به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

راهنمای ساده و کامل تعویض ترموستات یخچال اسنوا

امروزه همه یخچال فریزرهای جدید به طور اتوماتیک روشن و خاموش می‌شوند. دلیل این مسئله وجود قطعه‌ای به نام ترموستات در یخچال است. اگر ترموستات نبود، یخچال فریزر به صورت دائمی و یکسره کار می‌کرد و هیچ وقت خاموش نمی‌شد. در واقع ترموستات یکی از مهم‌ترین اجزاء و قطعات تعبیه شده در یخچال است و وظیفه آن کنترل دمای داخلی یخچال، بر اساس دمای تنظیم شده است. به بیان ساده‌تر باید بگوییم، هنگامی که شما درجه یخچال را می‌چرخانید و یا آن را با استفاده از پنل دیجیتال بر روی دو یا سه درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنید، در واقع به ترموستات دستور می‌دهید، زمانی که دمای یخچال به این میزان رسید به طور اتوماتیک کمپرسور خاموش شود.

بنابراین اگر مشکل کنترل دما در یخچال شما وجود دارد، یعنی با تنظیم دما، هوای فضای داخلی یخچال متناسب با آن تغییر نمی‌کند، به احتمال زیاد ترموستات خراب است و دچار مشکل شده است.

تعویض یا تعمیر ترموستات یخچال اسنوا یا هر برند دیگری را بهتر است به دست یک تکنسین مجرب بسپارید. اما اگر خودتان دانش کافی در رابطه با تعمیرات وسایل خانگی دارد، احتمالا مطالعه راهنمای زیر به شما در تعویض این قطعه و تعمیر یخچال کمک می‌کند.

ترموستات چیست و چه کارکردی دارد؟

همانطور که گفتیم ترموستات از مهم‌ترین اجزای یخچال است که وظیفه خنک‌سازی و تنظیم دما را به عهده دارد. در واقع ترموستات به کمپرسور یا موتور یخچال برای روشن خاموش شدن فرمان می‌دهد. رله دما یک کنترل‌کننده دمای خودکار است که کار ثابت نگه داشتن دمای فضای داخلی یخچال را انجام می‌دهد. به عنوان مثال اگر با باز و بسته شدن درب یخچال، هوای گرم به داخل محفظه یخچال نفوذ پیدا کند، دما به بالاتر از حد مجاز تنظیم شده می‌رسد.

در این حالت ترموستات یا رله یخچال به کمپرسور فرمان فعالیت می‌دهد. با فعالیت کمپرسور دمای داخل یخچال کاهش پیدا می‌کند و به اندازه تنظیم شده می‌رسد. در این زمان است که ترموستات مجددا به کمپرسور فرمان خاموشی می‌دهد.

برای صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش عمر دستگاه در فصل‌های متفاوت سال، تنظیم درجه‌بندی ترموستات هم متفاوت است. در واقع این درجه‌بندی به شما کمک می‌کند با توجه به دماهای مختلف محیط بتوانید مواد غذایی را در بهترین شرایط برای ماندگاری بیشتر نگهداری کنید.

این روش کلی فعالیت ترموستات و سیستم خنک‌کننده یخچال بود که با زبان ساده آن را توضیح دادیم.

تفاوت ترموستات یخچال‌های قدیمی و جدید

ترموستات در یخچال‌های قدیمی به صورت مکانیکی بود و دما به صورت دستی تنظیم می‌شد. هرچقدر دما بر روی عدد بالاتری تنظیم می‌شد، کار کمپرسور هم طولانی‌تر بود. در این مدل‌ها، دمای یخچال بهتر است روی ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد تنظیم شود.

اما در مدل‌های جدید یخچال و انواع ساید بای ساید از ترموستات دیجیتالی استفاده می‌شود. بردهای دیجیتالی این یخچال‌ها دمای محیط را اندازه‌گیری می‌کنند. هر چقدر دما به صفر نزدیک شود، کار کمپرسور بیشتر می‌شود. دمای ایده‌آل برای یخچال‌های جدید بین پنج تا هفت درجه و برای فریزر بین منفی ۱۸ تا منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد است.

با پیشرفت تکنولوژی ترموستات‌هایی به بازار عرضه شده‌اند که هوشمند هستند، به اینترنت وصل می‌شوند و امکان کنترل و تنظیم آنها به وسیله کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه

نحوه عیب‌یابی ترموستات یخچال اسنوا

اگر می‌خواهید ترموستات یخچال خود را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند یا نه؛ بهترین کار این است که دمای یخچال را کمی بیش از حالت عادی و نرمال، سرد کنید. اگر ترموستات مشکلی نداشته باشد، قاعدتا بعد از چند ساعت دمای یخچال به حالت عادی بر می‌گردد؛ ولی اگر این اتفاق نیافتد ترموستات معیوب است و باید تعویض شود و تعمیر یخچال اسنوا ضروری است و باید به تعمیرکار مخصوص این برند سپرده شود. اگر غذا بیش از حد سرد شود و دچار یخ زدگی شود نیز ترموستات قطعا نقص دارد.

از دیگر نشانه‌های خراب بودن ترموستات این است که موتور دستگاه به طور کل روشن نمی‌شود؛ در این حالت یخچال از کار می‌افتد و مواد غذایی موجود در فریزر آب می‌شوند.

با گوش دادن به صدای یخچال هم می‌توانید متوجه درست کار کردن یا خراب بودن ترموستات شوید. اگر روشن و خاموش شدن کمپرسور نامنظم بود یا یخچال به صورت ناگهانی خاموش می‌شد، احتمالا در ترموستات مشکلی وجود دارد و نیاز است که سلامت آن مورد بررسی قرار گیرد.

برای بررسی دقیق‌تر آن می‌توانید هنگامی که یخچال در حال کار است، ترموستات را به طرف صفر بچرخانید؛ اگر یخچال خاموش شد ترموستات سالم است، اما اگر تغییر حالتی نداد مشکل دارد.

یکی از راه های ساده و جالب تست سلامت ترموستات یخچال اسنوا، این است که دمای یخچال را روی سه درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. یک لیوان آب برای ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید؛ سپس آن را خارج کرده و دمای آن را با دماسنج اندازه گیری کنید؛ اگر دمای لیوان آب بین یک تا پنج درجه سانتیگراد باشد، ترموستات مشکلی ندارد.

نحوه تنظیم ترموستات یخچال اسنوا

خنک سازی فضای یخچال بوسیله ترموستات به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. اما اگر به نکات ساده ای دقت کنید،  به بهبود عملکرد ترموستات کمک می‌شود. در واقع با رعایت این موارد ساده می‌توانید عمر مفید یخچال خود را بیشتر کنید.

  • هنگام چیدن غذاها در یخچال بین آنها فاصله بگذارید تا هوا به خوبی در جریان داشته باشد این جریان هوا در خنک سازی فضای یخچال موثر است.
  • تفاوت تنظیم دمای یخچال در فصول گرم و سرد سال را رعایت کنید و آن را جدی بگیرید. در تابستان بهتر است دمای یخچال را کم کنید. در واقع به این معنی که درجه ترموستات را باید بر روی بیشترین مقدار تنظیم کنید. در زمستان دمای یخچال باید افزایش پیدا کند یا درجه ترموستات کاهش یابد. این کار علاوه بر اینکه از خراب شدن مواد غذایی جلوگیری می‌کند، به سلامت قطعاتی مثل کمپرسور و موتور و افزایش طول عمر مفید آنها کمک می‌کند.
  • در یخچال را بیهوده باز نکنید و برای مدت طولانی هم آن را باز نگذارید. این کار تعادل دمای یخچال را از بین می‌برد و مصرف انرژی آن را بیشتر می‌کند.
  • اگر یخچال شما از مدل‌های قدیمی است و نوفراست نیست، به صورت مرتب و در بازه‌های زمانی کوتاه باید برفک زدایی آن را انجام دهید.
  • از گذاشتن مواد غذایی گرم و داغ در داخل یخچال خودداری کنید؛ غذاهای خود را ابتدا خارج از یخچال به دمای محیط برسانید و بعد آن را داخل یخچال بگذارید. اگر مواد گرم داخل یخچال قرار داده شود، دستگاه برای به تعادل رساندن دما، زمان و انرژی بیشتری لازم دارد و در نتیجه عملکردش با اختلال مواجه می‌شود.

تعویض ترموستات یخچال اسنوا

در شروع کار و پیش از هرچیز ایمنی را فراموش نکنید. برای اینکه کار تعمیر یخچال و تعویض ترموستات را بدون خطر انجام دهید، باید یخچال را از برق جدا کنید.

ابتدا درجه دما را از داخل محفظه یخچال با یک پیچ گوشتی جدا کنید. پس از خارج شدن درجه دما شفت ترموستات را می‌بینید. ابتدا پوشش را بردارید و سپس با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ و مهره‌های اتصال ترموستات را شل کرده و آن را از دیواره یخچال جدا کنید. پیش از آنکه ترموستات را از اتصالات جدا کنید، عکس اتصالات را بگیرید تا هنگام وصل کردن ترموستات جدید، موقعیت سیم‌ها و اتصالات را بدانید.

یکی از قطعات ترموستات لوله مویی است که آن هم در داخل دیواره یخچال نصب می‌شود. بعد از اینکه اتصالات را جدا کردید، باید این لوله مویی را هم جدا کنید که البته جدا کردن آن کار سختی نیست؛ ولی اغلب در انتهای لوله مویی یک دندانه متصل وجود دارد؛ که برای جدا کردن آن باید از پیچ گوشتی استفاده کنید.

بعد از این که لوله را خارج کردید، لوله مویی ترموستات جدید را صاف کنید و داخل یخچال قرار دهید و سپس سیم ها را به ترموستات جدید متصل کنید. سپس پیچ و مهرههای آن را با پیچ گوشتی سفت کنید. کاور ترموستات را روی آن بکشید و سپس همه پکیج ترموستات و اتصالاتش را در جای خود قرار دهید. پس از انجام مراحل نصب، درجه دما را روی آن تنظیم کنید.

تعویض ترموستات یخچال اسنوا و تنظیم آن کار مشکلی نیست، اما توصیه ما این است که به دست یک متخصص انجام شود. تعمیرکاران آچارباز مشکلات یخچال فریزرهای برندهای مختلف را به خوبی می‌شناسند و تعمیر یخچال را در کوتاه‌ترین زمان و با مناسب‌ترین هزینه انجام می‌دهند.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.