نرم افزار

چه عواملی باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند؟

خرابی لپ تاپ

تمامی لپ تاپ‌ها با این که یک وسیله کاملا ضروری و بسیار کارآمد به شمار می‌آیند می‌توانند دچار اختلالات و خرابی‌های متعددی شوند که امکان استفاده از آن را برای کاربرش مختل کنند. در این بحث به بررسی عواملی که باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند می‌پردازیم.

عوامل متعددی موجب خرابی لپ تاپ می‌شوند که این عوامل می‌توانند نرم افزاری و سخت افزاری باشند. در صورتی که به این عوامل بی توجه باشید، ممکن است دستگاه شما برای همیشه کارایی خود را از دست دهد.

علاوه بر این‌ها عادات شخصی و طرز استفاده از لپ تاپ نیز می‌تواند از عواملی که باعث نابودی و خرابی لپ تاپ می‌شوند، باشند. تشخیص مشکلاتی که می‌توانند منجر به خرابی لپ تاپ‌ها شوند کار دشواری نیست فقط کافی است که قطعات و قسمت‌های مختلف لپ تاپ را بشناسید و خطاهایی که به شما اعلام می‌کند را به درستی بخوانید.

اجزای سخت افزاری که یک لپ تاپ را تشکیل داده‌اند می‌توانند از دیگر عواملی که باعث نابودی و خرابی لپ تاپ می‌شوند، باشند که در ادامه به بررسی چند بخش اصلی و مهم می‌پردازیم.

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ

1- منبع تغذیه خراب می‌شود

یکی از این اجزا فیزیکی که می‌تواند از عواملی که باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند باشد، منبع تغذیه است. منبع تغذیه یک سیستم لپ تاپ، می‌تواند به درستی کار نکند. به طور معمول سیگنال‌های برق به منبع تغذیه لپ تاپ وارد شده و از آن به تمامی بخش‌ها منتقل می‌شوند. این در حالی است که در بسیاری از مواقع این عملکرد با سر و صدای بسیاری انجام می‌شوند و این نشان دهنده این است که جریان برق به درستی در لپ تاپ جریان ندارد و می‌تواند سبب خرابی و یا اختلال عملکرد در سایر بخش‌های لپ تاپ شود.

2- RAM

حافظه  یا RAM در هر لپ تاپ از ارکان بسیار مهم و اساسی به شمار می‌رود. خرابی و عملکرد نادرست این بخش خرابی جبران ناپذیر بار خواهد آورد. در صورتی که RAM به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد و یا این که برق با ولتاژ و جریان مناسب وارد RAM نشود، می‌تواند حرارت این بخش را بالا برده و سبب ذوب شدگی بخش‌های مهمی در این واحد شود و به این ترتیب RAM از کار می‌افتد.

علاوه بر مشکلاتی که از این طریق رخ می‌دهد، گرمای بیش از حد حافظه نیز می‌تواند مشکلات بسیاری را برای شما رقم بزند. حتی گاهی اوقات ممکن است حافظه به درستی عمل کند ولی فضای کافی برای ذخیره و نگهداری اطلاعات شما وجود نداشته باشد که البته این مشکل را می‌توانید با مدیریت درست اطلاعات و حافظه لپ تاپ به راحتی برطرف کرد.

پیشنهاد مطالعه

3- واحد پردازش مرکزی CPU را خنک نگه دارید.

واحد پردازش مرکزی یا همان CPU بخشی است که می‌تواند بسیار مهم بوده و عملکردی بسیار حیاتی برای لپ تاپ داشته باشد. خرابی CPU یکی از عواملی است که باعث نابودی و خرابی لپ تاپ می‌شود. گرمای بیش از حد واحد پردازش مرکزی منجر به تولید صدای بلند می‌شود به نحوی که هنگام کارکرد CPU با صدایی نا هنجار از لپ تاپ بر خورد خواهید کرد.

برای جلوگیری از این حالت می‌توانید به صورت تخصصی داخل لپ تاپ و مدارها را از هر گونه گرد و غبار تمیز کنید. این کار به کمک جارو برقی‌های مخصوص به راحتی انجام می‌شود و بسیاری از مشکلات سخت افزاری را از بین می‌برد.

چه عواملی باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند؟
پیشنهاد مطالعه

4- نگهداری از هارد دیسک و اطلاعات

بیشتر خطاها یا اشتباهاتی که می‌تواند منجر به اختلال سایر قسمت‌های یک لپ تاپ شود در هارد دیسک رخ می‌دهد. هر دیسک اطلاعاتی را در بخش‌های مختلف خود ذخیره و نگهداری می‌کند. در تمامی هارد دیسک‌ها بخش‌هایی به نام بد سکتور وجود دارد که از موارد معیوب هارد دیسک به شمار می‌رود.

این بخش‌ها با گذشت زمان می‌توانند بد و بدتر شوند و اطلاعات ذخیره شده در آن‌ها به آهستگی از بین برود و یا این که در بهترین حالت معیوب شود. این اختلال می‌تواند تمامی اطلاعات یک لپ تاپ را در برگرفته و تمامی موجودی هارد دیسک را از بین ببرد. بنابراین می‌توان گفت که هارد دیسک‌ها از عواملی که باعث نابودی و خرابی لپ تاپ می‌شوند، هستند که خرابی بزرگی را به بار خواهند آورد.

5- برق ورودی را به دقت کنترل کنید.

برق و انتشار آن در بین واحد‌ها از عواملی است که باعث نابودی و خرابی لپ تاپ می‌شوند. در صورتی که هیچ گونه اختلالی را در بین بخش‌های مختلف نرم افزاری و یا سخت افزاری پیدا نکردید بهتر است منبع تغذیه و یا برق وارد شده به لپ تاپ را به درستی کنترل کنید. مشکلاتی که به طور معمول ناشی از منبع برق است، به صورت هنگ کردن لپ تاپ و یا توقف روی یک برنامه یا دستور اجرایی خاص و در برخی موارد کند شدن لپ تاپ بروز می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه

6- مراقب‌های ویژه

درست است که لپ تاپ‌ها از وسایل الکترونیکی مقاوم و قوی هستند ولی در هر حال نیاز به مراقبت‌های خاص و ویژه دارند. نحوه نگهداری و نوع استفاده از لپ تاپ می‌تواند از عواملی که باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند، به شمار رود. سعی کنید هنگام استفاده از لپ تاپ، آن را روی یک میز قرار دهید تا سطح زیرین آن صاف و مسطح بوده و جریان هوا به درستی از زیر آن عبور کند. این کار از گرم شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

در صورتی که عادت ندارید روی میز از لپ تاپ خود استفاده کنید می‌توانید یک صفحه پلاستیکی و یا حتی پارچه‌ای مانند یک پتو کوچک برای قرار دادن زیر لپ تاپ استفاده کنید، تا هم از قرار دادن مستقیم لپ تاپ روی پای خود جلوگیری کرده باشید و هم این که فضای کافی برای جریان هوا را حفظ کرده باشید.

به صورت کلی جلوی دریچه‌های هوای لپ تاپ را همواره باز و آزاد نگه دارید تا از گرمای آن جلوگیری کرده باشید. سعی کنید در روزهای گرم از قرار گرفتن طولانی مدت لپ تاپ در ماشین یا مکان هایی که نور مستقیم خورشید سبب ایجاد حرارت می‌شود خودداری کنید.

چه عواملی باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند؟

7- ویروس‌های کامپیوتری را جدی بگیرید.

بیشتر متخصصین کامپیوتری ویروس‌ها و یا تروجان‌ها را یکی از عواملی که باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند، می‌شناسند. بهتر است هر گونه فایلی را که نمی شناسید باز اجرا نکنید. بسیاری از تروجان‌ها و یا ویروس‌های مخرب لپ تاپ از همین طریق وارد لپ تاپ شما شده و تمامی برنامه‌ها و واحد‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

برای تحت کنترل قرار دادن این بد افزارها و ویروس‌ها، نرم افزارهای بسیاری وجود دارد که بسته به موقعیتی که دارید، باید بهترین آن‌ها را انتخاب و برای لپ تاپ خود اجرا کنید تا از گزند آن‌ها در امان بمانید.

8- سرعت لپ تاپ خود را بالا نگه دارید.

بسیاری از دارندگان لپ تاپ‌ها می‌دانند که در برخی مواقع سرعت این دستگاه‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و کار کردن با آن را برای کاربران بسیار سخت و کسل‌آور می‌کند. یکی از عواملی که باعث خرابی لپ تاپ می‌شوند، همین سرعت پایین است. افت سرعت لپ تاپ دلایل بسیاری دارد که می‌توان از آن‌ها به کمبود فضای کافی برای ذخیره سازی، نیاز به راه اندازی مجدد لپ تاپ و یا نیاز به بازگشت به تنظیمات اولیه کارخانه، وجود و نفوذ بد افزار‌ها و یا ویروس‌ها، نصب بیش از حد برنامه‌ها و . . . اشاره کرد.

همان طور که می‌دانید تمامی لپ تاپ‌ها نیاز به نصب برخی برنامه دارند، البته باقی برنامه‌ها سلیقه‌ای هستند و بسته به استفاده‌های شخصی نصب و استفاده می‌شوند. اما وقتی در لیست برنامه‌های کاربردی دقت می‌کنیم متوجه می‌شویم که تعدادی برنامه وجود دارد که مدت زمان زیادی از آن استفاده نشده است و در حقیقت نبود آن هیچ مشکلی را بوجود نمی‌آورد. حذف این دسته برنامه‌ها می‌تواند در بالا بردن سرعت عمل لپ تاپ بسیار موثر باشد.

با وجود مشکلاتی که در این بحث مورد بررسی قرار دادیم، ممکن است در هنگام استفاده از لپ تاپ خود با موانع زیادی روبه‌رو شوید. در این شرایط بهتر است با یک کارشناس مجرب تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند. در حال حاضر سامانه آچارباز، آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما مشکلات لپ تاپ خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و در اولین فرصت کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

منبع:
scientificamerican.com
cheatsheet.com
pcmag.com
makeuseof.com

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من یه لپ تاپ acer دارم، هفت هشت ساله که دارمش خیلی خوب کار میکرد و اصلا هنگی تو کارش نبود اما متاسفانه همین چند وقتش از میز افتاد زمین! خلاصه که الان وقتی روشنش میکنم یا بالا نمیاد یا اگرم بیاد خیلی طول میکشه من کلی توش عکس دارم اصلا دلم نمیخواد مجبور شم اطلاعاتشو از دست بدم شما میتونید کاری بکنین؟

    1. سلام

      هنگ کردن کامپیوتر دلایل متعددی دارد و باید بررسی های بیشتری شود. شما می توانید برای تعمیر کامپیوتر در محل خود، در لینک زیر درخواست ثبت کنید.

      https://a4baz.com/laptop-service

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا