×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازیکولر آبیمنتخب سردبیر

کولر گازی بهتر است یا آبی ؛ تفاوت کولر گازی و آبی

تفاوت کولر گازی و آبی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در تیر 1398 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

با رسیدن فصل گرما، بار دیگر بحث خرید و راه اندازی وسایل تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایشی به میدان می‌‌آید. اگر جزء افرادی هستید که قصد خرید کولر جدید را دارید و تفاوت کولر گازی و آبی را نمی‌دانید ادامه این مطلب را از دست ندهید؛ زیرا قصد داریم ویژگی‌های مختلف این دو کولر را از نظر مصرف برق، قیمت اولیه، هزینه نگهداری، میزان سرمایش، فضای اشغال شده، هزینه نگهداری، آلودگی صوتی و … با هم مقایسه کنیم و به سوالات رایج شما در اینباره پاسخ دهیم.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول درباره تفاوت کولر گازی و آبی

در این قسمت مهم‌ترین سوالات شما درباره تفاوت کولر گازی و آبی را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. قیمت کولر گازی بهتر است یا آبی؟
 2. ضرر کولر ابی بیشتر است یا گازی؟
 3. هزینه تعمیر و سرویس کولر آبی بهتر است یا گازی؟
 4. بهترین کولر آبی یا گازی کدام است؟

10 تفاوت کولر گازی و آبی

کولر آبی و گازی تفاوت‌های بسیاری از نظر نحوه کار، مصرف انرژی، تولید سرما و … با هم دارند که در ادامه آنها را با هم مقایسه می‌کنیم. قبل از اینکه تفاوت کولر گازی و آبی را بیان کنیم بهتر است با تعریف کلی این دو کولر بیشتر آشنا شوید:

کولر آبی

کولر آبی در واقع با روشی سنتی و قدیمی اقدام به خنک کردن هوا می‌کند. این فرآیند در تمدن‌های باستانی ایران و مصر برای خنک کردن فضا به کار می‌رفت. اما کولرآبی‌هایی که امروزه در محل نصب می‌شوند از تغییرات کولرهای تولید شده آمریکایی‌ها در قرن 20 به وجود آمده‌اند.

کولرهای آبی از روش سرمایش تبخیری برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند؛ یعنی با عبور هوای گرم از بین پوشال‌ها، آب گرمای هوا را گرفته و هوا را خنک می‌کند. طبیعیست هرچه آب کولر بیشتر و خنک‌تر باشد، هوای خنک‌تری را تولید می‌کند. نامگذاری کولرهای آبی هم به همین دلیل بوده است، چرا که خنک سازی را از طریق آب انجام می‌دهد.

کولر آبی چی بخرم
در شهرهایی مثل یزد یا کرمان که هوا در آنها خشک است، استفاده از کولرهای آبی به جای کولرگازی می تواند رطوبت مورد نیاز هوا را فراهم می‌کند.

کولر گازی

کولرهای گازی هم مثل کولرهای آبی در قرن بیست تولید شدند. اما برخلاف کولرهای آبی که سیستم خنک‌کننده‌شان بر مبنای حضور آب است، سیستم کولر گازی با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز، سرمای موردنیاز محل را تامین می‌کند.

چند سالی هست که کولرهای گازی سهم زیادی از بازار وسایل سرمایشی را به خودشان اختصاص داده‌ اند. برندهای لوازم خانگی مثل ال جی، سامسونگ، هایسنس،گری، برندهای ایرانی مثل اسنوا و ایران رادیاتور از برندهایی هستند که در تولید کولرهای گازی پیش قدم شده‌اند.

بهترین جایگزین کولر آبی
کولر گازی برای خنک کردن فضا، گرما را از داخل محیط می‌گیرند اما کولر آبی هوای گرم بیرون را خنک می‌کند و به محیط منتقل می‌کند.
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

1- تفاوت کولر گازی و آبی از نظر عملکرد

کولر آبی

نحوه عملکرد کولر آبی برای خنک کردن هوا طبق مراحل زیر است:

 1. آب توسط یک پمپ الکتریکی از تشتک به قسمت بالای پوشال‌ها می‌رود و روی پوشال‌ها می‌ریزد و آن‌ها را خیس نگه می‌دارد.
 2. عبور هوا از روی پوشال‌ها آب روی آن‌ها را تبخیر می‌کند.
 3. از آنجایی که آب، برای تبخیر شدن گرمای هوای اطراف را جذب می‌کند، باعث خنک شدن هوا می‌شود.
 4. این هوای خنک با رطوبت حدود ۹۰ درصد وارد فضا می‌شود.

کولر گازی

کولرهای گازی به جای افزایش، رطوبت محل را کاهش می‌دهد این کولرها بیشتر برای مناطق شرجی و مرطوب، مناسب هستند. این کولرها برای خنک کردن محل، به شیوه زیر عمل می‌کنند:

 1. پس از زدن دکمه پاور، کولر گازی روشن شده و الکتروموتور فن داخلی شروع به کار می‌کند.
 2. گاز سردی که به صورت بخار و با فشار کم داخل مخزن کولر است، توسط کمپرسور مکیده شده و فشار و دمای آن افزایش می‌‎یابد.
 3. سپس گاز به دلیل اختلاف دما با هوای بیرون، حرارت خود را از دست داده و به مایع تبدیل می‌شود.
 4. این مایع در لوله‌های داخلی گاز جریان پیدا کرده، حرارت را جذب و هوا خنک را خنک می‌کند.

چرخه‌ای که کولرهای گازی با استفاده از آن، فضا را خنک می‌کنند سیکل تبرید تراکمی نام دارد. این سیکل گرمای هوای داخل را گرفته و به بیرون منتقل می‌کند.

البته در بعضی مدل‌های کولر گازی می‌توانید این سیکل را معکوس کنید تا کولر تبدیل به یک پمپ حرارتی شده و گرما را به داخل بیاورد. در اینصورت از کولرگازی می‌توانید در چهار فصل سال استفاده کنید.

تفاوت کولر آبی و گازی
کولرهای گازی رطوبت هوای داخل منزل را بیشتر نمی‌کنند و علاوه بر مناطق گرم و خشک برای مناطق شرجی و مرطوب هم مناسب هستند.

2- مصرف برق کولر آبی و گازی

دومین تفاوت کولر گازی و آبی، میزان مصرف انرژی آنهاست. مصرف برق کولر آبی نسبت به کولر گازی، کمتر است؛ در نتیجه اگر پول قبض برق برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید برق کمی مصرف کنید باید کولر آبی را انتخاب کنید. طبق تحقیقات انجام شده برای متراژ برابر مصرف برق کولر گازی نسبت به کولر آبی 4-5 برابر بیشتر بوده است.

البته باید بدانید با گذشت زمان و بهینه‌سازی شکل و شیوه طراحی قطعات، میزان مصرف انرژی کولر آبی و کولر گازی کمتر شده و آنها دارای برچسب انرژی هستند.

مقایسه کولر گازی و آبی
کولر آبی علاوه بر برق، از آب هم برای خنک کردن هوا استفاده می‌کند. در نتیجه کولر آبی از این نظر هم پر مصرف است.

3- تفاوت کولر گازی و آبی از نظر قیمت خرید

یکی از ویژگی‌های کلیدی در خرید کولر، قیمت اولیه آن است. اگر سوال شما هم این است که قیمت کولر گازی بهتر است یا آبی؟ باید بگوییم قیمت کولرهای آبی نسبت به کولر گازی بسیار پایین‌تر است؛ حتی در برخی برندها قیمت کولرگازی 4 تا 6 برابر کولر آبی هم می‌رسد.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

4- تفاوت میزان سرمایش کولر گازی و کولر آبی؟

چهارمین تفاوت کولر گازی و آبی، میزان سرمایش و خنک کردن هوا است. اگر دغدغه اصلی شما کنترل و میزان خنکی هواست پس کولرگازی انتخابی مناسب برای شما است. کولر گازی هوای محیط داخل و کولر آبی هوای بیرون را خنک و به داخل منتقل می‌کند؛ در نتیجه میزان خنکی هوا در کولر گازی بیشتر است.

البته علاوه بر موارد بالا، در کولر گازی امکان تنظیم دما وجود دارد اما در کولرآبی فقط امکان استفاده از دور تند و کند کولر وجود دارد.

5- هوای کولر گازی تمیز‌تر است یا کولر آبی؟

آیا می‌دانید ضرر کولر ابی بیشتر است یا گازی؟ طبق بررسی‌های انجام شده، هوایی که از کولر آبی به فضای داخلی اتاق وارد می‌شود اغلب مقداری گردوغبار و آلودگی دارد؛ ولی در کولر گازی به دلیل استفاده از فیلتر، هوای تمیزتری به داخل فضا می‌رسد.

تصفیه هوا در کولر گازی
اگر در شهر شما آلودگی هوا یا ذرات معلق در هوا زیاد است، بهتر است از کولر گازی برای خنک کردن هوای منزل استفاده کنید.

6- تفاوت کولر گازی و آبی از نظر محل مناسب نصب

کولر آبی و گازی هردو هوای محیط داخل را خنک می‌کنند اما هرکدام برای محلی مناسب‌تر هستند که در ادامه با این مناطق آشنا می‌شویم:

 • اگر در فضای شما در یا پنجره‌ای برای تبادل هوا وجود ندارد، بهتر است از کولر گازی استفاده کنید؛ زیرا این فضا به سرعت خنک می‌شود و در صورت استفاده از کولر آبی هوا به شدت شرجی و مرطوب می‌شود.
 • اگر در محل زندگی شما رطوبت زیادی وجود دارد، بهتر است از کولر گازی به جای کولر آبی استفاده کنید.
 • در مناطق گرم و خشک و کویری که رطوبت هوا زیر 40 درصد است؛ استفاده از کولرهای آبی به جای کولرگازی پیشنهاد می‌شود.
 • اگر در محل شما فضای کافی برای کانال کشی کولر نیست؛ کولر گازی بهتری برای شماست.
 • اگر در مناطق جنوبی و شهرهایی هستید که گردوغبار و ذرات معلق در هوا زیاد است کولر گازی انتخاب بهتری برای شما است.

مصرف برق کولر آبی کمتر از کولر گازی است در نتیجه اگر پول قبض برق برای شما اهمیت زیادی دارد، می‌توانید کولر آبی خریداری کنید.

7- کولر آبی فضای بیشتری می‌خواهد یا کولر گازی؟

هفتمین تفاوت کولر گازی و آبی، میزان اشغال کردن فضای کولر است. اگر برای نصب دستگاه با محدودیت فضا روبه‌رو هستید یا در محل مورد نظر مستاجر هستید، کولر گازی گزینه‌ای مناسب برای شماست؛ زیرا امکان جابه‌جایی و نصب آن ساده‌تر از سایر کولرهاست.

برای نصب کردن کولر گازی باید تنها یونیت بیرونی و داخلی نصب شود؛ ولی برای کولر آبی علاوه بر محیطی برای نصب کولر، باید فضایی برای کانال کشی، سایبان، برق کشی و لوله کشی در نظر گرفته شود و خرابی بیشتری برای ساختمان دارد.

میزان فضای اشغال شده در کولر گازی و کولر آبی
اگر در محل شما کانال کشی، برق کشی و لوله کشی آماده است، نصب کردن کولر آبی کمتر هزینه دارد.

8- تفاوت کولر گازی و آبی از نظر هزینه نگهداری

هشتمین تفاوت کولر گازی و آبی، هزینه‌ نگهداری دستگاه است. اگر سوال شما هم این است که هزینه تعمیر و سرویس کولر آبی بهتر است یا گازی؟ باید بگوییم هزینه نگهداری کولر آبی مربوط به سرویس تابستانه یا تعمیر کولر آبی اغلب در اوایل بهار است و با توجه به قطعات آن قیمت کمی دارند؛ اما هزینه کولر گازی به نوع و تعداد دفعاتی که سرویس کولر گازی انجام می‌شود و شیوه نگهداری شما وابسته است. برای مثال اگر از کولر گازی برای چهار فصل استفاده می‌کنید باید حداقل دو بار فقط هزینه سرویس را پرداخت کنید.

9- مقایسه کولر آبی و گازی از نظر صدا

اگر یکی از فاکتورهای شما برای خرید تجهیزات سرمایشی، سروصدا است باید بگوییم کولر آبی حین کار صدای بیشتری نسبت به کولر گازی تولید می‌کند. صدای زیاد در کولر آبی مربوط به پمپ آب، موتور و … است که گاهی می‌تواند آزاردهنده باشد. البته سرویس و تعمیر به موقع تا حد زیادی از این صداها جلوگیری می‌کند.

10- تفاوت کولر گازی و آبی از نظر مدل ساخت

علاوه بر ویژگیهای بالا، برای پاسخ به سوال «بهترین کولر آبی یا گازی کدام است؟» و انتخاب مدل درست کولر باید با انواع مدل‌های کولر آشنا باشید. این مدل‌ها در زیر فهرست شده‌اند اما برای اطلاع از ویژگی و مشخصات آنها می‌توانید مقاله «آشنایی با انواع کولر گازی و آبی و کاربردهای آنها» را مطالعه کنید:

 • کولر گازی پنجره‌ای
 • کولر گازی پرتابل
 • اسپیلت دیواری
 • داکت اسپیلت – اسپیلت کانالی
 • اسپیلت ایستاده
 • اسپیلت سقفی
 • کولر آبی پوشالی
 • کولر آبی پرتابل
 • کولر آبی سلولزی

جدول مقایسه و تفاوت کولر گازی و آبی

در این قسمت نکات مهم درباره تفاوت کولر گازی و آبی را به صورت جدولی و مختصر بیان می‌کنیم:

کولر گازی کولر آبی
مناسب مناطق شرجی است. مناسب مناطق خشک و گرمسیری است.
برای سرمایش و گرمایش قابل استفاده است. فقط برای سرمایش کاربرد دارد.
مصرف برق آن نسبت به کولر آبی بیشتر است. مصرف برق کم‌تری نسبت به کولرگازی دارد.
از آب استفاده نمی‌کند. برای کار نیاز به آب دارد.
فقط نیاز به سیم کشی دارد. نیاز به لوله کشی آب و سیم کشی دارد.
نیاز به کانال کشی ندارد. نیاز به کانال کشی دارد.
قیمت بالایی دارد. با بودجه کم می‌توانید آن را بخرید.
نصب و راه اندازی و نگهداری آن گران است. نصب و راه اندازی و نگهداری آن آسان و ارزان است.
می‌توانید دمای دلخواه محیط را تعیین کنید. امکان تعیین درجه دلخواه وجود ندارد.
هوای محل را فیلتر کرده و برای سلامتی ضرر ندارد مقداری گردوغبار و آلودگی در هوای آن وجود دارد.

آنچه درباره تفاوت کولر گازی و آبی آموختیم

در این مقاله 10 تفاوت کولر گازی و آبی را بیان کردیم تا به کمک آنها بتوانید بهترین کولر را با توجه به نیازتان خریداری کنید. پس از خرید باید دقت کنید که دستگاه بدرستی نصب شود و به صورت دوره‌ای آن را سرویس کنید؛ در غیر اینصورت ممکن است قطعات مختلف آن آسیب دیده و خسارت زیادی را به بار آورد.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی یا تعمیر کولر آبی کلیک کرده سفارش‌تان را در اپلیکیشن ثبت یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

5/5 - (11 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫26 دیدگاه ها

 1. سلام
  اتاق خواب ۱۴متری دوپنجره داره بنظرشما کولر گازی به صرفه یاگازی

  1. محسن عزیز،
   انتخاب کولر گازی مناسب برای واحد ۵۰ متری:

   ۱. توان سرمایشی: توان سرمایشی حداقل ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ BTU.

   ۲. نوع کولر گازی: اسپلیت یا پنجره، بسته به فضای موجود و نیاز طراحی.

   ۳. کارایی انرژی: برچسب انرژی با کارایی بالاتر (A++ تا G)، ترجیحاً A++.

   با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید کولر گازی مناسبی برای واحد ۵۰ متری خود انتخاب کنید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  من از امکان هوای گرم کولر برای این روزها استفاده کردم ولی خروجی آب نداره؟ برای حالت گرم هم باید خروجی آب داشته باشه دیگه؟

  1. امامی عزیز،
   احتمالا کولر گازی شما نیاز به سرویس دوره ای دارد. می توانید درخواست سرویس کولر گازی را در همین صفحه ثبت کنید.

  1. نظری عزیز،
   کولر های گازی مدل های جدید به سیستم های ضد آلرژی مجهز هستند. می توانید یکی از این انواع را خریداری کنید.

 3. میشه بگین تفاوت کولر آبی و گازی تو مصرف برق چطوره؟ قبلا که کولر آبی داشتیم پول برق خیلی زیاد میومد ولی شنیدم اگر کولر گازی با برچسب انرژی بخرم مشکل حل میشه

  1. با سلام
   منصوره عزیز، مصرف برق وسایلی که دارای برچسب انرژی رده A و B هستند معمولا بسیار کم است. اما در رابطه با تفاوت مصرف برق کولر آبی و گازی می توان گفت به طور کولی مصرف برق کولر گازی از کولر آبی بیشتر است. در نتیجه اگر اولویت شما فقط مصرف برق است بهترین گزینه کولر آبی خواهد بود.

 4. به نظر من تو طبقه زیر همکف که رطوبت زیاده و هوا دم میکنه بهترین جایگزین کولر آبی کولر گازیه . چون هم نم خونه رو کم میکنه هم حسابی هوا رو خنک میکنه. یعنی کافیه یه ربع روشنش کنی تا خونه یخچال بشه

  1. با سلام
   رضوی عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

 5. ممنون از مقاله خوبتون، من میخوام برای یه اتاق 12 متری کولر بگیرم، این اتاق هیچ در و پنجره ای نداره که باد ازش خارج بشه به نظرتون کولر گازی بهتره یا ابی ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. با سلام
   حسنی عزیز، با توجه به اینکه این اتاق هیچ خروجی هوایی ندارد، استفاده از کولر آبی باعث دم کردن هوا می شود. در نتیجه خرید کولر گازی بهتر از کولر آبی است.

 6. درود بر شما، بسیار سپاسگزارم از نوشته های بسیار کمک کننده تون. به شخصه در حال حاضر بین خرید کولر سلولزی پرتابل و نصب اسپلیت موندم به دلیل اینکه در شرایط کرونا نصب اسپلیت بسیار دردساز می تونه باشه و جایی که در اون زندگی می کنم هم می دونم بسیار دردسر بیشتری هم خواهد داشت زمان نصب از نظر همسایه ها و فضای محدود برای قسمت خارجی اسپلیت و استرس بالایی داره با اینکه طبق گفته برخی افراد قدرت خنک کنندگی بیشتری داره (که در این مورد بنده اطلاعی ندارم و فقط گفته های ایشون این بوده). در کشوری که 9 ماهش گرم هست و نیاز به تجهیزات سرمایشی می شه، بسیار موضوع مورد نیاز و آگاهی دهنده ای رو در موردش نوشتید که من پس از ساعتها گشتن در اینترنت تونستم این نوشته رو پیدا کنم. با سپاس

  1. با سلام
   کاربر عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 7. من که کولر آبی رو ترجیح میدم به گازی چون خیلی خشک نیست و همه خونه رو میتونم باهاش خنک کنم نه فقط یه اتاق خاصی رو . فقط میشه راهنمایی کنین برای کم شدن مصرف کولر تو ساعت 1-5 چیکار کنم ؟

  1. سلام

   شما می‌توانید با استفاده از ابزار خاصی مانند سمباده برقی، ابتدا کولر را سمباده زده و سپس آن را رنگ کنید. برقی قسمت‌هایی هم که سوراخ شده، می‌توانید از عایق کاری استفاده کنید. اما بهتر است از تعمیرکار کولر آبی کمک بخواهید. او بهترین راهکار را به شما ارائه خواهد داد. شما می توانید از سرویس تعمیر کولر آبی آچارباز استفاده کنید.

 8. برای هوای گرم و خشک کولر گازی بهتره استفاده کنیم یا کولر آبی؟
  اصلا کدوم یکی به صرفه تر هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام

   برای مناطق گرم و خشک، بهترین گزینه کولر آبی است تا رطوبت لازم را برای محیط ایجاد کند.

  1. سلام

   نمی‌توان گفت که کولر آبی هزینه کمتر و کیفیت بالاتری دارد. کولر آبی برای مناطق خشک مناسب است تا رطوبت فضا را تامین کند. کولر گازی هم برای مناطق شرجی مناسب است تا رطوبت فضا را بگیرد. البته که هزینه برق کولر گازی بالاست. اما با انجام برخی از راهکارها و استفاده درست از کولر گازی، می‌توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا