×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

سرویس و تعمیر خودرو

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو

اگر شما هم به دنبال علت روشن شدن چراغ روغن خودرو هستید و می‌خواهید راه حلی برای رفع آن پیدا کنید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

کمپانی‌های سازنده خودرو، برای اینکه مشکلات درون دستگاه را به کاربر اطلاع دهند، علائم و چراغ‌های مختلفی را روی آمپر خودرو قرار داده‌اند. هرکدام از این چراغ‌ها، وظیفه خاصی را بر عهده دارند و اختلالی را به راننده هشدار می‌دهند. یکی از مهم‌ترین چراغ‌های این قسمت، چراغ روغن موتور خودرو است، که روشن شدن آن می‌تواند خبر از یک آسیب جدی به شما بدهد. اگر به دنبال فهمیدن علت روشن شدن چراغ روغن خودرو هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

روشن شدن چراغ روغن در خودرو

چراغ روغن یکی از اجزای کمتر شناخته شده در خودرو به حساب می‌آید و حتی ممکن است برخی از رانندگان این چراغ را با چراغ check که خبر از خرابی موتور می‌دهد اشتباه بگیرند. این چراغ در مدل‌های مختلف خودرو به صورت روغن دان نشان داده شده و روشن شدن و چشمک زدن آن هشداری به کاربر درباره وجود اختلال در سیستم روغن رسانی خودرو می‌دهد.

روشن شدن چراغ روغن در خودرو
چراغ روغن در خودرو، به شکل یک روغن دان طراحی شده است

وظیفه روغن موتور خودرو چیست؟

در سیستم طراحی خودرو می‌توانیم موتور را قلب و روغن را خون آن در نظر بگیریم. روغن وظیفه دارد، گرد و غبار و الاینده‌ها را از موتور بزداید و حرکات قطعات فلزی درون خودرو را روان و نرم کند. روغن موتور از قطعات خودرو در مقابل فرسایش و خوردگی مراقبت می‌کند. یکی دیگر از وظایف روغن موتور خودرو، انتقال و توزیع مناسب گرما به همه بخش‌های موتور است و از داغ شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند. روغن خودرو ذرات و کثیفی نشسته روی موتور را پاک کرده و درون خود نگه می‌دارد. همین موضوع باعث اکسید شدن روغن می‌شود. هرگونه اختلال در قطعات داخلی خودرو، می‌تواند در عملکرد روغن موتور تاثیر گذار باشد و باعث روشن شدن چراغ روغن در خودرو شود.

روشن شدن چراغ روغن در خودرو
روغن موتور خودرو باعث روان شدن حرکت قطعات خودرو می‌شود

دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو

روشن شدن چراغ خودرو، که نشان از وجود اختلالی در عملکرد سیستم روغن است می‌تواند علل و دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به بررسی دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو می‌پردازیم.

 

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو

 

کم شدن فشار روغن موتور

یکی از شایع‌ترین عواملی که می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ روغن خودرو شود، کاهش و یا کم شدن فشار روغن است. همانطور که اشاره کردیم، روغن خودرو وظیفه توزیع مناسب گرما را به بخش‌های مختلف موتور خودرو دارد و از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.

کم شدن فشار روغن خودرو باعث می‌شود، اصطکاک بین اجزای مختلف موتور زیاد شده و گرمای آن بالا برود. داغ شدن بیش از اندازه موتور در نهایت منجر به از کار افتادن ماشین و یا حتی آتش گرفتن موتور می‌شود. بنابراین روشن شدن چراغ روغن در خودرو را جدی گرفته و به آن واکنش نشان دهید.

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو پیکان
کم شدن فشار روغن باعث اصطکاک قطعات خودرو شده و در نهایت باعث سوختن موتور خواهد شد

کم شدن سطح روغن خودرو

روغن موتور به مرور زمان، به خاطر کارکرد بالا خاصیت خود را از دست داده و اکسید می‌شود. این مسئله باعث کم شدن سطح روغن خودرو و روشن شدن چراغ روغن می‌شود. سطح روغن ماشین خود را بررسی کنید و ببینید که از حد استاندارد پایین تر نرفته باشد. زمان تعویض روغن موتور را در نظر داشته باشید و آن را با توجه به شرایط و زمان گفته شده در دفترچه راهنمای ماشین، تعویض کنید.

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو پیکان
روغن موتور به مرور خاصیت خود را از دست داده و اکسید می‌شود

خراب شدن فیلتر روغن

اگر روغن ماشین را به تازگی عوض کرده‌اید اما با این حال باز هم چراغ روغن روشن شده است، باید به دنبال اشکال در فیلتر روغن باشید. در مقاله‌های قبل گفته‌ایم که همراه با تعویض روغن، فیلتر روغن نیز باید تعویض شود. گاهی اوقات در حین این عملیات، فیلتر به خوبی جا نیافتاده و کار نمی‌کند. همین مسئله باعث نشتی و بیرون آمدن روغن و در نتیجه روشن شدن چراغ روغن در خودرو می‌شود. استفاده از فیلتر‌های غیر استاندارد و بی کیفیت نیز باعث کم شدن سرعت گردش روغن و فشار آن می‌شود، همین مسئله خود دلیلی برای روشن شدن چراغ روغن در خودرو است.

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو پراید
تعویض فیلتر روغن را با تعویض روغن ماشین انجام دهید، از درست بسته شدن فیلتر روغن اطمینان حاصل کنید

بی کیفیت بودن روغن موتور

گاهی اوقات روغن ریخته شده درون خودرو، کیفیت پایینی دارد و در نتیجه نمی‌تواند مهم‌ترین وظیفه خود را یعنی توزیع متناسب گرما را درست انجام دهد. گرمای بیش از اندازه باعث ایجاد اصطکاک قطعات شده و موتور خودرو را از کار می‌اندازد.

پیشنهاد مطالعه

یکی دیگر از مواردی که باعث روشن شدن چراغ روغن در خودرو می‌شود، ترکیب بنزین و یا آب با روغن می‌باشد. ترکیب این عوامل با روغن باعث رقیق شدن و کاهش کیفیت آن می‌شود. ترکیب شدن بنزین با روغن موتور بیشتر به خاطر سوختن واشر سر سیلندر اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید با خواندن مقاله زمان تعویض واشر سرسیلندر از این اتفاق جلوگیری کنید.

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو پراید
گرمای بیش از اندازه موتور، باعث اصطکاک بین قطعات فلزی درون خودرو می‌شود

خرابی پمپ روغن

پمپ روغن وظیفه گردش جریان روغن را بر عهده دارد، اگر پمپ روغن دچار اختلال شده و وظایف خود را به خوبی انجام ندهد، فشار روغن در سطوح مختلف موتور کاهش یافته و در نتیجه چراغ روغن روی آمپر خودرو روشن می‌شود. خراب بودن یاتاقان‌ها، میل لنگ و میل سوپاپ‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد پمپ روغن شود.

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو پراید
پمپ روغن وظیفه گردش درست جریان روغن را بر عهده دارد

خراب شدن یاتاقان‌ها

یاتاقان‌ها قطعاتی هستند که مانع برخورد قطعات فلزی با یکدیگر می‌شوند، این اجزا روی لایه‌ای از روغن حرکت می‌کنند. کم شدن فشار و سطح روغن باعث می‌شود ماشین یاتاقان بزند و صدای برخورد قطعات فلزی با یکدیگر شنیده شود، در نتیجه اینکار، چراغ روغن ماشین روشن شده و به شما چشمک می‌زند.

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو تیبا
کم شدن فشار و سطح روغن باعث برخورد قطعات فلزی دستگاه و یاتاقان زدن ماشین می‌شود

 

رفع مشکلات مربوط به روشن شدن چراغ روغن خودرو

برای رفع مشکلات مربوط به روشن شدن چراغ خودرو، کافیست سرویس و بازدید دوره‌ای از ماشین را در برنامه خود قرار دهید. یک زمان مشخص را برای اینکار در نظر بگیرید و آن را عقب نیاندازید.

با سرویس و بازدید دوره‌ای شما می‌توانید عیوب خودرو را قبل از اینکه دردسر ساز بشوند شناسایی کرده و رفع کنید. اگر وقت و حوصله کافی برای رفتن به تعمیرگاه را ندارید می‌توانید از سرویس تعمیر خودرو در محل آچارباز استفاده کنید. این سرویس یک مکانیک آنلاین بوده و تمامی خودرو‌های ایرانی و خارجی را عیب یابی و رفع ایراد می‌کند.

برای استفاده این سرویس تعمیر خودرو در محل آچارباز کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شده و یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست سرویس تعمیر ماشین، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و مکانیک سیار آنلاین را به محل دلخواه شما در زمان مورد نظرتان می‌فرستد.

4.5/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام
  امروز دیدم چراغ استوپ همراه با چراغ اب چنباری روشن شد ماشین ی تکون خورد تو حرکت؛چرا ؟

 2. سلام دوستان ماشین رو سوییچ رو باز میکنم علامت روغن میاد روشن میکنم میره بخاطر چیه؟

  1. درود بر شما
   جمال عزیز،
   زمانی که سوئیچ باز است تمامی چراغ های پشت آمپر روشن می‌شود.

 3. روغن تا چه مد ت در ماشینی که تو پارکینگ خوابیده میتونه بازم قابل استفاده باشه؟

 4. سلام وقت بخیر
  من یک سمند ef7 پایه گازسوز مدل ۹۰ دارم. چراغ روشن میشد، فشنگی روغن رو عوض کردم. حدود ۱۰۰۰ کیلومتر خوب بود اما به تازگی باز روشن میشه. به نظرتون مشکل از کجاست

  1. باسلام
   مسعود عزیز لازم است برای رفع مشکل خودرو را دیاک بزنید. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 5. سلام علت چشمک زدن چراغهای اب و استپ و روغن و دستی تو موتور xu7 چیه بعد گرم شدن موتور اتفاق می‌افته و با گاز دادن خاموش میشن از اویل پمپ و یاتاقان ها و فشنگی روغنو تسمه تایم هم نیس با تشکر

  1. سلام

   با توجه به مشکل ذکر شده، بهتر است در این زمینه با کارشناسان ما مشورت کنید. شما میتوانید برای این کار، در سامانه آچارباز درخواست تعمیر خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا