لوازم کوچک آشپزخانه

نگهداری از چرخ گوشت

نگهداری از چرخ گوشت

نگهداری از چرخ گوشت‌ها مانند دیگر لوازم خانگی آشپزخانه دارای یکسری اصول و مقررات است، باید برای بالا بردن بهره‌وری هرچه بهتر و بیشتر چرخ گوشت اصولی را رعایت کرد.

چرخ گوشت یک وسیله کاربردی در آشپزخانه محسوب می‌شود و به پروسه پخت و پز سرعت و سهولت می‌بخشد. اگر می‌خواهید این وسیله را برای مدت طولانی در آشپزخانه خود داشته باشید و از آن استفاده کنید، بدون اینکه خرابی برای آن پیش بیاید، باید اصول نگهداری از چرخ گوشت را بدانید.

روش چرخ كردن گوشت  

قبل از اینکه اصول نگهداری از چرخ گوشت را بدانید باید با نحوه کارکرد صحیح این دستگاه آشنا شوید. شما گوشت را درون محفظه اصلی چرخ گوشت ریخته و با کمک استوانه به آن فشار وارد می‌کنید تا به دنده مارپیچ برسد. دنده‌های مارپیچ، گوشت را خرد کرده و از صفحه برش به صورت قطعات ریز رد می‌کند. این عملکرد صحیح یک چرخ گوشت سالم است. حالا سوال اینجاست که باید چه نکاتی را برای نگهداری صحیح از چرخ گوشت رعایت کنیم؟

روش چرخ كردن گوشت
چرخ گوشت با کمک دنده‌های مارپیچ گوشت را چرخ کرده و از صفحه برش عبور می‌دهد

نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت

اگر می‌خواهید چرخ گوشت گران قیمت شما عمری طولانی و با استهلاک کم داشته باشد، باید در هنگام استفاده از آن نکاتی را رعایت کنید. در قدم اول هنگامی که قصد نصب و راه اندازی چرخ گوشت را دارید، قطعات و محفظه نگهدارنده چرخ گوشت را به خوبی نگاه کنید. هیچ جسم خارجی نباید در داخل قطعات چرخ گوشت وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید، در هنگام سرهم کردن قطعات و راه اندازی، چرخ گوشت را به برق نزده باشید.

نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت
هیچ جسم خارجی نباید درون قطعات چرخ گوشت وجود داشته باشد

چرخ گوشت را روی سطح صاف قرار دهید تا جریان هوا به راحتی وارد آن شده و به موتور دستگاه برسد و آن را خنک کند. قطعات گوشت یا هر مواد غذایی که می‌خواهید درون چرخ گوشت بریزید را از قبل به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و بعد درون آن بریزید. قطعات بزرگ مواد غذایی درون محفظه اصلی گیر کرده و مانع از حرکت قطعه مارپیچ می‌شوند و کارکرد چرخ گوشت را با اختلال مواجه می‌کنند.

از ریختن سبزیجات و سیب زمینی درون چرخ گوشت خودداری کنید، زیرا آب درون این مواد به داخل دستگاه نفوذ کرده و باعث خرابی موتور دستگاه و کندی چرخ گوشت می‌شوند. تنها اگر مواد زیادی برای چرخ کردن دارید، سعی کنید هر ده دقیقه یکبار چرخ گوشت را خاموش کرده و به موتور آن استراحت بدهید.

نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت
از ریختن سبزیجات و سیب زمینی به درون چرخ گوشت خودداری کنید

هیچوقت برای فشار دادن گوشت به داخل محفظه از انگشتان خود استفاده نکنید، همیشه این کار را با استوانه پلاستیکی انجام دهید. چرخ گوشت را از دسترس کودکان دور نگه دارید. اگر متوجه شدید که درون محفظه دستگاه، گوشت وجود دارد اما چرخ نمی‌چرخد، ابتدا دستگاه را خاموش کرده و سپس آن را از برق کشیده و بعد به عیب یابی و بررسی قطعات دستگاه بپردازید.

هیچوقت چرخ گوشت را خالی، روشن نگذارید. زیرا اینکار باعث می‌شود به موتور دستگاه فشار بیاید و چرخ گوشت داغ کند. اگر احساس می‌کنید دستگاه کند شده است و با سختی مواد را ریز می‌کند، به سرعت آن را خاموش کرده و از برق بکشید و قطعات دستگاه را باز کنید. ممکن است چربی و رگ گوشت درون مارپیچ دستگاه گیر کرده و مانع از حرکت آن شده باشند.

چرخ گوشت و هیچ وسیله برقی دیگر را در معرض رطوبت و گرما قرار ندهید، آن را در محیط‌های خشک بگذارید تا عمر موتور چرخ گوشت رابالا ببرید.

نگهداری و نکات ایمنی چرخ گوشت
هیچوقت چرخ گوشت روشن را خالی نگذارید، زیرا اینکار فشار زیادی به موتور آن وارد می‌کند

تمیز کردن و شستن چرخ گوشت

یکی از روش‌های نگه داری از چرخ گوشت، تمیز کردن درست و اصولی آن است. زیرا شستن چرخ گوشت به صورت صحیح به عمر مفید دستگاه می‌افزاید. چرخ گوشت قطعات ریز و درشت بسیاری دارد، چربی گوشت می‌تواند درون اجزای این دستگاه مانند قطعات برش، محفظه نگهدارنده و محور مارپیچ گیر کند. استوانه پلاستیکی نیز می‌تواند با مرور زمان کثیف شده و کپک بزند. در ادامه روش درست و اصولی تمیز کردن چرخ گوشت را به شما خواهیم گفت.

پیشنهاد مطالعه

گوشت خود را چرخ کرده‌اید و حالا می‌خواهید قطعات آن را از چربی پاک کنید، باید بدانید اگر اثر چربی از قطعات چرخ گوشت به خوبی پاک نشود می‌تواند مسمومیت غذایی را برای شما و اعضای خانواده به همراه بیاورد.

علت کندی چرخ گوشت
رگ و چربی گوشت می‌تواند درون قطعات مختلف چرخ گوشت گیر کرده و روند تمیزکاری را سخت کند

اگر می‌خواهید شستن قطعات چرخ گوشت برای شما آسان شود، بعد از چرخ کردن گوشت مقداری نان خشک را درون آن ریخته و آسیاب کنید. نان خشک، چربی و گوشت باقی مانده درون دستگاه را پاک کرده و با خود به بیرون می‌آورد.

پس از این کار باید دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق کشیده و سپس قطعاتش را جدا کنید. صفحه برش، محور مارپیچ، محفظه نگهدارنده و قیف و کانال گوشت را باز کرده و در محلول آب و مواد شوینده قرار دهید و بگذارید چربی‌ها خیس بخورند. هرگز قطعات چرخ گوشت را درون ماشین ظرفشویی نگذارید زیرا رنگ آن‌ها را برده و باعث فرسایش زودهنگام و کندی تیغه دستگاه می‌شود.

علت کندی چرخ گوشت
محور مارپیچ، تیغه برش و محفظه نگهدارنده چرخ گوشت را درون مواد شوینده قرار دهید

هنگام شستن تیغه چرخ گوشت مراقب باشید که دستتان را با آن‌ها نبرید. اگر تیغه چرخ گوشت را به خوبی نشویید، تیغه کند شده و روند چرخ کردن گوشت با مشکل مواجه خواهد شد. قطعات را از درون ظرف محلول مواد شوینده بردارید و با یک قطعه اسفنج آن‌ها را به خوبی تمیز کنید. به خاطر خیس خوردن چربی‌ها درون کاسه مواد شوینده، حالا آن‌ها به راحتی از قطعات پاک خواهند شد.

علت کندی چرخ گوشت
قطعات مختلف چرخ گوشت را از مواد شوینده خارج کنید، مراقب باشید تیغه چرخ گوشت دست شما را نبرد

دندانه‌هایی که درون محفظه اصلی چرخ گوشت قرار دارند، چربی و رگ گوشت را درون خود نگه می‌دارند، بنابراین تمیز کردن آنها همیشه با سختی همراه خواهد بود. برای تمیز کردن محفظه اصلی چرخ گوشت حوصله بیشتری به خرج بدهید و با اسفنج داخل دندانه‌ها را با دقت تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

بعد از شستن تمام قسمت‌های چرخ گوشت یک حوله تمیز برداشته و آن‌ها را با دقت خشک کنید تا قطعات زنگ نزنند. بعد از شستشو و خشک کردن با حوله آن‌ها را در مکانی گرم و خشک قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شوند.

علت کندی چرخ گوشت
تمام اجزای مختلف چرخ گوشت را با یک حوله تمیز، خشک کنید

نگهداری از قطعات چرخ گوشت

بعد از خشک شدن قطعات می‌توانید، دوباره آنها را نصب و چرخ گوشت را سرهم کنید و دستگاه را تا استفاده بعدی در گوشه‌ای از آشپزخانه و یا درون کابینت بگذارید. اگر احساس می‌کنید اینگونه گرد و غبار روی قطعات می‌نشیند می‌توانید، اجزای مختلف چرخ گوشت را برداشته و آن‌ها را در لایه‌هایی از پلاستیک یا فویل بپیچانید. تا در استفاده بعدی تمیز و پاکیزه باشند.

علت کندی چرخ گوشت
برای نگهداری درست و اصولی از قطعات چرخ گوشت، می‌توانید آن‌ها را در فویل بپیچانید

چگونه تیغه چرخ گوشت را تیز کنیم؟

استفاده نادرست و بیش از اندازه از چرخ گوشت باعث کند شدن تیغه‌های چرخ گوشت می‌شود. بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند، تیغه چرخ گوشت را در خانه تیز کنند. تیز کردن تیغه چرخ گوشت را می‌توان در خانه و به وسیله سنگ نفت انجام داد، اما اگر بدون مهارت و دقت کافی انجام شود می‌تواند به تیغه گران قیمت چرخ گوشت آسیب برساند. بهتر است تیز کردن تیغه چرخ گوشت را به افراد ماهر و متخصص این زمینه بسپارید.

چگونه تیغه چرخ گوشت را در خانه تیز کنیم
تیز کردن تیغه‌های چرخ گوشت را به افراد ماهر و متخصص این زمینه بسپارید

تعمیر و عیب یابی چرخ گوشت

اگر تمام اصول نگهداری از چرخ گوشت را رعایت کردید اما باز هم دستگاه شما خراب شده است، لازم نیست تمام وقت خود را برای پیدا کردن تعمیرکار ماهر بگذارید. کافیست به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. تیم پشتیبان آچارباز بعد از ثبت درخواست شما برای تعمیر و عیب یابی چرخ گوشت با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگ لازم تعمیرکار متخصص را به محل مورد نظر شما در مکان دلخواهتان خواهد فرستاد.

تعمیر چرخ گوشت در محل با آچارباز
خدمت تعمیر چرخ گوشت در محل شامل عیب یابی و تعمیر انواع چرخ گوشت است و در دسته خدمات تعمیر لوازم کوچک آشپزخانه سامانه آچارباز قرار می‌گیرد. کند شدن محور خرد کننده، اتصالی کردن سیم‌ها و نچرخیدن چرخ دنده‌ها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار در محل آچارباز می‌توانید آن‌ها را جهت بررسی و عیب یابی به تعمیر کار سیار آنلاین بسپارید:
درخواست تعمیر چرخ گوشت
4.7/5 - (48 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام برخی استاد کارها میگن بعداز شستشو تیغه ولوله مارپیچ وصفحه برش رو داخل فریزر نگهداری کنید آیا این می تواند از کند شدن آنها جلوگیری کنه؟

 2. سلام برخی استاد کارها میگن بعداز شستشو تیغه ولوله مارپیچ رو داخل فریزر نگهداری کنید آیا این می تواند از کند شدن آنها جلوگیری کنه؟

 3. باسلام
  آیا چرخ گوشت که حدود 15 سال است استفاده نشده ، قبل از استفاده مجدد نیاز به روعن کاری و یا گریس کاری دارد. مدل باکنشت هست و مقدار خیلی کمی زیر آن آغشته به روغن هست که البته مطمئن نیستم از داخل دستگاه آمده باشد. دستگاه وقتی روشن میشود بدون هیچ مشکلی کار میکند و هیچ صدای اضافی هم ندارد، ولی از آن استفاده نکردم تا مطمئن شوم . سپاسگزارم

 4. سلام. عذر میخوام، من چرخ گوشت رو داخل ماشین ظرفشویی انداختم و سیاه شده. الان هرچیزی رو باهاش چرخ میکنم اولش یه مقدارش سیاه میشه. میخواستم ببینم علتش چیه؟ از واکنش با قرص ماشین ظرفشویی ماده سمی تولید نشده رو قطعات؟ خطرناک نیست؟

  1. درود بر شما
   احسان عزیز، ترکیبات قرص‌های ماشین ظرفشویی حاوی مقداری اسید ضعیف هستند و با کمک آن است که ظروف را پاک می‌کند. هیچ وسیله فلزی نباید در معرض آن قرار بگیرد. ظرف‌های مسی، استیل و حتی لوازم چرخ گوشت و…در مجاورت با قرص‌ها سیاه خواهند شد. مقداری از این سیاهی روی فلز به دلیل زنگ زدگی است. قطعات چرخ گوشت را خوب بشوئید و خشک کرده و بگذارید هوا بخورد.
   موفق باشید

 5. میشه چیز های دیگه مانند نخود و پیاز و … را در چرخ گوشت چرخ کرد؟ اخه شنیدم چیزی مثل پیاز چاقو و تیغه های این چنینی را کند میکنه؟

  1. درود بر شما
   میترا عزیز، از ریختن سبزیجات و سیب زمینی درون چرخ گوشت پرهیز کنید، زیرا ممکن است آب درون این مواد به داخل دستگاه رفته و باعث خرابی موتور و کندی چرخ گوشت ‌شود.
   موفق باشید

 6. درود بر شما
  مدتی است که وقتی گوشت یا هر خوراکی دیگه ای رو درون چرخ گوشت میندازم بعد از گذشت دقایقی از خرد کردن مواد چرخ گوشت از کار افتاده و وسط عملیات دیگه هیچی رو چرخ نمیکنه روشنه اما چرخ نمیکنه
  مشکلش چیه؟

 7. من هربار که از چرخ گوشت استفاده میکنم مقداری گوشت داخل گلویی گیر میکنه و چرخ نمیشه. نمیدونم مشکل کجاس

  1. سلام

   ممکن است تیغه چرخ گوشت کند شده باشد و یا دور موتور آن ضعیف شده که قادر نیست گوشت را تا تکه آخر به سمت تیغه هدایت کند. پس بهتر است با یک تعمیرکار لوازم خانگی مشورت کنید. برای اینکار می توانید درخواست تعمیر چرخ گوشت خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا