یخچال و فریزرلوازم برقی آشپزخانه

آشنایی با قطعات یخچال و طرز کار آنها

آشنایی با قطعات یخچال-فریزر

همگی ما از یخچال، به عنوان یک نیاز اساسی در خانه استفاده می‌کنیم. امروزه، کمتر کسی پیدا می‌شود که در خانه‌اش یخچال نباشد. اغلب ما از این وسیله‌ی برقی استفاده می‌کنیم، بدون آنکه چیزی در مورد قطعات یخچال، بدانیم و با نحوه‌ی عملکرد آنها آشنا باشیم!

امروز، ما در وبلاگ آچارباز، قصد داریم، با زبانی ساده و روان در مورد قطعات یخچال و طرز کار قطعات و نحوه عملکرد یخچال صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

یخچال از چه قطعاتی تشکیل شده‌است؟

در هر یخچال، قطعاتی وجود دارد که در ادامه در مورد آنها با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با قطعات یخچال بیشتر آشنا شوید:

سیال یا مایع مبرد

مواد خنک کننده یا مبرد، از جمله مایعاتی است که در یخچال تحت چرخه‌ی ترمودینامیکی قرار می‌گیرد و به حفظ دما و خنکی محیط داخل یخچال کمک می‌کند. زمانیکه سیال وارد تبخیر کننده می‌شود، گرما را از محیط یخچال می‌گیرد و به بخار تبدیل می‌کند.

مبرد یخچال
یک سیال خوب باید غیر سمی و غیرقابل اشتعال باشد تا در صورت نشتی، آتش نگیرد.

کمپرسور یخچال

یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال، کمپرسور است. کمپرسور یخچال، مانند قلب یخچال است و مبرد را در کل سیستم به گردش می‌اندازد. در واقع، کمپرسور یخچال، سیال مبرد را در تمامی یخچال با افزایش فشار تنظیم کرده و جاری می‌کند.

به زبان ساده‌تر، کمپرسور، یک قطعه یخچال است که با صرف انرژی مکانیکی، مبرد یا سیال را به دور خود می‌چرخاند و آن را فشرده می‌کند. در اثر این کار، دمای گازی که فشرده شده، افزایش می‌یابد. زمانیکه گاز فشرده شده می‌خواهد خارج شود، آن را از یک سیستم خنک کننده عبور می‌دهد تا دمای گاز دوباره به حالت معمولی آن باز گردد.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر
کمپرسور یخچال
اگر در هنگام کار کردن یخچال، صدایی شنیدید، آن صدای کمپرسور است. ترموستات با خاموش و روشن کردن کمپرسور، دمای یخچال را کنترل می‌کند.

کندانسور یا رادیاتور یخچال

کندانسور نیز یکی دیگر از قطعات یخچال است که مبرد را خنک کرده و گاز را به حالت مایع تبدیل می‌کند. کندانسور در پشت یخچال به شکل یک مجموعه سیم پیچ لوله‌ای با باله‌های خارجی نصب شده است.

وظیفه کندانسور جذب گرمای یخچال و انتقال آن به محیط بیرون است. از طرفی با کاهش حرارت مبرد، دمای آن به دمای میعان می‌رسد و از حالت بخار به مایع تبدیل می‌شود.

کندانسور یخچال

یکی از قطعات یخچال، کندانسور است که در پشت آن قرار دارد و کمک می‌کند تا گرمایی که به درون یخچال جذب شده به بیرون منتقل شود.

پیشنهاد مطالعه

تبخیرکننده یخچال یا (Evaporator)

یکی از قطعات مهم یخچال تبخیرکننده یا «اواپراتور» است. تبخیر کننده در داخل یخچال قرار دارد و باعث سرد شدن مواد درون آن می‌شود. در واقع تبخیر کننده، یک مبدل حرارتی است که بین فضای یخچال و لوله‌های خنک کننده قرار دارد.

تبخیرکننده یخچال
دستگاه تبخیر کننده یخچال، گرمای داخل یخچال را جذب خود کرده و هوای درون آن را سرد می‌کند.

فشارشکن یخچال یا (Expansion Device)

زمانیکه سیال مبرد وارد کندانسور می‌شود و می‌خواهد به تبخیر کننده برود، از فشارشکن عبور می‌کند. فشارشکن، میزان عبور جریان سیال مبرد به تبخیر کننده را تنظیم می‌کند.

از جمله وظایف دیگر فشارشکن، کنترل ورود مقدار مشخصی سیال است که به طور قطع بخار می‌شود.

فشارشکن‌ها در یخچال به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 ورودی ثابت

در این فشارشکن سطح جریان عبوری سیال ثابت می‌ماند.

ورودی متغیر

در فشارشکن متغیر، سطح جریان با تغییر نرخ جریان، تغییر خواهد کرد.

فشارشکن یخچال
فشار شکن یکی از قطعات یخچال است که کار کنترل و تنظیم دمای یخچال توسط آن انجام می‌شود.

ترموستات یخچال

ترموستات نیز یکی دیگر از قطعات مهم یخچال است. ترموستات با نظارت بر دما و خاموش و روشن کردن کمپرسور، روند خنک سازی داخل یخچال را کنترل می‌کند. به طور مثال زمانیکه ترموستات احساس کند، داخل یخچال به حد کافی سرد است، کمپرسور را خاموش می‌کند. همچنین زمانیکه احساس کند، دمای یخچال بالا رفته، کمپرسور را روشن می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

ترموستات یخچال
یکی دیگر از قطعات یخچال، ترموستات است که درجه حرارت داخل یخچال را تنظیم می‌کند.

یخچال چگونه کار می کند؟

یخچال با گردش مبرد و تغییر مایع به گاز، کار می‎کند. با این کار، محیط اطراف یخچال خنک می‌شود و مواد غذایی در فضای یخچال، سالم باقی می‌مانند.

برای شروع این فرآیند، باید فشار از روی مبرد به وسیله یک خروجی به نام لوله مویین کاسته شود.

در ادامه گاز مبرد، دوباره به حالت مایع بر می‌گردد. برای این کار، گاز با کمک کمپرسور، مجددا تحت فشار و درجه حرارت بیشتر قرار می‌گیرد و بسیار داغ می‌شود.

برای کم کردن حرارت مبرد گازی، خازن پشت یخچال، وارد عمل می‌شود و گاز خنک شده، دوباره تبدیل به مایع می‌شود.

مبرد مایع شده دوباره به اوپراتور بر می‌گردد و این فرآیند دوباره تکرار می‌گردد.

اگر بخواهیم مراحل کار یخچال را به طور خلاصه بیان کنیم، باید بگوییم:

 • کمپرسور، بخار مبرد را فشرده کرده در نتیجه فشار و حرارت مبرد افزایش می‌یابد. مبرد فشرده شده به سمت سیم پیچ‌های کندانسور در قسمت خارجی یخچال هدایت می‌شود.
 • سیم پیچ‌های کندانسور با دمای هوای خنک‌تر آشپزخانه ،مطابقت دارد و مبرد فشرده شده به مایع تبدیل می‌شود.
 • در فشار زیاد مبرد مایع خنک می‌شود.
 • مبرد گرمای داخل یخچال را جذب کرده و از طریق سیم پیچ‌های تبخیر کننده جریان پیدا می‌کند و هوای درون آن را خنک می‌سازد.
 • دوباره مبرد به دلیل افزایش حرارت، به گاز تبدیل شده و به کمپرسر بر می‌گردد و این چرخه دوباره تکرار می‌شود.
یخچال-فریزر
یخچال و فریزر از اصول سردسازی(تبرید) پایه برای گرفتن گرما از هوا استفاده می‌کنند.

یخچال و فریزر یکی از وسایل کارآمد و مهم خانه است که نحوه عملکرد درستشان، برای افراد خانواده، بسیار مهم است. شما هرچقدر هم مراقب یخچالتان باشید، باز هم ممکن است، مشکلات زیر برای یخچالتان به وجود آید:

 1. خرابی و مشکل در کمپرسور یخچال فریزر
 2. نشتی گاز یخچال
 3. خنک نکردن یخچال
 4. فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر تصفیه یخچال
 5. تولید برفک توسط یخچال بدون برفک
 6. آب دادن داخل یخچال
 7. نشت دادن آب به بیرون یخچال
 8. گرم شدن موتور یخچال و …
پیشنهاد مطالعه

در این شرایط استفاده از یک تعمیرکار متخصص و کارآمد برای تعمیر یخچال بسیار مهم است. مجموعه‌ی آچارباز با ارائه بهترین متخصصان می‌تواند مشکل پیش آمده برای یخچال-فریزر شما را در کمترین زمان ممکن در خانه برطرف کند. کافی است، سفارشتان را در وب سایت یا اپلیکیشن آچارباز به ثبت برسانید تا همکاران ما در کمترین زمان ممکن به کمک شما بیایند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا