×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لپ تاپ و کامپیوتر

خیس شدن صفحه کلید لپ تاپ و آموزش روش‌های نجات آن

خیس شدن لپ‌تاپ

یادداشت ویراستار: این مطلب در مرداد 1400 توسط کارشناسان لپ تاپ و کامپیوتر آچارباز، بررسی و تایید شده است.

زمانی که با لپ‌تاپ محبوب خود در حال کار هستید، آخرین چیزی که می‌خواهید، خیس شدن آن است. اما این اتفاق ترسناک، خیلی وقت‌ها به صورت تصادفی رخ می‌دهد. کافی است بر اثر یک لحظه غفلت، لیوان چای یا قهوه روی صفحه کلید خالی شود. همچنین به جز آب، مایعات دیگری هم هستند که همگی می‌توانند به این وسایل الکترونیکی ارزشمند، آسیب بزنند. اما اگر این اتفاق افتاد، ممکن است بتوانید از بروز آسیب‌های غیر قابل جبران، جلوگیری کنید. انجام این کار، پیچیده نیست اما نیازمند دقت و احتیاط است.

در ادامه، به صورت گام به گام، مهم‌ترین کارهای ساده‌ای که خودتان می‌توانید برای نجات لپ‌تاپ خیس شده انجام دهید را آموزش داده‌ایم.

لپ‌تاپ خیس
در زمان خیس شدن لپ‌تاپ، مواظب خطراتی مثل برق گرفتگی و آتش سوزی باشید.

بعد از ریختن آب روی لپ‌تاپ، چه کارهایی انجام دهیم؟

در زمان خیس شدن لپ‌تاپ، سرعت عمل حرف اول را می‌زند. با چند راهکار ساده و فوری، می‌توانید از بروز صدمات جدی، جلوگیری کنید. 

گام اول پس از خیس شدن لپ تاپ: گارانتی

اگر با ریختن آب روی لپ‌تاپ خود مواجه شدید، ممکن است تلاش شما برای نجات آن فقط کار را بدتر کند. از آنجا که باز کردن لپ‌تاپ باعث از دست رفتن خدمات گارانتی می‌شود، بهتر است قبل از هر چیز، بررسی کنید که آیا لپ‌تاپ شما گارانتی دارد یا نه. این را هم در نظر بگیرید که برخی از گارانتی‌های لپ‌تاپ، خسارت‌های مربوط به خیس شدن این دستگاه را پوشش نمی‌دهند. در صورتی که از گارانتی لپ‌تاپ خود ناامید شدید، می‌توانید با چند اقدام ساده، شانس نجات لپ‌تاپ خود را افزایش دهید.

گام دوم: باتری و کابل برق

اگر لیوان آب روی صفحه کلید لپ‌تاپ شما خالی شده است، به سرعت لپ‌تاپ را خاموش و جریان برق را از آن جدا کنید. اگر باتری لپ‌تاپ قابل تعویض است، آن را نیز از دستگاه جدا کنید. فراموش نکنید که آب یک رسانای الکتریکی است و می‌تواند باعث صدمات جدی به قطعات داخلی لپ‌تاپ شود. پس دستگاه را از کابل برق و سایر کابل‌های اتصالی، مثل هارد اکسترنال و … جدا کنید.

پیشنهاد مطالعه

گام سوم بعد از ریختن آب روی لپ تاپ: خشک کردن

البته که بعد از ریختن آب روی لپ‌تاپ، باید آن را خشک کنید. خشک کردن لپ‌تاپ در خانه، بسته به نوع و گستردگی خیسی قطعات، می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت بگیرد.

 • اگر تنها چند قطره آب روی صفحه کلید لپ‌تاپ ریخته است، آن را به سرعت با حوله یا یک دستمال نخی، خشک کنید.
تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ
صفحه کلید خیس
اگر لپ‌تاپ شما خیس شد، تا قبل از خشک شدن کامل، آن را روشن نکنید.

گام چهارم: باز کردن قطعات لپ تاپ خیس شده

در صورتی که سطح خیس شدگی لپ‌تاپ شما زیاد است و آب وارد قطعات داخلی دستگاه شده، باید با احتیاط و رعایت نکات فنی، لپ‌تاپ را باز کنید و به خشک کردن قطعات خیس شده، بپردازید.

 • قبل از باز کردن قطعات، به خوبی درباره‌ی آن فکر کنید. عدم آشنایی با نکات فنی، می‌تواند خود باعث ایجاد صدمات جدی به قطعات لپ‌تاپ شود.
 • اگر تصمیم گرفتید لپ‌تاپ را باز کنید، دفترچه‌ی راهنمای آن را مطالعه کنید. در صورتی که جعبه‌ی لپ‌تاپ را در اختیار ندارید، با جست‌وجوی مدل لپ‌تاپ در اینترنت، نسخه‌ی الکترونیکی راهنما را پیدا و مطالعه کنید. در دفترچه‌ی راهنما، روش‌های اصولی باز کردن قطعات، نشان داده شده است.
 • توجه کنید که آب ریختگی در کدام بخش از لپ‌تاپ رخ داده است. برای مثال، اگر کیبورد دستگاه خیس شده، با استفاده از راهنمایی‌های دفترچه، کیبورد را خارج کنید. در این صورت، لازم نیست به دیگر قطعات دستگاه، دست بزنید.

بهترین روش برای خشک کردن قطعات لپ‌تاپ، استفاده از بسته‌های ژل‌های سیلیکاست. سیلیکا ژل، بسته‌های رطوبت‌گیر مخصوصی است که به احتمال زیاد، آنها را در جعبه‌ی لوازم الکترونیکی دیده‌اید.

خیس شدگی لپ‌تاپ
باد داغ سشوار، می‌تواند بیشتر از رطوبت آب، به قطعات لپ‌تاپ آسیب بزند.

گام پنجم: خشک کردن قطعات لپ‌تاپ

اگر قطعات را به دقت باز کرده‌اید، حالا باید آنها را به روشی درست، خشک کنید.

 • بهترین روش برای خشک کردن قطعات لپ‌تاپ، استفاده از بسته‌های ژل‌های سیلیکاست. سیلیکا ژل و بسته‌های رطوبت‌گیر مخصوصی است که به احتمال زیاد، آنها را در جعبه‌ی لوازم الکترونیکی دیده‌اید. ممکن است بتوانید در جعبه‌ی لوازم الکترونیکی قدیمی خود، چند بسته سیلیکا ژل پیدا کنید. در این صورت، آنها را در مجاورت قطعات خیس شده، قرار دهید تا رطوبت قطعات را جذب کند.
 • در صورتی که ژل سیلیکا در دسترس شما نبود، می‌توانید از دانه‌های برنج نیز برای خشک کردن قطعات لپ‌تاپ استفاده کنید. اما توجه کنید که هرگز دانه‌های برنج را به طور مستقیم در تماس با قطعات لپ‌تاپ قرار ندهید. مواد معدنی موجود در دانه‌های برنج، می‌تواند اثر مخربی روی قطعات بر جا بگذارد. از دانه‌های برنج، در یک کیسه‌ی نخی استفاده کنید.
 • یک دستمال نخی ساده هم می‌تواند در خشک کردن قطعات لپ‌تاپ، به کار شما بیاید. دقت کنید که دستمال شما، تمیز باشد و پرز ندهد.
 • بهتر است برای خشک کردن قطعات، از سشوار استفاده نکنید. جریان باد سشوار، زیادی قوی است و ممکن است به قطعات آسیب بزند. قطعات خیس شده را در مسیر جریان هوا قرار دهید تا به طور طبیعی خشک شوند.
 • خشک کردن قطعات لپ‌تاپ، ممکن است زمان‌بر باشد. در این مورد، عجله به خرج ندهید.

پیشنهاد مطالعه

ریختن آب بر صفحه کلید
اسپری هوا، یکی از ابزارهایی است که تعمیرکاران برای خشک کردن قطعات از آن استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

گام ششم: سر هم کردن قطعات لپ‌تاپ

اگر از خشک بودن قطعات اطمینان دارید، حالا وقتش رسیده که آنها را دوباره سر هم کنید. در اینجا نیز به نکات آموزشی موجود در دفترچه‌ی راهنما، دقت کنید. بعد از بستن همه‌ی قطعات، می‌توانید لپ‌تاپ را روشن کنید و امیدوار باشید که لپ‌تاپ شما، مثل قبل شروع به کار کردن کند.

 • یک بار دیگر یادآوری می‌کنیم که باز و بسته کردن قطعات لپ‌تاپ، کار حساسی است. اگر تخصص و تجربه‌ای در این زمینه ندارید، بهتر است آن را به تعمیرکارهای متخصص، واگذار کنید.

خدمات تعمیر لپ تاپ آچارباز، یک گزینه‌ی مطمئن و امن برای بررسی و رفع هرگونه مشکل در سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت نیاز، می‌توانید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت، با شما تماس بگیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. رو لب تابم شیر ریخت کم بود اما نمیدونستم اون موقع سه ساعت بعدش فهمیدم اون موقع لب تاب تو شارژ و روشن بود الان چند تا دکمه هاش کر نمیکنه نمیدونید چیکار کنم سشوارم کشیدم و گارچه نخی و اینام زدم

 2. روی لپ تاپ من چایی ریخت رو کیبورد اینا سریع از برق کشیدمو مو خشک کردم لپتاپم خاموش کردم برعکس گذاشتم رو میز دیگه چیکار کنم که اسیب نزنه وسایلم ندارم بازش کنم توشم خشک کنم چیکار کنم الان؟؟

 3. سلام وخسته نباشید بابت مطالب خوبتان تشکر و قدر دانی.

 4. سلام
  رو لپتاب من اب ریخته
  ولی فقط باتریشو باز کردم
  چ قطعات دیگه ای رو باید باز کنم.

 5. روی لپ تاپ من آب ریخت . سریع خشکش کردم صفحه ش روشن بود ولی یهو صفحه ش سفید شد و خاموش شد . باتریشو در آوردم گذاشتمش تو برنج . الان نمیدونم چیکار کنم .اگه سوخت باید چیکار کنم؟؟؟؟

 6. روی لپ تاپ من آب ریخته. صفحه نمایشش کاملا سیاه شده. امکان درست کردن داره؟

 7. رو لپتاپ من چایی ریخت…یه فنجون کامل چایی…با خودم گفتم کلا نابود شد ولی با سشوار خشکش کردم و درست شد

 8. مقاله جالب و کاربردی بود. روی لپ تاپ منم آب ریخت و با همین روش نجاتش دادم:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا