به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

چه زمانی چیپست کارتریج باید تعویض شود؟

تعویض چیپست کارتریج

می‌‌توان گفت که یکی از اجزای اصلی و مهم دستگاه کپی و پرینتر، کارتریج است و چیپست یا شمارنده، بخشی از کارتریج محسوب می‌‌شود. چیپست کارتریج مسئول شمارش برگه‌‌هایی است که توسط دستگاه کپی و یا چاپگر چاپ می‌‌شوند.

چیپست کمک حال کارتریج است و در صورتی که با هرگونه اختلال و یا مشکلی مواجه شود، نیاز به تعمیر و تعویض خواهد داشت. ولی با این حال، برای بسیاری از افراد که از دستگاه کپی و پرینتر استفاده می‌‌کنند و به خوبی با چیست آشنایی دارند، همیشه این سوال مطرح بوده که چه زمانی باید چیپست کارتریج را تعویض کرد؟ آیا زمان خاصی برای این منظور تعیین شده است و یا تنها باید در صورت بروز مشکل و خطا چیپست کارتریج را تعویض کرد. برای آشنایی و دانستن زمان تعویض چیپست کارتریج بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع چیپست‌‌های کارتریج

چیپست‌‌ها در برندهای مختلف در بازار وجود دارند، که هر کدام متناسب و سازگار با پرینتر خاصی هستند، که به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می‌‌شوند، که عبارتند از:

۱- چیپست کارتریج رنگی

یکی از مهم‌‌ترین انواع چیسپت، چیپست کارتریج رنگی است که این چیپست برای استفاده در کاتریج‌‌های لیزری و جوهرافشان که رنگی هستند، طراحی شده است. چیپست‌‌های کارتریج رنگی از چهار مدل مشکی، آبی، قرمز و زرد تشکیل شده‌‌اند که وظیفه هر کدام از آنها شمارش تعداد برگه‌‌های چاپ شده توسط کارتریج است. می‌توان گفت که زمان تعویض چیپست کاتریج رنگی، زمانی است که می‌‌خواهید کارتریج پرینتر لیزری رنگی و یا جوهرافشان را شارژ کنید.

۲- چیپست کارتریج درام

نوع دیگری از چیپست، که بسیار مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، چیپست کارتریج درام است. می‌‌توان گفت که این چیپست آخرین نوع چیپست است که برای کاتریج درام رنگی و سیاه و سفید لیزری مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. کار این چیپست شمارش تعداد برگ‌‌های چاپ شده در زمان نصب یونیت است. فروش و عرضه چیپست کارتریج درام به صورت تکی است و وقتی درام پیغام هشدار تعویض یونیت دولوپر رو بعد از رسیدن به مرز مشخصی نشان می‌دهد، باید چیپست کارتریج درام را تعویض کرد.

۳- چیپست کارتریج سیاه و سفید

نوع دیگر از چیپست، چیپست کاتریج سیاه و سفید است، این نوع از چیپست مربوط به پرینتر و دستگاه‌‌های کپی لیزری و جوهرافشان سیاه و سفید است. چیپست این کارتریج در مدل‌‌های سیاه و سفید به صورت تکی به بازار تولید و عرضه می‌‌شود.

زمان مناسب برای تعویض چیپست کارتریج

چیپست کارتریج پرینتر مانند سایر قطعات نصب شده روی پرینتر نیازمند سرویس و نگهداری است. ولی با این حال، در برخی موارد نیاز است که چیپست کارتریج تعویض شود. براساس نظر کارشناسان و متخصصان زمانی که کاربر با پیغام‌‌های خطایی مانند Toner exhausted، Toner empty، Toner low، Cartridge change، Cartridge Replace در دستگاه خود مواجه شد، می‌‌توان گفت که زمان مناسب برای تعویض چیپست کارتریج است. کاربران دستگاه کپی می‌‌توانند با مشاهده خطاهایی که دستگاه کپی صادر می‌‌کند، اقدام به خرید چیپست نو و تازه از بازار کرده و آن را جایگزین چیست قبلی خود کنند.

تعمیر کارتریج در محل

ولی با این وجود در بسیاری از مواقع که شمارنده چیپست به درجه نهایی خود رسیده، کاربر می‌‌تواند با ریست کردن چیست، از تعویض مجدد آن اجتناب کند و در زمان تعویض چیپست کارتریج، با غیرفعال نمودن آن، به کار خود ادامه داد. برای این که در زمان تعویض چیپست کارتریج، اقدام به غیرفعال کردن آن کنید، می‌‌توانید از منوی تنظیمات دستگاه گزینه Preferences را پیدا کرده و سپس براساس نوع و مدل دستگاه خود به دنبال گزینه‌ها و عبارت‌‌هایی مانندStore Anonymous Usage Information و یا Data Storage باشید و با یافتن این گزینه‌‌ها، آنها را غیرفعال کنید.

توجه داشته باشید که با فعال کردن دوباره چیپست، دستگاه خود به خود به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردانده می‌شود. برای مشخص کردن زمان تعویض چیست کارتریج، باید ابتدا دستگاه توسط متخصص و تعمیرکار کارتریج عیب‌یابی شود، چرا که احتمال دارد، مشکلات به وجود آمده در دستگاه کپی ارتباطی با چیپست نداشته باشد و در نتیجه تعویض کردن چیپست کارتریج کمکی به حل مشکل نکند.

در صورتی که بعد از عیب یابی تشخیص داده شده که باید به تعویض کردن چیسپت کاتریج اقدام کرد در این صورت این کار باید توسط افراد متخصص به صورت دقیق و حرفه‌‌ای انجام شود. تا قطعه جدید و اورجینال جایگزین قطعه قبلی شود. زمان مناسب برای تعویض چیپست کارتریج زمانی است که دستگاه خطاهایی مبنی بر وجود مشکل نشان می‌‌دهد و بدان معناست که باید چیپست تعویض شود. ولی در برخی موارد می‌‌توان بدون این که چپیست را تعویض کرد، کارتریج را شارژ و دوباره استفاده کرد. زیرا در این شرایط ارورهایی که دستگاه نشان می‌‌دهد بر کیفیت کپی تاثیری ندارند و می‌‌تواند به کپی ادامه داد.

اما اگر می‌‌خواهید از تعداد دقیق کپی‌‌های گرفته شده اطلاع داشته باشید، در این صورت باید زمان تعویض چیپست کارتریج را مدنظر داشته باشید و آن را تعویض کنید. با این حال باید گفت که تعویض چیپست در هر دوره که کارتریج را شارژ می‌‌کنید، مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل توصیه می‌‌شود که از راه‌‌های دیگر که مقرورن به صرفه‌‌تر هستند استفاده شود. برای نمونه با آپدیت کردن فریمور دستگاه، می‌‌توان از تعویض چیست در هر زمان که اقدام به شارژ کارتریج می‌‌کنید، خوداری کرد.

پیشنهاد مطالعه

آپدیت کردن فریمور دستگاه با استفاده از نرم افزاری که روی دستگاه تعریف می‌‌شود و سنسور شناسایی چیسپت را غیر فعال می‌کند انجام می‌شود. در این صورت وقتی زمان مناسب برای تعویض چیپست کارتریج فرا رسید، دیگر نیازی به تعویض آن نخواهد بود. ولی با این حال می‌‌توانید پس از هر بار شارژ کارتریج، چیپست روی کارتریج را تعویض کنید، زیرا پرینتر براساس اطلاعات چیپست اقدام به شناسایی میزان پودر یا جوهر باقیمانده در کارتریج کرده و در صورتی که شما چیپست را تعویض نکنید، همچنان خطای خالی بودن کارتریج نمایش داده می‌‌شود.

چیپست‌‌های جدید به صورت مسطح طراحی شده‌‌اند، که برای قرارگیری به صورت مستقیم روی کارتریج مناسب هستند. اندازه و سایز چیپست هم اندازه محلی است که چیپست باید در آن قرار گیرد. این انطباق دقیق از موقعیت تراشه در دستگاه‌‌های مختلف کپی پشتیبانی می‌‌کند.

زمان تعویض چیپست کارتریج، برای فیکس کردن چیپست در محل خود، نوار چسپ پشت آن را باید برداشت.

از این رو، سطح چیپست اورجینال و اطراف آن را قبل از جایگزین کردن تمیز کنید. برای تمیز کردن و پاکسازی چیپست توصیه ما استفاده از گوش پاک کن و ماساژ دادن با الکل است. برای تمیز کردن چیپست از مواد شوینده استفاده نکنید.

زمانی که می خواهید چیپست کارتریج را تعویض کنید، نوار پوشش چیپست را با استفاده از یک قیچی و یا چاقوی کوچک، قبل از وصل کردن باز کنید.

و اطمینان حاصل کنید که هیچ بخشی از نوار چسب روی چیپست باقی نمانده باشد.

تعویض چیپست کارتریج

برای وصل کردن چیسپت جدید در زمان تعویض چیپست کارتریج، چیپست را طوری قرار دهید که نقاط تماس آن در همان جهت تماس با محل قرارگیری در کارتریج باشد.

لبه پایین چیپست در زمان تعویض نیاز است که تراز شود و لبه بالایی آن هم سطح کارتریج باشد، در این مورد می‌‌توانید به خط قرمز در تصویر توجه کنید.

در مرحله پایانی باید به فعال کردن نوار چسب چیپست اقدام کنیم، که برای این کار به مدت ۲ الی ۳ ثانیه چیپست را بر روی فرم کارتریج به آرامی فشار می‌‌دهیم.

حال می‌‌توانید کارتریج را دوباره پر و آماده استفاده کنید.

تعویض چیپست کارتریج

با توجه به شماره سریال چیپست تعویض شده و مورد شناسایی با کارتریج می‌‌توان گفت که چیپست دارای نشانگر پر بودن جوهر کارتریج است. چیسپت‌های کارتریج دارای ظرفیت استاندارد و یا ظرفیت XL هستند. پس در زمان تعویض چیپست کارتریج، به مناسب بودن چیپست و ظرفیت آن با کارتریج دستگاه خود توجه کنید.

 

 

تعمیر و شارژ کارتریج در محل با آچارباز
سرویس خدمات شارژ کارتریج در محل شامل ارائه تمامی خدمات شارژ کارتریج و تعمیر انواع کاتریج‌ های لیزری مشکی و رنگی می‌شود که با بهترین تعرفه و قیمت در محل مشتری ارائه می‌شود. کارتریج شما را با هر برندی که باشد، استاندارد شارژ خواهیم کرد.
درخواست شارژ کارتریج


نویسنده :

 • Avatar شاهرخ گفت:

  سلام یه سوال داشتم ازتون اینکه کارتریج استارتر چیه؟ یکی دو بار اسمشو شنیدم

  • Avatar تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   کارتریج استارتر داخل دستگاه خریداری شده و به صورت اشانتیون قرار دارد و اورجینال است. حدودا ۴۰% ظرفیت کارتریج پودر داشته و اگر کارتریج شارژ شود ۱۰۰% شارژ شده است.

 • Avatar محمدعلی گفت:

  سلام. من دوروز پیش کارتریجمو بردم شارژ کردن! هیچکدوم از ارورهای چیپست رو نداشتم ولی بهم گفتن باید چیپست تعویض بشه چرا؟ دلیلش رو نگفتن بهم

  • Avatar تحریریه آچارباز گفت:

   سلام

   در برخی موارد تعویض چیپست هنگام شارژ ضروری است ولی در برخی موارد دیگر الزامی در تعویض چیپست نیست بستگی به مدل کارتریج دارد

 • Avatar پویا گفت:

  یه سوال داشتم اینکه چیپست کارتریج میسوزه؟ اصلا اینکه مگن باید عوض بشه دلیلش چیه؟

  • Avatar تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   بله چیپست کارتریج میسوزد.
   در برخی از کارتریج‌ها، در صورت اکسپایر شدن چیپست، باید تعویض شود.

 • Avatar مهیار گفت:

  سلام وقت بخیر من دیروز کارتریجمو عوض کردم. کارتریج جوهریه اما الان موقع پرینت رنگ ها درست چاپ نمیشه! میتونم راهنماییم کنید.

 • Avatar احمد بردبار گفت:

  با توجه به اینکه چیپست کارتریج حساسیت بالایی داره بهتره که توسط خود فرد تعویض نشه

 • Avatar محمود گفت:

  یکی بهم گفت مگنت کارتریجت خرابه!!!! مگنت چی هست؟ و اینکه قابل تعمیره؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   مگنت قطعه‌ای آهنربایی در کارتریج است و در صورتی که مشکلش قابل رفع شدن باش، می توات آن را تعمیر و سرویس کرد. در غیر اینصورت باید آنرا تعویض کنید .

 • Avatar شهرابی گفت:

  سلام. یه سوال اینکه قبل از اینکه بخوایم یه کارتریج جدید روی پرینتر بذاریم، باید حتما تکونش بدیم؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   برای توزیع یکنواخت پودر داخل کارتریج بهتر است قبل از استفاده آنرا به آرامی تکان دهید .

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.