به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نرم افزارهای کاربردی بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات ویندوز

اغلب کاربران ویندوز ۱۰ با این سوال مواجه می‌شوند که آیا می‌توان در صورت لزوم از سیستم خود نسخه‌‌‌ی پشتیبان تهیه کرد؟ پاسخ این است که با بهره‌گیری از خصوصیاتی همچون System Restore و Factory Reset، در ویندوز ۱۰، این امکان وجود دارد که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان گرفت.

باید بدانید که ویژگی‌هایی چون System Restore و Factory Reset در ویندوز ۱۰ بسیار بهتر از ویندوز ۸ بوده و این قابلیت در ویندوز ۱۰ پیشرفت قابل توجهی کرده‌است. یکی از تغییرات ویندوز ۱۰ این است که این سیستم به پکیج‌ها و ابزار‌های بازیابی، رفرش و تنظیم مجدد تجهیز شده و همین امر باعث شده که ویندوز ۱۰ پارتیشن بازیابی اطلاعات (Recovery Partition) ندارد. اما می‌دانیم که ویندوز ۸، برعکس ویندوز ۱۰ دارای ریکاوری مجازی در پارتیشن مخفی هارددیسک است.

کاربران می‌توانند فضای قابل دسترس هارددیسک خود را به بالاترین حد برسانند و در زمان فشرده‌سازی فایل‌‌ها، در سیستم‌هایی که از نسخه‌ی ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، بیش از ۶ گیگابایت در فضای ذخیره‌سازی، صرفه‌جویی کنند. این خصوصیت برای کاربرانی که از سیستم‌های کوچک و با ظرفیت محدود‌مانند سرفیس‌ پرو، با SSD (64 بیتی) استفاده می‌کنند، یک مزیت خواهد بود و این امکان برای آنها وجود دارد تا سیستم عامل موجود روی سیستم خود را به ویندوز ۱۰، ارتقا دهند.

یکی از مشکلاتی که کاربران ویندوز ۱۰ ممکن است با آن روبرو باشند، نحوه‌‌ی عملکرد این سیستم است. کاربر برای بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰ باید به لیست  restore point‌های سیستم خود دقت کند. کاربر باید عبارت create a restore point  را در سرچ ویندوز تایپ کنند. روی نتایج منطبق کلیک کرده و درایوی را که می‌خواهند restore point در آن ذخیره شود را انتخاب کنند (‌معمولا درایو سیستم‌عامل‌) و روی Configure و بعد Turn on system protection کلیک کنند. این عمل موجب فعال شدن System Restore می‌شود. برای تایید روی ok کلیک کرده و در پنجره‌ اصلی برای ایجاد restore point جدید، …Create را انتخاب کرده و برای آن نامی انتخاب کنند.

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات ویندوز

اگر این راه برای بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰ مفید واقع نشود لازم است ویندوز ۱۰ کامپیوتر خود را Refresh کنید. در واقع کاربر در این مورد باید تنظیمات خود را رفرش کند تا سیستم به مرحله‌ای مشابه با چیزی که در زمان اولیه‌ نصب ویندوز ۱۰ بوده، بازگردد. برای این کار ابتدا باید به منوی Start رفت و گزینه Settings و پس از آن Update & Security را انتخاب کرد. شما به‌عنوان کاربری که می‌خواهید بازیابی اطلاعات در ویندوز ۱۰ انجام دهید، سپس باید کلمه Reset this PC، روی دکمه‌ی Get Started کلیک کرده و از گزینه Keep my files، استفاده کنید.

 

ریکاوری و بازیابی اطلاعات در محل با آچارباز
خدمات ریکاوری و بازیابی اطلاعات در محل آچارباز، یکی از سرویس‌های تخصصی سامانه تعمیر در محل آچارباز است. در صورت پاک شدن اطلاعات گوشی موبایل، هارد اینترنال یا اکسترنال، فلش مموری، کامپیوتر و لپ تاپ، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار آنلاین را ثبت کنید.
درخواست بازیابی اطلاعات

 

چنانچه شما به‌عنوان کاربر، ویندوز خود را از نسخه‌های قبلی به ویندوز ۱۰ ارتقا داده باشید، یک پیام هشدار به شما نشان داده می‌شود و همچنین به شما خبر می‌دهد که ریست کردن اطلاعات، از بازگرداندن نسخه‌ی ارتقا یافته، جلوگیری می‌کند. اگر با این قضیه مشکلی ندارید، با زدن دکمه‌ی Reset فرآیند را ادامه دهید. پس از این مرحله صبر کنید تا مراحل کار انجام شود. لازم است بدانید که سرعت انجام این فرآیند بستگی به شلوغی و یا خلوتی برنامه‌های نصب شده روی سیستم شما دارد. اما در کل این ترفند یکی از سریع‌ترین راه‌حل‌ها برای بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰ محسوب می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های بازیابی اطلاعات در ویندوز ۱۰، استفاده از clear option است. با استفاده از این روش می‌توان ویندوز ۱۰ را به بهترین شکل بازگرداند. این خود در واقع ریست کردن سیستم است، مانند زمانی که تبلت و یا گوشی هوشمند را ریست می‌کنیم. به‌عبارتی در این روش ویندوز به‌حالت کارخانه باز می‌گردد. در استفاده از این راهکار لازم است اطلاعات خود را در جای دیگری حفظ کنید. حال در ادامه‌‌ی مطلب به تفاوت‌های بین ویندوز ۸ و ۱۰ می‌پردازیم.

تفاوت‌های ویندوز ۸ و ۱۰

سه عبارتی که لازم است برای بازیابی اطلاعات در ویندوز ۱۰ بدانید، Restore،Refresh  و Reset است. هر کاربری که از سیستم عامل ویندوز استفاده کرده باشد، این عبارات را می‌شناسد. به علاوه همواره یک نسخه از System Restore، از زمان انتشار ویندوز ۲۰۰۰، در ویندوز وجود داشته است. کاربران باید دقت داشته باشند که امکان دارد درایو‌های سیستمی ویندوز، روشی برای حذف این گونه درایو‌ها پیشنهاد دهند و این پیشنهاد می‌تواند پرریسک و خطرناک باشد. اگر ویندوز ۱۰ پیشنهاد می‌کند تا سایر درایو‌ها را نیز از روی کامپیوتر خود پاک کنید، پس از مشاهده‌ی پیام” Your PC has more than one drive. Do you want to remove all files from all drives? “، گزینه‌ی Only the drive where Windows is installed را انتخاب کنید.

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات ویندوز

یکی دیگر از راه‌های تنظیمات ریکاوری ویندوز و بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰ قرار دادن سیستم عامل روی حالت safe mode است. حال ممکن است بخواهید بدانید که چگونه می‌توان این کار را انجام داد.

Safe mode  کردن یکی از راهکارهایی است که می‌توان در زمان وجود ویروس یا مشکل صفحه آبی انجام داد. گفتنی است که روش‌های قدیمی نظیر کلیدF8  در هنگام بوت شدن برای فعال کردن حالت Safe mode  امکان پذیر نیست.

برای این روش ابتدا باید کلید‌های Win و R را با هم فشار دهید. بعد به پنجره Run بروید و کلمه‌‌ی msconfig  را وارد کنید. بعد از ظاهر شدن پنجره System Configuration، تب Boot را انتخاب کنید و در بخش Boot Options مورد Safe boot را انتخاب کرده و فعال کنید. همانطور که می‌بینید گزینه‌های مختلفی برای Safe boot هست که هر کدام کابردی خاص دارد. گزینه اول حالت پایه است و در صورت انتخاب گزینه آخر می‌توانید از اینترنت نیز در حالت Safe mode استفاده کنید. پس از این کار می‌توانید کامپیوتر خود را ریستارت کنید. در این حالت safe mode  سیستم شما فعال شده است.

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰

O&O BlueCon

این نرم افزار که یکی از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات است، اغلب زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سیستم قادر به راه‌اندازی نیست. نرم افزار O&O BlueCon یکی از قدرتمندترین ابزارها برای تکنسین‌های کامپیوتر و همچنین شرکت‌هاست. متخصصین می‌توانند وقتی که ویندوز آنها آسیب دیده و کار نمی‌کند، بدون اینکه لازم باشد سیستم را راه‌اندازی مجدد کنند. O&O BlueCon تمام برنامه‌‌ها را به‌طور مستقیم از راه یک رسانه قابل بوت مانند CD/DVD یا حافظه USB راه‌اندازی می‌کند. پس می‌توان گفت خطر از بین رفتن اطلاعات از طریق بازنویسی اطلاعات (overwriting) روی کامپیوتر را به صفر می‌‌رساند. یکپارچگی کامل همه کامپوننت‌‌های برنامه و گردآوری برنامه‌‌ها در وقت و انرژی کاربر صرفه‌جویی می‌‌کند.

پیشنهاد مطالعه

R-Studio

این برنامه یکی از به‌روزترین برنامه‌ها برای بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰ و ۸ است. R-Studio با استفاده از آخرین روش‌ها و فناوری نوین بازگردانی اطلاعات، ابزاری قدرتمند جهت برگرداندن اطلاعات است که قدرت بازگرداندن اطلاعات از پارتیشن‌های ویندوز و لینوکس و برخی دیگر از سیستم عامل‌ها را دارد.

همچنین نرم افزار R-Studio توانایی بازگرداندن اطلاعات فرمت شده، پاک شده یا آسیب دیده موجود در شبکه‌های محلی را نیز دارا است. به‌طور کلی این نرم افزار قابلیت‌های فراوانی دارد که این قابلیت‌ها عبارتند از:

 • توانایی بازگرداندن اطلاعات در شبکه‌های تحت ویندوز یا مکینتاش و یا لینوکس
 • پشتیبانی از سیستم فایل‌های

FAT12, FAT16, FAT32,NTFS, NTFS5 (created or updated by Win2000/XP/2003/Vista), HFS/HFS+ (Macintosh), Little and Big Endian variants of UFS1/UFS2 FreeBSD/OpenBSD/NetBSD/Solaris) and Ext2FS/Ext3FS (Linux)

 • قابلیت نصب در سیستم عامل Windows 9x, ME, NT, 2000, XP, 2003 Server, Vista
 • پشتیبانی از کامپیوتر‌های Apple
 • پشتیبانی از پارتیشن‌های APM
 • بازیابی فایل‌هایی که در اثر عمل FDISK یا دیگر ابزار پارتیشن بندی از بین رفته‌اند
 • بازیابی اطلاعاتی که توسط ویروس‌ها از بین رفته‌اند
نرم افزارهای بازیابی اطلاعات ویندوز

Lazesoft Data Recovery

این برنامه در واقع نرم افزاری است که راه‌حل‌های جالبی را برای بازیابی فایل‌های پاک شده یا از دست رفته به دلیل فرمت یا خرابی هارددیسک، آلودگی ویروس یا تروجان، خاموش شدن غیرمنتظره سیستم و یا خرابی نرم افزار‌ها به کاربران ارائه می‌کند. این نرم افزار با بهره‌گیری رابط کاربری آسان و موتور بازیابی اطلاعات بسیار قدرتمند، به بازیابی اطلاعات می‌پردازد.

در ضمن کاربر این برنامه می‌تواند پیش نمایش فایل‌های بازیابی شده را در زمانی که جستجو در حال انجام است، مشاهده کند. باید بدانید که در برخی از دیسک‌ها یا ویندوزهایی که به‌صورت جدی کرش شده‌اند، کاربر نمی‌تواند کامپیوتر خود را بوت کند. Lazesoft Data Recovery یک بوت دیسک CD / USB بازیابی اطلاعات را رایت کرده و به کاربران امکان بوت کردن کامپیوتر و نجات اطلاعات را می‌دهد. این نرم افزار قابلیت‌هایی دارد که عبارتند از:

 • بازیابی فایل‌های پاک شده به صورت تصادفی یا تخلیه شده از سطل بازیافت
 • توانایی بازگرداندن اطلاعات دیسک‌های کرش شده
 • قابلیت بوت کردن کامپیوتر از دیسک CD یا USB
 • توانایی بوت از مارک‌های مختلف کامپیوترهای رومیزی
 • توانایی بازگرداندن فایل‌های خراب به علت حملات ویروس
 • قابلیت بازگردانی فایل‌ها در زمان عدم امکان راه اندازی کامپیوتر
 • قابلیت بازیابی اطلاعات از دست رفته به دلیل کرش نرم افزار و خاموش شدن ناگهانی سیستم

Lazesoft Windows Recovery

این نرم افزار محبوب به کاربران راهکاری کامل برای تنظیم کردن مسائل بوت، حذف فایل‌ها و یا پارتیشن‌ها و … را ارائه می‌دهد. رابط کاربری سهل و آسان برنامه شما را به تنهایی قادر می‌سازد تا این مشکلات را بدون اینکه احتیاجی به نصب مجدد ویندوز باشد رفع کنید. مواجه شدن با کرش کردن ویندوز برای اکثر کاربران ویندوز اتفاق می‌افتد که در این صورت ممکن است صفحه آبی مرگ، صفحه سیاه و یا عدم بوت شدن ویندوز را به ارمغان بیاورد.

فقط کافی است تا شما این برنامه را دانلود کرده و در محیط ویندوز یک CD بوت یا دیسک USB بوت ایجاد کنید و در زمان لزوم از آن استفاده کنید. مراحل ایجاد این دیسک‌های بوت بسیار سریع و سهل است و با چند کلیک انجام می‌گیرد.

Lazesoft Recovery Suite

یکی دیگر از برنامه‌های محبوب برای بازیابی اطلاعات ویندوز ۱۰ Lazesoft Recovery Suite است. این برنامه که توسط شرکت Lazesoft به بازار آمده است، تنها با یک سی دی یا USB بازیابی، می‌تواند به آسانی عملیات بازیابی ویندوز و یا اطلاعات را شروع کرده و به نتیجه دلخواه برساند. همچنین این برنامه تمام هاردهای موجود در بازار را نیز پشتیبانی می‌کند. این نرم افزار قابلیت‌هایی دارد که این قابلیت‌ها عبارتند از:

 • توانایی راه‌اندازی هر نوع کامپیوتر
 • توانایی بازگرداندن یا ترمیم فایل‌های هر ویندوزی که فایل‌های سالم آن از طریق سی دی در اختیار نرم افزار قرار گیرد
 • توانایی ایجاد سی دی بوتیبل برای لینوکس
 • پشتیبانی از نسخه‌های ۶۴ بیتی
 • ویژگی راحتی، سرعت، کارایی بالا
 • توانایی راه اندازی سیستم‌های دارای مشکل در استارت
 • توانایی بازگرداندن تمام فایل‌های از بین رفته و بازیابی پارتیشن پس از حذف تصادفی یا آسیب جدول پارتیشن
نرم افزارهای بازیابی اطلاعات ویندوز

Magoshare Data Recovery

نرم افزاری محبوب جهت بازیابی اطلاعاتی مانند عکس، فیلم، موزیک، اسناد آفیس، فایل‌های PDF و … است که به هر شکل از دست رفته باشد. برنامه Magoshare Data Recovery امکان بازیابی اطلاعات را به‌دلایل مختلفی از قبیل نصب مجدد ویندوز، بازیابی اطلاعات از پارتیشن‌های حذف شده مانند فلش دیسک‌ها، حافظه‌های جانبی همانند حافظه‌های تلفن همراه، حافظه‌های دوربین‌های دیجیتالی و یا Mp3 Player‌ها و … را برای شما فراهم می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های نرم افزار Magoshare Data Recovery قابلیت کپی فایل‌ها و اطلاعات از دیسک‌های آسیب دیده و خراب، بازیابی همه اطلاعات درایوها، بازگردانی نام فایل‌ها و ساختار دایرکتوری و پشتیبانی از انواع مختلف هارد درایو‌ها و دستگاه‌های ذخیره سازی USB و فلش است.

 


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.