به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

آسان‌ترین روش‌ها برای برق انداختن و تمیز کردن کف دستشویی

تمیز کردن کف دستشویی

اگر در گذشته «بشور و بساب» بودن ملاک پاکیزگی بود. امروزه روش پاکیزه نگه داشتن آن هم اهمیت دارد. سرویس بهداشتی فضایی است که نظافت آن مقدم بر کل خانه است. وقتی می‌خواهید سرویس بهداشتی را برق بیندازید، از تمیز کردن کف دستشویی تا شیرآلات، همه را به روش خودتان انجام می‌دهید. اگر می‌خواهید با ترفندهایی موثر، توالتی تمیزتر و خوش نما داشته باشید، این مطلب برای شما مفید است.

 

بهترین روش ضدعفونی سطوح آشپزخانه برای از بین بردن ویروس کرونا
این روزها دغدغه بسیاری از افراد، جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در منزل و محیط کار است. ما به شما خواهیم گفت چگونه آشپزخانه‌ای عاری از ویروس داشته باشید.
بیشتر بخوانید

 

اصل اول، از بین بردن باکتری‌ها

دستشویی تنها فضایی است که هر کس به میزان زیادی  در مورد آن حساسیت به خرج می‌دهد. یک معیار مهم تمیزی منزل شما، دستشویی پاکیزه است. محیطی که اگر به موقع تمیز نشود، پر از باکتری خواهد بود و تا مدت‌ها می‌تواند روی سطوح باقی بماند. پس بهداشت بالا و محیط عاری از باکتری، نکته حساس یک سرویس بهداشتی است. برای برداشتن اولین قدم لازم است بهترین مواد ضدعفونی را در اختیار داشته باشید. شما با این مواد هفته‌ای یکبار خواهید توانست فضای دستشویی را ضدباکتری کنید.

استفاده از پاک کننده قوی سنگ توالت، ارجح بر همه‌چیز

کاسه توالت مهمترین نقطه‌ای است که باید حسابی به آن رسیدگی کنید. از شوینده‌های دوستدار محیط زیست برای یک پاکسازی اساسی استفاده کنید تا به سلامت شما آسیبی وارد نشود. برای از بین بردن جرم توالت فرنگیاز بین بردن جرم توالت فرنگی؛ در کمتر از یک ساعت، این شوینده‌ها به شدت موثرند. فلاش تانک، رویه و درب توالت فرنگی را هم با اسپری‌های چند منظوره پاک کنید. این قسمت بسیار حساس و عامل انتقال باکتری است. پس با دقت و حوصله کار تمیز کردن را انجام دهید.

تمیز کردن درز سرامیک

برای صرفه‌جویی در مصرف آب، دیوارها را نشویید. شما می‌توانید به کمک اسپری براق کننده، جداره سرامیکی را برق بیندازید. برای اینکه هیچ لکه‌ای را جا نگذارید به ترتیب دیوارها را تمیز کنید و تمام درز سرامیک‌ها را نیز پاک کنید. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، محلول طبیعی سرکه و جوش شیرین … را به جای اسپری  به کار ببرید. پس از اسپری کردن با یک اسفنج سطوح را تمیز کنید.

درخشان کردن روشویی و شیرآلات

یک جنبه مهم زیبایی و نمای دستشویی به پاکیزگی روشویی ربط دارد. با استفاده از اسپری، روشویی و متعلقات آن از جمله آینه، کمد و جای حوله را پاک کنید. داشتن یک مسواک کهنه برای تمیزکاری همه نقاط شیرآلات و روشویی به درد شما خواهد خورد. فراموش نکنید در روشویی شما اشیا متفاوتی هست که باید برق بیندازید از  جمله جای دستمال کاغذی، جای خمیر دندان و مسواک، جا صابونی و…

برق انداختن کف دستشویی و حمام

جرم‌گیری کاشی و سرامیک دستشویی

حالا که نقطه به نقطه سرویس بهداشتی را تمیز کردید به اصل کار رسیده‌اید. تمیز کردن کف دستشویی بسیار مهم است و از همان لحظه ورود به شدت به چشم می‌آید. مرطوب بودن، لکه داشتن و جمع شدن گرد و غبار همه باعث می‌شود دستشویی کثیف به نظر برسد. برای اینکه کف دستشویی را تمیز کنید، اول سطح را با جارو از هر نوع آلودگی پاک کنید. چرا که اگر سطح کار تمیز نباشد؛ با شوینده‌ها مخلوط می‌شود و نتیجه جالبی نخواهد داشت. حالا سطح را کمی مرطوب کنید و روی کف، گوشه‌ و کنارها پودر شوینده بریزید. لازم است مدتی صبر کنید تا مواد اثر کنند و سرامیک کف تمیز شود.

نظافت و تمیزی کف دستشویی

پاک کردن سیمان از روی کاشی دستشویی

اگر به تازگی سرویس بهداشتی خود را بازسازی کرده‌اید و یا به یک خانه نوساز نقل مکان کرده‌اید، احتمالا لکه‌های گچ و سیمان روی کاشی دستشویی، توی ذوقتان زده.  به این فکر می‌کنید که چطور باید این‌ها را پاک کنید. اما این کار، آنقدرها هم که فکر می‌کنید، سخت نیست.

سرکه سفید برای پاک کردن لکه‌ سیمان از روی کاشی دستشویی مناسب است به شرطی که لکه کوچک و نازک باشد. با استفاده از یک اسفنج، سرکه را روی لکه بریزید و بگذارید یک تا دو ساعت سرکه بر روی سیمان بماند. اگر سرکه بخار شد، مجددا کمی سرکه بریزید. زمانی که دیدید سیمان کمی شل شده، با استفاده از اسکاچ یا یک فرچه روی لکه بکشید تا سیمان پاک شود.

پیشنهاد مطالعه

پس از آن سرامیک را با استفاده از آب و صابون بشویید تا اثر اسیدی سرکه و بوی آن باقی نماند.

اگر لکه سیمان بزرگ بود، سرکه کارساز نخواهد بود. در این مورد، اسید فسفریک، که برای تمیزکردن پروژه‌های بنایی استفاده می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند. اسید فسفریک در ابزار یا مصالح فروشی‌ها قابل خرید است.

با استفاده از یک کاردک یا سمباده، تا جایی که به سرامیک آسیب نرسد، لکه سیمان را بتراشید. حال به دستورالعمل روی بسته بندی اسیدفسفریک دقت کنید و باقی‌مانده‌ لک را پاک کنید. زمانی که سیمان شل شد، با استفاده از سیم ظرفشویی یا سمباده سیمان را بتراشید. در آخر هم برای از بین رفتن اثرات اسید، ناحیه را به خوبی با آب و صابون بشویید.

اسپری براق کننده سرامیک

برای پاک کردن لکه‌های سطوح سرامیکی، می‌توانید از اسپری براق کننده سرامیک استفاده کنید. این اسپری‌ها برای تمیز کردن لکه‌های آلی و غیرآلی روی سطوح بسیار مناسب است. از حلال‌های چربی و دوده در ساخت این اسپری‌ها استفاده می‌شود، که از نفوذ گرد و غبار به سنگ و سرامیک جلوگیری می‌کند. اگر این اسپری‌ها استاندارد و از برند مناسبی باشند، پس از استفاده روی سطوح اثری از آن بر جای نمی‌ماند و سطح موردنظر را مات نمی‌کنند.

تمیز کردن کف دستشویی با چند روش ساده و همیشگی

  1. جاروی همیشگی کف دستشویی: اگر این کار را مرتب انجام دهید علاوه بر نظافت سرویس، گردوخاک در کنج‌ها جمع نمی‌شود و موقع تمیزکاری هفتگی، زمان کمتری نیاز دارید.
  2. گرم کردن سطح: ریختن آب گرم روی کف دستشویی باعث افزایش دمای سطح و درنتیجه افزایش تاثیر شوینده‌ها می‌شود.
  3. آب صابون: قبل از هر کاری، برای تمیز کردن تمام سطوح از آب صابون استفاده کنید. صابون ذرات بزرگ را از بین می‌برد و ضد عفونی را راحت می‌کند. پس از اتمام این مرحله، کف را کاملاً بشویید و بگذارید خشک شود.
  4. شوینده‌ها: کف دستشویی محیط مناسبی برای رشد باکتری و کپک است. با شوینده خوب متناسب با نوع کفپوش، فضای سرویس بهداشتی را سالم نگه‌دارید.
  5. خوب برس بکشید: بعد از اتمام ضدعفونی، نوبت شستشوی درست و حسابی است. برای این کار شما نیازمند برس کف هستید. در انتخاب آن دقت کنید تا به کفپوش آسیبی نرسد. لطفا عجله نکنید و میلیمتری پیش بروید تا سطح را از هر لکه و آلودگی پاک شود. برای قسمت‌هایی که برس به آن نمی‌رسد از مسواک قدیمی استفاده کنید.
  6. آبکشی آخر: وقتی کارتان با کف دستشویی تمام شد، باید کل کف را با آب تمیز بشورید. به این دلیل که چسبندگی و بوی نامطبوع ناشی از مواد ضد عفونی کننده و شوینده را از بین ببرید.
  7. خشک کردن: این مرحله را هرگز فراموش نکنید، چون مجبور به دوباره ‌کاری می‌شوید. چرا که سطوح مرطوب سریع و راحت غبار و خاک را به خود جذب می‌کنند. نکته دیگر اینکه ردپای شما روی کف به جا می‌ماند. پس با یک حوله یا دستمال تمیز کف دستشویی را خشک کنید.

نظافت دستشویی و تمیز کردن کف دستشویی کار پر زحمتی است و نیاز به صبوری دارد. اگر زمان کافی ندارید از خدمات نظافت منزل استفاده کنید. در پایان توجه داشته باشید که مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده روی پوست شما تاثیر می‌گذارد. همیشه هنگام نظافت از دستکش استفاده کنید. همچنین مراقب باشید مواد شیمیایی با چشم تماس پیدا نکند. اگر هر گونه واکنش آلرژیک مشاهده کردید؛ حتما با پزشکتان مشورت کنید.

 

سرویس ضدعفونی منزل و محل کار با آچارباز
در این روزها که همه درگیر ویروس کرونا شده‌ایم، ما به شما کمک می‌کنیم تا منزل و محل کار خود را به بهترین شکل ممکن ضدعفونی کنید.
ثبت درخواست

نویسنده :

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
آچاربازایدا حسنی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ایدا حسنی
Guest
ایدا حسنی

خیلی خوبه در مورد سرویس بهداشتی مطلب نوشتین. بهتر مکان برای جمع شدن میکروب و اون ویروس کرونا همین حموم و دستشویی و بهتره که با دقت بیشتر تمیز بشه

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

بله دقیقا، شما میتوانید مقاله زیر را هم بخوانید:

بهترین روش ضدعفونی سطوح آشپزخانه برای از بین بردن ویروس کرونا

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.