رنگ و نقاشی ساختمان

اقدامات اولیه برای رنگ آمیزی خانه

اقدامات اولیه برای رنگ آمیزی خانه

نقاشی ساختمان مانند همه کارهایی که مربوط به ساختمان است، نیاز به آماده‌سازی و بستر سازی‌‌های لازم دارد. از این رو، برای اینکه نتیجه مطلوب و دلخواه خود را از رنگ آمیزی ساختمان به دست آورید، ابتدا باید به پیش زمینه‌های لازم برای نقاشی ساختمان بپردازید. نقاشی ساختمان می‌‌تواند مراحل و نکات مختلفی داشته باشد که با توجه به آنها و رعایت ترتیب این مراحل می‌توانید، نقاشی ساختمان را انجام دهید.

اهمیت آماده سازی برای نقاشی ساختمان

معمولا بعد از مدتی دیوارها و سقف خانه و منزل به صورت یکنواخت و کسل کننده در می‌‌آید و یا به دلیل پخت و پز و یا علل دیگر دچار آلودگی و چرک می‌‌شود. در این مواقع نیاز به نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان احساس می‌‌شود. اما همه افرادی که دوست دارند نقاشی ساختمان را انجام دهند، بیشتر از هر چیزی به نتیجه و کیفیت کار فکر می‌‌کنند. چرا که نقاشی ساختمان اگر چه یکی از راه‌‌های ارزان و به‌صرفه در تغییر نما و زیبایی ساختمان است، ولی با این حال اگر آماده سازی برای نقاشی ساختمان به درستی صورت نگیرید و بدون این آنها کار انجام شود، نه تنها نقاشی ساختمان موجب بهتر و زیباتر شدن ساختمان نمی‌‌شود، بلکه می‌‌تواند نمای آن را زشت‌‌تر و ناپسندتر هم کند.

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

از این رو، لازم است همه افرادی که قصد دارند، منزل خود را رنگ آمیزی کنند، ابتدا همه کارها و مراحلی که برای آماده‌سازی ساختمان نیاز است، انجام دهند تا ساختمان از همه نظر آماده و برای نقاشی و رنگ آمیزی مناسب شود. آماده سازی ناقص یا نامناسب حتی قبل از شروع به کار می‌‌تواند منجر به شکست شما شود. این کار در طولانی مدت، باعث صرفه‌جویی در زمان، پول و سلامت شما در نقاشی منزل مسکونی خود خواهد شد.

مراحل آماده سازی ساختمان برای نقاشی

اگر می‌‌خواهید نتیجه مطلوب و کیفیت تضمین شده از نقاشی ساختمان داشته باشید، باید به اقداماتی که قبل از نقاشی ساختمان در نظر بگیرید، اهمیت ویژه‌‌ای دهید و تمامی مراحل و کارهایی که پیش از آغاز نقاشی ساختمان نیاز دارید را با وجود وقت گیر بودن آن انجام دهید تا به نتیجه‌‌ای دلخواه و فوق‌العاده از رنگ آمیزی ساختمان برسید. آماده‌سازی یکی از مهم‌ترین مراحل و کارها در زمان نقاشی ساختمان است، که برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

اقدامات اولیه برای رنگ آمیزی خانه

1- تعیین تاریخ مشخص

اولین گام آماده‌سازی برای نقاشی ساختمان، تعیین یک تاریخ دقیق و مشخص است. از این رو، اگر می‌‌خواهید به رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان بپردازید، برای اولین گام بهتر است، تاریخی را که از همه نظر مناسب است را تعیین کنید و بر اساس آن نقاشی ساختمان خود را شروع کنید.

2- جمع کردن اثاثیه و لوازم منزل و یا پوشاندن روی آنها

گام دیگر در آماده‌سازی منزل برای نقاشی، جمع کردن لوازم و اثاثیه خانه و همچنین پوشاندن روی آنها با پارچه و ملحفه برای جلوگیری از رنگی شدن آنها است. از این رو، ابتدا تمام وسایل زندگی اعم از مبل‌ها، دکوراسیون و… را جمع کرده و در مرکز خانه قرار دهید. سپس بر روی آنها یک پارچه بکشید تا رنگ بر روی آنها نپاشد و آنها به رنگ آغشته نشوند تا هم بتوانید راحت‌‌تر حرکت کنید و هم در حین نقاشی ساختمان کمتر نگران ریختن رنگ بر روی آنها باشید.

اقدامات اولیه برای رنگ آمیزی خانه

اگر خانه نوساز است و یا کسی در آن زندگی نمی‌‌کند، می‌‌توانید دستگیره‌‌ها، لولای در و غیره را باز کنید و در کیسه‌‌های پلاستیکی مخصوص قرار دهید تا ضمن اینکه از رنگی شدن آنها پیشگیری شود، راه برای رنگ آمیزی ساختمان هم هموار کند.

3- تمیز کردن سطوح مختلف خانه برای نقاشی

مرحله بعدی توجه به دیوارها و سقف و به طور کلی سطوحی است که قصد دارید آنها را رنگ کنید. با انجام این کار می‌‌توانید عمر مفید رنگ را افزایش داده و رنگ آمیزی راحت‌‌تری داشته باشید.

در بسیاری از موارد افراد برای انجام تعمیرات و نوسازی ساختمان اقدام به نقاشی ساختمان می‌‌کنند. در این صورت دیوارها به طور معمول کثیف و چرکی است و یا سقف و … دارای گرد و غبار است. در این صورت بهتر است، ابتدا منزل را یک دستمال کشی اساسی انجام دهید و تمام سطوح مورد نظر را از هرگونه آلودگی و کثیفی پاک کنید. این کار به خصوص در آشپزخانه و حمام بسیار مهم است.

4- پوشاندن سطوحی که نباید رنگ شوند

معمولا در همه ساختمان‌‌ها سطوحی وجود دارد، که نباید رنگ شوند و یا رنگ آنها متفاوت‌‌تر از رنگ اطراف خود است. از این رو، در آماده سازی نقاشی ساختمان بهتر است، ابتدا سطوحی که نباید رنگ شود مانند قرنیزها و یا درها و پنجره‌‌ها که رنگ آنها با رنگ دیوار و سقف متفاوت است را با چسب و یا کاغذ و روزنامه بپوشانید تا بتوانید به راحتی اطراف آنها را رنگ آمیزی کنید. در پوشاندن این سطوح توجه داشته باشید که هیچ گونه درز و حفره‌ای نداشته باشد که سبب آغشته شدن این سطوح به رنگ شود.

پیشنهاد مطالعه

5- بسترسازی و آماده کردن زیرکار

در بسیاری از مواقع سطوحی که برای نقاشی ساختمان مد نظر است دارای پستی و بلندی است و یا دیوارها و سقف‌‌ها دارای انواع ترک‌‌های ریز و درشت است. همچنین اگر نقاشی ساختمان برای تعمیرات باشد، ما شاهد پوسته پوسته شدن رنگ سابق و آسیب دیدن آن نیز هستیم که برای آماده سازی باید همه این مشکلات و نواقص بر طرف شود.

برای رفع این گونه مشکلات، باید حتما بتونه کاری به صورت دقیق و صحیح انجام شود تا بستر و زیر کار دیوار برای نقاشی آماده شود. با استفاده از بتونه می‌‌توانید کلیه ترک‌‌ها و حفره‌های ساختمان را بپوشانید و با استفاده از سمباده همه بر آمدگی‌‌ها را صاف و یکنواخت کنید.

همچنین کلیه آویزها مانند ساعت، قاب و … را از روی دیوار برداشته و یا میخ‌‌های کوبیده شده بر روی دیوار را جدا کنید. سپس کلیه حفره‌ها و شکاف‌‌ها را با گچ و یا بتونه پر کنید.

اقدامات اولیه برای رنگ آمیزی خانه

6- پوشاندن کف ساختمان

یکی از مهمترین نکات، پیش از رنگ آمیزی ساختمان این است که باید کف ساختمان را به خوبی بپوشانید. چرا که در بسیاری از مواقع در هنگام رنگ آمیزی ساختمان، کف خانه پر از رنگ می‌‌شود که تمیز کردن و پاک کردن آن بسیاری کار دشوار و سختی است.

بهترین کار این است که قبل از شروع نقاشی ساختمان ابتدا کف ساختمان را کامل بپوشانید به ویژه اگر کف پوش خانه، تیره است. چرا که باید توجه داشت که خیلی از کف پوش‌‌ها را نمی‌‌توان حتی به کمک موادی همانند استون، بنزین و… از رنگ‌‌ها پاک کرد، چراکه ممکن است به کف پوش‌ها آسیب برسد.

7- پوشاندن وسایل ثابتی که احتمال رنگی شدن دارند.

در خانه‌‌هایی که برای تعمیرات و بازسازی و نوسازی رنگ آمیز انجام می‌‌شود، معمولا تجهیزاتی وجود دارند که امکان جابه جایی و نقل و انتقال آنها به مکان‌های دیگر وجود ندارد. از این رو، ابتدا باید لوازم اینچنینی را با استفاده از نایلون و یا کاور پوشاند تا این لوازم در معرض رنگی شدن قرار نگیرند.

8- باز کردن روکش پلاستکی کلید و پریزها

در هنگام رنگ آمیزی ساختمان، نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، باز کردن روکش پلاستیکی کلید و پریزها است. بهتر است قبل از شروع به کار، روکش همه کلیدها و پریزها را باز کنید و در جای دیگری بگذارید تا در زمان نقاشی ساختمان، کلید و پریزها به رنگ آغشته نشوند. حال بعد از اینکه کار نقاشی ساختمان تمام شد، کلیدها و پریزها را مجدد در جای خود نصب کنید.

9- انتخاب رنگ و ساخت آن

حال که با انجام همه مراحل گفته شده، شرایط برای نقاشی ساختمان آماده شد، می‌‌توانید کار را شروع کنید. اما بهتر است در نظر داشته باشید که برای شروع نقاشی ساختمان ابتدا رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و آن را بر روی دیوار تست کنید. در صورتی که این رنگ همان چیزی است که شما می‌‌خواهید در آن صورت می‌‌توانید کار را شروع کنید. لذا ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگر یعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید.

اقدامات اولیه برای رنگ آمیزی خانه

10- زیر سازی و بتونه کاری

از دیگر کارهایی که در مرحله آماده سازی برای نقاشی ساختمان باید انجام دهید، بتونه کاری است. با استفاده از بتونه کاری می‌توانید، انواع حفره‌ها و شکاف‌‌هایی که بر روی دیوار و یا سقف ایجاد شده‌‌اند را از بین ببرید.

به همین دلیل اصلی‌‌ترین و پایه‌‌ای ترین کار در رنگ آمیزی ساختمان، زیر کاری است که بتونه کاری یکی از ارکان مهم آن به شمار می‌‌رود. به این معنی که یک لایه از این ماده خمیری که می‌‌تواند اثرات عایق نور در دیوار را تقویت کرده و سطح صاف و یکدستی را برای رنگ آمیزی ایجاد کند، همچنین برای پر کردن حفره‌‌های کوچک و ترک خوردگی‌‌ها و برای پوشاندن سر میخ‌ها و پیچ‌ها استفاده می‌‌شود.

رنگ کردن خانه و ساختمان شاید در نگاه بسیاری از افراد، کاری پر دردسر و سخت باشد، ولی با این حال اگر می‌خواهید منزل خود را رنگ کنید و یا به دست یک نقاش ماهر برای رنگ آمیزی بسپارید، آماده سازی درست و صحیح منزل برای نقاشی می‌‌تواند، بسیاری از سختی‌‌ها و مشکلات نقاشی ساختمان را برطرف کند.

از این رو، پیش از رنگ آمیزی، تمام اقدامات را انجام دهید تا کمتر خسته شوید و با صرفه‌جویی در انرژی و وقت خود نقاشی ساختمان را انجام دهید.

برای شروع نقاشی ساختمان ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع كنید، تابلوها را بردارید و پنجره‌ها را باز كنید. با یک برس دسته بلند سقف و دیوارها را گردگیری كنید. اگر رنگ دیوارها قابل شست‌وشو است محلول آب ولرم و صابون و مقدار كمی مایع سفید كننده را با اسفنج روی دیوار بكشید و با دستمال تمیز پاك كنید و با گرفتن لکه‌های احتمالی سطوح ساختمان را آماده نقاشی کنید تا سطح مورد نظر در پایان از هر گونه لکه و پستی و بلندی صاف باشد و آماده رنگ آمیزی شود.

منبع:
wikihow.com

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. من میخوام برای خونه تکونی یه تغییر تو دکوراسیون خونه بدم گفتم از کجا شروع کنم؟ به نظرم اومد رنگ امیزی باید خوب باشه…اما حالا دو دلم بین انتخاب رنگا نمیدونم رنگ پلاستیکی بزنم یا روغن؟ کدومش جنسش بهتره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا