به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

چگونه پکیج بوتان را هواگیری کنیم؟

آموزش هواگیری پکیج بوتان

هواگیری پکیج بوتان، یکی از ضروری‌ترین کار‌ها برای افزایش راندمان و عمر مفید دستگاه است. در این پروسه که اغلب، پیش از فصل سرما انجام شده، هوای جمع شده در مسیر گرمایشی آب خارج می‌شود. اگر هواگیری پکیج بوتان انجام نشود، هوای خانه گرم نشده و در نتیجه به پکیج به دلیل افزایش مصرف انرژی فشار زیادی وارد خواهد شد. در نتیجه بعد از گذشت مدتی، علاوه بر وجود مشکل در پکیج رادیاتور نیز دچار مشکل می‌شود.

چه زمان پکیج بوتان را هواگیری کنیم؟

 • وجود هوا در رادیاتور‌ها باعث می‌شود در هنگام شروع فصل سرما، متوجه شوید که قسمتی از پکیج سرد و بخش دیگر آن گرم شده است. این اختلال دما را باید به حساب اینکه، دستگاه شما نیاز به هواگیری دارد بگذارید.
 • اگر چند وقتی است که متوجه شده‌اید، آب گرم فشار مناسبی ندارد، یا اصلا آب گرم نمی‌شود و از لوله‌های درون پکیج سروصدای زیادی می‌آید، باید پکیج بوتان را هواگیری کنید.
 • عوامل دیگری نیز، در به جلو انداختن زمان هواگیری پکیج بوتان موثر هستند. عواملی همچون مدت زمان کارکرد پکیج و میزان ارتفاع منزل شما از زمین.
  زیرا در برخی از خانه‌ها، که لوله کشی آب از پایین به بالا است، فشار آب در طبقات بالاتر کمتر بوده و میزان آب در رادیاتور‌ها از حد استاندارد کمتر است. این موضوع باعث می‌شود، دستگاه نیاز به هواگیری پیدا کند.
 • یک نشانه خاص دیگر برای هواگیری پکیج، کاهش فشار دستگاه است. به عقربه فشار پکیج نگاه کنید، اگر عقربه زیر یک را نشان می‌دهد باید برای هواگیری آن اقدام کنید.
  این نکته را هم در نظر بگیرید که، با افت فشار پکیج دستگاه خود به خود خاموش خواهد شد. زیرا کمبود آب، در مسیر گرمایشی وجود دارد. خاموشی پکیج در هنگام افت فشار، به وسیله قطعه پرشر سوئیچ آب رخ خواهد داد. زیرا در صورت کمبود آب در دستگاه، امکان آسیب به قطعات داخلی وجود دارد.

هواگیری پکیج بوتان مدل بیتا، پارما، پرلا و ورونا

شیوه هواگیری پکیج دیواری بوتان مدل بیتا، پارما، پرلا و ورونا، یکسان بوده و اساس کار شبیه به همدیگر است. به عبارت دیگر، تفاوت برند‌ها و مدل‌ها باهم، باعث نمی‌شود نحوه هواگیری نیز تغییر کند. شما می‌توانید با دنبال کردن مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد، و با کمک شیر هواگیری پکیج بوتان، این کار را در مدل‌های مختلف انجام دهید.

مراحل هواگیری پکیج بوتان

اساس کار هواگیری پکیج، توسط قطعه‌ای به نام شیر پر کن و یا شیر هواگیری پکیج بوتان انجام می‌شود. از این قطعه برای افزایش میزان آب پکیج، نیز استفاده می‌شود.

این قطعه در مدل‌های قدیم و جدید، به سه گروه دستی، نیمه اتومات و اتومات تقسیم می‌شود. شیر پر کن پکیج، علاوه بر افزایش میزان آب، در هنگام کمبود فشار وظیفه تامین آن را نیز بر عهده دارد. اکنون که با قطعه شیر پر کن پکیج، آشنا شده‌اید وقت آن رسیده که هواگیری دستگاه را انجام دهید.

مراحل:

 1. ابتدا قطعه شیر هواگیری پکیج بوتان را شناسایی کنید.
  کافیست خم شده و به قسمت زیرین پکیج نگاه کنید. در مدل‌های ایرانی اغلب، کنار قطعه نام آن نیز مشخص شده است. اما برای راهنمایی بیشتر به شما می‌گوئیم که، این قطعه از نظر ظاهری با سایر شیر‌هایی که با شلنگ به پکیج متصل شده‌اند فرق داشته و هیچ شلنگی به آن وصل نیست. رنگ سری این شیر نیز، اغلب به رنگ آبی یا سیاه است
 2. اکنون برای افزایش میزان آب و فشار پکیج، این شیر را بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید
 3. بعد از باز کردن شیر هواگیری پکیج بوتان٬ آب وارد دستگاه شده و آرام آرام عقربه فشار پکیج، از روی صفر و یک رد میشود
  در حالت استاندارد این عدد باید روی عدد یک و نیم باشد بنابرین بعد از قرار گرفتن عقربه فشار پکیج، روی عدد ۱/۵، باید شیر پرکن را ببندید

پیشنهاد مطالعه

نحوه تنظیم فشار پکیج بوتان

همانطور که در پاراگراف‌های قبل ذکر شد یکی از مواردی که هواگیری پکیج بوتان را به آن دلیل انجام می‌دهند کنترل فشار آب لوله‌هاست. به همین دلیل بررسی کردن دلایلی که باعث بالا رفتن و یا پایین آمدن فشار می‌شود از مواردی است که بسیار قابل توجه است.

علت بالا رفتن فشار در پکیج
اگر فشار دستگاه بالا رفت با هواگیری رادیاتور حوله خشک کن حمام٬ اقدام به کاهش فشار کنید

نحوه پایین آوردن فشار پکیج بوتان

دلایل مختلفی باعث بالا رفتن فشار پکیج می‌شوند که اگر کنترل نشوند مشکل‌ ساز خواهند شد. اگر پکیج به هر دلیلی در شرایطی قرار گرفت که فشار آن بالا رفت، با تنظیم پکیج بوتان٬ فشار پکیج به حالت نرمال درآورید.

برای کم کردن آن باید رادیاتور شوفاژ را هواگیری کرد. در اکثر حمام‌ها رادیاتوری به نام “حوله خشک کن” وجود دارد؛ بعد از اینکه این رادیاتور هواگیری کردید٬ پیچ مختص هواگیری روی رادیاتور حوله خشک کن را باز کنید٬ تا مقداری آب از آن خارج شود. در این زمان به عقربه فشار روی پکیج دقت کنید٬ باید توجه کنید که به محض رسیدن فشار به حالت نرمال (بین ۱ تا ۱/۵) پیچ مخصوص را ببندید.

نحوه بالا بردن فشار پکیج بوتان

همانطور که گفته شد، درجه‌ پکیج نباید از ۱.۵ کمتر باشد. اگر به هر دلیلی این مقدار کمتر مشاهده شد باید به روشی مناسب فشار پکیج را بالا برد. برای انجام این کار:

 1. ابتدا باید شیر آبی رنگ کوچکی که در قسمت زیری پکیج وجود دارد را باز کنید
 2. در همین حین که شیر باز است، به عدد فشارسنج موجود روی پکیج توجه کنید؛ تا جایی که فشارسنج مقدار ۱.۵ را نشان دهد
 3. سپس شیر را ببندید
پیشنهاد مطالعه

خطرات بالا بودن فشار پکیج بوتان

نحوه تنظیم فشار پکیج بوتان از موارد بسیار حائز اهمیت است. به این صورت که اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث بوجود آمدن خطراتی شود که برای رفع آنها باید وقت و هزینه‌ی قابل توجهی را صرف کرد.

برخی از خطراتی که بر اثر بالا رفتن فشار بوجود می‌آیند عبارت‌اند:

 • ایجاد نم و رطوبت و آسیب به ساختمان که این مشکلات به دلیل نشت آبی است که از شیر اطمینان نشات می‌گیرد
 • ایجاد پوسیدگی و زنگ زدگی در لوله‌کشی‌ها
 • آسیب دیدن بخش‌های داخلی پکیج
تعمیرکار سیار پکیج
خطرات بالا بودن فشار پکیج

بررسی هوزینگ پمپ پکیج بوتان

هوزینگ پمپ در پکیج نام قطعه‌ای است که الکترو موتور را در خود نگه می‌دارد. پروانه‌ی الکترو موتور در هوزینگ پمپ می‌چرخد و باعث به چرخش درآمدن آب در آن می‌شود. الکترو موتور به کمک ۴ پیچ به هوزینگ متصل می‌شود و به کمک یک اورنگ نیز آب‌بندی می‌شود.

هوزینگ‌ها دارای یک ورودی و یک خروجی هستند و همچنین دارای یک پیچ هواگیری هستند که به‌طور خودکار هوای اضافه‌ای که در هوزینگ قرار دارد را تخلیه می‌کنند.

چرا هواگیری پکیج بوتان اهمیت دارد؟

یادگیری نحوه هواگیری پکیج بوتان باعث می‌شود در زمان‌های لازم به هواگیری آن بپردازید و از آسیب دیدن پکیج که قیمت نسبتا گرانی هم دارد پیشگیری شود. وجود هوا در رادیاتور و پکیج‌ باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها می‌شود؛ به این صورت که ممکن است بعضی از قسمت‌های شوفاژ گرم و بعضی از قسمت‌های آن سرد شود.

همچنین هواگیری کردن باعث می‌شود فشار مناسب آب گرم احساس و سر و صداهای کمتری از داخل لوله‌های پکیج شنیده شود و در آخر آشنایی با علائمی که نشان می‌دهند پکیج به هواگیری نیاز دارد

مهم‌ترین مواردی که نشان‌دهنده‌ نیاز پکیج به هواگیری هستند، شامل گرم نشدن آب و سرد شدن برخی از قسمت‌های شوفاژ است. این موارد نشان‌دهنده‌ این هستند که پکیج شما هر چه زودتر باید هواگیری شده تا آسیبی به آن وارد نشود.

نکته مهم دیگر، هواگیری پکیج بوتان در تابستان است. با توجه به اینکه از شوفاژ برای گرم شدن استفاده نمی‌شود، اما باید برای گرم ماندن آب مصرفی آن‌ را هواگیری کرد تا به مشکل برنخورد.

پیشنهاد مطالعه


در این مقاله به قدری که باید درباره نحوه هواگیری پکیج بوتان و مواردی که به آن ارتباط داشت بحث کردیم؛ اگر در اجرای کار به مشکل برخوردید و یا از همان ابتدا مایل بودید که سرویسکار حرفه ای٬ هواگیری را برای شما انجام دهد٬ میتوانید از خدمات تاسیسات آنلاین آچارباز استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه و تعمیر و سرویس پکیج  با آچارباز ارتباط بگیرید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیجنویسنده :

 • Avatar دکتر شکرالله اصغری گفت:

  در فراید هواگیری پکیج بعد از اینکه آب سیاه رنگ از آن خارج شد متوجه تغییر رنگ آب به رنگ زرد شدم و همراه این آب زرد رنگ ماده ی شن مانند سفید رنگی نیز خارج شد؟ این موارد نشانه ی چیست؟

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دکتر اصغری عزیز، این موارد ناشی از رسوبات داخل لوله‌ها است، لازم است اقدام به رسوب زدایی پکیج نیز کنید. پس از رسوب زدایی نیز از فیلتر در مسیر ورودی آب، برای جلوگیری از این اتفاق استفاده کنید. در صورتی که دانش و تجربه فنی در این رابطه ندارید درخواست تعمیر پکیج در محل خود را از طریق سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 • Avatar م.شمسایی گفت:

  من پکیجم رو برای پاییز دارم هواگیری می کنم ولی فشار از ۲ پایین تر نمیاد؟ با اینکه مراحل هواگیری رو هم درست انجام دادم

 • Avatar پارسا گفت:

  وقتتون بخیر پکیج بنده بوتان مدل پارماست. از شیر ایرونت آب قرمز رنگ شبیه زنگ زدگی بیرون میاد. موقع روشن کردن دستگاه٬ چراغ چشمک زن روشن میشه و بعدش رو چراغ قرمز میمونه. علتش چیه؟ تقریبا پکیج رو ۷ ماهه خریدم.

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   با توجه به حساسیت لوازم گازسوز، بهتر است از یک کارشناس متخصص بخواهید تا وضعیت دستگاه را بررسی کند.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.