به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

خرید دوربین مدار بسته

سیستم دوربین‌های مدار بسته امروزی، کوچک‌تر، ارزان‌تر و پیچیده‌تر از گذشته شده و دارای ویژگی‌های بسیار بیشتری هستند. بنابراین به عنوان یک مشتری، اکنون انتخاب‌های بسیار زیادی برای خرید یک دوربین مدار بسته برای شما وجود دارد. اما همین تعدد انتخاب‌ها می‌تواند باعث سردرگمی مشتریان در انتخاب دوربین مدار بسته مورد نیاز شود، به خصوص اگر اولین بار است که برای خرید دوربین مداربسته اقدام می‌کنید.

حال ما در این مطلب قصد داریم تا با ارائه راهنمای خرید دوربین مدار بسته، به بسیاری از سوال‌های شما پاسخ دهیم.

دوربین امنیتی مدار بسته

دوربین‌های نظارتی در شکل‌ها، ابعاد و انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام برای استفاده در محیطی خاص، با ویژگی‌های مخصوص به خود ساخته شده‌اند. در ادامه‌ی مطلب راهنمای خرید دوربین مدار بسته، می‌توانید درباره دوربین نظارتی مورد نیاز خود اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

خرید دوربین مدار بسته

اطلاعات عمومی

این بخش به شما کمک می‌کند تا مشخصات اساسی یک دوربین و تاثیر آن بر عملکرد آن دوربین را درک کنید.

رزولوشن یا کیفیت تصویر دوربین آنالوگ به وسیله تعداد خطوط افقی تراشه سنسور که در دوربین فراهم می‌شود، اندازه‌گیری شده و آن را  “TV lines of resolution” یا به اختصار TVL می‌نامند. مشخص است که هرچه عدد TVL بیشتر باشد، رزولوشن تصویر بالاتر بوده و کیفیت تصاویر بهتر می‌شود.

  • کیفیت تصویر استاندارد: ۳۸۰TVL – ۴۲۰TVL
  • کیفیت تصویر بالا: ۴۸۰ TVL – ۵۲۰TVL
  • کیفیت تصویر بسیار بالا: ۵۴۰TVL – ۷۰۰TVL

LEDهای مادون قرمز به دوربین‌های مداربسته کمک می‌کنند تا مناطق تاریک را مشاهده کنند. این نورهای مادون قرمز به محیط پیرامونی تابانده شده و انعکاس آن‌ها از سطوح موجود در محیط، توسط چیپ سنسور دوربین جمع می‌شوند که این کار به دوربین اجازه می‌دهد تا وجود نور مرئی در محیط را تشخیص دهد. هر چه تعداد این LED ها بیشتر باشد، توانایی دوربین در شناسایی محیط‌های تاریک افزایش می یابد. پارامتر دیگری به نام Illumination Rage وجود دارد که به معنی حداکثر فاصله‌ای است که یک دوربین نظارتی می‌تواند در هنگام شب آن را ببیند.

Vandal resistance بیانگر این است که آیا دوربین توسط یک قاب فلزی یا پلاستیکی مستحکم تقویت شده است یا نه. معمولا اگر یک دزد حرفه‌ای قصد دستبرد زدن به منزل یا مغازه شما را داشته باشد، سعی می‌کند تا به دوربین‌های نظارتی و مدار بسته‌ی شما آسیب برساند تا آن‌ها را از کار بندازد، بنابراین بهتر است تا دوربین شما در مقابل آسیب مقاوم باشد.

دوربین های نظارتی سیاه و سفید و رنگی

در ادامه بحث راهنمای خرید دوربین مدار بسته، به انواع دوربین‌های رنگی و سیاه سفید می‌رسیم. در بیشتر سیستم‌های نظارتی، استفاده از دوربین‌های رنگی توصیه می‌شود. اگرچه دوربین‌های سیاه و سفید ارزان قیمت‌تر بوده، در برابر نور حساس‌تر هستند و قدرت تشخیص آن‌ها در محیط‌های تاریک بیشتر است.

دوربین‌های نظارتی مادون قرمز (IR) در محیط‌های کم نور به حالت سیاه و سفید سوئیچ می‌کنند تا قدرت دید در شب آن‌ها افزایش یابد. سپس هنگامی که شرایط نور محیطی نرمال شد به حالت رنگی باز می‌گردند.

دوربین های (IR) به دلیل انعطاف پذیری و سازگاری بالا بسیار مورد استفاده هستند و امروزه به طور معمول از آن‌ها در سیستم‌های نظارتی و امنیتی استفاده می‌شود.

خرید دوربین مدار بسته

دوربین های Network IP

راهنمای خرید دوربین مداربسته را با دوربین‌های IP ادامه می دهیم. اگرچه برای مدت طولانی است که در سیستم‌های نظارتی از دوربین‌های امنیتی استاندارد استفاده می‌شود، اما در ۵ سال گذشته دوربین‌های IP هم محبوبیت بسیار بالایی را کسب کرده‌اند. دوربین‌های IP در هنگام ورود به دنیای تکنولوژی بسیار گران قیمت بودند و در عین حال، کیفیت آن‌ها با دوربین‌های آنالوگ قدیمی تفاوت چندانی نداشت.

در واقع بهبود جزئی کیفیت این دوربین‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر، تفاوت قیمت بسیار بالای آنها را توجیح نمی‌کرد. اما با گذشت زمان و سرمایه گذاری شرکت های مختلف شاغل در این زمینه، کیفیت دوربین های IP بهبود بسیاری را تجربه کرده، در حالی که قیمت آن‌ها هم روز به روز کاهش می‌یافت.

محبوبیت این دوربین‌ها همچنان در حال افزایش است، به طوری که تخمین زده می‌شود در طی چند سال آینده، ۶۰ درصد فروش دوربین‌های امنیتی مربوط به دوربین‌های بر پایه‌ی IP باشد.

رزولوشن بالاتر و ویدیوی HD

دوربین‌های Megapixel IP می‌توانند ویدیوهای کیفیت بالا یا HD را ثبت کنند که جزئیات موجود در این ویدیوها بسیار بالا است. به عنوان مثال دوربین A 2 megapixel انتخابی مناسب برای نظارت بر روی یک ورودی یا خروجی بزرگ (مثل یک خیابان) است که می‌تواند تا عرض ۸ متر را پوشش دهد.

در هنگام دیده‌بانی از منطقه، دوربین مگاپیکسل کیفیت تصویر بسیار بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ را در اختیار شما می‌گذارد. برای مقایسه‌ی دوربین آنالوگ با مگاپیکسل، به تصویرهای زیر دقت کنید. پلاک این تریلی در تصویر ۲ مگاپیکسلی به سادگی قابل رویت است، اما دوربین آنالوگ به هیچ وجه نمی‌تواند شماره پلاک را بخواند.

در ثبت تصویر از چهره‌ی افراد هم وضعیت به همین شکل است. اگر شما بخواهید جزئیات دقیق صورت یک فرد را در ویدیو ببینید، مجبورید تا از دوربین مگاپیکسل استفاده کنید. افزایش تعداد پیکسل‌های تصویر، همچنین به ما اجازه می‌دهد تا از تکنولوژی ePTZ  استفاده کنیم.

زوم، شیب و چرخش الکترونیکی (ePTZ)

دوربین‌های آنالوگ قدیمی هم قابلیت زوم دارند، ولی در این دوربین‌ها شما فقط می‌توانید به صورت زنده بر روی ویدیوها زوم کنید که این کار هم به کندی صورت می‌پذیرد.

با دوربین‌های megapixel IP، شما می‌توانید بر روی تصویر، هم به صورت لایو و هم برای تصاویری که قبلا ضبط شده‌اند زوم کنید، آن‌ها را بچرخانید و یا کج کنید. نرم افزار NVR به شما این امکان را می‌دهد که بر روی هر قسمتی از ویدیوی خود که دوست دارید زوم کنید. بنابراین صرف نظر از زمان ضبط ویدیو، می‌توانید تمامی جزئیات آن را مشاهده کنید.

پوشش بیشتر و عریض تر دوربین

یکی از دلایل محبوبیت بالای دوربین های megapixel IP، توانایی آن‌ها برای پوشش بیشتر منطقه روبه روی دوربین و ثبت جزئیات بیشتر توسط یک دوربین تنها است. تنها یک دوربین ۲ مگاپیکسلی IP می‌تواند مساحتی ۶ برابر بیشتر از یک دوربین آنالوگ را پوشش دهد. بنابراین برای پوشش منطقه‌ی مورد نظر، می‌توان از یک دوربین  ۲ مگاپیکسلی IP به جای نصب ۶ دوربین آنالوگ استفاده کرد که این کار هزینه‌ی شما را به شدت کاهش خواهد داد.

این امر به خصوص برای دوربین‌های Fisheye IP که با لنزهای دوربین Fisheye خاص عرضه می‌شوند، صادق است. این دوربین‌ها می‌توانند محیط پیرامونی را با دید ۳۶۰ درجه پوشش دهند و دارای مدل‌های ۵ مگاپیکسلی هستند که ثبت جزئیات توسط آن‌ها فوق‌العاده بالا است. یک دوربین fisheye IP می‌تواند به سادگی ۳۰۰۰ فوت مربع (حدود ۲۸۰ متر مربع) را پوشش دهد!

حساسیت به نور و لوکس (Lux)

در ادامه راهنمای خرید دوربین مداربسته، بهتر است تا با مفهوم لوکس آشنا شوید. حساسیت نوری یک دوربین با لوکس اندازه‌گیری می‌شود. این پارامتر استاندارد به شما می‌گوید که توانایی دوربین در ثبت ویدیو از محیط های کم نور تا چه میزان است.

اگر یک شمع روشن را در فاصله‌ی یک قدمی از یک شی قرار دهیم، نوری که از شمع به جسم می‌تابد در حدود ۱۰ لوکس است. البته این تعریف، یک تعریف عامیانه و غیررسمی برای واحد لوکس است. مقدار luminescent (درخشندگی)  Lux سعی می‌کند تا رابطه انرژی در واحد سطح تابیده شده از یک سطح را به آن چیزی که چشم انسان درک می کند، مرتبط کند.

برای خرید یک دوربین مدار بسته، بسیار اهمیت دارد تا شما تمامی فاکتورهای موثر بر کاربرد مورد نظر خود را در نظر بگیرید. این فاکتورها از شرایط آب و هوایی گرفته تا شرایط نور محیطی که می خواهید دوربین را در آنجا نصب کنید متفاوت می باشند.

تصمیم شما در انتخاب یک دوربین مدار بسته، همچنین می تواند تحت تاثیر میزان امنیتی بودن شرایط و جزئیات تصاویری که می خواهید به دست بیاورید قرار بگیرد. مثلا آیا شما نیاز به تصویری برای شناسایی دقیق چهره افراد دارید و یا می خواهید بر روی عملکرد کارکنان محل کار خود نظارت کنید؟ بنابراین در ادامه مطلب راهنمای خرید دوربین مدار بسته سعی داریم تا قدم به قدم شما را برای انتخاب دوربین مطلوبتان راهنمایی کنیم.

خرید دوربین مدار بسته

قدم اول: آیا شما می خواهید تا دیگر افراد متوجه ثبت فیلمشان توسط دوربین مدار بسته بشوند یا نه؟

راهنمای خرید دوربین مدار بسته را با طرح سوال بالا آغاز می کنیم. اگر پاسخ شمار به این سوال “نه” می باشد، پس به یک دوربین مخفی نیاز دارید. اگر افراد از قبل از وجود یک دوربین مدار بسته‌ی مخفی در محل آگاه نباشند، نمی توانند مکان آن را پیدا کنند.

این دوربین های مخفی می توانند با شکل و شمایل مختلف (مثل یک سنسور تشخیص دود) نصب شوند، در حالی که کار اصلی آن ها فیلمبرداری مخفیانه از منطقه می باشد. اگر شک دارید که یکی از کارکنان شما دزدی می کند و یا وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهد، استفاده از این نوع دوربین ها توصیه می شود.

قدم دوم: به چه سطح از کیفیت از تصاویر ثبت شده با دوربین نیاز دارید؟

در قدم دوم از راهنمای خرید دوربین مدار بسته ، شما باید نیازهای خود را بسنجید. اگر شما برای مراقبت و مشاهده‌ی افرادی که نمی شناسید از دوربین استفاده می کنید، پس نیاز است تا رزولوشن دوربین شما بالا باشد. استفاده از دوربین با رزولوشن بالا از این حیث مهم است که در صورت نیاز، می توانید از تصاویر باکیفیت آن برای متهم کردن یک شخص (مثلا دزد) در دادگاه استفاده کنید.

دوربین با کیفیت بالا، دوربینی است که رزولوشن آن بالاتر از ۵۵۰TVL باشد. هر کیفیتی پایین تر از این سطح، احتمالا نمی تواند منجر به تشخیص هویت فرد مجرم شود. اگر از دوربین مدار بسته برای نظارت بر روی کارکنان خود استفاده می کنید، نیازی به رزولوشن بسیار بالا نخواهید داشت. چون به هر حال می توانید حتی در کیفیت های پایین تر هویت کارمندان خود را از روی تصاویر تشخیص دهید.

قدم سوم: چه سطحی از نور را در تصاویر خواهید داشت؟

در قدم سوم از راهنمای خرید دوربین مدار بسته، شما باید شرایط نور محل نصب دوربین را بسنجید. اگر شما با محیط های کم نور سر و کار دارید، پس به دوربینی با لوکس پایین نیاز دارید. یعنی دوربین شما باید بتواند حتی در محیط های بسیار کم نور، تصاویر با کیفیتی را ثبت کند.

اگر شما نیاز به یک دوربین دارید که بتواند در تاریکی مطلق هم کار کند، پس نیاز به دوربینی دارید که دارای LED مادون قرمز بوده، یا دوربینی با حساسیت مادون قرمز و نورافکن LED IR جداگانه باشد. این دوربین ها معمولا با سطح روشنایی صفر لوکس رتبه بندی می شوند و می توانند تصاویر سیاه و سفید را در تاریکی مطلق ثبت کنند.

قدم چهارم: آیا ممکن است که دوربین شما هدف خرابکاری دزدها یا آسیب های ناگهانی قرار بگیرید؟

اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، پس شما به یک دوربین vandal resistant (مقاوم در برابر خرابکاری) نیاز دارید. این دوربین ها طوری طراحی شده اند که در برابر آسیب های احتمالی محفوظ بمانند. دوربین های vandal resistant انتخابی مناسب برای کاربردهای پرخطر می باشند.

قدم پنجم: دوربین مداربسته شما قرار است تا چه فاصله‌ای را تحت پوشش قرار دهد؟

فاصله‌ی اشیا، اموال و یا اشخاصی که می‌خواهید آن‌ها را تحت نظارت قرار دهید نسبت به دوربین مدار بسته، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب نوع، سایز و شکل لنز دوربین شما هستند.

اگر شما یک دوربین مداربسته چند کانونی (vari-focal CCTV camera) را انتخاب کنید، آنگاه در هنگام نصب دوربین، توانایی تغییر دستی زاویه و محدوده‌ی لنز را خواهید داشت که این کار به شما برد و زاویه‌های دید گوناگونی را از طریق دوربین می‌دهد (البته برد و زاویه، بسته به نوع دوربین متفاوت هستند). اگر شما دوربینی با لنز ثابت بخرید، آنگاه در هنگام نصب نمی‌توانید زاویه و برد دید لنز آن را تغییر دهید؛ پس در هنگام خرید این نوع دوربین‌های مدار بسته، ضروری است تا لنز با سایز مناسب خود را انتخاب کنید.

قدم ششم: دوربین مداربسته خود را در کجا نصب خواهید کرد؟

راهنمای خرید دوربین مدار بسته را با بررسی محل نصب دوربین ادامه می دهیم. اگر شما یک دوربین CCTV با یک براکت ۳ محوره را خریداری می‌کنید، می‌توانید

این دوربین را در هر جایی که دوست دارید نصب کنید: مثلا بر روی سقف، دیوار یا پشت بام. البته اگر ارتفاع نصب دوربین خیلی بالا باشد، آنگاه فقط موی سر افراد را مشاهده کرده و موفق به تشخیص چهره آن ها نخواهید شد. همچنین اگر دوربین در ارتفاعی بسیار پایین نصب شود، خرابکاران می‌توانند به راحتی آن را از کار بیندازند.

قدم هفتم: آیا از دوربین مدار بسته خود در محیط باز، بدون هیچ گونه حفاظی استفاده می‌کنید؟

دوربین های مداربسته از اجزای الکتریکی استفاده می‌کنند که در برابر عناصر مختلف حساس هستند. اگر آب یا گرد و خاک وارد دوربین شما شود، کیفیت ویدیوهای دوربین به شدت کاهش می‌یابد، به طوری که حتی ممکن است دوربین شما از کار بیفتد. بنابراین وجود یک قاب محافظ کمک می‌کند تا دوربین‌های نصب شده در فضای باز از آسیب رطوبت و گرد و غبار در امان بمانند.

اگر دوربین نظارتی خود را در فضای باز نصب کرده‌اید و برای آن هیچ گونه قاب محافظی در نظر نگرفته اید، باید مطمئن شوید که دوربین شما به طور کامل در برابر نفوذ آب و گرد و خاک مقاوم باشد.

در ادامه، راهنمای درجه بندی IP برای دوربین های مدار بسته را مشاهده می کنید:

۰: بدون محافظت خاص

۱: محافظت شده در برابر قسمت بزرگی از بدن انسان، مثل یک دست (اما بدون محافظت در برابر دستبرد عمدی)؛ محافظت در برابر اجسام سخت با ضخامت بیشتر از ۵۰ میلی متر.

۲:  محافظت در برابر اشیایی که طول و ضخامت آن ها به ترتیب کمتر از ۸۰ و ۱۲ میلی متر باشد، مثل انگشت دست.

۳: محافظت در برابر ورود اشیا و ابزار نازکی مثل سیم که ضخامت آن ها از ۱ میلی متر کمتر است.

۴: محافظت در برابر ورود اجسام جامدی که ضخامت آن ها از ۱ میلی متر کمتر است.

۵: محافظت در برابر میزان زیادی گرد و خاک که می تواند عملکرد تجهیزات را مختل کند.

۶: محافظت در برابر ورود هرگونه گرد و غبار.

۰: بدون محافظت.

۱: محافظت در برابر چکه کردن آب.

۲: محافظت در برابر ورود آبی که به طور عمود بر روی دوربین چکه می کند.

۳: محافظت در برابر ورود آب اسپری شده (افشانده شده) به سمت دوربین.

۴: محافظت در برابر آب پاشیده شده به مقدار کم.

۵: محافظت در برابر آبی که از شلنگ به سمت دوربین پاشیده شود.

۶: محافظت در برابر آب پرفشار.

۷: محافظت در برابر نفوذ آب، وقتی که دستگاه در آب غوطه ور می شود.

۸: محافظت در برابر ورود هرگونه آب، با هر فشاری که باشد.

قدم هشتم: به دنبال چه نوع و استایلی از دوربین های مداربسته هستید؟

در قدم هشتم از راهنمای خرید دوربین مدار بسته باید به دنبال کاربرد دوربین خود باشید. انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته در بازار وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی بوده و برای کاربرد خاصی مناسب است. دوربین‌های مداربسته قدیمی از نظر طراحی بسیار شاخص و شناخته شده هستند، بنابراین برای استفاده در منزل خیلی مناسب نیستند. اما همین دوربین‌ها برای نصب در محل‌های کاری بسیار مناسب بوده و در کشف جرم و جنایت بسیار مفید واقع می‌شوند.

قدم نهم در راهنمای خرید دوربین مدار بسته : کدام لنز بهتر است، CCD یا CMOS؟

در ادامه راهنمای خرید دوربین مدار بسته باید گفت برای این سوال جواب درستی وجود ندارد! اما امروزه بسیاری از افراد لنزهای CCD را ترجیح می‌دهند.

CCD مخفف Charge-Coupled Device (دستگاه شارژ متصل) است. این دستگاه یک چیپ سیلیکونی است که نور را به یک سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کند. این سیگنال دیجیتالی می‌تواند توسط یک مانیتور، کامپیوتر یا ریکوردر ویدیوی دیجیتالی خوانده شود.

لنز CCD اغلب نسبت به لنز CMOS تصاویر بهتر و واضح‌تری را ارائه می‌دهد، هر چند که هزینه‌ی تولید این عکس‌ها بالاتر است. لنز CMOS یا Complementary Metal Oxide Semiconductor lenses (لنزهای نیمه هادی اکسید فلزی مکمل) در جریان الکتریکی پایین تری نسبت به لنز CCD کار می کند.

در نتیجه مصرف الکتریسیته این لنز کمتر بوده، پس در هنگام کار گرمای کمتری تولید کرده که می‌تواند مزیتی برای کار با یک دوربین اکسترنال باشد. همچنین باتری‌های این لنزها کوچک‌تر بوده و عمر طولانی تری خواهند داشت.

شما می‌توانید در صورت داشتن هرگونه مشکل دز زمینه نصب و راه اندازی دوربین مداربسته خود، درخواست خود را در “آچارباز ، سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل” ثبت کنید تا کارشناسان مجرب آچارباز در محل شما حاضر شده و مشکل شما را رفع کنند.

نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته در آچارباز
آچارباز سامانه اعزام تعمیرکار حرفه ای و متخصص به محل در حوزه تجهیزات الکترونیکی است که در زمینه نصب تجهیزاتی چون دوربین مداربسته و راه اندازی آنها نیز آماده ارائه خدمات به مشتریان خود است. همین حالا درخواست خود را ثبت کنید:
درخواست نصب دروبین مداربسته

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.