×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازیکولر آبیمنتخب سردبیر

کولر گازی بهتر است یا آبی ؛ تفاوت کولر گازی و آبی

کولر گازی یا آبی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در تیر 1398 نوشته شده بود و در فروردین 1401دوباره بررسی و به‌روز شده است.

با رسیدن فصل گرما، بار دیگر بحث خرید و راه اندازی لوازم خنک کننده گرم می‌شود. گروهی که از قبل این دستگاه‌ها را خریداری کرده‌اند به فکر سرویس کولر گازی یا تعمیر کولر آبی خود هستند تا بتوانند هر ساعت از شبانه روز که دمای هوا بالا رفت، از دستگاه استفاده کنند. اما گروهی که پیش از این وسیله ای را تهیه نکرده‌اند یا محل خود را تغییر داده‌اند به فکر خرید دستگاه هستند. در نتیجه باید ابتدا یک راهنمای خرید کولر را مطالعه کنند، سپس برای خرید اقدامات لازم را انجام دهند. اما بین کولر گازی یا آبی مردد هستند.

در این مقاله از آچارباز قصد داریم راهنمای کاملی برای بیان تفاوت‌های میان کولر آبی و گازی بیان کنیم و در نهایت به سوالات رایج شما برای مقایسه کولر گازی و آبی پاسخ می‌دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

مقایسه کولر آبی و گازی

کولر آبی و گازی تفاوت‌های بسیاری از نظر نحوه کار، مصرف انرژی، تولید سرما و … با هم دارند که در ادامه آنها را با هم مقایسه می‌کنیم. برای مقایسه کولر آبی و گازی ابتدا با نحوه کار آنها آشنا می‌شویم سپس مقایسه کولر آبی و گازی را از نظر معایب و مزایا انجام می‌دهیم.

کولر آبی

کولر آبی در واقع با روشی سنتی و قدیمی اقدام به خنک کردن هوا می‌کند. این فرآیند در تمدن‌های باستانی ایران و مصر برای خنک کردن فضا به کار می‌رفت. اما کولرآبی‌هایی که امروزه در محل نصب می‌شوند از تغییرات کولرهای تولید شده آمریکایی‌ها در قرن 20 به وجود آمده‌اند.

این کولر از روش سرمایش تبخیری برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند یعنی هوای گرم از بین پوشال‌ها عبور می‌کند، آب کولر گرمای هوا را می‌گیرد و آن را خنک می‌کند. طبیعیست هرچه آب کولر بیشتر و خنک‌تر باشد، هوای خنک‌تری را تولید می‌کند. نامگذاری کولرهای آبی هم به همین دلیل بوده است، چرا که خنک سازی را از طریق آب انجام می دهد.

کولر آبی چی بخرم
در شهرهایی مثل یزد یا کرمان که هوا در آنها خشک است، استفاده از کولرهای آبی به جای کولرگازی می تواند رطوبت مورد نیاز هوا را فراهم می‌کند.

کولر گازی

کولرهای گازی هم مثل کولرهای آبی، اختراعی قرن بیستمی هستند. اما برخلاف کولرهای آبی که سیستم خنک‌کننده‌شان بر مبنای حضور آب کار می‌کند، سیستم کولر گازی با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز، سرما تولید می‌کند.  

چند سالی هست که کولرهای گازی سهم زیادی از بازار وسایل سرمایشی را به خودشان اختصاص داده اند. برندهای لوازم خانگی مثل ال جی، سامسونگ، هایسنس،گری، برندهای ایرانی مثل اسنوا و ایران رادیاتور از برندهایی هستند که در تولید کولرهای گازی پیش قدم شده‌اند.

بهترین جایگزین کولر آبی
کولر گازی برای خنک کردن فضا، گرما را از داخل محیط می‌گیرند اما کولر آبی هوای گرم بیرون را خنک می‌کند و به محیط منتقل می‌کند.
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

کارکرد کولر آبی بهتره یا گازی

نحوه عملکرد کولر آبی

نحوه عملکرد کولر آبی برای خنک کردن هوا طبق مراحل زیر است:

 1. آب توسط یک پمپ الکتریکی از تشتک به قسمت بالای پوشال‌ها می‌رود و روی پوشال‌ها می‌ریزد و آن‌ها را خیس نگه می‌دارد.
 2. عبور هوا از روی پوشال‌ها آب روی آن‌ها را تبخیر می‌کند.
 3. از آنجایی که آب، برای تبخیر شدن گرمای هوای اطراف را جذب می‌کند، باعث خنک شدن هوا می‌شود.
 4. این هوای خنک با رطوبت حدود ۹۰ درصد وارد فضا می‌شود.
کولر آبی در شمال کشور
برای مناطق گرم و خشک بهتر است از کولر آبی و برای مناطق شرجی که در کنار دریا هستند، بهترین گزینه کولر گازی است.

نحوه کار کولر گازی

کولرهای گازی رطوبت هوای داخل منزل را بیشتر نمی‌کنند و علاوه بر مناطق گرم و خشک برای مناطق شرجی و مرطوب هم مناسب هستند. نحوه کار کولر گازی مطابق مراحل بیان شده زیر است:

 1. زمانی که دکمه روشن کولرهای گازی زده می‌شود، الکتروموتور فن داخلی شروع به کار می‌کند.
 2. گاز سردی که به صورت بخار و با فشار کم داخل مخزن کولر است، توسط کمپرسور مکیده شده و فشار و دمای آن افزایش می‌‎یابد.
 3. سپس گاز به دلیل اختلاف دما با هوای بیرون، حرارت خود را از دست داده و به مایع تبدیل می‌شود.
 4. این مایع در لوله‌های داخلی گاز جریان پیدا می‌کند، حرارت هوا را جذب کرده و هوا خنک می‌شود.

چرخه‌ای که کولرهای گازی با استفاده از آن فضا را خنک می‌کنند (سیکل تبرید تراکمی) نام دارد. این سیکل گرمای هوای داخل را گرفته و به بیرون منتقل می‌کند.

البته در بعضی مدل‌های کولر گازی می‌شود این سیکل را معکوس کرد تا کولر تبدیل به یک پمپ حرارتی شده و گرما را به داخل بیاورد. بنابراین می‌توان از کولرگازی در چهار فصل سال استفاده کرد.

تفاوت کولر آبی و گازی
کولرهای گازی رطوبت هوای داخل منزل را بیشتر نمی‌کنند و علاوه بر مناطق گرم و خشک برای مناطق شرجی و مرطوب هم مناسب هستند.

مصرف برق کولر آبی کمتر از کولر گازی است در نتیجه اگر پول قبض برق برای شما اهمیت زیادی دارد، می‌توانید کولر آبی خریداری کنید.

مزایای کولر آبی بهتره یا گازی

حال که با نحوه کارکرد این دو کولر آشنا شدیم، نوبت آن می‌رسد که ویژگی‌های کولر آبی و گازی را با یکدیگر مقایسه کنیم. در اینصورت می‌توانیم تصمیم بگیریم کولر آبی بهتره یا گازی.

مقایسه مصرف برق کولر آبی و گازی

مصرف برق کولر آبی کمتر از کولر گازی است در نتیجه اگر پول قبض برق برای شما اهمیت زیادی دارد، می‌توانید کولر آبی خریداری کنید.

البته باید بگوییم ، با گذشت زمان میزان مصرف کولر آبی و کولر گازی کمتر از قبل شده و محصولات جدید دارای برچسب انرژی هستند؛ اما همچنان مصرف برق آنها به نسبت زیاد است.

میزان مصرف آب کولر آبی
کولر آبی علاوه بر برق، از آب هم برای خنک کردن هوا استفاده می‌کند. در نتیجه کولر آبی از این نظر هم پر مصرف است.

کولر آبی یا گازی ؟ کدام گران تر است؟

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در این راهنمای خرید کولر به آن اشاره می‌کنیم، قیمت دستگاه است. اگر بودجه‌ی خرید شما محدود است، می‌توانید کولر آبی را خریداری کنید. زیرا اغلب قیمت کولرهای گازی چند برابر کولر آبی است.

تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و رفع ایراد انواع کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعمیر کولر آبی

کولر گازی هوا را خنک تر می‌کند یا کولر گازی؟

اگر دغدغه اصلی شما کنترل و میزان خنکی هواست، کولرگازی می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد. زیرا کولر گازی هوای محیط را خنک می‌کند ولی کولر آبی هوای بیرون را خنک می‌کند و به داخل منتقل می‌کند. در نتیجه میزان خنکی هوا در کولر گازی بیشتر است.

البته علاوه بر موارد بالا، در کولر گازی امکان تنظیم دما وجود دارد اما در کولرآبی فقط امکان استفاده از دور تند و کند کولر وجود دارد.

هوای کولر گازی تمیز‌تر است یا کولر آبی؟

طبق بررسی‌های انجام شده، هوایی که از کولر آبی خارج می‌شود اغلب دارای اندکی گرد و غبار و آلودگی هواست؛ ولی در کولر گازی به دلیل استفاده از فیلتر، هوا از داخل فیلتر عبور کرده و بدون آلودگی است.

اگر در شهر شما آلودگی هوا یا ذرات معلق در هوا زیاد است، بهتر است از کولر گازی برای خنک کردن هوای منزل استفاده کنید.

کولر ابی یا گازی ؟ کدام برای فضای بسته و کوچک مناسب است؟

در پاسخ به سوال کولر آبی یا گازی برای بسته مناسب است باید بگوییم، اگر در فضای شما در یا پنجره‌ای برای تبادل هوا وجود ندارد، بهتر است از کولر گازی استفاده کنید. زیرا این فضا به سرعت خنک می‌شود و در صورت استفاده از کولر آبی هوا به شدت شرجی و مرطوب می‌شود. در نتیجه استفاده از کولر آبی در فضای بسته به ندرت توصیه می‌شود.

کولر آبی فضای بیشتری می‌خواهد یا کولر گازی؟

اگر برای نصب دستگاه با محدودیت فضا روبه‌رو هستید یا در محل مورد نظر مستاجر هستید، کولر گازی گزینه‌ای مناسب برای شماست. زیرا امکان جابه‌جایی و نصب آن ساده‌تر از سایر کولرهاست.

از طرفی برای نصب کردن کولر گازی باید تنها یونیت بیرونی و داخلی نصب شود ولی برای کولر آبی علاوه بر محیطی برای نصب کولر، باید فضایی برای کانال کشی، سایبان، برق کشی و لوله کشی در نظر گرفته شود و خرابی بیشتری برای ساختمان دارد.

کولر گازی بهتره یا ابی
اگر در محل شما کانال کشی، برق کشی و لوله کشی آماده است، نصب کردن کولر آبی کمتر هزینه دارد.

کولر ابی یا گازی ؟ کدام هزینه نگهداری بیشتری دارند؟

هزینه‌ نگهداری وسایل مختلف با توجه به نحوه استفاده از دستگاه اغلب متفاوت است. اما به طور کلی هزینه های کولر آبی بهتر است یا گازی ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، هزینه هایی که برای نگهداری کولر آبی پرداخت می‌شود اغلب مربوط به به سرویس یا تعمیر کولر آبی در فصل بهار، تعویض پوشال و … منتهی می‌شود. اما هزینه کولر گازی به نوع و تعداد دفعاتی که سرویس کولر گازی انجام می‌شود و شیوه نگهداری از دستگاه بسیار وابسته است. به طور مثال اگر از کولر گازی برای چهار فصل استفاده می‌کنید و نسبت به سرویس دوره‌ای آن بی تفاوت هستید، ممکن است هزینه زیادی برای آن پرداخت کنید.

مقایسه کولر آبی و گازی از نظر صدا

اگر یکی از فاکتورهای شما برای خرید دستگاه، سروصدا است، اما از نظر صدای تولیدی کولر گازی بهتر است یا کولر آبی ؟ باید بگوییم صدای تولید شده از کولر آبی اغلب بیشتر از کولر گازی است. در کولر آبی پس از روشن کردن دستگاه، صدای پمپ آب، موتور و … می‌تواند آزاردهنده باشد. از طرفی اگر به تعمیر کولر آبی بی توجهی شود، فاکتورهایی مانند خرابی تسمه و موتور می‌تواند این صدا را بیشتر کند.

کولر آبی گازی
اگر سرویس کولر گازی به موقع انجام نشود، ممکن است سروصدای ناهنجار از دستگاه شنیده شود.

چگونه کولر ابی را به کولر گازی تبدیل کنیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران در رابطه با کولر آبی و گازی این است که راهکارهای تبدیل کولر آبی به گازی چیست و چگونه کولر ابی را به کولر گازی تبدیل کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کارکرد و اجزای کولر آبی و گازی با یکدیگر فرق دارد و نمی‌توان کولر آبی را به گازی تبدیل کرد. اما با ترفندهایی می‌توان راندمان کولر آبی را بالا برد تا کولر آبی شما هم مانند کولرگازی محیط را خنک کند.

تفاوت‌های میان کولر آبی و کولر گازی تنها به موارد بالا منتهی نمی‌شود و هر روز با پیشرفت تکنولوژی به تعداد این موارد افزوده می‌شود.

به طور مثال در چند سال اخیر با گسترش صنعت هوشمند سازی لوازم خانگی، کولر گازی‌هایی به بازار عرضه شده که امکان کنترل از راه دور با گوشی موبایل را دارند؛ اما این تکنولوژی‌ها در حال حاضر به کولر آبی نرسیده است.

در این مقاله از آچارباز سعی کردیم یک راهنمای خرید کولر به صورت جامع برای شما فراهم کنیم تا با مطالعه آن بتوانید سوالات خود در این زمینه پاسخ دهید.

در صورتی که برای خرید یا تعمیر دستگاه‌های خود نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید. کافیست درخواستتان را در سایت یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعمیر کولر گازی

5/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫26 دیدگاه ها

 1. سلام
  اتاق خواب ۱۴متری دوپنجره داره بنظرشما کولر گازی به صرفه یاگازی

  1. محسن عزیز،
   انتخاب کولر گازی مناسب برای واحد ۵۰ متری:

   ۱. توان سرمایشی: توان سرمایشی حداقل ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ BTU.

   ۲. نوع کولر گازی: اسپلیت یا پنجره، بسته به فضای موجود و نیاز طراحی.

   ۳. کارایی انرژی: برچسب انرژی با کارایی بالاتر (A++ تا G)، ترجیحاً A++.

   با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید کولر گازی مناسبی برای واحد ۵۰ متری خود انتخاب کنید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  من از امکان هوای گرم کولر برای این روزها استفاده کردم ولی خروجی آب نداره؟ برای حالت گرم هم باید خروجی آب داشته باشه دیگه؟

  1. امامی عزیز،
   احتمالا کولر گازی شما نیاز به سرویس دوره ای دارد. می توانید درخواست سرویس کولر گازی را در همین صفحه ثبت کنید.

  1. نظری عزیز،
   کولر های گازی مدل های جدید به سیستم های ضد آلرژی مجهز هستند. می توانید یکی از این انواع را خریداری کنید.

 3. میشه بگین تفاوت کولر آبی و گازی تو مصرف برق چطوره؟ قبلا که کولر آبی داشتیم پول برق خیلی زیاد میومد ولی شنیدم اگر کولر گازی با برچسب انرژی بخرم مشکل حل میشه

  1. با سلام
   منصوره عزیز، مصرف برق وسایلی که دارای برچسب انرژی رده A و B هستند معمولا بسیار کم است. اما در رابطه با تفاوت مصرف برق کولر آبی و گازی می توان گفت به طور کولی مصرف برق کولر گازی از کولر آبی بیشتر است. در نتیجه اگر اولویت شما فقط مصرف برق است بهترین گزینه کولر آبی خواهد بود.

 4. به نظر من تو طبقه زیر همکف که رطوبت زیاده و هوا دم میکنه بهترین جایگزین کولر آبی کولر گازیه . چون هم نم خونه رو کم میکنه هم حسابی هوا رو خنک میکنه. یعنی کافیه یه ربع روشنش کنی تا خونه یخچال بشه

  1. با سلام
   رضوی عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

 5. ممنون از مقاله خوبتون، من میخوام برای یه اتاق 12 متری کولر بگیرم، این اتاق هیچ در و پنجره ای نداره که باد ازش خارج بشه به نظرتون کولر گازی بهتره یا ابی ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. با سلام
   حسنی عزیز، با توجه به اینکه این اتاق هیچ خروجی هوایی ندارد، استفاده از کولر آبی باعث دم کردن هوا می شود. در نتیجه خرید کولر گازی بهتر از کولر آبی است.

 6. درود بر شما، بسیار سپاسگزارم از نوشته های بسیار کمک کننده تون. به شخصه در حال حاضر بین خرید کولر سلولزی پرتابل و نصب اسپلیت موندم به دلیل اینکه در شرایط کرونا نصب اسپلیت بسیار دردساز می تونه باشه و جایی که در اون زندگی می کنم هم می دونم بسیار دردسر بیشتری هم خواهد داشت زمان نصب از نظر همسایه ها و فضای محدود برای قسمت خارجی اسپلیت و استرس بالایی داره با اینکه طبق گفته برخی افراد قدرت خنک کنندگی بیشتری داره (که در این مورد بنده اطلاعی ندارم و فقط گفته های ایشون این بوده). در کشوری که 9 ماهش گرم هست و نیاز به تجهیزات سرمایشی می شه، بسیار موضوع مورد نیاز و آگاهی دهنده ای رو در موردش نوشتید که من پس از ساعتها گشتن در اینترنت تونستم این نوشته رو پیدا کنم. با سپاس

  1. با سلام
   کاربر عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 7. من که کولر آبی رو ترجیح میدم به گازی چون خیلی خشک نیست و همه خونه رو میتونم باهاش خنک کنم نه فقط یه اتاق خاصی رو . فقط میشه راهنمایی کنین برای کم شدن مصرف کولر تو ساعت 1-5 چیکار کنم ؟

  1. سلام

   شما می‌توانید با استفاده از ابزار خاصی مانند سمباده برقی، ابتدا کولر را سمباده زده و سپس آن را رنگ کنید. برقی قسمت‌هایی هم که سوراخ شده، می‌توانید از عایق کاری استفاده کنید. اما بهتر است از تعمیرکار کولر آبی کمک بخواهید. او بهترین راهکار را به شما ارائه خواهد داد. شما می توانید از سرویس تعمیر کولر آبی آچارباز استفاده کنید.

 8. برای هوای گرم و خشک کولر گازی بهتره استفاده کنیم یا کولر آبی؟
  اصلا کدوم یکی به صرفه تر هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام

   برای مناطق گرم و خشک، بهترین گزینه کولر آبی است تا رطوبت لازم را برای محیط ایجاد کند.

  1. سلام

   نمی‌توان گفت که کولر آبی هزینه کمتر و کیفیت بالاتری دارد. کولر آبی برای مناطق خشک مناسب است تا رطوبت فضا را تامین کند. کولر گازی هم برای مناطق شرجی مناسب است تا رطوبت فضا را بگیرد. البته که هزینه برق کولر گازی بالاست. اما با انجام برخی از راهکارها و استفاده درست از کولر گازی، می‌توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا