کولر گازی

چطور قاب پنل داخلی کولر گازی را باز کنیم؟

باز كردن قاب پنل كولر گازي

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1399 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

باز كردن قاب پنل كولر گازي زمان تمیز کردن پنل‌های داخلی کولر گازی یا تعمیر و سرویس کولر گازی نیاز است. اما اگر با نحوه باز كردن آن آشنا نباشید ممکن است حین کار به آن آسیب بزنید.

در این مقاله آچارباز قصد داریم نحوه باز كردن قاب پنل كولر گازي را مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم. چنانچه خودتان فرصت یا ابزار کافی برای باز كردن پنل كولر گازي را ندارید پیشنهاد می‌کنیم از یک کارشناس کمک بگیرید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده سفارش‌تان را در اپلیکیشن ثبت یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول درباره نحوه باز كردن قاب پنل كولر گازي

در این قسمت مهم‌ترین سوالات کاربران درباره باز كردن قاب پنل كولر گازي را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. چطور قاب جلوی کولر گازی را باز کنیم؟
 2. آیا برای باز كردن قاب پنل كولر گازي باید برق را قطع کنیم؟
 3. باز كردن پنل كولر گازي از دیوار چگونه است؟

5 مرحله برای باز كردن قاب پنل كولر گازي

برای باز كردن قاب پنل كولر گازي باید ابتدا نگاهی به دفترچه راهنمای آن بیاندازید؛ این کار باعث می‌شود اطلاعات زیادی درباره محل قطعات و قرارگیری پیچ‌ها بدست آورید. در واقع کولرهای گازی، شاید از لحاظ ظاهری، شبیه به یکدیگر باشند، اما از نظر نحوه قرار گیری اجزای داخلی آنها، مانند پیچ‌ها، پنل‌ها متفاوت هستند. بعد از مطالعه دفترچه راهنما باید مراحل زیر را طی کنید:

باز کردن قاب کولر گازی
ابتدا قسمت خارجی و متحرک را باید باز شود.

1- بازکردن قاب کولر گازی

در قدم اول برای باز كردن قاب پنل كولر گازي، باید قابی که در قسمت خارجی کولر مشاهده می‌کنید را به آرامی به سمت بیرون بکشید. این قاب متحرک است و به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. البته در برخی مدل‌ها ممکن است، قاب قسمت خارجی کولر با پیچ محکم شده باشد و متحرک نباشد. در اینصورت لازم است ابتدا پیچ‌ها را باز و سپس قاب را خارج کنید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

2- بازکردن پیچ‌های زیر قاب

چطور قاب جلوی کولر گازی را باز کنیم؟ بعد از اینکه قاب متحرک را باز کردید، قسمت داخلی کولر را مشاهده می‌کنید؛ در این قسمت چند پیچ وجود دارد، تعداد این پیچ‌ها به طور معمول سه عدد است. اما ممکن است محل قرار گرفتن و تعداد پیچ‌های هر کولر گازی متفاوت باشد. حالا این پیچ‌ها را به آرامی باز کنید.

توجه کنید، به غیر از پیچ‌هایی که در قسمت جلویی وجود دارد، در بیشتر موارد، در قسمت‌های کناری هم یک یا چند پیچ تعبیه شده است، پس با دقت، تمام پیچ‌ها و اتصالاتی که باعث وصل بودن قاب پنل کولر گازی به بدنه شده‌اند، را باز کنید.

باز کردن پیچ‌های قاب پنل کولر گازی
پیچ‌ها و اتصالات قاب پنل کولر گازی باید باز شود.
پیشنهاد مطالعه

3- بازکردن پیچ‌های قاب کوچک متحرک هوا

بعد از انجام مراحل قبلی حالا باید، قاب کوچک‌تری که متحرک است و هنگام روشن و خاموش شدن کولر، باز و بسته می‌شود را باز کنید. از قسمت‌های کناری، پیچ‌های مربوط به این قاب را باز و توجه داشته باشید، اگر اتصال دیگری هم، به غیر از پیچ وجود داشت، آن را هم باز کنید.

در برخی مدل‌ها این قاب متحرک با پیچ محکم نشده است و فقط به وسیله‌ی خارهایی به کولر وصل شده است که می‌توانید براحتی با جدا کردن خارها از هم، قاب را خارج کنید.

جدا کردن قاب پنل کولر گازی از بدنه
بعد از اطمینان از باز کردن تمامی اتصالات قاب را از بدنه کولر جدا کنید

4- خارج کردن قاب پنل داخلی

بعد از این که همه پیچ‌ها را باز کردید با دو دست خود قاب کولر گازی را از دو طرف گرفته و به آهستگی به سمت خودتان بکشید، تا قاب پنل داخلی کولر گازی از بدنه جدا شود.


تمامی موارد، ذکر شده کلی هستند، ممکن است مدل کولر گازی شما متفاوت باشد، اما مطالعه‌ی این مقاله یک دید کلی برای باز کردن قاب پنل کولر گازی به شما می‌دهد. مطالعه دفترچه راهنما یا کمک گرفتن از یک متخصص و تکنسین در این زمینه، کار را برای شما راحت‌تر می‌کند.

کار با لوازم برقی به خصوص کولر گازی، نیاز به مهارت و تخصص زیادی دارد، هرگونه سهل انگاری و خطا در کار باعث ایجاد آسیب‌ها و خسارت‌های مالی و جانی می‌شود.

5- خارج یا تمیزکردن فیلترهای داخلی

بعد از جدا کردن قاب پنل داخلی کولر گازی، می‌توانید پنل داخلی کولر گازی و فیلترهای آن را تمیز کنید، همچنین می‌توانید، فیلترها را بیرون بیاورید و آنها را بشویید.

توجه کنید که کار با لوازم برقی به خصوص کولر گازی، نیاز به مهارت و تخصص زیادی دارد، هرگونه سهل انگاری و خطا در کار باعث ایجاد آسیب‌ها و خسارت‌های مالی و جانی می‌شود. متخصصین مجرب در حوزه نصب و تعمیر کولر گازی می‌توانند به شما کمک کنند، با دانش و اطلاعاتی که دارند، بدون هیچ آسیبی، کار مدنظر شما را انجام دهند.

تمیز کردن پنل و فیلتر کولر گازی
بعد از باز کردن قاب پنل کولر گازی، پنل‌ها و فیلترها را تمیز کنید.
پیشنهاد مطالعه

نکات مهمی که برای باز كردن قاب پنل كولر گازي باید بدانید

برای باز كردن قاب پنل كولر گازي باید به نکات زیر دقت کنید:

 • اما آیا برای باز كردن قاب پنل كولر گازي باید برق را قطع کنیم؟ بله اگر قبل از شروع کار برق را قطع نکنید ممکن است خسارات مالی و جانی برای شما به همراه داشته باشد.
 • در زمان باز کردن دقت کنید که لوله‌های مسی و درپوش کولر گازی آسیب نبیند.
 • اگر با نیروی وارد شده اولیه پنل باز نشد به احتمال زیاد چند پیچ باز نشده است. ابتدا آنها را باز کنید سپس دوباره برای باز كردن قاب پنل كولر گازي تلاش کنید.
 • اگر علاوه بر قاب می‌خواهید پنل را از دیوار جدا کنید ولی نمیدانید باز كردن پنل كولر گازي از دیوار چگونه است؟ باید پس از قطع برق، مهره‌های فیتینگ پشت پنل را با آچار فرانسه باز کرده و دقت کنید که لوله‌ها به هیچ وجه خمیده نباشد. سپس پنل را به طرف بالا کشیده و از سینی که روی دیوار پیچ و مهره شده جدا کنید.
باز کردن قاب متحرک کوچک
اتصالات قاب متحرک کوچک که با روشن و خاموش شدن کولر باز و بسته می‌شود، را باز کنید.

آنچه درباره باز كردن قاب پنل كولر گازي آموختیم

در این مقاله با 5 مرحله باز كردن قاب پنل كولر گازي و نکات مهمی که قبل و حین کار باید بدانید و آنها را رعایت کنید، آشنا شدیم. با دانستن این نکات می‌توانید براحتی قاب پنل را برای جابجایی، سرویس، بررسی و تعمیر قطعات و رفع ایرادات مربوط به آبریزش پنل باز کنید.

اگر می‌خواهید از تعمیرکاران ماهر آچارباز برای باز کردن یا تعمیر دستگاه کمک بگیرید کافیست در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. نحوه باز كردن پنل كولر گازي اجنرال رو برام ایمیل کنید. به دفترچه دسترسی ندارم

 2. سلام جنرال لبخند شکار ۳۰۰۰۰دارم کنار ورودی گاز لوله پنل بیرونی پلاک زبان لاتین زده گاز مبرد ۲۲استفاده نگردد وتو کاتولوگ وپلاک اطلاعات فنی هم زده ۴۱۰rوگوشزد شده مصرف انرژی aملزم به استفاده گاز ۴۱۰میباشد .تعمیرکار اومده درغیاب من گاز ۲۲زده ۱۸۰۰گرم درصورتی که ۲۰۵۰باید میخورد .ایا استفاده از گاز ۲۲مشکل ایجاد میکنه.ایا تداخل گاز قبلی هرچند کم با این گاز چی میشه؟اینم بگم سرمادهی نسبت به قبل ۶۰درصدبشتر نیست.

 3. سلام ممنون میشم پاسخ بدین
  من یه کولر جنرال طرح لبخند دارم که به محض روشن کردنش بعد از چند دقیقه اب زیادی از زیر پنل داخل خونه میاد بیرون خواستم ببینم چطور میشه مشکل رو حل کرد باتوجه به اینکه لوله درین هم رفته توی خروجی که توی دیوار کار شده و توی بالکن یا کل واحد شلنگی نمیبینم که اب کولر از اون خارج شه
  اب جمع میشه کف پنل کولر
  ممنون

  1. با سلام
   سعید عزیز، این مشکل اغلب به دلیل انسداد مسیر تخلیه،شکستگی سینی پنل، خارج شدن لوله ی درین از جای خود،مشکل در سیکل تبرید،خرابی پمپ درین و نامناسب بودن عایق لوله ها به وجود میآید. برای رفع ایراد باید تعمیرکار دستگاه را از نزدیک بررسی و مشکل آن را برطرف کند.

 4. سلام
  میخواستم بدونم باید هر چند وقت یکبار پنل کولر گازی باز بشه و فیلتر تعویض بشه؟

  1. باسلام
   آقا/خانم تقی زاده عزیز با توجه به میزان مصرف شما از کولر گازی، ممکن است زمان تمیز کردن و تعویض فیلتر متفاوت باشد. اگر از کولر گازی زیاد استفاده می‌کنید می‌توانید هر ۳ ماه یکبار این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا