ماشین ظرفشویی

تفاوت قرص، پودر و ژل ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آنها

ژل ماشین ظرفشویی

اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، می‌دانید برای این وسیله کاربردی مواد شوینده زیادی وجود دارد. این مواد شوینده ظرفشویی، شامل سه دسته‌ی پودر، قرص و ژل می‌شوند و هرکدام طرفداران و کاربرد های خاص خود را دارند. البته باید دانست که ژل ماشین ظرفشویی قدرت زیادی در پاک کنندگی دارد.

زمانیکه برای خرید مواد شوینده این دستگاه به فروشگاه می‌روید، با تنوعی از محصولات، با قیمت‌ها و برند‌های مختلف روبرو خواهید شد. یکی از این محصولات، که قدرت پاک کنندگی بالایی دارد، ژل ماشین ظرفشویی است. اما بیشتر افراد با این محصول چندان آشنا نبوده و نمی‌دانند چگونه باید از آن استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم، نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و قرص و پودر را به شما بگوئیم. با استفاده از شوینده مناسب دستگاه می توانید از خرابی و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

پودر ماشین ظرفشویی چیست؟

پودر ماشین ظرفشویی به علت تک آنزیم بودن، برای انجام فرایند شستشو به نمک و مایع جلا دهنده احتیاج دارد. همچنین یکی از نکاتی که باید، در هنگام استفاده از پودر ماشین ظرفشویی در نظر بگیریم، میزان مصرف آن است. این ماده به خاطر حالت پودری خود، اگر کم درون دستگاه ریخته شود، به سرعت در آب حل می‌شود، به همین دلیل فرایند شستشو ناقص انجام گرفته و چربی‌ها در ظر,ف باقی می‌ماند. از آن طرف، اگر زیاد هم درون دستگاه ریخته شود، اضافی آن خیس و گلوله شده و در ماشین ظرفشویی و روی ظروف باقی می ماند.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

قرص ماشین ظرفشویی چیست؟

در مقابل پودر، قرص ماشین ظرفشویی قرار دارد که با فناوری جدید‌تری ساخته شده است. این قرص‌ها شکلی شبیه به یک مستطیل کوچک دارند و درون محفظه مواد شوینده ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرند. وقتی قرص ماشین ظرفشویی را برای شستن ظروف انتخاب می‌کنید، دیگر نیازی به خرید نمک و جلا دهنده ندارید، زیرا همه این مواد درون قرص ماشین ظرفشویی یافت می‌شوند.

قرص ماشین ظرفشویی، چون از آنزیم‌های مختلفی برخوردار است، فرایند شستشوی ظروف را بهتر از پودر انجام می‌دهد. همه این عوامل باعث می‌شود، قرص ماشین ظرفشویی قیمتی بیشتر از پودر آن داشته باشد.

قرص های ماشین ظرفشویی دارای محفظه پلاستیکی هستند. برخی از این قرص ها را باید برای استفاده از محفظه پلاستیکی خارج کرد و برخی دیگر که محافظی شفاف و ژله ای دارند را باید به همان صورت درون مخزن شوینده ظرفشویی قرار داد.

طریقه مصرف ژل ماشین ظرفشویی
قرص ماشین ظرفشویی، نمک و جلادهنده را باهم دارد، برای همین قیمت آن از پودر بیشتر است

ژل ماشین ظرفشویی چیست؟ آیا می توان از مایع ظرفشویی به جای ژل اسفاده کرد؟

ژل ماشین ظرفشویی، نسل جدید مواد شوینده این دستگاه محسوب می‌شود. در ترکیب این مواد شوینده آب وجود دارد، همین ترکیب سبب شده، ژل در فرایند شستشو، به سرعت درون آب حل شود و همچنین هیچ آسیبی به ظروف حساس نرسد. ژل ماشین ظرفشویی به مایع ظرفشویی شباهت زیادی دارد، اما این موضوع نباید باعث شود به جای ژل، از مایع ظرفشویی استفاده کنید. اگر بخواهیم از نظر قیمت این سه ماده شوینده را از کمتر به بیشتر باهم مقایسه کنیم، پودر، ژل و سپس قرص ماشین ظرفشویی در رتبه‌های اول تا سوم قرار می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه

چقدر باید ژل ماشین ظرفشویی درون دستگاه ریخت؟

باید بدانید قرص و ژل ماشین ظرفشویی، عملکردی شبیه به هم داشته و تفاوت چندانی باهم ندارند، این نحوه و شرایط استفاده از آن‌ها است، که باعث فرق بین این دو شده است.

قرص‌های ماشین ظرفشویی، برای شستشوی حجم زیادی از ظروف ساخته شده‌اند. وقتی تعداد ظروف از حدی کمتر می‌شود، استفاده از این قرص‌ها به خاطر قیمت بالایی که دارند، مقرون به صرفه نیست. همچنین برخی از آنها دارای روکش پلاستیکی هستند که قابلیت شکستن و از وسط نصف کردن قرص‌ها وجود ندارد.

تفاوت مقدار مصرف قرص و ژل ماشین ظرفشویی
به یاد داشته باشید امکان شکسته قرص ماشین ظرفشویی از وسط وجود ندارد

اما ژل ماشین ظرفشویی، برای شستن تعداد کم ظروف ساخته شده است. شما به راحتی می‌توانید، حجم کمی از ظرف‌های کثیف را درون ماشین قرار داده و سپس به میزان دلخواه، از ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید. شما به آسانی، مقدار مصرف ژل ماشین ظرفشویی را کنترل خواهید کرد. ژل ماشین ظرفشویی در بسته بندی های قرص مانند نیز عرضه می شود که برای هر بار روشن کردن ظرفشویی باید یکی از آنها را مصرف کرد. در صورت استفاده از ژل ظرفشویی برای شستشوی ظرفیت کامل ماشین ظرفشویی، باید حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی مایع درون محفظه بریزید.

پیشنهاد مطالعه

ژل ماشین ظرفشویی را کجا بریزیم؟

نکته‌ای که باید قبل از خرید ژل ماشین ظرفشویی به آن توجه کنید، این است که آیا دستگاه شما، می‌تواند از ژل استفاده کند یا نه؟ پس در اولین قدم، دفترچه راهنمای ماشین خود را مطالعه کنید.
بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید، ماشین ظرفشویی، توان استفاده از ژل را دارد، باید برای دستگاه ژل مناسب انتخاب کنید. همانطور که اشاره کردیم، برند‌های مختلفی این مواد شوینده را تولید می‌کنند، ژل ماشین ظرفشویی پریل، ژل ماشین ظرفشویی فینیش، ژل ماشین ظرفشویی فست دراپ و ژل ماشین ظرفشویی ناتار چند برند معروف دراین زمینه هستند که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند.
اگر به تازگی قصد استفاده از ژل ماشین ظرفشویی را دارید، شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی کجاست؟ پشت درب ماشین ظرفشویی، در قسمت درونی آن فضایی برای قرار دادن مواد شوینده تعبیه شده است. خود این فضا به دو قسمت مختلف تقسیم شده است، قسمت اول به شکل دایره بوده و محل ریختن جلا دهنده است. قسمت دوم که به شکل یک مربع پوشیده بوده، محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی است. درب دستگاه را باز کرده و پوشش نگه دارنده مواد شوینده را بردارید و مقداری ژل به حد دلخواه خود در آن بریزید. پودر و قرص ماشین ظرفشویی را نیز باید در همین محفظه گذاشت.

محل ریختن مایع یا ژل ماشین ظرفشویی
برای اینکه شستشوی بهتری داشته باشید، ظروف را با قائده و اصول درون ماشین بچینید

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی پریل، فینیش، اکو و …

یکی از برند‌های معروف، در زمینه تولید مواد شوینده ماشین ظرفشویی پریل است. این کمپانی معروف پودر، قرص و ژل این دستگاه را به بهترین و بالا‌ترین کیفیت تولید می‌کند. همین کیفیت بالا است که باعث می‌شود، محصولات این برند به انتخاب اول بسیاری از کاربران تبدیل شوند.

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی پریل، بسیار آسان است. کافیست بعد از بیرون آوردن قرص از بسته بندی، درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و به سراغ محفظه نگهدارنده مواد شوینده بروید. درب کشویی محفظه را باز کرده و قرص ماشین ظرفشویی پریل را درون آن قرار دهید. به یاد داشته باشید برای شستشوی بهتر ظروف، باید آن‌ها را طبق اصول و قائده درون دستگاه بچینید. به عنوان مثال لیوان‌ها و قابلمه‌های کوچک را، طوری در ماشین ظرفشویی قرار دهید که، رو به پایین باشند و امکان چرخش نداشته باشند.

پیشنهاد مطالعه

نحوه استفاده از پودر ماشین ظرفشویی و محل ریختن آن

همانطور که گفته شد جای پودر ماشین ظرفشویی همان مخزن ژل است که روی درب دقیقا کنار مخزن مایع جلادهنده قرار دارد.

برای هر بار روشن کردن ماشین ظرفشویی باید به تناسب مقدار ظرفی که در ماشین ظرفشویی می چینید این مخزن را پر کنید. مخزن دو شیار دارد که اگر شما یک سبد را پر کردید تا شیار اول و اگر همه حجم ظرفشویی را پر کردید تا شیار دوم  پودر درون ماشین ظرفشویی خود می‌ریزید.

نحوه تمیزکاری ماشین ظرفشویی

اگر به تازگی احساس می‌کنید، خود دستگاه ماشین ظرفشویی شما کثیف شده و این کثیفی در فرایند شستشوی ظروف تاثیر می‌گذارد، باید دست به کار شده و آن را تمیز کنید. کثیف شدن ماشین ظرفشویی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از گیر کردن باقی مانده مواد غذایی گرفته تا رسوب گذاری فیلتر.

بهتر است برای تمیز کاری ظرفشویی از مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنید، موادی مانند سرکه و جوش شیرین که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند و قیمت مناسبی دارند. در یک فنجان کمی سرکه ریخته و درون ماشین ظرفشویی خالی قرار دهید و ماشین را روشن کنید. خواهید دید، دستگاه چقدر سریع تمیز و پاکیزه خواهد شد. چنانچه تمایل دارید در باره جرمگیری یا تمیز کردن فیلتر آن اطلاعات بیشتری را کسب کنید، می‌توانید مقالات «نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آن» یا «چگونگی تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی و نحوه باز کردن آن» را مطالعه کنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیر ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
تعمیر ماشین ظرفشویی
4.4/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫31 دیدگاه ها

 1. درود
  چگونه از تاریخ مصرف ژل ماشین ظرفشویی پریل ، اطلاع پیدا کنم ؟
  نوشته های روی قوطی ، به زبان ترکی هستش .
  و تاریخ درج شده روی قوطی ، تاریخ تولید را نشان میده

 2. ماشین بیم مدلedw12_703خریدم آیا محفظه ژل داره یافقط از قرص استفاده کنم

 3. سلام ظرفشور داشت کار میکرد که یه دفعه برقش رفت باز کردم که اب درون مخزنش بود و اشغال گرفته تمیزش کردم الان دیگه روشن نمیشه ممنون

 4. سلام و خسته نباشید
  من ماشین ظرفشویی دوو دارم میخواستم ببینم اگه از ژل بخوایم استفاده کنیم باید مایع جلا دهنده و نمک استفاده بشه یا خیر

 5. سلام وقتتون بخیر ببخشید من به تازگی ژل ظرفشویی پریل خریدم بعد خیلی کم حتی کم تر از خط اولیه جاقرصی تو ماشین ظرفشویی بوش دارم میریزم بعد میزارم روی ۳۰ دقیقه تمام که میشه کف ماشین ظرفشویی کف هست باوجوداینکه قرص میزارم این اتفاق نمیفته ممنون میشم راهنماییم کنید مرسی

 6. سلام وقتتون بخیر ببخشیدمن ژل پریل به تازگی گرفتم ولی توماشین ظرفشویی ام بوش میریزم حتی کمتر از خط اول میریزم اخرش کف میمونه ته ماشین میمونه البته رو نیم ساعته میزارم بعد ولی قرص فینیش میزارم این مشکل روندارم یعنی بازم کمتر بریزم ژل دیگه درحد یه قاشق میریزم ولی نمیدونم چرااینجوریه؟؟؟!!!ممنون اگرجواب بدین

 7. با سلام و خسته نباشید، لطف میکنید بگید از کجای ژل فینیش میشه تاریخ انقضای اون رو متوجه شد؟
  چون تنها یک قسمت اون تاریخ نوشته شده و مشخص نیست تاریخ تولید یا انقضا، و اگر تولید باشه انقضای اون کی هست.
  ممنون از نحوه پاسخگوییتون و وقتی که میزارید، با ارزوی سلامتی برای همه مردم سرزمینم

 8. سلام وقت بخیر اکه تو جای جلادهنده اشتباهی ژل بریزیم چه مشکلی به وجود میاد یکبار این کارو کردم؟

 9. سلام وقت بخیر ارزو هستم من موقع خرید ماشین نصاب گفت بهم فقط از قرص فینیش استفاده کن تا ماشین خراب نشه منم ازترسم فقط فینیش استفاده میکردم تا الان اما خیلی گرون شده پودر پریل خریدم ولی میترسم خرابش کنه میشه ج بدین تا استرسم کم بشه ممنون ارزو

  1. باسلام
   آرزوی عزیز، استفاده از پودر مشکلی برای ظرفشویی شما به وجود نخواهد آورد. فقط برای استفاده از پودر کافیست از نمک و جلادهنده نیز استفاده کنید.

 10. اگر از مایع پریل استفاده کنیم لازمه که جلا دهنده هم بریزیم یا اینکه تو مایع پریل تعبیه شده و لازم نیست به جلادهنده جداگانه

  1. باسلام
   الناز عزیز در صورتی که مایع ظرفشویی شما دارای جلادهنده است نیازی به استفاده جدا نیست.

 11. ژل فست دراپ برای ماشین دوو میشه استفاده کرد،همراه ژل باید نمک هم بریزیم.من قبلا قرص فیری استفاده میکردم فروشنده گفت دیگه نمک نریز.ممنون از پاسخگویی شما

 12. سلام از ماشین ظرفشویی دوو استفاده میکنم ژل رو در قسمت جای قرص روی درب بریزم ،

  1. درود بر شما
   هستی عزیز، در اکثر مدل‌های مختلف ماشین ظرفشویی مکان قرار گیری قرص، پودر و ژل یکسان بوده و در قسمت جای قرص است.
   موفق باشید

  2. بله ولی نصاب به من گفت همون کف بزار چون چن دقیقه طول میکشه تا دربش باز بشه وپروسه شستشو با تاخیر انجام میشه منم همون کار رو میکنم

   1. باسلام
    ارزوی عزیز، ممنونیم که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 13. سلام
  به علت گروني غير منطقي و بيش از حد ژل و قرص ، اگه همين مايع ظرف شويي معمولي رو بريزيم داخل ماشين چه اتفاقي ميافته ؟!

  1. درود بر شما دوست عزیز
   مایع ظرفشویی معمولی، متریال مورد استفاده در ماشین ظرفشویی نیست.
   استفاده از آن باعث خرابی و سوختن قطعات دستگاه خواهد شد.
   موفق باشید

  2. من یه بار این اشتباه و کردم
   واقعا دیوانه کننده بود
   از کناره های ماشین ظرفشویی کف میومد بیرون
   افتضاح بود
   هیچ وقت این اشتباه و نکنید
   تا دو ساعت کل آشپزخانه کف بود و کف پاک می کردم

   1. باسلام
    مونای عزیز ممنونیم که تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 14. من وقتی از ژل واسه ماشینم استفاده می کنم خوب میشوره ولی وقتی پودر میزیزم انگار ظرفا سفیدک میزنه! مشکل از پودرم هست یا ایراد فنی ماشین ظرفشویی؟

  1. درود بر شما
   کدر شدن ظروف بعد از شستشو، می‌تواند چند دلیل مختلف داشته باشد. اولین دلیل استفاده از شوینده نامناسب، برای دستگاه است. در صورت استفاده از مواد شوینده تقلبی، بی کیفیت و تاریخ گذشته، پروسه شستشو به درستی انجام نخواهد گرفت.
   موفق باشید.

 15. سلام
  محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی دوو هر چند روز می گیره و به سختی می تونم باز کنم چیکار کنم مشکلم حل بشه؟

  1. سلام

   لطفا از برندهای معتبر ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید. گاهی استفاده از محصولات نامرغوب این مشکلات را به بار خواهند آورد.

 16. ژل ماشین ظرفشویی قیمت بالاتری از بقیه مواردی که گفتی داره اما خب همین که میزان مصرفشو خودم کنترل میکنم خیلی خوبه

  1. سلام

   برای خرید مواد شوینده مناسب ماشین ظرفشویی، حق انتخاب زیادی دارید. برند پریل، فینیش دو برند معروف ژل ماشین ظرفشویی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا