ماشین ظرفشویی

همه آنچه درباره مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی باید بدانید

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی از آن دسته موادی است، که برای شستشو بهتر ظروف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مشکلات رایجی که بیشتر با آن روبرو هستید، دیدن لکه‌های آب روی ظروف پس از شستشوی آن‌ها است. اگر ماشین ظرفشویی نتواند به خوبی عمل شستشو و آبکشی را انجام دهد، بی‌شک موجب نارضایتی بیشتر شما خواهد شد. به همین خاطر است که توصیه می‌شود برای سرعت بخشیدن به عمل شستشو و خشک شدن ظروف، از مایع جلادهنده استفاده کنید.

در ادامه همراه سایت آچارباز باشید، تا این مشکل را با هم بررسی کنیم و شما را بیشتر با مایع جلادهنده و قدرت آن در شستشوی بهتر ظروف آشنا کنیم. چنانچه مایع جلادهنده ایرادی نداشته باشد ولی ظرفشویی کار خود را به درستی انجام ندهد، باید برای تعمیر ماشین ظرفشویی اقدام کنید.

مایع جلادهنده (براق کننده ) ماشین ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

مایع جلادهنده، ماده‌ای شیمیایی (یک نوع سورفکتانت) است، که از کشش سطحی آب تا حدی جلوگیری می‌کند و مانع از بوجود آمدن قطرات آب می‌شود. مولکول‌های آب به دلیل کشش سطحی که دارند، اغلب به شکل قطره‌های کوچک در می‌آیند و بخار شدن همین قطره‌های کوچک، باعث به وجود آمدن لکه‌ روی ظروف می‌شود.

 • وقتی که آب به حالت قطره روی ظروف قرار نگیرد و بالعکس روی آن‌ها پخش شود (مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی وظیفه پخش کنندگی آب را بر عهده دارد)، شما ظروف تمیز و درخشان‌تری را خواهید داشت.
 • در صورت استفاده از مایع جلادهنده، این درخشندگی برای ظروف بلوری و شیشه‌ای بیشتر خواهد بود.
 • همچنین، خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

بهتر است از مایع جلادهنده برندهای معتبر و شناخته شده که اصل هستند، استفاده کنید، تا علاوه بر درخشندگی و تمیزی ظروف، ضامن سلامتی خود نیز باشید.

درخشندگی بیشتر ظروف با مایع جلادهنده
مایع جلادهنده با کاهش کشش سطحی مولکول‌های آب، باعث درخشندگی ظروف می‌شود.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

محل و نحوه ریختن مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی

محل ریختن مایع جلادهنده در بیشتر مدل‌های ظرفشویی، در نزدیکی (کنار یا بالا) جای قرص یا ژل شستشو قرار دارد. همچنین این محفظه با علامت خاص خود، که بیشتر شبیه ستاره است و نشان از درخشندگی دارد، نشان داده می‌شود. برای ریختن مایع جلادهنده ظرفشویی در محل مخصوص خود، به آرامی در محفظه مربوطه را باز کنید و مقدار مناسبی ( این مقدار اغلب با یک خط یا علامت روی محفظه مشخص شده است)، از مایع جلادهنده را در محل مخصوص خود بریزید.

اگر در ظرفشویی شما به دلیل تعبیه نشدن محفظه مربوطه، امکان استفاده از مایع جلادهنده، وجود ندارد، از سبدهایی که مخصوص مایع جلادهنده هستند، استفاده کنید. محل قرارگیری این سبدها در بیشتر موارد، قفسه قسمت بالایی است.

پیشنهاد مطالعه
محل ریختن مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی
محل ریختن مایع جلادهنده در بیشتر موارد در کنار محفظه مربوط به قرص ظرفشویی قرار دارد.

ارور مربوط به مایع براق کننده

اگر محفظه مربوط به مایع جلادهنده خالی باشد، چراغ مربوط به آن، که با یک شکل ستاره مانند نشان داده شده است، به رنگ قرمز در می‌آید و شما با پر کردن محفظه مخصوص، می‌توانید این ارور را برطرف کنید، به‌علاوه اگر محفظه تا محل مشخص شده، از مایع پر نشود، باز هم چراغ قرمز رنگ، روشن خواهد شد.

البته در مواردی حتی در صورت پر بودن محفظه مایع، باز هم چراغ قرمز رنگ، روشن می‌شود. در این صورت نیاز است تا سنسورهای مربوط به تشخیص مایع جلادهنده بررسی شوند و در صورت لزوم، برای تعمیر ماشین ظرفشویی با تکنسین‌های این حوزه تماس بگیرید.

در اضافه کردن مایع جلادهنده باید به این نکته توجه کنید، که اگر بیشتر از میزان مشخص شده، داخل محفظه، مایع جلادهنده ظرفشویی بریزید، هنگام شستشوی ظروف، کف بیشتری نسبت به حالت معمولی ایجاد می‌شود و ممکن است در کف و سقف ماشین ظرفشویی کف باقی بماند، یا حتی از ماشین ظرفشویی بیرون بریزد.

مایع جلادهنده با اینکه برای درخشش و بدون لکه بودن ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما مقدار اضافی آن می‌تواند، نتیجه برعکس بدهد و باعث کدری ظروف شود.

اگر از مایع جلادهنده استفاده نکنیم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

مایع جلادهنده، جزو آن دسته از موادی است، که استفاده نکردن از آن شاید مشکل زیادی ایجاد نکند، اما استفاده کردن از آن بهتر است و شما می‌توانید نتیجه مطلوب‌تری را در شستشوی ظروف ببینید. اگر شما می‌خواهید ظروفی که در ظرفشویی قرار می‌دهید، بدون لک، تمیز و شفاف‌ باشند، همچنین در دراز مدت دچار آسیب نشوند، استتفاده از مایع جلادهنده ظرفشویی را در برنامه خود داشته باشید.

در مناطقی که آب‌های آن‌ها رسوبات کمتری ایجاد می‌کنند و لکه‌های کمتری روی ظروف برجای می‌گذارند، شاید مایع جلادهنده کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، اما باید توجه داشته باشید که در استفاده دراز مدت از ماشین ظرفشویی درخشندگی ظروف کمتر می‌شود، روی ظروف لکه باقی می‌ماند و حتی خش‌هایی روی ظروف ایجاد می‌شود، که این خش‌ها ممکن است برای همیشه روی ظروف باقی بمانند.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیر ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
تعمیر ماشین ظرفشویی

جایگزین مایع براق کننده در ماشین ظرفشویی

در بیشتر قرص‌های ماشین ظرفشویی به طور معمول، مقداری مایع جلادهنده وجود دارد، این قرص‌ها تا حدی می‌توانند جایگزین مایع جلادهنده باشند، اما بی‌شک عملکرد آن‌ها، به خوبی عملکرد مایع جلادهنده نیست. شاید نام سرکه سفید را به عنوان جایگزینی، برای مایع جلادهنده شنیده باشید، سرکه سفید، اگر از لحاظ اسیدی بودن، غلظت کمتری داشته باشد، می‌تواند به رفع لکه‌های آب روی ظروف کمک کند، اما نمی‌تواند باعث درخشندگی ظروف شود. همچنین استفاده طولانی مدت از سرکه به عنوان جایگزین جلادهنده، می‌تواند به ماشین ظرفشویی شما آسیب بزند.

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی در مقایسه با جایگزین‌هایی که برای آن وجود دارد، نتیجه بهتر و مطلوب‌تری، در تمیزی و درخشندگی ظروف، دارد.

پیشنهاد مطالعه
جایگزین های مناسب برای مایع جلادهنده
قرص ظرفشویی جایگزین خوبی برای مایع جلا دهنده است. اما بهترین کیفیت در استفاده از مایع جلادهنده به وجود می‌آید.

اگر از قرص‌هایی که مایع جلا دهنده دارند، استفاده کنیم دیگر نیازی به مایع نیست؟

قرص‌های ماشین ظرفشویی در انواع مختلفی تولید می‌شوند، که از این میان، قرص‌هایی که در فرمول ساختاری آن‌ها مایع جلادهنده استفاده می‌شود، از کیفیت بیشتری برخوردارند و در تمیزی ظروف تاثیر بیشتری دارند. این نوع قرص‌ها، می‌توانند تا حدی جایگزین مایع جلادهنده باشند، اما بی‌شک، اضافه کردن مایع براق کننده تاثیر بیشتری روی تمیزی و درخشندگی ظروف می‌گذارد.

در انتخاب مایع براق کننده به این نکات توجه کنید

 • به دلیل شیمیایی بودن مواد تشکیل دهنده مایع‌های براق کننده، پس از انجام بررسی‌ها و مطالعاتی، به آن‌ها درجه‌هایA ، D، F اختصاص داده شد. که براین اساس، پتانسیل هر نوع مایع در صدمه زدن به سلامت انسان و محیط زیست مشخص می‌شود.
 • در انتخاب مایع براق کننده در نظر داشته باشید، که از نوع مرغوب و تا حد امکان از مایع‌هایی که ساختار گیاهی دارند، استفاده کنید. این نوع مایع‌های جلادهنده، جزو گروه A هستند و کیفیت بهتر و مطلوب‌تری دارند.
 • مایع جلادهنده اگر نامرغوب و از نوع شیمیایی باشد، برای سلامتی انسان مضر است، چرا که مقداری از مواد جلا دهنده پس از اتمام کار شستشو روی ظروف باقی می‌ماند و همین ذرات باقی مانده، می‌توانند باعث ایجاد بیماری شوند.

همچنین آبی که از ظرفشویی خارج می‌شود، نیز حامل مواد باقی مانده از مایع جلادهنده است و می‌تواند به محیط زیست آسیب وارد کند. این نوع مایع‌های جلادهنده جزو گروه F و D قرار می‌گیرند. بهتر است از مایع جلادهنده برندهای معتبر و شناخته شده که اصل هستند، استفاده کنید، تا علاوه بر درخشندگی و تمیزی ظروف، ضامن سلامتی خود نیز باشید.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیر ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
تعمیر ماشین ظرفشویی
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. ماشین ظرفشویی الگانس دارم وهربارکه مخزن جلادهنده راپرمی کنم خیلی زودخالی میشه ومی ریزه اطراف محفظه اش …یه قسمت که به صورت گردهست به نظرم سوراخ شده …چطوری این قسمت راتعمیرکنیم که باوجودآب داغ نشکنه و…

  1. با سلام
   فرشته عزیز، با توجه به مشکل دستگاه شما، بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام گردد

 2. سلام وقت بخیرماشین ظرف شویی من بکو هست کارخانه برای تبلیغات مایع جلادهنده کوچک گذاشته بود نماینده گفت این تا ۱،۲سال برای شما کافیه و منم برداشتم همش رو ریختم داخل مخزن جلا،ولی دوستم میگه تو باید هربار یک پیمانه میریختی،الان من چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید و زودتر جواب بدین خواهشمندم

 3. سلام کارخانه مایع جلادهنده کوچک گذاشته بودن منم همش رو ریختم میگن هربار یک پیمانه ایا درسته یا نه چیکار کنم چطوری خارج کنم مایع رو لطفا جواب بدین

 4. مایع جلاع دهنده. از زیر باکس خارج میشود هر بار پر میکنم نوبت بعد دو باره تخلیه شده وچراغ آن روشن میشود ماشین ال جی ممنون

 5. سلام ببخشید ماشین ظرفشویی من مجیک است برای ریختن نمک جای مخصوص دارد ولی برای ریختن مایع جلا دهنده ندارد آیا میشود مایع را در همین جایی که نمک ریخته میشه ریخت

 6. دخترم اشتباهي پودر شستشوي ظروف رو در محل جلا دهنده ريخته چطور ميتونم پودر رو خارجش كنم؟

 7. با سلام
  من به جای مایع جلادهنده اشتباها جرمگیر ریختم چگونه تخلیه می شود ؟
  ماشین ظرفشویی ال جی
  ممنون

  1. باسلام
   آقا/خانم پهلوان حسینی عزیز؛ در قسمت پایینی مخزن جلادهنده ماشین ظرفشویی یک شیر قرار دارد که برای رفع مشکل و خارج سازی مابع جرمگیر، باید شیر را باز کرده و مخزن را شستشو دهید.

 8. سلام، از کجا بفهمم جلادهنده ای که استفاده میکنم گروه A هست یا نه؟ من از مارک ناتار استفاده میکنم.
  آیا میشه جلادهنده رو خالی کنم و بدون جلادهنده ظرف ها رو بشورم؟

  1. باسلام
   هدایت عزیز، برای تشخیص این مورد موارد استفاده شده هنگام تولید، روی برچسب ذکر می‌شود آن را بررسی کنید. بله می‌توانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا