×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

تمیز کردن ظروف سیلور؛ تمام باید و نبایدهای ظروف سیلور!

تمیز کردن ظروف سیلور

اگر شما هم در خانه خود ظروف سیلوری دارید که، چند وقتی است رنگ سیاهی و زردی به خود گرفته‌اند بهتر است تمیز کردن ظروف سیلور را در خانه با بهترین روش‌های طبیعی و خانگی امتحان کنید.

امروزه در هر خانه‌ای که برویم مقداری وسایل نقره یا سیلور، درون آن پیدا می‌کنیم. از آینه و شمعدان گرفته تا قاشق، از ساعت گرفته تا ظرف و ظروف، اما این فلز زیبا نیز بی عیب نیست و حتی با مراقبت‌های فراوان نیز، بعد از مدتی سیاه شده و رنگ و روی خود را از دست می‌دهد. در این مقاله قصد داریم به شما روش‌های مختلف تمیز کردن ظروف سیلور و تمام باید و نبایدهای آن را بگوئیم.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

علت زرد شدن ظروف سیلور، با این روش براق میشه

فلز نقره به مرور زمان، شفافیت و جلای خود را از دست داده و رنگ و رویش تغییر می‌کند. فرقی نمی‌کند ظرف باشد یا سینی در هر صورت قسمت‌هایی از آن کدر و یا حتی زرد رنگ می‌شود، علت زرد شدن ظروف سیلور نیز می‌تواند به دلیل واکنش نقره با اکسیژن موجود در هوا باشد. در ادامه روشی خانگی را برای رفع زردی ظروف سیلور به شما خواهیم گفت، از این روش برای برگرداندن رنگ و جلای زیورآلات نقره نیز می‌توانید استفاده کنید.

یک قابلمه متوسط بردارید و داخل آن را با حدود یک لیتر آب کنید، قابلمه را روی اجاق گذاشته و شعله آن را روشن کنید، سپس یک قاشق غذاخوری جوش شیرین درون آن ریخته و یک قطعه فویل آلومینیوم را مچاله کرده و درون آب بیاندازید. بگذارید آب در کنار این مواد جوش بیاید، سپس قاشق، ظرف و یا حتی زیورآلات نقره خود را درون آب انداخته و بعد از گذشت حدود 15 ثانیه آن را از آب بیرون بیاورید.

علت زرد شدن ظروف سیلور
برای از بین بردن زردی ظروف سیلور، باید از فویل آلومینیوم استفاده کنید

حتی می‌توانید با استفاده از جوش شیرین و آب یک خمیر برای رفع زردی ظروف سیلور درست کنید، برای این کار کافیست یک چهارم لیوان جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید، تا به یک خمیر سفت برسید. یک قطعه اسفنج برداشته و آن را به خمیر زده و سپس ظروف سیلور را با آن تمیز کنید. سپس ظرف را شسته و با دقت آن را خشک کنید. شما با استفاده از جوش شیرین حتی می‌توانید سینک آشپزخانه خود را نیز تمیز کنید، برای خواندن این روش‌ها به مقاله تمیز کردن سینک آشپزخانه مراجعه کنید.

ظروف سیلور و پیوتر
شما حتی می‌توانید برای تمیز کردن زیورآلات نقره از جوش شیرین استفاده کنید

تميز كردن ظروف نقره سياه شده، در سه سوت

برای تميز كردن ظروف نقره سياه شده و حتی جلا دادن به زیورآلات نقره و سیلور خود می‌توانید از پودر لباسشویی استفاده کنید. یک کاسه بردارید و آن را به خوبی با فویل آلومینیومی بپوشانید، سپس درون آن را با آب داغ پر کنید، یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی درون آب داغ بریزید و ظروف نقره خود را به مدت یک دقیقه درون آن قرار دهید. سپس ظروف نقره را از محلول در آورده و آن را با آب داغ بشوئید، خواهید دید که چگونه ظروف نقره سياه شده، رنگ طبیعی خود را با خواهند یافت.

تميز كردن ظروف نقره سياه شده
پودر لباسشویی به راحتی تميز كردن ظروف نقره سياه شده را انجام می‌دهد

ظروف سیلور و پیوتر را با سس گوجه تمیز کنید

اگر روی ظروف سیلور و پیوتر خود لکه‌های کوچک و بزرگی را مشاهده می‌کنید، بهتر است از سس گوجه فرنگی کمک بگیرید. در اینجا نحوه صیقل دادن ظروف سیلور و پیوتر، را با چاشنی سس گوجه فرنگی توضیح خواهیم داد.

یک دستمال کاغذی بردارید و روی آن مقداری سس گوجه فرنگی بریزید و به آرامی روی نقاط لکه دار ظروف بکشید. اگر احساس می‌کنید ظروف سیلور و پیوتر شما رنگ و جلای خود را از دست داده‌اند و دیگر آن درخشندگی سابق را ندارند، اجازه دهید سس گوجه فرنگی به مدت 15 دقیقه روی لکه‌ها باقی بماند. سپس با استفاده از یک دستمال یا یک اسفنج لطیف، ظروف سیلور و پیوتر خود را تمیز کنید. اگر از سس گوجه فرنگی برای براق کردن و درخشش شمعدانی‌ها و دیگر وسایل نقره استفاده می‌کنید، برای از بین بردن سیاهی بین شکاف‌ها، از یک مسواک استفاده کنید.

علت زرد شدن ظروف نقره
سس گوجه فرنگی نه تنها برای تمیز کردن ظروف مسی، حتی برای تمیز کردن ظروف سیلور نیز کاربرد دارد

پیشنهاد مطالعه

تميز كردن ظروف نوربلين، با نوشیدنی گازدار لیمو

بارها از کاربرد نوشابه در نظافت منزل و حتی از بین بردن رسوبات کتری حرف زدیم، اما این بار می‌خواهیم از این نوشیدنی برای تميز كردن ظروف نوربلين نیز استفاده کنیم. در یک ظرف مقداری نوشیدنی گازدار لیمو بریزید، حالا باید وسایل نقره خود را یکی یکی درون این کاسه گذاشته و بگذارید، به مدت یک ساعت در این محلول استراحت کند. سپس ظرف نقره را از نوشیدنی گازدار بیرون آورده و آن را شسته و کامل خشک کنید.

علت زرد شدن ظروف نقره
برای دادن جلا و درخشش دوباره به ظروف نقره خود از نوشابه گازدار استفاده کنید

سینی سیلور پایه دار را با این روش‌ها برق بیاندازید

نظرتان در مورد خمیر دندان و نرم کننده مو چیست؟ مقداری خمیر دندان را روی مسواک بزنید و آن را روی سطوح سینی سیلور پایه دار بکشید، سپس آن را با دقت شسته و خشک کنید، خواهید دید که چگونه سینی نقره شما برق خواهد زد. روش دوم برای جلوگیری از لکه دار شدن سینی سیلور پایه دار، استفاده از نرم کننده مو است، کمی از نرم کننده مو روی لکه‌های سینی بریزید، سپس با دقت آن را بشوئید و خشک کنید.

پیشنهاد مطالعه
سینی سیلور پایه دار
نظرتان درباره خمیر دندان و نرم کننده مو برای دادن جلا به سینی سیلور پایه دار چیست؟

تمیز کردن ظروف سیلور، با سرکه

در ادامه می‌خواهیم نحوه تمیز کردن ظروف سیلور را با استفاده از سرکه به شما بگوئیم، سرکه را نمی‌توان تنها یک ماده پاک کننده طبیعی، برای نظافت دانست. این ماده به راحتی، نقره را صیقل می‌دهد و درخششی دوباره به آن می‌بخشد. یک دوم لیوان سرکه سفید را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید تا به خمیری یکدست و لطیف برسید، سپس برای براق و تمیز کردن ظروف سیلور خود آن‌ها را برای دقایقی درون این محلول قرار دهید. بعد از بیرون آوردن ظروف سیلور از محلول سرکه و جوش شیرین، آن‌ها را با دقت زیر آب سرد شسته و خشک کنید.

تمیز کردن ظروف سیلور
سرکه حتی برای تمیز کردن ظروف سیلور نیز کاربرد دارد و می‌تواند نقره را صیقل دهد

تميز كردن ظروف نقره سياه شده با آب لیمو و نمک

برای تميز كردن ظروف نقره سياه شده یک راه طبیعی دیگر نیز وجود دارد، آب لیمو و نمک! برای تميز كردن ظروف نقره سياه شده از آب لیموی طبیعی استفاده کنید، در اینجا یک قاشق غذاخوری آبلیموی طبیعی برای درخشش نقره کافیست، سپس نوبت به یک لیوان آب و کمی نمک می‌رسد، این‌ها را باهم ترکیب کرده و سپس ظروف و زیورآلات نقره خود را در این محلول قرار دهید. درخشش و جلا دوباره به ظروف نقره شما باز خواهد گشت. از ترکیب لیموترش و نمک، برای تمیز کردن ظروف مسی نیز استفاده می‌شود.

تميز كردن ظروف نقره سياه شده
آب لیموی طبیعی به راحتی می‌تواند فرایند تميز كردن ظروف نقره سياه شده را سرعت ببخشد

ظروف سیلور و پیوتر را با این روش تمیز کنید

در این مقاله سعی کردیم تمام روش‌های خانگی نگهداری از ظروف سیلور را به شما بگوئیم. برق انداختن ظروف سیلور و پیوتر و نگهداری از این ظروف دقت و مهارت زیادی می‌خواهد، اگر احساس می‌کنید برای برق انداختن این ظروف از مهارت کافی برخوردار نیستید، بهتر است آن را به دست افراد ماهر بسپارید. می‌توانید برای رسیدن به این هدف، از خدمات نظافت منزل استفاده کنید، به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کنید، بعد از ثبت درخواست شما در سامانه آچارباز، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

 

4.7/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫21 دیدگاه ها

 1. ببخشین من ظرف پذیرایی آلومینیوم با روکش نیکل دارم میوه داخلش گذاشتم لک شده و با شستن پاک نشد.راهی برای پاک شدنش هست؟

 2. از مطلبی که نوشته بودین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کارام رو اینترنتی انجام میدم. اینجا هر چیزی که میخوایم پیدا میشه و کسایی مثل شما با ارائه مطلبای بدردبخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با دوتا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم همگی شما صاحبای سایت های مختلف گرم که اینطوری کارمون رو راحت کردین.

 3. سلام من آیینه وشمعدون باروکش سیلور دارم الان کمی رنگش تیره وسیاه شده چطوری میتونم مثل سابق سفید وبراق کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام
   می‌توانید با استفاده از جوش شیرین و آب یک خمیر برای رفع زردی ظروف سیلور درست کنید، برای این کار کافیست یک چهارم لیوان جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید، تا به یک خمیر سفت برسید. یک قطعه اسفنج برداشته و آن را به خمیر زده و سپس ظروف سیلور را با آن تمیز کنید. سپس ظرف را شسته و با دقت آن را خشک کنید.

 4. سلام ما یک سینی داریم که رنگش شبیه مسه ولی مطمئن نیستیم جنش چیه و الان حالتش و رنگش تغییر کرده ، خیلی سینی خوشکلیه و واقعا دوس دارم مثل قبل بشه.. ممنون میشم کمک کنید و نظرتونو بگید که باید چیکار کرد ؟؟

  1. درود بر شما
   دوست عزیز، برای تمیز کردن ظروف برنجی نیز می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و آب لیمو و نمک استفاده کنید. اما قبل از هرچیز باید مطمئن شودی که وسیله شما برنج اصل است و آلیاژ نیست و یا تنها آبکاری نشده است. برای اینکار باید آهنربا را به ظرف برنجی نزدیک کنید، اگر آهنربا جذب وسیله شود، ظرف شما برنجی نیست.
   یک قاشق چای خوری جوش شیرین، آب نصف لیموی طبیعی را با هم ترکیب کرده و خمیر نسبتا غلیظی درست کنید. در مرحله بعدی باید، با دقت ظرف برنجی را بشوئید و خشک کنید. حالا باید با کمک پارچه مقداری از خمیر را روی ظرف بزنید. کل سطح ظرف را با خمیر بپوشانید. بعد از نیم ساعت ظرف را با آب بشوئید. خواهید دید که دوباره ظرف برنجی تمیز و براق خواهد شد.
   موفق باشید

 5. سلام.من‌ظروف فلزی سیلورم از اول که خریدم یکم زردی داره راه حلی هس براشون؟؟

  1. درود بر شما
   سهام عزیز، این زردی جزو رنگ ظرف سیلور شما است و نمی‌توان آن را تغییر داد.
   موفق باشید

 6. میشه برای زیورالات نقره هم از روشی که گفتی استفاده کنم؟
  چون اونا با برخورد عرق بدن سیاه میشن و دیگه هیچ جوره تمیز و براق نیستن

  1. سلام

   بله میتوانید از روش‌های گفته شده به خصوص خمیر دندان برای تمیز کردن زیورآلات نقره استفاده کنید

 7. عزیزم من تمیز کردن ظروف مسی با رب رو امتحان کردم و جواب داده میخوام بدونم ظروف سیلور خودمم میتونم با این راه تمیز کنم؟

 8. من برای تمیز کردن ظروف سیلورم از این روشی که گفتی استفاده کردم خیلی خوب شد حالا میخوام برای تمیز و براق کردن گردنبند نقره ازش استفاده کنم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا