به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

بررسی علت خرابی و سوختن تایمر هواپز

علت خرابی و سوختن تایمرهواپز

هواپز از جمله دستگاه‌هایی است که در اکثر خانه‌های خانواده‌های جوان و خانواده‌های قدیمی که با تکنولوژی همگام شده‌اند دیده می‌شود و به یکی از پر کاربردترین دستگاه‌ها در خانه، تبدیل شده‌است. از آنجایی که هواپز یک وسیله برقی است، مانند سایر لوازم نیاز به مراقبت و تعمیر دارد. سوختن تایمر هواپز یکی از مشکلات رایج در هواپزها است که ما را به فکر تعمیر دستگاه و یا تماس با کارشناس تعمیر هواپز می‌اندازد. با آچارباز همراه باشید تا دلایل این اتفاق را بررسی کنیم.

خرابی هواپز

زندگی کارمندی، مشغله زیاد، نیاز به داشتن رژیم غذایی سالم و … ما را به سمت استفاده از دستگاه هواپز می‌برد اما ممکن است یک روز  بعد از خواندن راهنمای استفاده از دستگاه هواپز، موقع استفاده از این دستگاه جادویی، متوجه شوید که هواپزتان درست کار نمی‌کند و با مشکل خرابی هواپز روبرو شده‌اید. شاید بخواهید قبل از تماس با کارشناس تعمیر هواپز خودتان علت خرابی هواپز را بررسی و دستگاه را عیب‌یابی و در صورت امکان مشکل را برطرف کنید.

موارد خرابی هواپز شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سوختن تایمر هواپز
  • خاموش و روشن شدن چراغ هواپز
  • روشن نشدن لامپ پخت هواپز
  • تولید نکردن گرما توسط هواپز
  • خاموش شدن سریع لامپ پخت هواپز
  • کار نکردن فن دستگاه هواپز
  • روشن نشدن لامپ خبر هواپز
  • روشن نشدن هواپز
تعمیر هواپز در محل
قبل از تعمیر هواپز، عیب یابی دستگاه مهم است.

عیب یابی هواپز

قبل از تعمیر هر دستگاهی نیاز است که به صورت دقیق علت به وجود آمدن مشکل بررسی گردد، گاهی با یک تغییر کوچک مشکل حل می‌شود ولی اگر عیب یابی درست انجام نشده باشد، انجام تعمیرات هزینه و زمان زیادی را از شما می‌گیرد و شاید لازم شود یک هواپز جدید، خریداری کنید.

قبل از شروع به عیب‎ یابی پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی تمام قطعات هواپز را در آچارباز بخوانید.

تعمیر هواپز در محل با آچارباز
روشن نشدن هواپز، خرابی تایمر مکانیکی و خرابی و شکستن قطعات مختلف هواپز از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در اپلیکیشن ارائه خدمات آچارباز می‌توانید آنها را جهت بررسی و عیب یابی به تعمیرکار سیار آچارباز بسپارید.
درخواست تعمیر هواپز

سوختن تایمر هواپز

پس از قراردادن غذا داخل هواپز و بستن کامل درب آن، نوبت به تنظیم تایمر می‌رسد، تایمر هواپز با توجه به زمانی که در آن وارد می‌کنید، دستگاه را روشن نگه می‌دارد و پس از اتمام زمان به اجزای دستگاه فرمان توقف می‌دهد، اگر این قطعه بسوزد استفاده از دستگاه تقریبا ممکن نخواهد بود. قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که تایمر هواپز سوخته است و علت درست کار نکردن آن چیز دیگری نیست.

ممکن است تایمر هواپز به علت درست بسته نشدن درب دستگاه شروع به کار نکند و یا مشکل از تایمر نباشد و اتصالات دستگاه دچار ایراد شده باشند و برق به تایمر نرسد، ابتدا با یک فاز متر آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید چیزی را فراموش نکرده‌اید. هزینه تعمیر تایمر دستگاه هواپز گاهی بیشتر از هزینه تعویض تایمر می‌شود و در اینجا لازم است یک برآورد هزینه نیز داشته باشید.

تعمیر تایمر هواپز
تایمر هواپز، صادر کننده دستور توقف پخت در دستگاه است.

خاموش و روشن شدن چراغ هواپز

هنگامی که هواپز شروع به کار می‌کند، چراغ هواپز روشن می‌شود این چراغ خبر از در جریان بودن تولید حرارت در درون دستگاه هواپز می‌دهد، علت خاموش روشن شدن آن مربوط به تنظیمات سنسورهای درون دستگاه با توجه به میزان حرارت انتخابی شما است و نشان دهنده عملکرد بهتر و سریع‌تر آنها از فرها و ماکروفرها است. در نتیجه این مورد طبیعی است و با خاموش و روشن شدن چراغ هواپز دچار نگرانی نشوید، دستگاه مشکلی ندارد.

روشن نشدن لامپ پخت هواپز

لامپ پخت هواپز وظیفه ایجاد حرارت در درون دستگاه را دارد. اگر دستگاه هواپز شما شروع به کار کرده است و فن دستگاه کار می‌کند اما لامپ پخت روشن روشن نمی‌شود، امکان دارد لامپ پخت سوخته باشد. با یک مولتی متر دیجیتالی المنت را بررسی کنید، در صورتی که المنت تابشی یا همان لامپ پخت سالم باشد، دارای مقاومت ۳۰ الی ۴۰ اهم است در غیر اینصورت این قطعه خراب شده و نیاز است که لامپ پخت هواپز تعویض شود.

برای بررسی برق لامپ پخت از فازمتر استفاده نکنید زیرا بعد از قطع شدن نول هر دو پایه فاز را نمایش می‌دهند.

تعمیر لامپ پخت هواپز در محل
لامپ پخت هواپز، تولید کننده حرارت لازم برای پخت غذا در دستگاه است.

تولید نکردن گرما توسط هواپز

در صورتی که المنت تابشی سوخته باشد دیگر در درون هواپز گرما تولید نمی‌شود. بعد از اینکه به درستی دستگاه را به پریز متصل کرده‌اید و پریز دارای برق است و بعد از تنظیم میزان حرارت و زمان، دستگاه شروع به کار می‌کند اما حرارتی تولید نمی‌شود، نیاز است تا المنت تابشی تعویض شود.

خاموش شدن سریع لامپ پخت هواپز

اگر بعد از روشن شدن و شروع به کار دستگاه هواپز لامپ پخت به سرعت خاموش شود و علت آن مربوط به تنظیمات تایمر و یا حرارت توسط شما نباشد و غذا نپخته بماند، ممکن است مشکل از فن کانوکشن و یا ترموستات کنترل دمای دستگاه باشد که باعث بالا رفتن سریع حرارت در هواپز می‌شود و در نتیجه تولید حرارت دستگاه متوقف می‌شود و یا میزان دمای غلط را گزارش می‌دهد و باعث خاموش شدن لامپ پخت می‌شود.

کار نکردن فن دستگاه هواپز

اگر بعد از روشن شدن لامپ پخت متوجه شوید که حرارت در درون هواپز جریان پیدا نمی‌کند و غذا به خوبی پخته نمی شود، علت می‌تواند کارنکردن فن دستگاه هواپز باشد. اگر فن هواپز سوخته و یا دچار گیرپاژ شده باشد نیاز است که فن دستگاه را تعویض کنید اما ابتدا بررسی کنید که پره‌های فن در اثر ضربه و جابجایی دچار گیر با سایر اجزا یا بدنه و یا سیم‌های آن تامین کننده انرژی آن جدا نشده باشد.

فروشگاه قطعات هواپز
اگر فن دستگاه هواپز کار نکند، غذا به خوبی نمی‌پزد و ممکن است به اجزای درونی دستگاه آسیب برسد.

روشن نشدن لامپ خبر هواپز

اگر دستگاه هواپز شما به درستی کار می‌کند و مشکلی در پخت غذاها ندارید اما لامپ خبر هواپز روشن نشود ممکن است علت آن نرسیدن برق به لامپ باشد در این صورت مدار را بررسی کنید و در صورت مشاهده قطعی در هر قسمت آن را رفع کنید. اگر در مدار مشکلی نباشد، ممکن است لامپ خبر هواپز سوخته باشد. لامپ را از مدار جدا و به صورت مستقیم آن را با برق ۲۲۰ ولت امتحان کنید، اگر لامپ روشن نشد، آن را تعویض کنید.

روشن نشدن هواپز

علت روشن نشدن هواپز می‌تواند موارد زیادی همچون اتصالات داخل هواپز، کلید هواپز، موارد امنیتی دستگاه و … باشد که در مقاله دلایل مهم روشن نشدن هواپز به آن می‌پردازیم.فراموش نکنید با توجه به ارزشمند شدن روز افزون لوازم برقی، همانند دستگاه هواپز در صورتی که در تعمیر آن تخصصی ندارید با یک کارشناس تعمیر هواپز تماس بگیرید و این ریسک را نکنید که برای فقط کمی صرفه جویی در هزینه ها، مجبور به پرداخت هزینه خرید یک دستگاه هواپز جدید شوید.

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.