به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

نشانه‌های خرابی برد یخچال امرسان چیست؟

برد الکترونیکی یخچال فریزرها عملکردی مانند مغز انسان دارد و در واقع فعالیت‌های اصلی یخچال فریزر مثل سرمایش و برفک‌زدایی را تحت کنترل دارد. قطعات اصلی مانند کمپرسور و فن‌ها تحت فرمان برد الکترونیکی کار می‌کنند.

در یخچال‌ فریزرهای امرسان هم مانند سایر برندها، این برد الکترونیکی است که مهم‌ترین نقش را در درستی عملکرد دستگاه ایفا می‌کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم، وظیفه برد یخچال امرسان این است که چرخه کمپرسور و یخ‌زدایی را کنترل کند. زمانی که یخچال به سرماسازی احتیاج دارد، برد الکترونیکی ولتاژ برق را به سمت کمپرسور و فن‌ها می فرستد و این عملکرد را ممکن می‌کند. همچنین سنسور این برد دما را در فضای یخچال فریزر رصد کرده و آن را به تعادل می‌رساند و به این ترتیب درستی فرآیند یخ‌زدایی را مدیریت می‌کند.

عملاً هر آنچه در یخچال امرسان خراب شود، می‌تواند دلیلی بر ایراد در برد اصلی باشد. اگر عملکرد کمپرسور با اختلال روبرو شود، رله استارت مشکل داشته باشد، فن‌ها از کار بیافتند، چراغ یخچال روشن نشود و یا پنل روی یخچال کار نکند؛  همگی نشان از خرابی برد الکترونیکی یخچال فریزر دارد.

تمام کدهای خطای یخچال امرسان که بر روی نمایشگر یخچال ظاهر می‌شود، می‌تواند به طور مشخص بر وجود ایراد در یکی از قطعات دلالت داشته باشند و بسیاری از آنها هم بیانگر وجود ایرادی در برد الکترونیکی یخچال هستند.

کدهای خطای یخچال امرسان

نشانه‌های خرابی برد یخچال امرسان

مسئله خرابی برد اصلی چیزی نیست که شما بتوانید با استفاده از دفترچه‌های راهنما و یا داشتن اطلاعات کلی در مورد سیستم یخچال پی ببرید؛ بلکه تشخیص آن و در صورت لزوم تعمیر و تعویض آن، نیاز به مهارت و دانش تخصصی دارد. بنابراین برای تعمیر یخچال امرسان خود به خصوص زمانی که فکر می‌کنید مشکل از برد الکترونیکی آن است، باید با یک تعمیر کار متخصص تماس بگیرید.

اما علائم و نشانه‌هایی وجود دارند که با مشاهده آنها و اطلاعشان به تعمیرکار، می‌توانید روند عیب‌یابی و تعمیر برد یخچال امرسان را سرعت ببخشید.

فن‌ها به درستی کار می‌کنند، اما کمپرسور خاموش است

اگر کمپرسور خاموش باشد اما هر دو فن در حال کار باشند، یخچال به درستی خنک نمی‌شود و مشکل می‌تواند از برد اصلی، رله استارت یا کمپرسور باشد. اما این مساله اغلب نشانگر ایرادی در برد الکترونیکی است. یخچال فریزر را از برق بکشید، رله استارت را خارج کنید و آن را چندین بار تکان دهید. اگر صدای تلق تلوق از آن شنیدید، یعنی اشکال از این قطعه است؛ در غیر این صورت باید برد الکترونیکی را بررسی کنید. برد را جدا کنید و پشت آن را نگاه کنید. در صورتی که مشکلی در اتصالات برد مشاهده کردید، ممکن است بتوانید آن را تعمیر کنید. اما بعد از مدتی احتمال دارد که باز هم این مسئله تکرار شود؛ بنابراین بهترین راه این است که برد را تعویض کنید.

فن اواپراتور کار نمی‌کند

یکی از رایج‌ترین مشکلات برد یخچال امرسان همین مسئله است، که معمولا برای رفع این ایراد باید برد و فن را تعویض کنید. اگر فن به درستی کار نکند می‌تواند منجر به خرابی و یا حتی انفجار برد الکترونیکی شود. بنابراین در اسرع وقت با یک تعمیرکار برای حل این مشکل تماس بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

صداهای عجیب از موتور یخچال می‌شنوید

در صورتی که یخچال خنک نمی‌کند و به طور دائم صدای نامتعارف از آن شنیده می‌شود، به ایراد در برد آن شک کنید. تشخیص این مشکل چندان سخت نیست؛ کافی است صدای نرمال موتور یخچال خود را بشناسید! در این صورت زمانی که صدای تق تق عجیب از موتور شنیدید، می‌توانید حدس بزنید که احتمالا برد دستگاه خراب است.

سرعت فن به طور غیرنرمال تغییر می‌کند

گاهی اوقات ایراد در برد اصلی می‌تواند منجر به ایجاد صدای غیرمعمول توسط فن اواپراتور هم شود. تغییر سرعت فن امری نرمال است و معمولا یک دقیقه طول می‌کشد تا سرعت آن تند یا کند شود. اما اگر فن با سرعتی بیش از این میزان تغییر وضعیت می‌دهد و صدای آن هم نرمال نیست، نشان‌دهنده وجود مشکلی در برد اصلی است.

یخچال نوفراست برفک می‌زند

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین عملکردهای برد یخچال امرسان، کنترل فرایند برفک‌ز‌‌دایی است. اگر این فرآیند به درستی انجام نشود و یخچال‌های نوفراست به دلیل خرابی ترموفیوز یا عمل نکردن تایمر دیفراست برفک بزنند، مشکل می‌تواند مربوط به برد الکترونیکی باشد.

کدهای خطای یخچال امرسان در رابطه با برد اصلی

اگر یخچال امرسان شما از مدلی است که نمایشگر دارد، در صورتی که یکی از قطعات آن با مشکلی مواجه شود یک کد خطا یا ارور بر روی نمایشگر آن ظاهر می‌شود. برخی از این خطاها نشانگر وجود ایرادی در برد الکترونیکی هستند که عبارتند از:

ارور CD در یخچال فریزر امرسان

این کد خطا در مدل‌های مختلف یخچال فریزر امرسان می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. در بعضی از مدل‌ها زمانی که با این کد مواجه شدید، باید به کمپرسور، فن دستگاه و اتصالات مربوط به این قطعات شک کنید و آنها را بررسی کنید. در مدل‌های دیگر هم ممکن است دمپر دچار مشکل شده باشد. در صورتی که این قطعات را بررسی کردید و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کردید، ایراد از مدار برد دستگاه است.

کد خطای D5 یا DS در یخچال فریزر امرسان

این ارور نشانگر وجود مشکلی در سنسور دیفراست است. در این شرایط بررسی مقدار مقاومت سنسور و اتصالات و سیم‌های ارتباطی آن لازم است. در صورتی که مشکلی در آنها مشاهده نکردید، باید برد الکترونیکی دستگاه را چک کنید.

کد خطای FC در یخچال فریزر امرسان

زمانی که سنسور داخلی خراب شده باشد، این کد خطا را بر روی نمایشگر مشاهده می‌کنید. در این حالت، این قطعه باید تعویض شود. البته ممکن است خرابی برد دستگاه دلیل وجود این ارور باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برطرف کردن ایراد برد یخچال امرسان

از آن جایی که برد یخچال پیچیدگی بسیاری دارد و ممکن است با ایرادات متعددی مواجه شود، برطرف کردن اشکالات آن کار هر کسی نیست و نیاز به مهارت و تجربه دارد. بنابراین زمانی که یخچال شما با نقص عمده در عملکردش مواجه شد و نیاز به تعمیر یا تعویض برد پیدا کرد، بهتر است با تعمیرکاران متخصص تماس بگیرید.

یک اصل کلی در نگهداری لوازم خانگی وجود دارد! هر قطعه که بیشتر کار کند، بیشتر نیاز به تعمیر و سرویس مرتب و مداوم دارد؛ و برد الکترونیکی اصلی در یخچال یکی از همین قطعات است. امرسان یک برند ایرانی است و به همین دلیل هزینه تعمیرات آن از جمله تعویض و تعمیرات برد الکترونیکی آن، نسبت به برندهای مشابه خارجی کمتر است.

دقت کنید که در برخی موارد تعویض یک قطعه هزینه به مراتب کمتری نسبت به تعمیر آن دارد. در صورتی که برای تعمیر یخچال امرسان از مشاوره یک تکنسین حرفه‌ای کمک بگیرید، بهترین راه حل را با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان به شما ارائه خواهد داد.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.