ‌های مک بوک اچ پی به دلیل باتری‌های داخلی، امکان جدا کردن باتری را ندارند.

آیا خارج کردن باتری لپ تاپ باعث افرایش عمر آن می‌شود؟

اما می‌رسیم به سوال اصلی که آیا خارج کردن باتری برای لپ تاپ مفید است؟ بله مفید است چرا که باتری‌هایی که امروزه برای لپ‌ تاپ‌ها استفاده می‌شود نسبت به باتری‌های قدیمی بسیار پیشرفته‌تر هستند اما در عین حال، امکان آسیب پذیری برای آنها نیز وجود دارد. برای مثال، زمانی که لپ تاپ به شارژر وصل است، گرمای بسیار بیشتری دارد و در صورت قرار داشتن باتری در لپ تاپ، این گرما می‌تواند باعث آسیب رسیدن به باتری شود. پس بهتر است زمانی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد رسیده و امکان استفاده مستقیم از برق وجود دارد، باتری را از سیستم خارج کرد و مانع از آسیب به آن شد.

خدمات تعمیر آنلاین لپ تاپ و کامپیوتر
در زمان استفاده طولانی از لپ تاپ، بهتر است باتری آن را خارج کنید.

عوامل کاهش عمر باتری لپ تاپ

عوامل زیر می‌توانند باعث کاهش عمر باتری لپ تاپ و در کل عمر باتری دستگاه‌های هوشمند شوند:

۱-  یکی از عوامل کاهش عمر باتری‌ها، ولتاژهای بالا است. بهتر است باتری‌های لیتیومی برای مدت زمان طولانی به برق متصل نباشند و فرآیند شارژ و دشارژ شدن آنها همواره برقرار باشد.

۲- عامل دیگر کاهش عمر باتری، دمای بیش از اندازه‌ی محیط است. البته همان طور که دمای بالا موجب کاهش عمر باتری می‌شود، دمای پایین، یعنی نزدیک به صفر درجه، نیز همین تأثیر منفی را روی باتری می‌گذارد.
۴- همچنین ضربه خوردن به این باتری‌ها نیز باعث کاهش عمر آنها می‌شود.

راهنمای استفاده از لپ تاپ
دمای پایین هم می‌تواند موجب آسیب به لپ تاپ و باتری آن شود.
4.6/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫22 دیدگاه ها

 1. لب تاپ من ایی سوس هست پنج سال از باطریش استفاده نکردم الان نمیدونم خراب شده یا نه وقتی وصل میکنم لب تاپ صفحش باید روشن باشه یا نه هر دو روشو امتحان کردم شارژ نشده ینی خراب شده

 2. با سلام من لپتاپم برا 7-8 سال پیش هست و هر روز 12 14 ساعت از لپتاپ استفاده میکنم باتری رو هم خارج کردم و عملا نیازی ب باتری ندارم سوالم اینه که خارج کردن باتری میتونه به لپتاپ آسیب برسونه یا خیر؟ بعضی جاها از نوسانات گفته بودن ک نوسان برق موجب آسیب رسانی میشه و باید باتری جدا نشه. من از محافظ برق استفاده میکنم

  1. پویای عزیز سلام
   بهترین روش برای پیشگیری از آسیب نوسانات ولناژ برق به دستگاه، همان استفاده از محافظ برق است. بهتر است برای کاهش کیفیت باتری خود هر چند وقت یک بار از آن استفاده و دوباره باتری را شارژ کنید. در مورد استفاده از باتری هم حتما موارد گفته شده در این مقاله را رعایت کنید.

 3. سلام
  علت اینکه لپتاپ علامت شارژ داره و چراغش روشن است ولی روی همون درصد گیر کرده شارژ نمیکنه علتش چی می‌تونه باشه

 4. سلام
  علت اینکه لپتاپ علامت شارژ داره و چراغش هم روشن
  ولی روی همون درصد گیر می‌کنه مشکلش چی می‌تونه باشه

 5. سلام م حدود پنج سال باتری لب تاپ درآوردم و ازش استفاده نکردم اما الان که به برق زدمش شارژ نمیشه یعنی باتریش خراب شده؟؟؟

 6. با سلام خسته نباشید لپ تاپ بنده ایسوس مدل vivobook corei7 هستش ( باتریش داخلیه )و چون برای آهنگسازی و میکس استفاده میکنم عملا بیشتر اوقات باید به شارژر متصل باشه و دماش اکثرا بالاست بنظر شما جداسازی باتری میتونه به کاهش دما کمک کنه ؟؟ و اینکه برای افزایش سرعت کار کردن با برنامه اگر ssd بندازم تاثیرگذاره ؟

 7. سلام من چون مدت زیادی میخواستم از لب تاپ استفاده کنم باتری را خارج کردم و وقتی باتری را دوباره وارد لبتاپ کردم تا در برق نباشد روشن نمیشود چه اشکالی پیدا کرده ؟

  1. با سلام هما عزیز

   احتمالا باتری لپ‌تاپ شما به مشکل خورده است. البته بهتر است این مورد توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 8. سلام خسته نباشید
  من تازه باطری خریدم بالا گفتید برای جداسازی باطری باید ۳۰درصد شارژ داشته باشد نگفتید به بالا یا پایین باشد حالا سوال من اینست شارژ لپ تاب ۸۰یا ۹۰ درصد باشد باطریو برای مدت طولانی جداکنم خوبست یا بد؟
  ممنونم برای مطالبتون

  1. باسلام
   آقا/خانم سامرند عزیز، جدا کردن باطری به مدت طولانی مشکی ندارد. ولی توجه کنید که باتری‌ها به دلیل واکنش‌های درونی خود، پس از مدتی شارژ خود را از دست می‌دهند و جداسازی آن نمی‌تواند باعث شود که شارژ آن به همان مقدار باقی بماند.

  2. باسلام
   آقا/خانم سامرند عزیز، جدا کردن باطری به مدت طولانی مشکی ندارد. ولی توجه کنید که باتری‌ها به دلیل واکنش‌های درونی خود، پس از مدتی شارژ خود را از دست می‌دهند.
   در نتیجه جداسازی آن، نمی‌تواند باعث شود که شارژ آن به همان مقدار باقی بماند.

 9. سلام. وقت بخیر. من به خاطر اینکه چند بار ویندوزم هنگ کرد همون وسط باتری رو خارج کردم و دوباره گذاشتم تا سیستم بیاد بالا. از اون موقع باتری کلا نابود شده و یک دقیقه ای از 1 درصد میره 99 درصد و 1 دقیقه ای هم تموم میکنه… ! آیا مشکل از باتریه یا لپ تاپ؟

  1. باسلام
   امیر حسین عزیز ممکن است قطع یکدفعه‌ای ارتباط به باتری آسیب زده باشد. وجود مشکل در باتری باعث خرابی سایر قطعات لپ تاپ نیز خواهد شد، پیشنهاد میکنیم هرچه سریعتر اقدام به تعمیر باتری لپ تاپ خود کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 10. لپ تاپ من تازگی ها خیلی داغ میکنه… کول پد هم استفاده میکنم اما تاثیر آنچنانی نداره.. چرا؟

  1. با سلام .دستگاهها معمولا هر 1 سال یک بار نیاز به جنرال سرویس دارند. برای جنرال سرویس دستگاه می توانید در آچارباز درخواست ثبت کنید https://a4baz.com

 11. سلام من هر بار باطری و در میارم دوباره جا میزنم
  شارژش میبینم کم شده ؟
  دلیلش چیه به نظر شما

 12. من بعد از یک ماه باتری لپ تاپ م رو نصب کردم و دوباره ازش استفاده می کنم. اما نسبت به قبل کمتر شارژ رو نگه میداره. یعنی باتری مشکل پیدا کرده؟ یا به مرور زمان درست میشه؟ اگه باتری صدمه دیده باشه، راهکار خارج کردن باتری برای افزایش عمر باتری لپ تاپ روش مناسبی نیست. امتحان نکنید

  1. با سلام باید هرچندروز یک بار باتری را به دستگاه وصل کنید تا باتری شارژ و دشارژ گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا