×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

یخچال و فریزر

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب ساید بای ساید ال جی

 آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب ساید بای ساید ال جی

یکی از امکانات یخچال فریزرهای امروزی، آبسردکن متصل به درب یخچال است که تجربه کاربری را بهبود بخشیده و از به هدر رفتن انرژی هنگام باز کردن یخچال جهت آشامیدن آب، جلوگیری می‌کند. اما آب موجود در این آبسردکن چگونه تامین می‌شود؟ در مدل‌های قدیمی یک مخزن آب داخل یخچال وجود داشت که باید به صورت دستی پر می‌شد، اما مدل‌های جدید مستقیما به آب شهری وصل می‌شوند و به همین دلیل باید برای تصفیه، حفظ سلامت آب و افزایش کیفیت آن، از فیلترهای مخصوص یخچال استفاده شود. فیلترهای ساید بای ساید در زمان مناسب باید تعویض شوند. اگر این کار پشت گوش انداخته شود، فیلتر به محل تجمع و رشد باکتری‌ها تبدیل می‌شود و در نهایت به سیستم داخلی یخچال نیز صدمه خواهد زد. اما آیا شما با نحوه تعویض فیلتر آشنا هستید؟ در این مقاله از آچارباز آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب ساید بای ساید ال جی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در صورت نیاز به تعمیر می‌توانید درخواست خود را از طریق اپلیکیشن و سایت آچارباز ثبت کنید یا مستقیما روی لینک عبارت تعمیر یخچال بزنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

روشن شدن چراغ فیلتر یخچال نشانه چیست؟

بر روی کنترل پنل یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی، چراغی تحت عنوان چراغ فیلتر (Water Filter) قرار گرفته است. این چراغ وظیفه اطلاع رسانی فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر را بر عهده دارد. اما توجه کنید که این چراغ یک سنسور زمانی است و نباید از آن انتظار داشته باشید به صورت تخصصی فیلتر را مورد بررسی قرار دهد. این چراغ هر شش ماه یکبار روشن می‌شود و یا ممکن است دچار اختلال شده و روشن نشود.

زمان تعویض فیلتر یخچال ال جی

در دفترچه راهنمای یخچال فریزر شرکت تولید کننده اغلب بازه زمانی مناسب جهت تعویض فیلتر را ذکر می‌کند. فیلترهای داخلی یخچال را بهتر است بسته به میزان مصرف و زمان هر ۶ تا نهایت ۹ ماه یکبار، تعویض کنید، فیلترهای خارجی نیز ۶ ماه و یا نهایت یکسال یکبار، باید تعویض شوند.

فیلترها از ورود گل و لای، ذرات فیزیکی، کلر و ترکیبات کلر و آلاینده‎های شیمیایی جلوگیری می‌کنند تا آب سالم در اختیار مصرف کننده قرار گیرد. لازم است این فیلترها در زمان معین تعویض شوند تا این وظیفه به درستی انجام گیرد.

انواع فیلتر یخچال ساید ال جی

در یخچال‌های امروزی اغلب دو نوع فیلتر داخلی و خارجی به کار برده می‌شود، اغلب یخچال‌ها هردو فیلتر را دارند اما ممکن است در برخی فقط یکی از اینها به کار رفته باشد. در صورتی که یخچال شما فقط فیلتر داخلی را داراست، بهتر است اقدام به نصب یک فیلتر خارجی در مسیر آب ورودی به یخچال کنید تا کیفیت آب مصرفی بالاتر رفته و عمر فیلتر داخلی افزایش یابد.

برای تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

محل نصب فیلتر داخلی

فیلترهای داخلی در مدل‌های مختلف در قسمت‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. در بیشتر یخچال‌های ساید بای ساید در بالای سقف دیده می‌شوند و در برخی دیگر در زیر محفظه یخ داخل درب یخچال هستند. همچنین فیلترها انواع مختلف با اشکال متفاوت دارند مانند لیوانی و استوانه‌ای.

محل نصب فیلتر داخلی ساید بای ساید LG
محل نصب احتمالی فیلتر در یخچال فریزر ساید بای ساید LG

محل نصب فیلتر خارجی

محل نصب فیلترهای خارجی در پشت یخچال و بین شیر آب و محل ورود آب به یخچال است. شکل این فیلتر مانند کپسول است که در هر طرف آن یک سوراخ برای شلنگ وجود دارد. یک طرف برای ورود آب و یک طرف خروجی است که با یک فلش مشخص شده‌اند. این فیلترها غالبا از جنس زغال فعال و کربن هستند که برای حذف رنگ، بو و مزه نامطبوع از آب استفاده می‌شوند و هرگونه بوی مواد شیمیایی و کلر را نیز از بین می‌برند. بعضی از فیلترها نیز املاح و رسوبات آب را حذف می‌کنند.

استفاده از کدام مدل از فیلترها اغلب توصیه می‌شود؟

فیلتر تصفیه آب یخچال ال جی در بیشتر مدل‌ها از نوع سه مرحله‌ای است. در مرحله اول فیلتر از نوع  pp۵ میکرونی است که برای حذف ذرات بزرگتر از ۵ میکرون مثل شن، ماسه، گل، جلبک، لجن و رنگ داخل لوله‌ها کاربرد دارد. در فیلترهای دو مرحله‌ای از یک فیلتر کربن فعال هم استفاده می‌شود. این نوع فیلترها انواع آلاینده‌های شیمیایی، آفت‌کش‌ها، کلر و افزودنیهای آب را تصفیه می‌کنند و آب نوشیدنی گواراتری تحویل شما می‌دهند. این فیلترها در یخچال ساید معمولا با عنوان فیلتر UDF شناخته می‌شوند.

اما در یخچال‌هایی که فیلتر سه مرحله‌ای دارند، علاوه بر دو فیلتر اولیه یک فیلتر سوم به نام آلکالاین هم وجود دارد. این فیلتر آب را قلیایی می‌کند. PH موجود در آب را تنظیم کرده و اسیدهای چرب موجود در آب را تبدیل به کلسیم غنی شده می‌کند. این فیلتر از نظر پزشکی بسیار توصیه شده است و آبی که پس از این سه مرحله دریافت می‌کنید، از لحاظ کیفیت و سلامت قابل مقایسه با هیچ نوع آب تصفیه شده دیگری نیست.

روشن شدن چراغ فیلتر یخچال نشانه چیست
بهتر است که زمان تعویض فیلتر را یادداشت کنید تا در زمان معین اقدامات لازم را به عمل آورید.

محل نصب فیلتر یخچال ساید بای ساید در کجا قرار دارد؟

فیلتر بیرونی در قسمت پشت یخچال و در مسیر شیلنگ آب ورودی به یخچال قرار گرفته و نصب می‌شود. اما مکان قرار گیری فیلتر درونی بسته به مدل یخچال فریزر سایدبای ساید ال جی شما ممکن است متفاوت باشد. شما می‌توانید با مشاهده و بررسی آن را پیدا کنید و یا از کاتالوگ یخچال استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه

نحوه تعویض فیلتر درونی یخچال LG

پیشتر در رابطه با انواع فیلتر و زمان مناسب جهت تعویض فیلتر صحبت کردیم. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، نحوه تعویض فیلتر است. در ادامه این مقاله ابتدا به نحوه تعویض فیلتر درونی و سپس به نحوه تعویض فیلتر بیرونی می‌پردازیم.

برای تعویض فیلتر درونی یخچال ال جی کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 1. یخچال فریزر را کمی به جلو بکشید.
 2. برای بستن شیر آب ورودی به یخچال مسیر شلنگ را دنبال کنید و پس از مشاهده شیر آن را ببندید.
 3. آب مانده در یخچال را تخلیه کنید. برای این کار از یک ظرف استفاده کنید تا آب باقی مانده درون آن بریزد و سپس کلید برداشت آب را فشار دهید.
 4. درب یخچال را باز کرده و در صورت تمایل مواد غذایی درون یخچال را بیرون بیاورید تا نگران برخورد دستتان با آنها نباشید.
 5. مکان قرار گیری فیلتر خود را با توجه به موارد گفته شده و یا دفترچه راهنمای یخچال فریزر خود پیدا کنید.
 6. در انتهای فیلتر کلید Push قرار دارد آن را به داخل فشار دهید و درب را به سمت پایین بکشید.
 7. فیلتر را به سمت پایین حرکت داده و خارج سازید، در برخی مواقع لازم است آن را کمی چرخانده و به سپس به بیرون بکشید. (این مورد در صورت لزوم با علامت یک فلش روی فیلتر نمایش داده می‌شود.)
 8. مکان قرار گیری فیلتر را بررسی و تمیز کنید.
 9. فیلتر جدید را در مکان مشخص قرار داده و به داخل فشار دهید.
 10. فیلتر را به سمت بالا ببرید و درب آن را ببندید.
 11. پس از اطمینان از درستی قرار گیری فیلتر، شیر آب را باز کنید.
در صورت لزوم فیلتر جدید را پس از قرار دادن در جای خود، کمی بچرخانید.

نحوه تعویض فیلتر بیرونی یخچال ال جی

برای تعویض فیلتر بیرونی یخچال فریزر ال جی، اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. در مرحله اول یخچال را به سمت جلو هدایت کنید تا به قسمت پشت ساید دسترسی داشته باشید.
 2. سپس شیر ورودی آب را ببندید
 3. فیلتر متصل بیرونی را خارج کنید: این فیلتر ممکن است حالت‌های مختلفی داشته باشد:
 • فیلتر با اتصال فیتینگی: برای خارج کردن این نوع فیلتر ضامن بیضی شکل بر روی فیلتر را که شلنگ به آن وارد شده است به داخل فشار دهید تا شیلنگ رها شود.
 • فیلتر با اتصال میله‌ای: در این حالت لازم است جهت خارج کردن شیلنگ از یک پیچ‌گوشتی تخت استفاده کرده و شیلنگ را به سمت بیرون هدایت کنید.
 • فیلتر با اتصال مهره‌ای: در این حالت کافی است برای رها سازی شیلنگ مهره را باز کنید، در صورتی که مهره سفت شده بود میتوانید شیلنگ را از محل اتصال ببرید. الیته در این مورد مواظب باشید که شیلنگ کوتاه نشود.
 1. قسمتی از شیلنگ را که در درون فیلتر قرار داشت را به صورت عمود ببرید و از سلامت شیلنگ اطمینان حاصل کنید.
 2. فیلتر جدید را به آن متصل کنید. دقت کنید که شیلنگ آب ورودی به فیلتر و خروجی از آن را درست متصل کنید. بر روی فیلتر محل نصب شیلنگ آب ورودی به فیلتر با نام INLET و خروجی از آن OUTLET (آب تصفیه شده)، مشخص شده است.
 3. یک ظرف در زیر قسمت خروجی آب قرار داده و قبل از متصل کردن شیلنگ خروجی، شیر آب را باز کنید.
 4. بسته به نوع فیلتر استفاده شده (فیلتر الیافی و یا فیلتر کربن فعال)، اجازه دهید 5 تا 10 لیتر آب از فیلتر عبور و خارج شود.
 5. شیر آب را ببندید
 6. شیلنگ خروجی از فیلتر (شیلنگی که به یخچال متصل است و آب را تامین می‌کند) را به آن متصل کنید.
 7. فیلتر را روی نگهدارنده قرار دهید.
 8. در انتها شیر آب ورودی را باز کنید.
 9. بهتر است بعد انجام این مراحل هواگیری فیلتر با فشردن پدال آب خروجی به مدت 30 ثانیه و 4 بار تکرار این عمل، انجام گیرد.

نحوه تعویض شیلنگ آب یخچال ساید ال جی

تعویض شیلنگ یخچال بهتر است جهت جلوگیری از ورود آسیب به دستگاه، توسط تکنسین ماهر انجام گیرد. با این حال جهت تعویض شیلنگ مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا جداره درب یخچال را باز کنید.
 • فوم‌ها را خارج کنید.
 • حال اقدام به تعویض شیلنگ کنید.

مراحل گفته شده کوتاه است و به نظر آسان می‌آید ولی این کار از حساسیت بالایی برخوردار است و کوچکترین بی‌دقتی و خطا باعث آسیب جدی به دستگاه شده و باید به دنبال تعمیر یخچال ال جی باشید.

پیشنهاد مطالعه

ریست فیلتر یخچال ال جی چگونه انجام می‌گیرد؟

در صورتی که چراغ فیلتر روشن شده است و اقدامات لازم را جهت تعویض فیلتر انجام دادید، بر روی پنل صفحه نمایش یخچال سایدبای‌ساید دکمه ای تحت عنوان Reset قرار گرفته است، که می‌توانید برای ریست فیلتر و خاموش شدن چراغ هشدار، آن را به مدت سه ثانیه فشار دهید.

ممکن است در برخی دیگر از مدل‌ها این دکمه با عبارت ریست وجود نداشته باشد در اینصورت به موارد زیر توجه کنید:

 • به دنبال آیکونی با یک دایره و چند نقطه درون آن باشید و آن را سه ثانیه جهت ریست فیلتر فشار دهید.
 • اگر پنل دارای منو است، پس از ورود به منو وارد قسمت فیلتر شده و آن را انتخاب کنید.
 • دکمه‌های ice type و child lock یا ice water و alarm را همزمان با هم فشار دهید تا ریست انجام گیرد.

علت خروج آب سیاه از فیلتر یخچال چیست؟

در ساخت فیلترهای جدید از کربن اکتیو و زغال استفاده می‌شود، در نتیجه هنگامی که آب برای اولین باز از آن عبور می‌کند به رنگ تیره خارج می‌شود. این یکی از معیارهای اطمینان از صحت و نو بودن فیلتر تازه برای شما به شمار می‌آید.

10 لیتر ابتدایی آب خروجی پس از تعویض فیلتر، قابل شرب نیست.

چگونه سیاهی آب فیلتر یخچال  سایدبای ساید ال جی را برطرف کنیم؟

 • در صورتی که فیلتر بیرونی را تعویض کرده‌اید:

این مورد را پیشتر به شما آموختیم کافیست تا پس از نصب شیلنگ ورودی به فیلتر شیر آب را باز کنید و اجازه دهید از قسمت خروجی آب سیاه خارج شود و این کار را تا زمانی که آب شفاف شود ادامه دهید.

 • در صورتی که فیلتر داخلی را به تازگی تعویض کرده‌اید:

اقدام به برداشتن آب از آبسردکن کنید تا هنگامی که آب بدون سیاهی از آن خارج شود.

علت عدم خروج آب از یخچال ساید چیست؟

گاه اتفاق می‌افتد که هرچه پدال آب یخچال را فشار دهید آبی از آن خارج نشود، اما علت آب نیامدن از یخچال ساید چیست؟ موارد متعددی می‌تواند منجر به این اختلال شود. این موارد شامل:

 • فریزر تازه نصب شده است: در صورتی که یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی خود را به تازگی خریداری کرده‌اید، پس از نصب باید ۳۰ ثانیه پدال آبریز را فشار دهید و سپس آن را رها کنید و پس از چند ثانیه مجدد این کار را تکرار کنید (حدود ۴- ۵ باز این فرایند را تکرار کنید.)، این کار باعث تخلیه شدن هوای داخل شلنگ می‌شود.
 • کلید Dispenser: مطمئن شوید که گزینه آب را با این کلید انتخاب کرده‌اید و کلید در حالت Display است.
 • به پایان رسیدن عمر مفید فیلتر یخچال: در صورتی که عمر فیلتر به پایان رسیده باشد، تجمع املاح موجود در آب باعث مسدود شدن مسیر خروج آب شده و آبی به دستگاه نخواهد رسید. علت قطع شدن آب آبسردکن در اکثر مواقع ناشی از فیلتر داخلی است و به فیلتر تصفیه آب خارجی تاثیری در آن ندارد.
 • خرابی پمپ و یا شیربرقی: وجود اختلال در این قطعه نیز مانع از جریان یافتن آب به درون آبسردکن خواهد شد. در صورتی که متوجه اختلال در آن شدید بهتر است با یک تکنسین تعمیر یخچال فریزر جهت تعویض آن تماس بگیرید.
 • انجماد آب درون منبع آب یخچال
 • باز نبودن شیر آب یخچال فریزر
 • وجود پوسیدگی در شیلنگ آب یخچال
 • اختلال در سیستم برق رسانی آب ساید بای ساید
 • قطعی آب منزل

تمامی موارد بالا می‌توانند باعث اختلال به وجود آمده در یخچال شوند. لازم است یک به یک آنها را تا رسیدن به علت اصلی بررسی کنید. اما با این حال ممکن است هیچ کدام از موارد بالا مشکل نداشته باشند. در این صورت بهتر است جهت بررسی تخصصی‌تر با یک کارشناس تعمیر یخچال فریزر سایدبای‌ساید ال جی در محل تماس بگیرید.

عدم تعویض فیلتر یخچال باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که فیلترها باید در زمان معین تعویض شوند زیرا مواد داخلی آنها اشباع شده و کار تصفیه به درستی انجام نخواهد شد. به‌علاوه پس از مدتی باکتری‌ها نیز در آنها رشد کرده که خود باعث آلودگی آب می‌شوند. از سوی دیگر کم شدن فشار آب ممکن است باعث اختلال در شیر برقی و حتی سوختن آن خواهد شد که تعمیر آن هزینه سنگینی را به دنبال دارد. هنکام تعویض فیلتر باید به اصل بودن آن توجه کنید. با مطالعه مقاله «چطور فیلتر اصل و فیلتر تقلبی یخچال را تشخیص بدیم؟» می‌توانید خریدی هوشمندانه داشته باشید.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب ، راه اندازی و خرابی های یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
تعمیر یخچال

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  چرا با هربار کارکردن پکیج و یا باز کردن شیر آشپزخونه ما شلنگ پشت یخچال تکان میخوره
  طبقه سوم هستیم و پمپ داریم

 2. سلام .خسته نباشید.فیلتری که من خریداری کردم ذغال داره اما فلش نداره جهت ورود و خروج .از کدوم سمت باید نصب کنم .ذغال دار به سمت ورود باشه یا خروج؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام
   اکبر عزیز، تمامی فیلترها دارای فلش جریان (Flow) می باشند. برای راهنمایی دقیقتر لطفا مدل فیلتر را اعلام کنید.

 3. سلام و خدا قوت به شما
  من یه یخچال ساید ال جی مدل SX-B528T دارم. چند وقته آب آبسرد کن دارای ذراتی مانند جلبک قهوه ای هست. ورودی آب یخچال از دستگاه تصفیه آب هست و اون مشکلی نداره. نمیدونم یخچال فیلتر داخلی داره یانه؟ ممنون میشم کمکم کنین

  1. درود بر شما
   جمال عزیز،
   ذرات جلبک مانند قهوه‌ای، یک نوع قارچ هستند. و یخچال شما فیلتر داخلی هم دارد.

 4. سلام خسته نباشید روی فیلتر بیرونی که خریدم فقط نوشته flow با یه فلش چیزی به اسم inlet و outlet نداره خواستم ببینم کدوم سمت باید به شیلنگ آب شهری وصل بشه؟

 5. به تازگی آب خارج شده از آبریز حاوی ذرات لایه مانند سیاه رنک است به نظر میرسه دیواره محفظه آب آن جلبک بسته باشه. چیکارش کنیم.ضمنا فیلتر را ۳ ماه قبل عوض کرده ام

 6. من به تازگی یخچال ساید سامسونگ خریدم و آبسرد کن آب رو خنک نمیکنه آیا قطعه خاصی توی یخچال من مشکل داره؟

  1. باسلام
   فرح عزیز برای رفع مشکل، صحت برد کنترلی آبسردکن و تنظیمات ترموستات دمایی یخچال را بررسی کنید. در صورتی که دانش و مهارت فنی کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 7. من یه یخچال ساید بای ساید پروفایل دارم وقت تعویض فیلترشه شما قیمت فیلتر اصلشو میدونید؟

  1. با سلام
   دوست عزیز، جهت اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند

 8. سلام من یه ساید بای ساید profil دارم که فیلترش باید تعویض بشه از کجا باید تهیه کنم وآیا قیمتشو میدونید؟

  1. با سلام
   دوست عزیز لطفا در رابطه با فیلتر بخچال، با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا