به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

فیلتر تصفیه آب داخلی و خارجی یخچال ال جی

لذت گرفتن یک لیوان آب خنک از یخچال در لحظه و بدون هیچ دردسری، یکی از دلایلی است که ما را به خرید یک یخچال ساید یا هر مدلی که آبسردکن دارد، تشویق می‌کند. در مدل‌های قدیمی یک مخزن آب داخل یخچال وجود داشت که باید به صورت دستی پر می‌شد، اما مدل‌های جدید مستقیما به آب شهری وصل می‌شوند و به همین دلیل باید برای تصفیه، حفظ سلامت آب و افزایش کیفیت آن، از فیلترهای مخصوص یخچال استفاده شود.

معمولا تولیدکننده یک فیلتر داخلی برای یخچال در نظر می‌گیرد که در این حالت با توجه به برند و مدل دستگاه باید فیلتر مناسب تهیه شود. برای مدل‌هایی که تصفیه داخلی ندارند می‌توان یک فیلتر خارجی تصفیه آب در مسیر ورودی آب یخچال نصب کرد. حتی اگر یخچال یک فیلتر داخلی داشته باشد، باز هم بد نیست از یک فیلتر کمکی خارجی نیز استفاده شود. به این ترتیب کیفیت آب و یخ بسیار بالا خواهد رفت و عمر فیلتر داخلی نیز بیشتر می‌شود.

فیلترهای داخلی یا خارجی سایدبای ساید در زمان مناسب باید تعویض شوند. اگر این کار پشت گوش انداخته شود، فیلتر به محل تجمع و رشد باکتری‌ها تبدیل می‌شود و در نهایت به سیستم داخلی یخچال نیز صدمه خواهد زد.

فیلتر تصفیه آب داخلی و خارجی یخچال ال جی از این قاعده مستثنی نیست و تعویض آن باید در موعد مقرر انجام گیرد. مدل آن را هم باید با توجه به نوع فیلتر و مدل یخچال انتخاب کنید. در این مطلب همه آنچه در این رابطه لازم است بدانید را برایتان توضیح می‌دهیم.

پیشنهاد مطالعه

یخچال‌ ال جی چند نوع فیلتر آب دارد؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم یخچال‌های امروزی معمولا هم فیلتر داخلی دارند و هم فیلتر خارجی. محل نصب فیلترهای خارجی در پشت یخچال و بین شیر آب و محل ورود آب به یخچال است. شکل این فیلتر مانند کپسول است که در هر طرف آن یک سوراخ برای شلنگ وجود دارد. یک طرف برای ورود آب و یک طرف خروجی است که با یک فلش مشخص شده‌اند.

فیلترهای داخلی در مدل‌های مختلف در قسمت‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. در بیشتر یخچال‌های ساید بای ساید در بالای سقف دیده می‌شوند و در برخی دیگر در زیر محفظه یخ داخل درب یخچال هستند. همچنین فیلترها انواع مختلف با اشکال متفاوت دارند مانند لیوانی و استوانه‌ای.

این فیلترها غالبا از جنس زغال فعال و کربن هستند که برای حذف رنگ، بو و مزه نامطبوع از آب استفاده می‌شوند و هرگونه بوی مواد شیمیایی و کلر را نیز از بین می‌برند. بعضی از فیلترها نیز املاح و رسوبات آب را حذف می‌کنند.

فیلتر تصفیه آب یخچال ال جی در بیشتر مدل‌ها از نوع سه مرحله‌ای است. در مرحله اول فیلتر از نوع  pp۵ میکرونی است که برای حذف ذرات بزرگتر از ۵ میکرون مثل شن، ماسه، گل، جلبک، لجن و رنگ داخل لوله‌ها کاربرد دارد.

در فیلترهای دو مرحله‌ای از یک فیلتر کربن فعال هم استفاده می‌شود. این نوع فیلترها انواع آلاینده‌های شیمیایی، آفت‌کش‌ها، کلر و افزودنیهای آب را تصفیه می‌کنند و آب نوشیدنی گواراتری تحویل شما می‌دهند. این فیلترها در یخچال ساید معمولا با عنوان فیلتر UDF شناخته می‌شوند.

اما در یخچال‌هایی که فیلتر سه مرحله‌ای دارند، علاوه بر دو فیلتر اولیه یک فیلتر سوم به نام آلکالاین هم وجود دارد. این فیلتر آب را قلیایی می‌کند. PH موجود در آب را تنظیم کرده و اسیدهای چرب موجود در آب را تبدیل به کلسیم غنی شده می‌کند. این فیلتر از نظر پزشکی بسیار توصیه شده است و آبی که پس از این سه مرحله دریافت می‌کنید، از لحاظ کیفیت و سلامت قابل مقایسه با هیچ نوع آب تصفیه شده دیگری نیست.

طول عمر فیلترهای تصفیه آب داخلی و خارجی یخچال ال جی

عمر مفید فیلترها براساس ۲ پارامتر زمان و میزان مصرف تعیین می‌شود که برروی برچسب آنها نوشته شده است، مثلا ۶ ماه و یا ۱۵۰۰ گالن یا ۵۶۷۰ لیتر.

اکثر فیلترهای داخلی یخچال ال جی عمر ۶ ماهه دارند و فیلترهای خارجی هم در ۲ نوع ۶ ماهه و یا ۱ ساله هستند .

نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که فیلترها باید در زمان معین تعویض شوند زیرا مواد داخلی آنها اشباع شده و عملا کار تصفیه به درستی انجام نخواهد شد. به علاوه پس از مدتی باکتری‌ها نیز در آنها رشد کرده که خود باعث آلودگی آب می‌شود.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

 

مشکلات ناشی از عدم تعویض فیلتر آب

اگر فیلتر تصفیه آب داخلی و خارجی یخچال ال جی  خود را در موعد مقرر تعویض نکنید، آب به باکتری‌های بیماری‌زا آلوده می‌شود و سلامت و بهداشت فردی شما را به خطر می‌اندازد. اما این فقط یکی از مشکلاتی است که ایجاد می‌شود. موارد دیگری نیز وجود دارد که باید از آن‌ها مطلع باشید.

  • تغییر در بو و طعم آب

اگر فیلتر را تازه عوض کرده‌اید و متوجه تغییر مزه آب شده‌اید، نگران نباشید چون این امر کاملا طبیعی است و پس از مدتی به حالت نرمال برمی‌گردد. اما اگر بعد از گذشت چند ماه از نصب فیلتر، طعم و بوی آب تغییر کرده، فورا نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید. با رشد باکتری‌های هتروتروفی طمع و بوی آب عوض می‌شود.

  • کم شدن فشار آب یخچال

اگر فشار آب از خروجی جلوی یخچال کم یا قطع شده باشد، ابتدا باید شیر آب ورودی به یخچال و شلنگ‌های ورودی را چک کنید. اگر آنها مشکلی نداشتند، باید فیلتر را عوض کنید.

  • خراب شدن آبسردکن و یخ‌ساز

اگر تعویض فیلتر آب برای مدت طولانی به تعویق بیافتد، جرم‌های موجود در آن می‌تواند به مرور زمان باعث آسیب دیگر قطعات از جمله یخ‌ساز و آبسردکن شود. بنابراین، انجام این کار ساده را جدی بگیرید.

مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب داخلی یخچال ال جی

ابتدا باید یخساز یخچال را خاموش کرده و شیر ورودی آب یخچال را ببندید. سپس پدال آب را فشار دهید تا آب باقی مانده در لوله ها خارج شود. محل نصب فیلتر آب یخچال خود را پیدا کنید. در بیشتر مدل‌ها، فیلتر آب در داخل درب یخچال و یا در پشت گوشه بالای سمت راست یخچال قرار دارد. در هر حال با مراجعه به دفترچه راهنمای یخچال به راحتی جای فیلتر را پیدا خواهید کرد. اگر فیلتر داخل یک محفظه قرار گرفته، کاور آن را بیاورید و آن را از درون محفظه جدا کنید. به راحتی آن را با چرخاندن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت باز کنید. سپس با استفاده از یک حوله تمیز محل قرارگیری فیلتر را کاملا خشک و تمیز کنید.

فیلتر جدید دارای یک کلاهک در قسمت سر است؛ این کلاهک را جدا کنید و در محفظه قرار دهید سپس سر فیلتر را در کلاهک بگذارید و آن را با چرخاندن در جهت حرکت عقربه‌های ساعت جا بیاندازید. دقت کنید که باید یک صدای تق از آن بشنوید. سپس کاور محفظه را بگذارید و شیر ورودی آب را باز کنید.

همان طور که توضیح دادیم ساختار فیلتر تصفیه آب داخلی و خارجی یخچال ال جی  چند مرحله دارد که یکی از آن‌ها عبور آب از کربن است . زمانی که که آب برای اولین بار از یک فیلتر نو عبور می‌کند مقداری کربن با آن خارج می‌شود. بنابراین بهتر است پس از تعویض فیلتر به اندازه ۳ یا ۴ پارچ آب از آن را برای نوشیدن استفاده نکنید.

همچنین بعد از تعویض فیلتر احتمالا فشار آب منظم نخواهد بود که این مساله به دلیل وجود هوا داخل شلنگ‌ها و فیلتر است. پدال آب  آبسردکن را برای ۱ تا ۲ دقیقه نگاه دارید تا آب و هوا کاملا خارج شود.

ریست کردن دکمه فیلتر یخچال

هر زمان که دیدید چراغ فیلتر برروی نمایشگر به رنگ قرمز روشن شده، یعنی عمر فیلتر تمام شده و باید تعویض شود. پس از تعویض این دکمه باید ریست شود تا چراغ خاموش شده یا سبز شود. اما برند و مدل یخچال تعیین‌کننده‌ نحوه‌ ریست فیلتر آب است. در یخچال‌های ال جی به آسانی و فقط با نگه داشتن ۳ ثانیه این دکمه فیلتر ریست می‌شود. این دکمه با نام فیلتر و یا با یک علامت مخصوص بر روی پنل مشخص شده است. دربرخی از مدل‌ها نیز  با استفاده از دکمه‌های ترکیبی این کار انجام می‌شود که در دفترچه راهنمای دستگاه حتما توضیح داده شده است.

دقت کنید که فیلتر تصفیه آب داخلی و خارجی یخچال ال جی با توجه به مدل و سال ساخت ممکن است متفاوت باشد و احتمالا فیلتر یک مدل را نمی‌توانید برای مدل دیگر نصب کنید. به همین خاطر بهتر است مدل فیلتر را از روی بدنه فیلتر قدیمی یادداشت کرده و دقیقا مشابه آن را خریداری کنید. نکته مهم دیگر نیز در خرید فیلتر ال جی، خرید فیلتر اصل است. فیلترهای تقلبی در بازار فراوان است و تشخیص آن‌ها از اصل کار هر کسی نیست. به همین خاطر توصیه می‌کنیم خرید را حتما از مراکز معتبر انجام دهید. اگر در انتخاب نوع فیلتر و تشخیص  اصل بودن آن، تردید دارید بهتر است با کارشناسان و تکنیسین‌های مجرب آچارباز تماس بگیرید. آنها در تعمیر و تعویض قطعات لوازم خانگی از جمله تعمیر یخچال ال جی تخصص و تجربه فراوان دارند و شما می‌توانید از راهنمایی‌‌ها و کمک آنها در این زمینه بهره‌مند شوید.


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>