پرینتر

چه زمانی چیپست کارتریج باید تعویض شود؟

چه زمانی چیپست کارتریج باید تعویض شود؟

یادداشت ویراستار: این مطلب در آذر 1399 توسط کارشناسان پرینتر و ماشین‌های اداری آچارباز، بررسی و تایید شده است.

یکی از اجزای مهم پرینتر کارتریج بوده و چیپست، بخشی از آن محسوب می‌‌شود. برای بسیاری از افراد که از پرینتر استفاده می‌‌کنند و با چیست آشنایی دارند، همیشه این سوال مطرح بوده که چه زمانی باید چیپست کارتریج را تعویض کرد؟ آیا این پروسه زمان خاصی دارد و یا تنها باید در صورت بروز مشکل چیپست کارتریج را تعویض کرد؟ در ادامه این مقاله، به شما خواهیم گفت که چه زمانی چیپست کارتریج باید تعویض شود.

چیپست کارتریج چیست؟

اجازه دهید قبل از اینکه به پاسخ پرسش چه زمانی باید چیپست کارتریج تعویض شود بپردازیم، در مورد چیپست کارتریج صحبت کرده و بگوئیم چیپست کارتریج چیست؟ چند مرتبه با کد خطای پرینتر، که به شما اطلاع می‌دهد میزان کارتریج کم شده است و باید برای شارژ کارتریج و یا تعویض آن اقدام کنید روبرو شدید؟ می‌دانید که ظاهر شدن این کد خطا روی صفحه نمایش پرینتر، به دلیل کارکرد کدام قطعه است؟ بله چیپست.
اما چیپست‌ها، دقیق چه کاری را در پرینتر انجام می‌دهند؟ این تراشه‌های سیلیکونی از طریق فرکانس رادیویی با پرینتر ارتباط بر قرار می‌کنند. چیپست‌ها اغلب اوقات روی یک برد الکترونیکی کوچک نصب می‌شوند. آن‌ها دارای حافظه برای ذخیره اطلاعات بوده و دارای یک پردازنده مخصوص برای پاسخگویی صحیح به پرینتر هستند.

تعمیر و شارژ کارتریج در محل با آچارباز
سرویس خدمات شارژ کارتریج در محل شامل ارائه تمامی خدمات شارژ کارتریج و تعمیر انواع کاتریج‌ های لیزری مشکی و رنگی می‌شود که با بهترین تعرفه و قیمت در محل مشتری ارائه می‌شود. کارتریج شما را با هر برندی که باشد، استاندارد شارژ خواهیم کرد.
درخواست شارژ کارتریج

چیپست چگونه کار می‌کند؟

چیپست‌ها وظیفه دارند با در نظر گرفتن اطلاعات و استاندارد‌هایی که در پرینتر وجود دارد و شمارش تعداد صفحات چاپ شده، میزان تونر یا جوهر باقی مانده درون کارتریج را تخمین بزنند. هنگامی که این میزان به سطح مشخصی رسید، به پرینتر اطلاعات را فرستاده تا کد هشدار را نشان دهد. به یاد داشته باشید این تنها پرینتر است که می‌تواند، میزان دقیق کارتریج باقی مانده را به شما گزارش دهد. اما هدف از قرار دادن چیپست درون کارتریج چیست؟
باید بدانید کمپانی‌های سازنده پرینتر، با قرار دادن این قطعه درون کارتریج، آن را غیر فعال کرده و کاربر را مجبور می‌کنند که کارتریجی نو و اورجینال خریداری کند. اما حتی چیپست‌ها نیز نتوانستند، جلوی رشو به صرفه شارژ کارتریج را بگیرند. نکته‌ای که باید بدانید این است که بر خلاف، بیشتر کارتریج‌های برند اچ پی و کانن که دارای چیپست هستند، اکثر کارتریج‌های برادر چنین قطعه‌ای را ندارند.

پیشنهاد مطالعه

انواع چیپست‌‌های کارتریج

چیپست‌‌ها در برندهای مختلف در بازار وجود دارند و هر کدام سازگار با پرینتر خاصی هستند. به طور کلی چیپست‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌‌شوند که عبارتند از:
۱- چیپست کارتریج رنگی
یکی از مهم‌‌ترین نوع چیسپت‌ها، چیپست کارتریج رنگی است که برای استفاده در کاتریج‌‌های جوهری و لیزری رنگی، طراحی شده است. چیپست‌‌های کارتریج رنگی از چهار مدل مشکی، آبی، قرمز و زرد تشکیل شده‌‌اند که وظیفه هر کدام از آنها شمارش تعداد برگه‌‌های چاپ شده توسط کارتریج است. زمانی که قصد شارژ کارتریج پرینتر لیزری رنگی و جوهر افشان را دارید، باید برای تعویض چیپست نیز اقدام کنید.
۲- چیپست کارتریج درام
چیپست کارتریج درام، نوع دیگری از چیپست‌هاست که برای کاتریج درام رنگی و سیاه و سفید لیزری مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. کار این چیپست شمارش تعداد برگ‌‌های چاپ شده در زمان نصب یونیت است. فروش و عرضه چیپست کارتریج درام به صورت تکی بوده و هنگامی که درام پیغام هشدار تعویض یونیت دولوپر رو بعد از رسیدن به مرز مشخصی نشان می‌دهد، باید این قطعه را تعویض کرد.
۳- چیپست کارتریج سیاه و سفید
چیپست کاتریج سیاه و سفید مربوط به پرینتر و دستگاه‌‌های کپی لیزری و جوهرافشان سیاه و سفید است. چیپست این کارتریج در مدل‌‌های سیاه و سفید به صورت تکی به بازار تولید و عرضه می‌‌شود.

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر پرینتر

زمان مناسب تعویض چیپست کارتریج

چیپست کارتریج پرینتر مانند سایر قطعات نصب شده روی پرینتر نیازمند سرویس و نگهداری است. ولی با این حال، در برخی موارد نیاز است که چیپست کارتریج تعویض شود. براساس نظر کارشناسان و متخصصان زمانی که کاربر با پیغام‌‌های خطایی مانند Toner exhausted، Toner empty، Toner low، Cartridge change، Cartridge Replace در دستگاه خود مواجه شد، می‌‌توان گفت که زمان مناسب برای تعویض چیپست کارتریج است. کاربران دستگاه کپی می‌‌توانند با مشاهده خطاهایی که دستگاه کپی صادر می‌‌کند، اقدام به خرید چیپست نو و تازه از بازار کرده و آن را جایگزین چیست قبلی خود کنند.

چیپست کارتریج
چیپست درون کارتریج می‌تواند کارتریج را غیر فعال کرده و اجازه پرینت به دستگاه ندهد

ولی با این وجود در بسیاری از مواقع که شمارنده چیپست به درجه نهایی خود رسیده، کاربر می‌‌تواند با ریست کردن چیست، از تعویض مجدد آن اجتناب کند. یا در زمان تعویض چیپست کارتریج، با غیرفعال نمودن آن، به کار خود ادامه داد.

نحوه غیر فعال کردن چیپست کارتریج

اگر زمان تعویض چیپست کارتریج، رسیده و می‌خواهید آن را غیرفعال کنید، می‌‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • وارد منوی تنظیمات دستگاه شوید.
 • گزینه Preferences را پیدا کنید.
 • سپس براساس نوع و مدل دستگاه خود به دنبال گزینه‌ها و عبارت‌‌هایی مانندStore Anonymous Usage Information و یا Data Storage باشید.
 • با یافتن هریک از این گزینه‌‌ها، می‌توانید چیپست را غیر فعال کنید.


توجه داشته باشید که با فعال کردن دوباره چیپست، دستگاه خود به خود به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردانده می‌شود. برای مشخص کردن زمان تعویض چیست کارتریج، باید ابتدا دستگاه توسط متخصص و تعمیرکار کارتریج عیب‌یابی شود، چرا که احتمال دارد، مشکلات به وجود آمده در دستگاه کپی ارتباطی با چیپست نداشته باشد و در نتیجه تعویض کردن چیپست کارتریج کمکی به حل مشکل نکند.
در صورتی که بعد از عیب یابی تشخیص داده شده که باید به تعویض کردن چیسپت کاتریج اقدام کرد در این صورت این کار باید توسط افراد متخصص به صورت دقیق و حرفه‌‌ای انجام شود. تا قطعه جدید و اورجینال جایگزین قطعه قبلی شود.
زمان مناسب برای تعویض چیپست کارتریج زمانی است که دستگاه خطاهایی مبنی بر وجود مشکل نشان می‌‌دهد. در اغلب اوقات می‌‌توان بدون این که چپیست را تعویض کرد، کارتریج را شارژ و دوباره استفاده کرد. زیرا در این شرایط ارورهایی که دستگاه نشان می‌‌دهد بر کیفیت کپی تاثیری ندارند و می‌‌تواند به کپی ادامه داد.
اما اگر می‌‌خواهید از تعداد دقیق کپی‌‌های گرفته شده اطلاع داشته باشید، در این صورت باید زمان تعویض چیپست کارتریج را مدنظر داشته باشید و آن را تعویض کنید. با این حال باید گفت که تعویض چیپست در هر دوره که کارتریج را شارژ می‌‌کنید، مقرون به صرفه نیست.
به همین دلیل توصیه می‌‌شود که از راه‌‌های دیگر که مقرورن به صرفه‌‌تر هستند استفاده شود. برای نمونه با آپدیت کردن فریمور دستگاه، می‌‌توان از تعویض چیست در هر زمان که اقدام به شارژ کارتریج می‌‌کنید، خوداری کرد.

پیشنهاد مطالعه


آپدیت کردن فریمور دستگاه با استفاده از نرم افزاری که روی دستگاه تعریف شده و سنسور شناسایی چیسپت را غیر فعال می‌کند انجام می‌شود. در این صورت دیگر نیازی به تعویض چیپست نخواهد بود. ولی با این حال شما می‌‌توانید پس از هر بار شارژ کارتریج، چیپست روی کارتریج را تعویض کنید، زیرا پرینتر براساس اطلاعات چیپست اقدام به شناسایی میزان پودر یا جوهر باقیمانده در کارتریج کرده و در صورتی که شما چیپست را تعویض نکنید، همچنان خطای خالی بودن کارتریج نمایش داده می‌‌شود.

چیپست‌‌های جدید به صورت مسطح طراحی شده‌‌اند، که برای قرارگیری به صورت مستقیم روی کارتریج مناسب هستند. اندازه و سایز چیپست هم اندازه محلی است که چیپست باید در آن قرار گیرد. این انطباق دقیق از موقعیت تراشه در دستگاه‌‌های مختلف کپی پشتیبانی می‌‌کند.

نکات مهم در زمان تعویض چیپست کارتریج

 • در هنگام تعویض چیپست کارتریج، برای فیکس کردن آن در مکان مناسب باید نوار چسپ پشت آن را برداشت.
 • سطح چیپست اورجینال و اطراف آن را قبل از جایگزین کردن تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن و پاکسازی چیپست توصیه ما استفاده از گوش پاک کن و ماساژ دادن با الکل است. برای تمیز کردن چیپست از مواد شوینده استفاده نکنید.
 • زمانی که می خواهید چیپست کارتریج را تعویض کنید، نوار پوشش چیپست را با استفاده از یک قیچی و یا چاقوی کوچک، قبل از وصل کردن باز کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ بخشی از نوار چسب روی چیپست باقی نمانده باشد.
تعویض چیپست کارتریج
آپدیت کردن فریمور دستگاه سبب می‌شود، سنسور شناسایی چیپست غیر فعال شود.
 • برای وصل کردن چیسپت جدید آن را طوری قرار دهید که نقاط تماس آن در همان جهت تماس با محل قرارگیری در کارتریج باشد.
 • لبه پایین چیپست در زمان تعویض نیاز است که تراز شود و لبه بالایی آن هم سطح کارتریج باشد، در این مورد می‌‌توانید به خط قرمز در تصویر توجه کنید.
 • در مرحله پایانی باید به فعال کردن نوار چسب چیپست اقدام کنید، برای این کار به مدت 2 الی 3 ثانیه چیپست را بر روی فرم کارتریج به آرامی فشار دهید.
 • حال می‌‌توانید کارتریج را دوباره پر و آماده استفاده کنید.
زمان تعویض چیپست کارتریج
چیپست‌ها تراشه‌هایی از جنس سیلیکون هستند که، با استفاده از فرکانس رادیویی با پرینتر ارتباط برقرار می‌کنند.

با توجه به شماره سریال چیپست تعویض شده و مورد شناسایی با کارتریج می‌‌توان گفت که چیپست دارای نشانگر پر بودن جوهر کارتریج است. چیسپت‌های کارتریج دارای ظرفیت استاندارد و یا ظرفیت XL هستند. پس در زمان تعویض چیپست کارتریج، به مناسب بودن چیپست و ظرفیت آن با کارتریج دستگاه خود توجه کنید.

تعمیر و شارژ کارتریج در محل با آچارباز
سرویس خدمات شارژ کارتریج در محل شامل ارائه تمامی خدمات شارژ کارتریج و تعمیر انواع کاتریج‌ های لیزری مشکی و رنگی می‌شود که با بهترین تعرفه و قیمت در محل مشتری ارائه می‌شود. کارتریج شما را با هر برندی که باشد، استاندارد شارژ خواهیم کرد.
درخواست شارژ کارتریج

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫27 دیدگاه ها

 1. سلام من یه پرینتر کانن 226dw دارم عالی پرینت میگیره ولی از وقتی ارور end life time در مانیتورش نمایش داده میشه
  دونه دونه پرینت میگیره و باید نوع کاغذشم انتخاب کنی

  این دستگاه جدیده و کارتریجش با چیپ 1300 قیمتشه

  من چطوری این چیپ رو غیر فعالی کنم؟

 2. سلام اگه کارتریج شارژ کنیم و چیپ عوض نکنیم چی میشه?
  چیپ چند چاپ ظرفیت داره

  1. با سلام
   امیر عزیز، برای حل این مشکل باید درب پرینتر را باز کنید و کارتریج را بیرون آورید. بعد از خارج کردن کارتریج، درام را درآورید و مجدد داخل کارتریج بگذارید. کارتریج را داخل دستگاه می‌گذاریم و دکمه GO را نگه دارید و بعد از روشن شدن چراغ های toner . drum . error دکمه GO را رها کنید. بعد از دو ثانیه دکمه GO را دوبار بزنید و 2 ثانیه بعد دوباره پنج بار دیگر کلمه GO را بزنید.
   چنانچه با راهنمایی فوق مشکل برطرف نشد می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر پرینتر ثبت کنید تا کارشناس فنی از نزدیک مشکل را برطرف کند.

 3. با سلام و خسته نباشید.
  ما دوتا دستگاه پرینتر canon داریم. یکی mf215 و دیگری mf216n. اینها هر دوتاش چراغ چشمکزن قرمز خاموش روشن میشه و فکس نمیاد براش. یه چیست هم عوض کردم درست نشد.هر دوتاش هم تازه شارژ کردم.مشکل چیه به نظر شما؟
  و اینکه آیا امکان داره که دستگاه خودش چیپست ها رو بسوزونه ؟ formater دستگاه باعث سوختن میشه ؟
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 4. سلام وقت بخیر من سامسونگ M2020w دارم که آلارم تونر خالی داد و دیگه پرینت نمیگیره بردم برای شارژ میگه باید چیپت هم عوض بشه راهی هست نرم افزاری حل بشه ؟

  1. درود بر شما
   علی عزیز، راهکاری نرم افزاری برای حل این مشکل وجود ندارد.
   اگر با شارژ تونر چیپست نیز تعویض نشود، پرینتر بعد از شارژ کارتریج برای شناخت آن دچار مشکل می‌شود و ارور خالی بودن نشان می‌دهد. زیرا چیپست عامل ارتباط دهنده پرینتر با کارتریج است.
   موفق باشید

 5. سلام خسته نباشید
  پرینتر m28w گرفتم و کارتریجش فابریکه(ژاپنیه) ، چیپست کارتریج فابریک hp 44a هم باید بعد از شارژ کردنه کارتریج تعویض بشه؟ چون بعد از شارژ همچنان تو لپ تابم خطای Toner Low میده..
  و آیا این کارتریج امکان ریست نرم افزاری نداره که خطای Toner low دیگه نده و درست بشه؟

  1. باسلام
   دوست عزیز، اگر چیپ سوخته باشد باید تعویض شود ولی اگر فقط ارور میدهد و کار میکند نیازی به تعویض نیست.
   خیر امکان ریست ندارند.

 6. سلام توروخدا کمک کنید من پرینترم چراغ کارتریج چشمک میزنه و می خوام چیپت رو خاموش کنم اما هرکاری می کنم انجام نمی شه و نرم افزاری برای ریستش وجود نداره
  خواهش می کنم کمک کنید مدل دستگاه hp2130 جوهر افشان
  خواهشا جواب رو به ایمیل بفرستید ممنون

 7. سلام من کارتریج رو شارژ کردم ول ی دکمه قرمز شارژ همچنان روشن است علتش چیه؟ چاپگرم مدلش ۲۱۶۰ سامسونگ هستش

 8. سلام یه سوال داشتم ازتون اینکه کارتریج استارتر چیه؟ یکی دو بار اسمشو شنیدم

  1. سلام
   کارتریج استارتر داخل دستگاه خریداری شده و به صورت اشانتیون قرار دارد و اورجینال است. حدودا ۴۰% ظرفیت کارتریج پودر داشته و اگر کارتریج شارژ شود ۱۰۰% شارژ شده است.

 9. سلام. من دوروز پیش کارتریجمو بردم شارژ کردن! هیچکدوم از ارورهای چیپست رو نداشتم ولی بهم گفتن باید چیپست تعویض بشه چرا؟ دلیلش رو نگفتن بهم

  1. سلام

   در برخی موارد تعویض چیپست هنگام شارژ ضروری است ولی در برخی موارد دیگر الزامی در تعویض چیپست نیست بستگی به مدل کارتریج دارد

 10. یه سوال داشتم اینکه چیپست کارتریج میسوزه؟ اصلا اینکه مگن باید عوض بشه دلیلش چیه؟

  1. سلام
   بله چیپست کارتریج میسوزد.
   در برخی از کارتریج‌ها، در صورت اکسپایر شدن چیپست، باید تعویض شود.

 11. سلام وقت بخیر من دیروز کارتریجمو عوض کردم. کارتریج جوهریه اما الان موقع پرینت رنگ ها درست چاپ نمیشه! میتونم راهنماییم کنید.

 12. با توجه به اینکه چیپست کارتریج حساسیت بالایی داره بهتره که توسط خود فرد تعویض نشه

  1. سلام

   مگنت قطعه‌ای آهنربایی در کارتریج است و در صورتی که مشکلش قابل رفع شدن باش، می توات آن را تعمیر و سرویس کرد. در غیر اینصورت باید آنرا تعویض کنید .

 13. سلام. یه سوال اینکه قبل از اینکه بخوایم یه کارتریج جدید روی پرینتر بذاریم، باید حتما تکونش بدیم؟

  1. سلام

   برای توزیع یکنواخت پودر داخل کارتریج بهتر است قبل از استفاده آنرا به آرامی تکان دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا