آبگرمکن و پکیج

چگونه پکیج بوتان را هواگیری کنیم؟

هواگیری پکیج بوتان

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در شهریور 1399نوشته شده بود و در شهریور 1400 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

هواگیری پکیج بوتان، یکی از ضروری‌ترین کار‌ها برای افزایش راندمان و عمر مفید دستگاه است. در این پروسه که اغلب، پیش از فصل سرما انجام شده، هوای جمع شده در مسیر گرمایشی آب خارج می‌شود. اگر هواگیری پکیج بوتان انجام نشود، هوای خانه گرم نشده و در نتیجه به پکیج به دلیل افزایش مصرف انرژی فشار زیادی وارد خواهد شد. در نتیجه بعد از گذشت مدتی، علاوه بر وجود مشکل در پکیج رادیاتور نیز دچار مشکل می‌شود. هواگیری کار نسبتا ساده ای است و خودتان می‌توانید انجام دهید ولی چنانچه مشکلی داشتید می‌توانید برای تعمیر پکیج خود از یک تعمیرکار پکیج بوتان کمک بگیرید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

چه زمان پکیج بوتان را هواگیری کنیم؟

 • وجود هوا در رادیاتور‌ها باعث می‌شود در هنگام شروع فصل سرما، متوجه شوید که قسمتی از پکیج سرد و بخش دیگر آن گرم شده است. این اختلال دما را باید به حساب اینکه، دستگاه شما نیاز به هواگیری دارد بگذارید.
 • اگر چند وقتی است که متوجه شده‌اید، آب گرم فشار مناسبی ندارد، یا اصلا آب گرم نمی‌شود و از لوله‌های درون پکیج سروصدای زیادی می‌آید، باید پکیج بوتان را هواگیری کنید.
 • عوامل دیگری نیز، در به جلو انداختن زمان هواگیری پکیج بوتان موثر هستند. عواملی همچون مدت زمان کارکرد پکیج و میزان ارتفاع منزل شما از زمین.
  زیرا در برخی از خانه‌ها، که لوله کشی آب از پایین به بالا است، فشار آب در طبقات بالاتر کمتر بوده و میزان آب در رادیاتور‌ها از حد استاندارد کمتر است. این موضوع باعث می‌شود، دستگاه نیاز به هواگیری پیدا کند.
 • یک نشانه خاص دیگر برای هواگیری پکیج، کاهش فشار دستگاه است. به عقربه فشار پکیج نگاه کنید، اگر عقربه زیر یک را نشان می‌دهد باید برای هواگیری آن اقدام کنید.
  این نکته را هم در نظر بگیرید که، با افت فشار پکیج دستگاه خود به خود خاموش خواهد شد. زیرا کمبود آب، در مسیر گرمایشی وجود دارد. خاموشی پکیج در هنگام افت فشار، به وسیله قطعه پرشر سوئیچ آب رخ خواهد داد. زیرا در صورت کمبود آب در دستگاه، امکان آسیب به قطعات داخلی وجود دارد.

هواگیری پکیج بوتان مدل بیتا، پارما، پرلا، پرلا پرو، اپتیما، پاویا و ورونا

طریقه هواگیری پکیج دیواری بوتان مدل پارما، پرلا، پرلا پرو، اپتیما، پاویا و ورونا یکسان بوده و اساس کار شبیه به همدیگر است. به عبارت دیگر، تفاوت برند‌ها و مدل‌ها باهم، باعث نمی‌شود نحوه هواگیری نیز تغییر کند. شما می‌توانید با دنبال کردن مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد، و با کمک شیر هواگیری پکیج بوتان، این کار را در مدل‌های مختلف انجام دهید.

نحوه هواگیری پکیج بوتان تصویری

اساس کار هواگیری پکیج، توسط قطعه‌ای به نام شیر پر کن و یا شیر هواگیری پکیج بوتان انجام می‌شود. شیر پرکن پکیج بوتان وظیفه کنترل میزان آب و فشار پکیج را نیز برعهده دارد. بسته به اینکه پکیج بوتان شما قدیمی است یا جدید شیر پرکن آن ممکن است به سه شکل وجود داشته باشد.

 1. شیر پرکن دستی
 2. شیر پرکن نیمه اتومات
 3. شیر پرکن اتومات
تعمیر پکیج بوتان در آچارباز
خدمت تعمیر پکیج بوتان آچارباز، شامل عیب‌یابی، سرویس و پکیج بوتان است. برای تعمیر پکیج خود دیگر نیاز نیست به تعمیرگاه مراجعه کنید. از طریق کلیک روی دکمه درخواست تعمیر پکیج بوتان می‌توانید درخواست خود را ثبت و منتظر تماس کارشناس باشید.
تعمیر پکیج بوتان

حال که با انواع شیرها آشنا شدید باید بدانید پیچ هواگیری پکیج کجاست و چطور باید هواگیری پکیج را انجام داد. با این روش می‌توانید هواگیری مدل‌هایی چون bn324i، مدل اپتیما، مدل پرلا، مدل بیتا، پرلا پرو، پاویا، ورونا و … را به راحتی انجام دهید.

 • ابتدا شیر هواگیری یا پرکن که در زیر پکیج و کنار لوله‌های رفت و برگشت آب قرار گرفته پیدا کنید.
پیچ هواگیری پکیج بوتان
شیر پر کن اغلب به رنگ آبی یا مشکی است و هیچ شلنگی به آن وصل نیست.
 • حال برای افزایش میزان آب و فشار پکیج، شیر هواگیری پکیج را بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید.
 • با باز کردن شیر هواگیری پکیج بوتان٬ آب وارد دستگاه می‌شود.
 • با وارد شدن آب به دستگاه عقربه فشار پکیج کم کم بالا می‌رود.
 • بسته به مدل پکیج چند ثانیه منتظر بمانید تا فشار پکیج بالا آید و به عدد 1.5 برسد.
فشار سنج پکیج بوتان
اگر فشار سنج پکیج ایراد دارد در اسرع وقت برای تعمیر آن اقدام کنید.
 • سپس شیر پرکن را ببندید.
 • بعد از چند دقیقه پکیج آماده کار می‌شود.
پیشنهاد مطالعه

پس از هواگیری نوبت به تنظیم فشار پکیج بوتان است. تنظیم فشار پکیج ساده است و فقط نیازمند کمی دقت و رعایت چند نکته مهم است. بالا و پایین بردن فشار هوا به کمک شیر هواگیری پکیج انجام می‌شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

نحوه پایین آوردن فشار پکیج بوتان

دلایل مختلفی باعث بالا رفتن فشار پکیج می‌شوند که اگر کنترل نشوند مشکل‌ ساز خواهند شد. اگر پکیج به هر دلیلی در شرایطی قرار گرفت که فشار آن بالا رفت، با تنظیم پکیج بوتان٬ فشار پکیج به حالت نرمال درآورید.

پایین آوردن فشار پکیج بوتان در حالت تابستانه

اگر پکیج در حالت تابستانه روشن است برای پایین آوردن فشار اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. شیر ورودی آب سرد پکیج را ببندید.
 2. شیر پرکن یا هواگیری پکیج بوتان را باز کنید.
 3. شیر آب گرم قسمتی از منزل مثل آشپزخانه را باز کنید تا آب گرم خارج شود.
 4. به فشار سنج پکیج دقت کنید و حرکت عقربه را زیر نظر بگیرید.
 5. زمانی که عقربه روی عدد 1.5 آمد شیر پرکن را ببندید.
 6. سپس شیر سرد ورودی آب به پکیج را باز کنید.

پایین آوردن فشار پکیج بوتان در حالت زمستانه

در حالت زمستانه شیرهای رفت و برگشتی رادیاتور به پکیج باز است. پس نیازی به تخلیه آب گرم از طریق شیر آب گرم نیست. کافیست مقداری آب گرم از یکی از رادیاتورها خالی کنید تا فشار پکیج پایین آید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • شیر هواگیری یکی از رادیاتورها را باز کنید.
 • ابتدا مقداری هوا و سپس آب از رادیاتورها خارج می‌شود.
 • آب رادیاتور را اینقدر خالی کنید که عقربه‌های فشار پکیج شروع به حرکت کند.
 • هر زمان عقربه‌ها روی عدد 1.5 رسید، شیر هواگیری پکیج را ببندید.
تخلیه فشار پکیج بوتان

اگر در حین هواگیری پکیج فشار بالا رود، باید فشار اضافه را تخلیه کنید. زیرا فشار بالا می‌تواند به آتش سوزی منجر شود.

نحوه بالا بردن فشار پکیج بوتان

فشار پکیج بوتان نباید از ۱.۵ کمتر باشد. اگر به هر دلیلی این مقدار کمتر شود باید به روشی مناسب فشار پکیج را بالا ببرید. برای انجام این کار:

 1. ابتدا باید شیر آبی رنگ کوچکی که در قسمت زیری پکیج وجود دارد را باز کنید.
 2. در همین حین که شیر باز است، به عدد فشارسنج موجود روی پکیج توجه کنید؛ تا جایی که فشارسنج مقدار ۱.۵ را نشان دهد
 3. سپس شیر را ببندید
پیشنهاد مطالعه

خطرات بالا بودن فشار پکیج بوتان

نحوه تنظیم فشار پکیج بوتان از موارد بسیار حائز اهمیت است. به این صورت که اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث بوجود آمدن خطراتی شود که برای رفع آنها باید وقت و هزینه‌ی قابل توجهی را صرف کرد.

برخی از خطراتی که بر اثر بالا رفتن فشار بوجود می‌آیند عبارت‌اند:

 • ایجاد نم و رطوبت و آسیب به ساختمان که این مشکلات به دلیل نشت آبی است که از شیر اطمینان نشات می‌گیرد.
 • ایجاد پوسیدگی و زنگ زدگی در لوله‌کشی‌ها
 • آسیب دیدن بخش‌های داخلی پکیج
هواگیری رادیاتورهای پکیج بوتان

هواگیری پکیج بوتان مدل پارما و هواگیری پکیج بوتان مدل پرلا توسط کارشناسان آچاراباز در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

بررسی هوزینگ پمپ پکیج بوتان

هوزینگ پمپ در پکیج نام قطعه‌ای است که الکترو موتور را در خود نگه می‌دارد. پروانه‌ی الکترو موتور در هوزینگ پمپ می‌چرخد و باعث به چرخش درآمدن آب در آن می‌شود. الکترو موتور به کمک ۴ پیچ به هوزینگ متصل می‌شود و به کمک یک اورنگ نیز آب‌بندی می‌شود.

هوزینگ‌ها دارای یک ورودی و یک خروجی هستند و همچنین دارای یک پیچ هواگیری هستند که به‌طور خودکار هوای اضافه‌ای که در هوزینگ قرار دارد را تخلیه می‌کنند.

چرا هواگیری پکیج بوتان اهمیت دارد؟

یادگیری نحوه هواگیری پکیج بوتان باعث می‌شود در زمان‌های لازم به هواگیری آن بپردازید و از آسیب دیدن پکیج که قیمت نسبتا گرانی هم دارد پیشگیری شود. وجود هوا در رادیاتور و پکیج‌ باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها می‌شود؛ به این صورت که ممکن است بعضی از قسمت‌های شوفاژ گرم و بعضی از قسمت‌های آن سرد شود.

همچنین هواگیری کردن باعث می‌شود فشار مناسب آب گرم احساس و سر و صداهای کمتری از داخل لوله‌های پکیج شنیده شود و در آخر آشنایی با علائمی که نشان می‌دهند پکیج به هواگیری نیاز دارد

مهم‌ترین مواردی که نشان‌دهنده‌ نیاز پکیج به هواگیری هستند، شامل گرم نشدن آب و سرد شدن برخی از قسمت‌های شوفاژ است. این موارد نشان‌دهنده‌ این هستند که پکیج شما هر چه زودتر باید هواگیری شده تا آسیبی به آن وارد نشود.

نکته مهم دیگر، هواگیری پکیج بوتان در تابستان است. با توجه به اینکه از شوفاژ برای گرم شدن استفاده نمی‌شود، اما باید برای گرم ماندن آب مصرفی آن‌ را هواگیری کرد تا به مشکل برنخورد.

پیشنهاد مطالعه


در این مقاله به قدری که باید درباره نحوه هواگیری پکیج بوتان و مواردی که به آن ارتباط داشت بحث کردیم؛ اگر در اجرای کار به مشکل برخوردید و یا از همان ابتدا مایل بودید که یک تعمیرکار پکیج بوتان هواگیری را برای شما انجام دهد٬ می‌توانید از خدمات تاسیسات آنلاین آچارباز استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه و تعمیرات پکیج بوتان با آچارباز ارتباط بگیرید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

 1. با سلام. به طور معمول هر چند وقت یک بار باید پکیج رو هواگیری کنیم؟

 2. سلام و وقت‌بخیر
  پکیج من مدام مشکل افت فشار داره و علی‌رغم اینکه پیچ مشکی زیر پکیج رو میچرخونم تا فشار بره بالا هیچ تاثیری نداره و حتی گاهی به ۰ هم میرسه….اصولا فشار پکیج در محدوده قرمزرنگ و زیر ۱ هست. البته گرمایش شوفاژها برقراره و فقط موقع حمام رفتن آب سرد میشه. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 3. بادرود و روز خوش
  خواستم بپرسم والف هوای بالای پکیج که شبیه والف لاستیک خودرو هست،کارش چیه؟ وچرا با فشار روی سوزن وسط والف،هوا خارج میشه؟باسپاس

 4. سلام پکیج بیتا۲۴دارم رادیاتهاگرم میشه ولی اب شیرهاسرده گرم نمیشه مشکل چیست ممنون

 5. با سلام پکیج بوتان پرولاپرو ۲۸ هزار حدود یکماه است خریدم در اولین روز کارش متوجه شدم که هر ۷ تا ۸ ثانیه یکبار دستگاه جرقه میزنه و روشن میشه و دوباره خاموش میشه و با فاصله یکی دو ثانیه دوباره حرفه میزنه و روشن میشه و مکرر این روشن و خاموش شدن در فواصل ۸ ثانیه تکرار میشه چه باید بکنم دستگاه نو هست دو روز کار کرده است. ممنون از راهنمائی که میفرمایید.

 6. سلام
  من پکیجم ایراد داره رفتم از تو اینترنت سرچ کردم فهمیدم باید هواگیری بشه. میخوام ببینم باید هوا رادیاتورها رو هواگیری کنم یا فقط یکیشو هواگیری کنم بسه؟

  1. درود بر شما
   اشکان عزیز، باید هواگیری انجام شود. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره 02154591616 در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 7. پکیجمو روی آخرین درجه گذاشتم ولی باز خونه مثل یخچال میمونه و اصلا گرم نمیشه، پدر و مادرم پیرن میترسم مریض بشن 🙁

  1. باسلام
   حامد عزیز، برای رفع مشکل صحت قطعاتی چون ترموکوپل، سنسور دما را بررسی و از عدم رسوب گرفتگی لوله‌ها مطمئن شوید. همچنین برای افزایش بازدهی، اقدام به هواگیری پکیج کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید برای تعمیر پکیج درخواست خود را از طریق سایت آچارباز یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 8. در فراید هواگیری پکیج بعد از اینکه آب سیاه رنگ از آن خارج شد متوجه تغییر رنگ آب به رنگ زرد شدم و همراه این آب زرد رنگ ماده ی شن مانند سفید رنگی نیز خارج شد؟ این موارد نشانه ی چیست؟

  1. باسلام
   دکتر اصغری عزیز، این موارد ناشی از رسوبات داخل لوله‌ها است، لازم است اقدام به رسوب زدایی پکیج نیز کنید. پس از رسوب زدایی نیز از فیلتر در مسیر ورودی آب، برای جلوگیری از این اتفاق استفاده کنید. در صورتی که دانش و تجربه فنی در این رابطه ندارید درخواست تعمیر پکیج خود را از طریق سایت آچارباز یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 9. من پکیجم رو برای پاییز دارم هواگیری می کنم ولی فشار از ۲ پایین تر نمیاد؟ با اینکه مراحل هواگیری رو هم درست انجام دادم

 10. وقتتون بخیر پکیج بنده بوتان مدل پارماست. از شیر ایرونت آب قرمز رنگ شبیه زنگ زدگی بیرون میاد. موقع روشن کردن دستگاه٬ چراغ چشمک زن روشن میشه و بعدش رو چراغ قرمز میمونه. علتش چیه؟ تقریبا پکیج رو ۷ ماهه خریدم.

  1. با سلام
   با توجه به حساسیت لوازم گازسوز، بهتر است از یک کارشناس متخصص بخواهید تا وضعیت دستگاه را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا