رنگ و نقاشی ساختمان

رنگ آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی؟

آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی

در یک تقسیم بندی کلی، رنگ‌‌ها را به سه دسته آکریلیک، روغنی و یا پلاستیکی تقسیم می‌‌کنند، که هر کدام از این رنگ‌‌ها دارای ویژگی‌‌ها و مشخصات خاص هستند و با هم تفاوت‌‌هایی دارند. با این حال برای بسیاری از همواره این سوال مطرح است که رنگ آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی؟

ما امروزه با طیف گسترده‌‌ای از رنگ‌‌ها مواجه هستیم که برای اهداف مختلف از جمله محافظت از خوردگی، نگهداری، دکوراسیون و یا به جهت اضافه کردن قابلیت خاص مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. به دلیل این که از رنگ‌‌ها برای اهداف خاص استفاده می‌‌شوند، از این رو، شاهد انواع رنگ‌‌ها در بازار هستیم که به طور کلی به سه دسته روغنی، پلاستیکی و آکریلیک طبقه‌بندی می‌‌شوند. هر کدام از این رنگ‌‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌‌های خاص خود هستند که سبب می‌‌شوند استفاده از آنها برای کارهای مختلف متفاوت باشد.

ولی با این حال در برخی موارد از هر سه رنگ می‌‌توان استفاده کرد و تنها دلیلی که موجب می‌شود از بین آنها انتخاب انجام داد، مربوط به کیفیت و بهتر بودن رنگ است. از این رو، توجه به این مساله که کدام رنگ بهتر است، می‌‌تواند بسیار مهم باشد و در بسیاری از مواقع به انتخاب رنگ کمک کند. برای انتخاب بهترین رنگ بهتر است ابتدا با رنگ‌‌های روغنی، پلاستیکی و آکریلیک آشنایی جزئی داشت و ویژگی‌‌ها و خصوصیات آنها را مورد بررسی قرار داد.

1- رنگ روغنی

رنگ روغنی یکی از مهم‌ترین رنگ‌‌ها است که استفاده بسیار زیادی دارد. رنگ‌‌های روغنی از قدیم الایام از جمله رنگ‌‌های محبوب بودند و بسیاری از مردم از آن استقبال می‌‌کردند. چرا که رنگ‌‌های روغنی قابلیت شست‌وشو و تمیز کردن دارند و برای محل‌‌های که زود چرک و کثیف می‌‌شوند، مناسب است. رنگ روغنی رنگی است که روی هر رنگدانه آن لایه نازکی از روغن وجود دارد.

آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌‌ترین مشخصات و خصوصیات رنگ روغنی که آن را از سایر مواد نقاشی مانند رنگ پلاستیکی و یا آکریلیک مجزا می‌‌کند، آرام‌‌تر خشک شدن آن، انعطاف‌پذیری بیشتر و لایه‌‌های خشک شده رنگ و توانایی رنگ روغنی برای ایجاد درخشندگی و شفافیت است.

از دیگر خصوصیت و ویژگی رنگ روغنی این است که رنگ و کیفیت آن پیش از کار و بعد از کار و حتی بعد از خشک شدن تفاوتی ایجاد نمی‌‌کند و به همین دلیل افراد می‌‌توانند در انتخاب رنگ نگرانی بابت تغییر کیفیت رنگ بعد از خشک شدن آن نداشته باشند.

2- رنگ پلاستیکی

رنگی پلاستیکی یکی از پرمصرف‌‌ترین رنگ‌‌های ساختمانی است که ماده اصلی این رنگ لاتکس بوده و در دو نوع تمام پلاستیک و نیم پلاستیک تولید و عرضه می‌‌شود. با وجود این که شرکت‌‌های تولید کننده ادعا می‌‌کنند که رنگ پلاستیکی قابل شست‌وشو است، ولی با این حال رنگ‌‌های پلاستیکی قابلیت شست‌وشوی صددرصدی را ندارد و از این رو برای افرادی که می‌‌خواهند به شست‌وشوی منزل خود اقدام کنند، استفاده از رنگ پلاستیکی توصیه نمی‌‌شود.

آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی

مزایای رنگ پلاستیکی

از جمله خصوصیات و ویژگی‌‌هایی که رنگ پلاستیک دارد، می‌‌توان به بی بو بودن و سرعت خشک شدن بالای آن اشاره کرد. این رنگ به واسطه این که با آب رقیق می‌‌شود، فاقد بو است و برای افرادی که از بوی بد رنگ روغنی خوششان نمی‌‌آید، مناسب است و همچنین در مقایسه با رنگ روغنی سریع خشک می‌‌شود. اگر چه رنگ آکریلیک نیز بی بو است و از این جهت با رنگ روغنی فرق می‌‌کنند.

از جمله مزایای این رنگ می‌‌توان به قابلیت مخلوط شدن این رنگ با حلال‌‌های نفتی اشاره کرد. همچنین رنگ‌‌های پلاستیک اگر از نوع باکیفیت و درجه یک باشد، قابل شست‌وشو نیز است. از مهم‌ترین پارامترهایی که رنگ پلاستیک را پرکاربردترین رنگ کرده است، سرعت بالا در رنگ آمیزی است، در واقع برای رنگ کاری ساختمان با استفاده از رنگ پلاستیک مدت زمان کمتری صرف می‌‌شود. به طور کلی می‌‌توان مزایای رنگ پلاستیک را در اجرای سریع، پوشش دهی بالا، مناسب برای محیط‌‌هایی که در معرض تعرق نیستند و بوی بسیار کم که سریع رفع می‌‌شود، اشاره کرد.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

معایب رنگ پلاستیکی

اما از معایب رنگ پلاستیک می‌‌توان به چروک شدن زود هنگام نوع غیر قابل شست‌وشوی آن اشاره کرد. همچنین رنگ پلاستیک آبگریز بوده و آب را به خود جذب می‌‌کند که این اصلا خوب نیست. از دیگر معایب رنگ پلاستیک می‌‌توان به غیر قابل استفاده بودن آن روی آهن آلاتی مثل نرده، درب و پنجره و رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان اشاره کرد. همانطور که گفته شد چون رنگ پلاستیک قابلیت شست‌وشوی ۱۰۰% را ندارند، هرگز نباید در محل‌‌های پر رفت و آمد استفاده شود. این رنگ به مرور زمان بر اثر تابش نور تغییر رنگ می‌‌دهد و مانند رنگ روغن سازگاری خوبی با غلطک را ندارد.

آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی

3- رنگ آکریلیک

این رنگ شاید در مقایسه با رنگ روغنی و پلاستیکی کمتر شناخته شده باشد، ولی به دلیل کیفیت بالا در مقایسه با رنگ روغنی و پلاستیکی، کاربرد زیادی در نقاشی ساختمان دارد و از دوام و ماندگاری و عمر بیشتری برخوردار است. همچنین این رنگ در مقایسه با رنگ روغنی و پلاستیکی قابلیت اجرای سریع‌‌تر و راحت‌‌تری در نقاشی ساختمان دارد و استفاده از رنگ آکریلیک سبب شاداب‌‌تر، شفاف‌‌تر و چشم گیرتر شدن خانه می‌‌شود.

از جمله مهم‌ترین ویژگی که رنگ آکریلیک در مقایسه با رنگ‌‌های روغنی دارد، نداشتن بو در زمان اجرا و کار است و حتی برخی از شرکت‌‌های تولیدکننده رنگ آکریلیک به این رنگ رایحه‌‌های مختلفی اضافه می‌‌کنند که در هنگام استفاده بوی خوشی از آن استشمام می‌‌شود. علاوه بر این، رنگ آکریلیک در مقایسه با رنگ‌‌های روغنی و پلاستیکی به دلیل خواص آنتی استاتیک دوده که دارد، گرد و غبار معلق در هوا را به خود جذب نمی‌کند و از این رو هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد.

اگر از رنگ آکریلیک در نقاشی ساختمان استفاده کنید موجب می‌‌شود که نقاشی ساختمان بعد از گذشت سال‌‌ها همان طراوات و شادابی اولیه خود را حفظ کند. چرا که این رنگ هیچ گونه رنگ پریدگی ندارد و اگر در نقاشی ساختمان رنگ آکریلیک را انتخاب کنید، سال بعد از نقاشی ساختمان، رنگ انتخاب شده به همان شکل باقی می‌ماند و تغییرات بسیار کمی خواهد داشت. در حالی که استفاده از رنگ روغنی و یا رنگ پلاستیکی در  نقاشی  موجب می‌‌شود که بعد از مدت کوتاهی شاید کمتر از شش ماه، با رنگ پریدگی اولیه مواجه شویم و نیاز دوباره به خدمات نقاشی ساختمان داریم.

آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی

از دیگر ویژگی و خصوصیات مهم رنگ آکریلیک در مقایسه با رنگ‌‌های روغنی و پلاستیکی، می‌‌توان گفت که برخی از رنگ‌‌های آکریلیک آنتی باکتریال هستند. به همین دلیل استفاده از این رنگ در نقاشی ساختمان و کارهای دیگر موجب می‌‌شود که بعد از نقاشی، میکروب‌‌ها و باکتری‌‌های روی دیوار و سطوح رنگ شده قابلیت رشد و تکثیر نداشته باشند. یکی از مهم‌‌ترین خصوصیاتی که رنگ آکریلیک دارد و آن را جزوه یکی از پر استفاده‌‌ترین رنگ‌‌ها قرار داده است، آلودگی کم آن است.

داشتن تنوع بسیار زیاد رنگ آکریلیک در مقایسه با رنگ‌‌های روغنی و پلاستیکی از دیگر مزیت‌‌های این رنگ به حساب می‌آید. رنگ آکریلیک با تنوع زیادی که دارد، پاسخ گویی اکثریت سلیقه‌‌ها است.

رقیق شدن با آب هم از دیگر خصوصیات رنگ آکریلیک است. از طرفی هم این رنگ هیچ بویی ندارد و در برابر آب مقاوم است و مانند رنگ پلاستیکی با آن پاک نمی‌‌شود. همچنین علاوه بر موارد گفته شده می‌‌تواند به سرعت خشک شدن رنگ آکریلیک، به عنوان یکی از امتیازات این رنگ اشاره کرد. این رنگ زمان خشک شدن کمتری دارد و انعطاف پذیری، نفوذناپذیری در برابر آب و دوام خود را حفظ می‌‌کند.

پوشش بلکا:

بلکا یک پوشش دیواری سلولوزی است که به اشتباه رنگ خوانده می‌شود و پوشش قابل شستشو نیز دارد. این پوشش هزینه اجرایی کمتری داشته و به دلیل نوع ضخامتی که دارد، عایقی در برابر صوت و حرارت و سرما به حساب می‌آید.

رنگ مولتی کالر:

این رنگ ویژگی‌های مثبت زیادی دارد و به همین دلیل در دسته پر طرفدارترین رنگ‌ها قرار می‌گیرد. برای تمامی سطوح مناسب است و به زمان بسیار کمی به نسبت رنگ‌های دیگر برای خشک شدن احتیاج دارد. به راحتی قابل شستشو بوده و در برابر آسیب و خراش بسیار مقاوم است.

انتخاب بهترین رنگ ساختمان

کدام رنگ بهتر است؟

با توجه به ویژگی‌‌ها و خصوصیاتی که برای هر کدام از رنگ‌‌های روغنی، پلاستیکی و رنگ آکریلیک بر شمردیم، شاید دیگر انتخاب بهترین رنگ از بین این رنگ‌‌ها کار سختی نباشد. با این حال برای انتخاب رنگ بهتر باید به محل و جایی که می‌‌خواهید رنگ کنید، توجه داشته باشید و بر این اساس رنگ بهتر را انتخاب کنید. ولی به طور کلی می‌‌توان گفت که رنگ آکریلیک با توجه به این که رنگ جدیدی با خصوصیات و ویژگی‌‌های متمایز است، می‌‌تواند رنگ بهتری در مقایسه با رنگ روغنی و پلاستیکی باشد و با استفاده از آن بتوان به بهترین کار و نتیجه رسید.

اگر بخواهیم یک مقایسه ساده بین رنگ آکریلیک و رنگ روغنی داشته باشیم، می‌‌توانیم بگوییم:

– نفت و یا تینر حلال رنگ روغنی است، در حالی که حلال رنگ آکریلیک آب است.

– رنگ آکریلیک فاقد بو بوده و در مقایسه با رنگ روغنی، در مدت زمان کمتر خشک می شود.

– اگر طرفدار محیط زیست هستید، رنگ آکریلیک بهترین رنگ است.

بنابراین می‌‌توان گفت تنوع بالا، سازگاری با محیط زیست و استفاده از تکنولوژی‌‌های جدید از ویژگی‌‌هایی رنگ آکریلیک است که می‌‌توان به آن اشاره کرد.

آکریلیک و روغن بهتر است یا پلاستیکی

با وجود همه خصوصیات و ویژگی‌‌هایی که رنگ آکریلیک دارد، ولی هنوز رنگ روغنی در بین مردم طرفدار زیادی دارد و بیشتر مردم رنگ روغنی را رنگ بهتری می‌‌دانند. چرا که رنگ روغنی در مقایسه با رنگ آکریلیک و پلاستیکی قابلیت شست‌وشوی صددرصدی را دارد. با این حال بهتر است برای انتخاب بهترین رنگ به کاربری آن توجه کنید و این نکته را مدنظر داشته باشید که چه مکانی را می‌‌خواهید نقاشی کنید و یا برای چه منظوری از رنگ می‌‌خواهید استفاده کنید.

اگر به دنبال شست‌وشو هستید، از رنگ روغنی استفاده کنید و اگر می‌‌خواهید ضد باکتری باشد و عمر و ماندگاری زیادی داشته باشد از رنگ آکریلیک استفاده کنید. ولی اگر می‌‌خواهید رنگ سریع خشک شود، رنگ پلاستیکی انتخاب خوبی است. بنابراین بهتر بودن و برتری هر کدام از این رنگ‌ها نسبت به هم، بستگی به جایی که می‌‌خواهید رنگ آمیزی کنید و هدف رنگ آمیزی دارد.

از هزینه نقاشی ساختمان چقدر اطلاع دارید؟

خدمات نقاشی ساختمان به نسبت راه‌های دیگر تغییر دکوراسیون از هزینه کمتری برخوردار است. به طور کلی می‌توان گفت قیمت نقاشی ساختمان از دو عامل ابزار و مواد به کار رفته در رنگ آمیزی و دستمزد نقاش تبعیت می‌کند.

نوسانات و افزایش قیمت‌ها باعث تغییر دستمزدها و البته افزایش قیمت مواد و مصالح به کار برده برای رنگ آمیزی می‌شود. به همین علت محاسبه خیلی دقیقی برای اطلاع از هزینه نقاشی وجود ندارد. ممکن است با قیمت گرفتن از افراد ماهر و آشنا در این زمینه، متوجه اختلاف قیمت زیادی بشوید. به همین دلیل به یک مشاور ماهر که به قیمت‌ها آشنا باشد و یا یک نقاش حرفه‌ای نیاز دارید. برای رسیدن به این هدف، تنها با یک کلیک درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر
  من توی رنگ آکرولیک و روغنی موندم کدوم بهتره
  که بشه بعدش هم اگ کثیف شد برا تمیز کردن
  برا سقف آشپزخونه کدوم بهتره ؟

 2. سلام
  برای رنگ آمیزی با رنگ پلاستیک روی دیواری که قبلا رنگ روغن خورده از چه پرایمری استفاده کنم؟

  1. باسلام
   آزیتای عزیز، برای اینکار لازم است ابتدا سطح دیوار رنگ روغن را با سنباده خراشیده و سپس رنگ را با محلول تری سدیم فسفات مخلوط کنید.

  1. باسلام
   حسین عزیز مچکریم از نظر شما که انرژی بخش تیم آچارباز است.

 3. سلام
  روی دیوار و سقف قبلاً رنگ پلاستیک خورده، بدون زیر کاری
  حلا میخوام دیوار ها رو روغنی بزنم
  سقف و دیوار نیاز به روغن الیف دارن؟
  در ضمن دربهای کمد دیواری هم رنگ نخورده، میخوام روغنی بزنم باید روغن زیر کار روشون بزنم بعد بتونه کنم؟

  1. سلام

   برای اینکه رنگ روغنی به خوبی روی دیوار بنشیند و بتونه کاری هم به راحتی انجام شود، بهتر است قبل از بتونه کاری، با فرچه تمام سطح دیوار و سقف را با روغن الیف بوشانید.
   درها نیازی به روغن ندارند. برای آنها بتونه کافی است.

 4. من فکر میکنم رنگ روغن باید از همه اش بهتر باشه البته اینو با توجه به مطالب شما و تجربیات خودم میگم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا