به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

مشکل Startup Repair کامپیوتر

مشکل Startup Repair کامپیوتر

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در زمان کار با کامپیوتر با آن مواجه می‌شوند، مشکل Startup repair کامپیوتر است. به این گونه که سیستم بالا نمی‌‌آید و با هر بار راه اندازی مجدد ری استارت شده و وارد محیط Startup Repair می‌شود. در این بحث به بررسی این مشکل خواهیم پرداخت قبل از اینکه نیاز به تعمیر لپ تاپ یا کامپیوترتان پیدا کنید این مطلب را بخوانید.

آشنایی با محیط Startup

افرادی که برای اولین بار با مشکل Startup Repair کامپیوتر مواجه می‌‌شوند، ممکن است تا حدودی سردرگم شوند، چرا که با این محیط آشنایی ندارند. از این رو، ابتدا بهتر است تا حدی با این محیط آشنا شویم. همانطور که از اسم Startup Repair مشخص است، از این قابلیت برای تعمیر نرم افزاری سیستم به کار می رود، که در منویی به نام System Recovery Options قرار دارد.

با استفاده از این قابلیت، مشکلاتی مانند فایل‌‌های مفقود شده سیستمی و یا فایل‌‌های خراب شده را که در راه اندازی و بالا آمدن صحیح ویندوز نقش دارند و با خرابی و مشکل‌‌دار شدنشان ویندوز بالا نمی‌‌آید، برطرف می‌شود. قابلیت Startup Repair از طریق اسکن و ترمیم فایل‌‌های از دست رفته می‌‌تواند مشکلات سیستم را برطرف کند.

برای وارد شدن به محیط System Recovery Options، در هنگام راه اندازی کامپیوتر می‌‌توانید کلید F8 را فشار دهید، تا سیستم وارد این محیط شود و برای انجام آن باید Repair Disk سیستم و یا دی وی دی ویندوز را در کامپیوتر قرار دهید. قابلیت Startup Repair در بسیاری از موارد مشکلاتی مانند خرابی ساختار فایل ریجیستری سیستم عامل، خرابی فایل‌‌های سیستمی، نصب شدن ناهماهنگ درایورها و یا خراب شدن داده‌‌های تنظیمات بوت که مانع از بوت شدن سیستم می‌شوند را شناسایی و برطرف می‌‌کند. با وجود اینکه Startup برخی از مشکلات نرم افزاری سیستم را برطرف می‌‌کند، ولی گاهی به دلایل مختلف خود دچار مشکل می‌‌شود.

پیشنهاد مطالعه

مشکلات Startup Repair کامپیوتر

قابلیت Startup repair با وجود این که بسیاری از مشکلات سیستم را برطرف می‌کند، ولی با این حال، گاهی خود دچار مشکلات متعددی می‌‌شود که از جمله مشکل Startup repair کامپیوتر می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- Startup Repair گیر می‌کند.

برای بسیاری از کاربران این احتمال وجود دارد که در زمانی که می‌‌خواهند مشکلی را به وسیله Statrup Repair کامیپوتر برطرف کنند، به مشکل برخورده و با وجود اجرای Startup Repair برای رفع مشکل، روند تعمیر، گیر کرده و حتی در مرحله‌‌ای متوقف می‌‌شود. به ویژه در ویندوز ۷ گیر کردن Startup repair به دفعات رخ می‌‌دهد که از آن به عنوان چرخه بی‌‌پایان Startup Repair نام برده می‌‌شود.

۲- Startup Repair به‌صورت خودکار کامپیوتر را تعمیر نمی‌‌کند.

گاهی سیستم عامل نمی‌‌تواند بالا بیاید و شما تلاش می‌‌کنید، مشکل پیش آمده را با استفاده از قابلیت Startup Repair تعمیر و برطرف کنید، ولی این قابلیت قادر به بر طرف کردن مشکل نبوده و پیغام خطای (Startup repair cannot repair this computer automatically) را نمایش می‌‌دهد. معنای آن این است که Startup Repair نمی‌‌تواند به‌صورت اتوماتیک مشکل را برطرف کند.

مشکل Startup Repair کامپیوتر

راه‌‌های برطرف کردن مشکل Startup repair  کامپیوتر

مشکل Startup repair کامپیوتر اگر چه جزء مشکلات متداول کامپیوتر نیست، ولی با این حال در برخی مواقع پیش می‌‌آید که می‌‌توان به روش زیر آن را برطرف کرد.

۱- برطرف کردن مشکل گیر کردن Startup repair

این مشکل به احتمال زیاد در نتیجه آسیب دیدن و یا نادرست بودن تنظیمات BCD و همچنین پارتیش بندی اشتباه بوت سیستم به‌وجود آید. برای حل این مشکل به طریق زیر عمل کنید:

روش اول: اجرای chkdsk روی بوت

خط فرمان chkdsk برای بررسی و گاهی برای تعمیر خطاها و آسیب‌‌های احتمالی فایل‌‌های سیستم استفاده می‌شود. برای اجرای این فرمان محیط Command prompt را از System Recovery Options باز کنید و دستور زیر را در آن وارد کنید.

Chkdsk C: /f

به این روش مشکل نصب اشتباه درایوها و یا نامعتبر بودن آنها و همچنین پاک شدن برخی از فایل‌‌های سیستم را نمایش دهد.

پیشنهاد مطالعه

مشکل Startup Repair کامپیوتر

روش دوم: غیر فعال بودن ری استارت خودکار

کامپیوتر خود را ری استارت کنید و منتظر باشید تا کار بایوس با نمایش دادن لوگو شرکت سازنده و اطلاعات سیستم کامل شود، سپس کلید F8 را فشار دهید تا سیستم وارد محیط boot options شود. بعد از وارد شدن به این محیط گزینه Disable automatic restart on system failure را انتخاب کنید و کلید Enter را فشار دهید و منتظر باشید که سیستم بوت شود. نکته قابل توجه این است که این روش مشکلی که برایStartup Repair  به وجود آمده است را تعمیر نمی‌کند، ولی در صورت غیر فعال بودن، آن را فعال می‌‌کند.

۲- رفع مشکل عدم توانایی Startup repair برای رفع مشکل تعمیر خودکار کامپیوتر

گاهی اوقات، ویندوز سیستم در یک وضعیت بد قرار می‌‌گیرد که قابلیت Startup repair نمی‌‌تواند مشکل آن را برطرف کند. یا برخی از فایل‌‌ها به دلیل اشتباهات جزئی که در هنگام نصب ویندوز رخ می‌‌دهد، از بین رفته باشد. برای رفع این مشکل شما نیاز دارید که سیستم را قدم به قدم عیب‌یابی کرده و مشکل را برطرف کنید.

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ

روش اول: اجرای SFC/ فرمان اسکن برای چک کردن سیستم و تعمیر آن

برای اجرای این روش، ابتدا سیستم خود را ری استارت کنید، در زمانی که سیستم مجدد در حال بالا آمدن است، کلید F8 را به صورت متوالی فشار دهید تا زمانی که وارد صفحه نمایش Startup options شود. سپس گزینه Safe Mode  را با Command Prompt انتخاب کنید. وقتی که محیط Command Prompt ظاهر شد، فرمان زیر را در آن تایپ کنید:

SFC /scannow /offbootdir=d: \ /offwindir=d: \windows

بعد از وارد کردن این فرمان، کلید Enter را فشار دهید، و صبر کنید که کامپیوتر بعد از اتمام روند کار خود، ری استارت شود.

روش دوم: تلاش دستی برای بازسازی BCD

برای رفع مشکل گفته شده، علاوه بر این که می‌‌توانید از روش بالا استفاده کنید، می‌‌توانید از روش دستی بازسازی BCD هم استفاده کنید. برای استفاده از این روش محیط Command prompt را از گزینه System Recovery Options باز کنید و دستور زیر را در آن تایپ کنید.

Bootrec /fixmbr

Bootrec /fixboot

Bootrec /rebuildbcd

مشکل Startup Repair کامپیوتر

روش سوم: تعمیر دستی فایل‌‌های ویندوز

روش دیگر برای رفع مشکل Startup repair کامپیوتر این است که به صورت دستی فایل‌‌های ویندوز را تعمیر کنیم. برای انجام این روش محیط CMD را از گزینهSystem Recovery Options  باز کنید و داخل آن فرمان‌‌های زیر را به ترتیب تایپ کنید.

فرمان اول: – C: (change the CMD path)

فرمان دوم: – dir

فرمان سوم: – cd\windows\system32\config

فرمان چهارم: – dir

فرمان پنجم: – MD mybackup

فرمان ششم: – copy *.* mybackup

فرمان هفتم: – CD RegBack

فرمان هشتم: – DIR

فرمان نهم: – copy *.* ..

فرمان دهم:  – exit

مشکل Startup Repair کامپیوتر

استفاده از جایگزین‌‌هایی برای Startup Repair

اگر با انجام دستورها و روش‌‌های گفته شده مشکل Startup Repair کامپیوتر بر طرف نشد، در آن صورت می‌‌توانید از جایگزین‌‌های Startup repair استفاده کنید. یکی از مهم‌‌ترین جایگزین‌‌هایی که می‌‌تواند به جای مشکل Startup repair کامپیوتر از آن استفاده کرد، system restore است. استفاده از قابلیت system restore همیشه می‌‌تواند یک راه آسان برای برطرف کردن مشکل باشد. برای استفاده از این قابلیت می‌‌توانید گزینه system restore را از بخش System Recovery Option پیدا کنید و دستورالعمل را دنبال کرده و یک نقطه تاریخی مشخص را برای اجرای system restore انتخاب کنید.

پیش شرط استفاده از این قابلیت این است که از قبل یک نقطه بازگردانی در کامپیوتر خود ایجاد کرده باشید و یا از سیستم خود بک آپ (backup) گرفته باشید. تنها محدودیت استفاده از قابلیت بازگردانی سیستم این است که فقط به مقطعی که در گذشته تعیین کرده‌‌اید، سیستم را باز گردانی می‌‌کند.

برای استفاده از این قابلیت می توانید به روش زیر عمل کنید.

۱- سیستم خود را ریبوت کنید و وارد Advanced Startup شوید و روی Troubleshoot کلیک کنید.

مشکل Startup Repair کامپیوتر

۲- از Advanced options گزینه System Restore را انتخاب کنید.

مشکل Startup Repair کامپیوتر

۳- روی Administrator Account کنید و رمز خود را وارد کنید و روی Continue کلیک کنید.

مشکل Startup Repair کامپیوتر

۴– نقطه بازیابی سیستم را انتخاب کنید و روند کار خود را تکمیل نماید.

استفاده از برخی نرم افزارها

برای رفع مشکل Startup repair کامپیوتر می‌‌توانید از برخی نرم افزارها هم استفاده کنید. استفاده از نرم افزارهای مانند AOMEI Backupper به شما این امکان را می‌‌دهد که بتوانید سیستم خود را به تاریخی بازگردانی کنید که حتی نمی‌‌توانید آن را بوت کنید. البته باید سی دی بوت یا یو اس بی (bootable CD or USB) را به وسیله برنامه AOMEI تهیه کرده باشید.

مشکل Startup Repair کامپیوتر

با استفاده از نرم افزار بک آپ گیری AOMEI شما دیگر نیازی به استفاده از قابلیت Startup Repair در ویندوز ۷ در زمانی که با مشکل مواجه می‌‌شوید، نخواهید داشت. این نرم افزار را هم چنین می‌‌توان در ویندوزهای ۸، ۸.۱، ۱۰، ویستا، و XP استفاده کرد.

برای رفع مشکل Startup repair کامپیوتر علاوه بر راه‌‌های گفته شده در بالا می‌‌توانید از روش‌‌های بازگردانی سیستم بدون بوت کردن آن و از نصب خارج کردن و نصب مجدد ویندوز OS استفاده کنید. با استفاده از این روش‌ها به احتمال زیاد می‌‌توانید مشکل را برطرف کنید.

نصب ویندوز و نرم افزار در محل با آچارباز
خدمت نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شامل تمامی خدمات مربوط به نصب، تعمیر و ارتقای ویندوز و نرم‌افزارهای کاربردی و تخصصی ویندوز و لپ تاپ می‌شود. در این خدمت، تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز برای نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شما، در هر بخش از مناطق ۲۲ گانه تهران به محلتان مراجعه خواهد کرد.
درخواست نصب ویندوز و نرم افزار

منبع:
easeus.com
backup-utility.com


نویسنده :

۴۱ دیدگاه

 • مهران گفت:

  سلام ببخشید بنده اشتباهی دستم خورد و کامپیوتر خاموش شد و الان روشن که میشه تو صفحه ای گیر می کنه الان چه کار کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مهران عزیز، برای رفع مشکل روشن نشدن کامپیوتر لازم است صحت رم، هارد و منبع تغذیه را بررسی کنید. ریست تنظیمات بایوس نیز ممکن است در رفع مشکل موثر باشد. اگر مشکل رفع نشد، شما می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر لپ تاپ ثبت کنید تا کارشناسان ما راهنمایی لازم را خدمتتان ارائه دهند.

 • دانشجو گفت:

  سلام. ممنون. من روش سوم رو استفاده کردم و جواب گرفتم

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   خوشحالیم که توانستیم به شما کمک کنیم و ممنونیم از نظر شما که انرژی بخش تیم آچارباز است

 • مهدی گفت:

  سلام ببخشید من هنگام روشن کردن لب تاپ این ارور رو میده باید چیکار کنم

 • صابری گفت:

  سلام عرض ادب
  بسیار عالی بود سپاس‌گزارم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/ خانم صابری عزیز، خواهش می‌کنیم و ممنونیم از نظر شما که انرژی بخش تیم آچارباز است.

 • حسین گفت:

  سلام
  ممنون. خیلی مفید بود. استفاده کردم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   حسین عزیز، خوشحالیم که توانستیم به شما کمک کنیم و ممنونیم از نظر شما که باعث افزایش انرژی تیم آچارباز شد.

 • میلاد قربانی گفت:

  سلام من تو قسمت استارتاپ ریپیر با مشکل برمیخورم باید چجوری حلش کنم ک اطلاعات هم ازبین نره ممنون میشم اگ کمک کنین

 • احسان گفت:

  سلام خب مشکل اینکه ویندوز رو میگفت اصلی نیست رو درست کردم ولی چرا وای فای رو نمیخونه نت وصل نمیشه مشکل هم از وای فای نیست

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، باید از مسیر Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center تنطیمات شبکه را بررسی و اعمال کنید.

 • Ehsan گفت:

  سلام من روش سوم رو انجام دادم بعد ریستارت زدم ویندوز اومد بالا حالا اون گوشه پایین اینو نوشته Windows 7 Build 7601 Tihs Copy Windows Is Not Genuine ک معنیش اینه ک ویندوز اصل نیست و اینترنت هم وصل کردم بهش نمیاره بالا گوگل سرچ کردم میگه نت نیست

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز از اکتیویترورهای ویندوز استفاده کرده و یا ویندوز خود را تغییر دهید.

 • سپهر گفت:

  سلام با اینا درست نشد ویندوز بخام عوض کنم مطالب روش پاک میشه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، با عوض کردن ویندوز، اطلاعات درایوی که ویندوز روی آن نصب است حذف خواهد شد. اطلاعات درایوهای دیگر حذف نخواهد شد.

 • ms2 گفت:

  سلام ببخشید با ارور repairing disk errors this might take over مواجه میشم چیکار باید بکنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • zhra گفت:

  سلام من کامپیوترمو روشن میکنم startup repair میاره و پایینش نوشنه سیستم قادر به شروع نمیباشد و یه گزینه restore داره ک اگ بزنم همه چیم پاک میشه؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا پشتیبان آچارباز شما را راهنمایی کند.

 • هستی باقری گفت:

  باسلام لپ تاب بنده ویندوز ۷ است وقتی روشن میکنم صفحه اش میرود و همین استارت ریپر رو میاره وقتی مراحل رو انجام میدهم صفحه آبی با نوشته هایی میاد چکار کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، پیشنهاد میکنم با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید و یا درخواست تعمیر لپ تاپ در محل را ثبت کنید تا همکاران ما به مشکل پیش آمده رسیدگی کنند.

 • mahdi گفت:

  سلام من وقتی کارت گرافیک کامپپیوتر رو عوض کردم بدون مشکل تصویر داد ولی تو قسمت استارت ویندوز۷ گیر کرد و حالت safe mode هم کار نمیکرد آیا اگه ویندوز رو عوض کنم مشکل حل میشه؟(درحال حاضر با همون کارت گرافیک قبلی سیستم بوت میشه.)

 • M گفت:

  با سلام
  وقتی کامپیوتر رو روشن میکنم صفحه سیاه میشه و بعد از مدتی خطایwindow is loding file میده و بعد چند دقیقه دوباره Restartمیشه.
  باید چه کار کنم؟
  سپاس

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   دوست عزیز، دستگاه شما مشکل سخت افزاری دارد و باید توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶، جهت ثبت تیکت تماس بگیرید.

  • ستایش گفت:

   منم همین طور شده فک کنم هارد یا مادر بورد سوزوندی

 • تارا گفت:

  من روش تلاش دستی برای بازسازی ای بی سی رو انجام دادم صفحه آبی اومد و ریستارت شد اما باز که روشن کردم درست نشد

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   پیشنهاد میکنم در این شرایط از تعمیرکار کامپیوتر کمک بخواهید تا به مشکل رسیدگی کند.

 • تارا گفت:

  سلام من کامپیوترم رو که روشن میکنم صفحه سیاه میاد با نوشته بعد اینتر رو میزنم به جای علامت ویندوز می‌نویسه windows files loading میشه بگین چطوری درستش کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • کمکم کنید گفت:

  سلام.من مشکل دوم رو دارم یعنی اینکه startup repair نمیتونه مشکلات رو حل کنه.
  وقتی میرم
  《advanced boot options》که با f8 میومد،
  گزینه《safe mode with command promt》
  رو که میزنم دوباره سیستم راه میوفته و هیچ جایی برای تایپ فرمان وجود نداره.
  وقتی هم میخوام برم منوی
  《system recovery options》
  فقط یه گزینه 《startup repaire》هستش.هیچ گزینه دیگه ای نیست.
  خواهش میکنم بگین باید چیکار کنم؟آیا با نصب یه ویندوز دیگه مشکل برطرف میشه؟
  (ویندوز به احتمال زیاد ۷هستش،کامپیوتر مال خودم نیست و از اولش که فامیلمون تحویل گرفته همینطوری بود)

 • علی گفت:

  سلام من یکی از فامیلام گوشی و فلش ش رو وصل کرد به کامپیوتر و از اون موقع دیگه وارد ویندوز نشد و فقط سیاه شد الان که دارم اینو می نویسم ویندوز داره ریپیر میشه باید چیکار کنم دقیقا صبر کنم تموم شه یا نه ببندمش

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   کامپیوتر را خاموش کرده و با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناس کامپیوتر دستگاه شما را در محل خودتان بررسی کند.

 • سبحان گفت:

  ببخشید تازه کامپیتر رو خریدم نو هیچی روش نیست حتا ویندوز وقتی روشن میشه همچین چیزی میگه.

  Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key این رو میگه

 • Bahar گفت:

  سلام با تشکر از معلومات مفید
  یه مشکلی تو لپتاپم است که حالت repair میاد و میگه ک اتومات نمیشه مشکل رو رفع کرد و دوباره خاموش میشه به هیچ صورت نتونستم وارد پروگرام پpc بشم هیچ لود نمیشه فقط خاموش میشه و دوباره مث همون اول آپشن repair رو میده
  لطف کنین میگین چیکار کنمش

 • ارسال دیدگاه  مطالب مرتبط با نرم افزار

  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.