آبگرمکن و پکیج

علت روشن نشدن پکیج بوش چیست؟

روشن نشدن پکیج بوش

این  روزا یکی از محبوب‌ترین وسایل گرمایشی منازل٬ پکیج دیواری بوش است. این پکیج دیواری علاوه بر مزایای فراوانی که دارد، گاهی اوقات با مشکلاتی روبرو می‌شود. یکی از این مشکل‌ها خاموش شدن دستگاه و روشن نشدن آن است. آب سرد شده و پکیج در حین کار خاموش شده است و شما دیگر نمی‌توانید آن را روشن کنید. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که علت روشن نشدن پکیج دیواری بوش چیست و اگر خودتان قادر به حل مشکل نبودید برای تعمیر پکیج بوش از یک تعمیرکار پکیج که مهارت لازم را دارد،کمک بگیرید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چرا پکیج دیواری بوش روشن نمیشود؟

اولین نکته‌ای که باید در هنگام عیب یابی دستگاه پکیج در نظر بگیرید، سیستم آن است. پکیج با همراهی سه عنصر آب، برق و گاز کار می‌کند، اگر مشکلی در یکی از این عنصر‌ها پیش بیاید دستگاه از کار افتاده و دیگر روشن نمی‌شود.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

۱- مشکل کم فشاری آب

پس در اولین قدم عنصر آب را چک کنید، گاهی اوقات این کم بودن میزان آب در مدار گرمایشی است که مانع از روشن شدن پکیج می‌شود. زیرا تمامی پکیج‌ها برای کار کردن به حداقلی از آب احتیاج دارند، اگر آب از حداقل خود کمتر باشد پکیج خاموش شده و از کار می‌افتد. نشتی دستگاه و یا وجود مشکل در منبع آب می‌تواند، دلیلی برای کم شدن میزان آب باشد. برای کنترل کردن فشار آب داخل پکیج می‌توانید، از یک فشار سنج استفاده کنید.

۲- مشکل برق

حالا باید به سراغ عنصر دوم یعنی برق بروید، وضعیت فیوز‌ها را بررسی کرده و ببینید جریان برق در دستگاه وجود دارد یا خیر.

۳- مشکل فشار گاز

اکنون نوبت به کنترل کردن گاز می‌رسد، می‌توان گاز را اصلی‌ترین عنصر در رابطه با کارکرد پکیج دانست. اگر نوسانات فشار گاز زیاد باشد، می‌تواند دلیلی بر خاموش و روشن نشدن دستگاه باشد. نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که کم بودن فشار گاز در پکیج خود را، با روشن کردن چراغ و یا ظاهر کردن ارور‌هایی روی صفحه نمایش دستگاه نشان خواهد داد. بالا و پایین شدن جریان گاز، می‌تواند به دلیل وجود مشکل در شیر گاز باشد.

به یاد داشته باشید که پکیج‌ها نیز، مانند بسیاری از سیستم‌های الکترونیکی، برای نشان دادن مشکلات از کد‌های خطا استفاده می‌کنند. با دانستن معانی و مفهوم کد خطای پکیج بوش دستگاه را به سرعت عیب یابی کرده و قطعه خراب را تعمیر کنید. خواندن لیست کامل کد خطاهای پکیج بوش را پیشنهاد میکنیم.

علت روشن شدن چراغ قرمز پکیج
کم بودن میزان فشار آب در مدار گرمایشی، می‌تواند مانع از روشن شدن پکیج بوش شود

۴- مشکل هوا گرفتگی پکیج

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند به روشن نشدن پکیج بوش منجر شود هوا گرفتگی دستگاه است. برخی اوقات لوله‌هایی که وظیفه دارند، جریان آب را از پکیج به رادیاتور منتقل کنند، دچار هوا گرفتگی شده و مولکول‌های هوا موجود نیز، مانع از انتقال جریان آب گرم می‌شوند.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج

در چنین شرایطی است که دستگاه، کمبود جریان آب را حس کرده و برد مانع از روشن شدن آن می‌شود. یک روش دیگر برای اینکه از هوا گرفتگی مدار گرمایشی مطمئن شوید، کنترل کردن میزان فشار دستگاه است. زیرا هواگرفتگی باعث بالا رفتن فشار دستگاه می‌شود. نحوه هواگیری پکیج را اینجا بخوانید.

مشکلات متداول پکیج
گاهی اوقات لوله‌های انتقال دهنده جریان آب از پکیج به رادیاتور دچار هواگرفتگی شده و در پروسه روشن شدن دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند

۵- وجود رسوب در مدار پکیج بوش

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند علت روشن نشدن پکیج بوش باشد وجود رسوبات درون لوله‌ها و رادیاتور‌ها است. سختی موجود درون آب، باعث رسوب گذاری در این قطعات شده و در نهایت مانع از عبور جریان آب در مدار گرمایشی می‌شود. رسوب گیری مدار گرمایشی را، باید به دست افراد ماهر بسپارید، زیرا در صورت عدم مهارت خسارات جبران ناپذیری به دستگاه وارد خواهد شد. در مورد آموزش گام به گام نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری اینجا بخوانید.

راهنمای تعمیر پکیج
برای جلوگیری از خسارت و آسیب به پکیج، اسید شویی و رسوب زدایی دستگاه را به افراد ماهر بسپارید

۶- مشکل خرابی قطعات پکیج بوش

اگر تمامی این موارد را بررسی کردید و هیچ مشکلی در آن‌ها ندید، اما هنوز با چالش روشن نشدن پکیج بوش روبرو هستید باید بررسی قطعات را در برنامه خود بگذارید. اولین قطعه‌ای که باید به سراغ آن بروید، دودکش پکیج بوش است. نصب نادرست و قرار گیری اشتباه دودکش موجب می‌شود، دستگاه نتواند دود حاصل از احتراق را به درستی خارج کند و کلاهک به شدت گرم شود. سپس سنسور دود با حس کردن این گرما، به برد اطلاع داده و آن نیز دستور خاموشی را به پکیج می‌دهد.

حالا وقت آن رسیده است که به سراغ یکی از اصلی‌ترین قطعات، یعنی الکترود یون بروید. این قطعه که در مشعل پکیج قرار گرفته، وظیفه تشکیل و تشخیص شعله را بر عهده دارد. شکستگی و یا اکسید شدن این قطعه، می‌تواند مانع از تشکیل شعله و در نهایت روشن شدن دستگاه شود. برای رفع ایراد این قطعه، می‌توانید با استفاده از یک سمباده آن را تمیز کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

حالا که تمام موارد گفته شده را کنترل کردید، باید به سراغ مغز پکیج یعنی برد بروید. با سوختگی و یا خرابی برد که از آن به عنوان سیستم مرکزی پکیج نیز یاد می‌شود، دستگاه در حین کار خاموش شده و روشن نمی‌شود.

البته برخی اوقات گرمای بیش از حد و به اصطلاح جوش آوردن پکیج است که می‌تواند باعث روشن نشدن دستگاه شود. هنگامی که دمای آب بیش از حد بالا رفته و دستگاه جوش می‌آورد، سنسور‌‌های حرارتی وارد عمل شده و به سرعت دستگاه را خاموش می‌کنند.

مشکلات متداول پکیج
نصب نادرست و قرار گیری اشتباه دودکش پکیج نیز می‌تواند، مانع از روشن شدن پکیج بوش شود

۷- مشکل خرابی پمپ آب پکیج بوش

پمپ آب پکیج باید آب را به درون مدار پمپاژ کند٬ حال اگر پمپ سیرکولاتور یا پمپ گردشی آب دچار اشکال شود، آب در مدار گردش نخواهد کرد. این مشکل را برد دستگاه تشخیص داده و دستور خاموشی پکیج را میدهد و از روشن شدن آن نیز جلوگیری می کند. اکثر مواقع پمپ آب به یکباره خراب نمی شود بلکه ابتدا نیم سوز میشود که همان نیز موجب خاموش و روشن شدن پکیج می شود و پس از مدتی که کاملا ضعیف شد، آنگاه می سوزد و سبب روشن نشدن پکیج می گردد.

۸- مشکل دودکش پکیج بوش

دودکش پکیج از اعضای مهم سیستم گرمایشی است که وظیفه هدایت دود حاصل از احتراق را برعهده دارد. مشکل دودکش یک مشکل عمومی بین همه برندهای پکیج است. اگر دودکش نصب درستی نداشته باشد، یا فاصله مناسب آن با سقف رعایت نشده باشد، در خروج دود به مشکل میخورد و بخشی از دود در محل دستگاه جمع میشود.

این مشکل هم به سنسورهای پکیج بر میگردد که وظیفه تشخیص جمع شدن دود در اطراف پکیج را برعهده دارند، که همین موضوع موجب خاموشی پکیج بطور ناگهانی می شود و علت روشن نشدن پکیج بوش باشد. حتی پس از روشن شدن دوباره پکیج، بلافاصله خاموش میشود. شناسایی و حل این مشکل برعهده تکنسین تاسیسات است.

۹- مشکل الکترود تشخیص شعله پکیج

قطعه مهم بعدی در پکیج٬ الکترود یون است که وظیفه تشخیص شعله را دارد. بنابراین خرابی الکترود یون موجب روشن نشدن پکیج میشود. این احتمال هست که الکترود کثیف باشد و یا فاصله آن با جرقه زن تنظیم نباشد. بنابرین برای جلوگیری از خاموش شدن پکیج و روشن نشدن مشعل آن، باید الکترود یون بررسی شده و با سمباده تمیز شود یا مجددا فاصله آن تنظیم گردد. در مورد کاربرد و کارایی الکترود یون پکیج اینجا بیشتر بخوانید.

۱۰- مشکل شمعک پکیج بوش

شمعک پکیج اگر ایراد داشته باشد موجب خاموشی پکیج می‌شود. جهت بررسی این مشکل باید شیر آب گرم را باز کنید و به صورت دستی و به کمک فندک شمعک را روشن کنید. اگر پکیج روشن شود، ایراد در خود سیستم شمعک پکیج است که حتما باید برای تعمیر آن از یک تعمیرکار پکیج بوش کمک بگیرید.

گاز شمعک توسط لوله بسیار نازکی تامین می‌شود که ممکن است به دلیل گرفتگی٬ کثیفی با گرد و خاک و دوده، قطع شود و سپس باعث خاموشی شمعک پکیج گردد.

۱۱- مشکل جوش آوردن پکیج بوش

جوش آوردن پکیج نیز یک مشکل عمومی بین تمامی پکیج ها از هر برندی است. زمانیکه پکیج خیلی گرم شود و دمای آب در مدار از حد مجاز بالاتر رود، دستورات ایمنی دستگاه برای جلوگیری از خطر، پکیج را خاموش میکند. در این حالت اصطلاحا میگوییم که پکیج جوش آورده است.

زمانیکه دمای آب پایین بیاید٬ پکیچ مجددا روشن می شود. لذا یکی از دلایل خاموش و روشن شدن پکیج، جوش آوردن آن است. علت جوش آوردن پکیج به موارد بسیاری همچون تنظیم نبودن کلید دما، خرابی کلید NTC ، رسوب گرفتن مبدل ثانویه و…. ارتباط دارد.

معمولا پکیج ها دارای نمایشگر دیجیتالی هستند و کد خطای این مورد روی آن ظاهر می شود. در برخی مدل ها بوق ممتدی زده می شود تا شما را از جوش آوردن پکیج مطلع شوید.

برای حل این مشکل لازم است از یک سرویسکار با تجربه کمک بگیرید.

۱۲- مشکل خرابی برد پکیج بوش

پس از بررسی موارد بالا و پیدا نشدن علت مشکل٬ یک علت باقی می ماند و آن اینکه برد پکیج خراب شده باشد. رفع مشکل خرابی برد پکیج بوش نیز باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

عیب یابی و تعمیر پکیج بوش

در این مقاله تمام علل روشن نشدن پکیج بوش را برای شما شرح دادیم تا یک دید کلی نسبت به مشکل ایجاد شده در دستگاه داشته باشید. بهتر است برای تعمیرات پکیج بوش از خدمات و تجربیات افراد ماهر استفاده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید به سایت، وب اپ یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کنید و درخواست خود را برای تعمیر پکیج ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست شما، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار را در زمان دلخواه به مکان مورد نظر شما می‌فرستد.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام پکیج بوش کلاسیک دارم یک سره شده بود زنگ زدم به تعمیر کار آمد و کل بوردو حدود ۳و نیم دادم عوض کردن الان مجددا دیر روشن می شود سوال کردم میگن از پمپ و مبدل است وباید بااسید باز بشه و رسوب گرفته نمی دونم باز هم فیلم دارن سرم در میارن یا واقعیت میگن لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

 2. با سلام
  پکیج ما با باز کردن شیر روشن نمیشه ولی با ریست کردن شروع به کار میکنه و آب را گرم میکنه. بعد از بستن شیر هم صداهای عجیبی از دستگاه شنیده میشه. دستگاه تازه رسوب. زدایی شده و مشکلی در فشار آب نداره.
  همچنین زمانی که دمای دستگاه زیاد تنظیم میشه با بلند شدن صدا از دستگاه جریان آب کلا قطع می‌شود.

 3. این سومین باریه که پکیج بوشم امسال خراب شده،هرکیم میاد یه چی میگه، آخر نفهمیدیم ایرادش از چیه. هرسری یه بازی جدید در میاره

  1. درود بر شما
   علی عزیز، لطفا به مشکل اصلی پکیج اشاره کنید تا کارشناسان آچارباز شما را راهنمایی کنند.
   شاد و موفق باشید.

 4. با سلام
  خیلی وقته با پکیج ام کجدار و مریض سر میکنم، امروز دیگه کلا روشن نشد.هر کس هم پارسال اومد الکی میگفت حالیشه ولی فقط هزینه رفت و آمد میگرفت و هیچی، بلد نبود میگفت باید یه پکیج دیگه بخری،دنبال یه آدم حلال خور میگردم که هم انصاف داشته باشه و هم واقعا پکیج بوش سردربیاره

  1. باسلام
   آقا/خانم حسینی عزیز، پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر پکیج در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند. کلیه خدمات آچارباز با ضمانت ارائه می‌شود و دیگر نگرانی از بابت از سرباز کردن مشکل توسط تعمیرکار را نخواهید داشت.

 5. پکیج ما بوشه٬ با اینکه بوش یکی از بهترین برندهاست ولی نمیدونم چرا بردش قاطی کرده و همه چیو با هم نشون میده و دستگاه کار نمیکنه الان
  چطوری ریستش کنم؟ هر چی خاموش و روشنش کردم فایده ای نداشت

  1. درود بر شما
   با توجه به مشکل پیش آمده برای پکیج بوش، بهتر است کارشناس به صورت حضوری از آن بازدید کند.
   سامانه اعزام تعمیرکار به محل آچارباز، تعمیر پکیج بوش را نیز انجام می‌دهد.
   کافیست درخواست خود را در این سامانه ثبت کنید و یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.
   موفق باشید

 6. سلام خسته نباشید٬ مشکلی که ما با دستگاه داریم٬ رسوب گیریه زیادشه٬ آب این منطقه خیلی املاح داره که البته مطمئن نیستم بخاطر این موضوع باشه٬ ولی بهرحال خیلی اذیت کننده است ایا یه راه ساده واسه رسوب گیری هست؟

  1. درود بر شما
   بهتر است برای رعایت نکات ایمنی، رسوب گیری پکیج را به افراد ماهر و متخصص این زمینه بسپارید تا خسارت و آسیبی به دستگاه وارد نشود.
   موفق باشید.

 7. من تقریبا همه موارد رو چک کردم و مشکلی ندیدم اما دودکش دستگاه گاهی خیلی گرم میشه اما در حدی نیست که دست رو بسوزونه آیا باز هم میتونه علت روشن نشدن پکیج باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا