ساندبار و اسپیکرصوتی و تصویری

ساندبار بهتر است یا سینمای خانگی

ساندبار بهتره یا سینمای خانگی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در مهر 1398 نوشته شده بود و در بهمن 1401 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

با پیشرفت فناوری، تلویزیون‌های جعبه‌‌دار با بلندگوهای بزرگ، جای خود را به تلویزیون‌هایی باریک با بلندگو‌های کوچک دادند. این تلویزیون‌ها گرچه تصاویر را خارق ‌العاده‌ پخش می‌کنند، اما اغلب کیفیت صدای پایینی دارند. از این رو سیستم‌های صوتی یعنی ساندبار و سینمای خانگی که هردو به بهتر پخش شدن صدای تلویزیون کمک می‌‌کنند، به بازار عرضه‌ شدند. بین این دو سیستم صوتی رقابت نزدیکی وجود‌ دارد و عده‌ای در انتخاب ساندبار یا سینمای خانگی دچار تردید هستند. در ادامه به بررسی و مقایسه این دو سیستم صوتی می‌پردازیم.

ساندبار و سینمای خانگی دو نمونه از محصولات کاربردی هستند که می‌توانید برای خرید از میان آن‌ها انتخاب کنید. اما با توجه به تفاوت ساندبار با سینمای خانگی هنوز نمی‌دانید کدام بهتر است و کدام یک را برای خرید باید انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به تفاوت‌های این دو پرداخته و در نهایت برای انتخاب ساندبار یا سینما خانگی تصمیم بگیرید. انتخاب یک سیستم صوتی مناسب باعث می‌شود در آینده نیازمند تعمیر سینمای خانگی و ساندبار یا تعمیر اسپیکر خانگی خود نباشید.

ساندبار چیست؟

ساندبار به دستگاه پخش صوتی گفته می‌شود که به صورت ستونی ساخته شده و به حالت افقی در مقابل تلویزیون قرار داده می‌شود. این وسیله باعث می‌شود تا صدای خروجی تلویزیون با کیفیت و حجم بیشتری پخش شود. اگر تلویزیون شما کیفیت صدای مناسبی ندارد، بهترین گزینه برای خرید، ساندبار است. البته ساندبارها دارای معایب و نقص‌های مختلفی هستند که باید قبل از خرید به بررسی آن‌ها بپردازید.

مهم‌ترین ویژگی‌های ساندبار و آشنایی با تفاوت ساندبار با سینمای خانگی در ادامه مطلب بیان می‌شود. پس از بررسی این ویژگی‌ها می‌توانید در خصوص سوال پر «تکرار ساندبار بخرم یا سینما خانگی» تصمیم بگیرید.

مهم‌ترین ویژگی‌های ساندبار به صورت زیر قابل بیان هستند:

 • ساندبار ممکن است باعث آسیب به ریموت کنترلر می‌شود.

اغلب ساندبار در جلوی تلویزیون به صورت افقی قرار می‌گیرد. همین موضوع باعث می‌شود تا این وسیله در مقابل حسگر مادون قرمز تلویزیون قرار بگیرد و امکان دسترسی به حسگر فراهم نباشد. به این صورت ریموت کنترلر تلویزون کار نمی‌کند. بهتر است قبل از خرید حتما سایز آن را با تلویزیون و محل قرارگیری آن مشخص کنید تا مطمئن شوید جلوی حسگر قرار نمی‌گیرد.

 • کنترل از راه دور ندارند.

نکته دیگری که در مورد ساندبارها وجود دارد این است که سیستم کنترل از را دور ندارند. در واقع برای اجرای دستورات مختلف کاملا به کاربر متکی هستند. این موضوع تجربه خوبی برای کاربر به همراه ندارد. زمانی که از ساندبار استفاده می‌کنید، باید اسپیکرهای تلویزیون را غیرفعال کنید و تنها صدا را از ساندبار دریافت کنید.

ساندبار چیست؟
ساندبار به دستگاه پخش صوتی گفته می‌شود که به صورت ستونی ساخته شده و به حالت افقی در مقابل تلویزیون قرار داده می‌شود.
 • کیفیت صدای ساندبار

اغلب ساندبارهای موجود در بازار با شعار افزایش کیفیت صدا ساخته شده‌اند، اما این وسیله کیفیت بالایی ندارد. در واقع ساندبارها به افزایش میدان صوت کمک می‌کنند تا ابعاد صدا از چیزی که هست بیشتر به نظر برسد.

سینما خانگی چیست؟

سینمای خانگی به دستگاه دی وی دی پلیر گفته می‌شود که دارای بلندگوهای شش گانه است. این بلندگوها به نام‌های لفت فرونت، رایت فرونت، مفت پیر، رایت پیر، ساب وافر و سنتر نامیده می‌شوند. هر کدام از این بلندگوها دارای قدرت خروجی متفاوتی هستند و این میزان قدرت براساس قدرت امپلی فایر داخل دی وی دی تعیین می‌شود.

این وسیله علاوه بر پخش صدای تلویزیون با کیفیت بالاتر می‌تواند برای پخش تصاویر و ویدیو از منابع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجموعه‌ای کامل از وسایل صوتی و تصویری که تجربه‌ای عالی از تماشای فیلم برای شما ایجاد می‌کند. با کمک این تجهیزات می‌توانید سینمای کوچکی در خانه خود داشته باشید.

سینما خانگی چیست؟
سینمای خانگی به دستگاه دی وی دی پلیر گفته می‌شود که دارای بلندگوهای شش گانه است.
برای تعمیر سینما خانگی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

نقاط قوت و ضعف سینمای خانگی

به‌دلیل کیفیت پایین سیستم‌های صوتی خانگی، با گذشت زمان، پای سینمای خانگی به خانه‌ها باز شد. سینمای خانگی ظاهر مدرن و جذابی داشت. اسپیکر‌های متعدد، امکانات فراوان و صدای دالبی به سینمای خانگی کمک کرد تا بازار را تحت کنترل خود درآورد. سینمای خانگی کیفیت صدای تلویزیون را ارتقا داد و بسیار با قدرت عمل کرد.

وجود پلیر برای خواندن دیسک و پخش کردن فایل‌های صوتی و تصویری، از نقاط قوت سینمای خانگی محسوب می‌شد و آن را بسیار پرطرفدار کرد. اما این سیستم پخش کننده صدا نیز بی‌عیب نبود. سیم‌های پیچیده درهم و نصب سخت آن، کار را با سینمای خانگی را سخت می‌کرد و هیچ راه‌حلی برای استتار و پوشاندن این سیم‌ها وجود ‌نداشت. اندازه‌ی بزرگ اسپیکر‌ها نیز در خانه‌‌هایی با اتاق نشیمن کوچک هماهنگی نداشت و تنها حجم زیادی از خانه را اشغال می‌کرد.

این حجم از صدا هم برای آپارتمان‌های کوچک خیلی خوشایند نبود. اما مشکل بزرگ دیگر که به بزرگ‌ترین نقطه ضعف سینمای خانگی بدل شد، مربوط به محدودیت پخش صدا به صورت دالبی بود. سینمای خانگی فقط فایل‌هایی را که خود دارای ویژگی پخش دالبی بودند را به‌صورت دالبی پخش می‌کرد، در نتیجه فایل‌هایی که قابلیت پخش صدا به صورت دالبی را نداشتند به صورت استریو پخش می‌شدند و اسپیکر‌های عقبی بیشتر اوقات کاربردی نداشتند و تنها فضا را اشغال می‌کردند.

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار
سینمای خانگی کیفیت صدای تلویزیون را ارتقا می‌دهد.

سینمای خانگی امکان پخش موسیقی به صورت یکنواخت را ندارد. تصور کنید در یک اتاق تعدادی بلندگو قرار دارد یک موسیقی پخش می‌شود و از یک بلندگو که در گوشه‌ای از اتاق قرار دارد صدایی با فرکانس پایین بخش می‌شود، و از بلندگویی در جهت دیگر صدایی با فرکانس بالا شنیده شود. این یکدست نبودن و عدم وجود هماهنگی در پخش صدا که راه حلی برای آن نیز وجود ندارد نارضایتی کاربران را به دنبال داشت.

البته در سینماهای خانگی گران قیمت با وجود بلندگوهای سرامیکی و آمپلی فایرهای قدرتمند این مشکل تا حدودی برطرف شد، اما قیمت بالای این سیستم صوتی باعث شد تهیه آن برای بیشتر کاربران امکان پذیر نباشد.

ساندبار یا سینما خانگی
در ساندبار خبری از سیم‌های زیاد و پیچیده سینمای خانگی نیست.

مزایا و مشکلات ساندبار

پیشرفت فناوری، سیستم‌های صوتی را نیز اصلاح کرد و ساندبار‌ها روانه بازار شدند. ساندبار‌ها برای رفع مشکلاتی که سینمای خانگی موفق به حل آن‌ها نشده بودند پدید آمدند. قابلیت‌های بدون استفاده سینمای خانگی، که تنها باعث گیجی کاربر می‌شد؛ حذف شده بود. ابعاد و اندازه کوچک ساندبار و ظاهر شیک و زیبا، آن را بسیار پرطرفدار کرد.

تعمیر سینمای خانگی و ساندبار در محل با آچارباز
خدمت نصب، راه اندازی و تعمیر سینمای خانگی و ساندبار آچارباز شامل راه اندازی، عیب یابی و رفع ایراد تمامی برند‌ها می‌شود. خاموش شدن سینمای خانگی در حین کار یا بهم ریختن اطلاعات در صفحه نمایش از جمله مشکلاتی هستند که با ثبت سفارش در اپلیکیشن آچارباز می‌توانید آن‌ها را جهت بررسی و رفع ایراد به تعمیرکار سیار آچارباز بسپارید.
درخواست تعمیر ساندبار

خبری از سیم‌کشی‌های طولانی و درهم تنیده که چهره اتاق نشیمن را زشت می‌کرد نبود و بلندگو‌های بزرگ و جاگیر در سیستم این پخش کننده صدا، نقشی نداشتند. اما بزرگ‌ترین ویژگی که ساندبار را از سینمای خانگی متمایز می‌کرد نصب راحت آن بود. این سیستم صوتی به صورت افقی زیر تلویزیون قرار می‌گیرد و یا می‌توان آن را روی دیوار نصب کرد.

اما ساندبارها نیز مشکلاتی دارند، استاندارد‌های دالبی در آنها قرار نگرفته و توانایی ایجاد آن را ندارند و صدا را به‌صورت استریو پخش می‌کنند.

تفاوت ساندبار و سینمای خانگی
قیمت ساندبار بسیار معقول است و همین مورد دلیلی بر انتخاب کاربران است.

ساندبار راه‌های ارتباطی زیادی مانند HDMI ،USB ، WiFi و بلوتوث، برای پخش فایل دارد و حالا که همه افراد موزیک‌ها و فایل‌های مورد علاقه خود را در گوشی‌ یا فلش نگه می‌دارند، ساندبار به کاربر این امکان را می‌دهد موزیک خود را هر زمانی که تمایل داشت پلی کرده و آن را در خانه با قدرت پخش کند. به یاد داشته باشید که اگر از سرویس‌های پخش آنلاین موزیک استفاده می‌کنید، ساندبار بهترین‌گزینه برای شماست.

ساندبار و سینمای خانگی هر دو برای افزایش کیفیت صدای خروجی تلویزیون استفاده می‌شوند. اما سینمای خانگی تجربه بهتر و نزدیک‌تری به واقعیت ارائه می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های مثبت ساندبار به‌عنوان یک سیستم صوتی خانگی، داشتن قیمت معقول به نسبت مزایای زیاد آن است. البته بعضی مدل‌های ساندبار نیز، با قیمت‌هایی غیر منطقی در بازار یافت می‌شوند که توجیهی برای این قیمت بالا ندارند و مشابه نمونه‌های ارزان‌تر در بازار هستند.

ساندبار بهتره یا سینمای خانگی
با انتخاب یک ساندبار مناسب می‌توانید مشک صوتی تلویزیون خود را برطرف کنید.

تفاوت و شباهت سینمای خانگی و ساندبار

بیشتر کاربران ساندبار را در دسته‌ی سینمای خانگی قرار داده‌اند این در حالی است که این دو سیستم صوتی به ‌کل باهم متفاوت‌اند. برای آن‌که بهتر و بیشتر با تفاوت‌های ساندبار و سینمای خانگی آشنا شوید، در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

ویژگی‌های مثبت ساندبار:

 • نصب راحت
 • قیمت و ظاهر مناسب
 • عدم نیاز به سیم کشی
 • ابعادی کوچک و اشغال حداقل فضا
 • راه‌های ارتباطی فراوان برای پخش فایل‎‌ها

ویژگی‌های منفی ساندبار:

 • نداشتن پلیر برای دیسک
 • آمپلی فایر با قدرت محدود
 • ناتوانی در ایجاد صدای دالبی
 • نداشتن کنترل از راه دور در برخی از مدل‌ها

ویژگی‌های مثبت سینمای خانگی:

 • آمپلی فایر قدرتمند
 • پخش صدا به صورت دالبی
 • قابلیت جا‌بجایی اسپیکرها
 • وجود پلیر برای پخش دیسک
 • مناسب برای استفاده در اتاق‌های نشیمن بزرگ

ویژگی‌های منفی سینمای خانگی:

 • قیمت بالا
 • مصرف انرژی بالا
 • کمبود راه‌های ارتباطی
 • نیاز به سیم‌کشی‌های پیچیده
 • ابعاد بزرگ و گرفتن فضای زیاد
 • پخش ناهمگون صدا در محیط‌های بزرگ
فرق ساندبار با سینما خانواده
یکی از تفاوت‌های ساند بار و سینمای خانگی میزان فضایی است که اشغال می‌کنند.

ساندبار بخرم یا سینمای خانگی

وجود یک سیستم صوتی مناسب با قابلیت‌های فراوان و کارآمد، می‌تواند کیفیت صدای تلویزیون را افزایش دهد. در پایان این شما هستید که بین این دو سیستم صوتی یکی را انتخاب می‌کنید، باید عوامل متعددی مانند بودجه و متراژ اتاق را در نظر بگیرید تا بزرگی یا صدای بیش از اندازه شما را آزار ندهد.

حال که به طور کامل با تعریف ساندبار و سینمای خانگی آشنا شدیم باید ببینیم ساندبار بهتر است یا سینما خانگی؟ در ادامه فرق ساندبار با سینما خانواده را بیان می‌کنیم در این موارد نکات مختلفی وجود دارد که بر انتخاب نهایی شما تأثیر می‌گذارند.

فضای در دسترس

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب میان ساندبار یا سینمای خانگی باید در نظر گرفته شود، فضای در دسترس است. اغلب ساندبار دارای کابل کمتری است و به همراه چند اسپیکر ارائه می‌شود. شما می‌توانید ساندبار را جلوی تلویزیون قرار داده و یا روی دیوار نصب کنید.

در مقابل سینمای خانگی دارای بخش‌های مختلفی شامل بلندگوها، آمپلی فایر، ساب ووفر و .. است. همچنین از کابل‌های زیادی برای اتصال استفاده می‌شود. اگر در منزل فضای کافی در دسترس دارید، قطعا سینمای خانگی بهترین انتخاب است. ساندبارها بهترین انتخاب برای آپارتمان‌ها، اتاق خواب و فضاهای کوچک هستند.

کاربرد

ساندبار تنها برای افزایش کیفیت صدای خروجی تلویزیون استفاده می‌شود. در مقابل سینمای خانگی دارای پخش کننده Blue-ray است و از آن جایی که اکثر فیلم‌ها در این قالب ضبط می‌شوند، استفاده از سینما خانگی می‌تواند فضایی کاملاً سینمایی و حتی سه بعدی برای شما ایجاد کند. از سینما خانگی برای پخش انواع مختلف ویدیوها استفاده می‌شود.

نحوه پخش صدا از بلندگوهای سینما خانگی به صورتی است که حس واقعی سینما رفتن را برای شما مهیا می‌کند. این صداها از جهت‌های مختلف به گوش رسیده و بسیار طبیعی و واقعی به نظر می‌رسند. از سینما خانگی برای کاربردهای گیمینگ نیز استفاده می‌شود و بسیار جذاب و کاربردی است.

کیفیت صدای پخش شده

در واقع ساندبار و سینمای خانگی هر دو برای افزایش کیفیت صدای خروجی تلویزیون استفاده می‌شوند. اما سینمای خانگی تجربه بهتر و نزدیک‌تری به واقعیت ارائه می‌دهد. سینمای خانگی دارای اسپیکرهای بیشتر و جهت‌گیری بهتری است و می‌توان گفت در یک رنج قیمتی یکسان، خرید سینمای خانگی کیفیت صدای بهتری ارائه می‌دهد.

تفاوت ساندبار با سینمای خانگی
برای پاسخ به سوال ساندبار بهتره یا سینمای خانگی باید ویژگی این دو محصول و همچنین بودجه خود را درنظر بگیرید.

نحوه نصب

نصب ساندبار به سادگی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. ابتدا محلی مناسب برای آن پیدا کرده و آن را به برق متصل کنید. ساندبار به کمک بلوتوث یا وای فای به تلویزیون متصل شده و آماده استفاده است. امکان اتصال به تلویزیون از طریق کابل نیز فراهم شده است.

در مقابل نصب کردن سینمای خانگی تا حدودی دشوار و دارای پیچیدگی‌های خاصی است. نصب هر کدام از اسپیکرها به کابل کشی اصولی نیاز دارد. محل عبور کابل نیز بسیار مهم است، زیرا در صورت نامنظم بودن، فضای خانه را نیز به هم ریخته نشان می‌دهد.

قیمت

نکته دیگری که برای بررسی تفاوت ساندبار با سینمای خانگی میان باید در نظر بگیرید، قیمت است. اغلب ساندبارها دارای قیمت کمتری هستند. البته برخی از نمونه‌های ساندبار نیز در بازار وجود دارند که قیمت بسیار بالایی دارند. اما زمانی که بحث مقایسه ساندبار با سینمای خانگی است، تقریبا با ویژگی‌های مشابه، قیمت ساندبار کمتر است.

ساندبار و سینمای خانگی دو نمونه از سیستم‌های پخش صوتی با کیفیت هستند که برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. با توجه به توضیحات گفته شده و براساس تفاوت ساندبار با سینمای خانگی، می‌توانید برای انتخاب بهترین ساندبار یا سینمای خانگی اقدام کنید. اگر سینمای خانگی یا ساندبار شما دچار مشکل شده‌است و متخصص ماهر برای تعمیر آن پیدا نمی‌کنید کافیست، سری به سایت آچارباز بزنید. آچارباز در زمینه تعمیر لوازم صوتی و تصویری، بهش شما کمک خواهد کرد. با ثبت درخواست خود در زمینه تعمیر اسپیکر خانگی ، تعمیر دی وی دی پلیر و تعمیر سینمای خانگی به سرعت از خدمات سایت آچارباز بهره‌مند خواهید‌شد.

4.7/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام ساندبار من از روی میز افتاد زمین ظاهرش چیزی نشون نمیده اما کیفیت صداش خیلی تغییر کرده از اون روز چیکار میشه کرد؟

  1. سلام

   احتمال دارد سیستم داخلی ساندبار آسیب دیده باشد. بهتر است دستگاه شما توسط کارشناس بازدید شود. شما می توانید درخواست تعمیر سانبار خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com/av/home-theater-service

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا