به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.
امروز پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

وبلاگ آچارباز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام کار با لپ تاپ، به طور ناگهانی شارژ آن تمام شده و لپ تاپ خاموش شود. در صورتی که تا چند لحظه پیش حدود ۳۰ درصد از شارژ آن باقی مانده بود. این مسئله ممکن است شما را متعجب کند. اما نگران نباشید، چرا که این مسئله راه حلی دارد با نام کالیبره کردن باتری لپ تاپ که در ادامه به آن می‌پردازیم:

در داخل لپ تاپ، حسگری تعبیه شده است که وظیفه آن اندازه گیری میزان شارژ باتری است و میزان شارژ مصرف شده و شارژ باقی مانده را به کاربر نشان می‌دهد. اما ممکن است گاهی اوقات میزان شارژ مصرف شده و باقی مانده به درستی توسط این حسگر تخمین زده نشود که به راحتی می‌توان با کالیبره کردن باتری این مشکل را برطرف کرد.

چگونه باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم؟

در ابتدای کار، برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ، باید شارژ باتری آن بسیار کمتر از ۱۰۰ درصد باشد و دوباره آن را به طور کامل شارژ کنید، چرا که با این کار حسگر باتری قادر است میزان دقیق عمر باتری را تشخیص دهد و میزان شارژ باقیمانده را نیز به درستی مشخص کند.

راه دیگری که شرکت‌های سازنده باتری در اختیار کاربران قرار داده‌اند، وجود ابزاری برای کالیبره کردن باتری است که به راحتی از طریق آن می‌توانید از شارژ شدن کامل باتری مطمئن شوید.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

چگونه باتری لپ تاپ را به صورت دستی کالیبره کنیم؟

کالیبره کردن باتری به صورت دستی بسیار آسان بوده که در ادامه به توضیح مراحل آن می‌پردازیم:

۱- در ابتدا باتری را به طور کامل (۱۰۰ درصد) شارژ کنید.

۲- سپس لپ تاپ را به برق متصل کرده و بگذارید حدود ۲ ساعت در همان حال باقی بماند. این کار باعث می‌شود دمای باتری که بر اثر شارژ شدن افزایش یافته است، کاهش پیدا کند. گفتنیست در حالی که لپ تاپ شما در حال شارژ است می‌توانید از آن استفاده کنید.

۳- حال در این مرحله به تنظیمات مدیریت مصرف انرژی (power management settings) رفته و آن را طوری تنظیم کنید تا زمانی که شارژ باتری آن ۵ درصد شود، Hinbernate شود و یا به حالت استندبای برود.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

۴- بعد از اینکه این تنظیمات رو انجام دادید، لپ تاپ خود را از برق درآورید تا شارژ آن تخلیه شود و Hinbernate شود و یا به حالت استندبای برود. در حین این مدت نیز می‌توانید از لپ تاپ خود استفاده کنید.

گفتنیست که زمانی که از لپ تاپ استفاده نمی‌کنید و لپ تاپ عملیات خاصی انجام نمی‌دهد، مطمئن شوید که لپ تاپ به صورت خودکار Hibernate  و وارد حالت استندبای نمی‌شود و صفحه نمایش آن نیز به صورت خودکار خاموش نمی‌شود؛ چراکه در این صورت شارژ باتری ذخیره شده و به طور کامل تخلیه نمی‌شود.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

۵- حال برای اینکه شارژ باتری را به طور کامل تخلیه کنید، لپ تاپ را برای پنج ساعت روشن بگذارید تا لپ تاپ به صورت خودکار خاموش شود.

۶- پس از اینکه شارژ لپ تاپ به طور کامل تخلیه شد، دوباره لپ تاپ را به برق بزنید تا دوباره کامل شارژ شود. در این حین می‌توانید از لپ تاپ استفاده کنید.

۷- حال در این مرحله تنظیمات مدیریت مصرف انرژی را چک کنید و مطمئن شوید که در حالت عادی خود قرار دارند تا زمانی که از کامپیوتر خود استفاده نمی‌کنید و یا حالت save battery power فعال نیست، صفحه نمایش لپ تاپ به صورت خودکار خاموش شود و یا خود لپ تاپ به صورت خودکار به حالت استندبای برود.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

پس از انجام این کار علامتی که میزان شارژ باتری را نشان می‌دهد باید به صورت دقیق‌تری آن را نمایش دهد که این کار باعث می‌شود، دیگر  لپ تاپ به صورت ناگهانی و بدون هشدار قبلی برای شارژ کم باتری خاموش نشود.

چه زمانی باید باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم؟

بهتر است این کار را هر ۲ یا ۳ ماه یک بار انجام دهید تا تخمین میزان شارژ مصرف شده و باقی مانده به درستی انجام شود.

منبع: Howtogeek.com

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به وبلاگ آچارباز می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک