به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸

با ۱۰ اصطلاح رایج صفحه نمایش آشنا شوید

ویژگی های صفحه نمایش

وقتی به تلویزیون‌ها و تبلیغات فروش آنها نگاه می کنیم و یا هنگام خرید با اصطلاحاتی از طرف فروشنده مواجه می‌شویم ، شاید برخی از این کلمه‌ها برای ما گنگ و ناشناخته باشد و در نهایت ممکن است در خرید تلویزیون خود دچار اشتباه شویم. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد ویژگی های صفحه نمایش را خیلی ساده بیان کنیم. با آچارباز همراه باشید: 

اندازه صفحه یا Screen Size

برای بیان اندازه صفحه نمایش به طور معمول از واحد اینچ استفاده می‌شود که در واقع‌اندازه قطر صفحه نمایش است. همانطور که می‌دانید هر اینچ معادل ۲.۵۴ سانتی‌متر است که شما به راحتی می‌توانید از روی این عدد و نسبت طول به عرض، مساحت صفحه نمایش را محاسبه کنید. به طور مثال یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی بیش از دو برابر یک صفحه نمایش ۷ اینچی ( با نسبت طول به عرض برابر ) مساحت دارد و این که یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی با نسبت طول به عرض ۴ به ۳، نزدیک به ۱۲ درصد بیشتر از یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی عریض با نسبت ۱۶ به ۹ مساحت دارد.

ویژگی های صفحه نمایش

نسبت طول به عرض (۴:۳ ، ۱۶:۹ ، ۱۶:۱۰ و …)

Aspect Ratio یا نسبت تصویر یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در تلویزیون محسوب می شود. محاسبه آن هم از تقسیم طول به عرض بدست می آید. به طور مثال در یک صفحه نمایش Full HD اگر پیکسل‌ها مربع فرض شوند، و شما ۱۹۲۰ را بر ۱۰۸۰ تقسیم کنید، عدد ۱.۷۸ بدست می‌آید، که برابر با تقسیم ۱۶ بر ۹ است.

به بیان آسان‌تر، فرض کنید فروشنده‌ای هنگام خرید تلویزیون، به شما می گوید این تلویزیون دارای نسبت تصویر ۱۶:۹ است. در واقع منظور او این است که این تلویزیون دارای یک صفحه نمایش Full HD است.

ویژگی های صفحه نمایش

همچنین نسبت طول به عرض ۴ به ۳ نیز بسیار رایج است که عدد ۱.۳۳ را نتیجه می‌دهد و با‌ اندازه صفحه برابر مساحت بیشتری را نسبت به صفحات عریض دارد ( مانند ۱۶ به ۱۰ و یا ۱۶ به ۹ ). باید توجه داشت که نسبت طول به عرض بسته به کاربردی که از صفحه می‌خواهید متفاوت است. به عنوان مثال اگر قصد دارید بیشتر فیلم تماشا کنید بهتر است از نسبت ۱۶:۹ استفاده کنید اما اگر خواندن و کارهای حرفه‌ای بیشتر مد نظر شماست نسبت ۱۶ به ۱۰ و ۴ به ۳ برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

 

ویژگی های یک تلویزیون خوب
تلویزیون هوشمند، LED، OLED، ۴K، HDR و …، نام‌هایی هستند که با آن‌ها آشنایی داریم و با دنیای تلویزیون‌هایی که روز به روز در حال پیشرفت هستند و نام‌های جدیدی را به لیست ما اضافه می‌کند روبرو هستیم. اما در میان این همه نام و تکنولوژی جدید، معیارهای ما برای خرید یک تلویزیون چه چیزهایی می‌توانند باشند، و در واقع ویژگی‌های یک تلویزیون خوب چیست؟

 

تراکم پیکسل‌ها در اینچ (PPI)

PPI در واقع مخفف عبارت Pixel Per Inch به معنای “تراکم پیکسلی” است. PPI در اصل تراکم پیکسل‌ها در یک واحد سطح از اینج بوده و هر چه این عدد افزایش پیدا کند به این معناست که تعداد پیکسل‌ها در این سطح افزایش پیدا کرده و در نتیجه زمانی که دقیق به صفحه نمایش نگاه می‌کنید، تشخیص دادن پیسکل‌ها سخت و در نتیجه کیفیت برای چشم بهتر به نظر رسیده و تصاویر یا فیلم‌ها را با کیفیت و شفافیت بهتری می‌بینیم.

حال بسیاری از شرکت‌ها برای نشان دادن کیفیت صفحه نمایش خود از عدد ppi استفاده می‌کنند. این عدد تراکم پیکسل‌ها در هر اینچ از صفحه نمایش را نشان می‌دهد.

ویژگی های صفحه نمایش

وسعت رنگ و یا Color Gamut

این اصطلاح نشان دهنده وسعت رنگی است که یک صفحه نمایش می‌تواند نشان دهد. بعضی بر این باورند که زیاد بودن وسعت رنگ معادل کیفیت بهتر است، در صورتی که اینطور نیست. برای دیدن تصویر با کیفیت و بی‌نقص، رنگ‌های تولید شده توسط صفحه نمایش باید با استاندارد sRGB/ Rec. 709 مطابقت داشته باشد تا شما مطمئن باشید این رنگ‌ها همان رنگ‌های واقعی منبع هستند (منبع منظور فایل ذخیره شده است).

یک صفحه نمایش با وسعت رنگ بیشتر اگر رنگ‌های واقعی را دقیق نشان ندهد، تنها باعث اغراق در رنگ‌ها و انحراف اطلاعات واقعی شده و تصویر واقعی را به شما ارایه نمی‌کند. معمولا LCD وسعت رنگی کمتر و  OLED  وسعت رنگ بیشتر از استاندارد ذکر شده را دارند.

ویژگی های صفحه نمایش

۱۶ میلیون رنگ

این عدد در واقع استانداردی است که در طیف وسیعی از دستگاه‌ها از دوربین گرفته تا تلویزیون استفاده می‌شود. گفتنیست که این عدد بزرگ به معنای وسعت رنگ زیاد نیست. چرا که در واقع این عدد بیشترین میزان تعداد رنگ‌هایی است که صفحه نمایش می‌تواند تولید کند و از ضرب ۲۵۶ رده از ۳ رنگ قرمز، آبی و سبز بدست می‌آید. به این معنا که اگر شما ۲۵۶ درجه از این سه رنگ را داشته باشید ۱۶ میلیون رنگ متفاوت می‌توانید از آنها تولید کنید.

بیش از ۱۷۰ درجه زاویه دید

شاید شما هم با این اصطلاح برخورد کرده باشید که در لیست مشخصات فنی بسیاری از تلویزیون‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند و مانیتورها، عبارت زاویه دید ذکر شده باشد. زاویه دید در واقع حداکثر زوایای‌ کاربر نسبت به نمایشگر است که در آن تصویر با کیفیت بالایی قابل مشاهده است.

به طور معمول عدد ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه برای زاویه دید نمایشگرها ذکر می‌شود اما توجه داشته باشید زمانی که در زاویه ۱۷۰ درجه نسبت به تلویزیون نشسته‌اید، آنقدر سطح تصویری قابل مشاهده کوچک می‌شود که کیفیت آن اهمیتی پیدا نمی‌کند. اما زاویه دید در برخی از نمایشگرها رده پایین بازار بسیار محدود است و شما حتی وقتی با کمی زاویه نسبت به تلویزیون قرار می‌گیرید رنگ‌ها را بصورت بهم ریخته و تار مشاهده می‌کنید ولی در اکثر نمایشگرهای امروزی زاویه دید قابل قبول است و تقریبا هیچ‌کدام زاویه دید ۱۷۰ درجه ندارند.

پس این عدد تا حد زیادی بی معنی است حتی بهترین پنل‌های LCD مانند پنل‌های IPS که یکی از مهترین قابلیت‌های آن زاویه دید وسیع است) باز هم در انحراف بیش از ۳۰ درجه دچار افت شدید ۵۰ درصدی در روشنایی و کنتراست می‌شوند. حتی صفحه‌های نمایش OLED که جدید‌ترین فن‌آوری در صفحات نمایش است در زاویه دید کم دچار افت ۳۰ درصدی روشنایی و تغییر رنگ ۳۰ درصدی می‌شوند. بنابراین زاویه دید استاندارد معنی خاصی ندارد و نمی‌تواند معیار تصمیم‌گیری باشد.

نسبت کنتراست و یا Contrast Ratio

این مقدار نسبت بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید به کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه کامل را نشان می‌دهد. این مقدار در لابراتوار کامل تاریک اندازه‌گیری می‌شود.

نسبت کنتراست زمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌شود که شما در یک محل کم نور به دیدن تصویر صفحه نمایش بپردازید. این عدد بهتر است برای موبایل حداقل ۵۰۰ و برای صفحه نمایش LCD  و یا LED بیش از ۱۵۰۰ باید باشد. برای پلاسما تا ۴۰۰۰ هم قابل دسترسی است، نسبت کنتراست بالاتر نیز در تلویزیون‌های OLED قابل مشاهده است.

ویژگی های صفحه نمایش

زمان پاسخگویی یا Response time

در گذشته  LCD‌ها به طور مشخص اشیاء متحرک را تار نشان می‌دادند و نمی‌توانستند با سرعت فریم‌های تصویر ورودی هماهنگی کامل داشته باشند و نتیجه نمایش تصویری تار در هنگام حرکات سریع بود.

یک تصویر ویدویی حداکثر تا ۶۰ فریم در ثانیه سرعت دارد، یعنی در هر ۱۷ میلی‌ثانیه فریم جدید به پنل صفحه نمایش فرستاده می‌شود. زمان پاسخگویی در واقع میزان زمانی است که صفحه نمایش برای پاسخ به تصویر ورودی نیاز دارد. این مهم است که این مقدار از ۱۷ میلی ثانیه بسیار کمتر باشد. در بازار کنونی صفحه نمایش، تولیدکنندگان زمان پاسخگویی معمولا بین ۸ تا نهایتا ۱ میلی ثانیه اعلام می‌شود.

در‌ اندازه‌گیری‌های واقعی که صورت گرفته، مشخص شده که زمان پاسخ گویی واقعی بسیار بیشتر از عددی است که سازندگان ارایه می‌کنند و بیش از ۳۰ میلی ثانیه است. بنابراین این عدد نیز تا حد زیادی بی معنی است و نباید معیار تصمیم گیری باشد.

سرعت تعویض فریم یا Refresh Rate

این عدد در واحد هرتز‌ اندازه‌گیری می‌شود و ماکسیمم تئوری میزان تعداد فریم‌های مجزایی را نشان می‌دهد که در یک ثانیه پنل صفحه نمایش می‌تواند پخش کند. سازندگان LCD در چند سال اخیر به اعدادی مثل ۱۲۰ و یا حتی ۲۴۰ هرتز دست پیدا کرده‌اند و هم اکنون این اعداد تا ۶۰۰ هرتز هم دیده می‌شود.

این بدان معنی است که برای یک فیلم ۶۰ فریم در ثانیه‌ای، صفحه نمایش ۱۰ بار تغییر می‌کند که هیچ تاثیری در کیفیت تصویر و یا افزایش کارایی صفحه نمایش در حرکات سریع ندارد (زیرا زمان پاسخگویی این صفحات نمایش آن‌قدر نیست که به طور واقعی به آن عدد دست پیدا کنند). در هنگام برخورد با این عدد نیز به آن زیاد توجه نکنید.

ویژگی های صفحه نمایش

روشنایی یا Brightness

به طور معمول هر چه ماکسیمم روشنایی صفحه نمایش بالاتر باشد بهتر است. اما باید توجه داشت که روشنایی زیاد موجب نمایش نامناسب نواحی روشن‌تر تصویر و کیفیت پایین رنگ‌ها و همچنین خستگی چشم‌ها می‌شود. به جز در مواردی که از نمایشگر خود در محیط‌های پرنور استفاده می‌کنید نباید صفحه را در این حالت قرار دهید. بعضی از شرکت‌ها سیستم اتوماتیک تنظیم روشنایی را به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

به این مورد توجه نکنید، چرا که معمولا این سیستم‌ها نمی‌توانند روشنایی درست را بر حسب شرایط تعیین کنند و در نهایت شما مجبور به اعمال تنظیمات دستی خواهید شد.

ویژگی های صفحه نمایش

 

تعمیر تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری شما در محل
در صورتی که هرگونه ایراد در تلویزیون خود مشاهده کردید، به راحتی می‌توانید درخواست تعمیر خود را در آچارباز، سامانه اعزام تعمیرکار در محل، ثبت کرده تا کارشناسان در اسرع وقت با شما هماهنگ شوند.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

با ۱۰ اصطلاح رایج صفحه نمایش آشنا شوید
3 رای، میانگین 3.3 از 5

14
دیدگاه بگذارید

avatar
8 نظرات
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
آچاربازمحمودقنبریحمیدمقدمسیاوش Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
مریم فقیهی
Guest
هستی میرزایی

آیا میشه رزولوشن تصویر تلویزیون رو تغییر داد؟

محمودقنبری
Guest
محمودقنبری

نه . رزولوشن یک چیز ثابت کارخانه است . مثل این می ماند که شما بخواهید تعداد دیودها را تغییر دهید

محمودقنبری
Guest
محمودقنبری

خیلی ممنونم اطلاعات خیلی خوبی دادید . البته بهتر از این هم می تواند باشد . در مورد پنل ها هم بنویسد خیلی عالی می شود

بهرام
Guest
بهرام

میشه راجع به بک لایت تلویزیون هم توضیح بدید؟

علی
Guest
علی

من دوتا کیس دارم که یکیش از نظر سخت افزاری قوی تره ولی یه مدتی بود که اصلا باهش کار نمیکردم.. چند روز پیش وصلش کردم که دوباره باهش کار کنم اما هرکاری کردم از مانیتور تصویری نداشتم.. مانیتور برقش وصل بود چراغش چشمک میزد.. کابل گرافیک مانیتور هم اوکی بود حتی عوضش هم کردم با یه کابل دیگه اما باز هم تصویری نداشتم.. بورد گرافیک هم ثابت بود.. باید چیکار کنم؟ مشکل کجاست؟

sina
Guest
sina

سلام میشه در مورد تکنولوژی Peak Illuminator را توضیح بدید
این گزینه را توی تلویزیون ها میشه تغییر داد

اشکان
Guest
اشکان

من میخوام mu7970 سامسونگ بخرم میگن انطباق تصویرش پایینه واسه بازی اینا خوب نیس
اگه راهنمایی کنید ممنونتون میشم

سیاوش
Guest
سیاوش

فرق uhdبا ۴kچیه
من میخوام تلویزیون بخرم بعضی هاش نوشته uhd یا ۴k

مقدم
Guest
مقدم

سلام. من امروز خواستم با کامپیوترم کار کنم یهو دیدم ماینتورم روشن نمیشه.. هیچ مشکلی نداشت تا روز قبل.. چی شد یه دفعه؟ یعنی سوخته؟

حمید
Guest
حمید

سلام. لپ تاپ امروز یه ضربه بدی خورد و مانیتورش کلا انگار خراب شد. رنگ ها توش پخش شده و چیزی واضح معلوم نیست.. پنلش قابل تعویض هست؟ شما تعویض میکنید؟

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.